I S' 4 Waarheen gaat het met den Nederlandschen werker Zware strijd aan het Oostelijk front De Führer herdenkt de machtsoverneming Vrijdag 4 Febr. 1944 BOLSWARDER EDITIE No. 5 3e Jaargang s 3 NIEUWSBLAD VOOR HET WESTEN VAN FRIESLAND 1 I I WEERMACHTBERICHT te ar i-ati DE HERDENKING IN NEDERLAND VAN DE MACHTSOVERNEMING. A., WESTERGOO W. 8' ossing der so- geganen inner- 100 cent 7 cent 8 3 Met ier :ea >en es op le n- to i 0 7 cent 1 10 uurf| is: I e vo 1 nl n hit1 irk. ordes i Mu- IN LANDINGSHOOFD VAN NE TT UNO VIJANDELIJKE AANVALSSUCCESSEN WEER TE NIET GEDAAN. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 3 Februari, Het opperbevel der weer macht maakt bekend: Terwijl onze troepen aan het bruggenhoofd van Nikopol plaatselijke aanvallen der bolsjewisten afsloegen, leveren zij in het gebied ten zuidwesten van Dnjepropetrowsk een zwaren afweerstrijd met opdringende pantserformaties van den vijand, In het gevechtsgebied tusschen Kirowograd en Bjelaja Zerkof stiet een eigen aanvalsgroep op hevige vijandelijke tegenaanvallen; er ontstonden zware gevechten, welke nog voortduren. In het gebied ten zuiden van de Pripetmoeras- sen stortten herhaalde aanvallen der bolsjewisten op Schepetowka ineen. Verder noordwestelijk wer den tjjdens verbitterde afweergevechten de plaat sen Rowno en Duzk opgegeven. Tusschen Pripet en Beresina, alsmede in het gebied ten noordwesten van Witebsk, waar de bolsjewisten hun aanvallen opnieuw voortzetten, Bureau: Firma A. J. O SIN GA BOLSWARD Marktstraat 13 Tel. 4SI Giro 87926 Advertentieprijs: 1 tot 10 m.m. elke mjn. meer Toezending der adv. Donderdags tot 10 uur Verantwoordelijk voor de advertenties A- J. Osinga Bolsward. behaalden onze troepen gisteren na heen en weer golvende gevechten een afweersucces. Tusschen Dmenmeer en de Finsche Golf leve ren onze divisies nog steeds een zwaren afweer strijd. In het bijzonder ten westen van Novgorod, waar bij succesvolle tegenaanvallen 22 vijandelij ke pantserwagens werden stuk geschoten, en ten oosten van Narwa zetten de bolsjewisten him aan vallen met sterke strijdkrachten voort. In Zuid-Italië ondernam de vijand in het lan- dingshoofd van Nettuno gisteren enkele vergeef- sche plaatselijke aanvallen op het noordelijke front. Door geconcentreerde tegenaanvallen wer den de gisteren behaalde aanvalssuccessen van den vfland te niet gedaan. Aan het zuidelijk front werd verbitterd gestreden om het bergmassief van Cassino. De domineerende heuvels bleven in Duitsche handen. De verliezen aan beide zijden zijn zwaar. Aan het overige front verliep de dag kalm. Enkele vijandelijke vliegtuigen wierpen in den afgeloopen nacht bommen neer op West- en Noord-W est-Duitschland. Deze strijd zal derhalve ten slotte ondanks alle duivelsche inspanningen van onze tegenstanders lelden naar de grootste overwinning van het Duitsche Rijk. ken- 1 leren. I unen Pro- ram- te'i Het Duitsche weermachtbericht van 1 Febr. meldde voorts: In den strijd tegen de Britsch-Amerikaaosch» ravitailleeringsvloot hebben marine en luchtmacbt in de maand Januari 31 koopvaardijschepen me' een inhoud van 178.000 brt. tot zinken gebr'.en> 51 andere schepen met een inhoud van 240 c brt. werden door bom- en torpedotreffers z zwa-r beschadigd, dat aangenomen kan word» dat vele dezer schepen verloren zijn gegaan. Aai vijandelijke oorlogsschepen werden 28 torpedo jagers, vier !"ikbooten, twee bewakingsvaartui gen en 10 Ir - 'gsvaartuigen tot zinken gebracht. Drie kruisers, zes torpedojagers en 25 landings vaartuigen werden zoo zwaar beschadigd, dat 1 aangenomen kan worden dat ook een deel van deze schepen verloren is gegaan. De Führer heeft Zondag naar aanleiding van den elfden verjaardag van het overnemen van de macht uit zijn Hoofdkwartier een rede voor het Duitsche volk uitgesproken. „In het vijfde jaar van den grootsten oorlog kunnen niemand meer de oorzaken en dus de zin en het doel van dezen wereldstrjjd onduidelijk zijn, aldus de Führer. Want de tijd, dat het nog den schijn kop hebben, als ging het ook bjj dezen strijd slechts om een van de, door Engeland tel kens weer aangewakkerde Europeesche conflic ten, om het continent onmachtig te maken het evenwicht der krachten te handhaven ten gunste van het Britsche Empire, is lang voorbij. Wat sedert 1936 te Londen stelselmatig tot den oor log hitste, is thans van drijver gedrevene gewor den. De geesten, waarvan zij zich volgens oud- Britsch gebruik ook ditmaal dachten te bedienen, zijn hun als meesters zelf over het hoofd ge groeid. Onverschillig, hoe deze strijd ook zou af- loopen Engeland heeft zijn rol op het continent defini tief uitgespeeld. De vraag is niet meer, of in den tegenwoordigen oorlog het oude evenwicht der krachten behouden of hersteld wordt, doch zij luidt thans wie zal aan het eind van dezen strijd de overwegende mogendheid zijn. Of de Europeesche volkerenfamilie, vertegenwoordigo door haar sterksten staat of de bolsjewistische kolos. De chef der Ordnungspolizei ver toefde in Nederland. De drager van het Eikenloof, SS-Obergrup- penführer en General der Folizei und Waffen SS, Wünnenberg, en SS-Obergruppenführer en Gene ral der Folizei Rauter, bij een bezoek aan den Rjjkscommissa- ris, rjjksminister dr. Seyss In- quart. General der Folizei und Waffen SS Wünnenberg (rechts) in gesprek met den Rjjkscommis- saris. (SS Bildberichter Fritz/Stapf Fax s) WINTERHULP NEDERLAND. Van 57 Februari wordt de vóórlaatste col lecte van dit seizoen van Winterhulp gehouden. Het zal een groote straatcollecte zijn over het ge- heele land met verschillende soorten speldjes, die bij vorige collecten erg in den smaak zijn geval len. Over de tot nog toe in dit seizoen gehouden collectes is men in Winterhulpkringen zeer te vreden. De geruchten welke aanvankelijk het werk bemoeilijkten zijn nu verstomd en allerwege breekt het besef baan dat Winterhulp er is voor allen die inderdaad hulp behoeven. Het motto voor deze nieuwe straatcollecte luidt dan ook: „Uw volksgenooten verwachten dat gij uw plicht doet”. Dat wordt niet alleen verwacht van hen, die tot geven in staat zijn, maar ook van hen die tijd hebben om als collectant (collectrice) op te treden. Hoe meer collectanten (trices) hoe groo- ter opbrengst Zij kunnen zich voor dit doel aan melden bij alle buurtschapshoofden en kantoren van den Nederlandschen VolksdienstWinterhulp Nederland. niet zoo afwijzend tegenover het N.A.F. staat als men wel eens wil doen voorkomen. In het Zuiden werkt de terreur nog het sterkst, daar roept men ons toe: „stel het lidmaatschap toch verplicht, dan zijn wij van dat gewetensconflict af”. Doch wij willen geen dwang, daarmee maakt men geen socialisten, door opvoeding en propaganda moet men tot het N.A.F. komen en er vertrouwen in krijgen. Spr. zet dan de organisatorische indee- ling uiteen: Woudenberg staat aan het hoofd als Arbeidsfrontleider, het N.A.F. heeft voorts di verse Arbeidsgebieden als: organisatie, Vreugde en Arbeid, vrouw, propaganda, pers enz. Ieder arbeidsgebied heeft een landelijk leider, samen met Wouderiberg vormen deze de landelijke lei ding van het N.A.F., dat dan weer onderverdeeld is in 11 provinciale bureaux met dezelfde indee- ling als de landelijke leiding, de prov. bureaux weer in 60 kringkantoren en deze weer in 448 plaatselijke kantoren terwijl dan alles uitloopt in de 7000 sociale voormannen der bedrijven. Tot de laatste ga men het eerst als er moeilijkheden in een bedrijf zijn en via hen oefent ieder lid grooter invloed uit in het N.A.F. dan men ooit had in de vroegere organisaties. Via de sociale voormannen moet blijken wat er in het Ned. volk leeft. En wat zal dat zijn? Zal het aan de kant blijven staan, wil het weer dezelfde ellende voor onze jeugd als voor 1940, houdt het de zijde van een Roosevelt en een Churchill, de supervertegenwoordigers van het kapitalisme of van Adolf Hitler, de man, die zelf arbeider was, die de ziel van den Nederland schen arbeider even goed kent als van den Duit- schen, hij is in staat die sociale gerechtigheid te bouwen, welke wij niet van de overkant kunnen verwachten. Wij hebben het vaste geloof dat het jonge socialisme de overwinning zal behalen, om dat het jonge altijd overwint. Wanneer wjj ook hier in staat zijn dat jonge socialisme, met ook uw hulp, te verwezenlijken, zal de arbeider geborgen zijn in zijn volk, zijn oude dag zal verzorgd zijn, het N.A.F. deed daartoe trouwens reeds de eerste stappen, zooals het ook reeds iets deed inzake in- validiteitsverzorging, huwelijksuitzet enz. Voor de strijd voor dat jonge socialisme roepen wij u op, het deert ons niet hoe de toestand er uit ziet, wij hebben geloof in de toekomst en dat geeft ons, zoowel als de sociale voormannen de kracht door te zetten lederen dag weer, het deert ons niet of links en rechts van ons kameraden vallen, mis schien morgen ons zelve dit lot treft, want wij hebben het geloof, dat wij werken opdat ons volk eer aal deel hebbe aan dat wat allen zoo vurig verlangen: het jonge socialisme. Na de pauze beantwoordde de spreker een aan tal schriftelijke vragen. Voorzitter L a s k e w i t z, die ook een kort in leidend woord had gesproken, dankte aan het slot spreker en vragenstellers en constateerde dat ook hier ter stede het N.A.F. groeit, vorige maand werden 20 nieuwe leden ingeschreven. Over bovengenoemd onderwerp sprak Woens dag in zaal-Piso te Sneek voor het N.A.F. de lande lijk leider van het Arteidsgebied Organisatie Y. Steensma. Spr. zegt dat men het N.A.F. nog al te vaak als voortzetting der vroegere vakorga nisaties ziet. Dat is het geenszins, alleen werden leden van die organisaties, die toetraden tot het N.A.F., de verkregen rechten gegarandeerd. Het N.A.F. heeft een geheel andere geestelijke basis dan de vroegere organisaties. Voor 10 Mei 1940 kenden wjj hier 548 organisaties .waarin de arbei ders waren ondergebracht, zoo’n versnippering van krachten kon nooit de oplossing van het so ciale vraagstuk brengen, vooral niet nu zich de grootste geestelijke omwenteling van alle tijden voltrekt, waarmee wjj rekening hebben te houden, hoe wy ook ingesteld zijn. Hier kan alleen een op lossing komen als wij allen beseffen dat wij een gemeenschap moeten vormen, als men bedrijfs belang boven eigen belang en volksbelang weer boven bedrijfsbelang durft te stellen, m. a. w. als men zich zelf weet weg te cijferen. Daarvoor is noodig zelfoverwinning, bereidheid zich zelf te geven voor de gemeenschap, socialist zjjn. Het moet spr. van het hart dat velen die zich vroeger socialist noemden en nu aan de kant blijven staan terwijl de Nederlandsche arbeider in moeilijkhe den verkeert, niet anders dan verraders zijn. Wat noodig is om door de moeilijkheden heen ook hier naar het nieuwe socialisme te komen ,is vertrou wen in het N.A.F., in het Nederlandsche volk en in dt toekomst. Nederland is bezet gebied, het Nederlandsche volk is straatarm, het goud ver dwenen, evenals de handelsvloot, onze koloniën zijn ook bezet gebied, hoe moeilijk is het dan voor dit volk een toekomst op te bouwen te meer waar we met een bevolkingsdichtheid van 275 men schel, per K.M.2 zitten. Het N./ F. staat nu voor de taak dit volk toch zijn rechtmatige plaats weer te geven en spr. begrijpt niet dat iemand met lief de voor zijn volk nog aan de kant blijft staan, wel wil profiteeren van wat het N.A.F. bereikt, doch niet toetreden. Hadden wij het dan voor wij bezet gebied werden zoo goed? Wel een bevoor rechte kaste, voor haar was het goed leven in Nederland. Maar vergeet men dat een vijfde deel ”an het Nederlandsche volk direct onder de ge volgen van de werkloosheid leed, en dat er voor onze jeugd geen werk, dus geen toekomst was? Deze jeugd zal straks haar plaats eischen en slechts een eensgezind en krachtig volk zal daar aan kunnen voldoen. We zagen boeren en midden standers ploeteren, groenten gingen naar de mest vaalt, duizenden drachtige koeien werden afge slacht. Hier hitste men op tegen het jonge socia lisme in Duitschland spr. herinnert aan het boycotten van Duitsche films, waartoe S.D.A.P. en N.V.V. opriepen .hoewel de hoofdbesturen van die organisaties er hun goedkeuring niet aan hadden gehe< ht, doch de actie s’echts opgezet was door een groep onder Joodsche leiding met het ge volg dat wij al jaren voor den oorlog niet neutraal meer waren, waarvan wij thans de wrange vruch ten plukken. Spr. wil over dit alles niet lang pre ken, wij moeten door en uit de moeilijkheden en dat kunnen wij alleen als wij allen, van welke godsdienstige of andere richting ook, samenwer ken. Wij willen geen 4e, 5e of 6e rangs volk zijn, wij verlangen in het nieuwe Europa de rechtma tige plaats voor Nederland. Maar die plaats zal van ons volk zelf afhangen. Gij zijt niet tevreden met wat er nu is ,wjj ook niet. Maar vergeet niet, dat dit geen nationaal socialisme is. Het is oorlog en de bezettende macht moet er alles op zetten om dien oorlog te winnen. Bovendien vergete men niet dat in de regeeringsbureaux enz. het nog niet overal N.S.B.ers zijn die de lakens uitdeelen. In de bedrijven zelf zet al te vaak de werkgever de werkers nog op tegen het N.A.F. Moeilijk hebben daarom vaak ook de sociale voormannen het, maar wij hebben er nu al 7000 en zij kunnen fier en vrij optreden in de bedrijven, beschermd door een verordening van den Rijkscommissaris. Die sociale voorman staat daar niet enkel en alleen om klachten te behandelen, maar om te zorgen dat er arbeidsvrede heerscht en dat het bedrijf een arbeidsgemeenschap wordt. Daarvoor is noo dig dat wij niet staan op het standpunt van den klassestrijd, maar op dat van de samenwerking. W(j moeten allen tezamen staan als één machtige groep, bewust van onze plichten en rechten; de genen die dat beseffen en daarnaar handelen zul- en recht hebben van spreken in de nieuwe socia istische samenleving. Doch die zal ons niet o een presenteerblaadje worden thuis gebrach' Wat het N.A.F. tot stand zal kunnen breng?- hangt af van de steun welke de Nederlandsch werkers er aan geven. Men verwachte dus niets van boven. Wij zijn geen machtsorganisatie. Het N.A.F. is ook niet met gejuich binnengehaald, doch na een 1%-jarig bestaan hebben we meer leden dan het N.V.V. in zjjn beste tjjd kon krijgen: dat beteekent dat het Nederlandsche volk toch WAARSCHUWING VAN CHURCHILL. Tegen ongerechtvaardigd optimisme. Een uitlating van Churchill in zijn boodschap aan den regeeringscandidaat voor de tusschentjjd- sche verkiezing in Brighton om zich te hoeden voor „ongemotiveerd optimisme” en „het ijdele en onjuiste geloof, dat de oorlog spoedig voorbij en reeds zoo goed als gewonnen is”, wordt, naar Reuter meldt, in welingelichte kringen te Londen als een van pas komende waarschuwing en een aankondiging van harde slagen in verband met de opening van een tweede front beschouwd. Men is van meening, dat de bevolking beter dan tot dus ver moet worden voorbereid op verrassingen, of fers en verliezen. D. R. K. Zeer beteekenisvol, die letters En wel in het bijzonder voor een flink Hollandsch meisje Zijn deze letters dan een afkorting van een sportver- eeniging? Neen, dat niet, D. R. K. wil zeggen Deutsches Rotes Kreuz is Duitsche Roode Kruis. En in die woorden ligt alles besloten, wat op deze aarde aan heldenmoed en opofferingsgezind heid bestaat. Wie zijn daar dan wei de hoofdper sonen? Wel, natuur.ijk de „Schwestern”. de zus ters, U kent ze wel, meisjes, u hebt ze stellig wel eens gezien of ontmoet. Is in jullie niet eens het verlangen opgekomen, als meisjes uit Nederland mede te helpen, ook daar te willen zijn waar vee) geleden en gestreden wordt, achter en aan de fron ten? Die gelegenheid wordt nu geboden door het SS-Ersatzkommando Niederlande, Korte Vijver berg 5, Den Haag, waar ieder gezond Hollandsch meisje zich kan aanmelden om te worden opge leid tot zuster. GEALLIEERDE SCHEEPSVERLIEZEN. Het Duitsche weermachtbericht van 31 Jan. meldde o.m.: Het vijandelijke ravitailleeringsverkeer, in het bijzonder een in de Noordelijke IJszee naar Moermansk varend, zeer krachtg beschermd kon vooi, werd door onze duikbooten met succes aan gevallen. Vijf schepen met een inhoud van 32.000 brt., tien torpedojagers en konvooivaartuigen, als mede drie landingsbooten werden tot zinken ge bracht. Drie vliegtuigen werden neergeschoten. Aan genomen kan worden, dat andere getroffen tor pedojagers, waarvan het zinken niet meer kor worden waargenomen, vernietigd zijn. Vier opdrachten vervuld. In het jaar 1933 waren derhalve naast vele andere, vier groote opdrachten aan ons gesteld, van welker oplossing niet alleen de toekomst van Duitschland doch de redding van Europa, ja wel licht van de geheele menschelijke beschaving af hing. 1) . Het Rijk moest door de ciale kwesties weer den verlor», lijken maatschappelyken vrede krijgen, d.w.z. de elementen der klassensplitsing in bourgeoisie en proletariaat dienden in al hun talrijke vormen van verschijning te worden weggenomen en in plaats daarvan diende een volksgemeenschap te worden gezet. Het beroep op het verstand diende te worden aangevuld door het meedoogenloos uit den weg ruimen van de elementen in alle kam pen, die op kwaadaardige wijze verzet aanteeken- den. 2) . De sociaal-politieke eenwording van het volk moest door de nationaal-politieke eenwor ding worden aangevuld, d.w.z. in de plaats van het niet alleen politiek maar ook als staat ver scheurde lichaam van het Rijk moest de Natio- naal-Socialistische eenheidsstaat treden en wel in een constructie en met een leiding, die geschikt konden zijn om ook aan de zwaarste aanvallen en beproevingen van de toekomst doeltreffend het hoofd te bieden en stand te houden. Ter gelegenheid van de herden king van het elfde jaar der machtsoverneming door den Führer had Zondag in het Con certgebouw te Amsterdam een groote bijeenkomst plaats. Een overzicht van de zaal, welke ge vuld was met leden der Partij en Weermacht. (A. Stapf/Pax s) Comb, van SNEEKER NIEUWSBLAD (Drjjfhout’s Nieuwsblad en Nieuwe Sneeker Courant) en DE JONG’S NIEUWSBLAD, Bolsward. Verschijnt eiken Vrijdagavond. Leengeld ƒ0.75 per kwartaal bij vooruit betaling. Losse nummers 10 ct. HootdredacteurL. Kiezebrink, Sneek. Plaatsverv. hoofdredacteur: C. Smit, Sneek K. 224’? Of Duitschland of Sovjet-Rusland. Een ding is derhalve heel zeker. In dezen strjjd kan er slechts één overwinnaar zjjn, en dat zal of Duitschland of Sovjet-Rusland zijn. De over winning van Duitschland beteekent het behoud van Europa en de overwinning van Sovjet-Rus land zijn vernietiging. De vraag der redding van de Europeesche Sta ten en daarmede de redding van Europa is der halve een vraag, die uitsluitend beslist wordt door het Nationaal-Sociahstische Duitsche volk en zijn weermacht en de daarmede verbonden staten. Wanneer echter Duitschland zou ineenstorten, zou geen andere staat in Europa doeltreffend tegenstand kunnen bieden aan de nieuwe invasie der Hunnen. En dat weet men ook in het Kremlin. Wanneer Duitschland niet zou overwinnen zou het lot der Noord-, Midden- en Zuid-Europeesche Staten in enkele maanden tijds beslist zijn. Het Westen zou echter binnen zeer korten termijn volgen. Tien jaren later zou het oudste continent der beschaving de kenmerken van zijn leven heb ben verloren. Het ons allen zoo dierbaar gewor den beeld eener meer dan 2500-jarige geestelijke en materieele ontwikkeling zou zijn weggevaagd; de volkeren als dragers van deze cultuur, hun ver tegenwoordigers van de geestelijke leiding der naties zouden echter ergens in de wouden of moerassen van Siberië van ellende omkomen, voorzoover zij niet door een schot in den nek reeds aan hun eind gekomen zouden zijn. De nationaal-socialistische revolutie. De vernielende Joodsche Ahasverus echter zou dan in een tweede triomfeerend Poerimfeest zijn vreugde kunnen uiten over de verwoesting van Europa. Dat echter het Duitsche volk thans in staat is dezen beslissenden strjjd te voeren voor zijn behoud en het behoud van het geheele Euro peesche continent, dankt het aan die genadige leiding Gods, die na een langen strjjd om de macht, thans elf jaar geleden, het nationaal- socialisme het doel liet bereiken. Zonder den dertigsten Januari 1933 en zonder de Nationaal- Socialistiscbe revolutie, zonder haar geweldigen innerlijken arbeid van zuivering en opbouw, zou er thans geen factor in Europa zijn, die bij mach te zou zjjn het hoofd te bieden aan den bolsje- wistischen kolos, want het toenmalige Duitsch land was zelf zoo ziek en door de toenemende joodsche infectie zoo verzwakt, dat het nauwe lijks er aan kon denken het bolsjewistische ge vaar in eigen boezem onder de knie te krijgen, laat staan dat het naar buiten toe zich tegen dit gevaar kon verweren. Om op dit conflict te zjjn voorbereid moesten derhalve niet alleen machtskwesties opgelost worden, doch in de eerste plaats maatschappe- Ijjke en economische aangelegenheden. Doordat het nationaal-socialisme elf jaar geleden terstond een begin heeft gemaakt met de uitvoering van zijn program is het hem nog juist op tjjd gelukt den staat op te richten, die niet alleen wat zijn kracht in het binnenland betreft, doch ook wat zijn macht naar buiten betreft, in staat is de Euro peesche zending te vervullen, die eens in de oud heid Griekenland op zich genomen heeft tegen de Perzen, Rome tegen de Carthagers en in later eeuwen het Avondland eindelijk tegen de invasies van het Oosten. zit en zonder eenige beperking in de scheppende kracht der oude standen, niettemin de volledige gelijkstelling van allen heeft bereikt. Deze ontwikkeling zal het nationaalsocialisme in onwrikbare vastberadenheid en consequentie voortzetten. Het zal daermee ook aan het inter nationale jodendom alle aanknoopingspunten voor een innerlijke uitholling van ons volkslichaam ontnemen. De Natlonaal-Socialistische gemeen schap kan derhalve reeds thans beschouwd wor den als het onaantastbare centrum van elk Eu- ropeesch zelfbehoud. De wereldoorlog van het jaar 1939 zal eens in de geschiedenis worden opgeteekend als een reusachtige herhaling van het proces tegen de partij in het jaar 1924. Naar de overwinning. Dat aan het einde van dezen strijd evenwel de overwinning van Duitschland en daarmede van Europa zal staan op zijn Westelijke en Ooste- Ijjke misdadige aanvallers, is voor eiken Natio- naal-Socialist niet alleen de uiting van zjjn ge loof, doch als afsluiting van den geheelen tot dusver gevoerden strijd een innerlijke zekerheid De garanten voor deze overwinning zijn niet al leen de soldaten aan het front, doch ook de strijders in het vaderland. Zooals het Nationaal- Socialisme uit den eersten wereldoorlog geboren werd, zoo zal het in den tweeden zijn uiterste kracht en versterking krijgen. Hoe het ook mag zijn, ten slotte zal het vaderland toch nooit wan hopen, want het weet om zijn lot te strijden en ziet zijn zonen voor zich vechten aan de fronten. De poging van onze vjjanden, het Duitsche volk en het Rjjk door brisant- en brandbommen tot ineenstorting te brengen, zal volk en rjjk ten slotte steeds meer versterken in hun socia listische eenheid en dien harden staat scheppen die door de Voorzienigheid is uitverkoren aar de geschiedenis van Europa in de komende eeuwen vorm te geven. Dat dit geweldige, wereldschok kende proces zich voltrekt onder leed en smart stemt overeen met de eeuwige wet eener Voor zienigheid, Die niet alleen al het groote in den strjjd laat ontstaan, doch zelfs lederen afzonder lijken wereldburger onder smarten het licht der wereld laat aanschouwen. Het twaalfde jaar der nieuwe organisatie var ons volk zal aan het front en aan het vaderland uiterst harde eischen stellen. Hoe echter ook de storm mag razen en huilen aan onze vesting, ten slotte zal hij op zekeren dag, zooals elk onweer bedaren, en uit zwarte wolken zal dan weer een zon te voorschijn komen en neerschijnen op hen die standvastig en onwrikbaar, trouw blijvend aan hun geloof, hun plicht hebben vervuld. Hoe grooter derhalve ook thans de zorgen zijn, des te grooter zal eens de Almachtige de prestatie van hen afwegen, beoordeelen en beloonen, die tegen over een wereld van vjjanden hun vaan in trouw» handen vasthielden en onversaagd voorwaart.-- droegen. Van Geelkerken en Dienstleiter Ritte: busch hebben te Eind hoven gesproken. Van de bijeenkomsten, a verschillende plaatsen van ons land gehouden ter herdenking van de machtsoverneming, was de belangrijkste die in het Philipsontspanning gebouw te Eindhoven, waar de plaatsvervanger van den Leider, Van Geelkerken en Dienstleiter W. Ritterbusch het woord hebben gevoerd voor een overwegend uit leden van Duitsche formaties en organisaties be staand gehoor. De bjjeenkomst, welke werd opgeluisterd door zang van jongens en meisjes van H.J. en B.D.M., werd bijgewoond door eenige vertegenwoordigers van de N.S.B. en door een groep van den Natio- nalen Jeugdstorm. Beide sprekers schilderden het groote werk, dat Adolf Hitler tot stand brengt. Daarin is het feit van de machtsoverneming geen hoogtepunt en nog minder een rustpunt. Het Duitsche volk, dat voordien geen organisch geleide gemeenschap was, maar een verzameling van elkaar wederstrevende groepeeringen zonder eenheid van wil en geest, heeft hjj door zjjn partjj van de Nationaal-Socialistische idee weten te doordringen. Bezield als het was door een hevig verlangen naar eenheid, moest het in en met zichzelf strjj- den om den grondslag voor zjjn toekomst. Toen het bewustzjjn daarvan was gewekt, heeft de Führer de krachten weten vrij te maken voor een geweldig werk van socialistischen opbouw. Een onbluschbare drang om dit socialisme vorm te geven binnen de landsg -enzen en ook elders, is steeds de politieke drjjfveer geweest voor het Duitsche volk. Het was deze socialistische opbouwarbeid, wel ken de vijanden hebben willen fnuiken. Want hun volken mochten onder geen beding kunnen opz::n naar een maatschappjj, welke een waarlijk so cialisme had kunnen verwerkeljjken. De dag van de machtsoverneming is niet louter een mijlpaal. Elf jaren zjjn verloopen en in deze betrekkelijk korte spanne tijds heeft zich in ra ze-'’ tempo een groot stuk geschiedenis voltrok ken. Dienstleiter Ritterb isch legde er den nadruk op, dat in deze jaren het lot van de Germaansche vol keren, ja van gelicel ropa vervlochten en sa mengegroeid is met dat vau Duitschland. Dat moeten wjj ons iedere minuut voor oogen houden, zoo zeide hij, en daaruit de kracht en den wil putten tot gemeenschappelijke verdediging en ge meenschappelijk behoud. Uit dit besef van ons gemeenschappelijke lot is ook de verbondenheid gegroeid met de kameraden van de N.S.B. Wij moeten deze lotsgeme'-schap erkennen of we willen of niet. Daaraan tegemoet komen beteekent niet het aanvaarden van een kunstmatige constructie, maar een weder laten ontwaken van ons diepste wezen. Alles kunnen we behouden als we in dit besef alles e- onszelf mobiliseeren. Van Geelkerken bracht in het bijzonder de ge- lukwenschen over van de Nederlandsche kamera den. In trouwe verbondenheid staan zij naast hun Duitsche kameraden. De duizenden aan de fron ten en de gevallenen geven hun het recht dezen dag mede te gedenken. De verstreken elf jaren hebben aangetoond, t een volk, dat niet berust in zijn lot maar strjjden wil, niet behoeft onder te gaan. Dezelfde wil be zielt de leden van de N.S.B. omdat zij weten waar om het gaat. Wanneer men thans meen1 met bombardemen ten de hoofden en hartm en wellicht straks ook de kusten stormrijp te kunnen maken, hoopte spreker, dat de N.S.B.’ers bjj een eventueele inva sie in ons volk zullen staan als mannen, die ge loof en hoop hebben. Geen somberheid is er bjj ons, zoo verzekerde spr., maar verbetenheid tot het uiterste, tot het laatste. Zoowel Dienstleiter Ritterbusch als Van Geel kerken schetsten in hun rede den machtigen in druk, dien de Führer op hen heeft gemaakt toen zij hem twee maanuen geleden in zijn hoofdkwar tier mochten bezoeken. De aanwezigen legden op nieuw plechtig de gelofte van trouw af, waarna de bijeenkomst met het zinge van de strijdliede ren van de partij, van het „Mijt schildt ende be trouwenen met den afmarsch van de vaan dels werd besloten. 3) . De door het volk en de politiek geschraag de eenheidsstaat had tot taak terstond die weer macht te scheppen, die in haar geesteljjke oriën- teering, haar moreele houding, haar numerieke sterkte en in haar materieele bewapening als in strument voldoende kon zijn om de taak van zelf behoud op zich te nemen. Nadat de overige wereld alle Duitsche aanbie dingen eener beperking van de bewapening van de hand had gewezen, moest Duitschland zijn eigen bewapening dienovereenkomstig organi- seeren. 4) . Om In het algemeen met kans op succes zijn bestaan in Europa te kunnen handhaven was de aaneensluiting noodig van al die landen, die door Duitschers bewoond worden of gebieden zijn, welke meer dan duizend jaar van het Duitsche Rjjk deel nebben uitgemaakt en die wat het volk betreft en in economisch opzicht onontbeerlijk zijn voor het behoud van het Rijk, d.w.z. voor zijn politieke en militaire verdediging. De Beweging. Alleen de oplossing van al deze taken kon een staat te voorschijn roepen, die toen innerlijk en uiterljjk bjj machte was den strijd te voeren voor de verdediging van zichzelf en voor het behoud van de Europeesche volkenfamilies. Toen elf jaar geleden de nationaalsocialistische beweging na een langdurigen, wettigen strjjd de macht in den staat verkregen had, waren stellig ruimschoots de voorwaarden reeds geschapen voor de succes volle vervulling van deze taak. De Duitsche volks gemeenschap had in de Beweging-zelf haar be lichaming gevonden. Derhalve heeft niet de staat de Beweging in den loop van de volgende jaren gevormd, doch de Beweging vormde den staat. Wat er nu eenmaal voor grootsch sinds dien tjjd is gepresteerd, aan den top van alle daden der Nationaal-Socialistische revolutie staat zonder twjjfel de opbouw van de Duitsche volksgemeen schap, de even behoedzame als volhardende om zetting van den vroegeren klassenstaat tot een nieuw sociaal organisme als volksstaat. Want daardoor alleen is het Duitsche Rijk immuun ge worden tegenover alle bolsjewistische infectie- pogingen. Dat in dezen staat thans elke jonge Duitscher zonder aanzien van zijn geboorte, van zijn afkomst, zijn vermogen, de positie van zjjn ouders, hun zoogenaamd beschavingspeil enz., alleen volgens eigen verdiensten alles kan wor den, is een der beslissende daden van de Na- tionaal-Socialistische revolutie. Revolutie zonder vernietiging. Op hoe snelle wjjze zich deze socialistische op bouw van ons volkslichaam voltrekt wordt het sterkste bewezen thans in den oorlog. Want ook de weermacht is nu opgenomen in het kader van deze ontwikkeling. Meer dan zestig procent van het jonge officierskorps komt voort uit de ran gen van de manschappen en slaat daarmede de brug naar honderdduizenden arbeiders en boeren of leden van den kleinen middenstand. Het zal eens in de geschiedenis als een der grootste prestaties worden opgeteekend, dat het daarbij in dezen grooten staat is gelukt een so cialistische revolutie te beginnen en uit te voeren, die zonder eenige vernietiging van nationaal be-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1944 | | pagina 1