«s 3d Van Newel tot Nikopol woedt strijd over front van 1200 K.M. 1 Harde strijd ten Westen van Nowograd- Wolynsk en Sarny NIEUWSBLAD VOOR HET WESTEN VAN FRIESLAND At BOLSWARDER EDITIE 3e Jaargang WEERMACHTBERICHT - I itar s: T1 iwaru 1 Uk- I WESTERGOO De Ridderzaal te Den Haag. het} D.N.B., Martin Hallensleben. G.L./H. P. s. van denhoutscheweg. W. f 81 De gegarandeerd democratische eieren van Roosevelt. BETEEKENIS VAN DEN STRIJD IN HET OOSTEN. Uitgebroed onder de zon van Zuid-Itallë. TeekftQ&g gnahe/Qrbls/fiolland Pas, DE STEM DER S.S. Luistert op Zondag 16 Januari van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hilversum I op golf lengte 415 meter, naar de stem der SS, onder werp: Berlijn 1944. 100 cent 1 cent igt jrif E Prc- -am- i kt ere t op imen BEWAART HET INLEGVEL VAN DE STAMKAART. Bij de eerstvolgende uitreiking van bon kaarten, welke in het tijdvak van 23 Jan. tot en met 19 Febr. zal geschieden, wordt tevens een vervolgblad van het thans in gebruik zijn de inlegvel uitgereikt. Ter verkrijging zoowel van de nieuwe bonkaart als van het vervolg blad voor het inlegvel, dient het overgebleven deel van het nu gebruikte inlegvel te worden ingeleverd. Het restant van dit inlegvel, ook al zitten hier geen bonnen meer aan, dient dus zorgvuldig te worden bewaard. SINAASAPPELEN VOOR KLEINE KINDEREN. Voor kinderen van 04 jaar zal 500 gram si naasappelen beschikbaar worden gesteld. Ter ver krijging hiervan moet men de bonnen „reserve D-8 en E-8” gedurende het tijdvak van 13 tot en met 17 Januari 1944 van te voren bij zijn leveran cier inleveren. De leveranciers zijn verplicht des- gewenscht een ontvangstbewijs af te geven. De aflevering der sinaasappelen aan het publiek zal van 23 Jan. af kunnen geschieden. dag hun felle aanvallen ten westen van Rezjitsa voortgezet. Zware gevechten zijn aan den gang. Bij Witebsk zijn hernieuwde, met het zwaarte punt ten noordwesten der stad uitgevoerde door braakpogingen der bolsjewieken gestuit op den taaien tegenstand onzer troepen. In dit gebied hebben de bolsjewieken 42 pantserwagens Ver loren. Ten noordwesten van Newel zijn wij sterke aanvallen van bolsjewistische infanterie- en pant- serstrijdkrachten, onder afgrendeling van eenige penetraties en na het stukschieten van 14 vijan delijke pantserwagens afgeslagen. Het luchtwapen heeft met sterke formaties ge- vechtsvliegers en slagvliegtuigen ingegrepen in de harde afweergevechten bij Kirowograd, Berditsjef en Witebsk. 50 vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten. S.S. Untersturmfuhrer Wittmann van een S.S. pantserdivisie heeft op 9 Januari met zijn Tiger- pantserwagen aan het Oostfront! zijn 66sten vij- andelijken pantserwagen stukgeschoten. In het westelijk deel van het Zuid-Italiaansche front heeft de vijand zijn aanvallen uitgebreid tot den sector ten noorden van Venafro. Na sterke voorbereiding door artillerie uitgevoerde aanval len op onze heuvelstellingen werden met zware verliezen voor den vijand afgeweerd, twee plaat- selijke penetraties werden afgegrendeld. Van den uitersten westelijken vleugel worden voorpostengevechten aan den Carigliano, van den oostelijken vleugel een succesvolle eigen stoot- troep-actie gemeld. Bureau Firma A. J. OSINGA -BOLS WARD Marktstraat 13 Tel. 4SI Giro 87926 Advertentieprijs: 1 tot 10 m.m. elke m.m. meer Toezending der adv. Donderdags tot 10 uur Verantwoordelijk voor de advertenties A. J. Osinga Bolsward. si- bij on dernomen Sowjet-Russische „aanvallen. Een der aanvalsspitsen heeft Sarny in het randgebied der Pripet-moerassen bereikt; een andere is Nowo- gradWolinsk gepasseerd en beweegt zich in de richting van Rowno. Merkwaardig is deze situa tie vooral omdat zich op vrijwel gelijke hoogte DE MOEILIJKHEDEN TUSSCHEN MOSKOU EN DE POLEN. Over de kwestie van de Poolsch-Russische grens verklaart men volgens een bericht van Svenska Dagbladet uit New York in regeerings- kringen te Washington, dat eenigerlei storing van de intergeallieerde politiek daardoor nauwe lijks te vreezen is. Engeland noch de Vereenigde Staten zullen de Sowjetunie den oorlog verkla ren, wanneer de Polen hun vooroorlogsche gren zen terugeischen. Daarom zullen de naties, klei ne of groote, die vasthouden aan het herstel van het oude Polen, alleen staan tegenover de Sow jetunie. Stockholms Tidningen meldt, dat diplomatieke kringen te Washington verklaren, dat de hou ding van de Sowjetunie niet anders uitgelegd kan worden dan dat zij van zins is Letland, Littauen, Estland, Oost-Polen, Bessarabië en de Noorde lijke Boekowina te behouden. Volgens de Engelsche Observer stelt de Sow- jet-regeering voor om in plaats van Polens .gren zen van 1939 de z.g. Curzon-linie te nemen, die, vergeleken met de grens van 1939, neerkomt op een grenscorrectie. Bovendien zouden Polen de districten van Grodno en Bialystok worden toe gestaan en tenslotte zoo te zeggen als belooning voor een behoorlijk gedrag van Polen tijdeps de onderhandelingen ook Lemberg worden toege wezen. Ten aanzien van het overige Oost-Polen is Moskou, zoo wordt in het bericht gezegd, niet tot toegeven bereid. In Londen verklaart men, dat de houding van de Poolsche emigranten.in de afgeloopen week slechts matige verwachtingen ten aahzien van het plan rechtvaardigt, indien het al juist zou blijken te zijn, dat deze voorstellen reeds gerui- men tijd geleden zouden zijn overhandigd. 136 AMERIKAANSCHE VLIEGTUIGEN, MEERENDEELS VIERMOTORIGE BOMMEN WERPERS, NEERGESCHOTEN. Het opperbevel der weermacht maakte Woens dag het volgende extra-bericht bekend: In de vroege ochtenduren van den llden Janu ari hebben Amerikaansche bommenwerpers eenige plaatsen in Midden-Duitschiand aangevallen. Door den onmiddellijk begonnen Duitschen afweer kon den de aanvallen niet geconcentreerd ten uitvoer gelegd worden. Daarentegen werden volgens de tot nu toe reeds beschikbare nog onvolledige rap porten door Duitsche jagers, jachtkruisers en batterijen luchtdoelartilierie boven het Rijksgebied en de bezette gebieden in het westen 123 Ameri kaansche vliegtuigen, in boofdzaak viermotorige bommenwerpers, neergeschoten. Tegenover het buitengewoon groote verlies van den vijand aan vliegtuigen cn bemanningen staat volgêns de tot nu toe ontvangen rapporten het verlies van de bemanningen van twee Duitsche jachtvliegtuigen. Nog zeven bemanningen worden vermist. Het Duitsche weermachtbericht van Woensdag meldt omtrent dezen luchtslag nog: Naar reeds in een extra-bericht Is bekend ge maakt, hebben Amerikaansche formaties bom menwerpers in den ochtend van 11 Januari bjj aanvallen op het centraie Duitsche gebied uiterst zware verliezen geleden. De aanvallen kwamen tengevolge van de schitterende samenwerking tusschên jagers, jachtkruisers en alle deelen der luchtverdediging niet tot aaneengesloten optre den. Volgens de laatste gegevens werden 136 Amerikaansche vliegtuigen, waarbij 125 vier-mo- torige bommenwerpers, meestal voor het bereiken van hun doelen neergeschoten. Het is waarschijn lijk dat nog meer vyandelyke toestellen vernield ajn. In tegenwoordigheid van den Leider en den hoofdstormer, van Geelkerken, werd in het Concert gebouw te Amsterdam in het ka der der W.A. Frontzorgactie een I uitvoering van de „De Ruyter- cantate” gegeven. Het geheel stond onder leiding van Walter j Janssens, oppervaandrig van I den Nationalen Jeugdstorm. Overzicht tijdens de uitvoering. C.N.F./Cino Fax s. DE DUITSCHE VERDEDIGINGSMAAT REGELEN AAN DE EUROPEESCHE KUST. De Berlijnsche redacteur van het Algemeen Handelsblad schreef 8 Jan. aan zijn blad Verschillende teekenen wijzen er op, dat men aan Duitsche zijde bereid is ook verder deel te nemen aan de internationale discussie over het thema der Geallieerde invasie in Europa, nadat reeds dezer dagen zoowel door toonaangevende po litieke als door militaire deskundigen het Duitsche standpunt ten aanzien van deze discussie was uiteengezet. Zoowel in politieke en militaire krin gen als in de Duitsche pers, waar men aanvanke lijk de in de Geallieerde en in sommige neutrale bladen ontstane invasie-hausse met de grootste reserve gadesloeg, houdt men zich thans vol be langstelling met dit onderwerp bezig. Aan militaire zijde is men bij de behandeling van het thema „invasie” zelfs zoover gegaan een tip op te lichten van den sluier, die den stand van de Duitsche verdedigingsmaatregelen aan de Europeesche kust bedekt. Het interessantst zijn daarbij ongetwijfeld de weinige doch karakteris tieke bijzonderheden, die over de sterkte van den Atlantik-Wall worden bekend gemaakt. Volgens deze bijzonderheden worden de BERLIJN, 8 Jan. (D.N.B.) De groote aanvals- acties der bolsjewisten moeten worden beschouwd als uiterste inspanning van de bolsjewistische leiding met het doel het Duitsche front in het Oosten kapot te slaan, aldus de militaire cor respondent van Hij schrijft Bij de aanvallen, die de bolsjewistische divisies ondernemen op de Duitsche stellingen, onophou delijk en met de grootste inspanning hunner krachten, gaat het om een offensieve onderne ming, die zeer groot is opgezet. Uit de ligging der operaties blijkt, dat de bolsjewistische lei ding het voornemen heeft, het Duitsche front in stukken te breken, de Duitsche legers in groote omsingelingsbewegingen te vernietigen en de be slissing tot stand te brengen. Aan Duitsche zijde, d.w.z. uit de bewegingen, die de Duitsche legers op het oogenblik ten uit voer leggen, is duidelijk te zien, dat men zich noch het tijdstip, noch het terrein, waarop de beslissing moet vallen, laat voorschrijven, Het is verbazingwekkend, welk een kracht aan het Duitsche front, ondanks de onophoudelijke be storming der bolsjewieken, uitgeoefend wordt op den gang der veldslagen. Tactische bewegingen binnen het bestek eener strategie, die alleen ge waardeerd kan worden op grond van kennis barer afzonderlijke bestanddeelen, kunnen deze opvatting slechts sterker maken. Men krijgt thans meer dan ooit den indruk, dat ook de Duitschers de beslissing van dezen oorlog uitsluitend in het Oosten zoeken, dat hun dispo sities, die van deze fundamenteele houding in het eersF“ schijnen af te, leiden, ten slotte toch slechts dienen tot dit doel. In Duitsche militaire kringen is men er van overtuigd, dat zelfs een Anglo-Amerikaansche invasie niets vermag te veranderen aan dit militaire feit Juist die be wegingen der Duitsche legers, die op het oogen blik voltrokken/worden in het Oosten, het Wes ten, het Zuiden en Noorden, en waarvan de te genstander meent, dat zij hem nader brengen tot het succes, brengen hem nog slechts verder daar van af. Zij zijn ontworpen, bevolen en worden uit gevoerd om de voorwaarden in het leven te roe pen op grond waarvan de Duitschers, maar niet de bolsjewieken of hun geallieerden den beslis senden slag zullen slaan. van de Pripet-moerassen en bij de monding van de Pripet aan. Met de grootste aandacht slaat men in mili taire kringen te Berlijn de ontwikkeling gade van*, den slag, die door de hevige Sowjet-Russische aanvallen over het zeer breede, naar het Zuiden gekeerde front van Berditsjev over Pogrebitsj, Tsjerkassi en Kirowograd tot Kriwoi Rog is ont ketend. Terwijl de Duitsche troepen bij Kirowo grad zich ten deele in tegenaanvallen verdedigen en zelfs hun posities handhaven waarbij zeer zeker de nog pas kort geleden beëindigde Duit sche actie tot verbetering der stellingen haar in vloed doet gelden blijkt de Sowjet-Russische aanval ten Zuiden en ten Z.W. van Pogrebitsj volgens het weermachtsbericht nog terrein te winnen, ofschoon een stijging van den Duitschen weerstand het tempo vertraagt. Deze tot dusver sterkste Sowjet-Russische po ging om de Duitsche legerleiding te nopen haar posities in het Zuidelijke Dnjepr-gebied op te geven, geeft meer dan gewone beteekenis aan het duel, dat tusschên de Duitsche en de Sowjet- marine is ontstaan bij een Sowjet-Russische po ging om in den rug der Duitsche linies, n.l. ten Westen van Otsjakov, dus een aanzienlijk eind ten Westen van de Dnjepr-monding, te landen. Van Duitsche militaire zijde zijn over deze poging te weinig bijzonderheden medegedeeld om te kun nen constateeren, of hiermede het vormen van een brug in den rug der Duitsche posities wordt beoogd, of dat zij veeleer moet' worden gezien als een actie tot het stichten van verwarring achter de Duitsche linies. Het ligt voor de hand, dat de operatieve mogelijkheden bij een eventu- eele herhaling van een dergelijke landingspoging zeer voorzichtig moeten worden beoordeeld, zoo lang de Duitsche troepen hier posities innemen, die niet tevens van de landzijde inmiddels wor den bedreigd, en zoolang de Duitsche marine zoowel op de Krim als Westelijker over posities beschikt, die haar tot een spoedig ingrijpen in staat stellen, terwijl de Sowjet-Russische marine dergelijke ondernemingen slechts moeilijk kan uit voeren door den gfooten afstand, dien zij van haar basés uit tot de plaats, waar zij zou willen landen, moet afleggen. Over het geheel gezien bevindt de slag om den Zuidelijken sector van het Oostelijk front, met als hoofdslagveld pet gebied tusschên Dnjepr en Boeg ten Noorden van Winnitza, zich bij een stijgende felheid der gevechten nog in zijn begin stadium, zoodat het nog volkomen de vraag is, hoe het resultaat van de Sowjet-Russische aan vallen en de Duitsche tegenmaatregelen zich uit eindelijk zal kristalliseeren. Hetzelfde geldt voor de merkwaardige tuatie, die ten N. van de breede penetratie Kiejev is ontstaan door de van Korosten uit KEURINGEN Het S.S. Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander in den leeftijd 1745 jaar kan zich aanmelden, ten einde ge keurd te worden voor: de Waffen SS, SS-Wacht- bataljon in Amersfoort, Landstorm Nederland, Kriegsmarine en Germaansche SS in Nederland. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmid delen etc. Personen, tusschên 1930 jaar, die aanmel- dlngsplichtig zijn voor ue tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-S.S. kan ieder worden, die na minstens een jaar diensttijd zijn geschikt heid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding Is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijnkarakter, gedrag, prestatie. 17.1 ’44 914 uur Rotterdam, Deutsche Ober- schule, Westerlaan 2. 18.1 ’44 912 uur Breda, Restaurant Modem, Markt. 1518 uur Den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45. 19.1 ’44 912 uur Venlo, Deutsches Haus, Eg- mondstraat 16. 1518 uur Arnhem, Café Royal. 20.1 ’44 912 uur Hengelo, Café Modem, Spoor straat 18. 1518 uur Zwolle, Hotel Gijtenbeek. 21.1 ’44 912 uur Assen., Concerthuis a. d. Vaart. 1518 uur Groningen, Heerestraat 46. 22.1 ’44 912 uur Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 23.1 ’44 914 uur Amsterdam Dam 4. 24.1 ’44 913 uur Utrecht, N.V.-Huis, Oude- gracht 245. 25.1 ’44 914 uur Amersfoort, Pol. Durchgangs- lager, Leusderweg. De oostelijke grens van Polen zou'kunnen wor den vastgesteld, krachtens een overeenkomst met de sovjetunie. De sovjets beschouwen de grens van 1939 niet als onveranderlijk. Correcties ten gunste van Polen zouden kunnen worden aange bracht in dezen zin, dat de districten met een overwegend Poolsche bevolking aan Polen zouden worden overgedragen. In dat geval zou de grens bijv, langs de z.g. Curzonlijn kunnen loopen. De verklaring meent voorts, dat de Poolsche» westgrens moet worden verruimd door inlijving der „oer-Poolsche landen, waarvan Duitschland zich vroeger heeft meester (gemaakt”. Op deze wijze zou de Poolsche staat ook den noodzakelij- ken toegang tot de Oostzee krijgen. Ten slotte verwijt de sovjetverklaring de Pool sche emigrantenregeering, dat zij zich onbekwaam heeft getoond en meermalen den Duitschers in de kaart heeft gespeeld door haar verkeerde politiek. Daarentegen is het in het belang van Polen en de sovjetunie dat tusschên hen duurzame vriend schappelijke betrekkingen tot stand komen. Commentaar ,van Berlijn. Volgens den diplomatieken correspondent, dr. Siegfried Horn, komt deze sovjetverklaring neer op de proclamatie van een sovjet-Polen. Om wel ke redenen'Moskou zich thans bereid verklaart tot een grensafbakening op grond van de Curzonlijn, blijft onverschillig, gezien het feit, dat Oost- Polen opgeëischt wordt als integreerend bestand deel der Sovjetunie, dat de door Moskou geprote geerde Poolsche „patriotten” onder leiding van Wasilewska, doch niet de emigranten te Londen aangegeven worden als de ware vertegenwoordi gers van het Poolsche volk, dat dit volk, zooals Moskou het ziet, uitgenoodigd wordt toe te treden tot het reeds beruchte sovjet-Tsjechische verdrag en dat een dergelijk van Moskou afhankelijk en door Moskou gecontroleerd Polen zijn grenzen ten koste van Duitschland naar het westen zal uit breiden. Zoo zou dus ook Polen tot springplank worden voor de verdere sovjet-aspiraties naar het westen. Het communiqué verklaart niet meer en niet min der, dan dat de sovjetunie alle Oost- en Zuidoost- Europeesche problemen in haar zin zonder eéni- gerlei inmenging van buiten voornemens is te re gelen. 0 CenM 7 cent 1 10 uur V De Berlijnsche redacteur van het Alg. Handels blad meldde 11 Jan. aan zijn blad De weermachtsberichten van de laatste dagen hebben namen genoemd van plaatsen, die sinds lang geen rol meer speelden in de militaire ge beurtenissen in de Sowjet-Unie, en ook van plaat sen, die pas sinds den herfst niet meer in die mate het voorwerp waren van Duitsche of Sow jet-Russische acties, dat vermelding in het dage- lijksche overzicht van het Duitsche opperbevel noodig was. Sinds kort heeft het Sowjet-Rus sische offensief namelijk een zoo groote vlucht genomen, dat practisch alle sectoren tusschên Newel en Nikopol (met een gezamenlijke lengte van 1200 km.) in den slag zijn betrokken, en hier en daar ,heeft het zich zelfs uitgebreid over gebieden, die sinds 1941 niet meer tot het ge- vechtsgebied behoorden. De hier als „ongewoon hoog” gekarakteriseerde inspanning, waarmee de Sowjet-Russische legerleiding dit heeft be reikt, doet de Duitsche militaire deskundigen vermoeden, dat zij met dit offensief een beslis sing aan het Oostelijk front wil forceeren en daartoe „alles op één kaart” heeft gezet. Etappengewijs heeft het thans over de geheele lengte van het front uitgestrekte offensief zich ontwikkeld uit de operatieve resultaten van de Sowjet-Russische aanvallen in het gebied ten Westen van Kiejev, waarbij een vooruitgeschoven post aan de Noordelijke flank van het Duitsche Zuidelijke front als Berditsjev in handen der Sowjets viel. De Sowjet-Russische legerleiding had hiermede bereikt, wat haar bij de actie in November was ontzegd gebleveneen breede penetratie in het Duitsche front met uitgangs punten voor divergeerende operaties, zoowel naar het Noorden en Westen als naar het Zuiden. In het beeld van den slag van thans is deze ontwikkeling nog duidelijk te herkennen; hoewel het zwaartepunt meer in de richting van Kirowo grad is komen te liggen en de ontbrande gevech ten in andere sectoren door hun wisselvallig ver loop een overzicht van de totale situatie aan zienlijk bemoeilijken, ligt het centrum der ge heele actie ongetwijfeld in het gebied, dat door de op vrijwel denzelfden lengtegraad gelegen spoorwegknooppunten Berditsjev, Sjitomir en Korosten wordt beheerscht Bij den hier aan den gang zijnden slag sluiten de gevechten in de groote bocht van den Dnjepr, in het randgebied UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 13 Januari. Het opperbevel der Weer macht maakt bekend: Ten noordoosten van Kertsj zijn hernieuwde sterke aanvallen van de bolsjewieken mislukt. Tegen het bruggenhoofd van Nikopol heeft de vijand na felle voorbereiding door artillerie op een smal front den aanval geopend. In verbitterde ge vechten, die den geheelen dag voortduurden, be vochten onze troepen een volledig afweersucces. Bij de voortzetting van hun aanvallen ten zuid westen van Dnjepropetrowsk werden de bolsje wieken weer bloedig afgeslagen. Ten westen van Kirowograd zijn gisteren op nieuw met sterke infanterie- en pantserstrijd- krachten ondernomen bolsjewistische aanvallen begonnen. Zij werden in tegenaanvallen en na af grendeling van eenige penetraties afgeweerd. Ten zuidwesten van Tsjerkassy bleven plaatse lijke aanvallen der bolsjewieken zonder succes. De eigen tegenaanvallen in het gebied van Pogrebisjtsje hebben ook gisteren vorderingen ge maakt. Hierbij werden 20 sovjet-russische pant serwagens stukgeschoten. Ten westen van Berditsjef zijn verscheidene aanvallen der bolsjewieken mislukt. In tegenaan val werden 19 vijandelijke pantserwagens en 17 stukken geschut vernietigd. Tn het gebied ten westen van Nowograd Wo- lynsk en ten westen van Sarny -taan onze troepen in harden strijd met opdringende vijandelijke strijdkrachten. De bolsjewieken hebben ook in den afgeloopen DE DUITSCHE LUCHTAFWEER WORDT STEEDS BETER. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt o.a. nog, dat men van Duitsche zijde den laatsten tijd krachtig naar een versterking van den lucht afweer heeft gestreefd. Wat het luchtdoelgeschut aangaat is dit te Berlijn zelf ten opzichte van ver zwaring van het kaliber en de daarmee gepaard gaande vergrooting van de schootshoogte duidelijk te constateeren. Ook is de nadruk gelegd op uit breiding van het aantal jagers, waarvan ook de eigenschappen voortdurend verbeterd worden. In zonderheid op het stuk van de stijgsnelheid heeft men door een volkomen nieuwe vinding, waarom trent uiteraard niets gepubliceerd mag worden, op merkelijke resultaten bereikt. Ook voor het geval van een geallieerde invasie, die uiteraard door een „parapluie” van vliegtuigen zal worden gedekt, koestert men te Berlijn groote verwachtingen van den versterkten luchtafweer. Deze is thans reeds van dien aard, dat een geconcentreerde aanval, zooals die bijv, in het beginstadium van den „slag om Berlijn” is gelukt, volgens Duitsche opvattin gen niet meer mogelijk is. Volgens deze bijzonderheden worden de ver dedigingswerken aan de Europeesche kust in twee enorme eenheden verdeeld: de fortificaties aan deeWestkust van de Pyreneeën tot en met het Noordzeegebied, en de fortificaties aan de Noorsche kust. De 2100 km lange kust van de Pyreneeën tot het Noordzeegebied wordt volgens deze gegevens o.m. verdedigd met 6000 stukken geschut van 8% cm, die in vaste kazematten zijn ingebouwd. Bovendien heeft men aan dit deel van het Atlantische front de beschikking over 300g stukken geschut tegen gepantserde doelen. Ver der beveiligen milloenen landmijnen het tusschên en vóór de onderscheiden stellingen Westelijk gelegen terrein. (Uit andere bron is bekend dat op dit deel van het front 9.300.000 kub. m. beton is verwerkt. Red. H.) Groote deelen van de 2500 km lange Noorsche kust zijn voor landingsoperaties totaal onge schikt, zoodat, aldus de gegevens, de Duitsche legerleiding voor de beveiliging hiervan slechts de door het terrein geboden dekkingsmogelijk heden behoefde uit te buiten. Het aantal stukken geschut van zwaar kaliber bedraagt hier in to taal 1700 stuks. Naast deze zuiver materieele bijzonderheden over den stand der Duitsche verdedigingswerken aan de Europeesche Westkust wordt er van mi litaire zijde te Berlijn de aandacht op gevestigd, dat ook de concentratie van troepen ter bezet ting van dezen verdedigingswal in een zoodanig stadium verkeert, dat van een totale paraatheid kan wprden gesproken. Nadere gegevens hierover kan men om voor de hand liggende redenen niet verwachten,. Te Berlijn volstaat men er mee, de Comb, van: SNEEKEB NIEUWSBLAD (Drjjfhout’s Nieuwsblad en Nieuwe Sneeker Courant) en DE JONG’S NIEUWSBLAD. Bolsward. Verschijnt eiken Vrijdagavond. Leesgeid ƒ0.75 per kwartaal bij vooruit* betaling. Losse nummers 10 ct. HoofdredacteurL. Kiezebrink, Sneek. Plaatsverv. hoofdredacteur: C. Smit, Sneek K. 2242 veel Oostelijker, n.l. bij de monding van de Pripet 26.1 ’44 914 uur Den Haag, Dierentuin, Benoor- nog gevechten afspelen, welker afloop nog geens zins ten gunste van de Sowjets is beslist en waar tot dusver al hun doorbraakpogingen konden worden afgeslagen. De gevechten bij Witebsk schijnen tot dusver nog buiten het verband te staan, dat de gevech ten aan Zuidelijker gelegen deelen van het Oos telijk front vertoonen. Duitsche militaire des kundigen nemen aan, dat zij door de Sowjet-Rus sische legerleiding zijn bedoeld als binding van Dtiitsche strijdkrachten. Sinds de vorige week heeft de situatie in dezen sector zich in geen opzicht gewijzigd. Het evenwicht tusschên de Sowjet-Russische aanvallen en de Duitsche tegen aanvallen .heeft zich gehandhaafd. Duitsche militaire commentatoren zijn van meening, dat tegenover den Sowjet-Russischen druk, die sterker is dan ooit in de Sowjet-Unie is voorgekomen, de Duitsche afweer ongetwijfeld voor een zeer zware taak staat, in het bijzonder aan het front ten Z.W. van Kiejev en in de groote bocht van den Dnjepr, waar de Duitsche troepen aan concentrische Sowjet-aanvallen zijn blootgesteld. Men neemt te Berlijn aan, dat de Duitsche legerleiding tegenover dezen Sowjet- Russischen druk, dié klaarblijkelijk de verbrok keling van het Duitsche front ten doel heeft, in alle opzichten gebruik zal maken van de erva ringen, die zij met haar \erdedigings-strategie tijdens vorige Sowjet-offensieven heeft opgedaan. Zeer belangrijk onder dezer ervaringen acht men hier het resultaat van de in den afgeloopen zomer toegepaste strategie van den elastiséhen af weer en de toepassing van frontcorrecties, zoo noodig ook van groote afmetingen, waardoor de frontlinie intact kan worden gehouden en het eigen initiatief den gang van zaken tot op groote hoogte kan blijven beheerschen. Ook voor het behoud van deze Nederlandsche kultuurwaarden ^rijden onze Vrijwilligers. WIJ WILLEN HOLLAND HOUEN Wie wil nu eindelijk Holland houen? De jonge lieden, die hier nog rondloopen met hun vurig verlangen naar de „zegeningen” van het Tweede Front, die het bolsjewisme niet-zoo- erg-vinden, die denken en zeggen, dat-het-nog- wel-zal-meevallen, die tenslotte door handel en wandel ons land steeds verder in den afgrond zou den helpen? Neen, dit zijn wel Nederlanders, omdat ze nu eenmaal hier geboren zijn (dat is trouwens hun eenige verdienste), maar die lieden houen niet van Holland en willen daarom Holland niet houen Wie wil inderdaad Holland houen? Wel bijvoorbeeld de boerenzoon, die verbonden aan den grond, en daardoor'aan zijn voorgeslacht, zich bloedsverbonden voelend met zijn Germaan sche strijdmakkers, is opgetrokken om den groo- ten vijand van zijn soort, van het boerendom, te verslaan. Doet als die eenvoudige boerenjongen en meldt U bij de Waffen-SS of den Landstorm Nederland. INLICHTINGEN BETREFFENDE DIENST- NAME BIJ DE WAFFEN-SS, WACHTBATT. OF DEN LANDSTORM NEDERLAND VER STREKT HET SS-ERSATZKOMMANDO NIE- DERLANDE NEBENSTELLE GRONINGEN, HEERESTRAAT 46. x i SOVJETSTANDPUNT INZAKE POLEN. Tass verspreidt een „verklaring over de betrek kingen tusschên de sovjetunie en Polen”, die een antwoord vormt op de verklaring der Poolsche emigrantenregeering te Londen van 5 dezer. In het sovjet-antwoord wordt gezegd, dat in de Poolsche verklaring een reeks onjuiste bewerin gen is opgenomen, o.a. over de grenzen tusschên Polen en de sovjetunie. De sovjets beweren, dat de westelijke Oekraine en het westen van Wit- Roethenië in de sovjetunie zjjn opgenomen, op grond van een „op breeden democratischen grond slag” in 1939 gehouden volksstemming. De sovjetregeering, aldus de verklaring, streeft er als steeds naar, vriendschappelijke betrekkin gen met Polen tot stand te brengen op de basis van duurzame goede buurbetrekkingen en weder- zijdsche achting en, als het Poolsche volk dat wenscht, ook op den grondslag van een bondge nootschap voor wederkeerigs hulpverleening tegen Duitschland. Tot dit doel zou Polen’s toetreding tot het nieuwe sovjet-Tsjechische verdrag kunnen dienen. overtuiging uit te spreken, dat de achter de ver dedigingslinies opgestelde Duitsche divisies die onlangs door generaal-veldmaarschalk Rom mel zijn geïnspecteerd in staat zijn, in enkele uren, hetzij over dag, hetzij des nachts, voor den strijd aan te treden op elk punt, dat door een invasie ernstig zou worden bedreigd. De verdedigingswerken aan de kust van de Middellandsche Zee, die een voortzetting zijn van die aan de Europeesche Westkust, schijnen in middels in zooverre te zijn voltooid, dat zij naar Duitsche opvatting op verschillende punten* de vergelijking met den Atlantik-Wall kunnen door staan. Volgens te Berlijn bekend geworden bij zonderheden is aan de kust van de Middelland sche Zee een reeks hindernissen aangelegd, die gecompleteerd worden door ingebouwde vlam menwerpers en tankvallen en aldus de eerste be veiligende linie van verdedigingswerken vormen.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1944 | | pagina 1