s Verbitterde gevechten op de Krim De Tsj'erkassy-strij'ders gehuldigd. Vrijdag 14 April 1944 No; 15 3e Jaargang NIEUWSBLAD VOOR HET WESTEN VAN FRIESLAND Invasie-debatten KEURINGEN BOLSWARDER EDITIE WEERMACHTBERICHT pi lo. 31j bswX HET GARNIZOEN VAN KOWEL BEVRIJD. WESTERGOO t üi voor I BEKENDMAKING LANDWACHT NEDERLAND. Aangezien reeds is gebleken, dat onbevoegden misbruik hebben gemaakt van politiebevoegdheid, zgn. in verband met de landwacht, wijs ik er nog maals op, dat de landwacht in dienst altijd ken baar Is aan de roode armband met het opschrift „Landwacht” en bovendien zich kan legitimeeren door het roode legitimatiebewijs van de landwacht Nederland. De burgerij is dus in geenerlei opzicht verplicht gevolg te geven aan bevelen van personen, die zich als landwachter uitgeven en die genoemde kenteekenen niet dragen of kunnen toonen. In tegendeel, men wordt verzocht dergelijke voor vallen aanstonds bij de bevoegde landwachtinstan- tfes te melden, zoodat daartegen onmiddellijk kan worden opgetreden. Gewestelijk kommandeur Zuid-Holland en Zeeland. 80,— 84.— 25.— 100 cent 7 cent e e Bfl onze vrijwilligers. Uiterst behoedzaam naderen onze man nen de vtjandeljjke stellingen. (SS P.K. Büschel O/H P s) en op 189.— vergoed ken teren. I zyn 5t op omen 100 cèn? 7 cent >t 10 uurl ties olsward. SUCCESRIJKE AFWEERSLAG BIJ PSKOW. Het Duitsche weermachtbericht van 11 .vpril meldde o.m.: Ten Zuiden van Pskow vielen de Sowjets ook gisteren niet weer aan. Sinds 31 Maart hebben hier Duitsche troepen onder het opperbevel van den generaal der artillerie Loch en onder leiding van den luitenant-generaal Matzky de door braakpogingen van verreweg overmachtige vijan delijke infanterie- en pantserformaties verijdeld en den vijand zware verliezen aan menschen en materieel toegebracht. O.a. werden 306 vijandelij- pantserwagens en stukken stormgeschut, als mede 121 vliegtuigen vernietigd. In deze gevech ten hebben zich de Opper-Silezische 8e divisie ja gers onder leiding van den luitenant-generaal Volckamer von Kirchen-Sittenbach alsmede een heden «tormgeeohut onder majoor Ernst Schmidt bijzonder onderscheiden. In het resultaat vsn den afweerslag heeft de hichtvloot "w den generaal der vliegers Pflugbeil eer. op den voorgrond tredend aandeel. Vliegende formaties onder leiding van kolonel Kühl en een regiment luchtdo-ilgeeelrut onder luitenant-kolonel Rulla hebben zich Wndw onderscheiden. Bureau; Firma A. J. O SIN GA BOLSWARD Marktstraat 13 TeL 4S1 Giro 87926 Advertentieprijs: 1 tot 10 m.m. elke man. meer Toezending der adv. Donderdags tot 10 uur Verantwoordelijk voor de advertenties A J. Osinga Bolsward. zon- het lijke zeil- ïenscaB nties-^B es ge- I in het" tiging 1 erk. i •orden i Mu- 1 Pro- ram- flyen iaar- itoor he iige j van 1 drag persoonlijk vrijelijk beschikken. Zij kunnen het dus doen uitbetalen als onderstand aan hun ouders, kunnen het echter ook bijv, op een eigen bankrekening gestort krijgen, naar keuze. Deze bijdrage in het onderhoud of ter eigen be schikking wordt in alle gevallen toege staan. In plaats van deze bijdrage in het onderhoud wordt voor zoover de vrijwilliger voor het grootste gedeelte in het onderhoud van zijn ouders had te voorzien kostwinnersvergoeding uitgekeerd en wel bij een ouder tot ƒ70.per maand; bij beide ouders tot 115.per maand. Bovendien kan in bijzondere gevallen een huur- toeslag worden verleend. Buiten de bovengenoemde gezins- en andere uitkeeringen ontvangt de vrijwilliger zijn soldij, vrije voeding .kleeding enz. Alle verdere inlichtingen zijn verkrijgbaar en aanmeldingen kunnen geschieden bij het Ersatz- Kommando Niederlande, Korte Vijverberg 5, Den Haag, en Nebenstelle Amsterdam, Dam 4; Ne- benstelle Heerlen, Saroleastraat 25; Nebenstelle Groningen, Heerenstraat 46; Nebenstelle Ensche dé, Hengeloschestraat 30; Nebenstelle Alkmaar, Langestraat 56, alwaar voor de eerstdaags te houden keuringen eveneens gratis reisbiljetten voor de heen en terugreis verkrijgbaar zijn. De aandacht wordt er op gevestigd, dat zy, die om bijzondere redenen in Nederland moeten blij ven, dienst kunnen nemen by het S.S.-Wacht- bataillon Amersfoort, of by den Landstorm Neder land, waarvoor alle bovengenoemde uitkeeringen, levensmiddelen-toeslagen en alle andere voordee- len eveneens gelden. Zy, die tusschen den leeftijd van 1835 jaar zyn en aanmeldingsplichtig zyn voor den arbeids inzet, kunnen zich eveneens aan bovengenoemde adressen persoonlijk of schriftelijk aanmelden en worden tijdens hun verbintenis bij bovengenoemde onderdeelen vrijgesteld van den arbeidsinzet. Officier in de Waffen-S.S. kan ieder worden, die na ten minste een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen; zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Bp veertig ry’en tegelijk zaait deze machine de tarwe in de vruchtbare gronden van den Noord Oostpolder. (C.N.F./Van Buiten Pax s) tro i'l log voor ons in hoofdzaak er op aan, vooral dat gene te versterken en te verzorgen, dat ons van onze vy'anden onderscheidt, omdat daarin de kans van onze overwinning ligt. Wanneer ooit een volk geenerlei oorzaak voor gevoelens van de eigen minderwaardigheid had, dan het onze in zyn te genwoordige situatie. Dr. Göbbels legt er nog eens den nadruk op, dat deze oorlog aan Duitschland door zijn vijan den is opgedrongen. Dat ons volk, zoo merkt hij op, zich tot dusver hiertegen heeft gehandhaafd en ook in de toekomst daartegen bestand zal zijn, moet voor ons allen een reden zijn tot trots en tot een sterk en onwrikbaar nationaal zelfbewustzijn. Wij hebben ons lot zelf in handen. Wij zien de dingen heel nuchter en realistisch en constatee- ren daarbij, dat onze generatie een Duitsche zen ding te vervullen heeft, die bijna boven de kracht van het menschelijk draagbare uitgaat. Door dit tranendal, zoo besluit de minister, moeten wy heentrekken, en pas aan het einde daarvan lokt ons de groote prijs. Daarvan kunnen en zullen wij geen afstand doen. OMSINGELING VAN DUITSCHE FORMATIES VERIJDELD. Het Duitsche weermachtbericht van 9 April deelde o.m. mede: In het gebied van KamenetsPodolsk heeft een vrij sterke groep Duitsche strijdkrachten van for maties van het leger en de Waffen-SS onder opperbevel van den generaal der pantsertroepen Hube in gevechten, die v'eertien dagen hebben ge duurd, tegen een numeriek verre overmachtigen vyand hun omsingeling verijdeld. Na een verbit terde worsteling werden de taai tegenstand bie dende vijandelijke formaties onder den voet ge- loopen en is de verbinding met de uit het Westen voor de ontzetting aanvallende troepen van het leger en de Waffen-SS bevochten. Tegen de uit het Oosten, Noorden en Zuiden steeds weer aan stormende bolsjewieken hebben onze pantser- en infanterieformaties een verbeten afweerstrijd van achterhoedetroepen gevoerd. Naast zware verlie zen aan dooden en gewonden verloor de vijand in deze gevechten 352 tanks en stukken stormge schut, 190 kanonnen benevens groote hoeveelhe den oorlogsmaterieel van allerlei aard. Het lucht wapen heeft ondanks ongunstige weersomstandig heden in opofferend optreden met formaties ge- vechtstoestellen en transportvliegtuigen onder opperbevel van Generaloberst Dessloch de ge vechten op den grond gesteund. Het heeft daar mede op beslissende wijze bijgedragen tot het welslagen der operatie. Het Duitsche weermachtbericht van 6 April meldde o.m.: Het sedert 17 Maart ingesloten garnizoen van de stad Kowel heeft onder bevel van den SS- Gruppenführer en luitenant-generaal der Waffen- SS Gille tegenover den wekenlangen stormloop van zeer overmachtige vijandelijke strijdkrachten met weergalooze dapperheid standgehouden. For maties van het leger en van de Waffen-SS hebben onder het opperbevel van General-Oberst Weiss en onder bevel van de Generaals der infanterie Hossbach en Mattenklott na dagenlange harde aanvalsgevechten door de Pripet-moerassen onder buitengewone terreinmoeilijkheden den vijandelij- ken ring rondom Kowel verbroken en aldus hun kameraden uit de omsingeling bevry'd. Formaties der luchtmacht, waaronder ook vrachtzweefvliegtuigen, ravitailleerden, ondanks den zwaarsten vijandelijken afweer, de verdedi gers der stad en maakten daardoor hun stand vastig volharden mogelijk. Het S.S. Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander kan zich aanmelden, teneinde gekeurd te worden voor de Waffen- S.S., S.S.-Wachtbataillon in Amersfoort, Landstorm Nederland, Kriegsmarine en de Germaansche S.S. in Nederland. Personen tusschen 19 en 80 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-S.S. kan ieder worden, die na tenminste één jaar diensttijd zyn geschikt heid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend, beslis send voor bevordering zyn: karakter, gedrag, prestatie. Tydens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Eveneens verstrekken alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis de navolgende Nebenstellen der Waffen-S.S.: Am sterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen, Heerestraat 46: Enschedé, Hengeloschestraat 30; en het S.S. Ersatzkommando Den Haag, Korte Vijverberg 16 April 914 uur Rotterdam, Deutsche Oberschule, Westerlaan 2. 17 April 912 uur Den Bosch, Hotel Noordbrabant, Markt 45. 15—18 uur Venlo, Deutsches Haus, Egmondstraat 16. 18 April 912 uur Arnhem, Café Royal. 1518 uur Zwolle, Hotel Gytenbeek. 19 April 912 uur Groningen, Heerestraat 46. 1518 uur Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 20 April 914 uur Amsterdam, Dam 4. 21 April 914 uur Utrecht, N.V.-Huis, Oudegracht 245. 22 April 914 uur Amersfoort, Pok Durchgangslager, Leusderweg. DR. GOEBBELS STADTPRaSIDENT VAN BERLIJN. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: De Führer heeft, in afwijking van de desbetref fende bepalingen van de wet op de organisatie en het bestuur van de Rijkshoofdstad, de leiding van het bestuur van de Rijkshoofdstad ter concen tratie van haar krachten, in het bijzonder voor oorlogsdoeleinden, opgedragen aan den gouwlei der van Berlijn, Rijksminister dr. Göbbels. Rijksminister dr. Göbbels, wiens huidige func ties van Reichsleiter en gouwleider van de partij alsmede van Rijksminister door deze benoeming niet worden aangetast, voert in zijn nieuwe hoe danigheid den titel van Stadtprasident. De positie van de Rijkshoofdstad in haar be trekkingen tot de Rijks- en Pruisische landsauto- riteiten blijft gehandhaafd. ONS NATIONALISME UW REDDING ONS SOCIALISME UW TOEKOMST De persdienst der N.S.B. in Friesland meldt: Iedere gelegenheid wordt door de Nationaal- Socialistische Beweging ook in Friesland thans aangegrepen voor de Propaganda-ectie onder bovenstaande leuzen. Dit hebben ook de duizenden bezoekers ge merkt van de draveryen, die Paasch-maandag te Leeuwarden zijn gehouden. Want op een gegeven moment klonk niet de stem van de vrouwelijke omroepster uit de luid spreker, maar de sonore basstem van den waar nemend propaganda-leider der N.S.B. in Fries land, den heer P. de Kant. Hij begon niet met het gebruikelijke „Dames en Heeren”, maar met het woord „Volksgenooten” Er zullen onder de toeschouwers bij de draverijen wel zijn geweest, wien de haren ten berge rezen, toen zij „nieuwe orde” proefden. Maar zij luister den evengoed als de anderen even met gespannen aandacht. Na de eerste verwondering gaan som migen weer voort met gesprekken over de win- kansen van de paarden. Velen blijven aandachtig luisteren naar den spreker, die duidelijk maakt, welk lot Europa en dus ook Nederland wacht indien de Duitsche weermacht niet mocht kunnen standhouden tegen de bolsjewistische stormlopp. Hij spreekt van de duizenden Nederlandsche vrij willigers, die met hun bloed de garanten zijn van onze toekomst in het nieuwe Europa en brengt de leuzen „Ons Nationalisme Uw redding Ons So cialisme Uw toekomst onder de aandacht van de duizenden bezoekers. De toespraak heeft maar kort geduurd en dan is weer aller aandacht bij het fleurige beweeg van paarden en menschen. Doch ook hier is gebleken, dat de gemiddelde Nederlander lang niet meer zoo afwijzend staat tegenover het Nationaal-Socialisme als eenigen tijd geleden, en steeds meer blijk geeft er meer van te willen weten. Geen gejoel, geen luidruch tige opmerkingen, geen tegen-demonstraties von den plaats. Maar daarentegen luisterde men vaak met zichtbare belangstelling. Zoo heeft temidden van duizenden even kort het maanwoord van het Nationaal-Socialisme geklon ken, dat ook de Friezen wakker wil schudden uit sleur en onverschilligheid en hun de weg wil wij zen, de eenig mogelijke tot redding en toekomst van ons volk. Comb, vanSNEEKER NIEUWSBLAD (Dryfhout’s Nieuwsblad en Nieuwe Sneeker Courant) en DE JONG’S NIEUWSBLAD, Bolsward. Verschynt eiken Vrydagavond. Leengeld ƒ0.75 per kwartaal by vooruit betaling. Losse nummers 10 ct. HoofdredacteurL. Klezebrink, Sneek. Plaatsverv. hoofdredacteur: O. Smit, Sneek K. 2242 S In den Stadsschouwburg te Utrecht zijn Dins dagmiddag tydens een plechtige bijeenkomst de Nederlandsche vrijwilligers, die zich in het ver band van de Divisie Wiking bij Tsjerkassy bijzon der hebben onderscheiden, in tegenwoordigheid van tal van autoriteiten, officieel gehuldigd. Achter eenvolgens hebben het woord gevoerd SS-Ober- gruppenführer Rauter, de Leider van het Neder landsche volk en de Rijkscommissaris. De toe spraak van den Rijkscommissaris, ofschoon in kort bestek gehouden, was bijzonder opmerkelijk. In duidelijke woorden onderstreepte de Rijkscom missaris, dat eens het bestuur over het Neder landsche volk zal worden gelegd in de handen van de vrijwilligers, die in den strijd voor het nieuwe Europa zijn gesmeed tot de staalharde kern van het nationaal-socialisme. In zyn redevoering zeide S.S. Obergruppen- führer Rauter als vertegenwoordiger van den Reichsführer S.S. Himmler o.a., dat deze mannen toen zij bij Tsjerkassy waren ingesloten niet den moed hebben laten zinken. Zij hebben integendeel dapper verder gestreden, tot ze op eigen kracht en met behulp van de ter bevrijding uitgezonden kameraden den omsingelingsring wisten te ver- UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 13 April. Het opperbevel der weer macht maakt bekend: In het noordeiyke deel van de Krim en op de landengte ten noordoosten van Feodosia hebben Duitsche en Roemeensche divisies de, onze distan- cieeringsbewegingen vlak opvolgende bolsjewis ten, in verbitterde gevechten afgeweerd. Forma ties slagvliegers hebben daar de beide laatste da gen 82 sovjet-russische pantserwagens vernie tigd. Een escadrille slagvliegers onder kapitein Ruffer heeft zich hierbij bijzonder onderscheiden. Ten noordwesten van Odessa hebben onze troe pen op den westelijken oever van den Dnjestr volgens de bevelen hun nieuwe stellingen ingeno men. In de gevechten der laatste dagen hebben zich daar de onder bevel van den generaal der infanterie von Foerster staande troepen byzonder onderscheiden in aanval en afweer. Ten noordwesten van Jassy hebben Duitsche en Roemeensche formaties de zuivering voortgezet van het op de voorafgaande dagen gewonnen ter rein. Zij vernietigden eenige vyandelijke gevechts groepen en sloegen tegenaanvallen der bolsjewis ten af. In de oostelijke Boekowina is het in eènige sec toren tot gevechtscontact gekomen met vijande lijke verkenningsstrijdkrachten. Tusschen den Midden-Dnjestr en het gebied ten noordwesten van Brody hebben Duitsche en Hon- gaarsche troepen bolsjewistische groepen strijd krachten uiteengeslagen. Bij de zware gevechten der laatste weken heeft hier de Brandenburgsche 208e divisie infanterie onder leiding van generaal- majoor Piekenbrock schitterend uitgemunt. In de Duitschland eigenlijk vijf en twintig jaar geleden al werd opgedrongen, te beëindigen. Ook deze soldaten hebben zich tot taak gesteld, door hun daden de rechten onzer kinderen op een geluk kige toekomst te verzekeren. Als vertegenwoordiger van den Führer en het Duitsche volk meende spr. te kunnen zeggen, dat hij en zijn medewerkers zich in dit land slechts als „Treuhander” voelen. Het is een speling van het lot geweest, dat de Duitsche weermacht tij delijk de bescherming van deze gewesten op zich heeft moeten nemen. In de overtuiging ,dat de Nederlandsche vrijwilligers door den dienst aan het front ware nationaal-socialisten zijn gewor den, hoopt de Rijkscommissaris eens het bestuur over ons land aan hen te kunnen overdragen. Zij zyn er toe geroepen, de volksche vrijheid van dit volk te bewaren binnen de grenzen der Germaan sche gemeenschap. Met een driewerf Sieg Heil op den Führer en het zingen van de volksliederen werd de bijeen komst gesloten. Na een gezamenlijken maaltijd, ten deele in Tivoli en ten deele in Esplanade, ver- eenigden de Tsjerkassy-strijders zich ’s avonds met hun familieleden op een kameraadschapsfeest. VERHOOGING UITKEERING AAN FAMI LIELEDEN VAN VRIJWILLIGERS BIJ DE WAFFEN-S.S., S.S. WACHTBATAILL ON EN LANDSTORM NEDERLAND. Het S.S. Ersatz-Kommando Niederlande, Korte Vijverberg 5, Den Haag, deelt mede: De uitkeeringen voor levensonderhoud aan fami lieleden van vrijwilligers bij bovengenoemde for maties zijn belangrijk verhoogd. Aan echtgenooten van gehuwden die een inko men hebben tot een bedrag van ƒ200.per maand, wordt voor onderhoud ƒ80.per maand uitgekeerd. Bovendien voor ieder kind tot 16 jaar ƒ28.per maand. Verder vergoeding van huis huur voor het volle huurbedrag. De uitkeering wordt b:j een aantal van bijv, drie kinderen beneden 16 jaar dan als volgt: echtgenoote per maand 3 kinderen ƒ28.p .m. huur geschat per maand of eventueel hooger. ruïnes van Tarnopol verdedigt zich het heldhaftig strijdende garnizoen verbeten tegen den met over machtige infanterie -en pantserstrijdkrachten ver der aanvallenden vyand. In het gevechtsgebied van Kowel hebben onze troepen de bolsjewisten bij plaatseiyke aanvallen teruggeworpen en de vijandelijke tegenaanvallen onder vernietiging van een groot aantal pantser wagens afgeslagen. Op het landingshoofd van Nettuno is een door sterke artillerie ondersteunde vijandelijke aanval afgeslagen. Verdragend geschut bestreek het havengebied van Anzio en Nettuno en dreef vijan delijke scheepsconcentraties uiteen. Formaties Duitsche gevechts- en slagvliegtuigen hebben overdag en des nachts munitie- en benzine- opslagplaatseh in het gebied van Anzio aangeval len. Zware ontploffingen en groote branden wer den in de doelgebieden waargenomen. Aan het zuidelijke front werden bij levendige wederzijdsche activiteit van verkennings- en stoottroepen op nieuw verscheidene steunpunten van den tegen stander vernietigd en een aantal gevangenen bin nengebracht. Bij aanvallen van Amerikaansche bommenwer pers op het zuid-oosten van Duitschland en bij een aanval van vijandelijke formaties jagers op Noord en Midden-Duitschland zijn gisteren 51 Ameri kaansche vliegtuigen, waarvan 38 viermotorige bommenwerpers neergeschoten. Eenige Britsche vliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht bom men geworpen op het stedelijk gebied van Osna- brück. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben doelen in het gebied van Londen aangevallen. Rede van den Leider. Mussert zeide o.m. dat het niet aan te nemen is dat alle vrijwilligers zuiver uit zin voor het avontuurlijke den strijd zijn ingegaan. Veel meer zullen zy dit gedaan hebben uit liefde voor volk en vaderland, om een plicht te vervullen dus. Na dat spr. had betoogd dat de oorlog van 1940 een broederstrijd was die nooit over ons land had mo gen komen, constateerde spr. dat de Tsjerkassy- strijders bezig zijn den smaad van den korten oorlog uit te wisschen. Niemand zal thans nog beweren, dat de Nederlander geen soldaat kan zijn. En dat is belangryk. Want in de eerste plaats wordt hiermee onze gelijkwaardigheid aan de Duitschers bewezen en bovendien wordt aange toond ,dat het een dwaasheid is, nog een weer macht voor ons alleen te willen hebben. De be scherming van ons continent is opgedragen aan den Germaanschen soldaat, den Europpeschen sol daat van straks. „Dit .ijn de beginselen van het nieuwe Europa, aldus de Leider, en gij zijt de.pio- nieis wy zullen Europa verdedigen en daarmee ons volk en vaderland. Dit realiseerende zult gij beseffen, er goed aan te hef ben gedaan met u voor den strijd aan te melden. Aan de Beweging is intusschen de taak toevertrouwd, het binnen- lancsche front begrip bij te brengen voor liet ge drag der vrijwilligers. Door haar werk zal er eens komen een Nederlandsch nationaal-sociaVstisch volk”. Ook de Leider zeide, er zich over te verheugen, dat de stryders van Tsjerkassy terug zijn geko men. Velen zijn er gevallen. Voor de manaen m de zaal mag dit echter geen reden zijn om terug te zien als op iets, dat fout zou zijn gedaan. Ieder op zijn post moet doen, wat noodig is. Aan het einde van zyn rede wenschte Mussert den Tsjer- kassy-stryders prettige dagen in het vaderland, hen op het hart bindend, geloof te blyven hechten aan de herryzenis van ons volk. Rede van den Rykscommissaris. In een korte toespraak wees de Rykscommis saris er op, dat de vrijwilligers van de divisie Wiking den dood in de oogen hebben gezien en dientengevolge geleerd hebben, al wat klein is van zich af te werpen. Hij herinnerde er voorts aan, hoe zy behulpzaam zijn, den stryd. die DR. GOEBBELS IN DAS REICH. In zijn artikel in het jongste nummer van het weekblad Das Reich brengt Rijksminister dr. Göbbels hulde aan „de alles overtreffende presta ties van het Duitsche volk in dezen oorlog”. Hij constateert, dat andere volken het veel gemakke lijker gehad hebben dan het Duitsche volk, welks geheele geschiedenis één groote lijdensweg is, ter wijl andere opstegen tot een positie van groote mogendheid en tot wereldmacht. Toch, zoo zegt de minister, mag men daaraan niet het recht ont- leenen, zich over de behandeling, die het lot het Duitsche volk heeft toebedeeld, te beklagen. Men mag het Duitsche volk by vriend en vyand afzon derlijk taxeeren zooals men wil, vast staat in ieder geval dat het rijk sinds eeuwen het zuur deeg is niet alleen van Europa, doch van de ge heele wereld. Het lijkt altijd nog mogelijk zich het een of andere volk uit de geschiedenis van het mensch- dom weg te denken, zonder dat dit daardoor een essentieele verandering of benadeeling zou on dergaan. Bij het Duitsche volk kan men zich dat in het geheel niet voorstellen. Deze oorlog wordt uitgevochten tusschen de hoogere kwaliteit en het hoogere aantal. Dientengevolge komt het in het verloop en vooral by langeren duur van dezen oor- per maand Bovendien worden de verzekeringen voor het volle te betalen premiebedrag. De uit te keeren totale vergoeding mag echter niet meer bedragen dan 1% maal de vroegere netto verdiensten. Voor kinderen tot 16 jaar buitenshuis verblij vend wordt een vergoeding verstrekt van ƒ42. per maand per kind. Voor kinderen boven de 16 jaar, voor zoover hun opvoeding nog niet voltooid is, wordt een uitkeering verstrekt van ƒ35.per maand per kind. Bovendien genieten de gezinsleden der vrywil- ligers extra levensmiddelen-toeslag, kolentoe slag, enz. Bij grootere inkomens worden naar verhouding grootere bedragen voor familie-onderhoud uitge keerd. In enkele bijzondere gevallen kan na een inge steld onderzoek een extra uitkeering worden toe gestaan (geboorte, sterfgeval, ziekte» enz.) Ongehuwden kunnen ontvangen (eventu eel voor de ouders) een bijdrage in het onderhoud ten bedrage van ƒ45.per maand, indien geen andere uitkeering plaats vindt. De ongehuwde vrijwilligers kunnen over dit be- kameraden den omsingelingsring wisten te breken. Het staat vast, dat zij de achting van alle Nederlanders hebben veroverd, al zijn die ook nog zoo verstokt. Met groote waardeering maakte spreker ge wag van de geste van een Germaansche formatie onder leiding van SS-Obergruppenführer Steiner. Als voorbeeldig blijk van kameraadschap en waar achtig socialisme heeft deze een inzameling ge houden, met het resultaat, dat aan de kinderen van de gevallen Nederlandsche vrijwilligers der divisie Wiking een spaarbankboekje kan worden uitgereikt met een inlage van 3000 mark voor elk kind. In aansluiting aan deze woorden ging SS-Ober gruppenführer Rauter er toe over de spaarbank boekjes, uitgegeven door de Bank der Deutschen Arbeit, uit te reiken aan de moeders van de daar voor in aanmerking komende kinderen. De boekjes bleken voorzien van een oorkonde met de leuze: „Wie zijn volk liefheeft, bewyst dit alleen door de offers, die hij bereid is er voor te brengen”. Verder bevatten de boekjes een opdracht van SS- Obergruppenführer Steiner, luidende aldus: „Je vader gaf zijn leven in den vrijheidskamp der Ger maansche volkeren, opdat jij kunt leven. Eer zijn offer door te beginnen, waar hij ophield en door te bedenken, dat je het kind van een Germaan schen held bent. Op je levensweg begeleiden je de beste wenschen van je vaders kameraden, met wie bij streed en naast wie hij viel. Leve onze Führer en onze Germaansche gemeenschap Terwyl de muziek het lied van den trouwen kameraad speelde, verhieven allen zich van hun zetels om staande de gevallen vrijwilligers te her denken. DE STRIJD IN HET OOSTEN VAN EUROPA. Overzicht van luit.-generaal Dittmar. Het D.N.B. xpeldt uit Berlijn d.d. 12 April: Teekenend voor den algemeenen toestand in het Oosten is het feit, dat het beeld van de gevechten juist in het gebied tusschen Stanislau en Kowel, dus tusschen den rand der Karpaten en de Pripet- moerassen, aanzienlijk gewyzigd is. Met deze opmerking begon luitenant-generaal Dittmar, de bekende militaire spreker van den groot-Duitschen omroep, gisteren zyn radiovoor dracht. Het Sowjet-commando, aldus zeide hij, streeft blijkbaar naar h*t bezit juist van dit ge bied als een van de groote historische toegangs poorten tot Europa. Het initiatief, die belangrijke voorwaarde voor succes in den oorlog, berust geenszins meer eenzydig by de bolsjewisten. Het ontzet van Kowel wyst op een compensatie van krachten, welke evenzoo een toeneming van het Duitsche aanvals- en afweervermogen inhoudt, zooals zy ook duidt op zeer bepaalde grenzen van de capaciteit der bolsjewisten. De heldhaftige verdediging van deze stad, die geenszins als ves ting beschouwd kan worden, tegen volwaaidige en krachtig door artillerie gesteunde infanterie divisies, heeft de intacte a£w*erkxacbt van den Duitschen soldaat bewezen. Gedurende de laatste weken heeft men zich in de geallieerde landen druk bezig gehouden met het thema der invasie. Deskundigen als luit.-gene raal Martin, „Liberator” en Cyrill Falls hebben hierover in de „Daily Telegraph”, de „Observer” en de „Illustrated London News” uitvoerige be schouwingen gepubliceerd, waardoor men zich zoo ongeveer een voorstelling kan vormen van de invasie-plannen der geallieerden. Zoo is „Liberator” van oordeel, „dat de opper ste leiding der geallieerden zal trachten in een gelijktijdige actie aan den rand van geheel Europa superieure strijdkrachten te stellen tegenover de Duitschers”. Volgens hem kan worden gerekend op landingen in Noorwegen, Denemarken, de Fransche kust en op den Balkan. De vraag is nu, of de geallieerden voldoende strijdkrachten bijeen zullen kunnen brengen voor een dergelijken storm loop op de vesting Europa. De Amerikaansche militaire deskundige majoor Field Elliot heeft de Amerikaansche en Britsche strijdkrachten aan een nauwgezette, critische be schouwing onderworpen en is tot de conclusie ge komen, dat 3 tot 3.5 millioen manschappen bijeen zouden kunnen worden gebracht voor de actie „aan den rand van geheel Europa”, en dat 1.5 mil lioen daarvan zouden kunnen deelnemen aan den aanval op de kust van den Atlantlschen Oceaan en de Noordzee. Wanneer men nu rekening houdt met de gewel dige verdedigingsinstallatie der Duitschers, en men weet ,dat een tienvoudige geallieerde over macht in Italië in geen enkel opzicht successen heeft kunnen behalen, dan klinkt het wel eenlgs- zins aanmatigend, als „Liberator” spreekt over „superieure geallieerde strijdkrachten”. Nu is echter de vraag, hoe de geallieerden het willen klaarspelen, met de voor handen zijnde scheepsruimte 1.5 millioen manschappen en onge hoorde hoeveelheden oorlogsmateriaal te laten op rukken tegen Europa, aan de kust van den Atlan- tischen Oceaan en de Noordzee. De „Spectator” schreef onlangs nog: „De transportmoeilijkheden hebben de geallieerden nog altijd belet, een noe- menswaardig aantal van hun strijdkrachten tegen Hitler in het veld te brengen”. „Liberator” schreef midden December in „Observer”: „Den geheelen winter hebben de geallieerden met gebrek aan scheepsruimte te kampen gehad. Bij de landing in Noord-Afrika in Nov. 1942 konden slechts 850 schepen gelijktijdig worden ingezet. Doch bij de landing op Sicilië in Juli 1943 was dit aantal reeds gestegen tot 3250”. Dus 3250 schepen, om een paar divisies op Sicilië aan land te zetten. Welk een astronomisch aantal schepen zouden de ge allieerden dan noodig hebben voor hun landingen aan de kust van den Atlantlschen Oceaan en de Noordzee Zeer treffend zegt Cyrill Falls, dat de moeilijkheden, om slechts één divisie tijdens een veldtocht van de noodige voorraden te voorzien, uiterst groot zijn. Luit.generaal Martin wyst er voorts op, dat de Duitsche leiding, indien zij ge dwongen zou worden terug te trekken, niets voor de geallieerden zou achterlaten, niet eens daken boven het hoofd. Bovendien zou van stond af aan behalve het leger ook de „bevryde” burgerbevol king van kleeding en voedsel moeten worden voorzien, hetgeen het probleem van de scheeps ruimte in niet geringe mate zou vergrooten. Luit.generaal Martin eischt met het oog hier op „zoo snel mogelijke beslissingen”. „Liberator” daarentegen wil een offensief, „dat precies het tegenovergestelde is van den Duitschen bliksem- oorlog”. Het meest interessante van al deze plannen is echter wel, dat de vervaardigers in het geheel geen rekening houden met een „eventueelen” tegenstand der Duitschers. Doch zij kunnen zich er op verlaten, dat de Duitsche leiding zoo zal handelen als Liddell Hart midden Maart in „Daily Mail” schreef: „De ervaring heeft geleerd, dat alle plannen der geallieerden, ook al lijken zij nog zoo mooi, reeds bij den aanvang mislukken, door dat de Duitschers daarop verrassend snel en met de meest onverwachte tegenactie reageeren”. (C.D.) op te n- tie ust der I :en :cn J

Bolswards Nieuwsblad nl | 1944 | | pagina 1