v V!' Si! Mussolini in het hoofdkwartier Bolsjewistische aanval ten Noorden van Jassy faalt Vrijdag 28 April 1944 BOLSWAROER EDITIE No. 12 3e Jaargang No. 31j NIEUWSBLAD VOOR HET WESTEN VAN FRIESLAND BUITENLAND DE SEINER OP ZIJN POST r J >LSW2 V, WEERMACHTBERI CHI MUSSERT SPREEKT VOOR DE RADIO TOT DE NEDERLANDSCHE WERKERS. k JL 1 ÜL. 1 *<V»- WESTERQOO motorbooten n gevechtssectoren verschillende de ;i e j Op 1 Mei, Dag van den Arbeid, zal de Leider om 13.00 uur door de radio het woord richten tot de werkers in Nederland. 100 cent 7 cent ken- ieren. I zijn st op amen be- lige 1 van I zon- het lijke zeil- 100 7 cent1 tot 10 uur 1 nties 3olsward. j Pro- ram- flypn iaar- ttoor In het kader der Truppenbe- treuung van de NSDAP wer den op den verjaardag van den Führer de zwaargewonden in de hospitalen door Kreisleiter Pott, Referent Pg. Muller en de Frauenschaft bezocht. Het uitreiken van geschenken door de Frauenschaft. (Stapf Pax s) Op den verjaardag van den Führer had te 's-Her- togenbosch de beëediging plaats van een contin gent van den Landstorm Nederland. Tijdens de plechtige eedsaflegging op den Führer. (C.N.F./J. Zeijlemaker Pax s) SC he ArW volkom '.anties.l es ge- I in hetJ tiging erk. 'orden 1 Mu- Bureau: Firma A. J. O SIN GA BOLSWABD Marktstraat 13 TeL 451 Giro 87926 Advertentieprijs: 1 tot 10 mum elke m.m. meer Toezending der adv. Donderdags tot 10 uur Verantwoordelijk voor de advertenties A. J. Osinga Bolsward. en op te m- tie er de k- werden 3 vijandelijke torpedomotorbooten tot zin ken gebracht, 2 daarvan door gevechtsveerbooten van de marine; 2 vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten. Het eiland Mljet in de Adriatische Zee werd na harde gevechten van communistische benden ge zuiverd. Amerikaansche bommenwerpers vlogen giste ren het gebied van Brunswijk binnen en wierpen uit een gesloten wolkendek in het wilde weg bommen, die slechts geringe schade aanrichtten. Ondanks moeilijke afweeromstandigheden werden 8 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. In den afgeloopen nacht drongen enkele vijan delijke vliegtuigen het gebied van Midden- en Noord-Duitschland binnen. Formaties Britsche bommenwerpers ondernamen terreuraanvallen op plaatsen in het Roergebied en in Z.W. Duitsch- land. Er ontstond, ten deele aanzienlijke, schade, vooral in Essen en Schweinfurth. De bevolking leed verliezen. Strijdkrachten der luchtverdedi ging vernietigden 41 viermotorige terreurbom- menwerpers. In den nacht van 25 op 26 April ontmoetten Duitsche torpedobooten ten westen van de Golf van St. Malo een formatie Britsche kruisers en torpedojagers. In harden strijd werden den vijan- delijken eenheden zware beschadigingen door tor pedo- en artillerietreffers toegebracht. Een eigen torpedoboot ging verloren. Formaties zware Duitsche gevechtsvliegtuigen zetten in den afgeloopen nacht de aanvallen op scheepsconcentraties aan de Engelsche Zuidkust met goede uitwerking voort. Jiró 81 DOODVONNIS VOLTROKKEN. De höhere SS- und Polizeiführer maakt be kend De Nederlandsche distributie-ambtenaar Hen drik Romeyn, geboren 21 Augustus 1921 te Rot terdam, het laatst wonend te Drunen, School straat 42, is bij vonnis van het SS- und Polizei- gericht Den Haag van 27 Maart, wegens moord op den commissaris van politie Van Dijk te Nij megen, als saboteur ter dood veroordeeld. Het vonnis is voltrokken. EIKENLOOF MET ZWAARDEN EN BRIL JANTEN VOOR LUIT.-GEN. GILLE. Het D.N.B. meldt uit het hoofdkwartier van den Führer De Führer heeft het Eikenloof met zwaarden en briljanten bij het Ridderkruis van het Ijzeren Kruis verleend aan den SS-Gruppen- führer en luitenant-generaal der Waffen-SS, Her bert Gille, commandant van de SS-Pantser-divisie Wikrng, als twaalfden soldaat van de Duitsche weermacht. SS-Gruppenführer en luitenant-generaal der Waffen-SS Gille werd reeds in den eersten we reldoorlog onderscheiden met het Ijzeren Kruis eerste en tweede klasse. De hierbij behoorende spangen verwierf hij in Polen en het Duitsche kruis in goud tijdens den veldtocht in het Oosten. In den zomer van 1942 werd Gille tijdens de ge vechten ten Zuiden van den Don als commandant van een SS-regiment artillerie onderscheiden met het Ridderkruis. In Mei 1943 kreeg hij als divisie- commandant de leiding over de roemrijke SS- pantserdivisie Wiking. Gruppenführer Gille werd in het jaar 1897 in Gandersheim, in de Harz, geboren. 300 FUNCTIONARISSEN DER PARTIJ OP DEN FÜHRER BEëEDIGD. Redevoeringen van den Rijkscommis- saris en den Leider. Donderdag 20 April, op den verjaardag van den Führer, is te Nijmegen een bijeenkomst ge houden, waar eenige duizenden uit partij, weer macht, beweging en nationaal-socialistische orga nisaties vereenigd waren. Het woord werd daar gevoerd door ir. Mussert en dr. Seyss Irquart. Mussert bracht namens de beweging de geluk- wenschen over ter gelegenheid van den verjaar dag van den Führer. Hij gaf de verzekering, dat de beweging alles in het werk zal stellen om ook Nederland zijn aandeel te laten bijdragen in den strijd voor en den opbouw van het nieuwe Euro pa. Hij sprak zijn onwrikbaar vertrouwen uit in de leiding van den Führer, die in feite thans reeds de leider van Europa is. Hij hoopte, dat deze in zijn nieuwe levensjaar de overwinning mocht zien, om aan het grootsche werk van den opbouw van Europa te kunnen beginnen. De Rijkscommissaris greep deze gelegenheid aan om ieder nog eens duidelijk voor oogen te stellen, waarom het gaat. Ten einde ook niet het kleinste misverstand te laten voortwoekeren, pre ciseerde hij nog eens bepaalde punten. Hij zette uiteen, wat Nederland van het Euro pa der toekomst, zooals de Führer dat wenscht te bouwen, mag verwachten. Hij liet den Neder landers in den geest als het ware de keuze tus- schen de hier gelaten vrijheid en het lot, dat Nederland wordt aangeboden door de geallieer den. Deze hebben de souvereiniteit der kleine lan den reeds lang afgeschreven en ons land de rol van bruggenhoofd toegedacht. In 't nationaal-socialistische Europa zal ech ter volledige vrijheid bestaan. Het gaat niet meer over de onafhankelijkheid, maar om de gelijk berechtigdheid. Onder luiden bijval constateerde hij, dat de vrijheid der Nederlanders zal groeien naar de mate van hun prestaties voor Europa. De Rijkscommissaris zeide zich in te kunnen denken, dat deze toekomstvragen een naar ver houding in aantal klein volk diep beroeren. De leuze „Duitschland strijdt voor Europa” wil ech ter niet zeggen „Duitschland strijdt voor een door Duitschland beheerscht Europa”. In het nieuwe Europa zal volksche vrijheid bestaan voor al die naties, die weten, dat zij een Europeesche taak hebben. Het spreekt vanzelf, dat een groot deel van zijn rede, waarin ook de jongste politieke neder lagen der geallieerden en de allengs krachtiger wordende houding der neutralen in stijgend ver trouwen op Duitschlands overwinning, werden behandeld, gewijd was aan den persoon van den Führer en diens arbeid. Voorts besprak hij ook de beproevingen van het oogenblik. Deze hebben de strijders echter dermate gehard, dat de vuur proef gerust komen mag. De Rijkscommissaris was er van overtuigd, dat hij doorstaan zal worden. Nadat de Rijkscommissaris zijn rede, die her haaldelijk door applaus werd onderbroken, had uitgesproken, lichtte Oberdienstleiter Ritterbusch in een korte toespraak, beteekenis en zin toe van de plechtige beëediging op den Führer van 324 mannelijke en vrouwelijke partij-functiona- rissen, welke hierna plaats vond. BEëEDIGING VAN EEN NIEUW CONTIN GENT LANDSTORM. Donderdag 20 April op den 55sten geboorte dag van den Führer is op een kazerneterrein van ons land een nieuw contingent manschappen van den Landstorm Nederland op plechtige wijze beëedigd. Stram in carré opgesteld wachtten de bijna 400 vrijwilligers op het oogenblik, waarop zij, ten overstaan van den Rijkscommissaris Rijks- minister Seyss-Inquart en den Leider van het Ne- derlandsche volk, ir. Mussert, benevens den Höhe- ren SS und Polizeiführer SS-Obergruppenführer Rauter, den eed van trouw en gehoorzaamheid aan den Führer der Germaansche volkeren zouden af leggen. Het was voor het eerst dat bij een dergelijk gebeuren in den Landstorm een geheel uit Ne derlanders bestaande eere-compagnie was gefor meerd, terwijl ook voor het eerst een eigen mu ziekcorps van den Landstorm de plechtigheid met muziek opluisterde. Volgens berichten van Duitsche zijde is aan de Westelijke kust van Europa een sterk verhoogde activiteit van de geallieerden op het gebied van het mijnenleggen waargenomen. Eenstemmig melden de Duitsche formaties, die ter bestrijding zijn uitgezonden een belangrijke verhooging van de geveegde mijnen (soms zelfs driemaal zooveel als gewoonlijk) vooral sedert midden Maart. Daaruit zou kunnen worden geconcludeerd, aldus de Berlijnsche correspondent van de N.R.Crt., dat de geallieerden er op uit zijn de bewegingsvrij heid van de Duitsche vlootformaties en konvooien langs de kust van de golf van Biscaje en het Kanaal te beperken en deze buiten staat te stel len tegenover zich ontplooiende aanvalsbewegin- gen snel genoeg een eigen zwaartepunt te plaat sen. Men acht het hier evident dat, zoo dit doel mocht bestaan, zulks geenszins is bereikt. De snelle ontwikkeling van den afweer, die elke nieuwe mijnconstructie op den voet volgde, heeft er toe geleid dat voor het grondig leggen van een mijnenveld het gebruik van één soort mijn onvoldoende is. Thans noemt men het pas een goed mijnenveld als er 10 tot 12 verschillende soorten mijnen liggen, die ieder op zichzelf weer op een andere manier moeten worden geveegd. Het tactische doel daarbij is dat de eene mijn in zekeren zin de andere beschermt en den mijnen veger treft, die juist tegen haar bijzondere hoe danigheden onbeschermd is. Het schijnt op het oogenblik ook nauwelijks mogelijk te zijn door de gecompliceerdheid van den modernen mijnenoorlog een enkelen mijnen veger van alle noodzakelijke apparaten te voor zien. Als mijnenlegger gebruiken de Engelschen thans in hoofdzaak vliegtuigen. Zware machines opereeren vooral ’s nachts aan de kust van het vaste land. Het doel van dit mrjnenleggen óp groote schaal kan van tweeërlei aard zijn in de eerste plaats de lamlegging of ten minste de be perking van het Duitsche scheepvaartverkeer en in de tweede plaats de verzwakking van de Duit sche mijnenvegersformaties en wel zoodanig dat zij in geval van een invasie niet meer in staat zouden zijn hun dan bijzonder belangrijke taak te vervullen. Gevolgen, die als ernstig moeten wor den opgevat, hebben de Duitschers, aldus een marinedeskundige, nog niet geconstateerd. Nu ook dit mijnenleggen nog eens in verband met de invasie wordt gebracht zij tenslotte hier de conclusie vermeld van een bericht dat de Ned. Correspondentie Dienst uit Berlijn aan het Al gemeen Handelsblad zendt. Na o.a. gezegd te hebben dat als het hoofdkwartier van generaal Eisenhower gelegenheid krijgt zijn krachten vol ledig te ontplooien, ‘alleen bij de operaties in West-Europa generaal Montgomery de beschik king zal hebben over 2% 3 millioen man, lucht maarschalk Tedder over tegen de 10.000 vliegtui gen waarvan ten minste 3000 viermotorige bom menwerpers, terwijl admiraal Land zonder eeni- gen twijfel zeer belangrijke vlootstrijdkrachten ten dienste zullen staan, concludeert dit artikel „Men mag aannemen, dat Eisenhower, zoo hij voldoende parachutisten en luchtinfanterie in den strijd werpt en zich niet laat afschrikken door de aanvankelijk onvermijdelijke zware verliezen, in staat is zich met behulp van deze troepen in het bezit te stellen van belangrijke posities in het door de Duitschers bezette gebied. Waarde krijgt dit evenwel pas, wanneer het gros zijner troepen er in slaagt een bres te slaan in de kust verdediging, en contact te krijgen met deze voor uitgeschoven posten. In Duitsche militaire kringen spreekt men openlijk de verwachting uit, dat de Geallieerden niet alleen zware verliezen, doch ook plaatselijke successen zullen boeken. Alles staat en valt echter met de vraag, of de Geallieerden door het Atlantische bolwerk heen komen of niet. Op dit punt is men van Duitsche zijde kennelijk zeer optimistisch. Aangezien echter van geallieerde zijde niets is uitgelekt over de middelen, waarmee men het zwaarste bolwerk der krijgsgeschiedenis hoopt te slechten en er van Duitsche zijde niets naders wordt gepubliceerd omtrent het geheime wapen der vergelding, dat thans de ruggegraat van het Duitsche defensieve systeem tegen een eventueele invasie kan worden genoemd, behoort elke nadere beschouwing over de kansen van aanvallers zoo wel als van verdedigers, tot het rjjk der fantasie en der speculatie. Tot zoover het artikel van den C. D. in het I Alg. Handelsblad, waaraan hier nog zij toege voegd dat met het oog op de militaire situatie de Engelsche regeering met ingang van gisteren, Donderdagnacht, de Engelsche bevolking heeft verboden het eiland, tftwrl atfyc- Tot zoover het politieke nieuws. Wat het mili taire betreft, omtrent den toestand aan het oos telijke front schrijft de militaire correspondent van het D.N.B. o.a. het volgende De aanvals- machine der bolsjewisten is tot staan gekomen. De Duitsche aanvalsacties blijven beperkt tot plaatselijke ondernemingen met het doel de stel lingen te verbeteren. Er heerscht, vergeleken met de gevechten van de vorige maanden, be-- trekkelijk rust. Daarom is de Duitsche verken ning op het oogenblik bijzonder intensief om na te gaan, waar en met welke stootrichting en me! welke sterkte de bolsjewistische leiding haar di visies tot den stormloop wil aanzetten. Naast de opeenhooping van de Sovjets in het Noorden van den Zuidelijken sector, alsmede in het midden van het front, zijn thans nieuwe vijandelijke con centraties ook aan den benedenloop van den Dnjestr waargenomen. Ook het weer is zonder twijfel een factor, die meetelt voor de stilte, die thans in heerscht. Achter de coulissen worden thans echter aan beide zijden de voorbereidingen getroffen voor de komende groote veldslagen. Aan Duitsche zijde rollen onafgebroken colonnes evenwijdig met het front. Welk doel zij hebben, is nog niet duidelijk. Aan de nummers van de regimenten en divisies valt echter te zien, dat het geen eenheden zijn van het West-Europeesche front, ook niet van het Noorden of Zuidoosten. Het ziet er naar uit, dat deze eenheden, die zeer goed zijn uitgerust en een bijzonder frisschen indruk maken, deel uitmaken van die reserve voor het Oosten, die tot dusver nog op den achtergrond is gebleven. De bevoegde militairen te Berlijn weigeren zich uit te laten over de vraag, in hoeverre geconclu deerd moet worden tot een offensieve of een de fensieve houding van de Duitsche legerleiding voor de toekomst. Men vergist zich echter wel bijna niet, wan neer men aanneemt, dat de Duitsche maatrege len op het oogenblik vooral worden uitgevoerd met het oog er op, niet alleen in het Westen paraat te zijn, doch ook in het Oosten, waar het er naar uitziet dat de bolsjewistische leiding haar voorbereidingen treft in de richting van een offensief dat gelijktijdig met de komende En- gelsch-Amerikaansche invasie zal verloopen. Stilte voor den storm. Zoo kenmerkten Duit sche militairen Zaterdag den toestand aan alle fronten der aarde. Het is daarbij opmerkelijk, hoe weinig men aan Duitsche zijde eenig teeken van spanning, om nog niet te zeggen van nervositeit waarneemt. Overal aan de Duitsche fronten, bij den troep en bij de staven, ontmoet men een hou ding die een absolute zelfverzekerdheid verraadt”. Intusschen gaat de luchtoorlog zijn gang. De intensiveering ervan aan geallieerde zijde is zelfs een der omstandigheden welke de Duitschers mede aanleiding geeft aan te nemen dat het tijd stip van een geallieerde landingspoging geleide lijk meer nadert. Het program, hetwelk de geal lieerden nu trachten uit te voeren zou bestaan uit drie punten: ten eerste het lamleggen van de Duitsche vliegtuigindustrie, ten tweede de deci- meering van den Duitschen afweer en als derde punt de invasie. Het eerste noch het tweede punt kan thans als bereikt worden beschouwd en de Duitschers wijzen daarbij op de successen, die zij regelmatig bij de bestrijding van de vijandelijke aanvallen vermogen te behalen, successen die vooral in de week na Paschen als vrij hoog wer den aangegeven. Ook Zaterdag, Zondag en Maan dag hebben de Sovjets, Engelschen en Amerika nen naar de Duitsche weermachtberichten mel den aanzienlijke verliezen geleden, nl. totaal 476 vliegtuigen. De luchtmacht der sovjets verloor nl. in de Krim die dagen 109 vliegtuigen en bij een aanval van sovjet-bommenwerpers op een Duitsch convooi voor de kust van Noord-Noor- wegen 40. Amerikaansche bommenwerpers gin gen er bij aanvallen op West-Duitschland en vooral op Hamm en Koblenz 37, bij aanvallen in het gebied van Weenen 31, op München en Friedrichshafen 97 en op Boekarest en andere plaatsen in Roemenië 25 verloren. De Britsche luchtmacht verloor bij terreuraanvallen op Dus- seldorp, Brunswijk, het Oostzeegebied, Mannheim, Karlsruhe en München 127 bommenwerpers, ter wijl bij aanvallen van vijandelijke formaties jacht- v1s?gtuigen op West- en Zuidwest-Duitschland alsmede boven de bezette westelijke gebieden 10 geallieerde vliegtuigen werden neergeschoten. Intusschen zat het offensieve deel der Duitsche luchtmacht ook niet stil; volgens de weermacht berichten werden vorige week Donderdag Huil, Zaterdag en Maandag afzonderlijke doelen in Oost-Engeland, Zondag Bristol aangevallen. Voorts maakt het Duitsche weermachtbericht van 21 April melding van een hevige aanval van Duitsche gevechts- en torpedovliegtuigen op een vijandelijk ravitailleeringsconvooi voor de Noord- Afrikaansche kust. Reeds tijdens den aanval wer den door bom- en torpedotreffers zeven vij ande lijke schepen van tezamen 57.000 brt en drie tor- dobootjagers in den grond geboord. Daaronder bevond zich een troepentransportschip van onge veer 13.000 brt en een tankschip van 8000 brt. dat onder hevige ontploffingen snel zonk. Bo vendien werden 16 koopvaardijschepen, met een gezamenlijke tonnage van meer dan 120.000 brt, alsmede twee torpedobootjagers zwaar bescha digd. De Duitsche gevechts- en torpedovliegtui- 1 gen hebben dus in één keer 23 ravitailleerings I vaartuigen met een gezamenlijke tonnage vai meer dan 180.000 brt en vijf snelle bewakings vaartuigen uitgeschakeld. ust I der I ren I Verdere activeering van Italië’s gevechtsoptreden. Het D.N.B. meldt uit het hoofdkwartier van den Führer De Führer en de Duce hebben op 22 en 23 April een ontmoeting gehad. In den loop van de gemeenschappelijke besprekingen, die ge voerd zijn in den geest van de tusschen den Führer en den Duce bestaande oude vriend schap, zjjn de politieke, militaire en econo mische problemen besproken welke de beide landen en hun gemeenschappelijke doelein den betreffen. De Duce heeft den Führer mededeeling gedaan van het besluit van de republikeinsch-fascistische regeering, als eenige vertegenwoordiging van het geheele Italiaansche volk, om haar gevechtsop treden aan den kant van de bondgenooten van het drie-landen-pact verder te activeeren. Dit be sluit heeft de warmste waardeering gewekt en het streven van de regeering van den Duce wordt door de Rijksregeering doeltreffend ondersteund. De vastbeslotenheid van de mogendheden van het drie-landen-pact om den oorlog tegen de bolsjewieken in het Oosten en de Joden en plu tocraten in het Westen zegevierend te beëindi gen, en den volken een leven op den grondslag van een nieuwe en rechtvaardige orde te waar borgen, vond haar uitdrukking in de uiteenzet tingen van den Führer over de krachtsontplooi ing en het gebruik van alle machtsmiddelen voor de komende beslissingen en de doelstelling voor den tijd na den oorlog. In de besprekingen tusschen den Führer en den Duce, waaraan de Rijksminister van buitenland- sche zaken Von Ribbentrop, generaal-veldmaar- schalk Keitel en van Italiaansche zjjde maar schalk Graziani en staatssecretaris Mazzolini deelnamen, werd het onwrikbare besluit bekrach tigd om den strijd schouder aan schouder tot het behalen van de eindoverwinning en tot het door zetten van de door de spil en de mogendheden van het drie-landen-pact nagestreefde politieke doelstelling, voort te zetten. Aan de bijeenkomst tusschen den Führer en den Duce namen ook deel de Duitsche ambassa deur en gevolmachtigde van het Groot-Duitsche Rijk in Italië, Rahm, en de Italiaansche ambassa deur in Berlijn, Anfuso. In aansluiting op de bijeenkomst met den Führer inspecteerde de Duce op een exercitieter- rein de daar opgestelde Italiaansche divisies en overtuigde zich van den stand harer opleiding en uitrusting. Aan de inspectie werd voorts deel genomen door maarschalk Graziani. De Italiaan sche gasten werden geleid door den chef van het opperbevel der weermacht, generaal-veldmaar- schalk Keitel en den bevelhebber van het reserve- leger, kolonel-generaal Fromm. Comb, van SNEEKER NIEUWSBLAD (Dryfhout’s Nieuwsblad en Nieuwe Sneeker Courant) en DE JONG’S NIEUWSBLAD, Bolsward. Verschijnt eiken Vrijdagavond. Leefgeld ƒ0.75 per kwartaal bö vooruit betaling. Losse nummers 10 ct. HoofdredacteurL. Klezebrink, Sneek. Plaatsverv. hoofdredacteur: C. Smit, Sneek K. 2242 met de andere partijen, bijzondere banden aan wezig waren, waartegenover dus geen bepaalde verplichtingen vervuld behoefden te worden, maar aan den anderen kant ook geen zekerheid bestond. De Engelsche regeering is er op sommi ge oogenblikken op bedacht geweest om zulk een zekerheid in den vorm van een niet-aanvalsver- drag te bevorderen als een sluitstuk van haar politiek en ook den laatsten tijd sis daarvan weer sprake. Geen positieve aanwijzingen bestaan er echter omtrent de vorderingen van dit vaak ge opperde plan. Dat de mogelijkheid ervan in be ginsel wordt aangenomen, geeft eens te meer een aanwijzing omtrent de Turksche compensatie- politiek. Zoo moet men ook de staking opvatten van de Turksche chroom-leveranties aan Duitsch land. Er blijkt niet uit, dat Turkije na de vruchtelooze stafbesprekingen zich nu weer in de richting van de geallieerden gaat bewegen, maar eerder, dat het om te vermijden, dat de verkoeling met den formeelen bongenoot in een spanning overgaat, is geweken voor den sterken aandrang om dit bezwaar der geallieerden op te heffen. Anders dan Turkije, is Zweden principieel neu traal, zoodat over het algemeen de afwijzing der eischen door de geallieerden aan Stockholm ge steld, wel verwacht werd. Zaterdag j.l. zou de Zweedsche regeering dan ook dit afwijzend ant woord verzonden hebben. Zweden heeft naar voren gebracht 1) Dat het aanvaarden van het verzoek der geallieerden een eenzijdige verbreking zou be- teekenen van het onlangs gesloten Zweedsche handelsverdrag, waarin de hoeveelheid kogella gers, die in 1944 aan Duitschland geleverd zou worden, met medeweten der Engelschen en Ame rikanen werd vastgelegd. 2) Dat Zweden volkomen van Duitschland at hankelijk is voor zijn vitale invoeren van steen kolen, cokes, meststoffen en chemicaliën voor zijn industrie .alsmede voor ijzer, daar de gealli eerden op het oogenblik niet in staat zijn, deze goederen te leveren. Ons zeemanshart klopt sneller, nu wij weten, dat ook Nederlandsche vrijwilligers tot de seiners der Kriegsmarine behooren. En zou niet iedere Nederlandsche jongen van ongeduld popelen om ook op een dergelijke verantwoordelijke plaats zijn vaderland te kunnen dienen. Deze kans is er, want: indiensttreding bij de Kriegs-' marine is mogelijk voor iederen Nederlander van 17'45 jaar. Aanmelding en inlichtingen bij de Marineannahmestelle West, Plompe- torengracht 24, Utr'echt: bij alle Hafen- en Ortskommandanturen en bij de verschil lende l^-Meldestellen in Nederland. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 27 April. Het opperbevel der weer macht maakt bekend: In het gebied van Sebastopol hebben de sovjets ook gisteren slechts vergeefsche plaatselijke aan vallen ondernomen. Een groep slagvliegers onder bevel van majoor Frank heeft in den tijd van 12 tot 26 April boven de Krim 106 vijandelijke vlieg tuigen in luchtgevechten en nog 28 toestellen op den beganen grond vernield. Aan den benedenloop van den Dnjestr zetten de bolsjewieken hun aanvallen voort. Alle doorbraak pogingen werden met zware verliezen voor den vijand afgeslagen. Formaties van de luchtmacht mengden zich doeltreffend in deze gevechten. Ten noorden van Jassy gingen de sovjets met sterke strijdkrachten tot den aanval over. Zij faalden door den taaien tegenstand van de Duit sche en Roemeensche troepen. Plaatselijke pene traties werden afgegrendeld. In dit strijdgebied heeft zich op 25 April een afdeeling stormgeschut der divisie pantsergrenadiers Groot-Duitschland, onder bevel van den eersten luitenant Diddens bij zonder onderscheiden. Aan het landingshoofd van Nettuno voerden plaatselijke eigen aanvallen tot verbetering van stellingen. Vijandelijke tegenaanvallen bleven vruchteloos. Van het zuidelijke front werd slechts melding gemaakt van wederzijdsche activiteit van stoot troepen. In den nacht van 24 op 25 April ontston den er in de wateren ten noorden van Elba her haalde harde gevechten tusschen lichte zeestrijd- krachten en vijandelijke torpedojagers, torpedo- mctcrbcctcn en jachtbommenwerpers. Hierbij Ditmaal trekt meer het politieke, dan het mi litaire nieuws de aandacht. Terwijl de Finsch Russische onderhandelingen op dood spoor zijn geraakt, heeft Turkije de chroomleveranties aan Duitschland stop gezet, doch wordt bericht dat Zweden den geallieerden een afwijzend antwoord heeft gegeven inzake hun eisch de uitvoer van kogellagers naar Duitschland te staken. Wat de Finsch-Russische onderhandelingen be treft heeft de plaatsvervangende Sovjet-Rus- sische commissaris van buitenlandsche zaken, Wisjinski, een verklaring afgelegd waaruit bleek dat de Sovjetregeering had voorgesteld dat Fin land uiterlijk einde April de betrekkingen met Duitschland zou yerbreken en de Duitsche troe pen en oorlogsschepen in Finland zou interneeren of de Duitsche troepen en de schepen tot buiten de grenzen van Finland zou verdrijven. De Sov jet-regeering zou Finland hierbij met haar troe pen hulp kunnen verleenen. Voorts moest Fin land de krijgsgevangenen en de gearresteerde burgers der Sovjet en der Geallieerden onmid dellijk uitleveren. Vijftig procerit van het Finsche leger moest in den loop van Mei worden gede mobiliseerd, in de maanden Juni en Juli moest het Finsche leger vervolgens op vredessterkte worden teruggebracht. Finland moest aan de Sovjet-Unie een schadevergoeding betalen ten bedrage van 600 millioen Amerikaansche dol lars, betaalbaar in vijf jaar, door leveranties van goederen. Petsamo en het -gebied van Petsamo moesten worden teruggegeven. Finland heeft in zijn antwoord van 19 April meegedeeld, dat het de voorstellen voor een deel reeds om technische redenen niet uitvoerbaar achtte. Zij zouden in belangrijke mate de voor waarden, krachtens welke Finland zijn bestaan als zelfstandige staat zou kunnen voortzetten, ondermijnen en het Finsche volk een last op de schouders leggen, die de grenzen van zijn krach ten in aanzienlijke mate overschrijdt. De Sovjet- voorstellen boden dus geen mogelijkheid voor bet herstel van normale betrekkingen met de Sovjet- Unie. De Sovjetregeering constateert naar aanleiding van deze mededeeling dat „de Finsche regeering de Sovjet-voorwaarden als basis voor onderhan delingen van de hand wijst en de wapenstilstands- onderhandelingen heeft gestaakt”. In een com muniqué der Finsche regeering wordt nog uit eengezet dat de vredesvoorwaarden door regee ring en Rijksdag in overeenstemming met de de mocratische staatsorde van Finland waren be handeld. Dit bewijst, dat in Finland het volk door zijn zelfgekozen 200 vertegenwoordigers de verantwoordelijkheid voor de besluiten deelt. Deze besluiten zijn door de staatsorganen van Finland, de regeering en den Rijksdag genomen, rekening houdende met hetgeen het welzijn des lands en zijn toekomst eischen. Wat de hierboven genoemde voorwaarden zelf betreft, deze blijken niet zoo veel af te wijken van die welke oorspronkelijk golden. Er was wel aangenomen dat het Kreml bereid zou zijn öf van Hangö öf van Petsamo af te zien en thans blijkt dat de Finnen Petsamo moeten afstaan. Als de Finnen zeggen dat de voorstellen technisch on uitvoerbaar zijn hebben zij blijkbaar o.m. op het oog de kwestie der Duitsche troepen, en die der herstelbetalingen welke laatste de draagkracht van het Finsche volk te boven zouden gaan. Politieke kringen in Duitschland beperken zich tot de verklaring, dat het Sovjet-communiqué grotesk aandoet. „Grotesk en in strijd met de his torische waarheid is niet alleen de poging om het kleine Finland, dat in 1939 werd overvallen en beroofd, plotseling voor te stellen als den agressor. Grotesk is ook de bewering, dat Fin land, omdat Duitsche soldaten als wapenbroeders schouder aan schouder met hun Finsche kamera den Finsch grondgebied verdedigen, zijn zelfstan digheid verloren heeft. Uit toon en inhoud van het Sovjet-communiqué valt niet moeilijk de wensch te lezen om zich op ieder moment de mogelijkheid van een ingrijpen en binnendringen in Finland, hetgeen gelijkgesteld kan worden met het tot politieke en economische slavernij bren gen van dit vrijheidslievende land, te verschaffen”. Wat de kwestie der staking der chroomleve ranties van Turkije aan Duitschland betreft, zoo als bekend heeft Turkije een bondgenootschap met Engeland dat het later eenigszins heeft wil len compenseeren door het bekende vriendschaps verdrag met Duitschland, naderhand nog ver sterkt met diverse handelsovereenkomsten. Niet neutraal was dus echter Turkije, doch wel non belligerent en hoe sterk het verlangen was buiten den oorlog te blijven bleek nog onlangs duidelijk toen de Turken zeer beslist weigerden den ge allieerden vliegvelden ter beschikking te stellen, laat staan om aan den oorlog deel te nemen, in dien hun niet wapens in een hoeveelheid en van een kwaliteit, gelijk zij in zulk een geval noodig meenden te hebben werden geleverd. Daar zulk een leverantie, zoo zij al mogelijk was, zeer lan gen tijd gevergd zou hebben, moest een overeen komst alleen al hierop afstuiten. Op den achtergrond van dit alles, aldus schrijft de N. R. Crt., bevond zich zonder twijfel de ver houding met de Sovjetunie, waarmee niet, gelijk

Bolswards Nieuwsblad nl | 1944 | | pagina 1