Rijksminister dr. Goebbels over politieke en militaire situatie Hevige gevechten tusschen Dnjestr en Proeth Donderdag 6 Kpril 1944 BOLSWARDER EDITIE No. 14 3e Jaargang NIEUWSBLAD VOOR HET WESTEN VAN FRIESLAND 1 I o. 31 WEERMACHTBERICHT Ons Nationalisme uw Redding Ons Socialisme uw Toekomst op 1 te I tn- I tie 1 er 1 I 'ie I I a,- I WESTERGOO WAFFEN-S.S. (VVIKINf 189.— :n BEKENDMAKING I LANDWACHT NEDERLAND. voor Vergelijking met 1939. Dank aan Berliners. VON MANSTEIN EN VON KLEIST ONDERSCHEIDEN. 80,— 84.— 25.— SS-Obergruppenführer und General der Polizei, get. RAUTER. 100 cent 1 cent SWJ ■só 1 ken- leren. I zijn 3t op amen zon- het lijke zeil- :he lil volte-, ’.an ties, es ge- Aangezien reeds is gebleken, dat onbevoegden misbruik hebben gemaakt van politiebevoegdheid, zgn. in verband met de landwacht, wijs ik er nog maals op, dat de landwacht in dienst altijd ken baar is aan de roode armband met het opschrift „Landwacht” en bovendien zich kan legitimeeren door het roode legitimatiebewijs van de landwacht Nederland. De burgerij is dus in geenerlei opzicht verplicht gevolg te geven aan bevelen van personen, die zich als landwachter uitgeven en die genoemde kenteekenen niet dragen of kunnen toonen. In tegendeel, men wordt verzocht dergelijke voor vallen aanstonds bij de bevoegde landwachtinstan- ties te melden, zoodat daartegen onmiddellijk kan worden opgetreden. Gewestelijk kommandeur Zuid-Holland en Zeeland. „Goliath”, een Duitsch wapen voor de bestrijding van pant serwagens en bunkers. Op een transportwagen wordt de „Go liath” in de nabijheid van het operatiegebied gereden en daar voor den aanval gereed ge maakt. (P.K. Hfertmann/St P s) VERHOOGING UITKEERING AAN FAM1 LIELEDEN VAN VRIJWILLIGERS BIJ DE S.S. WACHTBA TAILLON EN LANDSTORM NEDERLAND. BERLIJN, 1 April (D.N.B.). Rijksminister dr. Goebbels heeft Vrijdagavond het woord ge voerd op een groot appèl van de Berlijnsche partij leiding, dat de Kreis- en Ortsgruppenleiter, als mede de leiders der onderafdeelingen van de nat.- socialistische arbeiderspartij in een traditioneele Berlijnsche vergaderzaal vereenigde. In zijn met krachtig applaus ontvangen en door herhaalde stormachtige betuigingen van instem ming onderbroken rede over de politieke en mili taire situatie, begon dr. Goebbels met te zeggen, dat het bij een beschouwing van de oorlogspositie, vooral in tijden van elkaar snel opvolgende ge beurtenissen, meer verhelderend werkt en doel matiger is, de grondbeginselen van de Duitsche oorlogvoering in het oog te houden, dan zich uit sluitend te houden aan de dingen van den dag. „Wij hebben in deze worsteling niet alleen over winningen, doch ook tegenslagen te noteeren’, zoo vervolgde dr. Goebbels. „Wij, nat.-socialisten, zijn in dergelijke moeilijkheden opgegroeid en zul len het derhalve ook het beste met ze klaarspelen. Juist in kritieke tijden komt het er op aan, dat de leiding van een strijdende gemeenschap zij het nu een beweging of een geheel volk nooit van haar grondbeginselen afwijkt, doch door alle ge varen, toevalligheden en tegenslagen van de krijgskansen heen het doel onwrikbaar in het oog houdt. Er bestaat voor ons in dezen strijd om onze levensrechten en om de levenssubstantie van ons volk maar één mogelijkheid: de overwinning. DE GEALLIEERDE SCHEEPSVERLIEZEN. He. Duitsche weermachtbericht van j.l. Zater dag deelde o.m. mede: In den strgd tegen de BritschAmerikaansche aanvoervloot hebben marine en luchtmacht in de maand Maart 29 koopvaardijschepen met een ge- zamenlijken inhoud van 156.000 brt. tot zinken gebracht. 31 andere schepen met een gezamen- lijken inhoud van 176.000 brt. werden door tref fers van bommen en torpedo’s beschadigd. Velen van deze schepen moeten als verloren beschouwd worden. Aan vijandelijke oorlogsbodems werden 22 tor pedojagers en escortevaartuigen, twee onderzee- booten en 12 torpedomotorbooten tot zinken ge bracht. Vier torpedojagers en 15 torpedomotor- boöten werden ten deele zoo zwaar beschadigd, dat ook zij als verloren beschouwd moeten wor den. Bureau Firma A. J. O8INGA BOLSW ARD Marktstraat 13 TeL 451 Giro 87926 Advertentieprijs: 1 tot 10 m.m. elke m.m. meer Toezending der adv. Donderdags tot 10 uur Verantwoordelijk voor de advertenties A. J. Osinga Bolsward. in het q tiging 1 erk. i 'orden 1 Mu- Het Duitsche weermachtbericht van 4 April meldt o.m.: In de Noordelijke IJszee vielen onze duikbooten de laatste dagen vijandelijke formaties oorlogs schepen aan en brachten 14 torpedojagers en kor vetten tot zinken, waaronder verscheidene groote torpedojagers van de Tribal-klasse. In verband met deze gevechtshandelingen pro beerden gisteren Britsche vliegtuigen, die van een vliegkampschip waren opgestegen, een Noorsch steunpunt van de marine aan te vallen. De aan val werd door den eigen afweer uiteengeslagen en kwam niet tot volledige ontplooiing. Hierbij wer den door het slagschip Tirpitz vier, door een voor- postboot twee vijandelijke vliegtuigen neerge schoten. DE HOUDING VAN FINLAND. In de Wilhelmstrasse worden op de geruchten, dat Paasikivi opnieuw een bezoek brengt aan Stockholm, geen commentaren gegeven. De ge ruchten, die hoofdzakelijk in de Zweedsche pers zijn opgedoken, worden weliswaar niet gedemen teerd, doch aan den anderen kant kunnen ook geen feiten worden aangevoerd, die op een hervat ting der Finsch-Russische wapenstiïstandsonder- handelingen wjjzen. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FilHRER, 5 April. Het opperbevel der weer macht maakt bekend: Ten oosten van den benedenloop van den Dnjestr ondernamen de sovjets verscheidene ver- geefsche aanvallen. Om een penetratieplek wordt nog gestreden. Tusschen Dnjestr en Proeth zgn hevige gevech ten met aanvallende sovjerpantserformaties aan den gang. Ook van Duitsche zijde worden nieuwe troepen in den strijd geworpen. Ten noorden van Jassy namen Roemeensche troepen een door den vijand sterk bezet heuvel- terrein in bezit en brachten den bolsjewisten zware verliezen toe. In het gebied ten noorden van Czernowitz heeft een ten noorden van den Dnjestr staande Duitsche gevechtsgroep zich al vechtende verder den weg teruggebaand naar de bevolen doelen. Tusschen Stanislau en Tarnopol alsmede in het gebied ten zuiden en noordwesten van Brody na men onze troepen in tegenaanvallen talrijke plaat sen in bezit en sloegen de bolsjewisten onder zware verliezen achteruit. De verdedigers van Tarnopol hielden ook giste ren weer stand tegen sterke vijandelijke aanvallen. Sterke Duitsche formaties gevechtsvliegtuigen vielen in den afgeloopen nacht de vijandelijke aan- voerbasis Korosten aan. Er ontstonden in spoor- weginstallaties en het stadsgebied krachtige ont ploffingen en uitgestrekte branden. Onze aanvallen in het gebied van Kowel brach ten ondanks taaien vijandelijken tegenstand bij den verderen opmarsch verscheidene hoogten en plaatsen in ons bezit. Een brigade stormgeschut heeft daarbij alleen 37 vijandelgke stukken ge schut vernietigd. Ten zuiden van Pleskau zgn nieuwe, den ge- Wederom zijn honderden Ne- derlandsche vrijwilligers dezer dagen vanuit Den Haag naar het Oostelijk front vertrokken. De vrijwilligers onderweg naar het station. (C.N.F./Meijer Pax s) het dus doen uitbetalen als onderstand aan him ouders, kunnen het echter ook bijv, op een eigen bankrekening gestort krijgen, naar keuze. Deze bijdrage in het onderhoud of ter eigen be schikking wordt in alle gevallen toege staan. In plaats van deze bijdrage in het onderhoud wordt voor zoover de vrijwilliger voor het grootste gedeelte in het onderhoud van zijn ouders had te voorzien kostwinnersvergoeding uitgekeerd en wel bij een ouder tot 70.per maand; bij beide ouders tot 115.per maand. Bovendien kan in bijzondere gevallen een huur- toeslag worden verleend. Buiten de bovengenoemde gezins- en andere uitkeeringen ontvangt de vrijwilliger zijn soldij, vrije voeding .kleeding enz. Alle verdere inlichtingen zijn verkrijgbaar en aanmeldingen kunnen geschieden bg het Ersatz- Kommando Niederlande, Korte Vijverberg 5, Den Haag, en Nebenstelle Amsterdam, Dam 4; Ne- benstelle Heerlen, Saroleastraat 25; Nebenstelle Groningen, Heerenstraat 46; Nebenstelle Ensche dé, Hengeloschestraat 30; Nebenstelle Alkmaar, Langestraat 56, alwaar voo. de eerstdaags te houden keuringen eveneens gratis reisbiljetten voor de heen en terugreis verkrijgbaar zijn. De aandacht wordt er op gevestigd, dat zg, die om bijzondere redenen in Nederland moeten blg- ven, dienst kunnen nemen bij het S.S.-Wacht- bataillon Amersfoort, of bij den Landstorm Neder land, waarvoor alle bovengenoemde uitkeeringen, levensmiddelen-toeslagen en alle andere voordee- len eveneens gelden. Zg, die tusschen den leeftijd van 1835 jaar zgn en aanmeldingsplichtig zijn voor den arbeids inzet, kunnen zich eveneens aan bovengenoemde adressen persoonlijk of schriftelijk aanmelden en worden tgdens hun verbintenis bg bovengenoemde onderdeden vrijgesteld van den arbeidsinzet. Officier in de Waffen-S.S. kan ieder worden, die na ten minste een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen; zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 31 Maart. De Führer heeft generaal-veldmaar- schalk von Manstein, opperbevelhebber van een legergroep, als 59sten soldaat van de Duitsche Weermacht, en generaal-veldmaarschalk von Kleist, opperbevelhebber van een legergroep als COsten soldaat der Duitsche Weermacht het eiken loof met de zwaarden bg het ridderkruis van het Ijzeren Kruis verleend. Bij het afwegen van de Duitsche overwinnings- kansen, zoo vervolgde dr. Goebbels in dit ver band, is het daarom goed, de algemeene oorlogs situatie van thans te vergelijken met de situatie van 1939, om daaraan te zien, dat ondanks vele onvermijdelijke tegenslagen, die Duitschland in dezen oorlog heeft moeten ondervinden, de opzet der Duitsche operaties reeds thans tot de grootste historische resultaten heeft geleid. Het is een feit, dat al te gemakkelijk vergeten wordt, zoo constateerde de minister onder aan houdenden bijval, dat het Duitschland is gelukt, den ring te verbreken, dien de vijanden van Duitschland in 1939 om het Rijk hadden gelegd. Toen is de positie van Duitschland zeer gevaar lijk geweest, en even heeft het er naar uitgezien, alsof Duitschlands vijanden de om den hals van het Duitsche volk gelegde lus nog maar behoefden aan te halen. Dit ernstige gevaar zgn wij thans te boven gekomen. De vgand staat ver voor de Duitsche grenzen”. De minister plaatste vervolgens in een beschou wing van de vijandelijke krijgspositie, tegenover de Duitsche successen de verkeerd uitgevallen politieke en ook militaire situatie van Engeland op dit oogenblik. Engeland heeft Duitschland in 1939 den oorlog verklaard, omdat het niet wilde dulden, dat Danzig en een deel van den Poolschen corridor aan het Rijk overgingen. Daarmede werd, naar men in Engeland meende, het Europeesche evenwicht verstoord en een verstoring van het Europeesch evenwicht zou niet vereemgbaar zgn met den Engelschen eisch inzake nationale veilig heid. Met krachtige argumenten bewees dr. Goebbels vervolgens de these, dat de Britsche oorlogsdoel- stelling aan het wankelen is geraakt door te ver klaren, dat Engeland, dat indertijd aan het Duit sche volk zijn levensrecht wilde weigeren, nu moet toezien, hoe die weigering van het levensrecht voor het nat socialistische Duitschland tot een overrompeling van het Europeesche evenwicht door het Sovjet-bolsjewisme leidt en hoe Enge land zelf gevaar loopt, door dit gif geïnfecteerd en vernietigd te worden. VOOR DUITSCHERS TER KENNISNEMING. De commissaris-generaal voor de openbare vei ligheid en hoogere SS en politieleider maakt be kend: Ingevolge de verordening van den Rijkscommis- saris voor het bezette Nederlandsche gebied be treffende de registratie van de Duitschers zijn alle in Nederland woonachtige Duitschers ver plicht zich bij het voor hun woonplaats bevoegde registratiebureau aan te melden. Het is gebleken, dat een aantal Rijksduitschers tengevolge van onbekendheid met deze verorde ning in het bijzonder bij verhuizing binnen Neder land en naar het buitenland de bepalingen van deze verordening niet naleven. Ik roep derhalve alle tot aanmelding gehouden personen, onder ver wijzing naar de bij de verordening bedreigde straffen, op zich bij het bureau van den politie officier bij den gevolmachtigde van den Rijkscom- missaris voor de provincie hunner woonplaats bg vestiging uit het buitenland, bij verhuizing binnen Nederland en bij vertrek naar het buitenland schriftelijk of mondeling aan te melden. Deze verplichting geldt ook voor personen, die tot het Duitsche volk behooren, maar in het on zekere zijn betreffende hun nationaliteit of als statenloos worden aangemerkt. De verplichting tot aanmelding geldt eveneens voor Duitschers uit het vroegere Oostenrijk, voor Sudetenduitschers en voor Volksduitschers uit de Oostgebieden. De verplichting tot aanmelding bestaat ook voor het geval, dat. personen ter vervulling van him dienstplicht voor de Weermacht worden op geroepen. Bij minderjarigen is de wettelijke vertegenwoor diger, eveneens wanneer h’j zelf geen Duitscher is, voor de nakoming van deze verplichting tot aanmelding' verantwoordelijk. Aanmelding kan mede geschieden bg de hulp- registratiebureaux bij de Ortsgruppen der N.S.D.A.P. per maand Bovendien worden de verzekeringen vergoed voor het volle te betalen premiebedrag. De uit te keeren totale vergoeding mag echter niet meer bedragen dan 1% maal de vroegere netto verdiensten. Voor kinderen tot 16 jaar buitenshuis verblij vend wordt een vergoeding verstrekt van ƒ42. per maand per kind. Voor kinderen boven de 16 jaar, voor zoover hun opvoeding nog niet voltooid is, wordt een uitkeering verstrekt van 35.per maand per kind. Bovendien genieten de gezinsleden der vrijwil ligers extra levensmiddelen-toeslag, kolentoe slag, enz. Bij grootere inkomens worden naar verhouding grootere bedragen voor familie-onderhoud uitge keerd. In enkele bijzondere gevallen kan na een inge steld onderzoek een extra uitkeering worden toe gestaan (geboorte, sterfgeval, ziekte, enz.) Ongehu den kunnen ontvangen (eventu eel voor de ouders) een bijdrage in het onderhoud ten bedrage van ƒ45.per maand. De ongehuwde vrijwilligers kunnen over dit be drag persoonlijk vrijelijk beschikken. Zij kunnen Deze uiteenzettingen van den minister werden door de vergadering met den krachtigsten bijval ontvangen, een bijval die zich voortzette, toen dr. Goebbels met woorden van de grootste erkente lijkheid hulde bracht aan de voortreffelijke hou ding der bevolking in de gebieden van den lucht oorlog. Ongeschokt, en zonder te wankelen, heeft onder hen ook do rijkshoofdstad alle beproevin gen die met de vijandelijke luchtterreur gepaard gingen en alle moeilijkheden verdragen. Ik zelf, aldus dr. Goebbels, ga er trotsch op, in dezen moeilijken tijd aan het hoofd van deze dappere stad te staan. Ten slotte verklaarde dr. Goebbels, dat evenals de bevolking van de rijkshoofdstad, zoo ook het geheele Duitsche volk eensgezind is in den wil, de vijandelijke terreur manhaftig te trotseeren en de beproevingen van dezen strgd door een weldra weer op Duitschland overgaand Initiatief zege- nd te boven te komen. ival en stormen van toejuichingen waren het deel van den Berlijnschen gouwleider, toen hij zgn minister er op, dat het Oostelijke front slechts een gedeelte vormt van het geheele gebied der Duitsche oorlogvoering. Men kan derhalve de ont wikkeling in het Oosten slechts juist beoordeelen in samenhang met andere belangrijke operatieve taken, welker oplossing in het kader van het to tale Duitsche strategische plan verwacht kan worden. Even doorslaggevend als de Duitsche handhaving in het Oosten is, dat, wanneer de En gelschen en Amerikanen in het Westen een tn- vasiepoging zouden ondernemen, zij met bebloede koppen worden afgeslagen. Daarin kan het keerpunt van dezen oorlog lig gen. Wanneer de vijand in dit opzicht zich nog aan illusies overgeeft, dan is reeds het voorbeeld van Cassino geschikt om hem een zeer kwade ontnuchtering te bereiden, en wanneer de Engel schen en Amerikanen zich met de hoop blijven vleien, dat 't Duitsche jachtwapen niet meer aan- azig is, dan hebben zij reeds thans in toenemen den omvang het tegendeel van deze illusie beleefd. Zonder twijfel zouden zij bij een invasie op alle gebieden op Duitsche reserves stuiten, van welker omvang zij zich thans blijkbaar, althans naar hun uitlatingen te oordeelen, geen of slechts een on voldoende voorstelling kunnen maken. Onder stormachtige instemming van de verga dering betoogde de minister, dat hij er vast van overtuigd is, dat, wanneer in het Westen de groo te beslissing rijpt, de Duitsche oorlogsleiding dien toestand souverein zal weten te overwinnen. Met enorme schreden gaan wg thans in de politieke en militaire ontwikkeling van den oorlog naar de groote crisis toe. Die crisis heeft echter voor een politiek geschoolden mensch evenmin iets schrik achtigs, als voor een bekwamen arts de crisis in een ziekteverloop. Met hetzelfde vertrouwen en dezelfde zelf verzekerdheid, die zijn andere uiteenzettingen ken merkten, behandelde dr. Goebbels ten slotte ook het vraagstuk van den luchtoorlog. Het valt niet te bestrijden, zoo zeide hij, dat de vijandelijke ter reur het Duitsche volk zware beproevingen oplegt en smartelijke offers vergt. Dat verandert even wel niets aan het feit, dat het Duitsche volk die terreur moet doorstaan. Zelfs de luchtterreur is voor het Duitsche volk nog beter te verdragen dan een vernietigende vrede, zooals de vijanden dien het Duitsche volk hebben toegedacht. Ove rigens heeft de ervaring geleerd, dat men het met inspanning van alle krachten ook met de moei- lijkste problemen van den luchtoorlog kan klaar spelen. Zelfs de Duitsche wapenproductie hebben de Engelschen en Amerikanen niet essentieel ver mogen te storen. Spr. deelde voorts nog enkele bijzonderheden mee over de actie speciaal in Friesland. Dat men hier op goede vruchten mag hopen blijkt reeds uit de resultaten der reeds begonnen groote colpor- tage-actie. Workum steeg met 300 Berlikum 80 Dokkum 120 enz. Trouwens dit ver schijnsel is over het geheele land te bemerken, in de laatste 4 5 weken steeg de oplaag van Volk en Vaderland van 200.000 tot 250.000 exemplaren. In Friesland staan voorts op het programma in deze 8 weken een 30 35 volksvergaderingen, plakkaten met onze leuzen worden overal aange plakt, pamfletten verspreid en het huisbezoek wordt krachtig ter hand genomen. De Friesche kameraden, aldus spr., staan bij deze actie, waar voor ons volk rijp is, als één man achter hun Lei der en zullen trachten dit oude revolutionaire land weer omhoog te werken. .00 7 cent1 110 uur 1 les: I Isward J I ZEEGEVECHT BIJ DE CAROLINEN. TOKIO, 4 April. (D.N.B.). Het keizerlijke hoofd kwartier heeft in een extra bericht het volgende bekend gemaakt: Sterke vijandelijke vlooteenheden werden op 29 Maart ten Zuiden van de Carolinen waargenomen. De Japansche luchtmacht bond terstond den strijd aan en ondernam van 29 Maart tot 1 April ver scheidene zware aanvallen. Daarbij werden twee kruisers en een vliegkampschip in den grond ge boord, twee slagschepen en een ander groot oor logschip almede verscheidene andere schepen wer den .Twaar beschadigd of in brand geschoten. Tusschen 30 Maart en 1 April probeerde de vij andelijke luchtmacht herhaaldelijk Japansche stellingen op de Palau-eilanden aan te vallen. Bg deze operaties werden ca. 80 vgandelijke vliegtui gen neergeschoten. Een vgandelgke luchtaanval op de Marshall eilanden, de Oostelijke Carolinen en den Bis- marck-Archipel is door den Japaqpchen afweer verijdeld; 60 vijandelijke machines werden neer geschoten of vernield. ust der j ten een J en Pro- ram den iaar- itoor Het S.S. Ersatz-Kommando Niederlande, Korte Vijverberg 5, Den Haag, deelt mede: De uitkeeringen voor levensonderhoud aan fami lieleden van vrijwilligers bg bovengenoemde for maties zgn belangrijk verhoogd. Aan echtgenooten van gehuwden die een inko men hebben tot een bedrag van 200.per maand, wordt voor onderhoud ƒ80.per maand uitgekeerd. Bovendien voor ieder kind tot 16 jaar 28.per maand. Verder vergoeding van huis huur voor het volle huurbedrag. De uitkeering wordt bij een aantal van bijv, drie kinderen beneden 16 jaar dan als volgt: echtgenoote per maand 3 kinderen 28.p .m. huur geschat per maand of eventueel hooger. heelen dag voortdurende doorbraakpogingen van de sovjets ineengestort. De vijand leed wederom zware bloedige verliezen. In het hooge Noorden vielen de bolsjewisten in den sector-Kandalaksja verscheidene malen met overmachtige strijdkrachten een van onze voor uitgeschoven steunpunten aan. Zij werden met doeltreffende ondersteuning door duikbommen werpers afgeslagen, waarbij zij zware verliezen leden. Uit Italië worden behalve succesvolle eigen on dernemingen van stoottroepen, waarbij gevange nen werden gemaakt, geen bijzondere gevechts handelingen gemeld. Ónze artillerie voor den lan gen afstand bestookte dag en nacht het haven gebied van Anzio en Nettuno. Bij de gevechten der afgeloopen weken op het landingshoofd van Nettuno heeft zich het bataljon valschermjagers onder bevel van majoor Herrmann bijzonder on derscheiden. Een overdag ondernomen aanval van Ameri kaansche formaties bommenwerpers op het stads gebied van Boekarest, veroorzaakte schade en verliezen onder de bevolking. Door Duitsche, Roe meensche en Bulgaarsche strijdkrachten der luchtverdediging werden 44 vijandelijke vliegtui gen vernietigd. In dit resultaat hebben Roemeen sche jachtvliegtuigen een bijzonder fraai aandeel gehad. Britsche stoorvliegtuigen hebben in den afge loopen nacht bommen laten vallen op eenige plaatsen in het Rijnlandsch-Westfaalsch gebied. Volgens nadere berichten is het gisteren ver melde aantal neergeschoten vijandelijke vliegtui gen bij den aanval op een marinesteunpunt in Noorwegen tot 16 gestegen. Daarmede werd on geveer de helft van de aanvallende toestellen ver nietigd. 1 TELEFOONVERKEER MET DUITSCHLAND VAN 1 MEI 1944 AF SLECHTS MET VERGUNNING TOEGESTAAN. De Duitsche Kamer van Koophandel in Amster dam deelt ons het volgende mede: Van 1 Mei 1944 af is voor het telefoonverkeer met Duitschland een vergunning noodzakelgk, die door den „Sonderstab O. K. W.” aan firma’s en particulieren, die op economisch gebied een voor aanstaande positie bekleeden, zal worden ver strekt. Verzoeken om tot het telefoonverkeer met Duitschland te worden toegelaten, moeten worden ingediend bij: 1. Rüstungs-inspe tion Niederlande voor fir ma’s, wier belangen door deze instantie worden behartigd; 2. Hauptabteilung gewerbliche Wirtschaft, Den Haag, voor firma’s., wier bejangen door deze in stantie worden behartigd; 3. Deutsche Landelskammer für die Niederlan de, Amsterdam, voor alle overige interessenten. De verzoeken moeten in de Duitsche taal, uit voerig gemotiveerd en met de schrijfmachine ge schreven worden ingediend en mogen zoo moge- Ijjk niet meer dan één bladzgde beslaan. Bewijs stukken (eventueel fotocopieën) en een nadere toelichting van het verzoek zijn noodzakelgk. De aanvrager mag slechts één telefoonnummer opgeven, waarmede de gesprekken zullen worden gevoerd. Slechts zakelgke telefoonaansluitingen zijn toegestaan, niet echter privé-aansluitingen van de eigenaren, directeuren, procuratiehouders enz. Voor de strikte inachtneming der bepalingen bij het voeren van gesprekken is een hiervoor ver antwoordelijk persoon aan te stellen, onder opga ve van diens volledige personaliën (voor- en ach ternaam, datum en plaats van geboorte, nationa liteit, woonplaats, straat en huisnummer). Verzoeken van firma’s en particulieren, die niet kunnen aantoonen, dat zij om „Kriegs- und W'ehr- wirtschaftliche” redenen regelmatig en dringend met aangeslotenen in Duitschland wenschen te spreken, worden niet in behandeling genomen. Comb, vanSNEEKER NIEUWSBLAD (Drgfhout’a Nieuwsblad en Nieuwe Sneeker Courant) en DE JONG'S NIEUWSBLAD, Bolsward, Verschijnt eiken Vrijdagavond. Leesgeld ƒ0.75 per kwartaal Dg vooruit betaling. Losse nummers 10 et HoofdredacteurL. Kiezebrink, Sneek. Plaatsverv. hoofdredacteur: G. Smit, Sneek K. 224S Onder bovengenoemde leuzen voert de Natio- naal-Socialistische Beweging der Nederlanden thans een propaganda-actie ook in Friesland. In een persconferentie Dinsdag in het Districts- huis te Leeuwarden gehouden heeft, nadat dis- trictsleider van Weperen een woord van welkom en ter inleiding had gesproken, waarn. propagandaleider P. de Kant over deze actie het woord gevoerd. In het jaar 1944, door Führer en Leider van beslissende beteekenis voor Europa en ons volk genoemd, moet ons volk er van doordrongen dat het nat.-socialisme de uitsluitende voorwaarde is waaronder een nationaal en socialistisch Neder- landsch en Europeesch leven nog mogelijk is. Steeds meer Nederlanders is de zekerheid van vroeger ontvallen. Zij zien nu in dat Engeland niet meer bij machte is de kleine Europeesche volken werkelijke garanties te geven. De hevige strijd in het Oosten toont wel aan, hoe groot het gevaar is van een bolsjewistische overheersching. Daarom willen de nationaal-socialisten juist nu ons volk weer een houvast geven. Wat het natio nalisme der Beweging betreft, dat werd door den Leider sedert 1931 vorm gegeven, toen de natio nale krachten in ons volk door ontbinding wer den bedreigd (de klassestrijd der joodsch-marxis- tische agitatoren, 500.000 permanent werkloozen, een aan staatsabsolutisme en bureaucratie over geleverde boerenstand, een aan geestelijke en ma- terieele ondermijning overgegeven leger en vloot). Mussert koos in ’35 de zgde van het jonge, natio nale leven in Europa, verklaarde zich solidair met de bruinhemden en de zwarthemden van Duitsch land en Italië. Voor het komende nieuwe Europa, waarin deze beginselen zouden triomfeeren, had de Leider onze nationale toekomst verzekerd. Na de tragische Meidagen van 1940, was alleen de Beweging er door haar bestaan toe in staat de nationale toekomst van ons volk te waarborgen tegen het Anglo-Amerikaansche kapitalisme en het bolsjewisme, die andere afzichtelijke vorm van het joodsche streven tot wereldbeheersching. Alleen het herboren Duitschland van Adolf Hitler kon Europa voor dit vreeselijke lot behoeden, en dank zij Leider en Beweging kon een wilskrachtig en met open oog levend deel van ons volk zich bekennen tot dien titanenstrijd en het recht ver werven de vrijheid deelachtig te worden welke de hoogste prijs zal zijn voor de komende overwin ning. Duizenden Nederlandsche vrijwilligers stel len de nationale toekomst van ons volk veilig, zij garandeeren die toekomst door het hoogste offer, dat een volk brengen kan: he*- bloed van zijn zonen. Ons nationalisme is Nederlandsch, Ger- maansch en Europeesch; realistisch en vooruit ziend, anti-kapitalistisch, socialistisch; het beant woordt aan alle geestelijke en stoffelijke nooden van ons volk in deze geweldige jaren en daarom is het nationalisme van de nationaal-sociaiistische Beweging, het nationalisme van den Leider, de eenige kracht welke ons volk redden kan. Wat ons socialisme aangaat: socialisme betee- kent de grootst mogelijk Activiteit van de ge meenschap ten bate van die gemeenschap. De hoogste vorm van die gemeenschap is de natio nale gemeenschap van het volk en voor de komen de eeuwen de gemeenschap van ons volk met de bloeds- en lotsverbonden Germaansche en Euro peesche volken. Tegen het internationale proleta rische socialisme, dat ons zou willen doen leven op het geestelijk en stoffelijk peil van Mongool- sche nomaden en Chineesche koelies, plaatsen wij het Europeesche socialisme van de 20ste eeuw. Onze socialistische levensvorm is dringend nood zakelijk voor ons geheele volk, iedereen heeft zijn gaven, geestelijke en stoffelijke eigendommen ter beschikking van de volksgemeenschap aan te wenden, het doel van alle activiteit is gericht op het verhoogen van het geestelijke en stoffelijke levenspeil van ons volk, om zijn groei en bloei te waarborgen en ons socialisme maakt de werkers van stad en lande, de boeren en de arbeiders weer tot de dragende krachten van het nationale leven. Spr. wees op de beteekenis van Landstand en Ne derlandsch Arbeidsfront om de socialistische men- schen te vormen zonder welke socialisme niet mo gelijk is. „Deze oorlog overleeft geen burgerlijke staat” heeft Adolf Hitler gezegd. Mogen alle Ne derlandsche werkers den diepen zin van deze woorden begrijpen Nadat spr. nog geschetst had welke groote daden inzake de socialistische op bouw, in 1933 door Adolf Hitler begonnen, reeds geschied waren tot deze in 1939 verstoord werd door de wereldsamenzwering van het joodsche ka pitalisme, betoogde hij dat in deze oorlogsjaren groote sociale offers moeten worden gebracht, die wij echter durven vragen omdat alleen dank zij deze offers de onverwoestbare grondslagen voor het socialisme worden gelegd. Nu vragen de fron ten alle krachten. Toont nu uw sociale discipline, energie en socialistische idealen. Wat Kuyper ver langde voor de kleine luijden, wat Troelstra eischte voor den Nederlandschen werker dat alles is actueele sociale politiek in het program van Mussert, die reeds 10 jaar geleden zeide: „ons socialisme bestaat daarin, dat wij den strijd voor de vrijmaking van den arbeid ,de terugwinning van den eerbied voor den arbeid, het recht op ar beid en dat op de opbrengst ervan, tot het uiter ste willen voeren”. be- iige van

Bolswards Nieuwsblad nl | 1944 | | pagina 1