Bolsjewistische doorbraakpogingen mislukt De strijd aan het Oostelijke front e Vrijdag 11 Febr. 1944 No. 6 BOLSWARDER EDITIE 3e Jaargang NIEUWSBLAD VOOR HET WESTEN VAN FRIESLAND WEERMACHTBERICHT I DE VERDEDIGING VAN DE WESTKUST VAN EUROPA. na een week van zeer zwaren druk. WESTERGOO De eedsaflegging op de (C.N.F./Folkers Pax s) KEURINGEN op len de thuiskeerenden voorloopig als landbouw- arbeiders te werk worden gesteld. nier sneller in de nabijheid van het moederland te komen. In het bericht wordt verder gezegd, dat de vijandelijke vloot in het Noordelijke deel van den Stillen Oceaan den laatsten tijd is versterkt. Volgens ontvangen berichten zouden de Amerika nen in het gebied van de Aleoeten onlangs meer dan 100.000 man gespecialiseerde troepen hebben gestationneerd, die voor deze operaties zijn be stemd en dienovereenkomstig opgeleid. Een der hoofdbases vormt het eiland der Aleoeten, Adakh. Daar zouden zich behalve bergtroepen ook ge motoriseerde eenheden en met name tankforma- ties bevinden. 100 cent 7 cent e vo now, van bolsjewistische zijde gezien de volgende voordeelen 1) Dit besluit heeft ten doel het bolsjewisme onder de breede lagen van de Anglo-Amerikaan sche volken voor te stellen als een onschuldige zaak. 2) Dit besluit maakt het mogelijk de verplich- W. KUYPER GEVALLEN. Dezer dagen is bericht ontvangen dat Willem Kuyper, zoon van den bekenden hoogleeraar in de kerkgeschiedenis prof. dr. H. H. Kuyper en klein zoon van dr. Abraham Kuyper, als SS-PK man aan het front in het Oosten gevallen Is. Hij Is 47 jaar oud geworden. In den aanvang van zijn journalistieke loopbaan werkte hij als medewerker van dagbladen in Lon den en Berlijn en woónde vele jaren in Zuid- Frankrjjk, maakte van daar uit reizen naar Cor sica, den Balkan en Noord-Afrika. Kort voor den oorlog in ons land teruggekeerd, vond hij aanvan kelijk werk op de persafdeeling der P.T.T., was vervolgens korten tijd in de redactie van het Vaderland werkzaam, werd toen perschef van den Nederlandschen Volksdienst, was nog even bij de Arbeiderspers in functie en nam toen dienst bij de Waffen SS. Geruimen tijd heeft hij bij de SS-PK afdeeling te Berlijn gewerkt, tot hij toestemming kreeg om naar het front te gaan, waar hij thans den dood in den strijd gevonden heeft. Als SS-PK man heeft hij zijn medewerking aan het Alg. Han- delsblad gegeven, dat verscheidene van zijn front- brieven heeft gepubliceerd. X kt ■re I zö! t op unen ast Ier ren reai zor het teil- ■1 a 8 be dje ran 0 CcnF 7 cent 10 uur^ s: Pro- am- feen jaa: toe-' KADEROPLEIDING GERMAANSCHE LANDDIENST. Eeuwen geleden trokken Nederlandsche boeren en handelaars naar het Oosten en vestigden zich in de steden of bouwden zich boerenhoeven; ste den als Dantzig en Marienwerder laten nog heden den Nederlandschen invloed in haar bouwstijl her kennen. Ook nu trekken weer jonge pioniers naar het Oosten. In Dantzig en Bromberg kan men hen in ’t blauwe Jeugdstorm-hemd ontmoeten. In totaal be vinden zich reeds Fn0 Nederlandsche jongens en meisjes in den Germaanschen Landdienst, om het boerenwerk weer te leeren. Later zullen zij zich eigen hoeven bouwen en mede den grondslag leg gen voor een nieuwen Germaanschen boerenstand in deze gebieden. De jongens en meisjes zijn on dergebracht in kampen onder Nederlandsche lei ding. Over enkele weken begint de opleiding van kampleiders (sters) voor den Germaanschen Land dienst. Zij, die meenen hiervoor geschikt te zijn, kun nen zich voor opleiding aanmelden. Leeftijd 1825 jaar. Aanmelden bij Germaanschen Landdienst, Ko- ningslaan 9, Utrecht. noodzakelijke voorzorgsmaatregelen aan een on derzoek onderworpen om deze neutraliteit het dienovereenkomstige respect te verschaffen. Spanje heeft altijd blijk gegeven van zijn goe den wil om een uitbreiding van het wereldcon flict te voorkomen. Dit is een waarborg er voor, dat aan alle moeilijkheden, die Spanje op dezen weg zal ontmoeten met de uiterste kalmte en patriotisch bewustzijn het hoofd geboden zal wor den. Daarbij geniet de regeering volledig ver trouwen omdat zij den ondubbelzinnigen wensch der natie een waardig respecteeren van de onaf hankelijkheid van Spanje, volkomen deelt”. 105 vijandelijke vliegtuigen neer en vernietigde in 3 weken tjjds 111 Sovjet-pantserwagens. In het gebied rondom Aprilia duurden de zware gevechten den geheelen dag voort. Het veroverde terrein werd van Britsche haarden van verzet ge zuiverd. Een vijandelijke pantseraanval op Aprilia werd door eigen artillerievuur uiteengeslagen. Hierbij werden 17 pantserwagens vernietigd. Onze luchtmacht viel in den afgeloopen nacht kwartierruimten der vijandelijke troepen bij Anzio met succes aan. Aan het zuidelijke front zetten Amerikaansche formaties ten noordwesten van Cassino, gesteund door zeer krachtig artillerievuur, in den loop van den dag hun doorbraakpogingen voort. Zij werden in verbitterde gevechten voor de Duitsche stellin gen afgeslagen. Aan het overige front verliep de dag, met uitzondering van plaatselijke gevechts- activiteit, kalm. Enkele vijandelijke vliegtuigen wierpen op 9 Februari en in den afgeloopen nacht bommen neer op plaatsen in West-Duitschland. In de periode van 1 tot 10 Februari werden 23 vijandelijke vliegtuigen, voor het meerendeel vier-motorige bommenwerpers, door vlootstrijd- krachten, luchtdoelartillerie aan boord van koop vaardijschepen en luchtdoelartillerie van de ma rine neergeschoten. Duitsche duikbooten brachten in het noordelijke deel van den Atlantischen Oceaan en in den In- dischen Oceaan 9 schepen met een inhoud van 62000 brt. tot zinken. Een ander schip werd getor pedeerd. 62.000 BRT. VIJANDELIJKE KOOPVAARDIJ- RUIMTE VERNIETIGD. Bureau; Firma A. J. OS IN GA BOLSWARD Marktstraat 13 TeL 451 Giro 87926 Advertentieprijs: 1 tot 10 m.m. elke m.m. meer Toezending der adv. Donderdags tot 10 uur Verantwoordelijk voor de advertenties A. J. Osinga Bolsward. OPROEP VOOR RIJKSDUITSCHERS. Allen personen, die de Duitsche nationaliteit bezitten en tot dusver nog geen vragenlijst heb ben ontvangen, wordt aangeraden onverwijld bij de Ortsgruppe waaronder zij ressorteeren of bij het Deutsche Kreiswirtschaftsamt een vragenlijst te gaan halen. Deze lijst moet duidelijk leesbaar (met blokletters) ingevuld en aldaar weer worden ingeleverd; zij, die verzuimen ee.i dergelijk for mulier in te vullen, komen niet in aanmerking voor een nieuwe levensmiddelenkaart, die begin Maart zal worden uitgereikt. DE MILITAIRE TOESTAND IN ITALIË. In een „openhartige” beoordeeling van den mi litairen toestand in Italië, zoo meldt Reuter uit Washington, heeft „een hooge Britsche instantie" verklaard, dat de toestand, zooals deze zich om het bruggenhoofd der geallieerden bij Nettuno ontwikkelt, bij de geallieerden teleurstelling moet verwekken. De Duitschers zijn in dit gebied bij zonder sterk, zoo werd door de betrokken instan ties gezegd, en de verwachtingen van de geallieer den, hun oorspronkelijk plan uit te voeren, n.l. de Via Appia af te snijden en het Duitsche leger aan te vallen, zijn door de versterking van de Duit sche stellingen verijdeld. Op het oogenblik is de wet van handelen op de Duitschers overgegaan en ik geloof, dat men rustig kan zeggen, dat er aan onze zijde een zekere teleurstelling heerscht. Wij hebben de onderneming niet, zooals wij gehoopt hadden, met succes kunnen voltooien. (D.N.B.). Het Duitsche weermachtbericht van 9 Februari meldde o.m.: „In het landingshoofd van Nettuno werden onze stellingen in weerwil van den hardnekkigen Brit- schen tegenstand verscheidene kilometers vooruit geschoven en 700 gevangenen gemaakt. Sterke door pantserwagens en scheepsartillerie gesteunde vijandelijke tegenaanvallen werden afgeslagen. De gevechten zjjn nog aan der gang. Onze lucht macht stelde vijandelijke batterijen bij Aprilia dor voltreffers buiten gevecht, vernielde ver scheidene opslagplaatsen van materiaal en vernie tigde zes vijandelijke vliegtuigen. Vijandelijke ont schepingen in het landingshoofd werden door slagvliegtuigen en zware batterijen doeltreffend bestookt”. SPANJE BLIJFT NEUTRAAL. Generaal Franco heeft vorige week den minis terraad bijeengeroepen om den internationalen toestand te bespreken. De ministerraad besloot de strikte neutraliteit van Spanje te handhaven en indien noodig te verdedigen. Het communiqué, dat hierover door het vice- secretariaat voor volksvoorlichting is gepubli ceerd, luidt als volgt „De regeering is bijeengekomen om te beraad slagen over het uitvoerige en gedocumenteerde rapport van den minister van buitenlandsche za ken over den huidigen internationalen toestand, in het bijzonder voor zoover deze Spanje betreft. De regeering bevestigt, dat de houding van Spanje een houding is van strikte neutraliteit, die het land tot dusver gevolgd heeft. De re geering is bereid met alle scherpte zoowel van de Spanjaarden alsook van de buitenlanders te eischen dat de plichten worden nagekomen, die AANVAL VAN DE SOWJET-PUBLICITEIT OP FINLAND. Het D.N.B. meldt uit Stockholm: Sedert gisterochtend is Moskou geheel onver wacht in de pers en de radio met alle middelen van de Sowjet-propaganda een grooten aanval be gonnen op Finland. Nadat reeds gisteren de pers een desbetreffende aanwijzing had ontvangen met nauwkeurig aangegeven onderwerpen, waarbij ook de Prawda en de Izwestija zeer scherpe aggres- sieve artikelen publiceerden, wordt deze Sowjet- veldtocht tegen Finland thans met onverminderde hevigheid voortgezet. De geheele ochtend-uitzen- ding van radio-Moskou was gevuld met uitlatin gen over het Karelo-Finsche probleem. Vooral echter is het de Prawda, die thans den Finnen in den scherpsten vorm de zwaarste verwijten maakt. In het artikel, dat als opschrift draagt „Wij zullen de Finsche indringers dwingen zich van Sowjet-grondgebied weg te scheren” wordt o.a. gezegd: de bolsjewisten hebben niets verge ten, noch de z.g. Finsche instructeurs bij den op- marsch der Duitschers noch de Finsche vrijwilli gers. Het uur van de vernietiging der Finnen, zoo wordt tenslotte in dit artikel gezegd, nadert. Inzake berichten uit Washington over een nieu wen ultimatieven eisch van Huil aan Finland pu bliceert het Finsche persagentschap, naar het D.N.B. uit Helsinki meldt ,een bevestiging van het Finsche ministerie van buitenlandsche zaken, waarin gezegd wordt, dat de Finsche minister van buitenlandsche zaken van den Amerikaanschen zaakgelastigde te Helsinki een dergelijke verkla ring van het Amerikaansche ministerie van bui tenlandsche zaken inderdaad heeft ontvangen. DE WIJZIGING VAN DE SOWJET- GRONDWET. Commentaar van de Diplo. Onder het opschrift „Sowjetdiplomaten propa gandisten der wereldrevolutie” treedt de Deut sche diplomatische Korrespondenz in het besluit van den oppersten raad der U.S.S.R. om den af zonderlijken republieken eigen vertegenwoordi gers in het buitenland toe te staan, alsmede het recht om verdragen te sluiten. De Diplo ver klaart, dat dit besluit genomen is op voorstel van het centrale comité van de communistische partij, waaruit men kan concludeeren, dat men hier te doen heeft met een maatregel van de Commu nistische Internationale, wier doel het is de bur gerlijke staten te ontbinden om zoodoende de we reldrevolutie te ontketenen. De Sowjetunie is het niet gemakkelijk gevallen erkend te worden en diplomatieke betrekkingen aan te knoopen. Wan neer zij in het verloop van dezen oorlog op dit gebied groote successen behaald heeft, dan is dit alleen geschied door te profiteeren van de oor- logsconjunctuur en vooral van de hulp der Anglo- Amerikanen. Als gevolg van hun totale afhanke lijkheid vormt deze grondwetswijziging voor Lon den en Washington geen onderwerp van bespre king. Roosevelt en Churchill moesten aan dit nieuwe Joodsche wereldbedroj deelnemen, om dat zij het niet konden riskeeren hun volken de waarheid te zeggen, en de latente oppositie tegen het bolsjewistische vangnet te versterken. Volgens de Diplo belooft het besluit van der oppersten raad, het werk van Maisky en Litwi- j uiauxicxx uat uc piivutcxi wuiucu uagcnuuicii, uic de neutraliteit ons oplegt. Zij is tevens van zins om niet toe te geven aan een of anderen druk die de bedoeling heeft ons af te brengen van onze neutrale houding, die door alle landen als een on betwistbaar en souverein recht moet worden ge respecteerd. De regeering heeft bovendien alle Op de Groote Markt te Groningen vond dezer dagen de beëediging plaats van de nieuwe leden der Duitsche weermacht, die pas opgeleid zijn. Het groote moment. P- J: Reichskriegsflagge. IN HET NOORDEN VAN DEN PACIFIC. Volgens den frontcorrespondent van de Japan- sche Jomioeri zijn er teekenen die er op wijzen, dat de Amerikanen een aanval voorbereiden op de Koerilen, de eilandengroep in het Noorden van Japan. Na hun offensieven tegen Rabaul en de Marshall-eilanden hopen zij blijkbaar, op die ma- UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 10 Februari. Het opperbevel der weermacht maakt bekend: Aan het oostelijke front mislukten ook gisteren ten westen van Nikopol, ten zuiden van Kriwoi Rog, in het gebied ten westen van Tsjerkassy, ten oosten van Sjasjkof, ten zuiden van de Beresina, in het gevechtsgebied van Witebsk, ten noorden van Newel en in het gebied tusschen Ilmenmeer en het Peipusmeer, sterke vijandelijke aanvallen en hernieuwde doorbraakpogingen der bolsjewis ten in zware gevechten door den heldhaftigen te genstand van onze troepen. Het aantal der in het gebied van Sjasjkof op 8 Februari stukgeschoten vijandelijke pantserwa gens en stukken stormgeschut is van 58 tot 113 gestegen. Bij levendige plaatselijke gevechtsactiviteit in het gebied van Polonnoje Loezk sloeg een cavale- rieformatie in een snelle aanval verscheidene vij andelijke compagnieën uiteen. Tusschen het Hmenmeer en het Peipusmeer voerden onze formaties in enkele sectoren ter ver korting van het front, overeenkomstig het bevel distancieeringsbewegingen uit. Bij de zware afweergevechten ten zuiden van Leningrad heeft zich een onder bevel van luite- nant-generaal Luczny staande divisie luchtafweer van de luchtmacht bijzonder onderscheiden. Zij schoot in de periode van 14 Januari tot 7 Februari tingen, voortspruitende uit het Atlantische Char ter te omzeilen en den voorgenomen roof van de Oostzeestaten, Wit-Rusland, de Westelijke Oekraïne en Bessarabië, alsmede van andere Cen traal-, Oost- en Zuid-Oost-Europeesche gebieden te legaliseeren en voor te stellen als een vrijwil lig toetreden van zelfstandige staten tot de unie van Sowjet-republieken. 3) In de eerste plaats heeft dit plan ten doel het oprichten en inlijven van een Sowjet-Polen bij de Sowjetunie. Tezamen met den eisch tot het oprichten van een „waarlijke volksregeering” in Polen zou zoodoende de laatste hinderpaal, vooral ook de geschillen wat betreft de Poolsche kwestie uit den weg worden geruimd. 4) De vijfde colonne van Stalin in de bedreigde landen, het jodendom en den communistischen partijleden geeft dit plan waardevolle argumen ten in handen om de volken voor een aansluiting bjj de Sowjetunie rijp te maken. 5) De werkzaamheden zouden door de aanwe zigheid van een verzestienvoudigd diplomatiek Sowjet-apparaat buitengewoon vergemakkelijkt worden. 6) Tenslotte hebben de beide Sowjet-joden als oude kenners van internationale conferenties hun plan opgesteld om het gewicht der Sowjetunie met een zestienvoudig stemmenaantal in de weeg schaal te werpen, zonder dat de Anglo-Amerika- nen het zullen durven wagen tegen dezen truc te protesteeren. Tenslotte merkt de Diplo op, dat in werkelijk heid natuurlijk de absolute dictatuur van de Mos- kousche partijcentrale blijft bestaan. De Engelsche Observer schrijft het volgende over de herziening van de Sowjet-Grondwet: „wat betreft de reorganisatie van de buitenlandsche vertegenwoordigingen behoudt Moskou zich de vrije hand t.a.v. tactische manoeuvres voor, om niet door diplomatieke delegaties en door ver plichtingen van de nieuwe commissarissen for meel gebonden te zijn”. Door dezen stap, zoo ver volgt het artikel is het bijna zeker, dat het Poolsch-Sowjet-Russische conflict in een nieuwe phase is getreden. De Oekraine en Wit-Rusland zouden zich in hun eischen aan Polen duidelijker uitdrukken dan Moskou zelf dit tot dusver heeft gedaan. De hervorming laat voldoende ruimte over voor de centrale regeering in Moskou, om als „scheidsrechter” tusschen de Oekraine, Wit- Rusland en Polen op te treden. Moskou streeft er thans naar, dat bepaalde personen wier voor de Sowjetunie vriendelijke houding voor Moskou een vaststaand feit is, zullen worden opgenomen in de Poolsche regeering te Londen. In het kader van de grondwetswijziging is vol gens radio Moskou op 5 Februari een nieuwe re geering van de Sowjet-Oekraine gevormd. Er werd een zelfstandig commissariaat van buiten landsche zaken gevormd, dat tot nu toe niet be stond. Volgens dit bericht werd N. S. Kroesjtsjew benoemd tot voorzitter van den raad van Volks commissarissen der Oekrainsche Sowjetrepubliek en L. W. Kornijets tot zijn plaatsvervanger. Tot commissaris voor buitenlandsche zaken van de Sowjet-Oekraine werd A. E. Korneitsjoek be noemd. De diplomatieke correspondent van het D.N.B. teekent bij dit bericht aan Tot commissaris van buitenlandsche zaken van de Oekrainsche Sowjetrepubliek is, zooals nau welijks anders verwacht kon worden, Korneit sjoek, tot nu toe plaatsvervanger van Molotow, benoemd. Door zijn werk in de Moskousche cen trale is hij vertrouwd met de buitenlandsch-poli- tieke doelstellingen van het Kreml, die hij thans verwezenlijken zal in den hem toegewezen sector. Anderzijds is zijn huwelijk met de baanbreekster van een Sowjet-Polen, Wanda Wassilewska, voor de plannen van Moskou niet zonder beteekenis. In verband met critische uitlatingen van het blad Observer over de grondwetswijziging ver klaart de Engelsche nieuwsdienst dat er in Dow ning Street blijkbaar een opvatting wordt gehul digd, die volkomen van de uiteenzettingen van de Observer afwijkt. Ook de Engelsche pers neemt een instemmende houding tegenover de maatregelen van Moskou aan. Zoo schrijft b.v. de Sunday Times: De be noeming van commissarissen van buitenlandsche zaken voor de afzonderlijke republieken is een verstandige maatregel. Het is een feit, dat de toekomstige betrekkingen van andere mogendhe den tegenover de Sowjetunie door deze gebeurte nissen bepaald worden. Reynolds News juicht de „constitutioneele veranderingen in de Sowjetunie eveneens toe en beweert dat zij dienen voor de „be scherming vari Europa”. en op te n- ie er STRIJD IN B.RMA. De woordvoerder van het Japansche leger heeft, naar het D.N.B. uit Tokio meldt, verklaard, dat de vijand, in weerwil van het feit, dat hij onlangs bij zqn poging om Birma te heroveren een neder laag heeft geleden die als de tragedie van Arakan in de krijgsgeschiedenis geboekstaafd zal worden, blijft streven naar heropening van den weg door Birma. Daarom ook is het expeditie-leger van Tsjoenking aangetreden voor een aanval op Joe- nan, een aanval, die begin October 1943 ineen stortte en leidde tot het aftreden van den com mandant van dat expeditie-leger, generaal Tsjeng- Tsjeng. Thans, aldus vervolgde de woordvoerder, heeft de vijand met het gros van het 14de Engelsche leger, gesteund door sterke pantser- en artillerie- strjjdkrachten, getracht een prestige-succes te be halen en Maungdau en Boethldaung te nemen. Opmerkelijk is daarbij, dat de vijand er zich op beroemt in Boethidaung te zijn binnengedrongen, hoewel de stellingen daar als strategisch onbe langrijk reeds lang waren ontruimd. In werkelijk heid zijn de Japanners, na een stelselmatige cor rectie van de frontlijn, op 4 Februari tot den aan val op een ongenoemd vijandelijk steunpunt over gegaan met de bedoeling Chittagong in te nemen en den vijand in Bengalen een tweede tragedie- Arakan te bereiden. Tsjiang-kai-sjeks droom van een heropenden weg door Birma zal een bloedige tragedie blijven, nadat de Japansche strijdkrach ten met haar Indische bondgenooten den aanval op het centrum van de slagorde van Mountbatten hebben geopend. DIENSTTIJD VAN DEN LANDSTORM VERLENGD. In verband met verdere opleiding in nieuwe wapens. Op voorstel van den Höheren SS- und Polizei- führer en in overleg met den Leider der Natio- naal-Socialistische Beweging in de Nederlanden, Mussert, heeft de Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied bij bestuursvoorschrlft van 17 Januari 1944 op grond der 24e verorde ning aflevering 8, van 12 Maart 1943, art. 3, alinea 3, en art. 6 der 70e verordening, aflevering 21, van 27 Juli 1943, art. 1, alinea 3, en art. 2 alsmede op grond van de 103e verordening van 16 October 1943, art. 1 bepaald, dat met het oog op verdere opleiding in nieuwe wapens, de diensttijd van de in September en October 1943 opgeroepen en niet voor den duur van den oorlog verplichte recruten van den Landstorm Nederland met zes weken wordt verlengd; voorts, dat alle reservisten, die in den Landstorm Nederland, resp. in de vroe gere Landwacht Niederlande hebben gediend, 15 Februari 1944 om bovenvermelde redenen voor vier weken worden opgeroepen. Het SS-Ersatzkommando Niederlande heeft van den Höheren SS- und Polizeiführer opdracht ont vangen, terstond met de onroeolngen te beginnen. Een Duitsche oorlogsverslaggever geeft een aanschouwelijke beschrijving van een inspectie tocht van kolonel-generaal Jodl door de ver- sterkingswerken aan het Kanaal. In dit, door het D.N.B. ontvangen verslag, wordt gezegd Volgens een uitlating van veldmaarschalk Rommel bevindt zich de Westkust van Europa thans in den toestand van volkomen paraatheid. De vijand kan ons op geen enkel oogenblik ver rassen. Het bezoek van den chef van den staf der weermachtsleiding, kolonel-generaal Jodl, aan belangrijke sectoren langs het Kanaal heeft deze paraatheid tot afweer opnieuw in het licht ge steld. Tot ver in het achterland is de verdedi- gingszone als een ijzeren gordel gebouwd. Alle drie deelen van de weermacht nemen op gelijke wijze schitterend daaraan deel. Onze beveiligings- formaties ter zee vermen de voorhoede. Zij ope- reeren in het voorterrein en onderhouden voort durend contact met den vijand. Op den gevechts- stand van den See-kommandant ontvangt de kol.- generaal rapport over de fortificaties in het res sort van de marine, die niet alleen buiten, op zee, maar ook langs de kust de bescherming op zich heeft genomen en een bolwerk heeft opge richt, dat is opgewassen tegen iedere vijandelijke bestorming. Door het'diepe slijk van den door den regen doorweekten bodem ging de kol.-gene raal vervolgens naar de verdedigingswerken van een batterij van de marine-artillerie. Op de ver schillende stations onderzocht hij nauwkeurig de draagkracht der wapens. Dicht bij de steil af dalende kust stond hij iets langer bij een stuk geschut. Hier sprong de rots vooruit, alsof de berg opdringt tegen de aanrollende wateren. Maar de berg dreunt luider dan de stormachtige golven daar beneden. Machines ratelen, achter de machtige bunkers dreunt het raderwerk. De berg neemt onophoudelijk in kracht toe. Drei gend en te allen tijde bereid tot vuren steken de zware geschutloopen de lucht in. Reeds ver in zee ligt de vijand onder het bereik van het vuur. Langs de loopgraven, het prikkeldraad en de verschillende verdedigingsnesten gaat de inspec tietocht van den kolonel-generaal verder naar een haven. Een afweernet met vele mazen is tot ontwikkeling gekomen, geen lacune blijft over, lichte en zware batterijen wisselen af met pant- serbrekende wapens. Machtige bunkers zorgen voor de bescherming van de lichte zeestrijdkrach- ten. Wij hebben ons echter niet aan de Westkust ingemetseld om alleen bescherming te zoeken tegen een aanval, maar al deze versterkingswer- ken zijn er toe bestemd om een offensieve defen sie mogelijk te maken. De ijzeren vuist zal toe slaan, wanneer de vijand komt. Het Alg. Handelsblad meldt nog: In de Maandag te ’s-Gravenhage gehouden persconferentie verschenen SS-Obersturmführer Bonda en SS-Oberscharführer Stemberg tot het mededeelen van den heldendood van den SS-oor- logsverslaggever W. Kuyper. SS-Oberscharführer Stemberg schetste den le vensloop van dezen dapperen Kriegsberichter. Namens het departement van Volksvoorlichting en Kunsten waren aanwezig de heeren Max Blok zijl en M. A. van Huut, van wie laatstgenoemde eveneens het woord voerde ter nagedachtenis van W. Kuyper. Door op te staan en eenigen tijd stilte te hou den werd de gevallene geëerd. Het S.S. Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander in den leeftijd van 1745 jaar kan zich aanmelden, ten einde ge keurd te worden voor: de Waffen SS, SS-Wacht- bataljon in Amersfoort, Landstorm Nederland, Kriegsmarine en de Germaansche SS in Neder land. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmid delen etc. Personen, tusschen 1830 jaar, die aanmel- dingsplichtig zjjn voor ue tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-S.S. kan ieder worden, die na minstens een jaar diensttijd zijn geschikt heid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, prestatie. 14 Febr. 914 uur, Rotterdam, Deutsche Ober- schule, Westerlaan 2. 15 Febr. 912 uur, Breda, restaurant Modem, Markt. 1518 uur, Den Bosch .hotel Noord-Brabant, Markt 45. 16 Febr. 912 uur, Venlo, Deutsches Haus, Eg- mondstraat 16. 1518 uur, Arnhem, Café Royal. 17 Febr. 912 uur, Hengelo, Café Modem, Spoor straat 18. 1518 uur, Zwolle, Hotel Gjjtenbeek. 18 Febr.912 uur, Assen, Concerthuis a. d. Vaart. 1518 uur, Groningen, Heerenstraat 46. 19 Febr. 912 uur, Leeuwarden, Huize Schaaf, Breestraat 20 Febr. 914 uur, Amsterdam, Dam 4. 21 Febr. 913 uur, Utrecht, N.V. Huis, Oude- gracht 245. 22 Febr. 914 uur, Amersfoort, Pol. Durchgangs- lager, Leusderweg. 23 Febr., 914 uur, Den Haag, Gebouw Amicitia, Westeinde 15. DUITSCHE KOLONISTEN REPATRIEEREN. Uit steppengebied naar Wartheland. BERLIJN, 8 Febr. De A.N.P.-corresponde. t meldt: In verband met de wijziging van het front in de Sovjetunie zijn maatregelen genomen om de talrijke Duitsche kolonisten, die sedert ie tweede helft van de achttiende eeuw het steppengebied tusschen Dnjestr en Don bevolken, naar het Duit sche Rijksgebied over te brengen. Het aantal Duitsche dorpen in het Zwarte-Zeegebied in het vroegere Russische gouvernement Jekaterinoslaw, Cherson en Taurie, is gestadig gestegen en be droeg bij het uitbreken van den eersten wereld oorlog 1077 met een bevolking van ongeveer 600.000 Duitschers. Dezen zullen thans in de gouw Wartheland een nieuw tehuis vinden, waacoij er zorg voor zal worden gedragen, dat het verband der dorpsgemeenschap niet uiteengerukt wordt. Ongeveer 140.000 Duitschers hebben tot dusver de 1600 K.M. lange reis naar Duitschland aan vaard, een moeizamen weg door sneeuw en ijs, met wagens en te voet, waarbij zelfs onder de gun stigste omstandigheden niet meer dan 30 K.M. per dag konden worden afgelegd. De eerste groepen worden thans te Litzmannstadt verwacht, van waar zij naar haar definitieve bestemming zul len worden overgebracht. Daar als gevolg van de tijdsomstandigheden de bouw van eigen boerderijen niet mogelijk is, zul- De correspondent te Berljjn der N. R. Ct. be richtte dezer dagen aan zijn blad In de afgeloopen week hebben de Sowjet-Russen getracht het Duitsche afweerfront een bijzonder hevigen slag toe te brengen. Op verscheidene punten oefenen zjj tegelijkertijd zeer zwaren druk, zetten de offensieven voort (aan het Noordelijke front) of hervatten dergelijke bewegingen in groot formaat (in het Zuiden; bij Witebsk). Het batige saldo was terreinwinst. Dat het streven echter tot dit resultaat beperkt is gebleven, be- oordeelen de Duitschers op hun beurt ook als een succes en zij stellen het feit, dat in weerwil van de grootscheepsche pogingen van de aanvallers nergens een doorbraak of omsingeling is ont staan, met nadruk in het licht Als het waar is wat eenige Duitsche bladen in de laatste dagen hebben laten doorschemeren, n.l. dat het contin gent troepen in de Sowjetunie zooveel mogelijk is ingekrompen, omdat men zich moet voorberei den op belangrijke dingen, die in het Westen kunnen gaan gebeuren, dan heeft men daartoe ook wel het recht. Het verband tusschen het Duitsche Oostelijke front van de Zwarte Zee tot de Finsche golf is immers nergens verbroken. Dezer dagen nu hebben verscheidene Duitsche persorganen ongeveer hetzelfde naar voren ge bracht en de aandacht gericht op de geallieerde invasie-plannen, zooals ook in het algemeen het thema van de invasie in den laatsten tijd steeds meer op den voorgrond werd geplaatst. „Voor de beslissing gewapend”, aldus het opschrift in Der Angriff boven een artikel dienaangaande, en dr. Kriegk licht in de Nachtausgabe zijn lezers als volgt in „Het Duitsche Oostelijke front heeft de taak naar den maatstaf van de krachtsverhoudingen en de daaruit voortvloeiende strategische en tac tische taken een principieele beslissing in het Oosten te verhinderen, terwijl men zich ander zijds op de principieele beslissing in het Westen moet voorbereiden. De militaire operaties in het Oosten moeten door de Duitsche leiding zoo wor den gevoerd, dat een vermindering van de Duit sche tegenstandsmogelijkheden in geen geval dan intreedt als het tweede deel van de in Teheran getroffen militaire besluiten, n.l. de poging van Engeland en Amerika op een of meer plaatsen het Noordelijke, Westelijke of Zuidelijke Euro- peesche front aan te vallen, wordt uitgevoerd. Op het Engelsche eiland wapent men zich op het oogenblik voor deze actie. De uitbreiding van de geallieerde aanvallen in Zuid-Italië geeft b.ijk van de pogingen, ook in het gebied van de Mid- dellandsche Zee aanvallen in het raam van het tweede front te ontwikkelen. De verdediging tegen de Westelijke mogendheden is de belang rijkste taak van het jaar 1944, omdat zij niet al leen daar garantie van een succesrijken tegen stand maar ook de mogelijkheid van een beslis- sing in zich draagt”. SOVJET-BOMAANVAL OP HELSINKI. In een officieele mededeeling over het bombar dement van Helsinki wordt gezegd, dat de aanval geschied is in twee golven tijdens bijna wolken- loos weer. Naar schatting 200 vliegtuigen hebben groote hoeveelheden brisant- en brandbommen neergeworpen. Er vielen 38 dooden en 232 gewon den. Bewezen is, dat de vijand geen militaire doe len op het oog had, doch uitsluitend een terreur- aanval heeft willen doorvoeren. De bevolking is niet nerveus en er heerscht kalmte en rust. Het afweergeschut heeft een deel van de aanvallende toestellen naar de omgeving weggedrongen. In het Zweedsche Aftonbladet wordt geconstateerd, dat een paniek onder de burgerij niet is voorge komen. Verscheidene cultureele en bestuursinstel lingen werden getroffen, alsmede groote woonge bieden. In een oproep van den chef der civiele luchtbe scherming van de Finsche hoofdstad worden alle inwoners beneden den 16-jarigen en boven den 60-jarigen leeftijd, alsmede alle zieken en gebrekkigen onder de bevolking opgeroepen tot vrijwillig vertrek. Krachtens den op roep zullen ook lagere en middelbare scholen en de laagste klassen van de ambachtsscholen en in richtingen van hooger onderwijs te Helsinki trj- delijk gesloten worden. (D.N.B.). Comb, van SNEEKEK NIEUWSBLAD (Drjjfhout's Nieuwsblad en Nieuwe Sneeker Courant) en DE JONG’S NIEUWSBLAD, Bolsward. Versetignt eiken Vrijdagavond. Leefgeld ƒ0.75 per kwartaal bjj vooruit betaling. Losse nummers 10 ct. Hoofdredacteur L. Kiezebrink, Sneek. Plaatsverv. hoofdredacteur: C. Smit, Sneek K 224* KOUDE AAN HET OOSTELIJKE FRONT. SPT meldt uit Berlijn aan Cc N. R. Ct.: Het is plotseling kouder geworden aan het Oostelijke front. Op de meeste plaatsen vroor het al sédert dagen niet meer. Doch thans worden hier en daar temperaturen van 4 tot 6 gr. onder nul waargenomen, des nachts vaak 10 gr. onder nul. Slechts in het meest Zuidelijke gedeelte vriest het niet. Hier houdt het slechte weer aan. Er vallen voortdurend zware regens

Bolswards Nieuwsblad nl | 1944 | | pagina 1