II I só. a Vrijd&g 24 Maait 1944 Hitler over Moskou’s eischen aan Finland a N.W. van Kowel opdringenden vijand tot staan l gebracht. BOLSWARDER EDITIE 3e Jaargang o. 3 NIEUWSBLAD VOOR HET WESTEN VAN FRIESLAND Moeder en Kind I es pk p- I 1 I n I n.' WEERMACHTBERICHT J v - .4 si i I 11 DE STRIJD IN INTENSIFIEERING VAN DEN OORLOG TEGEN DE SOWJETUNIE. Te Amsterdam werd een groote bijeenkomst den van den Nationalen storm ter gelegenheid installatie van nieuwe VAREN, DAT IS LEVEN 1 Een Hollandsche jongen be hoort op de zee, Pak op dus je bultzak en vaar met ons mee. 3WJ 1 e e voto-1 lanties.' es ge in het tiging erk. orden 1 Mu- ken- leren. I zijn St op amen 00 Can^ 7 centj 10 uur> ies Isward. J Onze Vrijwilligers bestudeeren voor het terrein. zon- het lijke zeil- be- iige van I Pro- ram- ÏJyen laar- itoor verjaardag van den hoo mer een défilé plaats Een overzicht tijdens de tige installatie der nieu den. C.N.F./Cino 100 cent 7 cent Toezending der adv. Donderdags tot 10 uur Verantwoordelijk voor de advertenties A. J. Oslnga Bolsward. Vraag: Mag ik in dit verband vragen, hoe -- algemeen den toestand op grond van De toestand aan het Zuidelijke deel van het Oostelijke front moet nog steeds ernstig ge noemd worden. Nog voor de slag om de Boeg is geëindigd, is die om den Dnjestr begonnen. Nadat de Russen op verscheidene punten den Dnjestr hadden bereikt,- hebben zij geprobeerd de rivier over te steken, terwijl zij voortdurend nieuwe strijdkrachten op deze punten samentrekken. Een van deze plaatsen, waarop de pogingen de rivier over te komen geconcentreerd worden, is de stad Jampol. Volgens te Berlijn beschikbare berichten wordt het Russische aanvalsfront bij den Dnjestr voortdurend versterkt. De wegen in het penetra- tiegebied zijn overvol met lange colonnes, die zich in de richting van de rivier bewegen. Meer naar het Noorden is de fel betwiste stad Winnitsa door de Duitsche troepen ontruimd na vernieti ging van alle militaire werken. De positie van de stad was gevaarlijk geworden, doordat de Russen er op aandrongen uit ’t Zuiden, Oosten en Noord oosten. Ten Noorden van Tarnopol is de Westelijke flank van het Duitsche Zuidelijke front over de algemeens linie KremienietsDoebnoLoetsk Kowel blootgesteld aan sterke Russische aanval len, waardoor de hier staande Duitsche troepen in harde afweergevechten zijn verwikkeld. In Berlijn verklaart men evenwel, dat de pogingen van de Russen om meer naar het Westen op te dringen, over het algemeen als mislukt kunnen worden aangemerkt. De Oostelijke flank van het Duitsche afweerfront in het Zuiden, dat beheerscht wordt door den loop van de Boeg is gelijk tot dusver het tooneel van sterke Russische aanvallen .welke ge richt zijn tegen de daar nog bestaande Duitsche bruggehoofden van Nikolajew, NowajaOdessa, Wosnessensk en Perwomaisk. Uit het centrale deel van het Oostelijke front wordt aanhoudende activiteit gemeld en men re kent er hier mee, dat de Russen nu na hun her- groepeeringen en na nieuwe versterkingen te heb ben aangevoerd, in dit gebied weer hun groote of fensief zullen hervatten. (N R.Ct.) LANDWACHT NEDERLAND IN HI T GEHEELE LAND IN ACTIE. Het stafkwartier van de Landwacht Nederland deelt mede: Met ingang van heden is de Landwacht b t land in het geheele land haar dienst beg< Zooals reeds gemeld, zijn de Landwachters ken baar aan een rooden armband met het opschrift Landwacht. Zij hebben politiebevoegdheid en kun nen alle in burger gekleede personen, zoowel over dag als des nachts, aanhouden, om hen op wapens en ter identificatie te onderzoeken. Nogmaals wordt er nadrukkelijk op gewezen, dat bij correct en nauwkeurig opvolgen van de bevelen geen enkele onschuldige volksgenoot iets te duchten heeft. Integendeel, de Landwacht Ne derland is juist in het leven geroepen om ons volk mede de orde en rust te verzekeren, waarop het prijs stelt. De plaats gehad hebbende gebeurtenissen, de aanslagen op onze voedselvoorziening, overvaller op distributiekantoren, politieke moorden, roof overvallen, enz., stuiten de overweldigende meer derheid van ons fatsoenlijk volk tegen de borst. De Landwacht Nederland wil het hare ertoe bf dragen deze Amerikaansche beschavingsvorm met wortel en tak uit te roeien. Het Nederlandsche volk kan hiertoe ook ze bijdragen, door de Landwacht Nederland voork mend tegemoet te treden en de gegeven bevel i stipt SP volgen, Bureau Firma A. J. OSINGA BOLSWARD Marktstraat 18 Tel. 461 Giro 87928 Advertentieprijs: 1 tot 10 m un. elke m.m. meer Nog enkele maanden en het zal al weer drie jaar geleden zijn, dat de Nederlandsche Volks- dienst werd opgericht. Gedurende deze jaren heeft de Volksdienst veel en goed werk verricht. Het zou ondoenlijk zijn, hier een opsomming doorspekt met getallen, te geven van alles, wat deze nuttige en onmisbare instelling tot stand heeft weten te brengen, doch een ieder zal zon der meer willen aannemen, dat de lijst zeer om vangrijk zou zijn. Het misverstand, dat aanvankelijk omtrent den Nederlandschen Volksdienst was ontstaan, was weliswaar van hardnekkigen aard, doch het laatste jaar is het goeddeels verdwenen. Iets wat te verwachten was bij een volk als het onze, dat, waar het op denkbeelden en beginselen aankomt, uiterst moeilijk te benaderen is, maar zich graag laat overtuigen, wanneer een beroep op het hart wordt gedaan. En menigmaal heeft de Nederlandsche Volks dienst zulk een beroep op de harten der Neder landers gedaan. Men denke aan de rampen, welke ons land de laatste jaren hebben getroffen. Maar daarenboven had de N.V.D. nog heel wat plannen op zijn programma staan, welke alle moesten worden uitgevoerd ten bate van ons land en ons volk. Zoo werden tallooze hulpposten voor moeder en kind opgericht; de kraamverzorging werd ter hand genomen, de kinderuitzending, de gezinszorg; moedertehuizen werden ingesteld, oogstscholen, kinderdagverblijven. En nog zoo veel meer. Daarmee heeft de Nederlandsche Volksdienst iets nieuws gebracht, namelijk het bewuste stre ven, het volk in zijn moeders en kinderen te beschermen en te versterken. Het gezinsleven, dat de kiemcel der natie is, moet met hulp en goede zorgen worden omgeven. En het ideaal, dat stelselmatig wordt nagestreefd, bestaat hier uit, dat geen moeders zich meer boven haar krach ten zullen uitsloven, zonder ooit eens hulp of va- cantie te genieten; dat geen kinderen veel aan hygiënische zorg, aan ontspanning en contact met de natuur te kort zullen komen. Thans vraagt de Nederlandsche Volksdienst wederom de algemeene aandacht, en wel voor zijn actie „Moeder en Kind”, welke eenigen tijd geleden werd ingezet. De taak van de hulpposten „Moeder en Kind” beslaat vele arbeidsterreinen. Zoo moet onder meer meegewerkt worden bij de hulpverleening aan moeders, zuigelingen en kleu ters, bij moederuitzendingen, bij de algemeene gezinsverzorging. Steun moet worden verleend bjj de kinderuitzendingen, op het terrein der kleu- terverblijven, bij de zorg voor de jeugd. Kortom, het gezin staat in het middelpunt der werkzaam heden van de hulpposten „Moeder en Kind”, waar van er nu al tientallen in ons land zijn. Verleden jaar zijn er tienduizenden bezoeksters voor deze hulpposten geweest. En nog steeds meer zullen zij in het middelpunt der belangstel ling komen te staan, daar de Nederlandsche Volksdienst die zich de voorbijgegane jaren een zeer respectabelen staat van dienst heeft ver worven, kan bogen op zulke mooie oogmerken, dat zij tot iedereen moeten spreken. Zij kunnen het best door het volk in zijn geheel worden ver wezenlijkt. (C.D.) den aanval op de kaart KEURINGEN. Het SS-Ersatzkommando deelt mede Wegens de zeer vele aanmeldingen zal nog een extra keuring gehouden worden op Zater dag 25 Maart, van 9 tot 14 uur, te Amsterdam, Dam 4, en op Maandag 27 Maart, van 9 tot 14 uur, te ’s-Gravenhage, in een der zalen van Ami- citia, Westeinde 15, waar iedere gezonde Neder lander zich kan aanmelden, ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-SS, SS-Wachtbataljon in Amersfoort, Landstorm Nederland, Kriegs- marine en de Germaansche SS in Nederland. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra-levens- middelen etc. Personen tusschen 1930 jaar, die aanmel- dingsplichtig zijn voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende u Bij Cassino stortten verscheidene door pantser wagens gesteunde aanvallen op het noordelijke deel van de plaats in ons geconcentreerd afweer vuur ineen. Aan de Adriatische kust werden vijandelijke aanvallen afgeslagen en bij geslaagde eigen stoot- troepacties verscheidene steunpunten van den vij and opgeblazen. Formaties Amerikaansche bommenwerpers vie len op 22 Maart met gebruikmaking van een ge sloten wolkendek de stad Berlijn aan en lieten zonder grondzicht lukraak brisant- en brandbom men op verscheidene woonwijken vallen. In weer wil van de ongunstige afweeromstandigheden wer den door luchtdoelgeschut 19 vtjandelijke vliegtui gen, waaronder 13 viermotorige bommenwerpers, neergeschoten. Na stooraanvallen door eenige vijandelijke vliegtuigen op plaatsen in Midden-Duitschland ondernamen formaties Britsche bommenwerpers in den afgeloopen nacht terreuraanvallen op plaatsen in het Rijn-Maingebied, vooral op Frank fort a.d. Main. In het stadsgebied werd aanzien lijke schade aangericht. De bevolking leed verlie zen. Nachtjagers en luchtdoelgeschut vernietigden hierbij 55 viermotorige terreurbommenwerpers. De eerste luitenant Becker, bestuurder bij een eskader nachtjagers, schoot in een enkele vlucht 5 vijandelijke bommenwerpers neer. Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen met goed gevolg afzonderlijke doelen in Londen aan. Bewakingsvaartuigen der marine schoten voor de Nederlandsche kust van drie vergeefs aanval lende vijandelijke vliegtuigen er twee neer en het derde in brand. Vandaag is er in de Wilhelmstrasse van poli tieke zijde nadruk op gelegd, dat actieve pogin gen van de Duitsche politiek aan den gang zijn ter intensifieering van den oorlog tegen Rusland. Duidelijk werd onderstreept, dat de militaire ge beurtenissen de noodzakelijkheid van versterking van den oorlog tegen de Sowjetunie hebben doen blijken. De totale kracht van de in het pact van drie vereenigde mogendheden, d.w.z. behalve Duitschland in het bijzonder Hongarije, Roemenië, Bulgarije en Slowakije, moet worden gemobili seerd, versterkt en opnieuw gevormd, om de over winning te waarborgen. In dezen zin zijn noch Hitler, noch de Duitsche buitenlandsche politiek werkeloos geweest, werd verklaard. Het voor naamste deel van de bondgenooten, zoo heet het verder, heeft oorlogslasten op zich genomen in een omvang, welke het ook de anderen tot plicht maakt in gelijke mate deel te nemen aan den ge- meenschappelijken strijd. Maatregelen in dit ver band zullen tijdens den loop van de krijgsverrich tingen ongetwijfeld aan den dag treden. De B-correspondent van het A.N.P. meldt hier over nog, dat Gesandter Schmidt als spreker van het ministerie van buitenlandsche zaken heeft verklaard, dat de gebeurtenissen in Zuidoost- Europa niets geheimzinnigs hebben en dat men er rustig en openhartig over spreken kan. De ont wikkeling van den oorlog heeft een organisatie en een nieuwe opstelling van alle beschikbare krachten noodzakelijk gemaakt. Na wederzijdsch overleg hebben Duitschland en zijn bondgenooten in het Zuidoosten en Midden van Europa besloten alle krachten voor den oorlog te mobiliseeren en tot nog nauwere samenwerking over te gaan. Op den voorgrond zal hierbij waarschijnlijk een zeer hechte militaire samenwerking tusschen Duitschland en Hongarije komen te staan, waar toe de inleidende maatregelen, zoowel op politiek als op militair gebied, reeds genomen zijn. Over eenige dagen zullen deze maatregelen ook naar buiten toe zichtbaar worden. (N.R.Ct.) Aanmelding staat open voor le deren Nederlander van 1745 jaar. Inlichtingen worden ver strekt door de Marineannahme stelle West für Germ. Freiwil- lige, Plompetorengracht 24, Utrecht, het SS-Ersatzkom mando Niederlande, Den Haag, Korte Vijverberg 5, Nebenstel- len: Amsterdam, Dam 4; Alk maar, Langestraat 56; Gronin gen, Heerestraat 46; Enschedé, Hengeloschestraat 30 en Heer len, Saroleastraat 25 en door alle Hafen- en Ortskomman- danturen in Nederland. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 23 Maart. Het opperbevel der weer macht maakt bekend: Op de Krim werden Sovjetaanvallen bij Kertsj en op het Siwasj bruggenhoofd door Duitsche en Roemeensche troepen afgeslagen. Vrij zwakke vijandelijke aanvallen op onze bruggenhoofden aan den benedenloop van den Oekrainschen Boeg bleven zonder resultaat, even als eenige pogingen om de rivier over te steken. Tusschen den middenloop van den Oekrainschen Boeg en den Dnjestr en aan den Dnjestr zelf en in het gebied ProskoerofBrody woeden nog steeds zware wisselvallige gevechten met over- machtige vijandelijke strijdkrachten. Daarbij werden 34 vijandelijke pantserwagens stukgescho ten. De onderofficier Rodewald van den berich tendienst van een grenadiersregiment vernietigde in deze gevechten binnen 45 minuten 5 sovjet- pantserwagens van dichtbij. Het garnizoen van Kowel sloeg nieuwe aanval len der bolsjewisten af en schoot van de tien vij andelijke pantserwagens, die de stad waren bin nengedrongen er zes stuk. Ten noordwesten van Kowel brachten onze troepen den opdringenden vijand na zwaren strijd tot staan. Ten-zuidoosten van Witebsk mislukten nieuwe door pantserwagens gesteunde doorbraakpogingen der bolsjewisten. Aan het Narwa-front viel de vijand meermalen vergeefs aan. Bij de zware afweergevechten in het zuiden van het oostelijke front heeft zich het 850ste regiment grenadiers onder bevel van luitenant-kolonel Schmid bijzonder De Sowjet-regeering noemde het antwoord der Finsche regeering echter volkomen onbevredigend, en zij deelde mede, dat de overhandigde wapen stilstandsvoorwaarden als minimale en elemen taire voorwaarden moesten worden beschouwd en dat pas na de aanvaarding daarvan de mogelijk heid bestond om te onderhandelen omtrent het staken der vijandelijkheden. Voorts eischte zij bin nen een bepaalden termijn een positief antwoord. Daarop verklaarde minister-president Linko- mies in de geheime Rijksdagzittiag van 14 Maart, waarin hij het Finsche voorstel benevens het uit Moskou ontvangen antwoord bekend maakte, dat er onder deze omstandigheden geen andere moge lijkheid bestond dan een afwijzend antwoord op de eischen der Sowjet-Unie. In het antwoord aan de Sowjet-Unie heeft de Finsche regeering er opnieuw op gewezen, hoe noodzakelijk het voor den Finschen Rijksdag zou zijn geweest nauwkeuriger te worden Ingelicht omtrent de formeele interpretatie der verschil lende punten, alsook omtrent den feitelijken in houd der voorwaarden. Ondanks haar streven tot herstel van de vreedzame betrekkingen heeft de regeering het echter niet mogelijk geacht de voorwaarden, die het bestaan der natie diep zou den beïnvloeden, aan te nemen, zonder eerst ze kerheid te hebben omtrent den inhoud en de inter pretatie. HET BESLUIT VAN FINLAND. De N. R. Ct. meldt uit Berlijn: De officieele verklaring van de Finsche regee ring over het besluit, Moskou mee te deelen, dat zij onder de gegeven omstandigheden de wapen stilstandsvoorwaarden niet kan aanvaarden, hoe lang het hun zal gelukken, de bolsjewistische revolutie in hun eigen landen te verhinderen. Zooals tot dusver nog altijd in het leven der volkeren, is de eenige garantie voor het bestaan van een natie de eigen kracht FINSCHE VERKLARING INZAKE KONING GUSTAAFS BEMOEIENISSEN. Het inlichtingenbureau der Finsche regeering heeft Zaterdag het volgende bericht gepubliceerd: De pers in de verschillende landen heeft het bericht ontvangen, dat de koning van Zweden, Gustaaf V, zich met betrekking tot de Finsche vredesaangelegenheid tot de politieke leiding van Finland heeft gewend. Het Finsche ministerie van Buitenlandsche Zaken deelt derhalve het volgende mede Maandag 6 Maart ontving de Finsche minister van Buitenlandsche Zaken van den Finschen ge zant te Stockholm, minister Gripenberg, een per soonlijk geheim telegram, waarin hij verwees naar het onderhoud, dat hij dienzelfden dag met den Zweedschen minister van Buitenlandsche Za ken had gehad. Tijdens dit onderhoud heeft mi nister Günther ook de meening van koning Gustaaf meegedeeld, nl. dat het wenschelijk is het eenmaal gevestigde contact niet meer te ver breken. Hij heeft verzocht deze opvatting van koning Gustaaf aan den staatspresident, den maarschalk van Finland en aan de regeering mede te deelen. In het telegram werd voorts ge zegd, dat deze mededeeling alleen aan deze per sonen mocht worden gedaan en dat zij streng vertrouwelijk behandeld moest worden. Dienzelfden dag werd het in het telegram ver vatte referaat over de uitlating van koning Gustaaf meegedeeld aan den staatspresident en aan den maarschalk van Finland, en in den mi nisterraad voorgelezen. Minister Ramsay achtte het echter juist om op Woensdag 8 Maart den inhoud van het telegram aan de commisssie voor de buitenlandsche politiek van den Rijksdag mede te deelen en te verklaren, dat het de opvatting weergaf van toonaangevende Zweedsche kringen. Ook in de rede, die de minister-president op 15 Maart voor de voltallige vergadering van den Rijksdag met gesloten deuren heeft gehouden, werd naar de mededeeling verwezen als een Zweedsche uitlating. De mededeeling is zoodoen de niet alleen nauwkeurig aan den staatspresi dent, den maarschalk en aan de regeering, doch wat betreft den feitelijken inhoud ook medege deeld aan de betreffende politieke instanties. Zij bevat echter in het geheel geen opgave over wij ziging in de door de Sovjet-regeering opgestelde voorwaarden. Het laatste antwoord der Sovjet- regeering, dat ten grondslag heeft gelegen aan de behandeling van de kwestie in de regeering en in den Rijksdag werd op 10 Maart afgegeven. WAAROM FINLAND MOSKOU’S VOOR WAARDEN VERWIERP. HELSINKI, 21 Maart. Het officieele Finsche inlichtingenbureau publiceert een officieel com muniqué waarin de regeering haar standpunt uit eenzet ten aanzien van de bolsjewistische wapen stilstandsvoorwaarden. De Finsche regeering, zoo wordt daarin gezegd, heeft het niet mogelijk geacht de voorwaarden, die het bestaan der natie diep beïnvloeden, aan te nemen, zonder vooraf zekerheid omtrent haar in houd en interpretatie te hebben. De Finsche regeering, zoo wordt in het offici eele communiqué verder gezegd, heeft op 29 Febr. den Rijksdag mededeeling kunnen doen van de wapenstilstandsvoorwaarden, die staatsraad Paa- sikivi van de Sowjet-gezante te Stockholm had ont vangen, en die reeds vroeger zijn gepubliceerd. Ofschoon van aanvaarding dezer voorwaarden in den voorgestelden vorm geen sprake kon zijn, had de Finsche regeering de mogelijkheid van verdere onderhandelingen toch niet van de hand willen wijzen. Derhalve stelde zij den Rijksdag voor het contact voort te zetten. De meerderheid van den Rijksdag keurde de opvatting der regee ring goed. Aan de Sowjet-Russische regeering werd medegedeeld, dat de wapenstilstandsvoor waarden nauwkeurig waren bestudeerd, en er werd voorgesteld de Finsche regeering de moge lijkheid te geven haar meening te uiten omtrent alle met de voorwaarden in verband staande pro blemen. OOSTLAND ROEPT I Eeuwen geleden trokken Nederlandsche Btfèren en handelaars naar het Oosten en vestigden zich daar in de steden of bouwden er hoeven voor hun gezin. Steden als Danzig en Marienwerder laten nog heden de Nederlandsche invloed in hun bouw stijl herkennen. Ook nu trekken weer jonge pio niers naar het Oosten. Deze jongens en meisjes laten de wereld zien, dat de oude Nederlandsche ondernemingsgeest nog niet verloren is gegaan. Straks gaan zij zich daar vestigen als Weerboer en als boerin. Eerst bekwamen zij zich echter voor hun taak op de boerderij. Ook Jij kunt dat doen. Ook jij kunt boer op je eigen hoeve wor den. Jongens en meisjes van 14—16 jaar, meldt je aan bij den Germaanschen Landdlenst, Het Hongaarsche persbureau heeft Woensdag middag het volgende officieele communiqué ge publiceerd: Teneinde in het kader van de gemeenschappe lijke oorlogvoering der in het driemogendheden- pact verbonden Europeesche naties tegen den ge- meenschappelijken vijand, Hongarije ter zijde te staan, vooral om de doeltreffende bestrijding van het bolsjewisme door de mobilisatie van alle krachten en het tot stand brengen van uitgebrei de beveiligingen te versterken, zijn op grond van wederzijdsch overleg Duitsche troepen in Honga rije aangekomen. In plaats van de afgetreden tot dusver aan het bewind zijnde regeering heeft rijksbestuurder Hor- thy de vorming eener nieuwe regeering opgedra gen aan Stojay, tot dusver gezant in Berlijn. Stojay zelf is thans minister-president en mi nister van Buitenlandsche Zaken; als zijn plaats vervanger is aangewezen Jenoe Rasch. Minister van Binnenlandsche Zaken is Andor Jaross. De beide verbonden regeeringen zijn het er over eens, dat de getroffen maatregelen ertoe zullen bijdragen, in den zin van de oude vriendschap en wapenbroederschap tusschen het Hongaarsche en Duitsche volk, alle hulpmiddelen van Hongarije voor de eindoverwinning der gemeenschappelijke zaak te gebruiken. Maatregel in het groote kader der bescherming van Europa. De diplomatieke correspondent van het D.N.B., dr. Siegfried Horn, schrijft o.a.: Op de plaats van het utopische „cordon sanitai re”, dat vroeger in Britsche en andere hoofden als mogelijke dam tegen den vloed uit het Oosten spookte en wellicht nog spookt, hebben de op bouwende krachten van het nieuwe Europa een levend „cordon militaire” gezet, aan welks ver sterking voortdurend gewerkt wordt. In dien zin moeten ook de jongste maatregelen worden op gevat, die thuis hooren in het grootere kader der bescherming van Europa. Hongarije neemt zijn plaats aan het strijdende front in, dat van de Oostzee tot de Middellandsche Zee zich opmaakt voor den beslissenden strijd. Het land is geroepen een actiever rol te spelen in den Europeeschen afweerstrijd tegen het bolsjewisme en tegen de intrigues der Anglo-Amerikanen. Het Alg. Handelsblad meldt o.a. nog dat de Karpathenpassen reeds door Duitsche troepen be zet zijn en dat admiraal von Horthy met andere Hongaarsche persoonlijkheden niet zooals een Reuter-bericht meldde, gearresteerd is, doch reeds op 19 Maart op het slot te Boedapest terugge keerd na den Führer in diens hoofdkwartier te hebben bezocht en de nieuwe maatregelen te heb ben goedgekeurd. Comb. van: sneeker nieuwsblad (Drijfhout'a Nieuwsblad en Nieuwe Sneeker Courant) en DE JONG’S NIEUWSBLAD, Bolsward. Verschijnt eiken Vrijdagavond. Leesgeld ƒ0.76 per kwartaal btj vooruit betaling. Losse nummers 10 ct. HoofdredacteurL. Kiezebrink, Sneek. Plaatsverv. hoofdredacteur: O. Smit, Sneek K. 22 W Doel is onderwerping der Finnen. Antwoord op vragen van Zweedschen journalist. STOCKHOLM, 19 Maart (D.N.B.) Op grond van eenige in het buitenland verspreide berichten over een beweerden stap van den Führer bij den Zweedschen koning in verband met de Finsche kwestie, heeft de Berlijnsche correspondent van het Zweedsche blad „Stockholms Tidningen” om een rechtstreeksch standpunt van den Führer ten aanzien van deze publicaties verzocht. De Führer heeft den Zweedschen correspondent op zyn vragen de volgende antwoorden ter beschik king gesteld Vraag: In buitenlandsche persberichten werd beweerd, dat de Führer bij koning Gustaaf van Zweden een stap van toenadering zou hebben gedaan in verband met de bemiddeling van den Zweedschen koning bij Finland. Stemmen deze berichten met de feiten overeen? Antwoord: De berichten zijn valsch. Ik zou ook niet weten waarom ik een zoodanigen stap zou hebben gedaan. Het is mij niet bekend, of koning Gustaaf van Zweden inderdaad in dien zin zijn invloed op Finland heeft uitgeoefend. Speciaal is mij ook niet bekend, wanneer deze stap zou zijn ondernomen. Wanneer dit echter zoo zou zijn, is hier uiteraard sprake van een zuiver Zweedsche aangelegenheid. \T o cv üTnrv 41 4w* z444- u in het algemeen den toestand op grond de wapenstilstandsvoorwaarden beoordeelt? Antwoord: Ik beoordeel de door de Sov jets bekend gemaakte wapenstüstandsvoorwaar- den precies zoo als zij bedoeld zijn. Haar doel is vanzelfsprekend, Finland in een toestand te bren gen, waarin een verdere tegenstand onmogelijk wordt, om dan datgene aan het Finsche volk te voltrekken, wat Molotof indertijd reeds te Berlijn heeft geëischt. Met welke frazen en onder welke voorwend sels deze voorwaarden der Sovjets ook bekend worden gemaakt, is practisch volkomen onver schillig. Het gaat er hier slechts om, het slacht offer een strop om den hals te leggen, om dien dan te gelegener tijd te kunnen aantrekken. Dat Sovjet-Rusland zich tot dezen stap gedwongen ziet, is slechts het bewijs, hoe sceptisch het zelf zijn militaire mogelijkheden beoordeelt. Aan de uiteindelijke bedoeling van het bolsjewisme kan niemand twijfelen nl. uitroeiing der niet-Rus- sisch-bolsjewistische volkeren in Europa en in dit geval vooral uitroeiing van de Finnen. Om dit doel te bereiken, heeft men, zooals onze te genstanders openlijk toegeven, den zenuwoorlog tegen Finland ontketend. Vraag: Meer dan eens is de vraag opgewor pen eener garantie voor Finland van de zijde van Engeland en de Ver. Staten. Wat dunkt u van dergelijke garanties voor Finland? Antwoord De kwestie van garanties voor Finland van de zijde van Engeland en de Ver. Staten kon slechts beoogen, den Finnen de on derwerping smakelijker te maken. In de practijk is elke garantie der Engelschen en der Ameri kanen een utopie. Noch Engeland noch de Ver. Staten zouden bij machte zijn, een zegevierend Sovjet-Rusland ook maar de geringste voorwaar den te stellen over de definitieve doelstelling, zefs wanneer zjj dit zouden willen. In werkelijkheid echter heeft zoowel Engeland als Amerika niet den geringsten eerlijken wil, een dergelijken invloed uit te oefenen. In beide landen regeeren dezelfde krachten, zij het ook onder een burgerlijk masker gecamoufleerd, die in Sovjet-Rusland volkomen openlijk de macht bekleeden. Wat Amerikaansche garanties betreft, zoo heeft Duitschland reeds na afloop van den wereld oorlog zijn ervaringen daarmede opgedaan. De plechtig toegezegde 14 punten van Wilson waren, nadat Duitschland de wapens had neergelegd, vergeten. De practische werkelijkheid leidde in elk afzonderlijk geval tot het tegendeel van het geen men toentertijd het Duitsche volk heel plechtig had toegezegd. Wat Britsche garanties waard zijn, dat is met het geval Polen op ecla tante wijze bewezen. Overigens staan Engeland en Amerika zelf voor ernstige binnenlandsche crises en de vraag is niet, of zij bij machte zijn, het bolsjewisme voorwaarden te stellen, doch hun verbintenis van de tewerkstelling vrijge steld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na minstens een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn karakter, gedrag, pres tatie. Gratis reisbiljetten voor den heen- en terugreis zijn verkrijgbaar bij de navolgende Nebenstellen der Waffen-SS Amsterdam, Dam 4. Alkmaar, Langestraat 56. Heerlen, Saroleastraat 25. Groningen, Heerestraat 46. Enschedé, Hengeloschestraat 30 en eveneens bij het Ersatzkommando Korte Vijverberg 5, Den Haag. ust der ten i sen .1 e. op i Ie I m- tie 1 er 1 'ie I k I J j DUITSCHE TROEPEN IN HONGARIJE.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1944 | | pagina 1