1 De Führer 55 jaar Ten Noordoosten van Sebastopol hernieuwde bolsjewistische aanvallen afgeslagen. Vrijdag 21 Aprü 1S44 BOLSWARDER EDITIE No. 16 3e Jaargang f KEURINGEN NIEUWSBLAD VOOR HET WESTEN VAN FRIESLAND Eigen lot in eigen hand ‘y a WEERMACHTBERICHT I r 9 - iró sj Het Polizeistandgericht heeft alle misdrijven De Führer. (Hoffmann/Stapf Fax s) van ;n 1 voor e e ken teren. I zijn 5t op «men zon- het lijke zeil- LSW. IVO 7 cent j 3t 10 uur w dies tolsward 1 100 cent 7 cent Toezending der adv. Donderdags tot 10 uur Verantwoordelijk voor de advertenties A. J. Osinga Bolsward Bureau Firma A. J. OSINGA BOLSWARD Marktstraat 13 TeL 451 Giro 87920. Advertentieprijs: 1 tot 10 man. elke m.m. meer en op te na tie er He fc- 1- B| -olko® '.anties-^B es ge- I in het tiging erk. 'orden i Mu- he iige 1 Pro- ram- tfven laar- itoor nst der I ren I jen 1 WESTERGOO Tot hoever zullen de troepen van Stalin nog op- rukken De toekomst zal dit ons moeten leeren, maar volgt uit het feit, dat zij de Karpathen na deren, dat zij reeds overwinnaars zijn Dit te gelooven komt neer op een geringschatting van de moeilijkheden, waarmee zij te worstelen hett- ben en die nog zullen toenemen, naarmate de ter- reinsgesteldheid voor de verdedigers gunstiger wordt. Indien men zijn hoop op een Sovjet-Russische overwinning vestigt, sluit men bewust de oogen voor de gevaren, waarmee het bolsjewisme ge heel Europa bedreigt. De victorie der Sovjet- wapenen zou gelijk staan met het einde der Eu- ropeesche beschaving. Indien men zulk een over winning vreest onderschat men echter de mill- taire kracht en de mogelijkheden van de militaire macht, die zich beschermend voor ons continent heeft opgesteld. Hoe is het te verklaren dat de bolsjewisten hun huidige terreinwinsten hebben kunnen .be halen? Op geen andere wijze dan peze, dat de Duitschers zich ervoor hebben behoed, in den val te loopen, die Moskou voor hen heeft opgezet. Terwijl de Sovjets in de meening verkeeren dat zij door het opbrengen van het maximum hunner militaire kracht den strijd tot een definitieve be slissing zullen kunnen brengen, heeft Duitsch- land volhard jp een tactiek, die op het sparen van zijn reserves berust. Een eventueele invasie in het westen zal belangrijke Duitsche effectie ven tegenover zich vinden en daarop onherroepe lijk stranden. Onomwonden »ient te worden toegegeven, dat de Sovjets in het oosten zware, slagen hebben uitgedeeld. Deze bedreigen thans effectief be langrijke deelen der Europeesche ruimte, zonder dat zij er echter in zijn geslaagd) het Duitsche opperbevel tot een verandering vap tactiek te nopen. Niet Moskou doch Berlijn houdt tenslotte de laatste militaire troeven in handen, zooals te zijner tijd zal blijken. Niemand kan in het huidige stadium^ der ont wikkeling voorspellen, wanneer de laatste slag zal moeten worden geslagen; wel is het voor ie dereen duidelijk, dat wij thans in de periode ver keeren, waarin de strijd zijn uiterste intensiteit heeft bereikt. Hij eischt van allen steeds grootere en zwaardere offers; deze zijn niet te ontgaan. Het komt er op aan, dat allen dit begrijpen en daarin toestemmen. Het gaat tenslotte om be slissingen, die niet alleen de thans levende gene ratie betreffen, doch evenzeer de bestaansmoge lijkheden en het leven van onze kinderen. Wat ons allen in de oude wereld bedreigt is de com plete anarchie, hetzij deze ons te wachten staat uit hoofde der bolsjewistische praktijken of ten gevolge van een Anglo-Amerikaansche suprema tie. Wij moeten onszelf blijven, tegen deze krach ten van overheersching en verwording in, of wij zullen daaraan ten gronde gaan. Europa is sterk en strijdt voor zijn goed recht. Hoezeer het zich hiervan bewust is blijkt zelfs uit de houding der neutralen, die weigerachtig blijven, zich voor Anglo-Amerikaanschen econo- mischen dwang te bukken. Zouden Washington en Londen tot deze methoden hun toevlucht ne men, indien zij zich zoo zeker gevoelen van hun zegepraal, als zy zoo gaarne voorgeven? Uit dit feit, dat Turkije, Zweden, Portugal en Spanje voet bij stuk houden, blijkt dat ook deze staten, van hun kant, er voor passen opgenomen te wor den in een „statenfamilie”, zooalsRoosevelt en Churchill voorstaan, doch die niet anders dan een aanvaarden van een vreemde voogdij zou be- teekenen....(C.D.) DOODVONNISSEN. OFFICIEELE BEKENDMAKING. Naar de Höhere SS- und Polizeiführer „Nord- west” mededeelt heeft het Polizeistandgericht Den Haag op 13 April 1944 de volgende Neder- landsche onderdanen ter dood veroordeeld 1. Den ambtenaar Willem Lengton, geboren 4 April 1917 te Zwolle, zonder vaste woonplaats. 2. Den teekenaar Karei Schipper, geboren 6 Maart 1919 in Den Haag, woonachtig in Den Haag. 3. Den kantoorbediende Jan Hoberg, geboren 28 September 1925yn Ouder-Amstel, woonachtig te Amsterdam. De doodvonnissen zijn na onderzoek der gratie- kwestie Vrijdag 14 April voltrokken. De ter dood veroordeelden hadden zich aange sloten bij terreurgroepen die betrekkingen heb ben onderhouden met een onder communistische leiding.- staande terreurorganisatie en welker doel was de uitvoering van roofovervallen op distributiekantoren en gemeentehuizen, benevens moorden op in openbaren dienst zijnde Nederlan ders. De ambtenaar Willem Lengton heeft deel genomen op 1 December 1943 aan den overval op het distributiekantoor te Ochten (Gelderland.) en op 25 December 1943 aan den overval op het gemeentehuis in Resteren (Gelderland). Bij den overval in Ochten zijn o.m. ongeveer 3000 levens middelenkaarten en ongeveer 1000 tabakskaarten met wapengeweld geroofd. In het gemeentehuis van Resteren hebben Lengton en zijn medeplich tigen alle persoonsbewijsformulieren en de kaar ten der cartotheek van het bevolkingsregister ge stolen. De teekenaar Karei Schipper heeft met andere leden van een in Amsterdam werkzame terreurgroep in Februari j.l. afspraken gemaakt over het vermoorden van een Nederlandschen ambtenaar van politie. De moord is verhinderd en Karei Schipper werd gearresteerd. De kan toorbediende Jan Hoberg heeft op 15 Februari 1944 deelgenomen aan den overval op het ge meentehuis van Alkmaar, waarbij 500 distributie bescheiden en ongeveer ƒ550 werden geroofd. Toen hij op de plaats van de misdaad gearres teerd werd, had hij een handgranaat in zijn be zit. len frontsector werden verscheidene acties tegen bolsjewistische benden met groot succes uitge voerd. De bolsjewisten verloren meer dan 1000 dooden; meer dan 100 bendenkampen werden ver woest en er vurd een omvangrijke buit gemaakt. Ten zuidwesten van Narwa drongen onze troe pen de zwaar versterkte vijandelijke stellingen binnen en wonnen in moeilijk moerasgebied ter rein ondanks verbitterd vijandelijk verzet. De sovjets leden zware bloedige verliezen en verloren 30 stukken geschut. Aan het landingshoofd van Nettuno stortte een vijandelijke aanval ten noordwesten van Littoria in geconcentreerd afweervuur ineen. Aan het zui delijk front erliep dedag zonder bijzondere ge beurtenissen. Amerikaansche vliegtuigen hebben op 19 April aan de kust van Zuid-Frankrijk het Zweedsche Roode Kruis-schip Emtla tot zinken gebracht. Vijandelijke bommenwerpers vielen op den och tend van 19 April verscheidene plaatsen in Mid den- en West-Duitschland aan. Vooral in de ste den Kassei en Paderborn ontstonden schade en verliezen onder de bevolking. 31 vijandelijke vlieg tuigen, meerendeels vier-motorige bommenwer pers werden vernietigd. In den afgeloopen nacht hebben snelle Duit sche gevechtsvliegtuigen doelen in het gebied van Londen aangevallen. DE SLACHTOFFERS VAN DEN LUCHT AANVAL OP DEN HAAG. 's-GRAVENHAGE, 18 April. Van deh Anglo Amerikaanschen luchtaanval op Dinsdag 11 April op een stadsdeel van Den Haag, waar zich ta' rijke Nederlandsche dienstgebouwen bevinden, is het aantal dooden gestegen tot 62, waarvan 26 vrouwen. In ziekenhuizen bevinden zich nog 23 zwaargewonden» BEKENDMAKING LANDWACHT NEDERLAND. Aangezien reeds is gebtekui, dat onbevoegden misbruik hebben gemaakt van politiebevoegdheid, zgn. in verband met de landwacht, wijs ik er nog maals op, dat de landwacht in dienst altijd ken baar is aan -de roode armband met het opschrift „Landwacht” en bovendien zich kan legitimeeren door het roode legitimatiebewijs van de landwacht Nederland. De burgerij is dus in geenerlei opzicht verplicht gevolg te geven aan bevelen van personen, die zich als landwachter uitgeven en die genoemde kenteekenén niet dragen of kunnen toonen. In tegendeel, men wordt verzocht dergeiyke voor vallen aanstonds bij de bevoegde landwachtinstan- ties te melden, zoodat daartegen onmiddellijk kan worden opgetreden. Gewestelijk kommandeur Zuid-Holland en Zeeland. Rede van rijksminister Göbbels. Woensdag, op den vooravond van den 55sten verjaardag van den Führer dus, heeft rijksminis ter dr. Göbbels in de Staatsopera te Berlijn een rede gehouden, waarin hij o.m. zeide: Niet alleen het geluk, ook de roem zwenkt in den .oorlog eeuwig tusschen de groote mannen en volken heen en weer. Op zijn vroegst bij het einde van den oorlog, meestal echter pas een geruimen tijd later, wanneer de oorlog in zijn historisch-blij- vende gebeurtenissen voor elk zichtbaar aan den dag treedt; zal men ook zijn afzonderlijke gebeur tenissen, resp. zijn bepalende factoren objectief en rechtvaardig kunnen beoordeelen. Hoe minder de historische problemen, wat betreft hun diepere onontkoombare beteekenis en noodzakelijkheid, algemeen kunnen worden waargenomen, des te meer zal de strijdende en lijdende generatie, die haar lasten en offers op zich moet nemen, ge neigd zijn deze problemen verkeerd te begrijpen of als te vermijden te beschouwen. Hoe moeilijk thans ook te constateeren valt, welke gebeurtenissen van dezen oorlog ook nog over 100 jaar beteekenis zullen hebben, duidelijk komen toch 'ook nu al uit dit reusachtige drama der Europeesche volken eenige fundamenteele ontwikkelingen naar voren, die het latere oordeel over dezen oorlog op beslissende wijze zullen be palen. Of Europa bolsjewistisch wordt of dat wij er in slagen ons continent voor dit gevaar te behoeden, de beslissing zal ’t beeld van de toekomstige we reld voor vele generaties, zooal niet voor altijd be slissend bepalen. Hier ligt dan pok het historische aspect van dezen oorlog. De man, die ons conti nent uit deze geestelijke en op zijn minst genomen vooraf beraamde militaire omklemming definitief bevrijdt, zal aan het einde van de geweldige wor steling historisch gezien d e man van dezen oor log zijn. Dit verandert op geen enkele wijze door het feit, dat zijn tegenspelers niets onbeproefd hebben gelaten en laten om hem zijn onzen tijd ver vooruit zijnde historische taken te bemoeilij ken, hem hinderpalen in den weg te leggen en de hun ter beschikking staande overmacht aan men- schen en wapens in den strijd te werpen, om zijn taak tot mislukking te doemen. Van het ©ogen blik af, waarop de trieste nevel van een verdor ven en snoode oorlogspolitiek optrekt, zal hij plot seling als de groote historische verschijning van dit gigantische volkendrama voor de oogen der levenden en nog veel meer voor de oogen der ko mende generaties staan. Van zijn tegenspelers echter, die bereid waren de 2000 jaar oude ge schiedenis en beschavingsontwikkeling van ons continent prijs te geven aan den chaos en den geest van de steppe, zal alleen nog dat overblijven wat er toe kan dienen om den donkeren achter grond te vormen van deze stralende verschijning van menschelijke grootheid e” van vooruitzien. Wrj achten ons thans allen belast met een his torische taak; voor ons is het doel van dezen oor log niet alleen duidelijk, maar ook vaststaand en onveranderljjk. Dit doel echter dienen, wil zeggen den Führer volgen, trouw en vol overgave aan zijn werk meehelpen en in alle stormen van de zen oorlog op hem ieder persoonlijk denken en handelen oriënteeren. Wij kunnen gelukkig zijn hem te bezitten, want hij waarborg? in zijn per soon niet alleen ons vaste geloof aan de overwin ning, doch daarnaast ook de bestendigheid van onze nationale leiding, de karaktervolle funda- menteele holding van onze oorlogsopvattingen en de zuiverheid van onze oorlogsdoelstelling. .n andere oorlögvoerende landen moge de lei- ONDERDUIKERS KUNNEN TERUGKEEREN. In een Zaterdagavond te Maastricht gehouden openbare volksvergadering heeft Max Blokzijl medegedeeld, dat hij den laagten tijd een drukke correspondentie heeft gevoerd met kringen van z.g. onderduikers. Hij had daarbij den indruk ge kregen, dat velen van hen misleid zijn door de omstandigheden en graag uit de verwarring wil den loskomen. Na van de betreffende instanties te dezen aanzien de noodige waarborgen en instem ming te hebben ontvangen, kon Max Blok zijl aan deze onderduikers de verzekering geven dat zij straffeloos zullen kunnen te- rugkeeren, onder voorwaarde dat zij bereid zouden^ zijn zich voor een of ander nuttig en positief doel beschikbaar te stellen. STRIJD OM TARNOPOL GEëINDIGD. Het Duitsche weermachtbericht van 18 April deelde o.m. mede: „Bij Tarnopol baanden opnieuw deelen der be zetting overeenkomstig de bevelen zich een weg naar de in zware aanvalsgevechten vooruitge drongen door de luchtmacht doeltreffend onder steunde formaties van het leger en de Waffen SS. Daarmede is de heldhaftige strijd van het garni zoen onder leiding van den, den dag voor de door braak gesneuvelden en intusschen door den Führer met het Eikenloof ölj het Ridderkruis’van het Ijzeren Kruis onderscheiden generaal-majoor Von Neindorff geëindigd. In een verbitterden strijd van 25 dagen heeft het, door transportvliegtuig-eskaders in weerwi van zeer sterken vijandelijken afweer in opoffe rende actie geravitailleerd, tegen de bestormin; door een meer dan tienvoudige vijandelijke over macht bij het zwaarste artillerievuur en voortdu rende luchtaanvallen standgehouden en door hei vasthouden van vijandelijke strijdkrachten de vor ming van een sterk afweerfront mogelijk ge maakt. Pas toen gebrek aah munitie en water den- verderen tegenstand onmogelijk maakten werd het bevel tot de doorbraak gegeven. DE VESTIGING VAN LEESBIBLIOTHEKEN. Het letterengilde van de Nederlandsche Kultuur kamer dee’t mede Nieuwe leesbibliotheken zullen voorloopig niet mogen worden gevestigd. Van deze bepalingen kan in bijzondere gevallen dispensatie worden verleend. Derhalve zal in de meeste gevallen afwijzend worden beschikt op desbetreffende aanmeldingen voor de Nederlandsche Kultuurkamer Van na 1 Januari 1941 geopende leesbibliothe ken zal opnieuw worden beoordeeld of zjj in stapd gullen kunnen blijven. DE BUITENLANDSCHE DIPLOMATEN IN ENGELAND. Naar de Britsche berichtendienst meldt, mogen buitenlandsche diplomaten en koeriers Engeland van Maandag te middernacht af niet meer ver laten. Hun diplomatenbagage is onderworpen aan de censuur. Van dezen „in verband met het tweede front” getroffen maatregel, heeft het ministerie van Buitenlandsche Zaken Maandag avond mededeeling gedaan. Naar verluidt geldt een uitzondering alleen voor de diplomaten van de Ver. Staten, de sovjetunie en de Britsche do minions, behalve Eire. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 20 April. Het opperbevel der weer macht maakt bek' nd: Ten noordoosten van Sebastopol werden her nieuwde aanvallen der bolsjewisten afgeslagen, waarbij een vrij groot aantal pantserwagens werd stuk geschoten. 36 vijandelijke vliegtuigen werden in luchtgevechten, 20 andere op den beganen grond vernietigd. Daarbij heeft zich de le luite nant Smola, Staffel-führer in een eskader slag- vliegers bijzonder onderscheiden. In de' harde afweergevechten der laatste dagen heeft een gevechtsgroep der 73ste divisie infante rie onder bevel van kolonel de Renbeck met een daaronder ressorteerende batterij stormgeschut op uitmuntende wijze slag geleverd. Aan den benedenloop van den Dnjestr hebben onze troepen aan weerskanten van Tighina in zware gevechten een volledig afweersucces be haald op de met verscheidene divisies aanvallende bolsjewisten. Tusschen de Karpathen en den bovenloop van den Dnjestr werden in samenwerking met eska ders slagvliegtuigen de zich taai werende bolsje wisten verder achteruit geworpen. Vijandelijke tegenaanvallen bleven zonder succes. In het strijdgebied ten zuidwesten van Tarno pol zijn sterke sovjet-aanvallen ineengestort In het achterwaartsche gebied van den centra- 11 ding zaakwaameemster zijn van klasse- of standsbelang, door parlementaire meerderheden met min of meer tegenzin gedekt, als >’n noodza kelijk kwaad beschouwd en aanvaard worden, of zelfs het vreesaanjagende resultaat zijn van een in blinde woede razende massaterreur, die over millioenen lijken gaat, bij ons is de Führer woord voerder en voltrekker van den wil van het geheele volk. Er heeft zich van den eersten dag van den oorlog af tot op dit uur, ondanks al het vijande lijk lasterlijk geschreeuw, in Duitschland niet een enkel geval voorgedaan, dat een soldaat zijn trouw aan den Führer brak door de wapens neer te leggen, of dat een arbeider in het vaderland zijn trouw aan den Führeropzegde door het werk neer te leggen. Wij weten, dat de vijand dit niet kan begrijpen en het toeschrijft aan druk of ge weld. Met druk en geweld is zulks echter niet te bereiken, hier moeten andere krachten aan het werk zijn, krachten van trouw en van saamhoo- righeid, die door menschen, die deze krachten zelf niet in zich voelen, ook niet begrepen kunnen worden. Wat wrj voor den oorlog in jarenlangen arbeid gezaaid hebben, komt in dezen oorlog op: de rijke oogst van de solidariteit tusschen leiding en volk. Dr. Göbbels, sprekend over zijn samenwerking met Hitler, zeide, dat hij den Führer nooit heeft zien twijfelen of wankelen. Hij onderscheidt zich van alle andere staatslieden van dezen tijd door het feit, dat hij gevaren bijtijds inziet en deze dan moedig tegemoet treedt. Daarvoor dankt hem het Duitsche volk en de geheele beschaafde mensch- heid zal hem daarvoor later eens moeten bedan ken. Ook het grootste leiderschap blijft in zijn werk niet verschoond van tegenslagen en neder lagen. Deze vormen de eenige gelegenheden, waarin het leiderschap zijn waarde ten volle kan bewijzen. Waar hebben rijk er leiding bij een van deze proeven gefaald? Waar hebben wij ooit ra deloos en wanhopig gestaan voor het geweld van een over ons komend lot, dat wij geen halt meer vermochten toe te roepen. Men vond ons steeds paraat. Steeds stond aan de spits een man, diie ook de zwaarste slagen trotseerend, door zijn kalmte en vastberadenheid ten slotte ook het grootste onheil ten beste keerde. Nooit heeft het volk zoo vol vertrouwen.naar zgn Führer opge keken, als in de dagen en uren ,toen het zich be wust werd van ue.i ernst van dezen strijd om zijn leven. De oorlog is de tijd, waarin wij dat waar moe ten maken, wat wij vroeger zoo dikwijls plechtig hebben beloofd. Het rust als een eed op onze vlaggen en als stille gelofte in onze harten. Dat de Führer aan de spits van de natie staat, is voor ons allen het zekerste teeken van de overwinning. Wij hebben de hooge verwachtingen van de vijan den te niet gedaan. Zij wilden dat wijzelf datgene deden, wat zij uit eigen kracht niet konden vol brengen, n.l. ons overweldigen. Hier lag voor hen de eenige mogelijkheid voor onze nederlaag. Wij hebben daarvan de grootste kans van onze over winning gemaakt. Wij gilden den Führer op zijn verjaardag zeg gen, dat hij voor ons alles is, zoowel in dezen Smaftelijken tijd, als in de komende lichtere toe komst. Wij wenschen hem gezondheid en kracht en een gezegende hand. Hij moet weten, dat hg zich ieder uur op zijn volk kan verlaten. Wanneer nood en gevaar dicht voor hem staan, dan staan wij dichter achter hem. Wij gelooven in hem en in zijn historisch werk, en wij gelooven, dat hij dit werk met de overwinning zal bekronen. Niet Zijn tegenstanders, maar h ij zal de man van deze eeuw BEKENDMAKING. ’s-GRAVENHAGE, 15 April. Naar de Höhere SS- und Polizeiführer „Nordwest” mededeelt, heeft het Polizeistandgericht Den Haag op 13 April 1944 de volgende Nederlandsche staatsbur gers ter dood veroordeeld 1) den marechaussee-beambte Hendrik Drogt, geb. op 10 Februari 1920 te Dedemsvaart, wo nende te Dedemsvaart, 2) den landarbeider Gerard Jansen, geboren op 13 Februari 1923 in Meppel, wonende te Dedems- vaart 3) den kantoorbediende Fokke Jagersma, ge boren op 12 September 1920 in Gasselternijeveen, wonende te Meppel, 4) den autohandelaar Jan Rijkmans, geboren op 3 Februari 1920 te Steenwijk, wonende te Meppel, 5) den boekhouder Gerrit Jan van den Berg, geboren op 29 Mei 1919 te Arnhem, wonende te Arnhem. 6) den distributie-ambtenaar Wiepke Timmer- sma, geboren öp 8 December 1896 in Oldenhove, wonende te Wehe, 7) den timmerman Jacob Kraal, geboren op 12 Februari 1914 in Ruinerwold, wonende te Rui nerwold, 8) den politiebeambte Johannes Kippers, ge boren op 23 Juni 1899 in Veendam, wonende te Oud-Schoonebeek. Het vonnis is met den kogel voltrokken. De veroordeelden Drogt, Jansen, Jagersma, Rijkmans, Van den Berg en Kraal hebben zich aangesloten bij een te Meppel en omgeving op gerichte terreurgroep die haar bevelen heeft ge kregen van een terreur-organisatie, waarin ook illegale communisten werkzaam zijn geweest. Leden van deze terreurgroep hebben op 21 Juli 1943 een Nederlandschen beambte der hulppolitie in Nijeveen doodgeschoten, een anderen Neder landschen beambte der hulppolitie in Nijeveen op denzelfden dag zwaar gewond, op 22 Juli 1943 een moordaanslag gepleegd op een Nederland schen burgemeester, die hun actie in den weg stond, op 22 en 26 Juli 1943 geprobeerd een moordaanslag te plegen op een Nederlandschen luitenant der politie, op 26 Juli 194^ verschei den schoten gelost op twee Nederlandsche wacht mannen te Havelte waardoor een der mannen werd gewond en begin Augustus 1943 geprobeerd twee Nederlandsche leden van de Duitsche Sicher- heitspolizei te vermoorden. De terreurgroep, die het heeft klaargespeeld zich in het bezit te stellen van een vrij groote hoeveelheid vuurwapens en munitie, heeft op 2 Juni 1943 den overval uitgevoerd op het Arbeids bureau te Wehe en op 7 Juni 1943 den overval op het gemeentehuis te Wanneperveen, op 11 Juni 1943 het gemeentehuis te Stadskanaal, op 22 Juni 1943 het arbeidsbureau te Hoogeveen in brand gestoken, op 28 Juli 1943 den overval gepleegd op het transport levensmiddelenbonnen te Ruinerwold en op 10 November 1943 den over val op het distributiekantoor te Varsseveld. De politiebeambte Johannes Kippers heeft een in zijn particulier bezit zynde pistool met mu nitie overhandigd aan den door het Polizeistand gericht Assen op 20 September 1943 ter dood veroordeelden Nederlander Por, waarbij hem be kend was dat Por de bedoeling had een lid van de N.S.B. dood te schieten. De Führer en de jeugd. Telkenjare op den 20sten April wordt een nieu we jaargang van de gemeenschap der Duitsche jeugd in de I lerjugend opgenomen. Dit jaar was het de jaarkla»se 19331934, jongens en meisjes dus, die werden geboren in den tijd, waaraan Hit ler na jaren van lijden en gebrek weer een schoo ner aanzicht gaf. De inlijving van deze jaarklasse ging met bijzondere plechtigheid gepaard. De ryksjeugdleider Axmann heeft deze Pimpfe en Jungmadel toegesproken en hun gevraagd te beloven dat zij door hun houding en prestatie steeds den Führer zullen verblijden. Zij zouden daardoor de helden aan het front en de werkers in het vaderland, die allen oor de toekomst van de jeugd strijden, eeren. De Duitsche jeugd uit alle gouwen is de eerste geweest, die den Führer te middernacht over de radio haar verjaarswenschen overbracht. Axmann verklaarde, dat de eerste gelukwenschen komen uit de zuivere kinderharten. waardoor de veroordeelden gestreefd hebben naar het verkrijgen van levensmiddelenkaarten, de vernietiging van papieren van den' Burger lijken Stand en het doodschieten van in open baren dienst staande Nederlanders, die hun actie hadden opgemerkt, beschouwd als handelingen, die geschikt waren de openbare orde in het be zette Nederlandsche gebied in gevaar te brengen en heeft derhalve tegen de daders als saboteurs overeenkomstig par. 1 der Ordnungsschutzver- ordnung van 9 Januari 1943 de doodstraf uitge sproken. De timmerman Jacob Kraal heeft by den over val op het transport levensmiddelenbonnen in Ruinerwold op 28 Juli 1943 door het verstrekken van inlichtingen hulp verleend. De distributie- ambtenaar Wiepke Timmersma heeft bij den overval op het arbeidsbureau te Wehe op 2 Juni 1943 hulp verleend, doordat hij twee deelnemers aan den overval wier bedoelingen hg kende, in zijn huis heeft laten overnachten. De president van het Polizeistandgericht heeft ter motiveering van de beide vonnissen tegen Kraal en Timmer, sma verklaard, dat het verleenen van hulp aan een daad van sabotage volgens par. 1 der Ord- nungsschutzverordnung van 9 Januari 1943 op dezelfde wijze gestraft wordt als de gepleegde daad. Met het voltrekken van het vonnis is de deel neming van de genoemde terroristen, die ook in contact gestaan hebben met de terroristen die door het Polizeistandgericht te Assen op 20 Sep tember 1943 zijn veroordeeld, aan de van Mei tot einde 1943 in de Noordelijke provincies van Ne derland (Friesland, Groningen en Drente) ge pleegde daden van terreur en overvallen op open bare gebouwen en pro-Duitsche Nederlanders ge boet oij onze vrijwilligers. In de voorste linies wordt het Ijze ren Kruis uitgereikt aan SS- pantsergrenadiers voor ’t ver nietigen van een groot aantal landelijke pantsers. S P.K. Ohlemacher O/H P s) Het S.S. Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander kan zich aanmelden, teneinde gekeurd te worden voor de Waffen- S.S.-Wachtbataillon in Amersfoort, Landstorm Nederland, Kriegsmarine en de Germaanschc i. in Nedertend. Personen tusschen 19 en 30 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerkstelling, kunnei’ •h eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld Officier in de Waffen-S.S. kan ieder worden, die na tenminste één jaar diensttijd zijn geschikt ■id voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend, besli end voor bevordering zijn: karakter, gedrag, prestatie. Tjjdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging va: amilieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Eveneens verstrekken alle inlichtlngei en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis de navolgende Nebenstellen der Waffen-S.S.: Am sterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen, Heerestraat 4( Enschedé, Hengeloschestraat 30; en het S.S. Ersatzkommando Den Haag, Korte Vijverberg 5 21 April 9—JA wr Amersfoort Pol* DureJjgangslager» Leusderweg. zijn, want hij gaf haar betee enis inhoud en doel. Deze beteekenis aanvaardend en dezen inhoud be grijpend, zullen wij dit doel bereiken. Hij echter is de wegwijzer naar dit doel. Hij bedeelt, wy volgen. Dagorder tot de weermacht. Rijksmaarschalk Göring zegt in een dagorder tot de geheele Duitsche weermacht o.a., dat de weermacht in deze beslissenda tijden meer dan ooit wil verkondigen, dat zy, den soldateneed ge trouw, altijd slechts de bevelen van den Führer zullen volgen. De gelofte, dat wij de wapens niet eerder zullen neerleggen, dan wanneer onze toe komst beschermd is, alsmede ons tot het uiterste besloten altijd parate optreden, moeten ons ge schenk aan den Führer zijn. De Voorzienigheid moge ons den man, dien wij met de volle geest drift van onze geloovige harten in goede en harde jaren volgen, nog lang behoeden. De weg van den Führer heette altijd slechts Duitschland, voor welks eer en vrijheid ons geen offer en geen ont bering te groot moet zijn. Hoe ernstiger het uur, des te sterker vervult ons hpt fanatieke vertrou wen, gesteund op de onoverwinlijkheid van onze kracht, dat wij ons hooge doel zullen bereiken. In dankbaarheid en eindelooze liefde groeten wy onzen Führer. Comb, van SNEEKER NIEUWSBLAD (Drijfhout's Nieuwsblad en Nieuwe Sneeker Courant) en DE JONG’S NIEUWSBLAD, Bolsward. Verschijnt eiken Vrijdagavond. Leesgeld ƒ0.75 per kwartaal bij vooruit betaling. Losse nummers 10 et. HoofdredacteurL. Kiezebrink, Sneek. Plaatsverv. hoofdredacteur: C. Smit, Sneek K 2243

Bolswards Nieuwsblad nl | 1944 | | pagina 1