r ekendmaking van den Höheren SS- und Polizeiführer N or d we st Bolsjewistische doorbraakpogingen verijdeld Vrijïf 3 Maart 1944 3e Jaargang NIEUWSBLAD VOOR HET WESTEN VAN FRIESLAND 1 No. 9* 1 BOLSWARDER EDITIE 3 WEERMACHTB£RICHT I 1 W. I HERHAALDE BOMAANVAL OP ARNHEM. 1 ‘i I HET AANTAL SLACHTOFFERS TE ENSCHEDE. I WESTERGOO OOSTLAND ROEPT (Hoffmann/Stapf Pax s) tl DE STRIJD IN BIRMA. Het Japansche hoofdkwartier deelt mede: de de In de St. Jozefkerk aan het Keizer Karelplein te Nijmegen heeft Dinsdagmorgen pater Rubbens onder zeer groote belangstelling een plechtige mis opgedragen voor de zielerust van de acht zusters van hét gezelschap J.M.J. Gisteren is op verzoek van de ouders in dezelfde kerk een plechtige re quiemmis opgedragen voor de zielerust van de acht zusters en de 22 kinderen van de Montessori school, die bij de ramp zijn omgekomen. In de ker ken van de stad konden de bewoners Woensdag meubels en kleeding brengen voor de slachtoffers. Er werd in ruime mate in geld en goed geofferd. Naar architect Soetens, leider van het oprui- mingswerk, meedeelde, zal bij een dageljjksche werkzaamheid van 2000 man bij tienurigen ar beidsdag een tijdsduur van zes maanden noodig zijn om het geheele opruimingswerk te Nijmegen te kunnen voltooien. GIFTEN VOOR DE GETROFFENEN IN HET OOSTEN DES LANDS. Op verschillende kantoren van den Nederland- schen Volksdienst zijn giften binnengekomen voor de getroffenen in het oosten des lands, alsmede aanbiedingen voor opneming van ouderloos ge worden kinderen. Indian men dit voorbeeld wil volgen, kan men giften storten op girorekening 174861 van de landelijke financieele leiding van den Nederlandschen Volksdienst, te 's-Graven- hage, onder vermelding: voor de slachtoffers van Arnhem, Nijmegen en Enschedé. Zij, die pleeg kinderen tot zich willen nemen, kunnen zich hier omtrent verstaan met de afdeeling sociale zaken op de plaatselijke kantoren van den Nederland schen Volksdienst. 100 cent 7 cent ken- leren. Zijl ;t op imen 8' □st lef :en ;en be- iigc ran 0 C<*a? 7 cent 10 uur j a ®n- het Ijjke seil- e voï 1 mfc.’ s ge- n het ;igkg irk orden i Mu- Pro- I ram- j tow I tompen en in te drukken. De Sovjet-Russen hebben hier lange flanken te verdedigen en opereeren op deze bedreigde pun ten met sterke formaties cavalerie en gemotori seerde infanterie. De Duitsche operaties zijn nog in vollen gang. Tegelijkertijd zijn de Dultschers in den aanval aan de sector bij Swenigorodka (ten en op ie n- ;ie er ie n Bureau: Firma A. J. OS IN GA BOLSWARD Marktstraat 13 TeL 431 Giro 87926 Advertentieprijs: 1 tot 10 m.m. elke m.m. meer Toezending der adv. Donderdags tot 10 uur Verantwoordelijk voor de advertenties A- J. Osinga Bolsward. j DE COMMANDANT DER WIRING ONDERSCHEIDEN. Met verbetenheid en hardnekkigheid hebben mannen van de divisie Wiking, dus eveneens Nederlandsche vrijwilligers, schouder aan schou der met hun andere kameraden gevochten. Ook van hjogerhand zijn thans de prestaties van de divisie-Wiking zeer geprezen en gewaardeerd. De hooge onderscheiding den commandant SS- Gruppenführer en luitenant-generaal der Waffen- SS Gille door den Führer toegekend en overhan digd, is dan ook de erkenning van de groote ver diensten, welke de divisie zich heeft verworven. Meldt u e i strijdt mee in de rijen der Waffen-SS. Alle inlichtingen SS-Ersatzkommando Nieder- lande, Den Haag, Korte Vijverberg 5 of aan de Nebenstellen Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Lan- gestraat 56, Groningen, Heerestraat 46; Enschedé, Hengeloschestraat 30 en Heerlen, Saroleastr. 25. Vrijdagavond hebben Anglo-Amerikaansche vliegtuigen opnieuw bommen uitgeworpen op Arnhem. Een arbeidersbuurt werd zwaar getrof fen. Tot heden werden zes dooden geborgen. krans op het graf namens de gemeente-ambtena- ren. De deken van Nijmegen, pastoor G. W. van der Heijde, geassisteerd door den pastoor G. J. Lens van O. Carm. en van Kolfschoten S.J.J., wier kerken vernield zijn, verrichtte de absoute. Ver schillende kapelaans van de andere parochies wa ren mede aanwezig. Een klein koor van geestelij ken zong de Cantique Zacharias en de Liturge Hymne voor de dooden. Tenslotte las de deken pastoor v. d. Heijde met luide stem den brief voor van Paulus aan de Thessalonicensen over de opstanding, waarna de geestelijken de begraaf plaats verlieten. Daarna voerde ds. van Selm het woord namens de Protestantsche gemeenten. Hij herdacht de dooden en sprak troostwoorden van vertrouwen in God tot hen, die achtergebleven zijn. God zal alles ten goede beschikken, van nu aan tot in eeuwigheid. Hij besloot zijn korte toespraak met het Onze Vader. De plechtigheid was hiermede geëindigd. Velen van de aanwezigen bleven echter nog bij de gra ven vertoeven. e ij Op het landingshoofd an Nettuno kwam het gisteren ten zuiden en zuidwesten van Cisterna tot heen en weer golvende gevechten. Op -ver scheidene plaatsen slaagde de vijand er in weer binnen te dringen in de vooruitgeschoven stel lingen, welke wij de vorige dagen hadden ver overd. Verdragend geschut bracht in de haven van Anzio een vrachtschip tot zinken en plaatste verscheidene treffers op andere schepen. Forma ties gevechtsvliegers zetten hun aanvallen op vijandelijke schepen en ontschepingen in 't gebied van Anzio voort en brachten door bomtreffers zware schade toe aan een transportschip van 5000 ton. Van het zuidelijke front wordt slechts verken- nings- en stoottroepactie aan weerszijden gemeld. In den afgeloopen nacht ondernamen formaties Britsche tximmenwerpers onder de bescherming van het gesloten wolkendek terreuraanvallen op plaatsen in Zuid-West Duitschland. Door talrijke mijnen, brisant- en brandbommen werden vooral in de woonwijken van de stad Stuttgart schade en verliezen onder de bevolking veroorzaakt. Vijan delijke stoorvliegtuigen lieten bovendien bommen vallen op West-Duitschland. 4 vijandelijke vlieg tuigen werden neergeschoten. Onze luchtmacht ondernam opnieuw een groote aanval op Londen. De in verscheidene golven aan vallende zware gevechtsvliegtuigen lieten een groot aantal brisant- en brandbommen op ver schillende deelen der stad vallen. Er ontstonden talrijke groote branden en omvangrijke vernie lingen. Het aantal dooden tengevolge van den lucht aanval met brandbommen op Enschedé is tot 35 gestegen. ces bezighouden met een organisatie van verzet- pleging en terreur, die zich Oranje-vrijbuiters noemde en haar centrales had te Utrecht, Woer den en Epe (Gld.). De leden betitelden zich zelf als terroristen en werkten volgens bolsjewistische methoden. De organisatie was naar militair voor beeld ingericht en droeg alle kenmerken van een uitgesproken geheime terreur- en veemorganisa- tie. Het grootste deel van de twintig voorgeleide beklaagden had een verklaring onderteekend, waarbij zij zich tot medewerking verplichtten. Daarbij is het kenmerkend, dat tot den kring van daders drie volle joden behoorden, onder wie een uit Duitschland geëmigreerde te slechter naam en faam bekend staande jood, die deze verklarin gen onmiddellijk onderteekend hadden, maar fei telijk niet medewerkten, doch andere leden tot da den van geweld opstookten, terwijl zij zelf op den achtergrond bleven en zich bezig hielden met geldzaken en met de verdeeling van de geroofde levensmiddelen- en textielbonnen. Het is ondub belzinnig gebleken, dat deze joden tot de toon aangevende leden van de organisatie behoorden en dienovereenkomstig zijn opgetreden. Met dit vonnis van het Standgericht wordt een geheele reeks moord- en roofovervallen geboet, waaronder de bijzonder wreede en geniepige over vallen op het echtpaar Boyinga, op de echtelieden Oudstedt, op den boer De Ruiter en op de vrouw De Marsma. Voor de werkwijze van de daders is het ken merkend, dat zij ook weerlooze vrouwen niet spaarden en haar alleen daarom neerschoten om lastige getuigen uit den weg te ruimen. Voorts is het kenmerkend, dat de moordenaars hun slacht offers met onschuldige verzoeken aanklampten om hen dan zeker en verrassend te kunnen neer schieten. Deze gebeurtenissen toonen met volko men duidelijkheid aan, dat hier sprake is van bolsjewistische methoden. Voorts is hiermede geboet een reeks van roof overvallen op distributiekantoren, die bedreven werden, hoewel de daders wisten, dat door het rooven van de levensmiddelenkaarten enz. de ge heele bevolking van de gemeente te lijden had. Bij de uitvoering van deze roofovervallen hebben zij van te voren geweten, dat zij ’t leven en de ge zondheid van de ambtenaren en van hun eigen volksgenooten ten zeerste in gevaar brachten. Dat bleek ook uit het feit, dat in openbare gebou wen waar veel publiek kwam tijdbommen werden gedeponeerd. Het proces heeft ook aangetoond, dat de da ders de geroofde levensmiddelenbonnen in de eer ste plaats ten bate van zichzelf besteedden en in den clandestienen handel verkochten. Ook in dit proces werd het bezit van wapenen in handen van leden eener verzetsorganisatie, zooals in het algemeen elk onbevoegd bezit van wapens, als een zware misdaad beschouwd tegen de verordening ter bescherming van de openbare orde, zoodat alleen in deze overtreding reeds de doodstraf lag opgesloten. Oberbefehlsleiter Marrenbach sprak over de prestaties van het Duitsche Arbeidsfront in den oorlog. Het oorlogvoerende thuisfront, zoo zeide hij, kent slechts één plicht: wapenen, uitrusting, oorlogsproductie. In opdracht van Reichsleiter dr. Ley werd rap port uitgebracht over den arbeid op het gebied van woningbouw en hulphuisvesting. De actie van de hulphuisvesting is in dezen oorlog een wapen om doeltreffend op te treden tegen de woon- ruimteblokkade, die de vijand het Duitsche volk heeft toegedacht. Over de militaire positie sprak de chef van den staf van de weermachtsleiding kolonel-generaal Jodl. Hjj gaf een overzicht van de oorlogspositie aan alle fronten. Zijn uiteenzetting, die in details gepnszins de moeilijkheden miskende, waarvoor de Duitsche oorlogvoering in het afgeloopen jaar heeft gestaan en die zij in weerwil van alle plan nen en bedoelingen van den vijand heeft overwon nen, werd besloten met een blik in de toekomst, waaruit een groot vertrouwen in het Duitsche volk en zijn Führer sprak. Reichsorganisationsleiter dr. Ley besloot de eer ste reeks voordrachten met woorden, gewijd aan den Führer en aan de idee als voortdurende krachtbron der beweging. Hij schilderde den Führer zooals deze van dag tot dag en van uur tot uur gereed staat, als een lichtend voorbeeld voor eiken nationaal-socialist en eiken Duitscher. De Germanen zijn een boerenvolk en hierin school immer hun kracht. Door gebrek aan ruimte moesten velen den grond ontrouw worden. In he’. Oosten is thans echter weer ruimte in overvloed. Ruimte voor Germaansche boeren. Jongens en meisjes van 14 tot 16 jaar kunnen zich thans weer aanmelden om opgeleid te worden tot boer en boerin. Aarzelt niet langer, wordt Weerboer In het Oosten, door je aan te melden bij den Ger- maanschen Landdienst, Koningslaan 9, Utrecht. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 2 Maart. Het opperbevel der weer macht maakt bekend: In den zuidelijken sector van het oostelijke front ondernamen de bolsjewisten, vooral in het gebied van Kriwoi Rog talrijke aanvallen, die geen succes hadden. Ten noorden van Rogatsjef vielen de bolsjewis ten met geconcentreerde krachten op een smal front aan. Grenadiers en pa^tsergrenadiers ver adelden alle doorbraakpogingen en brachten, op doeltreffende wijze gesteund door artillerie en luchtdoelartillerie den vijand zware verliezen aan dooden en gewonden toe. In deze gevechten neeft zich de Silezische 5e pantserdivisie onder bevel van generaal-majoor Decker tezamen met de aan haar toegevoegde infanterie- pantser- en lucht- doelartillerieformaties bijzonder onderscheiden. Ten n.-westen van Newel namen de vijandelijke aanvallen in hevigheid toe. De doorbraakpogingen, die den geheelen dag aanhielden, werden nadat 25 vijandelijke pantserwagens waren stukge-choten, in zware gevechten verijdeld. Aan het Narwafront werden de Sovjet-aanval- len, met versch aangevoerde strijdkrachten onder nomen, in zware gevechten af geslagen; voor een deel stortten zij reeds voor onze stellingen in ons vuur ineen. In het hooge noorden drongen in den sector Kandalaksja Duitsche stoottroepen de zeer ver sterkte vtjandeljjke stellingen binnen en deden tal rijke gevechtsstellingen met de bezetting in de lucht vliegen. Zuidwesten van Tsjerkassy), waar onlangs de groote omsingelingsslag heeft gewoed. Het eenige punt aan het geheele Oostelijke front, waar de Sovjet-Russen aanvallen van groo- teren omvang en beteekenis ondernemen, is het gebied van Rogatsjef. Het is er den Russen klaar blijkelijk om te doen, langs de spoorlijn door het Noordelijke deel der Pripet-moerassen door te dringen naar Bobruisk, doch ook deze operaties moeten worden beschouwd als een voorbereiding van een offensief, dat de Sovjet-Russen in dit ge bied beoftgen. N.A.D. OOSTKORPS 20. Het pionierswerk, dat Nederlandsche arbeids mannen in den zomer van 1943 in het bezirk Bia- lystock verrichtten ten behoeve van Europa in het algemeen en van Nederland in het bijzonder, zal in 1944 worden voortgezet. Wederom zal een N.A.D.-korps vrijwillig naar het oosten gaan om daar ontwateringswerken uit te voeren. Het kli maat daarginds bleek, evenals de voeding, de le gering en de overige levensomstandigheden uit stekend voor de Nederlanders te zijn. Zeer spre kend daarvoor is het feit, dat talrijke vrijwilli gers van 1943 zich ook voor het nieuwe oost- korps hebben gemeld. Daarnaast richt de Nederlandsche Arbeidsdienst een oproep tot alle jonge Nederlanders, die den leeftijd van zeventien jaar hebben bereikt en die zijn geboren in de jaren 1925, 1926 en 1927 om deel te nemen aan dit grootsche werk in Neder- landsch verband dus in de uniform van den N.A.D. en onder Nederlandsche leiding. Van be lang is ook de bekendmaking, dat vrijwilligers, die zulks verdienen, gedurende dezen inzet in de oostelijke gebieden kunnen worden bevorderd en later, in Nederland worden aangesteld als N.A.D.- kaderlid. Ofschoon de deelneming aan oostkorps 20 slechts 4% maand zal duren en de vrijwilligers reeds in den aanvang van Augustus 1944 zullen terugkeeren, worden de mannen geacht hun ar- beidsdienstplicht volledig te hebben volbracht. De aanmelding is opengesteld t.e.m. 7 Maart a.s. bij het N.A.D.-aanmeldingsbureau, onder het welk de woonplaats van den desbetreffenden vrij williger ressorteert, (opgave daarvan verstrekt de burgemeester). Twintig doodvonnissen. Het Poliyjdgericht Den Haag heeft op 28 Februari lje volgende Nederlanders als sa boteurs ter veroordeeld: 1. den boinci;g.o Klaas Postma, geboren 25 Dec. 1904 tippej- 2. den ara^y ROger Henri René Abma, ge boren 17 l.Iijg te Roosendaal; 3. den pi^mmer Andrees van Beek, gebo ren 9 Mei lig Apeldoorn; 4. den jo<& Fischer, geboren 11 Februari 1897 te Sairn. 5. den betE]]eur Albertus Henri Hey, ge boren 20 Ap*5 te utrecht; 6. den instntmaker Cornells Hey, geboren 27 November) te utrecht; 7. den be^g-^gambte Leonardus Cornells Hey, geboren5bruari 1914 te Utrecht; 8. den nota^j-p. Johannes Holswilder, gebo ren 16 Februao2 te Schoonhoven; 9. den jood.j Keizer, geboren 14 Mei 1911 te Amsterdan 10. den timaan Christiaan Kerkhof, gebo ren 9 Oct. 190ueeuwarden; 11. den accent Hans van Koetsveld, gebo ren 23 Novemlgjg te Rotterdam; 12. den jookjnz Loewenstein, geboren 17 Februari 1919 en Haag; 13. den studej,cobus Alexander Martens, ge boren 10 Augui923 te Haarlem; 14. den banger Egbertus Maria Meulen- kamp, geboren»! 1916 te Kampen; 15. den kantelende Hubert van Oorschot, geboren 30 Dec,r 1919 te Medan (Indië) 16. den reizigerman van Roon, geboren 23 Mei 1922 te Rotnn; 17. den kantediende Thomas Franciscus Hendrikus Spos geboren 24 Mei 1914 té Utrecht; 18. den studen.ter Verhage, geboren 17 No vember 1921 te iwenpolder; 19. den huissier Jan van der Voort, gebo ren 1 Juni 1923 Itphaas; 20. den kantooiende Antonius Josephus Ru- dolphus Hegge, gen 11 December 1920 in Den Haag. Het vonnis wei de vroege ochtenduren van 29 Februari volten. Bij twee veroordeelden, den betonemailleubertus Henri Hey en den huisslachter Jan Ier Voort, werd het voltrek ken van de doodstfoor den Gerichtsherr uitge steld, om de kweyan gratieverleening te on derzoeken. Drie andere gen, die bij het Polizeistand- gericht waren ingnd, zijn overgebracht naar het Duitsche Obecht, daar het bij deze ge vallen gaat om iidueele bedrijvers van mis daden, die geen lijn van een terreurorgani satie. Ten aanzien vait vorenstaande wordt het volgende medegede Het Polizeistandjht moest zich in dit pro- OVERGANGSSTADIUM AAN HET OOSTELIJK FRONT. De Berlijnsche correspondent van de Courant het N. v. d. D. meldde 28 Febr. aan zijn blad: Aan het Oostelijke front heerscht de laatste da gen een betrekkelijke stilte, die aan een storm vooraf pleegt te gaan. De gevechten, die zoowel op de beide uiterste vleugels als vooral aan de centrale sectoren nog altijd voortduren dragen niet meer zulk ’n verbitterd karakter en worden niet meer met zulk een concentratie van krachten gevoerd als gedurende de eerste periode van den grooten winterslag. De strjjd is inderdaad in een overgangsstadium getreden, waarin beide partijen pogen haar stellingen te verbeteren door plaatselijke acties, maar overigens al haar aan dacht wijden aan voorbereidingen, die getroffen moeten worden met het oog op de algemeen ver wachte hervatting van het Sovjetrussische offen sief. In het Noorden, in het gebied tusschen Peipus- meer en Dmenmeer, duren de Duitsche uitwijk- bewegingen, die reeds begonnen met de ontrui ming van Novgorod (eind Januari), Jamburg (1 Febr.), Loega (13 Febr.), Sjimsk en Staraja Roessa (18 Febr.), Cholm (20 Febr.) en Dno (24 Febr.), nog steeds voort. Het is nog niet met ze kerheid te zeggen, op welke linie de Duitsche lei ding haar troepen zal terugtrekken, maar deze manoeuvres hebben kennelijk het doel, de lange en grillige frontlijn aanzienlijk te verkorten. Een soortgelijke ontwikkeling valt ook in het Zuiden waar te nemen, waar de Duitschers zij het ook op kleinere schaal uitpuilende front- bochten bij Kriwoi Rog en Nikopol hebben prijs gegeven om het onderling verband hunner stellin gen hechter te maken. Naar een verbetering van hun front streven de Duitschers ook in het cen trum, nl. aan den sector Luzk—Rowno (op 2 Febr. ontruimd). Daar ondernemen zij nl. sedert Het Japansche hoofdkwartier deelt mede: eenige dagen tegenaanvallen, welke klaarblijkelijk 1. In den sector Birma hebben de eenheden van i er op gericht zijn de scherpe Sovjetrussische wig het keizerlijke leger, die sinds 9 Februari de die hier diep naar het Westen uitspringt, af te hoofdmacht van Britsch-Indische strijdkracht, w ten Noord-Westen van Boethidaoeng hebben om singeld en aangevallen, het grootste deel van de vijandelijke strijdmacht in de pan gehakt. 2. Het Indische nationale leger werkt met onze eenheden nauw samen en behaalt schitterende successen, LAATSTE STRAATCOLLECTE WINTERHULP SEIZOEN 1948-’44. De laatste groote landelijke straatcollecte van Winterhulp in dit seizoen wordt op 46 Maart gehouden. Gecollecteerd zal worden met speldjes, die betrekking hebben op ons zeewezen Het zijn houten speldjes, waarop afbeel dingen aangebracht zijn van de sluis te IJmuiden, de Moerdijkbrug, het monument op den Afsluitdijk, een zeesleeper met een oceaanstoomer en ten slotte een beeld uit onzen scheepsbouw. Ook voor deze collecte geldthoe meer collectanten (trices) hoe grooter het resul taat. Daarom een dringend beroep op allen die in staat zijn zich voor dit werk be schikbaar te stellen, zich daarvoor te mel den. En overigens: laat di. laatste offer in de straatcollecte voor Winterhulp in dit sei zoen uw grootste zjjn De commandanteder bij Tsjerkassy bevrijdoepenaf- deelingen bjj den Fir. Na de bevrjjding van dé Westen van Tsjerkassy esneden Duitsche gevechtsp ont ving de Führer op lebr. j.l. in zijn hoofdkwartie com mandanten der treaafdee- lingen, die daar warigeslo- ten: den commandatin een voorhoede-afdeeling meral- leutnant Lieb, den comdant der SS pantserdivisie king”, SS-Gruppenführer enneral- leutnant der Waffen- Gille, en den commandant: SS- Vrijwilligersbrigade „tonie”, SS-Hauptsturmführer Leon Dégrelle. V.l.n.r.: LeoiSgrel- le, die met het Riddeiis bij het Ijzeren Kruis wetnder- scheiden, SS-Gruppenftr en Generalleutnant der Wn SS Gille, wien de Führer cwaarden bij het Eikenloof overhandigt; geheel rechts, de Reichsführer SS Heinrich Himmler. (Hoffmann/Stapf Pax s) Te Nijmegen vond Zaterdag de begrafenis plaats van ongeveer 500 slachtoffers van den Anglo- Amerikaanschen terreuraanval op Nijmegen. Overzicht tijdens le plechtigheid op de begraaf plaats. (C.N.F./Brusse Pax s) De begrafenis van de slachtoffers. Duizenden van alle rangen en standen hebben Zaterdagmiddag de laatste eer bewezen aan de ongeveer 500 slachtoffers van de ramp, wier stof felijk overschot op de gemeentelijke begraafplaats aan den Graafschenweg te Nijmegen werd ter aar de besteld. Op het tot chapelle ardente ingerichte tooneel van de groote zaal van De ereeriging stonden de stoffelijke resten opgebaard van een der onbekend gebleven burgers als symbool van alle bij deze ramp gevallenen. Ontelbare kransen en levende bloemen lagen om de baar, welke te gen een achtergrond van rouw en laurier stond. Honderden aanwezigen zaten in stil gepeins in de zaal, terwijl een kunstenaar op het orgel plechtige muziek uitvoerde, o.a. het Largo van Handel, en Jezps is mijn toevlucht. Toen de bloedverwanten van alle overledenen binnen waren, sprak burgemeester Van Lokhorst een kort woord. Tot zijn spijt kon hij niet aan de begrafenis deelnemen, omdat zijn gezondheid dat niet toeliet. Hij deelde ten volle in het leed van de burgerij. 22 Februari is jen keerpunt in de ge schiedenis van Nederland. Wij leden reeds door den oorlog, maar nu worden wij nog veel zwaar der getroffen, juist even zwaar als de in Duitsch land gebombardeerde steden. 22 Februari bracht groot leed over Nederland, door een lagen massa- sluipmoord. Velen zijn nu anders gaan denken over de Engelschen en Amerikanen en beschou wen ze nu niet meer als hun vrienden. Het volk lijdt door den dood van zijn dierbaren, maar ook door verlies van have en goed en door de vernie ling van zijn cultuurmonumenten. Spreker dankte allen, die reeds hielpen. Het is een eereplicht van alle Nederlanders om de gevolgen van deze ramp te helpen verlichten. Wij zelf moeten elkaar troos ten en leeren berusten. Laat ons vertrouwen in de Voorzienigheid, die dit alles als het ware heeft bedoeld ten beste van allen en van de geheele ge meenschap. Laten wij de beiofte afleggen, dat wij goede Nederlanders zullen zijn, juist in de ure van de beproeving. Na deze woorden traden eenige Roode Kruis- zusters op het podium en legden bloemen op de baar. De organist speelde daarbij Ase’s dood van Grieg. Langzaam aan verlieten nu de vele honder den de groote zaal; zij vormden buiten een langen stoet, waarbij zich tallooze andere burgers aan sloten. 1 Voorop reed de lijkwagen, volgehangen met bloe men, terwijl een groote volgwagen tot een reus achtige rijdende bloementuil was geworden. Langs den Langen Graafschenweg hadden zich vele dui zenden opgesteld, die in stil gepeins den indruk- wekkenden stoet langs zich heen lieten trekken. Aan de groeve bevonden zich de Beauftragte voor de provincie Gelderland, dr. Schneider, depu taties van het Nederlandsche Roode Kruis, de Weermacht, het gemeentepersoneel, luchtbescher mingsdienst, twee wethouders, de heeren ir. Hon- dius en Wolzak en anderen. De vorige burge meester van Nijmegen, de heer J. A. H. Steinweg, was ook aanwezig. Allen schaarden zich in een wijden kring om de zes groote massagraven, waarin de eenvoudige doodkisten stonden. Op sommige kisten lag een kruis, op andere waren bloemen gelegd. Ir. Hon- dius schetste in sobere woorden de voorbereidende regeling van deze begrafenis, welke zoo stijl- en piëteitsvol mogelijk gehouden moest worden, wat niet had kunnen gebeuren, wanneer elk lijk afzon derlijk had moeten worden begraven. Hier is geen onderscheid gemaakt. Wijlen wethouder Croone ligt hier naast den eenvoudigsten man der stad. 1 Deze ramp heeft de burgerij meer tot elkander gebracht. Zoo kon het ook geschieden, dat de geestelijkheid der stad over alle bezwaren van deze massabegrafenis is heengestapt en dat nu hier zoowel de roomsch-katholieke als de protes tantsche godsdiensten vertegenwoordigd waren en gemeenschappelijk optraden. Comb. sALElïmüK NIEUWSBLAD hjout's Nieuwsblad en Sneeker Courant) en DE jo. MKLWSBLAD, Bolsward. Verschijr^et) vrijdagavond. Lee»geldjft kwartaal t^j vooruit betaling e nummers 10 ct. Hootdredjj.Kiezebrink, Sneek. Plaatsver^jjdredacteur: C. Smit, Sneek 22M OPRICHTING VAN DNSDAP HERDACHT. Dr. Géls: Na crises komt steeds verlossende uur weer. Het D.N.B. meldt uit lijn: Ter gelegenheid van herdenking van den oprichtingsdag van de pa op 24 Februari is een vergadering van de Risleiter, Gauleiter en Verbandeführer van de ID.A.P. gehouden. Reichsleiter Rijksminis dr. Göbbels gaf, naar de National-sozialistischPartei-Korrespondenz meldt, een algemeen ovent van de politieke en militaire gebeurtenissen, ze oorlog, zoo zeide hij, is een strijd om ons mnale bestaan en een conflict tusschen twee wereldbeschouwingen. Daarom wordt hij met bijdere verbittering en scherpte uitgevochten, zoc alle botsingen tus schen wereldbeschouwingen de geschiedenis. Als leider van de interdsterieele commissie voor de schade door den 'htoorlog wijdde dr. Göbbels speciale aandachtm de vraagstukken van de burgerlijke luchtvediging. Hij legde er nadruk op, dat de houdinjan de burgerbevol king en de prestaties van partij in den lucht oorlog een der roemrijkste ofdstukken van de zen oorlog vormen. De stel sterker wordende Duitsche afweer en de in dgheid toenemende Duitsche luchtaanvallen op geland bewijzen de groeiende kracht van Duitsand. Ook op andere belangrijke terreinen van jtieke en militaire oorlogvoering zijn er alle kam, dat Duitschland in afzienbaren tijd de wet vihet handelen weer volledig tot zich trekt. Wij lan thans voor de taak, aldus dr. Göbbels, ons ierlijk te wapenen voor de laatste en beslissen faze van dezen oorlog en ons materieel, moreen geestelijk daar op voor te bereiden. Wij oudesichs- en Gauleiter hebben aan de zijde van deFührer reeds zoo vaak groote historische ontvkelingen medege maakt, dat wjj nauwkeurig ten, dat na crises steeds het verlossende uur vsde gezegende ge legenheid komt. Daarvan zijn ij ook thans allen vast overtuigd. Gauleiter Grohe (Keulen-Ah) gaf in een re feraat een overzicht van den oeid van de partij in den luchtoorlog en schetstöoe ook onder de moeilijkste omstandigheden deartij, behalve dat zij practische hulp verleent aarie door de lucht- terreur getroffen bevolking, stds ook haar taak van het leiden van en het zoen voor de men- schen vervuld heeft en daardo belangrijk heeft bijgedragen tot de moreele krat van het Duit sche volk. Oberbefehlsleiter Backe gaf m overzicht van de taak van het rtjksbureau vo< het landvolk als het politieke leidende orgaan 'an de Duitsche boerenbevolking. De politieke leing van de Duit sche boerenbevolking heeft die ivolking gebracht tot een krachtsontplooiing zond weerga, vooral in den oorlog, hoewel vele manilijke werkkrach ten er aan onttrokken zijn. Datdoor is de voed selvoorziening van het Duits© volk gewaar borgd. KEURINGEN. Voor de Waffen-SS, SS-Wachtbataljon in Amersfoort, Landstorm Nederland, Kriegsmarine en de Germaansche SS in Nederland. Alle inlichtingen, brochure, reisbiljetten voor de heen- en terugreis verkrijgbaar bij de Neben stellen der Waffen-SS Amsterdam, Dam 4; Alk maar, Langestraat 56; Heerlen, Saroleastr. 25; Groningen, Heerestr. 46; Enschede, Hengelosche straat 30 en het SS Ersatzkommando Niederlande, Den Haag, Korte Vijverberg 5. 9 Maart, 914 uur: Rotterdam, Deutsche Ober- schule, Westerlaan 2; 10 Maart 912 uur: Den Bosch: Hotel Noord-Brabant, Markt 45; 1518 uur: Venlo, Deutsches Haus, Egmondstr. 16; 11 Maart 912 uur: Arnhem, Café Royal; 1518 uur: Zwolle, Hotel Gij tenbeek; 12 Maart 912 uur: Groningen, Heerestraat 46; 1518 uur: Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat; 13 Maart 9—14 uur: Amsterdam, Dam 4; 14 Maart 914 uur: Utrecht, N.V. Huis, Oudegracht 245; 15 Maart 914 uur: Amersfoort, Pol. Durchgangs- teg.er, Leusderweg.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1944 | | pagina 1