Weebsport* KAMPEN h “T I 4 Bolsjewisten verloren Woensdag 305 pantserwagens Tojo voor den Japanschen Rijksdag. Vrijdag 28 Jan. 1944 BOLSWARDER EDITIE 3e Jaargang No. 4 NIEUWSBLAD VOOR HET WESTEN VAN FRIESLAND Bekendmaking S 3 WEERMACHTBERICHT A w. 1 f® 1 DE GERUCHTEN OVER VREDESBESPREKINGEN. WESTERGOO I DE LANDWACHT. i‘ VAN DEN NOORDKAAP TOT AAN DE EGEISCHE ZEE. 100 cent 7 cent ken' erei imen ast 3er :ei lem i GJ erl n 1 Overal waar in de groote uitgestrektheden van Europa de Duitsche soldaat zich bevindt, bevindt zich ook in den een of anderen vorm het Duitsche Roode Kruis. Uw hulp kan overal gebruikt, wor den, jonge vrouw uit Holland, als pleegzuster zult u veel kunnen doen tot verlichting van de taak van het D.R.K. Meldt u daarom, jonge Nederland- sche vrouw bij het SS Ersatzkommando Nieder- lande, Den Haag, Korte Vijverberg 5. OOK VOOR JOU Ook voor jou, Nederlandsche jongen van 16 18 jaar, bestaat de mogelijkheid een maand door te brengen in een weersportkamp in Duitschland. Meer dan tien kampen zijn thans reeds gehouden en allen zijn volkomen geslaagd. Aarzel daarom niet langer en grijp de kans, die ook jou geboden wordt Iedere jongen van 1618 jaar kan zich vooi het volgende weersportkamp melden bij het adres, Kcningslaan 9, Utrecht, of aan een der navolgen do adressen Maastricht, Vrijthof 25; Goes, Violenstraat 44; Gioningen, Croote Markt 24; Assen, Rolderstraat 45; Den Haag, Nasssuplein 6; Rotterdam, Een- d.mchtsweg 35; Eindhoven, Keizersgracht 9; Hen gelo, Drienerstraat 6; Amsterdam, Willemspark- weg 186; Leeuwarden, Emmakade 48. n De Nederlandsche Volksdienst heeft te Amster dam wederom een bijkantoor voor „Moeder en Kind” geopend in het perceel aan de Plantage Kerklaan Nr. 3. Een hoekje van de spreekkamer. C.N.F./Noske Pax s. Onder leiding van Bose maken, zoo verklaarde Tojo, intusschen de voorbereidingen voor de be- vrijding van Indië voortdurend vorderingen en binnen niet al te langen tijd zal de vlag van de voorloopige Indische nationale regeering over In dië waaien. Over Duitschlands strijd zei Tojo, dat hg begrip heeft voor de moeilijkheden, waarvoor Duitsch land geplaatst is. Het Duitsche moreel is na over winning van deze moeilijkheden nog sterker ge worden en de Duitsche weermacht is gereed den vijand den beslissenden slag toe te brengen. Ja pan en Duitschland zijn als een ondeelbaar geheel door de banden van het wederzijdsche geloof aan een nieuwe wereldorde met elkaar vereenigd. Hun verbond is door den ernst van den oorlogstoestand alleen nog sterker geworden. Tezamen zal men de Vereenigde Staten en Engeland in het Westen en in het Oosten verslaan. overmachtige strijdkrachten. De bolsjewisten verloren gisteren aan het oos- teltjk front 305 pantserwagens. In het hooge Noorden maakten eigen stoottroe pen in de sectoren Kandalaksja en Moermansk ge vangenen en buit. In den westelijken sector van het Zuid-Itali- aansche front houdt de vijandelijke druk aan. Ver scheidene over geringe breedte ondernomen aan vallen van den vijand mislukten. In den oostelijken sector bleven alle vijandelijke verkenningsaanvallen zonder succes. Ten zuiden van Rome probeerde de vijand te vergeefs zijn landingshoofd te vergrooten. Zijn concentraties werden uiteengeslagen, aanvallen met een sterkte van verscheidene bataljons onder nomen, afgeslagen. Er werden gevangenen van verscheidene Engelsche en Amerikaansche forma ties gemaakt. 7 pantserwagens werden stukge schoten. De landingsplaatsen liggen onder 't sto- ringsvuur van vèrdragende artillerie. De lucht macht bestookte dag en nacht de vijandelijke lan- dingsvloot voor Anzio met gevechts-, torpedo- en slagvliegtuigen en plaatste treffers op 2 kruisers, 4 torpedojagers, 12 transport- en koopvaardijsche pen met een inhoud van 47.000 brt., alsmede op 6 vrij groote landingsbooten. Aangenomen kan worden dat een deel van deze schepen vernietigd is. In de haveninstallaties van Anzio ontstonden na bomtreffers branden en ver-, nielingen. Bureau Firma A. J. OSINGA BOLSWABD Marktstraat 13 TeL 401 Giro 87926 Advertentieprijs: 1 tot 10 m.m. elke mun, meer Toezending der adv. Donderdags tot 10 uur Verantwoordelijk voor de advertenties A. J. Oslnga Bolsward AANVALLEN OP DE GEALLIEERDE LANDINGSVLOOT. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelde in zijn weermachtbericht van j.l. Dinsdag o.m. mede: „In het landingshoofd van Nettuno viel de vijand op verscheidene laatsen onze gevechts- voorposten aan. Hij werd afgeslagen. Door eigen verkenningsaanvallen werden gevangenen ge maakt. De luchtmacht viel overdag en ’s nachts met gevechts- en torpedovliegtuigen de vijande lijke landingsvloot voor Anzio met goed succes aan. Volgens de voorloopige berichten werden drie torpedojagers en een koopvaarder van 6000 brt. tot zinken gebracht. De vernietiging van drie an dere schepen met een gezamenlijken inhoud van 26.000 brt. kan als zeker worden aangenomen. Elf transportschepen werden voor een deel zwaar beschadigd”. QUISLING BIJ DEN FÜHRER. In tegenwoordigheid van rijksminister dr. Lam mers en Reichsleiter Bormann, heeft de Führer den Noorschen minister-president Quisling, voor een vrij langdurig onderhoud in zijn hoofd kwartier ontv:: '3cn Een aantal belangrijke vraagstukken ■ictic .ende het Europeesche vasteland en de toe- yt lei Germaansche volken werd in den geest van den gemecnschappelijken strijd besproken. Vervolgens ontving de Führei de Noorsche mi nisters Fugglesang, Lie en Whist, die in het ge zelschap van Quisling meegekomen waren. Van Duitsche zijde waren rijksminister Terboven en de SS Oberstunnbannführer Neumann aanwezig. LAFFE MOORDAANSLAG IN GRONINGEN. 10.000 gulden belooning. Der höhere SS- und Polizeiführer deelt mede: Op 24 Januari is in Groningen op den school- inspecteur Klaas Brenger en diens echtgenoote door twee onbekehde personen een laffe moord aanslag gepleegd. De dalers drongen des avonds de woning van schoolinspecteur Brenger binnen en verwondden hem en zyn echtgenoote door ver scheidene schoten zwaar. De gewonden hebben van de daders ’t volgende signalement verstrekt: 1. Leeftijd 30 A 35 jaar, lengte 1.70 tot 1.75 m„ naar achteren gekamd zwart golvend haar, licht gele gezichtskleur, Ne- derlandsch sprekend, gekleed in een donkergrijze jas (vischgraat; middel met ceintuur); 2. Leeftijd 30 35 jaar oud, lengte 1.70 1.75 m„ naar ach teren gekamd lichtblond haar, schraal gezicht, draagt een bril, gekleed in een donkerblauwe jas. De bevolking wordt aangespoord mede te hel pen bij het opsporen der daders. Voor aanwijzin gen, die tot hun arrestatie leiden, wordt een be looning van 10.000 gulden uitgeloofd. Aanwijzingen van dezen aard worden door iede re dienstinstantie van de Duitsche en Nederland sche politie in ontvangst genomen. DE GEALLIEERDE LANDING BIJ NETTUNO. Martin Hallensleben schrijft: Op het Zuidelijke oorlogstooneel is thans een van die vijandelijke on dernemingen aan den gang, die al weken als het ware in de lucht hingen. Generaal Alexander, op perbevelhebber van de Anglo-Amerikaansche strijdkrachten in liet centrale deel van de Middel- landsche Zee, heeft Zaterdagochtend, gedekt door de duisternis en in samenwerking met marine en luchtwapen, een landingsmanoeuvre ten zuiden van Rome uitgevoerd. Tusschen Nettuno en de monding van de Tiber zijn Amerikaansche en Britsche troepen aan land gegaan. Duitsche for maties waren terstond na de uitvoering van de onderneming ter plaatse om in te grijpen. Zware gevechten zijn aan den gang. Voor men zich een oordeel kan vormen over den gang van de gebeurtenissen, zal men eerst de ontwikkeling van de vijandelijke onderneming moeten afwachten. Ongetwijfeld is het de bedoe ling van Alexander het vastgeloopen Anglo-Ame rikaansche front los te maken uit den toestand, waarin het door den sterken Duitschen afweer te zamen met de moeiliike terreinsomstandigheden was geraakt. Alexander gelooft dit het best door nieuwe landingsoperaties te kunnen bereiken en wel landingen in den rug van de Duitsche verde digers. In hoeverre de Duitschers echter het begrip front gelijkstellen met net begrip voorste linies moet nog blijken. In ieder geval is het bekend, dat vooraan in de gevechtslinie slechts een handvol Duitschers, gebruik makend van de gunstige om standigheden van het burgterrein, den vijandelij- ken opmarsch tot een slakkentempo hebben ge doemd. Sedert de gevechten aan de Garigliano woe den, hebben de Duitsche militaire instanties vaak gewezen op de mogelijkheid van passeerende Anglo-Amerikaansche landingen aan de kust van de Thyrreensche of Adriatische Zee. De thans door Alexander ondernomen operatie vormt dus voor de Duitsche militaire leiding geen verrassing. Integendeel, men heeft den indruk, dat de Duit schers overtuigd geweest zijn van de noodzake lijkheid van overvleugelende vijandelijke operaties en er derhalve op waren voorbereid. DE DUITSCHE LUCHTMELDINGSDIENST. Naast de jachtvliegtuigen en de luchtdoelartil- lerie neemt de z.g. „Flugmeldedienst” een zeer be langrijke plaats in bij de Duitsche luchtverdedi ging. Hij is pas gedurende de laatste jaren in zijn tegenwoordigen vorm ontstaan en omvat vele duizenden waarnemingsposten en meldingsstati- ons, die als een breed en dicht net over het Duit sche gebied en de bezette westelijke gebieden zijn uitgespreid en die met behulp van fijne instrumen ten den vermoedelijken koers, de positie, het aan tal en zelfs het type van de binnenvliegende ma chines opgeven aan de centrale. Deze beschikt over een tweede organisatie, die de nachtjagers alarmeert en vervolgens door het luchtruim op het spoor van de vijandelijke machines brengt. Hierbij gaat men uiterst nauwkeurig te werk. Door mid del van de draadlooze telegrafie en telefonie houdt da piloot voortdurend verbinding met den grond, waar in de centrale, voor en achter reusachtige transparante landkaarten met vele uit- en aan flikkerende lichten en pijlen, menschen bezig zijn met het tot stand brengen van verbindingen, het doorgever van bevelen en het veranderen van de positieteekens op de kaarten. De nachtjager hoort nu ononderbroken de bevelen, die nem door zijn commandant in de centrale gegeven worden. Iede re nachtjager krijgt zijn eigen opdrachten en zijn eigen bewakingsgebied. Men brengt hem op het spoor vap de vyandelijke machine; de meldlngs- dienst functionneert zoo ign, dat het £iéc zeiden gebeurt, dat de nachtjager tot op 25 meter van zijn tegenstander gebracht wordt. Niet ten on rechte verklaart men van Duitsche militaire zijde, dat de nachtjagers zonder den „Flugmeldedienst” vrijwel machteloos zouden zijn tegenover de vijan delijke bommenwerpers. NIEUWE ZWARE DUITSCHE BOMMEN OP LONDEN GEWORPEN? De Berlijnsche redacteur van het Alg. Handels- blad schreef 25 Januari aan zijn blad: De jongste Duitsche luchtaanval op Londen wordt hier algemeen opgevat als een feit van meer dan gewone beteekenis. In enkele kringen spreekt men zelfs reeds van een nieuwe fase in den luchtoorlog, waaraan echter onmiddellijk wordt toegevoegd, dat de aanval niets mét de aan- gekondigde vergelding uitstaande had. Over den omvang van den aanval laat men zich aan Duitsche zijde niet uit. Britsche berich ten, die van slechts 90 deelnemende Duitsche vliegtuigen spreken, worden hier echter in zoo verre onjuist geacht, als zij slechts betrekking hebben op de eerste golf Duitsche vliegtuigen, die in de avonduren boven Londen verschenen, en niet op de latere golven. Ook uit hier gepubliceerde B.K.-berichten krijgt men den indruk, dat het aantal gestarte vliegtui gen vrij omvangrijk is geweest en dat de Duitsche machines van verschillende den laatsten tijd ge reed gekomen nieuwe zeer groote vliegvelden in de bezette gebieden in het Westen, in ’t bijzonder in Noord-Frankrijk, zijn opgestegen. Of de aanval, wat het aantal deelnemende vliegtuigen betreft, echter de vergelijking met de groote Britsch-Ame- rikaansche aanvallen op Duitschland kan door staan, is zeer de vraag. Trouwens, de aanduiding in de weermachtberichten, die van het bombardee- ren van bepaalde, aangegeven doelen spreekt, wijst reeds op het verschil tusschen dezen aanval en die der Geallieerden. In Berlijnsche kringen is het opgevallen, dat men aan Britsche zijde zeer weinig ruchtbaar heid aan dezen aanval heeft gegeven, dit in tegen stelling met vroegere bombardementen, waarover steeds uitvoerig werd bericht. Het wordt hier niet uitgesloten geacht, dat dit stilzwijgen in verband staat met geruchten over de zeer hevige uitwerking van het bombardement. Volgens deze geruchten zouden de Duitsche vlieg tuigen gebruik hebben gemaakt van nieuwe zware bommen met buitengewoon sterke lading. Van Duitsche zijde worden deze geruchten niet tegen gesproken. Afgezien van de toepassing van nieuwe bommen, wordt de aanval hier echter vooral van belang ge acht in verband met de Britsche berichten van den laatsten tjjd als zou Duitschland in het Wes ten niet meer over ’en noemenswaardig aantal bommenwerpers beschikken, daar de vliegtuig- productie in Duitschland zóu zijn omgeschakeld op nachtjagers en andere typen verdedigingsvliegtui- gen en de overige fronten alle beschikbare bom bardementsvliegtuigen zouden opeischen. De om vang van het jongste bombardement zou thans naar Duitsche opvatting hebben bewezen, dat Duitschland in het Westen over een tactische luchtmacht beschikt. Met deze luchtmacht zou den de Geallieerden, in het bjjzonder in verband met den termijn, dien Churchill voor de invasie heeft gesteld, rekening moeten houden. Indien deze laatste opvatting overeenstemt met de fei ten, zijn ongetwijfeld binnenkort nieuwe bombar dementen van de Britsche hoofdstad te verwach ten, tenzij de Duitsche legerleiding er de voorkeur aan geeft, haar luchtvloot in het Westen na deze 1 demonstratie die wellicht tevens als een proef kan worden beschouwd voorloopig weer in re serve te houden. HET BERICHT VAN DE PRAWDA. De diplomatieke medewerker van het D.N.B. wijst op een zekere verlegenheid in Engelsche kringen, ontstaan door het bericht van den corres pondent van de Prawda over Duitsch-Engelsch overleg. Hier heeft men te doen met een voor de Pro- ram- Jtow 1 het I s be 0 Cen? 7 cent 10 uurl a: ward 1 .igte ■rk ordes I Ma- I UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 27 Januari. Het opperbevel der weer macht maakt bekend: Bij Kertsj sloegen onze troepen, door de eigen artillerie schitterend gesteund, sterke aanvallen der bolsjewisten af. Ook in het gebied ten zuidwesten van Tsjerkas- sy werden hevige, met sterke infanterie- en pant- serformaties uitgevoerde vijandelyke aanvallen in verbitterde gevechten afgeslagen of opgevangen. Ten zuid-oosten van Belaja Zerkof ging de vij and met verscheidene divisies, door pantserwa gens gesteund, tot den aanval over. Zijn door braakpogingen werden, nadat 82 vijandelijke pantserwagens waren stuk geschoten, verijdeld. Om een penetratieplek wordt nog gestreden. In ’t gebied ten zuidwesten van Sjasjkof en ten zuidwesten van Progrebisjtsje maakten onze aan vallen, na afweer van krachtige vijandelijke te genaanvallen, nieuwe vorderingen. Alleen in den sector van één legercorps werden hier 66 bolsje wistische pantserwagens, 99 stukken geschut, als mede talrijke andere wapens vernietigd of buit gemaakt. Tusschen Pripet en Beresina ontstonden op nieuw zware gevechten, waarin onze troepen hun stellingen handhaafden en 26 vijandelijke pantser wagens stukschoten. Ten noordwesten van het Ilmenmeer en In het gebied ten zuiden van Leningrad leveren onze troepen nog steeds een zware afweerstrijd tegen Een Duitsche machinegeweer-troep trekt onder bescherming van zware pantserwagens in het strijdgebied van Newel op tegen een door Sovjet troepen bezette hoogte PK Markwardt/Transo/Europr. P. s. Het voorbereidende werk, dat noodzakelijker wijze aan de oprichting van de bij verordening van den 13en November 1943 ingestelde „Landwacht Nederland” moest voorafgaan, heeft thans zijn be slag gekregen. De Landwacht zal bestaan uit.twee diensten: een beroepsdienst en èn hulpdienst. De beroepsdienst omvat een vast kader en ge kazerneerde eenheden, terwijl de leden van den hulpdienst slechts in hun vrijen tijd hun dienst verrichten zullen. De leden van den beroeps- en hulpdienst beide zullen een grondige politioneele opleiding ontvangen, opdat de zekerheid verkre gen wordt, dat zij allen zonder onderscheid naar behooren de uit hun bevoegdheid voortvloeiende taak kunnen vervullen. Deze taak en bevoegd heid, zooals zij is vastgelegd bij verordening van den Rijkscommissaris en nader bij beschikking van der commissaris-generaal voor de veiligheid is dit zij nogmaals nadrukkelijk vastgesteld van zuiver politioneelen aard. Dit in tegenstelling tot den Landstorm Nederland welke een militair karakter draagt. De taak van de Landwacht be staat in de ondersteuning van de normale politie in haar opgave de orde en de rust van de Neder landsche bevolking te handhaven. Hiertoe ontvan gen de leden naast hun practische opleiding ge degen onderricht in de voor politie-organen nood zakelijke wetskennis. Nu moet de Landwacht allerminst beschouwd worden als een verlengstuk van de gewone politie, ais een soort hulppolitie. Integendeel, zoowel door den Rijkscommissaris, als door den commissaris genei aal voor de veiligheid is de taak van de Landwacht nauwkeurig omschreven met: bescher ming van het leven en goed van nationaal-socia- 'istc.n en de ordelievende bevolking, bestrijding van politieke moordenaars en saboteurs en be- veihg’ng van de voedselvoorziening en van open bare inrichtingen tegen overvallen en sabotage. Hierdoor treedt het eigen en bijzonder politioneel karakter van de Landwacht duidelijk op den vóór grond Zij is, om het zoo eens uit te drukken, een gewapende nat.-socialistische beschermingsorga- 'isatie van de beweging, als uitsluitende draag ster var den politieken wil van het Nederlandsche volk. Het behoeft geen betoog, dat er aan een zooda nige formatie dringend behoefte bestaat. De ge beurtenissen hebben dit voldoende bewezen. Dit alles wil evenwel niet zeggen, dat de Landwacht is opgencht, omdat de Nederlandsche politie in naar taak tekort geschoten zou zijn, integendeel, leze hreft zich trouw en vol plichtsbetrachting ter. overstaan van land en volk van haar taak ge kweten. In bijzondere tijden echter worden bij- zor dere maatregelen vereischt. De huidige bewo gen tijdsomstandigheden met hun uitzonderlijk ka>akter van lasten en plichten voor enkeling en gemeenschap maken zoodanige bijzondere maat regelen noodig. Ondanks alle duidelijk betoonde en gewaardeerde loyaliteit, is het bestaande politie apparaat niet machtig genoeg om afdoende op te treden tegen de voor Nederlandsche begrippen on gekende duistere praktijken van saboteurs en moordenaars. Herhaaldeljjk zijn er feiten voorge vallen die de noodzakelijke rust in dit land in ergerlijke mate verstoren. Alle ordelievende en weldenkende Nederlanders wij mogen met ze kerheid aannemen, dat deze 90 pet. der bevolking uitmaken worden hierdoor ernstig verontrust en keuren deze toegespitste verhoudingen ten zeerste af. Zij beseffen maar al te zeer, dat hier door het welzijn van land en volk ten sterkste wordt bedreigd. Het is daarom ontoelaatbaar, dat een kleine minderheid door haar onbezonnen daden de ge ordende maatschappij in gevaar brengt. Dit kan niet langer getolereerd worden. Daarom is de Landwacht opgericht. Zij komt niet tegenover het bestaande politie-apparaat te staan, maar zal hier mede samenwerken in het belang van de over- groote meerderheid van het Nederlandsche volk Leden uit de WA., SS, P.O. en den Jeugdstorm die daartoe krachtens hun 'ichamelijke geschikt heid, ontwikkeling en leeftijd in aanmerking ko men, zullen hetzij in den beroepsdienst, hetzij in den hulpdienst opg lomen worden. Van allen wordt verwacht, dat zij in het besef van hun ver antwoordelijkheid en opzichte van land en volk tot de Landwacht toetreden en dat zij bjj de toe komstige vervulling van hun taak disciplinair handelen in den hierboven geschetsten geest. VAN HET OOSTELIJK OORLOGSTOONEEL. Tusschen Leningrad en het Ilmenmeer, zoo schrijft de militaire correspondent van het D.N.B., Martin Hallensleben, is thans het sovjetoffensief in volle ontwikkeling. Met een nieuwe concentra tie van massa’s troepen en materiaal tracht de sovjetleiding door te breken. In beweeglijke ge- vechtsvoering opereeren de Duitschers ook nu weer tegen den massalen stormloop van den vij and. Zij wijken uit, waar het doelmatig schijnt en ontnemen zoo opnieuw de stootkracht aan den vijandelijken aanval. De slag in het gebied wijkt dan ook in het geheel niet af van die, welke men de laatste maanden in de andere sectoren heeft meegemaakt. Er schuilen in dit gevechtsgebied voor den aan valler grooter gevaren dan in de zuidelijke secto ren. Dit ligt in den aard van het terrein. De Duit sche diensten achter het front beschikken in het noorden over het beste wegen- en spoorwegnet. Nergens aan het geheele front liggen de ravitail- leeringswegen der Duitschers zoo gunstig voor een elastische oorlogvoering. Het massale gebruik van artillerie op een wijze, zooals tot nu toe in de zen oorlog nog niet voorkwam, laat de gevolg trekking toe, dat de sovjets zich van tevoren be wust waren van de kracht van het Duitsche af weersysteem. Alleen door het massale gebruik van zware en de zwaarste artillerie is het hun gelukt met de punten van hun sterkste wiggen de eerste linie der Duitsche stellingen in te druk ken. Bij nader inzien zijn dit echter stellingen, die de Duitschers reeds ontruimd hebben, toen zij den toestand konden overzien. Anders valt niet te ver klaren, dat de sovjets tijdens deze eerste fase van hun offensief in het noorden niet tot een feitelijk succes gekomen zijn. De artillerieslag zoowel als de daarop volgende infanterie-operatie der bolsje wieken speelde zich min of. meer af in een ge bied Zonder troepen, een gevolg van de Duitsche tactiek om de stootkracht van den vijand te doen slijten en het eige i potentieel te sparen. Men zal ook verder rekening moeten houden met een elas tische verdediging, hoewel zich reeds nu, zij het dan ook slechts in grove trekken, de verdergaan de bedoelingen van de Duitsche troepenleiding be ginnen af te teekenen. De centrale en zuidelijke sectoren, die tot voor kort gevechtsterreinen van den eersten rang voor de bolsjewieken waren, geven een verandering te zien, n.l. een sterke verbooging der Duitsche acti viteit. De Duitsche zuiveringsoperaties ten zui den van Kief maken voortgang, waarbij de sov jets naar verhouding groote verliezen lijden. Op het oogenblik is ten oosten van Winnitza en ten zuidwesten van Progrebistjsje een vrij groote aanvalsactie gaande en wel met steun van aan zienlijke formaties artillerie en vliegtuigen. De Duitsche aanval heeft snel terrein gewonnen. Men vergist zich echter niet, wanneer men veronder stelt, dat het hier een plaatselijke onderneming betreft. Ten noordwesten van Kirowograd begonnen de sovjets plotseling weer een aanval en brachten zij een penetratie in de Duitsche stellingen tot stand. De Duitschers reageerden e-’hter onmid dellijk met een voor dit gevechtsterrein ongewone hevigheid. In ’n omsingelenden tegenaanval maak ten zij de penetratie ongedaan en vernietigden de omsingelde strijdkrachten volkomen. Ook aan het bruggehoofd van Kertsj is de slag weer in vollen gang. De sovjets brachten verster king na versterking in den striid Met steun van pantserafdeelingea en krachtige formaties slag vliegtuigen poogden zij hun uit^angsterrein in het havengebied uit te breiden. Deelen van de stad Kertsj zijn daardoor reeds gevechtsgebied geworden, doch de Duitsche afweer is zoo inten sief, dat de sovjets voor iederen duim gronds zeer zware offers aan bloed en materiaal zullen moe ten brengen. Engelsche en de Amerikaansche regeering alles zins pijnlijke en misschien niet zonder gevolgen blijvende discussie over bepaalde „Spielereien”, waardoor de Engelschen en de Amerikanen hoop ten hun capitulatie voor Stalin zoo lang mogelijk te kunnen bedekken, zonder daarbij te bedenken, dat Stalin zijn tot steeds hooger bloedoffers aan gedreven volken, die voor plutocratische „Spiele reien" geen begrip hebben, op den duur niet altijd weliswaar mooie, maar góedkoope frazen kan voorzetten. Of Stalin met zijn door de Prawda in de wereld gebrachte bewering over Engelsch-Duit- sche vredesvoelhorens nog een bijgedachte heeft, is daartegenover al evenmin van beteekenis als het van Engelschen kant gelanceerde bericht, dat Duitschland langs bepaalde diplomatieke kanalen naar Moskou tast, waarmee kennelijk in zeke ren zin als repliek op het verwijt van de Prawda bij Moskou dergelijke voornemens moeten wor den verondersteld. Van bevoegde zijde is er reeds op gewezen, dat Duitschland bij deze discussie niet anders dan toeschouwer is. Ook het feit, dat men ons, aldus schrijver, met een of anderen vredesvoelhoren in verband brengt, kan niet doen vergeten, dat wij hier uitsluitend met Engelsche, resp. Sowjet-Russische problemen te maken heb ben, welke overigens geschikt zijn de volle draag wijdte van hun tegennatuurlijke verbintenis te openbaren. Ten vervolge op den commentaar van den di- plomatieken medewerker van het D.N.B. op het bericht van de Prawda inzake Duitsch-Engelsch overleg ontleent de N. R. Ct. aan het Vlaamsche Volk en Staat nog een bericht van 21 Januari van Europapress uit Genève: „Volgens den correspondent te Ankara van de Gazette de Lausanne heeft Radio-Moskou een nieuwe reeks vredesgeruchten de wereld ingezon den, die in de Turksche hoofdstad veel sensatie verwekten. Volgens den vertegenwoordiger van het Zwitsersche blad beweert Moskou dat Duit sche diplomaten in verscheidene neutrale hoofd steden aan Britsche vertegenwoordigers voorstel len gedaan hebben voor een vrede door overeen komst. De Duitschers zouden verklaard hebben, dat zij zich willen terugtrekken op hun grenzen van 1939 en dat zjj in het Westen alle veiligheids maatregelen willen aanvaarden die door de gealli eerden zouden opgelegd worden. Als compensatie zouden de Duitschers een ze kere vrijheid in het Oosten eischen. Radio-Moskou verklaart aangaande deze ge ruchten, dat deze voorstellen van Berlijn waar schijnlijk slechts een geraffineerde politieke ma noeuvre zijn, waarachter men geen vredesbedoe- lingen moet zoeken, maar veeleer een poging om tweedracht te zaaien tusschen Moskou en zijn bondgenooten”. WASHINGTON WEIGERT BOLIVIAANSCHE REGEERING TE ERKENNEN. Naar de Britsche berichtendienst meldt, is te Washington officieel meegedeeld, dat de Vereen. Staten hebben geweigerd de nieuwe Boliviaansche regeering te erkennen. De Amerikaansche ambas sadeur te La Paz is uitgenoodigd naar Washing ton terug te keeren. In een verklaring beweert de Amerikaansche regeering, dat revolutionnairen en de geallieerde zaak vijandige groepen complotten smeden tegen de Amerikaansche regeeringen, oie strijden voor de verdediging van het westelijk halfrond tegen een „agressie van de spil”. Beweerd wordt, dat de omwenteling in Bolivia een actie is geweest van de „algemeen revolutionnaire beweging”, die ten doel had het actiegebied dezer beweging uit te breiden tot het geheele Amerikaansche continent. Op grond van inlichtingen, die uitgewisseld zijn tusschen de Amerikaansche republieken is de Amerikaansche regeering gekomen tot een nega tief standpunt ten aanzien van de erkenning der tegenwoordige „revolutionnaire Junta” in La Paz. Deze verklaring, aldus wordt in een commen taar gezegd, is geen economische isoleering. Ge steld echter het geval, dat andere Amerikaansche republieken den door de Vereen. Staten ingeslagen weg volgen, dan zou deze maatregel ongetwijfeld een politiek isolement ten gevolge hebben. Voorts wordt gemeld, dat ook Venezuela, Bra zilië en Costa Rica geweigerd hebben de nieuwe regeering te erkennen. Ook Engeland heeft ’t voorbeeld van Washing ton gevolgd. Comb, van SNEEKEK NIEUWSBLAD (Drjjfhout’s Nieuwsblad en Nieuwe Sneeker Courant)en DE JONG’S NIEUWSBLAD, Bolsward. Verschijnt eiken Vrijdagavond. Leesgeld ƒ0.75 per kwartaal b$ vooruit betaling. Losse nummers 10 ct. Hootdredacteur L. Kiezebrink, Sneek. Plaatsverv. hoofdredacteur: C. Smit, Sneek K. 2243 Minister president Tojo heeft voor den Japan schen Rijksdag verklaard, dat de vijand, ondanks zeer zware verliezen en tegenslagen zijn ravitail- leeringsbases als gevolg van zijn materieele over macht en dank zij het feit, dat hij er in geslaagd is de Japansche verbindingen ter zee voor een deel af te snijden, naar voren heeft kunnen ver plaatsen. De Japansche frontsoldaten hebben den vijand echter aanzienlijke verliezen toegebracht. Japans krachtsinspanningen voor den oorlog zijn in elk opzicht verhoogd. De minimum-leeftijd is verlaagd. In het bijzonder is de gevechtskracht van de luchtmacht versterkt en de vliegtuigpro- ductie is sedert een jaar met meer dan het dub bele verhoogd. De oprichting van het ministerie voor wapening biedt waarborg, dat elke industrie op uiterste kracht werkt. De Engelschen en Ame rikanen spreken weliswaar van een langen duur van den oorlog, doch verlangen in werkelijkheid zeer vurig naar een zoo snel mogelijk einde van den oorlog in verband met hun lange aanvoerwe- gen, alsmede door de onrust en de onveiligheid in het vaderland. Japan heeft in den tusschentijd de mogelijkheid om zijn strategische positie verder te versterken en de veroverde grondstofbronnen te exploiteeren zoodat zijn gevechtskracht, die van de vijandelijke mogem heden ’’ertreft. De vijand is derhalve gedwongen om te probeeren een snelle beslissing te verkrijgen. De levensmiddelenvoorziening, zoo zeide Tojo verder, is eveneens een belangrijke voorwaarde voor de eindoverwinning. De autarkie is volgens zorgvuldig uitgewerkte plannen nog steeds beter geworden en de productie van rijst, tarwe, aardap pelen en van andere producten is aanzienlijk ge stegen. Dank zij de samenwerking met Mantsjoe- kwo bestaat er geen reden meer voor voedselzor- gen. De groot-Oost-Aziatische conferentie van No vember 1943 is een belangrijke gebeurtenis ge weest voor den opbouw van een welvaartssfeer in Oost-Azië, waarbij in de gemeenschappelijke ver klaring de idealen van het Japansche keizerrijk zijn opgeteekend en de overeenstemming met de idealen van alle groot-Oost-Aziatische volken be wezen is. Vervolgens betuigde Tojo zijn deelneming met het lot van de bevolking van die groot-Oost-Azia tische gebieden, die slachtoffer is geworden van de „niets ontziende bombardementen” van de En- gelsch-Amerikanen. Japan zal den moord op on schuldige vrouwen en kinderen eerlang vergelden. Tojo herinnerde voorts aan het feit, dat Tsjoeng- king nog geen hulp van de Vereenigde Staten en Engeland heeft gekregen, hoewel de regenperiode allang voorbij is en zelfs de periode van droogte reeds half verstreken is.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1944 | | pagina 1