n ^cERSPOR L Verscheidene plaatsen ten. Noorden van Kirowograd door Duitsche troepen genomen. Kerstrede van Dr. Goebbels Donderdag 30 Dec. 1943 NIEUWSBLAD VOOR HET WESTEN VAN FRIESLAND t WEERMACHTBERICHT J» 1 5 I EXTRA KEURINGEN VOOR DE WAFFEN-SS EN DEN LANDSTORM NEDERLAND. DE ONDERGANG VAN DE SCHARNHORST. Wf SB T IEE R G O O „1943 IS EEN HARD JAAR GEWEEST”. eeuwig duren. Wij het Amerikaansche distinctief. Hetzelfde opschrift bevond zich op het neergeschoten vliegtuig. I I ONDERSCHEIDING VOOR RIJKS- COMMISSARIS. De Führer heeft, op voorstel van Ryksminister dr. Goebbels, Ryksminister dr. Seyss-Inquart, als opvolger van den overleden minister-president Ludwig Siebert, benoemd tot president der Deut sche Akademle. BEKENDMAKING. Het SS Ersatzkommando deelt mede: Om aan de vele aanvragen tegemoet te komen, zal op 3 Januari nog een extra keuring voor de Waffen-SS en den Landstorm Nederland plaats hebben. Men kan zich hiervoor melden bij het Ersatzkommando Korte Vijverberg 5, Den Haag, van 1014 uur. Alle inlichtingen omtrent dienst neming in de Waffen-SS of Landstorm Nederland geven de Ersatzkommando’s Den Haag, Korte Vijverberg 5; Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Lan- gestraat 56; Groningen, Heerestraat 46; Heerlen, Saroleastraat 25. T'ostelooze spoorwegbiljetten kunnen eveneens bij de bovengenoemde adressen aangevraagd worden. GEVECHTEN IN DE GOLF VAN BISCAYE. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 29 December. Het opperbevel der weermacht maakt bekend: Ten noorden van Kirowograd hebben onze troe pen ondanks taaien tegenstand van den vijand, verscheidene plaatsen stormenderhand genomen en concentraties van de bolsjewieken in verras- senden aanval uiteengeslagen. In het gebied van Sjitomir heeft de vijand zijn aanvallen versterkt. In zware gevechten zijn aan- vals-toppen ten zuidoosten van Sjitomir opge vangen. Verder naar het noorden mislukten alle bolsjewistische aanvallen. In totaal werden 41 vijandelijke pantserwagens stukgeschoten. De bolsjewieken zetten gisteren na sterke artil- lerievoorbereiding en met talrijke pantserwagens ook in den sector van Korosten den aanval in. Verbitterde gevechten zijn aan den gang. Bij Witebsk werden ook verder alle doorbraak pogingen van den vijand verijdeld. Terstond onder nomen tegenaanvallen wierpen de bolsjewieken op eenige penetratieplekken, na harde gevechten, terug. In Zuid-Italië verliep de dag, met uitzondering van een vergeefschen vijandelyken aanval ten noorden van Venafro, rustig. Bureau: Firma A. J. OSIN GA BOLS WARD Marktstraat 13 Tel. 4öi Giro 87926 Advertentieprijs: 1 tot 10 m.m. elke m.m. meer strijdkrachten gezonken is, was in 1936 van stapel geloopen en in 1938 voltooid, aldus schrijft het Alg. Handelsblad. Het schip had een waterverplaatsing van 26.000 ton en een snelheid van 27 knoopen. Het voerde 9 stukken geschut van 28 cm. en 12 stukken van 15 cm., voorts bezat het 14 stukken luchtdoel geschut van 10.5 cm en 16 van 3.7 cm. Er waren twee catapultinstallaties en vier watervliegtuigen aan boord. Het slagschip was 226 meter lang, 30 meter breed, de diepgang bedroeg 7.5 meter. De bemanning van de „Scharnhorst” telde 1460 koppen. van de weermacht ter dood werden veroordeeld. Als motief van het jongste Duitsche besluit wordt officieel de conclusie genoemd van den Sowjet- Russischen officier van justitie, volgens wien tfe uitvoering van het proces tusschen de drie staats lieden te Teheran is besproken en in den geest van de daar tot stand gekomen overeenkomst heeft pit its gehad. Een preciseering van de feiten, waarvan de En- gelsche en Amerikaansche vliegers door de Duit- schers worden beschuldigd, is nog niet aan de openbaarheid prijsgegeven. De Wilhelmstrasse heeft in dit verband wel met nadruk betoogd, dat, nu de tegenstanders ertoe zijn overgegaan lijsten op te stellen van Duitsche oorlogsmisdadigers, het Rijk niet zal nalaten oorlogsmisdaden van de ge allieerden met alle gestrengheid te straffen. Zoo neemt de oorlog ook in dit opzicht steeds scherper vormen aan. In ander opzicht werd ditzelfde nog eens weer aan^ezegd in de woorden die een vooraanstaand Duitsch politicus een dezer dagen op een Kerstdiner voor de buitenlandsche pers ge bezigd heeft. Nadat gewaagd was van de groote vernielingen, die te Berlijn en in Noord- en Zuid- Duitschland waren aangericht, zeide hij namelijk: „Ik geloof, dat wij, die hier zitten, spoedig zullen beleven dat ook Engeland dergelijke verwoestin gen en wellicht nog grootere zal ondergaan en dan pas zal de oorlog'beginnen, de oorlog van re- volutionnair karakter. Wat tot dusver is geschied, is eigenlijk niet meer dan een inleiding geweest”. 100 cent 7 cent Toezending der adv. Donderdags tot 10 uur Verantwoordelijk voor de advertenties A. J. Osinga Bols ward. Over den aanval op het voor Moermansk be stemde geallieerde convooi heeft het opperbevel der Duitsche marine nog de volgende bijzonder heden bekend gemaakt: Reeds eenige dagen lang had de Duitsche luchtverkenning een vijandelijk konvooi opgemerkt, dat op weg was naar Moer mansk met oorlogsmateriaal en levensmiddelen voor het Oostfront aan boord. Een gevechtsgroep van de Duitsche vloot werd tegen dit konvooi in den strijd gebracht en ter hoogte van de Noord- kaap had een treffen plaats. Tegen 11 uur in den ochtend van den tweeden Kerstdag kwam de Scharnhorst, op welken bo dem zich de commandant van de torpedojagers schout-bij-nacht Bey als bevelhebber der ge vechtsgroep had mgescheept, in contact met de vijandelijke bewakiqgsvloot, die bestond uit krui sers en torpedojagers. Het zicht was zeer be perkt. Kort nadat de strijd was begonnen, greep ook een zwaar vijandelijk oorlogsschip in. In het verdere verloop slaagde de vijand er in bij verras sing nog meer zware eenheden bijeen te brengen, die tengevolge van het slechte zicht tevoren niet ezien waren. Na verscheidene uren van zeer zwaren strijd werd de Scharnhorst, die onder bevel stond van den kapitein ter zee Hintze, door de vijandelijke oorlogsschepen omsingeld. Tegen halfacht des avonds zonk het slagschip met de vlag in top, na dat het tot de laatste granaat vurend, den vijand zware schade had toegebracht. De andere Duitsche strijdkrachten, die aan de operatie deelnamen, leden geen verliezen. Over het lot van *’e bemanning van het slagschip zul len de verwanten mededeeling krijgen, zoodra de rapporten zijn ontvangen”. Radio New York heeft meegedeeld, dat in den strijd tegen de Scharnhorst 42 Britsche vliegtui gen verloren zijn gegaan. Ook zijn torpedojagers in den grond geboord. Ook dit jaar bezocht de Rijks- commissaris, rjjksminister dr. Seyss Inquart ter gelegenheid vstn het Kerstfeest gewonde soldaten in ’erschillende hospi talen in Nederland. (SS Bildberichter Frltz/Stapf Bax s) IN BOSNIË. Duitsche troepen hebben in het berggebied van Midden-Bosnië een communistische bende, welke onder bevel stond van den Brrtschen kapitein Jef feries, tot den strijd gedwongen en vernietigd. De bandieten verloren ruim 300 dooden. Onder de ge vangenen bevonden zich ook de Britsche kapitein en twee onderofficieren, die de eenige overleven den waren van een Britsch verbindingscommando bij de communisten. DE KWESTIE VAN DEN GEVANGEN GENOMEN AMERIK. VLIEGER. De correspondent van de N. R. Ct. te Berlijn meldde dezer dagen aan zijn blad: Gisteren drukte de geheele Duitsche pers de beeltenis af van een jeugdigen Amerikaanschen vlieger en staafde in vlammende opschriften de woorden „Murder inc.”, die deze op den rug van zijn overall had staan. Vandaag blijkt, dat de zeer scherpe en woedende commentaren, die op dezen onbeschrijflijk dommen en onverantwoordelijken bijnaam van een ïmerikaansch eskader werden geschreven, meer beoogden dan den haat bij de bevolking jegens den tegenstander aan te wak keren. Zij kunnen worden beschouwd als de inlei ding op de officieele mededeeling, die het Duitsche ministerie van buitenlandsche zaken vandaag heeft gepubliceerd en waarin wordt aangekondigd, dat de .Duitsche jailitaire gerechtshoven zich bin nenkort zullen bezig houden met die Engelsche on Amerikaansche krijgsgevangenen, wien een ernstige volkenrechtelijke schending ten laste kan worden gelegd. Dit moet als een uitvloeisel wor den gezien van het proces te Charkow, tijdens het welk twee Duitsche officieren en een ambtenaar het volk. Wat zou ik, aldus de minister, ten overstaan van hun smart meer kunnen zeggen, dan dat het volk zich deze offers waardig zal too- nen. Juist zij, die alles voor het vaderland hebben geofferd, hebben het recht van ons te verlangen, dat de komende overwinning het prijsgeven van zooveel bloed en leven ook zal beloonen. Slechts moede en zieke volken hebben geen begrip meer voor den zin van een zoo heldhafti- gen offerweg als het Djuitsche volk gaat. Wat be- teekent daartegenover het door de slagen van den oorlog in menig opzicht primitiever geworden le ven? Het versterkt ons weerstandsvermogen, ons nationale plichtsgevoel en onze vastbeslotenheid om door «..ezen oorlog een radicale wending in ons historisch lot tot stand te brefigen. Wij marchee-, ren thans met lichte bagage. Velen onder ons heb ben niet veel meSr te verliezen. Het verlies van hun goed heeft hen slechts harder en strijdvaar diger gemaakt. De vijand heeft er geen denkbeeld van welk een kracht daarmede in het Duitsche volk is wakker geroepen. Wellicht zal hij die kracht in het komende voorjaar ondervinden. In het afgeloopen jaar zijn wij in de groote ste den en ook op het platteland dichter bij elkaar ge komen. In vele gevallen nebben wy elkaar pas daarbij goed leeren kennen. Wat ons nog ontbrak om een volk'te >ar?den, dat heeft de vijand ons door zijn gemeeni/Pm gegeven. Het rijk, de dui zendjarige droom alle goede Duitschers, vindt zijn voleinding niet in goede voornemens, het moet in onszelf zijn wedergeboorte beleven. Als op aar de het langst duurt, wat onder de grootste geva ren en den zwaarsten druk bevochten en gehand haafd wordt, dan moet ons rijk zul) i het rijk in onze mannelijke bescherming nemen, als er gevaar dreigt en het, als wij een maal oud en moede geworden zijn, toevertrouwen aan de handen van een jeugd, die ons ijverig na volgt, opdat het nooit zal vergaan. Dat zjjn de gedachten van diepe bezinning, die ons op den vijfden oorlogskerstavond bezielen. Het is geen feest van den vrede, maar volgens den wil van onze vijanden een feest van den oorlog. Maar het moet ons brengen tot den vrede, een schoonen en gelukkigen vrede dien wij willen bevechten voor onszelf en vooral voor onze kinderen. Wij willen voor onze kinderen een dierbaar vaderland be vechten dat rijk is aan goederen van cultuur en geest met een volk vol levensmoed en levens vreugde, gezond van lichaam en ziel en steeds be reid-om het rijk te beschermen. De minister bracht vervolgens den groet van den Führer aan het Duitsche volk over. Zooals hij, aldus dr. Goebbels, thans in den'geest bij zijn volk is, zoo is zijn volk bij hem. Onze groet aan hem is tevens ook onze dank en onze gelofte. Onze vijanden staan tegenover een volk, dat thans nog slechts denkt aan de zekere overwinning. Op leven en dood aan het rijk toegewijd, staan wij onwrik baar om den Führer geschaard. Sterk van hart marcheeren wrj naar de toekomst. 'Welke vijand zou kunnen hopen het ooit klaar te spelen met zulk een volk, het door list te overrompelen of onder het geweld van zijn wapenen te doen bui gen. Het vaste geloof in de komende overwin ning is het wapen van ons hart. De hardheid van den tijd vindt ons bereid. Wij zullen de hardheid van onzen wil daartegenover stellen. Wie zou er aan willen twijfelen, dat de hardheid van onzen wil de hardheid van den tijd overwint? Daarvoor zijn slechts geduld en volharding noodig, hardheid van hart, wat intelligentie en een onwrikbare moed. Wij willen alles op gns nemen, nooit echter de schande, die voortvloeit uit de laffe gezind heid. I INLEGVELLEN BEWAREN. De thans in gebruik zijnde inlegvellen van de distributiestamkaarten moeten zorgvuldig worden bewaard, ook nadat alle bonnen daarvan door den distributiedienst zijn verwijderd. Personen, die te zijner tjjd het inlegvel niet kunnen overleggen, brengen zich daardoor in ernstige moeilijkheden. GEALLIEERDE VERLIEZEN IN OOST-AZIE. TOKIO, 27 Dec. (D.N.B.). Admiraal Sjimada, de minister van marine, heeft in het Lagerhuis bekend gemaakt, dat de verliezen der Geallieerden xter zëe de laatste twee maanden bedroegen: tot zinken gebracht 16 vliegkampschepen, 5 slagsche pen, «26 kruisers, 1 torpedojager, 11 duikbooten, 33 transportschepen; zwaar beschadigd 8 vliegkamp schepen, 4 slagschepen, 26 kruisers, 8 torpedo jagers, 15 transportschepen. Bovendien werden 916 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. In den- zelfden tijd verloren de Japanners 2 torpedojagers, die tot zinken werden gebracht en 2 kruisers, die licht werden beschadigd; 200 Japansche vliegtui gen gingen verloren. Gisteren hebben 26 Amerikaansche bommen werpers onder bescherming van jagers aanvallen gedaan op het Opper-Italiaansche gebied. 20 bom menwerpers werden in luchtgevechten, twee an dere door afweergeschut van het luchtwapen neergeschoten. Vier Duitsche jagers gingen verlo ren. Hun vliegtuigcommandanten konden zich echter met hun valscherm in veiligheid bréngen. Aan de westkust van Italië werden 2 Ameri kaansche jagers vernietigd. In de ochtenduren van 28 December hebben de Britten getracht een commando-actie te onder nemen tegen het Kanaal-eiland Sercq. Dit mis lukte reeds in de dichte mijnenvelden voor de kust, waar de vijand bij zijn haastige terugtocht dooden achterliet. In de wateren van de golf van Biscaye zijn van 27 tot 29 December gevechten geleverd tusschen Duitsche torpedobootjagers en torpedobooten en Engelsche lichte zeestrijdkrachten. De eigen 'en de vijandelijke luchtwapens grepen voortdurend in de operaties in. In den loop der harde gevechten ontstonden beschadigingen aan beide zijden. In den afgeloopen nacht hebben eenige Britsche vliegtuigen storingsaanvallen gedaan op West- Duitsch gebied. De „Moordvereeniging”. Deze toto toont den Amerikaanschen vlieger Kennth D. Williams uit Charlotte (Noord Carolina), 1504 Scott Avenue, geboren op 16 Mei 1922. Williams werd by een aanval op Bremen op 26 November 1943 ’s middags kort na 12 uur bij Eggese (Grosz Mackenstedt) omlaaggeschoten. Hij behoort tot de vijandelyke terreurvliegers, die hun bom men op vrouwen en kinderen en op de woonwyken der Duitsche steden neerwerpen. De forma tie, waartoe zijn machine, een Boeing Fortress 11, behoorde draagt officieel de benaming .Murder Incorporated’ (Moord vereeniging). Deze benaming draagt leder lid der bemanning in groote letters op de rugzyde van zijn vliegeruitrusting bo ven I2 De gevangen genomen Williams maakte bovendien by zyn verhoor bekend, dat andere formaties en bemanningen met gelijksoortige benamingen, welke aan de gangstertaal zijn ontleend „gedoopt” werden. De gelaatsuitdrukking van den Amerikaanschen vlieger Williams leidt tot de gevolgtrek king, dat niet alleen de namen, maar ook de bemanningen uit de onderwereld van Chicago af- stauNnexv (PJB.Z./R. P s) l KOERS OOST. Eeuwen geleden trokken Nederlandsche boeren en handelaars naar het oosten en vestigden zich in de steden of bouwden zich boerenhoeven. Steden als Danzig en Marienwerder laten nog heden den Nederlandschen invloed in hun bouw stijl herkennen. Ook nu trekken weer jonge pioniers naar het oosten. In Danzig en Bromberg kan men hen' in het blauwe Jeugdstormhemd ontmoeten. In totaal bevinden zic^ reeds 500 Nederland sche jongens en meisjes in den Germaanschen landdienst, om het boerenwerk weer te leeren. Later zullen zij zich eigen hoeven bouwen en mede den grondslag leggen voor een nieuwen Germaanschen boerenstand m deze gebieden. De jongens en meisjes zijn ondergebracht in kam pen onder Nederlandsche leiding. Over enkele weken begint de opleiding van kampleiders (sters) voor den Germaanschen land dienst. Zij, die meenen hiervoor geschikt te zyn kunnen zich voor opleiding melden bij den Germaanschen Landdienst, Koningslaan 9, Utrecht. Comb, van 8NEEKER NIEUWSBLAD Dryfhout's Nieuwsblad en Nieuwe Sneeker Courant) en DE JONG’S NIEUWSBLAD, Bolsward. Verschijnt eiken Vrijdagavond. Leesgeid j 0.75 per kwartaal bfl vooruit betaling. Losse nummers 1,0 ct. HoofdredacteurL. Kiezebrink, Sneek. Plaatsverv. hoofdredacteur: C. Smit, Sneek K 2242 Rijksminister dr. Goebbels heeft, als alle jaren, op 24 December tot het Duitsche volk gesproken. Hij wees er op, dat het Kerstfeest, terwijl het vroeger, in vredestijd, het feest van het gezin was, thans, op het hoogtepunt van den oorlog, voor millioenen Duitschers als het ware het feest der gescheidenen is geworden. Tallooze Duitschers moeten het dit jaar ver van het vaderland en van hun dierbaren vieren, deels als soldaat aan het front of als arbeider in voor den oorlog belangrijke bedrijven buiten het land, als moeder met haar kinderen in de gouwen, die de geëvacueerden opnemen, of werkend in het uit de lucht bedreigde gebied, terwijl haar jongens en meisjes, beschermd tegen de versphrikking van de vijandelijke luchtterreur, in de kinderkampen verblijven. Duitsch verlangen zal in dit uur in alle richtingen door het Rijk en naar verre streken gaan om de beminde en minnende harten te zoe ken en te verbinden. Niettemin blijft, aldus dr. Goebbels, ook dit jaar het Kerstfeest het meest Duitsche van alle Duit sche feesten voor ons allen. Als het .ditmaal niet een fee^ van vrede en geluk kan zyn, dan moet het voor ons allen een gedenken van dit verlangen van millioenen zijn. Wij, Duitsch volk, zijn in de zen zwaren oorlog om ons bestaan hard en on sentimenteel geworden, maar de poëzie van het leven, die nergens zoo schoon en verwarmend naar voren komt als by het Kerstfeest, is daardoor niet verloren gegaan. Duitsche narten kloppen overal, waar Duitschers zijn, en de betoovering van den Kerstnacht verbindt ze met de gemeenschappe lijke liefde en een groote nationale hoop, die door dezen oorlog en de komende overwinning eindelijk in vervulling zal gaan. Deze hoop is dezelfde, of zij leeft in de nog veilige ueelen van het Rijk of wel in de puinhoopen en kelderwoningen van onze door de vijandelijke luchtterreur zwaar geteisterde steden Staat opgericht als een groot Kerstlicht, dat zijn schijnsel over het geheele land verspreidt. Niemand van ons heeft ook maar in het minst de neiging om dit uur van een weemoedig geschei den zijn tot een uur van rouw te maken. Daar voor zijn wij allen veel te hard geworden. Wij heb ben in dezen «oorlog veel verloren, maar ook veel gewonnen. Als wij armer zijn geworden aan uiter lijke goederen, is onze schat aan innerlijk bezit grooter geworden. Wij leven in een tijd van de wedergeboorte der wereld. Er is een sterk hart voor noodig, om dezen tijd te begrijpen en te ver staan. In de geschiedenis brengt elke geboorte haar weeën mee. Maar het gezonde Instinct geeft jongen volken ook steeds weer de kracht om dat te dragen. Hoeveel bewijzen van onsterfelijken levensmoed hebben wij Duitschers niet in het af geloopen jaar wederom geleverd? Ons volk heeft zich zelf overtroffen en zooveel roem en eer ver gaard, dat wij ons voor geen eeuw van onze ge schiedenis behoeven te schamen. Onze soldaten hebben aan alle fronten gevochten met een hel denmoed, die de grootste dapperheid uit onze sa gengeschiedenis bijna evenaart en onze bevolking in het uit de lucht bedreigde gebied, onze man nen en vrouwen en zelfs onze kinderen staan te genover de gemeene, arglistige luchtterreur met een heldhaftigheid en een doodsverachting, die meer dan erkentelijkheid en bewondering verdie nen. Hun allen geldt daarom vandaag myn eerste groet. Een bijzonder woord van verbondenheid en er kentelijkheid spreek ik ook tot onze gewonden van het front en in het binnenland, die in lazaret ten en ziekenhuizen genezing zoeken. De party heeft alles gedaan om dezen kerstavond voor hen tot een Duitsch feest te maken, hoewel zij van hun dierbaren gescheiden zijn. Hoe gaarne zouden wy dat ook gedaan hebben voor onze gevangenen in het vijandelijke land. Zij kunnen gerust zijn, wy zullen hun geen schande bereiden. Als zij eens te- rugkeeren, zullen zij slechts ontvangen worden door een zegevierend, maar nooit door een versla gen volk. Daarvan mogen ook de Duitschers in het bui tenland zekej zijn, die op moeilijke voorposten in vreemde landen staan, dagelijks den moddervloed der vijandelijke leugenpropaganda over zich heen moeten laten gaan en toch nooit den moed laten zinken. In het bijzonder gedacht de minister ook de genen, die treuren om het verlies van een zoon, een kind, van hun vrouw, van man of vader, die aan het front of in het uit de lucht bedreigde ge bied hun leven hebben geofferd voor het leven van Dit jaar, aldus schryft de correspondent der N. R. Ct. te Berlyn aan zyn blad, heeft het Duit sche volk den oorlog anders leeren kennen. Be halve dat aan de militaire fronten de offensieven tot staan werden gebracht en tot een defensieve oorlogvoering moest worden overgegaan, heeft ook het thuisfront voor het eerst sedert meer dan 100 jaar de hardheid van den krijg moeten ondervinden (ruim 100 zware of zeer zware vlie geraanvallen op 54 Duitsche steden werden sedert 1 Januari door de Britsche luchtmacht uitge voerd). De keer der d’ngen begon met het voor de Duitschers dramatische einde van het zesde leger bij Stalingrad hetgeen meebracht dat ook een herziening van de andere fronten in het Oosten noodzakelijk werd, en vond zyn voortzetting in, zooals een Duitsch blad het eens omschreef „den zomer zonder Sondermeldungen”, den afval van Italië als volwaardig bondgenoot met zijn tragi sche gevolgen en het zich met alle kracht moeten verweren tegen een geconcentreerden Sowjet-Rus- sischen aanval. Voorts moest Afrika worden ont ruimd en slaagden de geallieerden erin voorna- melï’ door middel van een heimelijke overeen komst met de regeering-Badoglio voet te zetten in de Europeesche vesting. Ook in den oorlog ter zee heeft Duitschland terrein moeten prijsgeven. Dit zijn de voornaamste posten, waarmede de Duitschers by het opmaken van de militaire ba lans aan het einde van dit jaar rekening moeten houden. Reeds bij het begin van het vijfde oor logsjaar hebben de schrijvers van de hoofdartike len in de Duitsche pers gewezen op de gewijzigde omstandigheden. Eén ontwikkelde zyn stelling aldus: „Sedert lang weten wij het: het geheele Duitsche volk is in gevecht om leven en dood. Misschien was dat vroeger wel eens een fraze, misschien wel eens zoo gemeend, wellicht ook eens zoo begrepen. Thans en niet pas sedert kort is dat naakte werkelijkheid geworden. Zij moet ernstig worden opgevat, om te beginnen door het Duitsche volk. Thans is in den oorlog, het front en het vaderland. Het front vecht, de 'soldaat is in den slag. Hij moet het meeste presteeren. Hy draagt steeds het volle risico van het leven. Het vaderland werkt en zorgt voor het front. Zijn levensstijl wordt door het front bepaald. Het draagt het risico van de toekomst van het volk, maar daarbij was er toch vroeger altijd nog een belangrijk verschil. Het vaderland stond slechts midden in den oorlog, het was geen oorlogster- rein. Nu is het anders. Het verschil is heel veel kleiner geworden, de scheidingslijn is doorbroken. Het moet zelf zijn huid verdedigen, het is werke lijk in den oorlog: aan alle kanten dus staat het geheele Duitsche volk in een strijd op leven en dood”. En reeds toen werd met allen nadruk in het licht gesteld' dat het doorstaan van den ge weldigen strijd moed éischte, moed van iedereen, van den soldaat aan het front, maar ook van den man en de vrouw thuis, gedachtig aan de woor den van von Kleist in zijn „Prins Friedrich von Homburg”: „Seit ich mein Grab sah, will ich nichts, ais leben, Und frage nichts mehr, ob es rühmlich sei Dit onderstreept dat een held ook een mensch is; er wordt verwezen naar het voorbeeld van de soldaten, die ook hqp leven liefhebben, maar niettemin de groote* proef doorstaan, opdat zij zichzelven overwinnen, zonder groote woorden, zonder pathos, maar met houding. „Deze houding moet het vaderland overnemen, sedert het de wet van den oorlog aan den lijve ge voelt. Niemand mag zeggen dat zulks zoo gemak kelijk is als het respecteeren van politieverorde ningen of het betalen van belasting. Niemand be hoeft zich te schamen dat hij niet als held is ge boren, maar er zijn voorbeelden en er is een plicht, de plicht om dapper te zijn. Hij eischt dat een ieder de dingen in de oogen ziet, het hoofd niet in het zand steekt en het met zichzelve eens wordt, voor de zwakheden niet buigt en het nood zakelijke begrijpt en uitvoert, waar het zich voor doet”. Deze eisch bestaat aan het eind van het voor Duitschland meest harde jaar van den oorlog wel licht in nog grooter omvang, want de aanwijzin gen* zijn zoo, dat 1944 nog harder zal wezen, de vorm var en oorlog nog totaler zal worden en dat een beslissing zal worden gezocht. De gealli eerden hebben bij hun aankondiging dat tot een gesynchroniseerden aanval wordt overgegaan dit maal geen slag om den arm gehouden, en ook de Duitsche leiding heeft meer dan eens betoogd, dat zij niet denkt a§n capitulatie en de wapens pas vijf minuten na 12 zal neerleggen. 1943 is voor Duitschland hard geweest, 1944 zal, naar aan te nemen is, nog harder' en nog moeilijken zijn. Maar ongetwijfeld ook voor zyn tegenstanders DE STRIJD TER ZEE. Het Duitsche weermachtbericht van 26 Decem ber meldde o.m.:'„Duikbooten brachten de laat ste dagen op den Atlantischen Oceaan en in de Middellandsche Zee vyf schepen tot zinken met een gezamenlyken inhoud van 34.500 brt. en tor pedeerden een ander schip. Uit beschermende schepen van cönvooien en duikboot-jachtgroepe’ werden negen vyandeljjke torpedojagers en con ooischepen tot zinken gebracht". Voorts meldde het D.N.B. op dien dag uit B: lijn: „Op 26 December heeft een formati Dv sche zeestrydkrachten op de Noordelijke IJ een voor de Sowjet-Unie bestemd convooi aan vallen. In langdurigen strijd met superieure En sche zware zeestrydkrachten is daarbij het si- schip „Scharnhorst”, tot de laatste granaat vi rend, na heldhaftigen strijd gezonken. Het convooi en den Engelschen beveiliging^ strijdkrachten werd zware schade toegebracht” De slagkruiser „Scharnhorst”, die na heldhaf tigen strijd tegen sterkere zware Britsche vloot-logstooneel der Stille Zuidzee, zeide d<T minister, dat de strijdkrachten van het Japansche leger en de Japansche marine sedert October j.l. den vijand met succes verwoestende slagen hebben toege- bracht, nadat deze offensieve operaties van groo- ten omvang had aangevangen. De Japansche strijdkrachten hebben den vijand op het oogenblik in felle gevechten verwikkeld in drie operatie gebieden, nl. op de Salomonseilanden, op den Bis- marck-Archipel en in het Oosten van Nisuw- Guinea. Tojo rapporteerde, dat in het gebied der Salo monseilanden de vijand op 27 October een eenheid geland heeft op het eiland Mono, waarop op 1 November landingsoperaties van een sterke groep strijdkrachten onder konvooi van oorlogsschepen en luchtstrijdkrachten bij Torokina -’an de West kust van Bougainville volgden. De Japansche legereenheden ondernamen, na zich meester ge maakt te hebben van ’t heuvelterrein en de jungle- bosschen, felle tegenaanvallen op de gelande een heden en met steun van de Japansqhe marine werd een Japansche eenheid in den rug van den vijand aan land gezet en den vyand een vernietigende slag toegebracht. Tojo verklaarde verder, dat de vyand voort durend versterkingen ontvangt en dat thans zware gevechten in dezen sector aan den gang zijn. Omtrent de operaties op den Bismarck-Archipel rapporteerde de minister dat de vijand met 20 oor logsbodems en talrijke kleine schepen tioepen heeft aangevoerd en op 15 December een landing ten uitvoer heeft gelegd in den Oostelijken sector by Kaap Marcus. NEDERLAN. IE JONGENS. De Germaansche weersportkampen wachten je. Daar leer je by dienst en spel jongens uit alle Germaansche landen kennen. Iedere flinke Nederlandsche jongen in den leeftyd van 16 tot ’.8 jaar kan aan een kamp deelnemen. M,eld je nog heden by een der onder staande adressen: Utrecht, Koningslaan 9; Maastricht, Vrythof 25; Goes, Violenstraat 44; Gronin gen, Groote Markt 24; Assen, Rolderstraat 45; Den Haag, Nassaupleln 6; Rotterdam, Eendrachts- weg 35; Eindhoven, Keizersgracht 9; Hengelo, Drienerstraat 6; Amsterdam, Wlllemsparkweg 186; Leeuwarden, Emmakade 48. TO<iO OVER DEN STRIJD IN STILLE ZUIDZEE. TOKIO, 27 Dec. D.N.B.De eerste minister fojo heeft in de plenaire zitting van het Japan sche Hoogerhuis als minister van Oorlog rapport uitgebracht over de laatste oorlogsgebeurtenissen en verklaard, dat het Japansche leger in nauwe ■amenwerking met de marine zijn strategische, >ffensieve stellingen overal in alle operatiegeble- ien hecht in handen loudt en versterkt, ofschoon -enige wijzigingen van weinig belang In zekere ectoren hebben plaats gevonden. In het bijzonder wees Tojo er op, dat de offi cieren en manschappen der strijdende troepen den vijand bij iedere botsing zware slagen toebrachten en op die wyze de strijdkracht van den vijand, zoowel als zijn materieele kracht, afsleten. Verwijzende naar de gebeurtenissen op het oor-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1943 | | pagina 1