4 voor zelfbescherming. v Hevige strijd aan Oostelijk front De les van Nijmegen NIEUWSBLAD VOOR HET WESTEN VAN FRIESLAND N.S.B. zet den strijd om Amsterdam in No. 11) 3e Jaargang Vrijdag 10 Maart 1944 t>; 3. WEERMACHT8 BRIGHT 14 I i 1 y 31 4 Ie g WH bolswakd ERGOO W E il- i” id r I I- I. r i I HERDENKING VAN DE RAMP TE NIJMEGEN. Plechtige kerkdienst. NIJMEGEN, 7 Maart. Maandagavond werd in de St Jozefskètk een algemeene herdenking ge- 100 cent 7 cent ust der ten sen oo ken teren. I zijn >t op men vo'to-1 inte.’ is ge il het tiging ark. orden i Nu- be- I iige van zon- het l|jke zeil- •or en, teft iel! ve- de H) Cétlt T cent 10 uur’ js: sward k, al en op ie ;ie er ie Pro- ram- iiven laai- toor 1’1 AMERIKAANSCHE VLIEGTUIGEN NEER GESCHOTEN BIJ NIEUWEN AANVAL OP BERLIJN. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN b’üHRER, 9 Maart. Het opperbevel der weer macht maakt bekend: Terwijl bij Kertsj verscheidene sowjet-aanval- len mislukten, rukte de vijand in het pene- tratiegebied ten zuidwesten van Kriwoi Rog in zware, nog voortdurende gevechten verder op. In de wateren noordwestelijk van de Krim werd een bolsjewistische torpedomotorboot door bewakings- vaartuigen der marine vernietigd. Ten westen van Kirowograd bleven nieuwe aan vallen van den vijand zonder resultaat In het gebied van Swenigorodka, ten zuiden van Sjepetowka en zuidwestelijk van Jampol bie den onze troepen den op talrijke punten met ster ke strijdkrachten aanvallenden bolsjewisten hard- nekkigen tegenstand. Daarbij werden alleen al in één corpssector 42 vijandelijke pantserwagens stukgeschoten. t Ten westen van Kritsjef gingen de bolsjewisten met verscheidene divisies tot den aanval over. Na zuivering van plaatselijke penetraties werden zij met zware verliezen teruggeslagen. Aan den autoweg SmolenskOrsja zette de vij and zQn doorbraakpogingen voort, die opnieuw in het afweervuur van alle wapenen vóór onze stel lingen ineenstortten. Ten zuidoosten van Witebsk leidde een eigen aanval in weerwil van hardnekkigen tegenstand en herhaalde tegenaanvallen der bolsjewisten tot opheffing van een penetratie uit de gevechten van de vorige dagen. Tusschen Newel en het meer van Pskof mis lukten plaatselijke aanvallen van den vijand. Zuidwestelijk van Narwa wonnen onze tegen aanvallen tegen hardnekkig vijandelijk verzet op nieuw terrein. Zoo sloeg de 20ste Estlandsche SS-brigade, onder bevel van den S.S. Oberführer Bureau: Firma A. J. OS IN GA Marktstraat 13 1’eL 451 Giro 37926 Advertentieprijs: 1 tot 10 m.nC. elke m.m. meer Toezending der adv. Donderdags tot 10 uur Verantwoordelijk voor de advertenties A. j. Osinga Bolsward. Nader wordt hierover gemeld Drieduizend actieve strijders van Mussert, na- tionaal-socialisten van de daad, waren Zaterdag- Water en zand. Verder dient men natuurlijk, volgens voor schrift, water en zand gereed hebben staan. De overige zelfbeschermingsregelen kent iedereen uiteraard, behoorde in elk geval een ieder einde lijk toch te kennen. En er zich naar te gedragen Dan is er nog een belangrijk punt: wanneer het in de buurt brandt, geeft het niets of men meubelen naar buiten sleept. Op straat is het gevaar van overwaaiende vonken juist nog veel grooter, zoodat men veelal beter juist binnen kan blijven om zoolang mogelijk het eigen erf te verdedigen. Zoodoende is de kans veel grooter, dat branden in de kiem gesmoord kunnen wor den en aldus groote schade ook voor de buurt, voorkomen wordt. Bovendien en dit wordt ook veel te veel vergeten de straten moeten vrij zÖn en vrg blijven voor de brandweer en verdere hulpver- leeningsploegen, die geen tijd mogen verliezen ten gevolge van een gedwongen hindernisloop over opgestapelde meubelen. Discipline is, om ten besluite nog eens te her halen, onverbiddelijk hoodzakelijk, bij de organi satie van het blusschings- en reddingswerk, maar niet minder ook bij de bevolking. Een ketting is nu eenmaal niet sterker dan de zwakste schakel en een begin van brand kan een ramp worden, wanneer in een getroffen buurt enkele bewoners niet pal staan bij de verdediging van hun huis tegen het vuur. De les van Nijmegen is waard dpor iedereen geleerd te worden. Moge het echter zóó zijn, dat het lot van de oude Keizersstad verder aan onze steden bespaard zal blijven. BRITSCHE LICHTE KRUISER VERLOREN GEGAAN. Volgens mededeeiingen van de Britsche Admi raliteit, zoo meldt een D.N.B.-bericht, zijn de (ichte kruiser „Penelope” en de torpedojager „Inglefield” (1500 tl verloren gegaan. De „Penelope had een waterverplaatsing van 5270 ton en een snelheid van 32.2 knoopen. In vredestijd telde de bemanning 450 koppen. Het schip werd in 1936 voltooid. KEURINGEN. Voor de Waffen-SS, SS-Wachtbataljon in Amersfoort, Landstorm Nederland, Kriegsmarine en de Germaansche SS in Nederland. Alle inlichtingen, brochure, reisbiljetten voor de heen- en terugreis verkrijgbaar bg de Neben- stellen der Waflen-SS Amsterdam, Dam 4; Alk maar, Langestraat 56; Heerlen, Saroleastr. 25; Groningen, Heerestr. 46; Enschede, Hengelosche- straat 30 en het SS Ersatzkommando Niederlande, Den Haag, Korte Vijverberg 5. 11 Maart 912 uur: Arnhem, Café Royal; 1518 uur: Zwolle, Hotel Gijtenbeek; 12 Maart 912 uur: Groningen, Heerestraat 46; 1518 uur: Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat; 13 Maart 914 uur: Amsterdam, Dam 4; 14 Maart 914 uur: Utrecht, N.V. Huis, Oudegracht 245; 15 Maart 914 uur: Amersfoort, Pol. Durchgangs- lager, Leusderweg. Vorige Zaterdag heeft, aldus het A.N.P., de N.S.B. den strijd om Amsterdam ingezet. Het district Amsterdam van de Nationaal Socialis tische Beweging is een propaganda-actie begon nen, die alle vroegere acties in de schaduw moet stellen. Men wil de ziel van het Amsterdafcasche volk voor het nationaal-socialisme winnen en men schroomt niet een ernstige poging daartoe te ondernemen in dezen tijd, die vol moeilijkheden is. Juist nu ons volk in nood verkeert en ons land opnieuw oorlogstooneel kan worden, voelt de nationaal-socialist op grond van zijn liefde vooi volk en vaderland, de noodzakelijkheid alles bij te dragen tot de redding van dit volk. Zonder na tionaal-socialisme heeft Nederland geen toe komst meer, zoo zeide de propaganda-inspecteui van het hoofdkwartier Jac. Frentrop, tijdens een bijeenkomst te Amsterdam, waar de groote actie aan een bespreking werd onderworpen, en daar om moeten thans alle propagandistische midde len worden gemobiliseerd, opdat het volk op dui delijke wijze kan kennis nemen van de idee van het nationaal-socialisme. De leuzen die in dezen strijd gebruikt worden zijn: ons nationalisme uw redding ons socialis me uw toekomst en goede Nederlanders staan achter Mussert Om eenig idee te geven van den omvang van deze actie, dient vermeid dat 140 volkvergade- ringen worden belegd, waar bekende sprekers als Thoen, Voorhoeve en Hollander, het woord voe ren, dat 20.000 propagandaplaten worden aange plakt, 800 spandoeken worden aangebracht. 35.000 huisbezoeken afgelegd en 100.000 brochu res met de rede, die Mussert op 14 December hield, zullen moeten worden verkocht. De strijd om Amsterdam die drie maanden zal duren, is Zaterdag ingezet met een groote ver gadering in het Concertgebouw te Amsterdam, waar Mussert het woord richtte tot drieduizend Amsterdamsche actieve werkers. houden van de slachtoffers van den bomaanval Verwanten en kennissen van alle gezindten vul den de kerk tot in de uiterste hoeken. De orga nist Joh. van Bennekom speelde voor den aan vang o.a. preludes van Bach en Cantabile var Cesar Franck. Een jongenskoor zong tet inlei ding het lijdenslied van J. van Welle. Prof. dr. Jac. van Ginneken S.J. gat vervol gens een beschouwing over net probleem van lijden en boete in het wereldplan. De ramp, welk- Nijmegen getroffen heeft en welke bg honderiiei zware wonden sloeg, moet niet enkel beschot.w< worden als een zware oorlogsslag, maat dient te worden aanvaard in innige onderdanigheid an< God, Die weet wat wij kunnen dragen en om leed toezond, omdat Hij ons uit verkoos iets t< offeren voor het hooge heil der samenleving Prof. Van Ginneken stelde ten voorbeeld dei man Job en de H. Liduina van Schiedam. Het jongenskoor zong vervolgens het Agnu. Dei. Prof. Van Ginneken sprak daarna een alge meen gebed voor de getroffenen en de nagelate nen en droeg aller lijden aan God op tot geeste lijk en stoffelijk welzijn der samenleving. Tot slot zong het jongenskoor ’t graduale var Witten Donderdag. Met orgelmuziek werd de plechtigheid besloten. Zegveld van den Nederlandschen Landstorm en heel de zaal zich verhief en met gestrekten arm den groet bracht. De gewestleider H. L. G. Ouwerkerk, sprak vervolgens een welkomstwoord, waarna de Storm- sters een aantal vaderlandsche liederen ten ge- hoore brachten. Propaganda-inspecteur Frentrop gaf een in druk van wat de N.S.B. met de Amsterdamsche strijd-actie beoogt en uitte zijn dankbaarheid tegenover Mussert, omdat deze de actie heeft willen stimuleeren door zijn aanwezigheid en zijn medewerking. Leider, zoo zeide hij, ga ons voor. Redt uw Germaansche Nederland, redt ons volk. En toen sprak Mussert, die op het podium eerst weer de hulde van zijn getrouwen in ontvangst moest nemen, een hulde, die zich uitte in ovatio neels toejuichingen, de vergadering toe. Een boeiende redevoering, waarin de ernst der tijden doorschemerde, maar waaruit bovenal een krach tig geloof sprak dat de strijders moest stimu- ieeren. Mussert vergeleek de toestand van vóór 1940 met dien van na 1940 en wees er daarbij op, dat ons volk niet ontwaakt is. maar slechts even is wakker geschrokken om daarna weer in te slapen. Eerst de dreigende invasie begint be- zoi gdheid te wekken onder hen. die vroeger dach ten dat de komst der Anglo-Amerikanen een feest zou beteekenen. Mussert herinnerde aan het bolsjewistisch ge vaar, maar ook aan het gevaar aan de west grenzen, die wij nooit hebben verdedigd; maar waar nu de Nederlandsche Landstorm meehelpt om in te halen waar wij te kort schoten. En wat de toekomst betreft, zei de Leider dat het nu nacht is en storm op zee. De nacht zal echter voorbij gaan, de storm zal gaan liggen en de zon zal komen om een vreedzamer tafreel te belichten. Dan zal het nationaal-socialisme worden omgezet in een daad. Hartstochtelijk waarschuwde Mussert tegen het bolsjewisme dat Europa na een Duitsche neder laag zal beheerschen en hij stelde daartegenover h-* gelukkige lot dat de vrije landen in de Ger maansche volkerengemeenschap wacht, een lot dat bezegeld wordt door het woord en de trouw van den Führer. Mussert besloot zijn rede met een beroep op de eendracht van allen. En toen hg ten slotte zijn strijders vroeg aan het werk te gaan, trouw aan hun beginselen en trouw aan de Beweging, toen verhief zich de stampvolle zaal en het eindeloos gejuich was een antwoord, dat geen twijfel over liet. Nadat propaganda-inspecteur Frentrop een enthousiast slotwoord had gesproken en de na tionale vlag was weggedragen verliet de Leider de zaal. Na afloop van de vergadering formeerden zich de aanwezigen tot een indrukwekkenden stoet, die, voorafgegaan door de muziek, defileerde' voorbij den Leider, die op het balcon van het gewestelijk kwartier aan het Jan Willem Brou- wersplein was verschenen. Aan het hoofd van den stoet gingen de voornaamste functionarissen. Tot besluit trokken de duizenden nationaal-socia- listen door de stad. SLECHTS AAN DE FRONTEN WORDT OVER HET LOT VAN ONS VADERLAND BESLIST 1 Slechts aan de fronten, ja, daar alleen ligt de beslissing. Een der belangrijkste fronten is onge twijfeld de zee, sinds eeuwen het terrein waar de Nederlander zich het beste thuis voelt en waar ons volk zg'n grootste triomfen vierde. Volk van Nederland, keert U niet af van de zee, laat anderen U den weg naar zee niet ver sperren 1 Bedenkt, dat de zeevaart de stuwende hartslag van ons volk is en zeer zeker gezegd mag worden: „Zonder Zeevaart heeft Nederland geen toekomst meer”. Strijdt derhalve mee voor Europa’s vrijheid ter zee en meldt U als vrijwil liger bij de Kriegsmarine Aanmelding staat open voor lederen Nederlan der van 1745 jaar. Inlichtingen worden ver strekt door de Marineannahmestelle West für Germ. Freiwillige, Plompetorengracht24, Utrecht, het SS-Ersatzcommando Niederlande,'Den Haag, Korte Vijverberg 5, Nebenstellen Amsterdam Dam 4; Alkmaar: Langestraat 56; Groningen Heerestraat 46; Enschede: Hengeloschestraat 30 en Heerlen: Saroleastraat 25 en door alle Hafen- en Ortskommandanturen in Nederland. middag aangetreden in het Concertgebouw te Amsterdam om te luisteren naar de bezielende woorden van den Leider, die zijn mannen moed en vertrouwen wilde meegeven in den strijd, welken zij dezen dag hadden ingezet, den strijd om Amsterdam. Zaal en balcons waren gevuld en zelfs in de paden stonden de mannen nog opeengedrongen om getuige te kunnen zijn van en deel te kunnen hebben aan deze demonstratie, die een demonstra tie was van trouw en van den eensgezinden wil van de nationaal-socialisten om het volk wakker te schudden en waakzaam te doen worden. Het was een indrukwekkende bijeenkomst, in drukwekkend door den mannelijken stijl en door den ernst die heel dit gebeuren beheerschte maar ondanks dien ernst, was er toch de geestdriftige stemming, die bij een samenkomst van strijders past, een geestdrift, die zich uitte in hartelijke toejuichingen en die een bekroning vond in het spontaan opgezette défilé voorbij den Leider na afloop van de vergadering en in den marschdoor de stad. Het podium bood een fraaien aanblik. Tegen een fond van grgs zag men de nationale- en de N.S.B.-kleuren en daarvoor stonden de vlaggen der Germaansche landen opgesteld. Een sobere versiering van roode en witte bloemen en friseb groen omzoomde het geheel. Langs de balcons waren enorme spandoeken aangebracht met de drie leuzen„Ons nationalisme uw redding”; „Ons socialisme uw toekomst” en „Goede Neder landers staan achter Mussert”. Behalve het staforkest van de W. A., onder onderkompaan Schoenmaker, had ook een groot koor van Stormers op het podium plaats geno men. De tamboers en hoornblazers van den Nat Jeugdstorm waren opgesteld op het balcon aan de achterzijde van de zaal. Naast de vlaggen der Beweging waren binnen gedragen, sprak de propaganda-inspecteur van het hoofdkwartier, Jac. Frentrop een kort woord waarna onder daverende toejuichingen de Leider met zijn medewerkers de zaal binnentrad. Mussert, die met het lied der zwarte soldaten werd verwelkomd, nam voor in de zaal plaats te midden van de hoogere functionarissen en gasten tot wie behoorden: de secretaris-generaal der Be weging, ir. Huygen, de voorman der Germaan sche SS Feldmeyer, de commandant der W.A mr. A. J. Zondervan, de waarnemend-comman- dant van den Nederlandschen Landstorm, Ober- sturmführer Delfs en den gewestelijk politiepre- sident, overste van Hilten. Een plechtig oogenblik was het toen onder tromgeroffel en hoorngeschal de nationale vlag werd binnengedragen door Unterscharführer van a. over de demobilisatie van het Finsche leger; b. over het verrichten van herstelbetalingen aan de Sovjet-Unie; c. over de teruggave van het district van Pet- samo. De plaats der onderhandelingen zou Moskou zijn. De Finsche regeering heeft den Finschen Rijks dag in kennis gesteld van de voorstellen der Sovjet-regeering. Augsberger, in samenwerking met Germaansche vrijwilligers van een S.S. pantsercorps in aan- valsgevechten die verscheidene dagen duurden, de beide vijandelijke bruggehoofden aan de Narwa uiteen en bracht den vijand zware verliezen aan dooden en gewonden toe. Hernieuwde Sovjet- aanvallen werden afgeslagen nadat 14 vijandelijke pantserwagens waren stukgeschoten. In het hooge Noorden sloegen troepen van leger en Waffen-S.S. aanvallen van overmachti- ge vijandelijke strijdkrachten af. Een landings poging der bolsjewisten op het Visschersschier- eiland werd -’erijdeld. Van de Italiaansche fronten wordt verkennings- en stoottroepbedrjjvigheid aan weerszijden gemeld. Duitsche torpedovliegtuigen hebben in de avond uren van gister voor de Algerijnsche kust een vij andelijk ravitallleeringsconvooi aangevallen. 5 Transportschepen met een gezamenlijken inhoud van 52000 ton werden zwaar beschadigd, terwijl boven het convooi 2 vijandelijke vliegtuigen wer den neergeschoten. In de Egeïsche Zee sloegen bewakingsvaartui- gen der marine bij het eiland Kos een van de Turksche territoriale wateren uit ondernomen aanval van 3 Britsche torpedomotorbooten af en beschadigden één dier booten zoo zwaar, dat zij verloren geacht kan worden. Bij een nieuwen aanval van formaties Ameri- kaansche bommenwerpers en jagers, in de mid daguren van gisteren op Berlijn ondernomen, leed de vijand door onze luchtverdedigingsstrijdkrach- ten wederom zware verliezen. In hevige luchtge vechten en door luchtdoelgeschut werden 112 vijandelgke vliegtuigen, waaronder 66 vier motorige bommenwerpers, neergeschoten. Door neergeworpen bommen onstonden in eenige deelen der stad schade en geringe verliezen onder de bevolking. Duitsche vliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht doelen in Zuid-Engeland bestookt DUITSCHE UITEENZETTING DER FINSCHE KWESTIE. BERLIJN, 4 Maart (ANP). Op de persconfe rentie voor de buitenlandsche correspondenten, die heden is gehouden onder voorzitterschap van gezant dr. Schmidt, is door een correspondent de vraag gesteld of van Duitsche zijde ten aanzien van de kwestie der ontwikkeling van de Finsch- Sovjet-Russische besprekingen een verklaring kon worden afgelegd. In zijn antwoord ging gezant dr. Schmidt op de feitelijke gegevens in en gaTeen korte schets van het complex. Zijn uiteenzetting gaf van de aan gelegenheid het volgende beeld: Volgens offlcl- eele berichten uit Moskou, die in Helsinki en Stockholm bevestigd worden, heeft de Sovjet- Russische regeering Finschen bemiddelaars ver zocht, de Finsche regeering in kennis te stellen van de Sovjet-Russische voorwaarden voor een uittreden van Finland uit den oorlog. Deze voor waarden, welker aanvaarding de Sovjet-regeering van Finland verwacht voordat onderhandelingen opgevat worden, zfln 1. Verbreking der Finsche betrekkingen met Duitschland, interneering der in Finland aanwe zige Duitsche troepen met hulp van het roode leger, dat de Finnen tot dit doel in het land moeten binnenlaten; 2. terugtrekking der Finsche troepen tot de grens, die de Sovjet-Unie Finland in 1940 heeft opgedrongen; 3. onmiddellijke vrijlating van alle in Finsche handen zijnde Sovjet-Russische krijgsgevangenen en civiele geïnterneerden zonder aanspraak op vrijlating van de in Sovjet-Rusland gevangen ge houden Finsche soldaten en burgers; 4. toestemming der Finsche regeering in on derhandelingen met de Sovjet-Unie gewoon groot succes onzer luchtverdedigings- strijdkrachten. Eenige woonwijken in het gebied van Groot-Berlijn werden door de verspreid neer geworpen bommen getroffen. 140 vijandelgke vliegtuigen, waaronder 118 bommenwerpers met vier motoren, werden vernield. Een formatie jachtkruisers onder bevel van majoor Kogler on derscheidde zich hierbij bijzonder”. AMERIKANEN VERLOREN 190 VLIEGTUIGEN. BERLIJN, 7 Maart. (A.N.P.). Militaire des kundigen komen tot de slotsom, dat de Amerika nen gisteren bij hun eersten terreuraanval op Berlijn nog 40 meer vliegtuigen hebben ver loren dan de 140, welke volg/ s de officieele Duit sche gegevens zijn neergeschoten, en wel op grond van de volgende feiten: 1. Op het Zweedsche vasteland en in andere Scandinavische streken hebben 10 bommenwer pers een noodlanding moeten maken. 2. De noodseinen van boven de Noordzee neer gestorte toestellen wijzen er op, dat ten minste 19 vliegtuigen zich op zee in nood bevonden ten gevolge van benzinejebre of averij. 3. Duitsche jagers, die.de vijandelgke toestellen ’tot de landingsvelden in Oost-Engelahd achter volgden, maken melding van talrijke noodlandin gen en van brandende toestellen op de vliegvelden. De militaire deskundigen berekenen de z.g. stille verliezen op ongeveer 50 toestellen, zoodat de totale verliezen dan 190 bommenwerpers en jagers bedragen, hetgeen een verlies aan vliegend personeel van ongeveer 1400 man beteekent. ITALIAANSCHE OORLOGSSCHEPEN VOOR DE SOVJETUNIE. Volgens een Reuterbericht uit Washington heeft Roosevelt Vrijdag medegedeeld, dat Itali- aansche oorlogsschepen naar de vloot der sovjet unie gezonden zouden worden. In de V. S. is men algemeen van meening, dat de sovjets twee mo derne Italiaansche slagschepen, drie of vier krui sers, 9 tot 12 torpedojagers en 6 of 8 duikbooten zullen krijgen. Een deel dezer schepen gaat over met de Italiaansche bemanning, een ander deel wordt met geallieerde troepen bemand. Roosevelt heeft nog verklaard, dat de bespre kingen omtrent de afdracht bijna afge’oopen zijn. Het gaat hier om een derde deel van de zich aan geallieerde zijde bevindende Italiaansche vloot. Engeland en Amerika maken, volgens Roosevelt reeds gebruik van Italiaansche tonnage en op het oogenblik is men bezig uit te maken hoeveel van deze tonnage aan de sovjet-marine kan wor den overgelaten. Badoglio schijnt door deze kwestie volkomen verrast te zijn en er kennis van te hebben ge kregen via „Radio en Pers”. Hij heeft dringend om nadere bijzonderheden verzocht en „zich het recht voorbehouden zgn standpunt over deze kwestie nader te bepalen”. De regeering Badog lio heeft een communiqué uitgegeven, dat vol gens Zweedsche berichten een zwakke camouflage van de gevoelens van bittere teleurstelling is. United Press meldt nog, dat een lid van Ba- doglio’s regeering heeft verklaard, dat Badoglio met zijn kabinet zal aftreden, wanneer de maat regel tot uitlevering van een deel der Italiaansche vloot niet aannemelijk wordt gemaakt. Generaal Mac Farlans, leider der geallieerde contróle-commissie, heeft Zaterdag op verzoek van Badoglio een onderhoud met de Italiaansche DE STRIJD TER ZEE. Het Duitsche weermachtbericht var 7 Maart meldde o.m. Bewakingsstrijdkrachten van de marine brachten in de ochtenduren van heden tn het zeegebied voot IJmuiden in zware gevech ten twee Britsche torpedomotorbooten tot zin nen, beschadigden een derde zoo zwaar, dat zij verloren geacht kan worden, en schoten twee andere booten in brarid. De eigen vaartuigen be reikten voltallig hun steunpunten. Duikbooten hebben in zware gevechten tegei ijnadeltjke konvooien en krachtig beschermd» fziinderlgk varende schepen op den Atlantische» ■n den Indischen Oceaan 12 schepen met een ge -«menlijken inhoud van 71.000 ton tot zinken ;e bracht. Éen speciale verslaggever van de Courant het N. v. d. D. schrijft uit Nijmegen aan zijn blad Ook op het gebied der zelfbescherming is uit het dramatische gebeuren te Nijmegen meer dan één les te trekken en wel in de eerste plaats wij wezen er reeds op blijf bij luchtalarm iet op straat 1 Het is weer gebleken en velen hebben het, helaas, met hun leven of met een meer of min der ernstige verwonding moeten bekoopen dat op straat het gevaar van door granaat- of bom- splinters te worden getroffen, véél grooter is dan het publiek blijkens veler gedrag bij luchtalarm, denkt. Daartegenover biedt een steenen muur reeds meer dan redelijke bescherming tegen scherven en splinters. Vindt men bij luchtalarm geen schuilkelder in de buurt dan zoeke men be scherming in een nabijzijnd pand. De bewoners zijn verplicht, beschutting zoekend publiek van de straat binnenshuis toe te laten. Het is dus geen gunst welke men vraagt. Nijmegen geeft nog iets te leeren uit een oog punt van zelfbescherming en ook in het alge meen belang, n.l. dat men bg den eersten schrik over vallende bommen niet het hoofd moet kwijtraken en zeker niet moet wegloopen en zijn woning in den steek laten. Veel had in Nijmegen naar het oordeel van deskundigen, waarschijnlijk behouden kunnen worden wanneer de bewoners, zoodra de laatste bommen gevallen waren, zich voor de ramen van hun woning hadden opgesteld om te letten op vonken, die door de verbrijzelde ruiten naar bin nen zouden kunnen vliegen. Vanzelfsprekend moet men dan de gordijnen eerst verwijderen en meubelen meer achter in de kamer schuiven. Daar na kan men elk begin van brand veelal vrij een voudig uitslaan. Neergeschoten terreur bom menwerper. Met nooit verslap pende activiteit worden door de Duitsche luchtverdedigings- strijdkrachten de aanvallen van vijandelijke terreurbom- menwerpers op het Rijksge bied afgeslagen. Deze Ameri- kaansche terreurbommenwer- per van het type „Boeing For tress” werd door de Duitsche jagers tijdens den luchtslag tot een noodlanding op Neder- landsch grondgebied gedwon gen. (P.K. Lt. Seuffert St/Ps) Comb, van; s.M.EhUi MEI VVSBLAD (Drgfhout’s Nieuwsblad en Nteuwe Sneekei Courant)en DE JONG’B NIEUWSBLAD, Bolsward. Vtrsctgnt eiken V rgdagavond. Leengeld ƒ0.75 per Kwartaal bjj vooruit betaling Losse nummers 10 at Hoofd redacteurL Kiezebrlnk, Sneek. Plaatsverv. hoofdredacteur: C. Smit, Sneek H. 2242 Politieke manoeuvre. De Sovjet-Russische voorwaarden doen zien, aldus verklaarde gezant dr. Schmidt, dat Moskou Finland in een val zou willen lokken om het te vernietigen en om langs politieken weg het doel te bereiken, dat den militairen inspanningen van het roode leger gedurende den geheelen oorlog ontzegd is gebleven. Een Reuter-lezing van de Sovjet-Russische voorwaarden maakt dit nog dui delijker. Deze vermeldt n.l. aanvullend nog de bezetting van alle groote Finsche steden door de Sovjettroepen en de verwijdering van alle anti- bolsjewistische elementen uit het Finsche kabinet. Gezant dr. Schmidt verklaarde, dat het niet zgn taak is, vooruit te loopen op het standpunt, dat de Finsche regeering zou bepalen. In zekeren zin gat hg hier als woordvoerder van het Rijks- ministerie van Buitenlandsche Zaken de opvat ting van de Wilhelmstrasse ten aanzien van het geheele complex weer. Het doel der bolsjewieken, zoo besloot spreker, is nog steeds hetzelfde. Even als in den winteroorlog tegen Finland is het ook in dezen oorlog weer de bedoeling der Sovjet- Unie om Finland in te lijven en in het Finsche gebied de positie te bezetten, die leiden kan tot beheersching van Scandinavië. Het feit, dat En geland en Amerika trachten de aangelegenheid smakelijk te maken voor de Finnen, kan de oogen niet doen sluiten voor dezen feitelgken toestand. DE NIEUWE FAZE VAN, DEN WINTERSLAG. De correspondent der N.R.C. te Berlgn meldt aan zgn blad De heftige aanvallen van de Sowjet-Russen aan het Zuidelijke deel van het front en de offensievé bewegingen elders doen de Duitschers spreken van een nieuwe faze in den winterslag. De for- muleeringen van het weermachtsbericht en de aard van de officieuze commentaren wijzen ook op grootsch-opgezette pogingen van de aanval lers om bepaalde doelen te bereiken. Deze doelen zjjn, zooals de Duitschers het beoordeelen, alge meen gezien, uitbreiding naar het Zuiden van den Zuidelijken vleugel van het ver naar het Westen springende deel van het Sowjet-Russische front (o.a. dat in het voormalige Polen) en be reiking van, eventueel contact met de troepen aan de monding van den Dnjepr. Men heeft daar voor op twee punten een offensief ingezet, het eene bij Swenigorodka (waar Zondag de aanval werd begonnen over een front van ongeveer 40 km breedte met 15 infanterie-divisies en 240 tanks) en het andere in het reeds genoemde ge bied van Sjepetowka. Deze beide strijdtooneelen vormen strategisch een verband, hoewel zij eeni ge honderden km van elkander verwijderd liggen, zoodat dus in feite het slagveld loopt van den sector bezuiden Kriwoi Rog tot Sjepetowka. Het meeste succes hebben de Sowjet-Russen, voorloopig althans, met den aanval uit het ge bied van Sjepetowka. De stootrichting van het offensief ligt hier, evenals bg Swenigorodka naar het Zuiden, en het eerste doel is, zooals blgkt, de spoorlgn LembergOdessa, welke men, naar is aan te nemen, in de buurt van Tarnopol wil overschrijden. De concentratie van omvangrijke troepen, welke de Sowjet-Russen in de laatste dagen hebben uitgevoerd, was voor de Duitschers een duidelgke aanwijzing, in welke richting het streven van de aanvallers ging. Dat deze niette min eerste successen met hun offensief hebben kunnen bereiken, wordt door de Duitschers ver klaard met het feit, dat het nemen van tegen maatregelen gewoonljjk eenigen tijd in beslag neemt. De successen, die de Sowjet-Russen tot nu toe hebben behaald, worden dus niet verheeld en men zegt tevens geenerlel aanleiding te heb ben deze successen hooger te waardeeren dan die, welke in den regel in het begin door den uit voerder van een offensief kunnen worden ge boekt. Men wil aldus met het uitspreken van een nader oordeel nog eenige dagen wachten. Zelfs de gevechten aan den grooten autoweg bjj Orsja en bjj Witebsk worden in strategisch verband met het nieuwe offensief beschouwd, al thans in zooverre, dat men de aanvallen hier in het kader ziet van een duidelgke afleidings manoeuvre. Wat het Noorden van het front aan gaat noemt men de operaties van de Sowjet- Russen ten Noord-Westen van Newel strategisch gezien een slag in de lucht, omdat de terugtrek kende beweging van de Duitschers sneller is ver- loopen dan de Sowjet-Russen klaarblijkelijk heb ben verwacht HOOGE VERLIEZEN VAN DE AMERIKAANSCHE LUCHTMACHT BIJ REN DAG-AANVAL OP BERLIJN. Het Duitsche weermachtbericht van 7 Maart deelde o.a. mede„De aanval van formaties Amerikaansche bommenwerpers op Berlgn in de middaguren van gisteren leidde tot een buiten- OOSTLAND ROEPT 1 Reeds honderden Nederlandsche jongens en meisjes bevinden zich in de Landdienst kampen in West-Pruisen. Zjj bleven niet bg moeders- pappot, maar trokken uit om boer o. boerin in het Oosten te worden. Daar werken zij op het land en helpen mede aan den opbouw van ons Nieuwe Europa. Zij zjjn onze jongste vrijwilligers. Versterkt hun rijen Meldt je aan bg den Germaanschen Landdienst Koningslaan 9, Utrecht 3 e e n

Bolswards Nieuwsblad nl | 1944 | | pagina 1