VAREN, DAT IS LEVEN! r 1 11 L 1 1 Hevige strijd op Zuidelijk deel van het Oostelijk front duurt voort Invoering Z-kaarten-procedure in voedsel- voorzieningsbe drijven Vrijdag 31 Maart 1944 BOLSWARDER EDITIE No. 13 3e Jaargang NIEUWSBLAD VOOR HET WESTEN VAN FRIESLAND j 1 II Dorpsleven of Stadsleven I WEERMACHTBCRICBT I I O; 3 1— "J n VELDMAARSCHALK ROMMEL AAN NEDERLANDSCH—VLAAMSCHE KUST. j J SOWJETTROEPEN ZETTEN ALLES OP ALLES. WESTERGOO 1 verwer- banketbakkerij c. INVOERING ZOMERTIJD. IS r 1. In de bezette Nederlandsche gebieden zal, evenals in het Groot-Duitsche rijk, op 3 April des morgens om twee uur, de zomertijd worden ingevoerd. Op dit tijdstip worden de officieele klokken een uur vooruitgezet, d.w.z. van 2 tot 3 uur. van alle voor den oorlog belangrijke installaties volgens bevel ontruimd werd. b. Tus- Tusschenpersonen in 100 cent 7 cent e e s ken- leren. I zijn 3t op amen 1 be- J lige van he AtS volkol '.anties. es ge in het tiging erk. orden 1 Mu- Pro- ram- tiyen ilaar- ttoor zon- het lijke zeil- st <t 1- n 00 Ccn^ 7 cent s 10 uur ies: Isward. 1 OOSTLAND ROEPT Stadsjongens stadsmeisjes, ook voor jullie is plaats in den Germaanschen Landdienst in West-Pruisen. Trekt er op uit en ziet meer van ons werelddeel. Leert daar het boeren-handwerk, strijdt mee in den grooten productieslag voor ons Nieuwe Europa. Duizenden hectaren vruchtbare grond liggen te wachten op rappe .stoere handen. Door jullie arbeid in het Oosten help je mede de voedselpositie, ook van Nederland, te verzekeren. Als je goed gezond bent en kunt werken, zul je daar boer of boerin kunnen worden. Meld je aan bij den Germaanschen Landdienst, Koningslaan 9, Bureau: Firma A. J. USING A BOLSWARD Marktstraat 13 Tel. 481 Giro 87926 Advertentieprijs: 1 tot 10 m.m. elke nun. meer Toezending der adv. Donderdags tot 10 uur Verantwoordelijk voor de advertenties A. J. Osinga Bolsward. ust der i ren UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 30 Maart. Het opperbevel der weer macht maakt bekend: Van den benedenloop van den Oekrainschen Boeg distantieerden zich onze troepen volgens be vel, zonder door den vijand te worden gehinderd. In de gevechten der laatste dagen hebben zich daar de Oostmarksche 3e bergdivisie onder bevel van generaal-majoor Wittmann en de Frankische 17e divisie infanterie onder bevel van kolonel Brucker door bijzondere dapperheid onderscheiden. Ten zuiden van Balta en in het gebied tusschen Dnjestr en Proeth werden vrij krachtige vijande lijke aanvallen in zware gevechten opgevangen. Ten zuiden van Proskoerov duurt de verbitterde worsteling met wisselend succes voort. De stad Czernowitz werd ontruimd. In het gebied van Stanislau zijn hevige gevech ten gaande met opgedrongen vijandelijke ge vechtsgroepen. Het dappere garnizoen van Tarno- pol weerde opnieuw concentrische Sovjet-aanval len af. In het gebied van Brody verijdelden onze troe pen heftige vijandelijke doorbraakpogingen in zware gevechten en schoten van 27 aanvallende pantserwagens er 16 stuk. Krachtige aanvallen der bolsjewisten op de stad Kowel strandden wederom op de standvastig heid der verdedigers. Noordelijk en noordoostelijk van de stad namen onze divisies in den aanval tegen den zich hardnekkig verdedigenden vijand talrijke plaatsen. Tusschen den Dnjepr en Tsjaussy nam de af- weerslag in hevigheid toe. De door talrijke pant serwagens en slagvliegtuigen ondersteunde sovjet- aanvallen werden in zware gevechten onder ver nietiging van een vrij groot aantal vijandelijke pantserwagens afgeslagen of reeds voor het be reiken van onze stellingen door het geconcen- Landwacht Nederland. De tweede Landwacht- compagnie treedt aan voor den middagdienst. De onderwijzers melden zich bij den spiesz voor het in ontvangst nemen van instructies. (C.N.F./A.G. Swart Pax s in BERLIJN, 28 Maart. (D.N.B.). Generaal-veld- maarschalk Rommel heeft wederom talrijke steunpunten aan de Nederlandsch-Vlaamsche kust bezocht en zich vooral overtuigd van de afweer kracht der nieuwste vestingwerken. Ook generaal-veldmaarschalk Sperrle heeft steunpunten en inrichtingen van de luchtmacht aan de kust van net Kanaal bezocht. Hij heeft daarbij het woord gevoerd tot de aangetreden manschappen over hun tegenwoordige en toekom stige taak en reikte daarbij onderscheidingen uit aan manschappen di» verdienstelijk hebben gemaakt, treerd afweervuur uiteengeslagen. Aan de rest van het oostelijke front kwam het alleen zuidwestelijk van Narwa tot gevechtshan delingen van beteekenis. Bewakingsvaartuigen der marine schoten boven de Finsche Golf opnieuw 3 sovjet-bommenwerpers neer. Uit Italië worden geen gevechtshandelingen van grooteren omvang gemeld. Eigen stoottroepen onder bevel van ritmeester Freiherr von Gienanth drongen noordwestelijk van Cassino de vijandelijke stellingen binnen en deden 6 pantserwagens in de lucht vliegen. Voor Anzio en aan de Noord-Afri- kaansche kust werden door slag- en torpedovlieg- tuigen 3 vijandelijke koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 18000 ton beschadigd. Boven Italië verloor de vijam door Duitsche en Italiaansche jagers, alsmede door luchtdoelgeschut 11 vliegtuigen. Een formatie Amerikaansche bommenwerpers drong in den middag van 29 Maart onder krach tige jagerbescherming tot Midden-Duitschland door en liet bommen vallen op het gebied van Brunswijk. De aangerichte schade en de verliezen zijn gering. In heftige luchtgevechten werden on der ongunstige afweeromstandigheden 22 vijande lijke vliegtuigen, waaronder 12 viermotorige bom menwerpers vernietigd. In den afgeloopen nacht lieten eenige vijande lijke stoorvliegtuigen bommen vallen op West en Noord-Duitschland. De commodore van een jachteskader kolonel Wilke, die op grond van 155 overwinningen in de lucht door den Führer was onderscheiden met het eikenloof met de zwaarden bij het ridderkruis van het ijzeren kruis heeft in een luchtgevecht den heldendood gevonden. In hem verliest de Duit sche luchtmacht een harer voortreffelijkste jacht- vliegers en formatie-commandanten. Neerlands toekomst ligt op de baren het zeegat ui: we gaan weer varen. Aanmelding als vrijwilliger bij de Kriegsmarine staat open voor iederen Nederlander van 1745 jaar. Inlichtingen worden verstrekt door de Marineannahmestelle West für Germ. Frei willige, Plom- petorengracht 24, Utrecht; de Marinemeldestellen in Groningen, Harlingen, Steenwijk, Ede, Breda en Bergen op Zoom; de Hafenkommandanturen in Amsterdam, IJmuiden, Rotterdam en Vlissingen; de SS-Meldestellen in Den Haag, Amsterdam, Alkmaar, Groningen, Enschedé en Heerlen, zoowei als bij alle Weermachts- en Ortskommandanturen in Nederland. h) Onder nummer 9 („früher ausgeübte Tatig- keit”): het vroegere beroep, b.v. ongeschoold ar beider; i) Onder „Begründung des Antrages” moet de beteekenis van het personeelslid voor het bedrijf kort worden aangegeven, b.v. de eenige chemicus, beste vakkundige pakhuisknecht enz. Ook kan op sociale gezichtspunten worden gewezen, b.v. kost winner van zijn ouders en vijf jongere kinderen. Hier moet ook worden aangegeven, indien de be trokkene reeds is afgekeurd. De vrijstelling van den arbeidsinzet heeft plaats hetzij voor een bepaalden, hetzij voor een onbe- paalden tijd. Na de beslissing krijgt zoowel de betreffende vakgroep resp. de Duitsche Kamer van Koop handel als de ondernemer één Z-kaart terug, waarop de beslissing is aangeteekend. De vrijstellingen, die naar aanleiding van de aanvragen zijn gegeven, zijn bindend voor de ar- beidsbureaux en kunnen door deze bureaux niet worden ingetrokken. Mocht desondanks een vrij stelling door een arbeidsbureau niet worden er kend, dan is de vakgroep resp. de Duitsche Ka mer van Koophandel in de gelegenheid om in overleg met de Hauptabteilung Ernahrung und Landwirtschaft onmiddellijk daartegen op te ko men. De verzoeken om vrijstelling van bovengenoem de groepen van bedrijven en personen moeten on verwijld en wel uiterlijk tot 30 Aoril 1944 bij de Hauptabteilung Ernahrung und Landwirtschaft resp. bij de Duitsche Kamer van Koophandel te Amsterdam worden ingediend. Ondernemers, die SS-vrijwillige-pantsergrenadiers-brigade „Neder land”. Bij de afweergevechten in het gebied van Leningrad hebben de manschappen der SS-vrij- willige-pantsergrenadiers-divisie „Nederland” zich onderscheiden. De brigade-commandant, SS- Oberführer Wagner, die zelf het Ridderkruis draagt, reikt aan ziin mannen het Ijzeren Kruis uit. (SS F.K, Wisniewski Q[£L F s). Vrijstelling van de onmisbare arbeidskrachten. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld: Op grond van de verordening van den Rijks- commissaris voor het bezette Nederlandsche ge bied, nr. 108/1942, waarbij elke ondernemer ver plicht werd desgevraagd inlichtingen te verstrek ken omtrent in zijn bedrijf aanwezige arbeids krachten, is in toepassing gebracht de z.g Z- kaartenprocedure. Deze procedure wordt thans ook voor het geheele gebied van de voedselvoor ziening ingevoerd. Op deze wijze worden voor dit bijzonder belang rijke deel van het economische leven de arbeids krachten vrijgesteld, die noodzakelijk zijn om de Het dorpsleven wordt het duidelijkst hierdoor gekarakteriseerd dat men in het dorp te doen heeft met de samenleving op kleine schaal, waar men elkander vrij nauwkeurig kent en elke vreem deling de aandacht trekt. Zulk een kleine samen leving heeft enkele niet te versmaden voordeelen. Men voelt er zich niet eenzaam en in gevallen van ziekte of anderen tegenslag is het zeldzaam, dat men van vrienden of buren geen hulp ontvangt. Het nadeel van in een dorp te wonen is aan deze voordeelen nauw verwant. Men heeft in het dorp de vervelende neiging om elkander erg op de vingers te zien of zooals men dat noemt, steeds over de horretjes te kijken. In de stad Is elk mensch bijna geheel op zichzelf aangewezen. Men kan jarenlang in een straat of zelfs in een pension wonen, zonder dat men met zijn naaste buren in contact komt. Het ’ever, is daardoor veel kouder en mechanischer en de ge volgen zijn, dat men op allerlei gebied, zoowel op dat van financiën, godsdienst en moraal gemak kelijker tot uitglijden komt. Inplaats van het spi onnetje of het horretje heeft de stad den koelen, blinden muur. Intusschen is de laatste jaren een vereffenings- proces tusschen stad en land aan de gang. De stad is vooral tegenwoordig meer en meer tot het besef gekomen, dat zij zonder het dorp niet kan be staan. Men denke slechts aan het voedselvraag- stuk. Het dorp van zijn kant is door radio, auto bus en filmvoorstelling veel dichter dan voorheen bij het stadsleven gekomen. De vaste dorpskern begint zich min of meer onder invloed van deze moderne verkeersmiddelen los te weeken. Indien men vroeger als stedeling in een dorp ging logeeren, kon men ervan op aan, niet alleen nagekeken, doch ook druk bepraat te worden. Men was een vreemde eend in de bijt, en de kri tiek was in den regel lang niet malsch. Alles, wat in kleeding of manieren van het dorpsleven verschilde, werd belachelijk gemaakt en gehekeld. Thans kan men tot in de verste uithoeken van Nederland reizen zonder dat men door zijn klee ding of voorkomen het een of andere stille dorp en zijn bewoners in deining brengt. Het ziet er naar uit, of op den duur ook het dorpsleven meer met het leven van den tijd in rechtstreeksche verbinding is gekomen. Wat vermoedelijk blijven zal in de verhouding van stad en dorp is het tempo-verschil. De stede ling, althans de groote meerderheid der stads bewoners, vindt zijn bestaan temidden van de groote bedrijven, die nauwkeurig als een uurwerk georganiseerd zijn en met het oog op de klok werken. De aard der landelijke bezigheden brengt mee, men denke slechts aan landbouw en veeteelt, dat men daar in kalmer tempo arbeidt, waar tegen over staat, dat men er in den regel langere ar beidsdagen maakt. Kort samengevat zou men kunnen zeggen: het dorp bestaat uit het contact met het langzame, gestadige leven van de natuur; de stad vindt haar bestaansreden in het grootbedrijf, dat wil zeggen in de techniek. De vraag of men zich beter in stad of dorp zal op zijn plaats voelen, hangt dus in laatste instan tie af van het levenstempo, dat een ieder persoon lijk het beste eigen is. Nimmer mag echter uit het oog worden verlo ren dit is een waarheid, al te veel over het hoofd gezien en thans onder den invloed der nieu were politieke beschouwing weer op haar eere- plaats hersteld dat! de stad en haar bewoners zonder het dorp niet denkbaar lijn en zich beide uit de krachten van bodem en plattelandsbevol king gestadig dienen te vernieuwen. (C.D.). en op te m- tie er lie k- a- van zijn bedrijfstak behartigt, in dit geval de „Hauptabteilung Ernahrung und Landwirt schaft”, Juliana van Stolberglaan 45, Den Haag. Duitsche ondernemingen, d.w.z. ondernemingen, waarvan de eigenaar of de meerderheid van de eigenaren Rijksduitscher is, alsmede ondernemin gen, waarvan het kapitaal voor meer dan 50 pet. Rjjksduitsch bezit is, of die een Rijksduitsche „Ubernahme-treuhander” hebben, dienen hun aan vrage in bij de Duitsche Kamer van Koophandel voor Nederland te Amsterdam, welke de aanvra gen doorgeeft aan de Hauptabteilung Ernahrung und Landwirtschaft in Den Haag. Deze instantie beslist over de aanvragen. De vakgroepen worden in de gelegenhied gesteld om de belangen van de aangesloten ondernemers te bepleiten binnen het kader van richtlijnen, welke hun na overleg met de vakgroepen en de betref fende bedrijfschappen worden verstrekt. De ontvangst van een aanvrage wordt beves tigd door de toezending van een ontvangstbewijs. Het ontvangstbewijs waarborgt, dat de arbeids- bureaux zoolang de beslissing op het verzoek niet is genomen, geen werkkrachten aan het bedrijf onttrekken. Mocht een ondernemer korten tijd na het indienen van zijn aanvrage nog geen ont vangstbewijs hebben gekregen, dan moet hij zich onmiddelljjk tot de Hauptabteilung Ernahrung und Landwirtschaft resp. de Duitsche Kamer van Koophandel wenden. Bij het verzoek moeten worden overgelegd: 1. Een wit vragenformulier in drievoud, dat de totale personeelsbezetting weergeeft; 2. Voor elke mannelijke werkkracht van 18 tot 45 jaar (eigenaar, directeur of medewerkende fa milieleden daaronder begrepen) een driedeelige groene Z-kaart. Ook voor reeds vroeger door z.g. Ausweise vrij gestelde werkkrachten moeten Z-kaarten worden ingediend, aangezien deze Ausweise met de door voering van de Z-kaartenprocedure hun geldig heid verliezen. Aanvraagformulieren en Z-kaarten zijn verkrijg baar gesteld bij de vakgroepen, de Kamers van Koophandel en de Duitsche Kamer van Koophan del voo:r Nederland te Amsterdam en te Rotter dam. Onjuist, onduidelijk of onvolledig ingevulde aan vragen worden als niet gedaan beschouwd en niet behandeld. De vragenformulieren en Z-kaarten moeten met de schrijfmachine of in blokschrift duidelijk en volledig worden ingevuld, de Z-kaarten van da tum en handteekening voorzien. Naast de hand- teekening op de Z-kaart dient de onderteekening door een firmastempel, met de schrijfmachine of in blokschrift te worden herhaald. Filiaalbedrijven moeten zoowel voor het hoofd bedrijf als voor elk filiaal een afzonderlijke aan vrage indienen. Op de aanvragen van de filialen moet de zetel van het hoofdbedrijf worden aange geven. Filiaalbedrijven moeten den omzet van de afzonderlijke filialen opgeven, terwijl het hoofd bedrijf slechts die omzetten moet opgeven, die ge maakt worden met afnemers buiten hun filialen. Aan het hoofd van het vragenformulier moet een vakgroep, waarbij de onderneming is aange sloten, worden aangegeven alsmede het bedrijf schap op welks gebied zij werkzaam is. Is de on dernemer lid van meer dan één vakgroep, dan moet slechts één daarvan worden genoemd en wel die, in welker artikelen de onderneming den grootsten omzet heeft. Hetzelfde geldt voor het bedrijfschap. Ondernemingen, die bij geen vak groep zijn aangesloten .omdat bijv, voor hun arti kelen nog geen vakgroep is opgericht, kunnen aangeven „behoort tot geen enkele vakgroep”. Ondernemingen, die zoowel in den handel, de industrie of het ambacht werkzaam zijn, moeten bij de vraag naar den omzet dezen splitsen in handels-, industrie- of ambachtsomzet. Rijksduitschers moeten in de vragenformulie ren met „R.D.” worden aangeduld. Joden moeten ook op de vragenformulieren wor den vermeld en als „Jood” worden aangeduid. Bij de indiening van de Z-kaarten moet er op worden gelet: a) dat elk der drie deelen gelijkluidend moet worden ingevuld (de afzonderlijke deelen mogen niet gescheiden worden) en vervolgens moet wor den opgegeven b) Onder von/van toeziend orgaan: Haupt abteilung Ernahrung und Landwirtschaft, Den Haag; c) Onder für/voor: nauwkeurige aanduiding van de firma met plaatsnaam, straat en telefoon nummer, indien mogelijk met stempel, schrijf machine of drukletters; d) Onder als/als: nauwkeurige opgave van de betrekking resp. werkzaamheid van den betrok kene, bijv, eigenaar, procuratiehouder, monteur, bakker, enz.; e) Onder de nummers 17 de gegevens be treffende den persoon; f) Onder Arbeidsbureau (G.A.B.) het voor het bedrijf, dus niet voor de woonplaats van het per soneelslid bevoegde arbeidsbureau, bij filialen het voor de filialen bevoegde arbeidsbureau. Inlichtin gen geven in twijfelgevallen de arbeidsbureaux, de burgemeesters, politie of kamers van koop handel; g) Onder 8a resp. 8 indien op de kaarten een ruimte 8a niet is aangegeven: het nummer van De correspondent te Berlijn van het A.N.P. meldt: Hetgeen zich op het oogenblik in het Zuiden van het Sowjet-Russische front afspeelt, gaat on getwijfeld in beteekenis ver uit boven de gevech ten, die aan het groote Sowjet-Russische offensief tegen den zuidelijken vleugel van het Duitsche front zijn voorafgegaan. Wat van Duitsche zijde bij den aanvang van dit offensief reeds werd ver wacht, schijnt bewaarheid te worden: Het Roode Leger schijnt thans alles op alles te zetten om de Duitsche legergroep-Zuid beslissend te verslaan. De krachtsinspanning, die het zich daartoe ge troost, is geweldig en de overmacht, waarover het beschikt, volgens Duitsche verklaringen op som mige punten overweldigend. Drie legers stormen zonder ophouden op de Duitsche stellingen in en laten de verdedigers in dezen waarlijk giganti- schen strijd geen oogenblik tot rust komen. Niet alleen de omvang van den strijd verleent dezen meer dan gewone beteekenis, doch ook het feit, dat hij thans tot de grenzen van het grond gebied der met Duitschland verbonden staten is genaderd, hetgeen uiteraard in deze landen niet zonder invloed is gebleven. Als eerste heeft Hongarije zich reeds moeten aanpassen aan de situatie, die door het aan zijn grenzen dreigende gevaar is ontstaan, en waar schijnlijk zullen ook in Roemenië nieuwe maat regelen worden genomen. Men kan zeggen, dat het militaire verloop ook in politiek opzicht zijn invloed zal doen gelden. Berlijnsche kringen ver wachten er in elk geval een versterking van de banden met de verbonden Zuidoost-Europeesche staten van. Uit de Duitsche berichten blijkt, dat het front nog steeds in beweging is, en dat het scheppen van een evenwicht tusschen de Sowjet-Russische aanvallen en de Duitsche verdediging, iets waarin de Duitsche legerleiding zich bij voorgaande offen sieven van het Roode Leger steeds een meester heeft getoond, nog niet op alle plaatsen is ge lukt, al heeft men daarentegen het tempo van den opmarsch der Sowjet-Russen, vooral aan den benedenloop van de Boeg, d.w.z. op den Oostelij- ken vleugel van het uitgestrekte slagveld, aan merkelijk kunnen vertragen. De ernst van den toestand wordt dan ook in militaire kringen al hier niet verheeld. Het kritiekste punt van het front is op het oogenblik wel daar, waar het tweede Sowjet- Russische Oekraine-leger onder maarschalk Kon- jev, na tusschen Mogilev-Podolsk en Jampol de Dnjestr te zijn overgetrokken, in Zuidelijke rich ting tot voorbij Balti (Bjeltzi) is opgerukt, en thans aan de spoorlijn naar de Roemeensche stad Jassy staat. Het is thans de Proeth genaderd, de rivier, die tot 22 Juni 1941 de grens van Roemenië vormde, en vanwaar indertijd het Duitsche offen sief tegen de Sowjet-Unie is begonnen. Voor Roe menië beteekent dit, dat de vijand thans aan zijn poorten staat. De snelheid, waarmede Konjev naar het Zuiden oprukt, vormt ongetwijfeld een gevaar voor de Duitsche en de Roemeensche troepen, die nog aan den benedenloop van de Boeg standhouden. Deze zijn op den Westelijken oever van de Boeg terug getrokken, behalve in het gebied van de Marine basis Nikolajev, dat een landingshoofd op den anderen oever vormt, en inmiddels in de onmid- dellijke nabijheid van het front is komen te lig gen. Zij hebben zich tot dusver met succes kunnen weren tegen pogingen van strijdkrachten van het derde Oekrainsche leger onder maarschalk Mali- nofski, na overschrijding van de Boeg in zuide lijke richting door te stooten naar Odessa, om zoo doende den verdedigers aan de monding van deze rivier in den rug te komen. Een grooter gevaar voor hen vormt wellicht de Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelde Woensdag in zijn bericht o.a. mede dat de aan den oostelijken oever van de Boeg ge legen stad Nikolajev na wekenlange vernieling Sowjet-Russische opmarsch in de richting van Jassy, waardoor, indien hij niet tot staan wordt gebracht, de Duitsche en de Roemeensche troepen ten Oosten van de Proeth, willen zij niet worden afgesneden, gedwongen zouden zijn, zich terug te trekken. Op den westelijken vleugel opereert de Sowjet- Russische maarschalk Sjoekov met zijn eerste Oekrainsche leger. De druk, dien zijn strijdkrach ten in westelijke richting oefenen, schijnt thans door de Duitsche verdediging te zijn opgevangen. De colonne, die in de richting van Lemberg op rukte, wordt bij Brody tegengehouden, een an dere colonne is ten Noordwesten van Kowel tot staan gebracht. Laatstgenoemde stad zelf, die de bolsjewisten na een overvleugelende beweging hedden willen bestormen, is nog in Duitsche han den. Dr opmarsch van Sjoekovs strijdkrachten naar het Zuiden, die blijkbaar op Czernowitz is ge richt, heeft tot verbitterde gevechten aan de Dnjestr geleid. Het spoorweg, tation Proskoerov is door de Duitschers prijsgegeven, doch het ernstig bedreigde Kamenets-Podolsk is nog steeds in hun bezit. De strijd nadert hier thans de Karpathen, die den toegang tot Hongarije beschermen ei) den opmarsch der bolsjewisten voorloop’g wel tot staan zullen brengen. Een omstandigheid, die de Duitsche verdediging de laatste weken ernstig bemoeilijkt heeft, doch thans geleidelijk minder haar invloed zal doen gel den, is de modder. Waarom deze voor den Sowjet- Russischen aanvaller minder nadelig is dan voor de Duitsche verdediging, wordt van Duitsche zijde aldus verklaard, dat de aanvaller het in de hand heeft zijn strijdkrachten te concentreren op de punten, waar hij tot den aanval wil overgaan. De verdediger daarentegen moet zijn strijdkrachten zoo opstellen dat zij naar verschillende kanten kunnen ingrijpen. Bijgevolg moeten zij doorgaans een veel grooteren weg afleggen naar het pvnt, waar zij in den strijd worden geworpen,, iets wat b.j de in modderpoelen erschapen wegen natuur lijk extra groote moeilijkheden oplevert. Volgens Duitsche militaire waarnemers mag deze omstan digheid bij de beoordeeling der militaire gebeurte nissen der laatste weken niet uit het oog worden verloren. Comb, van SNEEKEK NLELWSBLAD (Drjjfhout’s Nieuwsblad en Nieuwe Sneeker Courant)en DE JONG’S NIEUWSBLAD, Bolsward. Verschijnt eiken Vrijdagavond. Leesgeld 0.7Ö per kwartaal Dij vooruit betaling. Losse nummers 10 ct. Hootdredacteur L. Klezebrink, Sneek. Plaatsverv. hoofdredacteur: C. Smit, Sneek K l'ZV. voedselvoorziening te verzekeren. Aan de kaartenprocedure behoeven op dit oogenblik nog niet deel te nemen de eigenaren en werkkrachten van land- en tuinbouwbedrijven dus boeren, tuinders, visschers en de bij hen werk zame personen. Voor deze groepen van personen blijven de uitgegeven gele vrijstellingsbewijzen voorloopig van kracht. Onder de Z-kaartenprocedure voor de voedsel- voorzieningsbedrijven vallen thans dus de volgen de groepen van bedrijven en personen: 1. De geheele industrie op het gebied van de voedselvoorziening, zooals deze is ondergebracht in vakgroepen en ondervakgroepen van de vol gende bedrijfsgroepen: a. Binnen- en buitenlandsche akkerbouwproduc ten verwerkende industrie; b. Industrie van oliën, margarine, vetten en verwerking van dierlijke producten; c. Derivaten van landbouwproducten kende industrie; d. Zuivel- en melkproductenindustrie en melk- inrichtingswezen e. Groenten- en fruitverwerkende industrie; 2. De geheele groothandel in levensmiddelen, zooals deze is ondergebracht in de vak- en onder vakgroepen van de onderbedrijfsgroep groothan del voedselvoorziening en aanverwante gebieden. 3. De tusschenpersonen in de voedselvoorzie- ningsbranches, o.m. zooals zij zijn ondergebracht in de tot de bedrijfsgroep tusschenpersonen be- hoorende vakgroepen: a. Tusschenpersonen in bloembollen; schenpersonen in cacao; c. Tja1 alcoholhoudende dranken; d. Tusschenpersonen in granen; e. Tusschenpersonen in groenten en fruit; f. Tusschenpersonen in kaas; g. Tusschenpersonen in koffie; h. Tusschenpersonen in kruidenierswa ren; i. Tusschenpersonen in kunstmeststoffen; j( Tusschenpersonen in melkproducten; k. Tus schenpersonen in oliën, vetten en oliezaden; 1. Tusschenpersonen in specerijen; m. Tusschenper sonen in suiker; n. Tusschenpersonen in thee; o. Tusschenpersonen in visch; p. Tusschenpersonen m gedroogde zuidvruchten; q. Tusschenpersonen in zetmeel. 4. De détailhandel in de voedselvoorziening, zooals deze is ondergebracht in de tot de bedrijfs groep détailhandel behoorende vakgroepen: a. Détailhandel in kruidenierswaren; b. Détail handel in melk, boter, kaas en eieren; c. Détail- nandel in aardappelen, groenten en fruit; d. Détailhandel in visch; e. Détailhandel in wild en gevogelte; f. Détailhandel in brood, banket, cho colaterieën en suikergoed; g. Détailhandel in vleeschwaren; h. Détailhandel in alcoholhoudende en alcoholvrije dranken; i. Détailhandel in bloe men en planten. 5. De ambachtsbedrijven in de voedselvoorzie ning, zooals deze zijn ondergebracht in de tot de bedrijfsgroep voedselvoorzieningsambachten be hoorende vakgroepen: a. Slagerij; b. Brood- en Maalderij; d. Loondorsche •ij. II. De navolgende groepen: 1. De koel- en vrieshuizen, ondergebracht in de ondervakgroep koel- en vrieshuizen. 2. De vlasverwerkende ambacht-bedrijven (vlasroterijen). 3. De griend- en rietbedrijven, zooals deze zijn ondergebracht in de ondervakgroepen verpak- kingsmanden-industrie en rietmatten-industrie, ondervakgroep biezenmattenmakerijen en -sor- teerderflen. 4. De boerenleenbanken en haar centrales, opgenomen in de bedrijfsgroep landbouwcrediet- banken. 5. Het ambacht te plattenlande en de ambach- telijkè nevenbedrijven van den landbouw met name: a. Dorpssmeden; b. Wagenmakers; c. Repa- ratie-inrichtingen voor landbouwwerktuigen en -machines; d. Dorpstimmerlieden, electro-techni- sche installateurs, metselaars en dakdekkers, die uitsluitend of in hoofdzaak op het platteland werkzaam zijn; e. Zadelmakers en vervaardigers van tuigen; f. Persbedrijven voor hooi en stroo; g. Grasdrogerijen. Voor zoover ondernemingen uit de onder II op- gesomde groepen van bedrijven reeds aan de door voering van de Z-kaartenprocedure hebben deel genomen, kan daarmede worden volstaan. Het is niet noodig, om een tweede maal Z-kaarten in te dienen. Wil een ondernemer, hetzij voor zichzelf, hetzij voor zijn personeel, vrijstelling van arbeidsinzet verkrijgen, dan moet hij een aanvrage daartoe in- :n ïi net persoonsbewijs; Utrecht.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1944 | | pagina 1