s De heidengedenkdag in Duitschland Aanvallen ten noorden van Doebno afgeslagen èOLSWAROBR EDITIE Vrijdag 17 Maart 1944 No. 11 3e Jaargang NIEUWSBLAD VOOR HET WESTEN VAN FRIESLAND Geen zegepraal op crediet ÜS o. 3 WEERMACHTBE RICHT I I g| 'V votoï anties.l HELDENHERDENKING OP DEN GREBBE BERG. REDE VAN DR. GOEBBELS TE SALZBURG. WESTER 1 Groot-admiraal Dönitz sprak. 31 1 de groot-Duitsche in de DE VERVULDE GARANTIE. nst der ten sen. 4 e e 2s ge- j in het1 tigiig erk. orden i Mu- ken- leren. I zijn >t op imen he iige van j zon- het lijke zeil- JW. 3 30 T cent j 10 uur> es: in egel- De Grebbeberg bij Rhenen, waar in Mei 1940 Duitsche en Nederlandsche soldaten tegenover elkaar stonden, en later een gemeenschappelijke rustplaats hebben gevonden, was ook dit jaar weer het centrale punt van de heidenherdenking ta Nederland. e, Zondagmorgen is hun een militair eeresaluut gebracht tijdens een korte plechtigheid, welke o.a. werd bijgewoond door den Rijkscommissaris en door Mussert. Onder de nog kale takken van de boomen, welke in den zomer aan deze nlek zulk een koele „Maar lieve kindertjes, ik heb jullie toch ge zegd, dat elk zijn eigen tuintje hebben zal”. In tegenwoordigheid van den Rpks- commissaris en Mussert. Pro- ram- iiyen 1 l!aar- toor UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 16 Maart. Het opperbevel der weer macht maakt bekend: Aan weerszijden van den Ingoel en ten westen van Kirowograd hebben onze distantieeringsbe- wegingen in zware aanvals- en afweergevechten tegen den op den voet volgenden vijand een stel selmatig verloop. Aan het centrale deel van den Oekrainschen Boeg en ten zui ’.en van Staro Kon stantinov werden aanvallende .bolsjewistische ge vechtsgroepen afgeslagen of opgevangen. Door tegenaanvallen van onze troepen ten oosten van Tarnopol werden vrij sterke vijandelijke strijd krachten teruggeworpen en uiteengeslagen. Ten noorden van Doebno ging de vijand met verscheidene infanteriedivisies en pantserforma- ties tot den aanval over. Hij werd afgeslagen, eenige penetraties werden afgegrendeld en 28 vp- andelpke pantserwagens vernietigd. Aan het overige oostelijke front zetten de bols jewisten slechts ten noordwesten van Newel en aan het Narwafront hun door pantserwagens en slagvliegtulgen ondersteunde vergeefsche aanval len voort. Ten, zuidwesten van Narwa wonnen verscheidene eigen tegenaanvallen terrein. In de gevechten ten noordwesten van Newel heeft zich de Rijnlandsch-Westfaalsche 329e in fanteriedivisie onder bevel van luitenant-generaal Mayer bijzonder onderscheiden. Op het landingshoofd van Nettuno ondernam de vijand verscheidene plaatselijke aanvallen, <ye, ten deele in tegenaanval, werden af geslagen. Ver dragende artillerie bestookte vijandelijke scheeps- concentraties in het havengebied van Anzio Nettuno met waargenomen goede uitwerking. tegen de diplomatieke en consulaire vertegen woordigers der spil te willen nemen. De lersche regeering sprak in dit verband van „de logische consequentie der lersche geschiedenis” en van de „opgedrongen verdeeling van het lersche grond gebied”. Zij voegde daar ten overvloede aan toe, dat haar houding ook verder niet zal worden bepaald dóór vrees’ „voor welke maatregelen dan ook, die tegen haar genomen zouden kunnen wor den”. Zij- wenscht haar „democratische missie” niet te verraden. Een onbevooroordeeld kenner der lersche his torie, deze lange lijdensgeschiedenis van een door Engeland verarmd en vernederd volk, hetwelk jaar in jaar uit zijn duizenden verpauperde zonen de wereld moest laten intrekken, moet in zijn hart verheuging over deze mannelijke repliek van De Valera gevoélen. Ierland, door de’ Britten kunstmatig verdeeld; de lerenj tot in bloedigen strijd toe, door Enge land tegen elkander opgezet, zouden thans, uit vrees van dreigend broodsgebrek, van tekorten aan olie, benzine en anderen belangrijken import, ertoe gedwongen worden, Engeland en Amerika den voet te kussenZij zouden zich moeten laten drijven „tot den eersten stap in de richting van den oorlog”, om met hun bloed en hun poover bezit mede te helpen om een Anglo-Amerikaansch imperialisme in stand te houden, dat ook ten op zichte van hen nooit andere overwegingen dan die van dollar en pond sterling heeft gekend Zij zouden zich laten dringen in een positie, die aan de rampen van dood en verderf een nog onvergelijkelijk bitterder, n.I. van den moreelen zelfmoord zou doen voorafgaan lerlands duide lijk uitgesproken „neen beteekent, dat men het Atlantische Charter met zijn „vier vrijheden” zelfs niet een blik of overweging waardig acht. Gaan wij te vdt zoo wij, de hierboven gerele veerde diplomatieke tegenslagen der „vereenigde naties” samenvattend, tot de conclusie komen, dat Londen en Washington hun internationaal „te goed” geheel hebben opgebruikt? Een „zege praal op crediet” als moreel voorschot op hun invasie, hebben Amerika en Engeland niet langer te verwachten Aan het zuidelijke front viel de vijand na buiten gewoon zware bomaanvallen met krachtigen steun van artillerie en pantserwagen de plaats Cassino aan. De aanvallen mislukten door den heldhafti- gen tegenstand van het hier in den strijd ge brachte regiment valschermjagers nr. 3 onder bevel van kolonel Heilmann, met doeltreffende steun van het granaatwerpersregiment nr. 71 on der bevel van luitenant-kolonel Andreae. Boven het gebied van Cassino werden door jagers en luchtdoelartillerie 6 vijandelijke vliegtuigen ver nietigd. In de middaguren van den 15 Maart drong een formatie Amerikaansche bommenwerpers met krachtige bescherming van jagers het gebied van Brunswijk binnen en wierp bij een meerendeels gesloten wolkendek bommen neer op verscheidene plaatsen. De ontstane schade en verliezen zijn ge ring. Britsche terreurbommenwerpers vlogen in den afgeloopen nacht Zuidwest Duitschland bin nen en vielen het stadsgebied en verscheidene voorsteden van Stuttgart aan. Bij deze aanvallen verloor de vijand 66 vliegtuigen, waarvan 57 vier motorige Britsche bommenwerpers. Eenige Brit sche stoorvliegtuigen wierpen bommen in het Rijn-Roergebied. Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen in de late avonduren van den 15 Maart doelen in het gebied van Londen aan. Beveiligingsstrijdkrachten der marine kwamen gisteren tijdens de avonduren opnieuw in het Ka naal in botsing met een krachtige formatie Brit- i sche motortorpedobooten, brachten 4 Britsche booten tot zinken en keerden zelf voltallig op haar steunpunten terug. HET REIZIGERSVERKEER MET IERLAND OPGEHEVEN. Het D.N.B. ontleent aan den Britschen berich tendienst Het Engelsche ministerie van binnenlandsche zaken heeft bekend gemaakt dat men met zekere uitzonderingen ieder reizigersverkeer tusschen Groot-Brittannië eenerzijds en Noord- lerland en Eire anderzijds om militaire redenen heeft moeten opheffen. Volgens dit besluit zullen van 13 Maart af tot nader order geen verdere vergunningen of visa voor het reizigersverkeer tusschen de beide eilanden worden uitgegeven, uitgezonderd voor zakenreizen of voor werkzaam heden van dringend nationaal belang of om de meest dringende familieredenen. Den lerschen arbeiders in Engeland zal geen verdere verlofs- vergunning voor den terugkeer naar Eire gege ven worden. In de bekendmaking van het mi nisterie van binnenlandsche zaken wordt gezegd dat de militaire overwegingen, die deze beperkin gen noodzakelijk maken, op het öogenblik yan de allergrootste beteekenis zijn. Soortgelijke beper kingen zijn ingevoerd voor het verlof van het per soneel der weermachtsdeelen. Tijdens de pvchtigheid op den Grebbeberg ter gelegenheid van den Heidengedenkdag legt de n I VAREN, DAT IS LEI EN Te land is er strijd, maar op de zee, Daar vecht er „de Geus” ook nu weer voor twee Aanmelding staat open voor lederen Nederlander van 17 45 jaar. Inlichtingen worden verstrekt door de Marinean- nahmstelle West für Germ. Freiwillige, Plompetorengracht 24, Utrecht, Het SS-Erzatz kommando Niederlatde, Den Haag, Korte Vijverberg 5, Nebens tellen: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Groningen, Heerestraat 46 Enschedé, Hengeloschestraat 30 en Heerlgn, Saroleastraat 25 en door alle Hafen- en Orts- kommandanturen in Nederland rust verzekeren, stonden ter weerszijden van het hoofdpad rond de Duitsche oorlogsvlag de eere- formaties opgesteld. Het waren een eerecompag- nie van een SS-Standarte met muziekcorps, een leidersgroep van de N.S.D.A.P., een deputatie van de N.S.B., een groep W.A. en een van den Nationalen Jeugdstorm. Op den rechtervleugel hadden verder officieren van de Marine, Lucht macht en Leger, benevens de voorman der Ger- maansche SS in Nederland, Feldmeyer, de com mandant der W.A., Zondervan en de gemachtig de van den Leider voor financiën Van Bilderbeek een plaats ingenomen. Voor het centrale kruis was een spreekgestoel te opgericht, dat geflankeerd werd door haken kruisvlaggen, de vlag der SS en die der N.S.B. Daarachter stond een eerewacht opgesteld. Nadat een SS Gruppenführer en luitenant- generaal der Waffen SS de gelederen had ge ïnspecteerd, arriveerden om half elf de Rijkscom missaris en Mussert met huil gevolg, waarop een muziekcorps de plechtigheid met treurmuziek in leidde. Vervolgens sprak de SS Gruppenführer en luitenant-generaal der Waffen-SS de herden kingsrede uit. Hij wees erop, dat de Duitsche soldaten niet uitgetrokken zijn om de militaire macht van het huidige Duitschland te demonstreeren maar tot een heilige verdelging der nat. socialistische re volutie, waartoe plutocraten en bolsjewisten hen hebben gedwongen. Wij beleven een historische botsing in wereld- beschouwend opzicht. Een geweldige worsteling, aan het eind waarvan slechts de totale overwin ning of de volkomen nederlaag en vernietiging staan. De Duitsche soldaat strijdt daarin, om het leven en de toekomst van zijn volk voor im mer te behouden. Geen volk is zoo doordrongen van de noodzaak van dit alles en zoo vastbesloten als het volk van Adolf Hitler. Nog nooit heeft een volk zich zoo gevoeld als het strijdende Duitschland thans. Trotsch is het zich bewust van zijn verplichtingen als strijdende partij, bereid alle offers te brengen die noodig zijn op een weg, die volgens den zin van dit historisch en revolutionnair gebeuren slechts zal mogen leiden tot dè triomphantelijke overwinning. Spreker hield den mannen vervol gens voor oogen, dat de beste Duitschers hun zijn voorgegaan in den strijd voor het recht van hun volk en dat volk en front aangetreden staan in bereidheid tot eensgezinden inzet en tot het offer. Hier op den Grebbeberg rusten dappere kame raden naast Nederlanders. Eens stonden zij als tegenstanders tegenover elkaar. Dit feit moet men aanvaarden als een op een weg vol offers, die het Germaansche ras heeft te gaan om tot de uiteindelijke overwinning te geraken. Nadat spreker woorden van Adolf Hitler aan halend, de overtuiging had uitgesproken dat het ijzeren front van den grauwen stalen helm een symbool der onsterfelijkheid zal zijn, herdacht hij de hier gevallenen en zette het muziekcorps, ter wijl de geweren gepresenteerd werden, het lied in van den trouwen kameraad. Vervolgens legden de Rijkscommissaris en Mussert de kransen neer, waarna de plechtigheid met een betuiging van onwankelbare trouw en gehoorzaamheid aan den Führer en het spelen der volksliederen werd besloten. Er waren o.a. kransen van den Reichsführer SS Himmler, den Rijkscommissaris, Mussert, den Höheren SS- und Polizeiführer SS-Obergruppen- führer und General der Polizei Rauter, den Be- auftragtp van den Rijkscommissaris voor Utrecht, Partij en Weermacht. TOT 15 MEI GEEN VERLOVEN IN DUITSCHLAND. Met ingang van 6 Maart 1944 zijn, naar „Het Volk” verneemt, alle transporttreinen in Duitsch land tot 15 Mei uitgevallen, waardoor ook alle verloven voor de Nederlandsche arbeiders in het buitenland tot dien datum zijn ingetrokken. Alleen in zeer dringende gevallen als zware ziekte of overlijden van ouders, vrouw of kinde ren kan een uitzondering op deze bepaling wor den gemaakt. Toestemming voor een verlofreis wordt alleen gegeven, wanneer de ernstige ziekte of het sterfgeval in Nederland door de bevoegde Duitsche instantie, de deutsche Fachberater bij Vin 4- A 1 J 1 Rijksminister dr. Göbbels heeft te Salzburg op plechtige wp’ze het feit herdacht, dat 6 jaar geleden de Alpen- en Donaugouwen bij het Duit sche rijk werden aangesloten. Een zeer groote volksmenigte woonde deze plechtigheid, welke in drie zalen moest worden uitgezonden, bij. Dr. Göbbels wees er o.a. op, dat de oorlog in zijn vijfde jaar met reuzehschreden zijn drama tisch hoogtepunt tegemoet snelt en zeide ten aan zien van de kansen der overwinning van de spil, dat deze thans vele troeven in handen heefU Over niet al te langen tijd zal het initiatief weer naar Duitschland overgaan en langzaam maar zeker zou de tijdelijke technische voorsprong van den vijand niet alleen warden ingehaald, maar zelfs een voorsprong verkregen worden. Wanneer wp thans op dit- beslissende oogenblik stand houden, nooit de macht over onze zenuwen verliezen, on wrikbaar aan or^e rechtvaardige zaak gelooven, aan ons lot e» a n ons leven, dan zullen wij deze historisch» worsteling meester worden en zege vieren^ doorstaan. en op te Tl- tie er 'ie k- 1- aanvallen bij dag op Berlijn een keer in den luchtoorlog gebracht, die vandaag diepgaand in de Duitsche pers behandeld wordt. Er wordt op gewezen, dat bepaalde tactische details van dezen tocht over groote uitgestrektheid van het con tinent bij daglicht aantopnen, dat een nieuwe faze in het geallieerde luchtoffensief is begonnen. Over de aanvals- en afweertactiek tijdens deze luchtaanvallen wordt gemeld, dat bij den groot- sten aanval op Berlijn, dus van de vorige week Woensdag, de groote Amerikaansche afdeelingen aanvankelijk rechtstreeks naar het Oosten vlo- ,gen. De bommenwerpers, die op een hoogte van 6500 tot 7500 m in verschillende „étages” vlo gen, werden door’ een sterke bescherming van jagers vergezeld, die den stroom van bommen werpers naar de mate van hun hoeveelheid brand stof begeleidden, waarbij de afzonderlijke golven. jagers elkander aflosten, zoodat de Amerikaan sche luchtmacht voortdurend van alle kanten door jagers omgeven was. De Amerikaansche formatie gebruikte slechts enkele omwegen om de flankzones te vermijden, vloog Osnabrück, Hannover en Brunswijk voor bij, wendde tusschen Maagdenburg en Branden burg den koers naar het Zuid-Oosten om langs de Elbe in de algemeene richting van Dresden te vliegen, veranderde tenslotte bij Torgaü defini tief den koers naar het Noorden en kwam zoo ten Oosten van Berlijn aan, om <je Rijkshoofd- stad vandaar uit aan te vallen. Het weer was voor de aanvallers en verdedi gers buitengewoon gunstig. De Duitsche Verde- digingskrachten moesten er naar streven hun ja gers en gevechtsvliegtuigen in zoo hoog mogelijk getal -op verschillende punten te verzamelen om ze aaneengesloten tegen de machtige formatie bommenwerpers te gebruiken en zijn homogenen stroom te splitsen en de vliegtuigen te verhinde ren hun bommen gericht te werpen. Reeds boven Nederland begonnen de eerste Duitsche jagers- strijdkrachten zich te verzamelen, hetgeen zich in de buurt van Hannover en boven Maagden burg herhaalde. Hoewel de Duitschers bij nach telijke aanvallen de afdeelingen van den tegen stander speciaal van de flanken bestrijden, ge bruiken zij bij dagaanvallen een andere tactiek, doordat zij frontaal aanvallen. Vooraan in de Duitsche formatie vliegen de zwaar gewapende gevechtsvliegtuigen met twee motoren. Met de massa van de vliegtuigen stoot men van voren in de formatie bommenwerpers, omdat deze hier het minst door jagers beschermd worden, de mo toren van de bommenwerpers niet gepantserd zijn, de plaats van den bestuurder open ligt en de tanks tegen een aanval van dezen kant niet zoo goed beschermd zijn. Daar komt bij, wordt gezegd, de moreele uitwerking. Nadruk wordt erop gelegd, dat wanneer de Duitsche aanval goed zit en goed wordt uitge- voèrd, een afdeeling bommenwerpers uiteenspat en zich in kleine groepjes oplost. Zoo gelukte het op 8 Maart de aaneengesloten Amerikaansche formaties in kleine groepen van 15 tot 20 bom menwerpers te splitsen. Zij werden toen verder bestreden tot bij Berlijn. Den volgenden Donderdag was in Frankrijk, Nederland en Duitschland de weersgesteldheid zoodanig, dat met wolken beneden de 'grens van 70 m een start van Duitsche jagers en gevechts vliegtuigen niet te verantwoorden was, zoo heet het verder. De verdediging moest daarom geheel aan het luchtafweergeschut worden overgelaten. Wanneer men in een dergelijk geval toch jagers had laten opstijgen, dan zou men met een verlies van 50 tot 75 pet. hebben moeten rekenen, zon der de mogelijkheid van succes. In Engeland daarentegen was het weer goed, zoodat de Ame rikaansche vliegtuigen konden starten en op groote hoogte boven het wolkendek het vaste land konden binnenvliegen. De Duitschers slaag den er hierdoor Slechts in negen vliegtuigen neer te schieten. Alles bij elkaar verloren de Amerikanen in de vorige week 192 bommenwerpers en dat bewijst gelijk men hier verklaart, dat zij voortdurend met een buitengewoon sterken afweer moeten re kenen. Men twijfelt er echter van Duitsche zijde niet aan, dat het luchtoffensief tegen Duitsch land in zijn geheel en tegen Berlijn in het bijzon der zal worden voortgezet. LONDEN WEER GEBOMBARDEERD. Het Duitsche weermachtbericht van 15 Maart deelde o.m. mede: Sterke formaties van onze luchtmacht vielen in den nacht van 14 op 15 Maart opnieuw Londen aan. Het massale uit werpen van brisant- en brandbommen veroor zaakte omvangrijke* verwoestingen en talrijke groote branden in het stadsgebied. S.S. PANTSERGRENADIERS „GENERAAL SEYFFARDT” ONDERSCHEIDEN ZICH. Het Duitsche weermachtbericht van 15 Maart meldde o.m.: „In de gevechten der laatste dagen heeft zich in den Noordelijken sector van het Oos telijke front het Nederlandsche SS-vrijwilligers- regiment pantsergrenadiers Generaal Seyffardt onder bevel van den SS-Obersturmbannführer Jörchel bijzonder onderscheiden”. DE STRIJD TER ZEE. Het Duitsche weermachtbericht van vorige Z terdag meldde o.m. Onze duikbooten hebben n zware gevechten„tegen vijandelijke beschermjnj. van konvooien en groepen duikbootjagers in dc Noordelijke IJszee, op den Atlantischen Oceaan en in de Middellandsche Zee 16 torpedobootjagers die konvooieerden tot zinken gebracht en boven dien drie bommenwerpers neersfeschoten. „Voor de vijfde maal”, zoo begon de groot- admiraal, „herdenken wij in dezen oorlog onze dooden, de gevallen helden aan allé fronten, te land, op alle zeeën en in de lucht. Wij herdenken de vermoorde mannen, vrouwen en kinderen in ons vaderland, die de luchtterreur ons ontnomen heeft. Eerbiedig buigen wij het hoofd voor hun offer en dragen wij hun verlies met fieren rouw. Thans weet elke Duitscher, dat Duitschland staat in een meedoogenloozen strijd van de grootste hardheid en van den grootsten ernst. De gebeur tenissen van dezen oorlog en de brutale doel stellingen van Duitschlands vijanden, hebben het Duitsche volk getoond, waar het in dezen oorlog om gaat. Dezen oorlog hebben onze tegenstan ders ons opgedwongen. In een onverbiddelijk en gewetenloos egoïsme, schijnheilig het belang der bescherming van de Poolsche natie voorwendend, hebben zij willen verbieden, dat Duitschers zich met Duitsche broeders vereenigen. Zonder er barmen en onafwendbaar gaat het derhalve in dezen oorlog om het behoud of de uitroeiing van het Duitsche volk. Het Duitsche volk weet echter, dat het dezen strijd, dank zij een voortreffelijke leiding, die de Voorzienigheid het Duitsche volk in dezen gewel- digsten strijd der historie heeft geschonken, zal doorstaan. Met groote krachten aan menschen en materiaal heeft de vijand het laatste jaar ge probeerd op de leefruimte van het Duitsche volk en Duitschlands bondgenooten los te stormen. Op geen enkele plek is het hem gelukt beslissend door te breken. Wat zou er thans van ons Duit sche vaderland geworden zijn, hoe zou het met ons Duitsche volk staan, wanneer de Führer tien jaar geleden niet de weermacht voor ons had ge schapen, die alleen bij machte is den stormloop van Europa’s vijanden af te weren. De vloed der bolsjewisten, die voor de eerste maal in dezen oorlog, als gevolg van de stelselmatige tech nische voorbereiding van hun land op den oorlog, bij hun menschenmassa’s ook oorlogsmateriaal in grooten omvang ter beschikking hebben, zou ons volk hebben uitgeroeid en de cultuur van Europa hebben overwoekerd. Het Duitsche volk zal dezen strijd doorstaan, dank zij de hardheid en de vastberadenheid van het Duitsche vaderland. In de eenheid tusschen leiding, strijdend front en vaderland ligt de ge weldige kracht van het Duitsche volk. In deze eenheid is Duitschland onoverwinnelijk. Door deze onwrikbare houding, welke offers en be proevingen deze oorlog ook van het Duitsche volk nog mag eischen, zal Duitschland een Duit- schen vrede veroveren, den vrede van een fier, door den nood aaneengesmeed volk met een nieuwe groote toekomst, in een ware nationale en socialistische gemeenschap. Derhalve, zoo besloot groot-admiraal Dönitz, kunnen wij heden onze gevallen helden niet beter herdenken en hen niet beter eeren dan dat wij de eigen hoogste offervaardigheid willen geven tot aan de overwinning, in onwrikbare trouw jegens volk en Führer. Krans van den Führer. BERLIJN, 12 Maart (DNB). Ter gelegenheid van den Heldengedenjrdag 1944 heeft de opper bevelhebber der Duitsche Marine, groot-admiraal Dönitz, bij het eeregedenkteeken in de Rijks- hoofdstad een krans van den Führer neergelegd. Vertegenwoordigers van de Weermacht, van de Rijksregeering, van de Rijksleiding der NSDAP en van de Weermachtsonderdeelen woonden de plechtigheid bij. BERLIJN, 12 Maart (DNB). De Heidengedenk dag van het vijfde oorlogsjaar beheerscht, heden de voorpagina’s van de pers. Alle bladen wijzen er op, dat de offers van den oorlog groot gewor den zijn, doch dat met die offers steeds meer het inzicht gegroeid is, welke ernstige groote zaken in deze beslissende slagen op het spel staan. Groot-admiraal Dönitz, de opperbevelhebber van de Duitsche marine, heeft in een plechtige herdenking van de groot-Duitsche radio het woord gevoerd. De Nederlandsche Correspondentie Dienst (C.D.) geeft de volgende beschouwing: In de huidige periode der omvangrijke militaire voorbereidingen trachten de Anglo-Amerikanen, met de gebeurtenissen aan het oostfront en de voorgenomen invasie als onderpand, allerwegen crediet op té nemen, hetwelk hun volgende be wegingen zou kunnen vergemakkelijken. In Tur kije hebben zij daarmee een negatief resultaat gehad. Men heeft hun in Ankara beleefd te ver staan gegeven, dat men zich aldaar niet met oorlogsspeculatie wenscht in te laten. De Tur ken zullen slechts dan zich actief met de krjjgs- gebeurtenissen inlaten, jndien het rechtstreeksche nationale belang hen daartoe noopt. De Finnen volharden weliswaar nog in hun zwijgen, maar dat van hun kant de lust groot is, om op de Sovjet-Russische initiatieven voor een wapenstilstand in te gaan, kan betwijfeld wor den. In ieder geval kan hun tijdwinnen voor de Duitsche oorlogvoering niet anders dan een gunstige factor zijn. Wat Zuid-Amerika betreft hebben de stappen van het Witte Huis, tegen Bolivia» en nadien tegen Argentinië ondernomen, evenmin een on verdeeld gunstige uitwerking gehad. In Washing ton moet men zich ervan bewust zijn, dat het gevaar van een Ibero-Amerikaansche blokvor ming niet geheel denkbeeldig is. De economische consequenties hiervan zouden den Yankees al bij zonder onwelgevallig zijn. Ook het Spanje van Franco, ofschoon nog niet over de 'inwendige verzwakking van den burger oorlog heen, heeft resoluut geweigerd, Engeland en Amerika in het gevlij te komen, ofschoon het zich van de gevolgen van deze houding ten volle bewust moet zijn. Het jongste échec hebben de geallieerden ten opzichte van den lerschen Vrijstaat geleden, het welk bij monde van zijn ministerpresident De Va lera op een desbetreffende eisch der Ver. Staten onmiddelljk heeft verklaard, geen maatregelen Comb, van8NEEKER NIEUWSBLAD (Drpfhout’s Nieuwsblad en Nieuwe Sneeker Courantjes DE JONG’S NIEUWSBLAD. Bolsward. Verschijnt eiken Vrijdagavond. Leesgeid 0.75 per kwartaal btj vooruit betaling. Losse nummers 10 ct. Hoofdredacteur L. Kiezebrink, Sneek. Plaatsverv. hoofdredacteur: C. Smit, Sneek K ?2« Bureau: Firma A. J. OSIN GA BOLSWARD Marktstraat 13 TeL 451 Giro 87926 Advertentieprijs t 1 tot 10 mm. 100 cent elke m.m. meer 7 cent Toezending der adv. Donderdags tot 10 uur Verantwoordelijk voor de advertenties A. J. Osinga Bolsward. HET SOWJET-OFFENSIEF IN DE OEKRAÏNE Een medewerker der’N. R. Ct. te Berlpn meldt aan zijn blad Het .offensief van maarschalk Zjoekow in de Oekraïne wordt met voortdurend toenemende kracht voortgezet. De onzekerheid, die den .eersten tijd aangaande de Russische plannen be stond en de onoverzichtelijke positie aan het sterk getande Zuid-Westelijke front zijn thans in zoover opgehelderd, dat men zich een eeniger- mate duidelijk beeld van de ontwikkeling kan vormen. JDe met een meerderheid van krachten aanstormende Sowjet-troepen vallen' overal op het 6700 km. lange front aan en hun herhaal- delijk opdringen heeft tot de zwaarste gevechten geleid. Op drie punten, ten Zuid-Westen van Kriwoi Rog, ten Zuid-Westen van Oeman en ten Oosten van Tarnopol, hebben de Russen wiggen in de Duitsche linies in Zuidelijke richting ge schoven. Hun bedoeling is, zoo wordt hier ge zegd, ongetwijfeld op die manier een groote om singeling van de legers van^von Manstein tus schen Tarnopol en den Dnjepr te bereiken, wat zp met buitengewoon sterke aanvallen in de richting van Nikolajew en den sector ten Zuiden van ^Tarnopol trachten te verwezenlijken. Tege lijkertijd probeeren zij met het offensief ten Zui den van Oeman den Duitschen Zuidelijken vleu gel te splitsen en zoodoende de groote omsinge ling in tweeën te deelen, welke deelen dan ver- vervolgens aan een concentrischen aanval zouden worden blootgesteld. Er wordt in Duitsche militaire kringen de na druk op gelegd, dat dit plan als voorloopig ver hinderd moet worden beschouwd, doordat de Duitsche tegemhaatregelen hebben bewerkt dat de snelle Sowjet-opmarsch, gedurende welken verscheidene Duitsche strijdgroepen afgesneden werden en eerst na eenige dagen strijd J“ stellingen weer met hun hoofdmacht in verbin ding konden komen, thans in hoofdzaak opge vangen is. Dat geldt vooral voor de drie voornaamste sectoren van den aanval. Weliswaar zijn de Rus sen ten Zuid-Oosten van Kriwoi Rog nog aan weerskanten van den spoorweg naar Nikolajew diep binnengedrongen, ten Zuiden van Oeman hebben zp de Boeg bereikt en in den sector van Tarnopol oefenen zij met buitengewoon sterke strijdkrachten een krachtigen druk uit, maar zij hebben sedert eenige dagen op geen van deze punten noemenswaardige terreinwinst kunnen be halen. Men is er echter van Duitschen kant van over tuigd dat maarschalk Zjoekow zijn plan zal blij ven nastreven, zoolang het Russische potentieel op de zwaartepunten van den aanval dat toe laat. Daar men het er hier over eens is dat de Sowjets nog over zeer sterke krachten voor hun operaties aan het Zuidelijke front beschikken, be schouwt men het als zeker dat de eerstvolgende weken tusschen Pripet en de monding van den Dnjepr zeer zware eischen aan de Duitsche troe pen zullen stellen. i Maarschalk Zjoekow geldt, zegt men verder, voor een meester in den bewegingsoorlog en als een specialist in den gecombineerden aanval van pantser- en infanteriekrachten. Buitendien heeft hij in den laatsten tijd ook tamelijk groote groe pen kozakken in den strijd geworpen. Daartegen over staan von Manstein ongetwijfeld wat het getal betreft niet die krachten ter beschikking, die voor de uitvoering van de daartegen nood zakelijke tegenstooten van pas zouden komen, zoo heet het hier. De Duitsche troepen moeten daarom bovenal er voordeel van trekken dat zij beweeglijken zijn. Wanneer het Sowjet-winterof- fensief binnen eenige weken ten einde zal zijn, zal blijken of zp als resultaat van hun groote beweeglpkheid en ervaring erin geslaagd zijn den quantitatief in>de meerderheid zijnden Russen de beslissing te ontzeggen, zoo wordt hier verklaard. DE NIEUWE FAZE IN DE OORLOGVOERING IN DE LUCHT. Een medewerker der N. R. Ct. te Berlijn meldt aan Zpn blad De vorige week heeft met de Amerikaansche X4.; -wW

Bolswards Nieuwsblad nl | 1944 | | pagina 1