s Minister Göbbels over de invasie. in 5 5 Ten Noorden van Ilmenmeer, ten Zuiden van Leningrad en Oranienbaum duren zware afweergevechten voort 1 No. 3 Vrijdag 21 Jan. 1944 BOLSWARDER EDITIE 3e Jaargang NIEUWSBLAD VOOR HET WESTEN VAN FRIESLAND r L «WW st s 3 WEERMACHTBERICHT e 1! ie T te- far WESTERGOO G.L./H. P. s. s J MOSKOU’S ANTWOORD INZAKE POLEN. I i OPROEP FRONTZORG. DE DUITSCHE Het antwoord van Moskou. Tass verspreidt een officieel antwoord op de 100 cent 7 cent W. f 81 ,1E 3S lei :ei ;a w te ig 'g 0 7 cent1 10 uurE s: 1 nt in- en in- ir- er u mil 3 niJ s jrtes Ma- Bureau: Firma A. <1. O SIN GA BOLSWARD Marktstraat 18 TeL 481 Giro 87926 Advertentieprijs: 1 tot 10 m.m. elke man. meer Toezending der adv. Donderdags tot 10 uur Verantwoordelijk voor de advertenties A. J. Osinga Bolsward. JA, WAAROM EIGENLIJK NIET? Inderdaad, waarom zou je eigenlijk óók niet ééns naar zoo’n weersportkamp in Duitschland gaan? Honderden jongens zijn je reeds vóór ge weest en thans bestaat wederom voor lederen Nederlandschen jongen van 1618 jaar de ge legenheid zich aan te melden. Een maand, gevuld met sport, veldwerk, klein kaliberschieten en als er sneeuw is skiën(!) is niet te versma. den. Gehard en sterk zul je terugkomen. Daarom, hak de knoop door en meld je aan bij het aan- meldingsbureau, Koningslaan 9, Utrecht, of aan een der volgende adressen: Maastricht, Vrijthof 25; Goes, Violenstraat 44; Groningen, Groote Markt 24; Assen, Rolder- straat 45; Den Haag, Nassauplein 6; Rotterdam, Eendrachtsweg 35; Eindhoven, Keizersgracht 9; Hengelo, Drier erstraat 6; Amsterdam, Wlllems- parkweg 186; Leeuwarden, Emmakade 48. stek van een plaatselijk beperkte rechttrekking van het front is dè stad Novgorod ontruimd. In het westelijke 'deel van het Zuid-Italiaan- sche front et de vijand zijn krachtige, door artil lerie en elagvliegers ondersteunde aanvallen voort. Na harden strijd ging de volkomen ver woeste stad Minturno verloren. Alle overige aan vallen, evenals vijandelijke pogingen om de Ga- rigliano over te steken, werden afgeslagen. In den centralen sector werd een vijandelijk tentenkamp overvallen en vernietigd. De vijand leed daarbij zware bloedige verliezen. Gevangenen werden binnengebracht. Aan de kust van het Kanaal hebben batterijen verdragend geschut er marine in Dover, Deal, Folkestone en Ramsgate doelen beschoten. In den tijd van 120 Januari hebben zeestrijd- krachten, boordafweergeschut van handelsschepen en afweergeschut der marine 38 vijandelijke vlieg- I tuigen neergeschoten. MOSKOU EN POLEN. Verklaring van de Polen te Londen. Het D.N.B. ontleent aan den Britschen berich tendienst: De Poolsche regeering te Londen sten in haar antwoord op de Sowjet-Russische verkla ring inzake de Sowjet-Russisch-Poolsche betrek kingen voor met de Sowjetunie onderhandelingei te voeren, waaraan ook de regeeringen van En geland en de Vereenigde Staten zullen deelnemen Immers, zoo wordt in het antwoord gezegd, de Poolsche regeering, die er ernstig naar streeft de volkomen solidariteit der vereenigde naties te verzekeren, is van meening, dat het de voorkeur verdient thans van verdere besprekingen in het openbaar af te zien. Terwijl de Poolsche regee ring eenzijdige beslissingen niet kan erkennen ot feiten niet kan goedkeuren, die zich op den bo dem van de Poolsche republiek afspeelden ot kunnen af spelen, heeft zij herh delijk haar op rechten wensch naar een Pouisch-Sowjet-Rus- sische overeenkomst op een voor beide zijden rechtvaardige en aannemelijke basis tot uitdruk king gebracht Van dit gezichtspunt uit doet de 36.500 B.R.T. TOT ZINKEN GEBRACHT. Het Duitsche weermachtbericht van 17 Januai meldde o.m.: Duitsche du.kbooten hebben in het Noorden van den Atlantischen Oceaan, op de Mid- dellandsche Zee en op de Zwarte Zee vijf schepen met een inhoud van 36.500 b.r.t, drie torpedo jagers en twee duikbooten tot zinken gebracht. Drie andere schepen werden getorpedeerd en twee vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Het schijnt dus onvermijdelijk te zijn dat de menschheid de bittere kelk van dezen oorlog tot het einde toe ledigt. Misschien heeft ook dat zijn dieperen zin. Is de imperiale geschiedenis van Groot-Britannië daarmede ten einde? Een vraag die ongetwijfeld het Britsche volk meer aangaat dan het Duitsche. Zoo ja, dan heeft het lot Enge land zelf uitverkoren om Engeland te vernietigen. Daarmede ~al 1944 het beslissende jaar zijn in het verleden van Groot-Britannië en voor zijn toe komst. Maar dan kan ook op dit snijpunt voor ons de groote ommekeer komen. In ieder geval zullen wij niets onbeproefd laten om het zoover te bren gen. Wij zien derhalve de komende ontwikkeling met kalme rust tegemoet. Wij hebben alles gedaan wat maar gedaan kon worden om er tegen opgewassen te zjjn. Bovendien strijden wij voor ons leven. Deze overtuiging was en is en blijft steeds de beste en betrouwbaarste bondgenoot. Vrouwen of ouders, die woonachtig zjjn in Fries and en wier man of zoon(s) als vrijwilliger strij- len op een der fronten 'hetzij Waffen-SS, hetzij NSKK, Pantzergren. div., Luftwaffe, Kriegsma- rine, Wehrmacht, Roode Kruis enz.) dienen hier van zoo spoedig mogeljjk opgave te doen aan het districtshoofd Frontzorg voor Friesland, Gymna- siumstraat 28 te Huizum (giro 427853). Ze dienen te vermelden naam, adres, geboortedatum en veld- postnr. of weermachtsadres van den vrijwilliger. nieuw, dat de tegenwoordige Poolsche regeering niet den wensch koestert goede buurbetrekkin- gen met de sovjets tot stand te brengen”. Geen verrassing in de Wilhelmstrasse. BÊRLIJN, 17 Jan. (D.N.B.) Het door Tass verspreide scherp geformuleerde antwoord van Moskou op de Poolsche verklaring heeft in Ber- lijnsche politieke kringen geen verrassing ge wekt, aangezien het over het algemeen verwacht werd. Volgens de meenfeg der Wilhelmstrasse bevestigt dit officieele Sovjet-Russische stand punt slechts het al lang bekende feit, dat het Kremlin de Poolsche uitgeweken regeering als net-bestaande beschouwt, aangezien naar den wensch van Moskou alleen ’n door Moskou te vor men bolsjewistisch regime een samenwerking met Sovjet-Rusland mogeljjk maakt. Wanneer Groot-Brittannië en de Vereen. Sta ten, zoo verklaart men, ondanks hun duidelijke verbintenis jegens Moskou in Teheran naar bui ten de mogelijkheid van een compromis tusschen de Sovjet-Unie en Polen in het vooruitzicht heb ben gesteld wordt dat gemotiveerd door de voor hen zoo pijnlijke garantiebeloften en het Atlantic Charter. Engeland en de Ver. Staten voelen zich gedwongen te zoeken naar een uitweg uit deze voor hen zoo onaangename situatie, ten einde daardoor het odium van de komende breuk op anderen te laden. REDE VAN MINISTER ALFRED ROSENBERG. Het D.N.B. meldt uit Praag: Op een bijeenkomst van de N.S.D.A.P. te Praag heeft Rijksleider Rijksminister Alfred Rosenberg gesproken over de Duitsche en Europeesche gees telijke vrijheid. Wanneer de vijanden van het Duitsche Rijk en Europa, zoo verklaarde Rosenberg hierbij o.a., de wereld met hun agitatie overstroomen, volgens welke zü het oude continent van een dictatuur willen bevrijden, dan hebben wij daarbij ook een beslissend woord te zeggen. Er bestaat in het po litieke leven naar buiten geen absolute vrijheid. De souvereiniteit van een staat wordt beperkt door naburen en vijanden. In de negentiende eeuw echter hebben juist die krachten, die ons willen „bevrijden”, pogingen in het werk gesteld om alle vanzelfsprekende rechten der volken te negeeren door het opeenhoopen van het goud en het geld, zooals nog nooit voordien in de geschiedenis. De leer van een wereldeconomie in den zin van het herstel van een opperste leiding beteekent strikt genomen de vernietiging van de nationale volkshuishoudingen, De eisch naar een wereld- politie, die op het oogenblik door Londen en New York opnieuw naar voten wordt gebracht, betee kent, dat deze wereldpolitie door iemand gecom mandeerd moet worden. Als Vloei van deze geheele geestesrichting, die gebaseerd is op den grondslag van vrijmetselarij en humaniteit, geldt het op richten van een wereldrepubliek, hetgeen niet al leen getuigt van een gebrekkige erkenning van de vrjjheid van andere volken, doch ook van een welhaast overdreven, bijna waanzinnige behoefte, om zich te laten gelden van enkele, door Jood- sche wereldeconomische krachten op den voor grond geschoven personen. Een wereldmacht is dus voorwaarde voor elk universalisme en dat be teekent de onderdrukking van alle organisch ge groeide naties. De internationale trusts en con cerns van de negentiende eeuw waren de voorloo- pers van de huidige ontwikkeling der reusachtige militaire en technische krachten, die thans ter be schikking staan voor deze worgingsplannen en die tegen de vrijheid van oude Europeesche naties op de gemeenst mogeiijke wijze zijn opgetreden. Op het gebied van de binnenlandsche politiek slechts gericht op het uitbuiten, voeren zü thans een wereldoorlog tegen al die volken en wereld- deelen, die nog niet volledig aan deze uitbuiting ten offer zijn gevallen. De Vereenigde Staten zijn de uitvinders van den z.g. loopenden band, d. w. z. van een gemechaniseerde arbeidscontröle over millioenen menschen. Deze gemechaniseerde con- tróle was het resultaat Van een ontzaglijk kapita listisch collectivisme. Als antwoord hierop leverde de negentiende eeuw een proletarisch collectivis me op in den geest van het marxisme. Bij den klassenstrijd van boven wam de klassenstrijd van beneden. De z.g. vrijheid van het economische leven kwam tot uiting in de uitsluiting en het wanhopige antwoord van de onderdrukten was de staking. Dit alles had met vrijheid niets meer te maken. Een liberale staat is niet in staat de vrijheid te garandeeren. Een ontwikkeling van onbeperkte economische individualiteit, naar economische tyrannie, van oppervlakkige vrijheidsproclama- tie naar ontzaglijke collectivistische trusts en wurgconcerns moet echter eens leiden tot een ineenstorting. Hier ontstaat dan het groot ste gevaar voor de liberale vrijheidsgedachte. Vreezende en beseffende, dat een dergelijke crisis nadert, probeert men deze te ontwijken. Niet in staat de rijkste leefgebieden werkelijk te verzor gen en te bebouwen, zoekt men roofzuchtig naar nieuwe grondstoffenvoorraden en afzetgebieden, omdat de verpaupefiseerde millioenen van ’t eigen volk tenslotte geen koopkracht meer hebben. En wanneer volken zich niet gewillig schikken onder deze uitbuitingsplannen, dan komt de tijd van oorlogen en sociale revoluties. Een voorbeeld hier van is wel deze wereldoorlog. De Vereenigde Sta te: zijn den huldigen wereldstrjjd nageloopen, zij hebben hem aangewakkerd, waar zij maar konden om de aandacht van binnenlandsche politieke con flicten en ten hemel schreiende corruptie af te lel- VAN HET OOSTELIJK OORLOGSTOONEEL. De A.N.P.-correspondent meldt over de uitbrei ding van het sovjet-offensief naar het noordelijk deel van het Oostfront: In Duitsche militaire kringen had men dit offensief reeds lang ver wacht, want meer dan een half jaar geleden be gonnen 'de sovjets reeds troepen in dit gebied te concentreeren, vooral bij het bruggehoofd van Oranienbaum, in den sector Leningrad en bij het Ilmenmeer. Van Duitsche zijde werden hier toen direct de vereischte tegenmaatregelen genomen; de Duitsche verdediging werd aanmerkelijk ver sterkt. Het uitblijven van het sovjet-offensief houdt naar Duitsche meening, nauw verband met het voor Russische verhoudingen zachte winter weer. De Duitsche stellingen liggen voor en in de uitgestrekte moerassen, die van het Peipusmeer tot Leningrad loopen en die ook een deel van het gevechtsterrein bij het .Imenmeer beslaan. Deze moerassen nu kunnen met zware wapens eerst dan betreden worden, wanneer het gedurende 14 dagen ongeveer 20 graden vriest. Dit is tot dusver niet het geval geweest, zoodat de sovjets door de weersomstandigheden gedwongen werden hun plannen telkens op te schorten. Dat zij thans toch tot den aanval zijn overgegeaan, wordt door Duit- sche deskundigen verklaard uit het feit, dat in de andere sectoren met die successen werden bereikt welke de sovjets hadden verwgpht. De noordelijke legers moeten thans te offensieve taak van de zuidelijke armeeën verlichten. Van Du^sche zijde verklaart men echter, dat de in het noorden ge detacheerde troepen volkomen frisch zijn en niet zfln verzwakt door de gebeurtenissen in den mid den- en zuidelijken sector van het front. De reser ves welke de Duitschers daar gebruiken, komen niet uit den noordelijken sector. De troepen bij Leningrad en het Ilmenmeer hebben geen reserves aan de divisies van Von Manstein behoeven af te staan. In Duitsche kringen verwacht men niet meer ook al moet men natuurlijk nog met deze moge lijkheid rekening houden dat nog een strenge winter zal komen. Hieruit volgt dus, dat de sov jets een groote hindernis zullen blijven ondervin den van het moerassige gebied, waardoorheen hun opmarschrichting voert. Het gebied is voor zware pantserwagens en zware artillerie ontoegankelijk. Doch ook al zou de winter coch nog intreden, dan zouden de sovjets slechts een korten tijd ter be schikking hebben om hun plannen ten uitvoer te leggen. Óver vier of zes weken moet men n.l. reeds weer rekening houden met de eerste dooi in dit gebied. KEURINGEN Het S.S. Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander in den leeftijd van 1745 jaar kan zich aanmelden, ten einde ge- xeurd te worden voor: de Waffen SS, SS-Wacht- bataljon In Amersfoort, Landstorm Nederland, Kriegsmarine en Germaansche SS in Nederland. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmid delen etc. Personen, tusschen 1930 jaar, die aanmel- dingsplichtig zijn voor ue tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-S.S. kan ieder worden, die na minstens een jaar diensttijd zijn geschikt heid voor de officiersopleiding beeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, prestatie. 22.1 ’44 912 uur Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 23.1 ’44 914 uur Amsterdam Dam 4. 24.1 ’44 913 uur Utrecht, N.V.-Huis, Oude- gracht 245. 25.1 ’44 914 uur Amersfoort, Pol. Durchgangs- lager, Leusderweg. 26.1 ’44 914 uur Den Haag, Dierentuin, Benoor- denhoutscheweg. Poolsche regeering een beroep op de regeeringen van Engeland en de Vereenigde Staten, opdat deze door hare bemiddeling besprekingen tusschen de Poolsche en de Sowjet-Russische regeering tot stand brengen, waaraan ook de Britsche en de Amerikaansche regeeringen deelnemen, en wel besprekingen over alle nog open vraagstuk ken, waarvan de oplossing zou kunnen leiden tot een vriendschappelijke en duurzame samen werking tusschen Polen en de Sowjetunie. Het internationaal Informatiebureau meldt uit Londen dat het Poolsche antwoord op de sow- jetverklaring tot stand was gekomen na een levendig contact tusschen de Poolsche emigran ten en Britsche officieele kringen. Minister Eden heeft eenige malen een onderhoud gehad met Mikolajczyk en Romer. Van Poolsche zijde wordt gezegd, dat de ver klaring gebaseerd is op het „eenig mogelijke standpunt van het recht en de moraal” en dat zjj tevens de openbare behandeling van de tusschen Polen en de sowjetunie hangende kwesties open- - stelt. De deur is open gehouden voor diploma tieke besprekingen met inschakeling van Londen en Washington. De beide laatsten hebben zich volgens de Polen bereid verklaard zich in ver dere besprekingen in te schakelen, onder voorbe houd dat deze niet door pers en radio gestoord zouden worden. DOODVONNISSEN UITGESPROKEN. De Höhere SS- und Polizeiführer maakt be kend Het Polizei-Standgericht in Den Haag heeft op 6 Januari j.l. den agent van politie Jan van Her- wijnen, den wachtmeester der marechaussee Her- manus Kok, den concierge Krijn Vreugdenhil en het lid v%n den ordedienst Jan Ludema wegens verschillende daden van sabotage in den zin van par. 1 der verordening op de bescherming van de orde van 1943 wegens het ongeoorloofd bezit van wapenen en deelneming aan een geheime or ganisatie, ter dood veroordeeld. De beklaagden hebben op 22 Juni 1943 een overval gepleegd op de arbeidsbeurs in Den Hel der. Drie van de daders hadden daarbij geladen vuurwapens bij zich. De in de arbeidsbeurs in Den Helder op wacht staande politie-agent ver weerde zich energiek. De voorts bij den aanslag betrokken politie-agent Zwinderman werd door de wacht doodgeschoten. Zwinderman was de aanvoerder van de bende. De beklaagden met uit zondering van beklaagde Kok, die alleen betrok ken was bij den overval van 22 Juni 1943 hadden nog andere daden van sabotage gepleegd. In Maart 1943 hadden zjj op het station in Den Helder een wagon met veevoer in brand gesto ken. Voorts hadden zij in Mei 1943 getracht een aanslag te plegen op het raadhuis in Den Helder. Ook hier hadden zü, evenals bij den aanslag op 22 Juni 1943, het doel kartotheek-kaarten be treffende de tewerkstelling in Duitschland te vernietigen. Tenslotte hadden de beklaagden ook nog in een gebouw der N.S.B. een brand gesticht waarbij propagandamateriaal werd vernietigd. De doodstraf is na onderzoek der gratiekwestie aan de veroordeelden op 7 Jan. j.l. voltrokken met uitzondering van beklaagde van Herwijnen tegen wlen nog een afzonderlijk proces loopt. De Höhere SS- und Polizeiführer maakt be kend Het Polizeistandgericht in Den Haag heeft op 6 Januari j.l. den Nederlandschen onderdaan Jo hannes Adrianus Joseph Verleum ter dood ver oordeeld. Verleum was een der leidende leden van een terreurorganisatie. Hü behoorde tot den kring der daders van den moordaanslag op luit.- generaal Seyffardt. De overige personen die bij deze daad betrokken waren, werden door het Polizeistandgericht te Amsterdam reeds op 30 September 1943 gevonnist. Het onderzoek wees uit, dat Verleum, die zijn moordopdrachten van de joodsche communisten Katan en dr. Kastijn in ontvangst had genomen, ook den vroegeren minister van landbouw Posthuma en den.vaandrig der politie' Postma op gemeene wijze had dood geschoten, terwijl hij een leidende rol gespeeld heeft bij den moordaanslag op het echtpaar Rey don en voor den moordaanslag op den commissa ris van politie van Dijk in Nijmegen de vuur wapens geleverd had. Met Verleum is een van de gevaarlijkst» ter roristen gevonnist, die zonder meer toegaf, dat hij nog meer moorden zou hebben gepleegd wan neer hij daartoe opdracht zou hebben gekregen. Het vonnis is na onderzoek van de gratiekwes tie in de vroege ochtenduren van 7 Januari 1944 voltrokken. IOO u In*. SËO De winterslag in het Oosten. Tjjdens de verbit terde gevechten in een sector aan het Oostelijk front trachten de Sovjets steeds veer door de Duitsche stellingen te breken. Tijdelijk verloren gegane plaatsen worden door de Duitsche grena diers in tegenaanval weer genomen. Zoo verbloe den de Sovjets dag en nacht tengevolge van den stalen wil tot afweer van de grenadiers. In een heroverde stad worden de straten door dé man nen met hun „electrisch machinegeweer”, zooals de Sovjetscldaten dit noemen, beveiligd. PK Scheffler O/H P. a. ken' ei® imen Prrs am- verklaring der uitgeweken Poolsche regeering, waarin verklaard wordt, dat het Poolsche ant woord slechts kan worden uitgelegd als een af wijzing van de Curzon-lijn. Tass is gemachtigd te verklaren 1. „In de Poolsche verklaring is de kwestie van de erkenning der Curzonlijn als grens tus schen de sovjetunie en Polen handig vermeden en volkomen genegeerd, hetgeen slechts kan worden uitgelegd als een afwijzing der Curzonlijn. 2. Ten aanzien van het voorstel der Polen tot het opnemen van officieele onderhandelingen tus schen haar en de sovjetregeering is de laatste van meening, dat een dergelijk voorstel mislei ding der openbare meening beoogt, want het is gemakkelijk te begrijpen, dat de sovjetunie niet in staat is officieele onderhandelingen te openen met een regeering waarmee de diplomatieke be trekkingen verbroken zijn. Officieele kringen wenschen er op te wijzen, dat deze betrekkingen verbroken zijn op grond van een fout der Pool sche regeering, n.l. wegens haar actieve deelne ming aan de anti-sovjetcampagne der Duitschers met de z.g. moorden van Katyn. 3. Volgens de meening van de sovjetkringen bewijzen de bovenvermelde omstandigheden op- Het opperbevel van de weermacht maa rige Zaterdag beljend Om den indruk der voortgezette zware zen, welke de Noord-Amerikaansche terr gers bij hun aanvallen op de Duitsche be lijden, voor de Amerikaansche openbare n te verzachten, maakt de Amerikaansche macht voortdurend sterk overdreven ai van neergeschoten Duitsche jagers bekei beweerden de Amerikanen bij hun aanval] 14 October op Schweinfurt 104, op 11 De 1943 op Embden 138 en op 11 Januari in Duitschland 152, dus totaal 394 Duitsche te hebben neergeschoten. De werkelijke v< daarentegen bedragen 98 Duitsche vlieg Meer dan een derde der bemanningen ki een valscherm het vliegtuig verlaten en deerd den grond bereiken. Rijksminister dr. Göbbels publiceert onder het opschrift „In 90 dagen" in Das Reich een artikel over de invasie, waarin hij o.m. zegt, dat Duitsch land overal en te allen tijde op de invasie is voor bereid. Waartoe dus het geschreeuw in Londen en Washington? In hoofdzaak om zichzelf moed in te spreken. De vijand moet en dat is beslissend, zijn terughouding laten varen, welke hem jtot dusver veroorloofde den oorlog bij wijze van spre ken in het duister te voeren. Hier zou hü gedwon gen zijn zün strijdkrachten in totaal te gebruiken en wel op goed geluk want hü weet niet wat ons voor deze beslissende botsing ter beschikking staat. De vüand kent alleen onze voorbereidingen, welke hem ook bü de grootste geheimhouding on- zerzüds niet verborgen konden bhjven, b.v. den bouw onzer fortificaties, de concentratie van onze troepen en wapens op de in hoofdzaak bedreigde plaatsen en dergelijke. Aangezien deze hem ech ter reeds zoo’n griezeling bezorgden, hoe pünlük zal hü dan pas verrast worden wanneer hü in ge val van ernst de ver daarboven uitgaande leert kennen, waarvan hü tenminste volgens zü'n uit latingen tot dusverre in het geheel geen idee heeft. Ook de vijand verwacht zelfs bü een slagen der invasie enorme verliezen. Men gelooft toch niet dat wü alles op de eene kaart gezet hebben den vüand niet aan land te laten komen? Mogelük dat hij zelfs hier en daar een bruggenhoofd kan vor- men. Maar dan zal hü zich niet op de Siciliaan- sche kust bevinden, waar hem slechts geschutloo- pen aanstaarden, maar soldaten, wijd in den om trek, niet te ontdekken waren. De Duitschers zul len schieten en wel zoo, dat ook de vüand spoedig zal merken, dat hij voor zijn leven strüdt. De Engelschen en Amerikanen stellen hun groo te hoop op hun massale bombardementsaanvallen. Maar kunnen zü serieus aannemen dat onze sol daten niet zullen zijn opgewassen tegen hun lucht ter reur, wanneer onze vrouwen en kinderen hun in alle steden en gouwen het tegendeel hebben bewezen. Overigens zullen zij bü een invasie den Duitschen luchtafweer ontmoeten, die hen gemak kelijk zou kunnen berooven van het bezit van het beslissende deel van him bombardementswapen in het algemeen. De materieele overmacht van den vijand is niet zoo groot, dat zü niet meer dan goedgemaakt zou worden door de enorm vergroote moeilijkheden van zijn ravitailleering. Ook om deze reden wordt de Angelsaksische vü and door het Kreml gedwongen een nieuw tweede front in het Westen in beweging te brengen, om dat het tot dusver in het Zuiden bestaande front zelfs bü de meest welwillende beschouwing als mislukt moet worden opgevat. De vijand heeft weliswaar uit het groote volu men van de door ons veroverde ruimten eenige stukken weggebroken, maar wat heeft dat uit te staan met de beslissing van den oorlog? Die is vóór de tegenpartü verder dan ooit weg. Daarom moet zij ze trachten af t.e dwingen. Wü weten al lang dat de oorlog op zijn kritisch hoogtepunt tot deze ontwikkeling zal drüven. Wie zou ons ervan willen verdenken, dat wü niet alles wat slechts denkbaar is gedaan hebben om bü deze gelegen heid de tegenpartü volkomen te ontnuchteren en het kaartenhuis van zün z.g. stellige overwinning te doen instorten. Een even gunstige kans om den oorlog een beslissenden keer te geven vinden wij nooit weer. Na betoogd te hebben dat Engeland bü de inva- si in het Westen zal doodbloeden, wat precies past in de berekeningen van Roosevelt en Stalin die daarmede definitief een lastige concurrent kwütraken, schrijft minister Göbbels dat Eisen hower tot nog toe geen militaire successen kan toonen, welke de hem door de vijandelijke pers zoo kwistig verleende lauwerkransen kunnen recht vaardigen. In het Westen zal blijken of hü terecht zijn naam draagt, daar zullen Duitsche legeraan voerders tegen hem strijden die in het Westen reeds eenmaal hebben gezegevierd en de Engel schen in een meelüwekkenden toestand over het Kanaal gejaagd. Onder hen zullen versche divisies strü'den, gemengd met beproefde en gestaalde di visies uit het Oosten. Boven hen allen staat een Führer, die in 1940 Frankrük in zes weken ter aarde wierp en thans opnieuw gedrongen wordt (op een van ouds bekend slagveld, dat hü thans met zijn soldaten moet verdedigen. „Over 90 dagen gaat het er op los”, schreeuwen de Joden in Londen. Zij loopen daarbü geenerlei gevaar, want van hen zal niemand er bü zijn, wanneer de Engelsche booten de Atlantische kust naderen en de Duitsche kanonnen hun vuurmuil zullen openen. Zij zitten dan thuis, schrü'ven met dc eene hand vlammende hooidartikelen en strij ken met de andere dikke dividenden op. Wat/in- teresseert hen dat Roosevelt en Stalin grijnzend op den achtergrond staan en wachten op de val van het Britsche rijk om de erfenis te innen? Zijn de Joden bij hen niet even goed geborgen? Wat zou dus in ernst voor bezwaar gemaakt kunnen worden van Joodsch standpunt tegen een Engelsch-Amerikaanschen massamoord het Westen. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 20 Januari. Het opperbevel der weer macht maakt bekend: Van het zuidelük deel van het oostelük front wordt slechts plaatselijke gevechtsbedrü'vigheid gemeld. In het gebied van Sjasjkow en ten zuiden van Polonoje hebben onze troepen in tegenaanvallen eenige plaatsen heroverd. Daarbü werd een tüde- lÜk ingesloten, dapper strüdende steunpuntbeman- ning ontzet. Ten westen van Rezsjitza duurt de zware wor steling voort. In onze stellingen binnengedrongen vüandelijke gevechtsgroepen werden in verbitter de gevechten teruggeworpen. Bij Witebsk, ten noordwesten en noorden van Newel zün slechts gevechtshandelingen van plaat selijke beteekenis voorgekomen. Ten noorden van het Ilmenmeer, ten zuiden van Leningrad en ten zuiden van Oranienbaum duren de zware afweergevechten voort. Binnen het be- Huize „Gravensteen” te Leiden. Ook voor het behoud van deze Nederlandsche cultuurwaarden strüden onze Vrüwilligers. BEKENDMAKING. De Höhere SS- und Polizeiführer Nordwest maakt het volgende bekend I. Op 11 Januari 1944, tegen 18.20 uur, werd op den Statenweg in Rotterdam-Blüdorp een moordaanslag gepleegd op een Nederlandschen Politiebeambte. De dader kon in de duisternis op zijn fiets ontkomen. Voor aanwüzingen, die tot de arrestatie van den dader en zün opdrachtgevers leiden, wordt een belooning ten bedrage van hfl. 10.000.ter beschikking gesteld. H. Op 12 Januari 1944 hield het Polizeistand gericht in Rotterdam zitting. Het heeft de vol gende doodvonnissen geveld, die na bekrachti ging door de hoogste rechterlüke macht ten uit voer werden gelegd I. Nicolaas Beuzemaker, geb. 6.12.02 in Amsterdam, onderwijzer, Rotterdam 2. Cornells S c h a 1 k e r, geb. 31.7.90 in Den Haag, kantoorbediende, Den Haag; 3. Maarten B a a r 1 e, geb. 23.1.99 in Rotter dam, tramconducteur, Rotterdam; wegens communistische activiteit; x 4. Maarten P r ,o n k, geb. 12.2.23 in’ben Haag, student, Den Haag, wegens verboden wapenbezit en terroristische activiteit; 5. Marinus S p r o n k, geb. 5.11.00 in Utrecht, koopman, Gorinchem, wegens verboden bezit van springstoffen en terroristische activiteit; 6. Remmert Huibert van der Mil, geb. 20.2.02 in Rotterdam, ambtenaar, Rotterdam; 7. Deodatus de C 1 e r c k, geb. 19.2.02 in Axel, bediende, Rotterdam; 8. Arthus Franciscus de C1 e r c k, geb. 23.5.89 in Clinge, grondwerker, Rotterdam, wegens sabotage. Rotterdam, 12 Januari 1944. Comb, van SNEEKEK NIEUWSBLAD (Drüfhout’s Nieuwsblad en Nieuwe Sneeker Courant) en DE JONG’S NIEUWSBLAD, Bolsward. Verschünt eiken Vrü dagavond. Leesgeld 0.75 per kwartaal bü vooruit betaling. Losse nummers 10 ct. HoofdredacteurL. Kiezebrink, Sneek. Plaatsverv. hoofdredacteur: C. Suilt, Sneek K. 2242 TWEEDE FRONT OOSTFRONT. Onder de weerbare jonge mannen in ons land zijn er, die vragen (en in hun hart verlangen) naar het Tweede Front Ze zün niet wijzer Dan zijn er (maar niet meer in ons land), die hebben gezegd: Oostfront. Dót waren mannen. De vorigen niet. Waartoe wilt gü, jonge Nederlander, be- hooren Wees moedig en dapper en spreek uit, wat reeds diep in Uw hart aanwezig is, het verlangen om ook, net als die dappere kerels in Rusland, U te mogen inzetten voor dat grootsche einddoel: EEN VRIJ EN VREDIG EUROPA. Meldt U daarom bij de Waffen-SS of bü den Landstorm Nederland. INLICHTINGEN BETREFFENDE DIENST- NAME BIJ DE WAFFEN-SS, WACHTBATT. of den Landstorm Nederland ver strekt HET SS-ERSATZKOMMANDO NIE- DERLANDE NEBENSTELLE GRONINGEN, HEERESTRAAT 46.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1944 | | pagina 1