I 1 tfe De Reichsführer-S.S. Heinrich Himmler in Nederland De nieuwe president der Deutsche Akademie Volledig afweersucces bij Witebsk No. 7 3e Jaargang Vrijdag 18 Febr. 1944 WESTEN VAN FRIESLAND NIEUWSBLAD VOOR HE k BOLSWARDER EDITIE 4 3 WEERMACHTBGRICHT 1 A I (g) onder 8a resp. 8, indien op de kaarten een 7 cent I i 8] er son- het Oke 0 7 cent 1 10 uurl| s: ’I I o s IS d e il (P. L./H. E ai - WESTERGOO DE STORMER SPREEKT. on- KEURINGEN I de I eene I I Het postkantoor te Amsterdam. GERMAANSCHE LANDDIENST. procuratiehouder, monteur. Nederlands che slechts maanden. voor de filialen bevoegde arbeidsbureau. Inlich tingen geven in twijfelgevallen de arbeidsbureaux, de burgemeesters, politie of kamers van koop handel; Dinsdag 22 Februari des avonds van 18.45 18.55 uur spreekt de stormer in de jeugdstormuit- zending tot de rijpere jeugd over het onderwerp: „Wat beteekent Horst Wessel voor ons”. 100 cent 3 3 I I ■WJ d. «I a i en op ie n- ie ast Ier :en ien ■•o 1 intel s p- a hit' :rk. orden Mü- vergeten. Gij, he iige ran Pro- am- LT1 1 laai jtow Eind Februari of begin Maart begint de op leiding voor kampleider en kampleidster voor den Germaanschen landdienst. In den landdienst krijgen jongens en meisjes van 1417 jaar hun eerste opleiding tot boer en boerin. Overdag wordt gewerkt bij boeren in het dorp, terwfll ’s avonds men in het kamp terug keert. Elk omvat 20-30 jongens of meisjes. Zij die er voor gevoelen de leiding over zulk een kamp op zich te nemen, kunnen hiervoor worden opgeleid. De opleiding duurt ongeveer 3 maanden. Aanmeldingen hiervoor te richten aan en in lichtingen te bekomen bij den „Nationale Jeugd storm”, afdeeling Landdienst, Utrecht, Konings- laan 9. PLECHTIGE UITREIKING VAN DE EERSTE GERMANISCÖE LEISTUNGSRUNEN AAN 95 SS-MANNEN. Ook voor het behoud van deze cultuurwaarden strijden onze vrijwilligers. Bureau: Firma A. J. OS1NGA BOLSWARD Marktstraat 13 Tel. 451 Giro 87926 Advertentieprijs: 1 tot 10 m.m. elke m.m. meer Toezending der adv. Donderdags tot 10 uur Verantwoordelijk voor de advertenties A. J. Osinga Bolsward De verzoeken om vrijstelling van bovenge noemde groepen van bedrijf en personen moeten onverwijld en wel uiterlijk tot 7 Maart 1944 bij de Hauptabteilung Wirtschaft te Amersfoort resp. bij de Duitsche Kamer van Koophandel te Amsterdam worden ingediend. Ondernemers, die verzuimen binnen dezen termijn hun verzoek in te dienen, stellen daarmede zich zelf en hun per soneel voor arbeidsinzet elders ter beschikking. De arbeidsbureaux zullen t.z.t. aan deze be drijven de werkkrachten voor arbeidsinzet elders onttrekken, zonder dat de Hauptabteilung Wirt schaft, de vakgroepen resp. de Duitsche Kamer van Koophandel of welke andere instantie dan ook hiertegen bezwaren kan doen gelden. Met nadruk wordt er dus opgewezen, dat die ondernemers, die deze laatste gelegenheid tot het aanvragen van vrijstelling ongebruikt laten voor bijgaan, het aan zich zelf te wijten hebben, wan neer hun belangen bij het vrijstellen van hun werkkrachten niet worden behartigd. ruimte 8a niet is aangegeven: het nummer van het persoonsbewijs; (h) onder nummer 9 „friiher ausgeübte Tatig- keit”: het vroegere beroep b.v. ongeschoold ar beider; (i) onder „Begründung des Antrages” moet de beteekenis van het personeelslid voor het bedrijf kort worden aangegeven, b.v. eenige chemicus, beste vakkundige pakhuisknecht enz., ook kan op sociale gezichtspunten worden gewezen, b.v. kostwinner van zijn ouders en 5 jonge kinderen. Hier moet ook worden aangegeven, of de betrok kene reeds is afgekeurd. De vrijstelling van den arbeidsinzet heeft plaats hetzij voor een bepaalden, hetzij voor een onbepaalden tijd. Na de beslissing krijgt zoowel de betreffende vakgroep resp. de Duitsche Kamer van Koop handel als de ondernemer één Z-kaart terug, waarop de beslissing is aangeteekend. De vrijstellingen, die naar aanleiding van de aanvragen zijn gegeven, zijn bindend voor de arbeidsbureaux en kunnen door deze bureaux niet worden ingetrokken. Mocht desondanks een vrijstelling door een arbeidsbureau niet worden erkend, dan is de vakgroep resp. de Duitsche Kamer van Koophandel in de gelegenheid om in overleg met de Hauptabteilung Wirtschaft middellijk daartegen op te komen. jewisten werden afgeslagen. Daarbij vernietigden onze troepen in één sector twee vijandelijke ba taljons. In den afgeloopen nacht ondernamen Sovjet- vliegtuigen opnieuw een zwaren aanval op de Finsche hoofdstad Helsinki. Finsche luchtdoel- artillerie schoot 8 vijandelijke vliegtuigen neer. Ten zuiden van Rome hebben onze troepen de aanvallen tot verdere verkleining van het vijande lijke landingshoofd bij Nettuno hervat. Een met steun van j mtserwagens ondernomen vijandelij- ken tegenaanval ten zuidoosten van Aprilia werd met groote verliezen voor den vijand afgeslagen. In den sector van Cassino viel de vijand opnieuw onze stellingen met sterke rijdkrachten aan. Zijn aanvallen mislukten in harde afweergevech- ten. Onze kuntartillerie bestreed met goede uitwer king levendig vijandeltjk scheepvaartverkeer in de baai van Gaeta. Aan de Adriatische kust werd door een stoot troep een vijandelijk steunpunt uitgeroeid en wer den gevangenen en buit gemaakt. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 17 Februari. Het opperbevel der weermacht maakt bekend: Ten zuidoosten van Kriwoi Rog vielen de bols jewisten zonder succes aan. Een aanval van een van onze pantserformaties leverde gevangenen en buit op. Ten oosten van Sjasjkof rukten onze troepen tegen den zich op verbeten wijze verdedigenden vijand verder op en vernietigden 36 Sovjet-Russi- sche pantserwagens. Vijandelijke tegenaanvallen werden hier en ten westen van Tsjerkassy afge slagen. Bij Witebsk hervatte de vijand zjjn door pant serwagens en slagvliegtuigen gesteunde door braakpogingen. Onze dappere grenadiers bevoch ten, op schitterende wijze d< ar eenheden artillerie en granaatwerpers, Tijgers, stormgeschut en slagvliegtuigen gesteund, na harde gevechten op nieuw een volledig afweersucces. Tusschen Urnen- en Peipusmeer en bij Nanza ondernam de vijand talrijke aanvallen, die in zwa re gevechten en met groote verliezen voor de LjIs- ne, b.v. eigenaar, leermaker enz.; ie) onder de nummers 17 de gegevens be- effende de persoon; (f) onder arbeidsbureau (G.A.B.) het voor het edrijf, dus niet voor de woonplaats van het per ken- 'em zijl t op injen VRIJSTELLING VAN ARBEIDSINZET. De regeling voor handel, ambacht, hotel-, café- en restaurantbedrijf, accountants, administratiebureaux en belastingadviseurs. Niet alleen de resultaten van de wetenschap en het onderzoek, maar ons eigen persoonlijke be leven heeft ons de gemeenschap als het oorspron kelijke element van ons leven geopenbaard. Door ons gemeenschapsleven te ordenen vol gens de beginselen van volksche verantwoorde lijkheid leiden wij Europa naar het uitgangspunt en het doel van zijn wezen. Daarmede vinden wij tegelijkertijd den grondslag van onze Europeesche gemeenschap: aan ieder Europeesch volk is de vrijheid gegeven naar zijn eigen aard te leven en aan ieder is de taak gesteld zijn krachten voor het gemeenschappelijke welzijn en de gemeen schappelijke veiligheid te gebruiken. In deze ge meenschap is tegelijk onze vrijheid gemotiveerd. Wij strijden voor het leven van het Duitsche volk, voor de vrijheid van den Duitschen en Europee- schen mensch. Wij weten, dat duizend jaren der geschiedenis der menschheid hun zin zouden ver liezen en de belangrijkste prestaties van den menschelijken geest verdaan zouden zijn, wan neer met ons het Avondland zou uitdooven. Daar om weten wij, dat wij zullen overwinnen. Wij treden in één gelid, bij het Duitsche zwaard ook het Duitsche woord, opdat de hoogste goederen der menschheid behouden zullen worden voor de eeuwige toekomst van ons volk”. Comb, van SNEEKER NIEUWSBLAD (Drjjfhout’s Nieuwsblad en Nieuwe Sneeker Courant) en DE JONG’S NIEUWSBLAD, Bolsward. Verschijnt eiken Vrijdagavond. Leesgeld ƒ0.75 per kwartaal bij vooruit betaling. Losse nummers 10 ct. Hoofdredacteur L. Kiezebrink, Sneek. Plaatsverv. hoofdredacteur: C. Smit, Sneek K 2245», De „Germanische Leistungs- rune”, welke door den Reichs- führer SS, Heinrich Himrqler, tijdens zijn bezoek aan Neder land voor de eerste maal is uit gereikt. Links in het zilver, rechts in het brons, welke in verhouding tot de persoonlijke prestaties worden verleend. (G. L./H. P s) De Reichsfuhrer SS. Heinrich Himmler, tijdens de eerste uit reiking der Germanische Leis tungsrune in Avegoor. (SS Bildber. Fritz/Stapf Pax s) Van bevoegde zijde deelt men ons mede Uit handen van den Reichsführer-SS hebben dezer dagen 95 SS-mannen, voor het grootste deel leden van de Germaansche-SS in Nederland, in het SS-opleidingskamp Avegoor bij Arnhem de germanische Leistungsrune ontvangen, die ver leden jaar door den Reichsführer-SS is ingesteld. Deze Nederlandsche en Duitsche SS-mannen zijn een voorbeeld geworden voor vele duizenden SS- mannen in de Germaansche landen, die evenals zij aan de veelzijdige eischen voldoen, die voor het verwerven van de Leistungsrune gesteld wor den, en niet slechts op het terrein van de „Wehr- sport” liggen, doch ook op het gebied der na- tionaal-socialistische wereldbeschouwing. Aan het hoofd van de talrijke eeregasten be vonden zich de Rijkscommissaris, rijksminister dr. Seyss-Inquart, de Leider, SS-Obergruppen- führer und General der Waffen-SS Berger, chef van het SS-Hauptamt verder waren o.a. aan wezig: de directeur-generaal der Ned. politie prof. dr. Schrieke, SS-Standartenführer Feld- meyer, de plaatsvervangend leider van de N.S.B. Van Geelkerken, de president van de Ned. Bank mr. Rost van Tonningen, de commandant der W.A., mr. Zondervan, de leider van het N.A.F., Woudenberg. SS-Obergruppenführer Rauten zeide in zijn toe spraak o.m.: Het is voor ons een zeer bijzondere onderschei ding, Reichsführer, dat u voor het eerst de ger manische Leistungsrune hier in Avegoor verleent. Avegoor is voor alle Germaansche SS-mannen, of zij aan de fronten staan of in het vaderland vertoeven, tot een begrip geworden. Harde, maar mooie uren hebben al deze mannen, die het kamp hebben bezocht, hier doorgebracht. De germa nische Leistungsrune is het eerste prestatie- insigne, dat ook buiten het eigenlijke Duitsche gebied verworven kan worden door mannen van Duitsch en verwant bloed, die de nationaal socia listische wereldbeschouwing, den nieuwen tijd en de nieuwe orde in het Germaansche levensgebied belijden, en de daarbij behoorende lichamelijke voorgaarden en een daarbij behoorende voorbe reiding meebrengen. Officieren en onderofficieren der SS, politieke leiders, Germaansch-Nederlandsche en Ger- maansch-Duitsche SS-mannen, leden van de Duitsche en de Nederlandsche politie zijn de eerste gegadigden voor deze door U, Reichs führer, ingestelde rune. Deze mannen staan thans voor U, Reichsführer, om uit Uw hand deze on derscheiding te ontvangen. Na de rede van den SS-Obergruppenführer Rau- ter sprak de Reichsführer SS „Drie en half jaar geleden werd het regiment „Westland” in het leven geroepen. Ongeveer drie jaar geleden begon de zware worsteling in het Oosten. Ter zelfder tjjd werd het toenmalige Ne derlandsche legioen opgericht. Het regiment „Westland” trad in het kader van de divisie „Wi- king” voor den eersten keer voor den strijd aan in dien tijd. Toen destijds de eerste vrijwilligers in het ver band van de Waffen-SS dienst namen en dienst deden, viel deze eerste tijd aan menigeen, dat weet ieder van jullie ouden, al heel zwaar, zwaar zooals de eerste recrutentijd nu eenmaal is. Sinds deze drie jaar is een groote spanne tijds voorbij gegaan, die in onze gemeenschappelijke Ger- maansche ontwikkeling meer telt dan een tijdsduur van drie keer twaalf Thans is uit het legioen Nederland geworden de SS-grenadier-brigade „Nederland”. Het regiment „Westland” heeft roemruchte bladzijde na de andere in zijn ge schiedenis geschreven en levert juist thans in het kader van zijn oude divisie „Wiking” een bijzon der zwaren strijd, evenals de brigade „Neder land”. Veel echter onderging in deze jaren wijzi ging in ons zelven. Uit de Nederlandsche vrijwil ligers zijn Nederlandsche SS-Führer geworden, die zelf hun compagnieën en bataljons aanvoeren. Uit de mannen die eens door ons werden opge leid, is het Germaansch-Nederlandsche Führer- Het S.S. Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander m den leeftijd van 1745 jaai kan zich aanmelden, ten einde ge beurd te worden voor: de Waffen SS, SS-Wacht- oataljon in Amersfoort, Landstorm Nederland, Kriegsmarine en de Germaansche SS in Neder land. Tydens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmid delen etc. Personen, tusschen 1830 jaar, die aanmel- dingsplichtig zijn voor „e tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waften-S.S. kan ieder worden, die na minstens een jaar diensttijd zijn geschikt- neid vooi de officiersopleiding aeeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, prestatie. 19 Febr. 912 uur, Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 20 Febr. 914 uur, Amsterdam, Dam 4. 21 Febr. 9—13 uur, Utrecht, N.V. Huis, Oude- gracht 245. 22 Febr. 914 uur, Amersfoort, Pol. Durchgangs- lager, Leusderweg. 23 Febr., 914 uur, Den Haag, Gebouw Amicitia, Westeinde 15. Gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis verkrygbaar by de Nebenstellen der Waffen-SS Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen, Hee’ - straat 46; Enschedé, Hengeioschestraat 30, en het SS-E satzkomniando Den Haag, Korte Vijver berg 5. Installatie van Rijksminister dr. Seyss-Inquart. Rijksminister dr. Göbbels heeft vorige week Donderdag te München den nieuwen president der Deutsche Akademie, Rijksminister dr. Seyss- Inquart, geïnstalleerd. Ruim een jaar geleden had de akademie haar president verloren door den dood van den Beierschen minister-president Lud wig Siebert. In een toespraak zeide dr. Göbbels, dat deze oorlog niet alleen op militair gebied wordt uitge vochten. Het is daarom noodzakelijk, dat in dit elementaire machtsconflict ook de krachten ge mobiliseerd worden, die het geestelijk leven vor men en verdedigen. Zoo kan de Deutsche Aka demie geen taak hebben, die schooner en meer in overeenstemming met den tijd is dan de verbrei ding, de cultiveenng en de bescherming der Duit sche moedertaal. Dr. Göbbels overhandigde daarna den nieuwen president, Rijksminister dr. Seyss-Inquart, de door den Führer onderteekende oorkonde, terwijl hij hem de Duitsche taal en- de met haar verband houdende geestelijke en cultureele goederen bij zonder aanbeval en hem een vruchtbare en ge zegende werkzaamheid toewenschte bij de leiding van een der kostbaarste en aanzienlijkste orga nisaties van het Duitsche geestelijke en politieke leven. Vervolgens hield de Rijksminister dr. Seyss- Inquart zijn rede. Hij herinnerde er allereerst aan, dat de stich ting van de Deutsche Akademie in 1925 geschied de in een tijd, die niet alleen aan alle interna tionale stroomingen in Duitschland breede ruimte liet, maar ook sterke particularistische verschijn selen duldde, doch voor een nationale zending weinig begrip had en volksche gezindheid vaak bespotte, zoo al niet vervolgde. Desondanks ge lukte het in 1926 de Duitsche cursussen voor bui tenlanders ten uitvoer te leggen in gemeenschap met de universiteit van München, in 1932 de practische werkzaamheid op het gebied der pro paganda voor de taal in het buitenland hieraan toe te voegen en in 1934 het tijdschrift „Deutsch Unterricht im Ausland” in het leven te roepen. Het verloop van den oorlog heeft de sfeer van actie der akademie oelangrijk uitgebreid in over eenstemming met een in Noord-, Zuid- en West- Europa toenemende bereidheid om de Duitsche taal te leeren. Met de door den Führer in No vember 1941 voltrokken verleening van de rech ten en plichten van een publiekrechtelijk lichaam verwierf de Deutsche Akademie de erkenning van den staat voor haar werk, dat gewijd is aan de verzorging en bevordering van de Duitscne taal in binnen- en buitenland, bene vens het recht om mede te werken aan de be vordering en verspreiding van Duitsch cultuur goed uit verleden en heden. Verklarende, dat de Deutsche Akademie de haar gestelde taak naar beste vermogen wilde dienen, gaf rijksminister dr. Seyss Inquart ëfen schets van de taken, doelstellingen en plannen van de organisatie. Hij beschreef de werkzaam heid der beide klassen „Forschung und Wissen schaft” en „Kulturaustausch” met de bij de laatste aangesloten afdeelingen voor buitenland- sche lectoraten en het Goethe instituut en gaf zoowel een beeld van de uitgave van literaire, taalkundige en cultuurwetenschappelijke werken als van den arbeid ter bevordering van het Duitsch als cultuurtaal in het buitenland en van den overigen cultureelen arbeid der lectoren, voor wier scholing en opleiding in de toekomst een soort seminarium in het leven zal worden ge roepen. Bij de vermelding van den thans ruim tien jaar bestaanden voordrachtendienst der Deutsche Akademie in het buitenland verklaarde de presi dent, dat het voor 1944 ter hand genomen pro gram in het Europeesche buitenland het viervou dige omvat van hetgeen in 1940 gegeven werd. In zijn verdere uiteenzettingen zeide rijksmi nister dr. Seyss Inquart o.a.: „Ook de Deutsche Akademie staat in het gebeuren van dezen tijd en in de beslissing van den tweeden wereldoorlog. Tegenwoordig is de verliezer de vernietigde. In zoo’n geval bestaat er geen bui tenstaander. Dat geldt ook voor de Deutsche Akademie als een cultuur-politieke instelling. Dat wij tegenwoordig juist in onze cultureele waarden getroffen worden, maakt deze worsteling ook voor de Deutsche AKadeiftle tot haar eigen zaak te Nederlandsche gebied no. 108/1942, op grond waarvan elke ondernemer verplicht is desge vraagd inlichtingen te verstrekken, in het bijzon der omtrent de benoodigde of in zijn bedrijf aan wezige arbeidskrachten. Onder de nieuwe procedure vallen thans de na volgende groepen van bedrijven en personen 1. De handel (groothandel, detailhandel, tus- schenpersonen) met uitzondering van den levens middelenhandel, tenzij deze laatste minder dan 50 pct. van den geheelen omzet uitmaakt. Uitge zonderd zijn verder de handel in oude materialen en afvalstoffen, alsmede ondernemingen, die uit sluitend of voor meer dan 50 pet. den houthandel uitoefenen. Ondernemingen, die zoowel bij de in dustrie als bij den handel zijn georganiseerd, zijn aan de procedure onderworpen, zoodra zij een zelfstandige handelsafdeeling hebben of wanneer de handelsafdeeling zoo belangrijk is, dat men practisch van een handelszaak kan spreken; 2. Alle bedrijven, die aangesloten zijn bij de hoofdgroep ambacht of een van hare onderdeelen, uitgezonderd voedselvoorzieningsbedrijven (b.v. slagers, bakkers, banketbakkers) en persbedrij ven voor hooi en stroo, dorschbedrijven en gras- bedrijven; 3. Hotels, café’s, restaurants, pensions en aan verwante bedrijven, aangesloten bij de bedrijfs groep Horeca; 4. Accountants, boekhoud- en administratie bureaux, belastingadviseurs en soortgelijke be drijven en beroepen. Deze bekendmaking geldt niet meer voor den textieldetailhandel en het textielambacht, aange zien voor deze groepen de Z-kaarten-procedure reeds is afgesloten. Textielondernemingen, die geen of niet tijdig verzoeken hebben ingediend, worden thans door de arbeidsbureaux bezocht; hun werkkrachten kunnen elders worden ingezet, zonder dat eenig beroep mogelijk is. Wil nu een ondernemer zekerheid hebben of en in hoeverre hjj en zijn personeel voor vrijstelling van arbeidsinzet in aanmerking komen, dan dient hij bij de Hauptabteilung Wirtschaft te Amersfoort een aanvrage daartoe in. Duitsche ondernemingen, d.w.z ondernemingen, waarvan de eigenaar of de meerderheid van de eigenaren Rijksduitscher is, alsmede ondernemingen, waar van het kapitaal voor meer dan 50 pet. Rijks- duitsch bezit is, of die een Rjjksduitschen über- nahmetreuhander hebben, dienen hun aanvraag in bij de Duitsche Kamer van Koophandel voor Nederland te Amsterdam, welke de aanvragen doorgeeft aan de Hauptabteilung Wirtschaft te Amersfoort. Deze instantie beslist over de aanvragen, waarbij dan aan de Nederlandsche vakgroepen resp. voor Duitsche ondernemingen de Duitsche Kamer van Koophandel, ruim gelegenheid wordt gegeven om de belangen van de ondernemers te bepleiten. De ondernemers dienen zich voor de behartiging van hun belangen tot hun vak groepen te wenden. De ontvangst van een aanvrage wordt beves tigd door de toezending van een ontvangstbewijs. Voorzoover Nederlandsche vakgroepen of de Duitsche Kamer van Koophandel voor reeds inge diende aanvragen ontvangstbewijzen hebben af gegeven, blijven deze van kracht. Het ontvangst bewijs waarborgt, dat de arbeidsbureaux zoolang de beslissing op het verzoek niet is genomen, geen werkkrachten aan het bedrijf onttrekken. Mocht een ondernemer korten tijd na het indie nen van zijn aanvrage nog geen ontvangstbewijs hebben gekregen, dan moet hij zich onmiddellijk tot de Hauptabteilung Wirtschaft resp. de Duit sche Kamer van Koophandel wenden Bij het verzoek moeten worden overgelegd 1. Een wit vragenformulier in drievoud, dat de totale personeelsbezetting weergeeft; 2. Voor elke mannelijke werkkracht van 18 tot en met 45 jaar (eigenaar, directeur of mede werkende familieleden daaronder begrepen) een driedeelige groene Z-kaart. Ook voor reeds vroeger door z.g. Ausweise vrijgestelde werkkrachten moeten Z-kaarten wor den ingediend .aangezien deze Ausweise met de invoering van de Z-kaartenprocedure bun geldig heid verliezen. Vast staat echter dat deze vroe ger gegeven vrijstellingen in beginsel worden ge handhaafd. Aanvraagformulieren en Z-kaarten zjjn ver krijgbaar gesteld bij de vakgroepen, de Kamers van Koophandel en de Duitsche Kamer van Koop handel voor Nederland te Amsterdam en te Rot terdam. Onjuist, onduidelijk of onvolledig ingevulde aan vragen worden als niet gedaan beschouwd en niet behandeld. De vragenformulieren en Z-kaarten moeten met de schrijfmachine of in blokschrift duidelijk en volledig worden ingevuld, de Z-kaarten van datum en handteekening voorzien. Naast de hand- teekening op de Z-kaart dient de onderteekening door een firmastempel, met de schrijfmachine of in blokschrift te worden herhaald. Filiaalbedrijven moeten zoowel voor het hoofd bedrijf als voor elk filiaal een afzonderlijke aan vrage indienen. Op het verzoek van de filialen moet de zetel van het hoofdbedrijf worden aange geven. Filiaalbedrijven moeten den omzet van de afzonderlijke filialen opgeven, terwijl het hoofd bedrijf slechts die omzetten moet opgeven, die gemaakt worden met afnemers buiten hun filialen. Aan het hoofd van het vragenformulier moet de vakgroep, waarbij de ondernemer is aangeslo ten, worden aangegeven. Is de ondernemer lid van meer dan één vakgroep, dan moet slechts één daarvan worden genoemd en wel die, in welker artikelen de onderneming den grootsten omzet heeft; hierbij blijven voedselvoorzieningsvakgroe- pen buiten beschouwing. Ondernemingen, die b(j geen vakgroep zijn aangesloten, omdat b.v. voor hun artikelen nog geen vakgroep is opgericht, kunnen aangeven: behoort tot geen enkele vak groep. Ondernemingen, die zoowel bij den handel, de industrie of het ambacht zijn aangesloten, moe ten bij de vraag naar den omzet, deze splitsen in handels- en industrie- of ambachtsomzet. Rijksduitschers moeten in de vragenformulie ren met R.D. worden aangeduid. Joden moeten ook op de vragenformulieren worden vermeld en als „jood” worden aangeduid. Bij de indiening van de Z-kaarten moet er op gelet worden: (a) dat elk van de drie deelen ge lijkluidend moet worden ingevuld (de afzonder lijke deelen mogen niet worden gescheiden) en vervolgens moet worden opgegeven: (b) onder von/van (toeziend orgaan): Hauptabteilung Wirt schaft, Amersfoort; (c) onder für/voor: nauw keurige aanduiding van de firma met plaats naam, straat en telefoonnummer, indien mogelijk met stempel, schrijfmachine of drukletters; (d) Van bevoegde zijde wordt medegedeeld onder als/als: nauwkeurige opgave van de be- Ten behoeve van den arbeidsinzet wordt sedert l trekking resp. werkzaamheid van den betrokke- eenigen tijd een nader onderzoek ingesteld naar u de mannelijke werkkrachten, welke in de Neder- landsche bedrijven werkzaam zijn. Geschiedde tot 1 voor kort de z.g. uitkamming van deze bedrijver, ten behoeve van den arbeidsinzet rechtstreeks door de arbeidsbureaux, thans wordt een andere i cr„. methode, de procedure der z.g. Z-kaarten, toege- soneelslid bevoegde arbeidsbureau, bij filialen het past, waarbij meer dan tot dusverre aandachi kan worden geschonken aan de belangen van de ondernemingen. De thans gevolgde methode steunt op de veror dening van den Rijkscommissaris voor het bezet en Unterführercorps ontstaan, dat juist in het afgeloopen halve jaar zijn taak daarin vond, jonge Germaansche vrijwilligers uit alle Ger- maansche stammen op te voeden tot den strijd. Aldus is het en aldus willen wij het allen eens gezind. Welke beteekenis moet aan dit insigne gehecht? Dit insigne, onze SS-runen op het tee lten van het zonnerad, het teeken van de SS- divisie „Wiking”, moet de beteekenis hebben, dat wij het voorbeeld geven en in het leven immer de besten door het beste trachten te werven. Pro paganda zou hier misplaats wezen. In de groote Germaansche ruimte zullen Germaansche volken slechts dan den weg tot elkaar vinden, als het eene hart wordt gevonden door een ander. Wan neer wij gedachten uitspreken, die wegen wijzen en richting geven, dan kunnen deze harten haar alleen eensgezind beamen, omdat zij van hetzelf de bloed zijn. De Leistungsrune moet één der prestatieproeven en één der opvoedingsmiddelen zijn op den gemeenschappelijken weg, menschen te winnen door gemeenschappelijken strijd voor gemeenschappelijke idealen. Voor u, Duitschers, Nederlanders, Noren, Vlamingen, voor u allen Germanen, voor u echter moet het zelfopvoeding en harden wezen, het verdienen van deze Leistungsrune. Zij moet niet gemakkelijk te ver werven zijn. De voorwaarden zijn streng. Juist u, mijn Nederlandsche kameraden, zult krachtens de geërfde waarde van uw bloed hiervoor een groot begrip toonen. Zooals uw voorvaderen, uw vaders en voor een deel gij zelf stuk voor stuk van uw dierbaar land op de zee bevochten hebt, zoo weet gij ook, dat reeds een half jaar ledig gang de ondergang kan beteekenen van een stuk aarde, dat anders een bloeiende tuin kan zijn. Zoo behoort gij op dit gebied van de opvoeding de Leistungsrune niet van vandaag op morgen te bereiken, maar in lange weken en maanden haar voor u te veroveren. De prestatie moet door den man op zichzelf bevochten worden en de rune moet u er toe verplichten niet stil te staan, maar verder te werken. Zij moet ook het bewijs van een soort gemeen schappelijke prestatie van ons Germaansche volk zijn, deze rune, die het eerste gemeenschap pelijke Germaansche insigne is. Zij moet u ook aansporen hard te wezen, daar de strijd op deze wereld om he.t bestaan van ons ras, om het be staan van ons rijk meedoogenloos is. Gij moet u al vroeg er aan wennen een deugd te beoefe nen, die ik u, mijn SS-mannen, bijzonder op het hart druk en die gij niet moogt die deze rune thans zult dragen en gij anderen, die haar eerst nog verdienen zult dat is het in zicht, dat het heele leven uit strijd bestaat, iets anders vindt ge niet. Niet in de natuur, in de wereld van planten en dieren, en eerst heelemaal niet in de wereld van de menschen. Wee hem, die niet strijder wil zijn, wee het volk, dat niet be reid is zijn leven in te zetten, niet te offeren en niet te strijden. De andere deugd, waarop deze rune u moet wijzen, is de deugd van de volhar ding, van de gestadigheid. De deugd om nooit te buigen, om hard te wezen en trouw. Te weten, dat iedere strijd moet worden gewonnen, wan neer de mensch, wanneer het volk niet versaagt. Met deze deugden, waarmee ons Germaansch volk groot geworden is, zal het ook groot blijven. Met de vermaning aan u gij dient als dragers van deze runen deze deugden te beoefenen en de anderen er toe op te voeden, verleen ik aan u, de eerste vijf en negentig mannen, thans de germa nische Leistungsrune”. Nadat hij zijn toespraak geëindigd had, over handigde de Reichsführer-SS elk der voor hem aangetreden 95 Führer en mannen der Waffen- SS, der Germaansche-SS in Nederland en van de Duitsche en Nederlandsche politie de germanische Leistungsrune, elk naar gelang van de persoon lijke prestatie in zilver of brons. Zooals de Leistungsrune zelf symbool is van de groote Ger- maansche gemeenschap, zoo was de eerste uitrei king daarvan gelijktijdig aan Nederlandsche en Duitsche mannen een getuigenis van het groeien van de Rijksgedachte. ■te

Bolswards Nieuwsblad nl | 1944 | | pagina 1