Cf Irz 6# I I CiW'B j Doorbraakpogingen der Sovjets oostelijk van de Sereth verijdeld. Mussert over den Dag van den Arbeid 7 /7/L I»? BOLS WARDER EDITIE Vrijdag 5 Mei 1944 No. 18 3e Jaargang No; 3, NIEUWSBLAD VOOR HET WESTEN VAN FRIESLAND BUITENLAND De Kriegsmarine WEERMACHTBERICHT J ■M 7 1 Een basis voor zijn toekomst. I UV E S T E R G O minister-president n I NAAM ust der ten i sen J e e 100 cent 1 cent i ken- leren. I zijn 5t op amen 100 7 cent tot 10 uurl mties1 Boisward. ea op le ii- tie er ile tr i be- iige van I zon- het lijke zeil- WOONPLAATS--- verzoekt toezending eener brochure over de Waffen jf. Uitknippen en inzenden aan £rsatz*kommando Niederlande. Kcvte Vijverberg 5, Den Haag. ADRES- Pro ram- ijyen^ laai itoor De Führer en de Duce hadden op 22 en 23 April een ontmoeting, welke ook door den Rijksminis- ter van Buitenlandsche Zaken, von Ribbentrop, generaal-veldmaarschalk Keitel en van Italiaan- sche zijde door maarschalk Graziani en staats secretaris Mazzolini werd bijgewoond. De Duce begroet den Rijksminister van Buitenlandsche Zaken, von Ribbentrop. (Hoffmann'Stapf Bax s) A« volko-1 ianties.1 es ge in het1 tiging erk. 'orden 1 Mu- Bureau: Firma A. <1. O SIN GA BOLSWARD Marktstraat 13 TeL 451 Giro 87926 Advert entieprjjs: 1 tot 10 m.m. elke num meer Toezending der adv. Donderdags tot 10 uur Verantwoordelijk voor de advertenties A. J. Osinga Boisward. KEURING GERMAANSCHE WEERSPORTKAMPEN. De eerstvolgende keuring voor de Germaan- sche Weersportkampen is vastgesteld op Woensdag 10 Mei 1944 van 914 uur, Plein 1813 nr. 3 te ’s-Gravenhage. In aanmerking komen alle gezonde jongens, die den leeftijd van 16 jaar bereikt hebben. Profiteer ook eens van deze vier weken ontspanning, sport, velddienst, enz. in de prachtige bergstreken van Duitschland. Inlichtingen: Aanmeldingsbureau voor Ge' maansche Weersportkampen, Koningslaan !i Utrecht. Hij wist met zich zelf geen raad. Wat moest hij worden? Wat zou het beste voor zijn toekomst zijn? Wel, hij meldde zich als vrij williger voor de Waffen ff. Nu was zijn toekomst verzekerd. Doe als hij en meldt U voor één der keuringen, die iedere maand plaatsvinden en in de dagbladen bekend worden ge maakt. U krggt daar alle in lichtingen. OLSWJ Giro sl sa DUITSCH DUIKBOOTSUCCES IN NOORDELIJKE IJSZEE. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 4 Mei. Het opperbevel van de weer macht maakt bekend: Voor Sebastopol en aan den beneden-Dnjestr werden plaatselijke aanvallen der bolsjewisten af geslagen. Ten oosten van de Sereth zette de vijand zijn aanvallen met sterke strijdkrachten voort. Alle pogingen der sovjets om door onze stellingen heen te breken, werden ook gisteren in verbitterde ge vechten en door vastberaden tegenaanvallen ver edeld. 64 vijandelijke pantservzagens werden hier bij vernietigd. Formaties Duitsche en Roemeen- sche gevechts- en slagvliegtuigen brachten den aanvallenden bolsjewisten zware verliezen toe. In herhaalde aanvallen vernietigden zij nog 31 vijan delijke pantserwagens, talrijke stukken geschut en een groot aantal ravitailleeringsvoertuigen. Sterke eskaders gevechtsvliegtuigen bestookten in den afgeloopen nacht vijandelijke verkeersdoe- len en troepen in het gebied ten noordwesten van Jassy. Het onder bevel van luitenant-kolonel Nordmann staande jachteskader-Moelders meldt zijn 8000ste overwinning in de lucht. In het landingshoofd van Nettuno werd een, na daarvan bewust, dat het kapitalisme alleen dan overwonnen kan worden, wanneer de arbeiders van hoog tot laag zich met elkander solidair ge voelen en zich niet meer door democratische of confessioneele leuzen laten splitsen. Ieder volk is een van God gegeven eenheid van werkers van hoog tot laag, een volksche werkgemeenschap. Iedere volksgenoot heeft arbeidsplicht, moet zijn gaven van hoofd en -hart wijden aan zijn taak om mede te werken aan de instandhouding en de ver heffing van de arbeidsgemeenschap. Zij, die niet werken, niettegenstaande zij daartoe in staat zijn, zullen de uitgestootenen zijn. Maar zij, die hun plicht doen, kunnen er op rekenen, dat zij vol waardige volksgenooten zullen zijn, geborgen in eigen volk. Niet klassenstrijd, verzandende in de gezapige stroomen van de parlementaire democra tie, is het middel, maar de volksche solidariteit, gegrond op den eerbied voor den arbeid. Dit volk sche socialisme is de barricade op den triomfweg van het privé-kapitalisme en het staats-kapitalis- me een doorn in het vleesch van New-York en Moskou. Van 1933 tot 1939 liet Hitler aan de wereld zien, dat het Duitsche volk in snel tempo verlost werd uit den druk van het kapitalisme. De Angel saksische plutocraten vreesden, dat de arbeiders in Engeland en de Vereenigde Staten zouden eischen, dat ook daar de socialistische opbouw krachtig ter hand zou worden genomen. Aan de socialistische ontwikkeling van Europa moest met geweld een einde worden gemaakt. Het privé- kapitalisme en het staatskapitalisme, New-York en Moskou, verbonden zich tot vernietiging. Zij bleven voorloopig achter de schermen en stuurden Londen vooruit om de kat de bel aan te binden. In 1939 vond Londen het voorwendsel om den oor log te verklaren, wegens Danzig en den Corridor. De derde phase begon: de eindstrijd tusschen het volksche socialisme van Europa eenerzijds en het kapitalisme van Amerika vereenigd met het com munisme, d.w.z. het staatskapitalisme van het Sowjet-wereldrijk, anderzijds. In dien eindstrijd staan wij nu en wij zijn er ons van bewust, dat het verliezen van dien eindstrijd den ondergang van Europa beteekent. Het doel van dezen oorlog is de ruggegraat van Europa te breken, zijn cultuur te vernietigen en het daarna te verdeelen in twee invloedsspheren: Oostelijk en Midden-Europa, do mein van de Sowjets; West-Europa, kolonie van Amerika en wee dan den arbeiders. Wij gelooven in het behoud van Europa, dank zij het nationaal-socialisme, dank zij Adolf Hitler, die de top is van de defensieve macht van Europa. Zware offers vergt deze strijd van de arbeiders van alle landen van Europa, die als soldaat aan het front staan, of thuis of op grooten afstand van huis moeten produceeren, produceeren en nogmaals produceeren, granaten, vliegtuigen, tanks, enz. In lijnrechten strijd is dit alles met dat wat wij willen: volksordening; de man nen in hun gezinnen; productie om aan de be hoeften aan kleeding, voedsel, woonruimte van de volkeren te voldoen. Hoe eerder de bedreiging van Europa is afgewend, des te eerder kan het enor me Europeesche oorlogsapparaat worden omge schakeld in een nog grooter apparaat om de men- schen te dienen. Niet de mensch is er voor het kapitaal, maar het kapitaal is er voor den mensch. Dat zal straks in Europa tot werkelijkheid wor den gemaakt en dan zullen aller oogen open gaan, ook die van de millioenen van ons volk, die dit nu nog niet kunnen zien, omdat zij zich blind staren op de goudschittering van En geland en Amerika. Nu is het nóg nacht, maar die zal eindigen en de zon zal opgaan en dan komt stralend een nieuwe dag, de dag van het volksche socialisme, het eenig mogelijke socialisme. Dan gaat Europa een nieuwe toekomst in en in dat nieuwe Europa zal zijn een herboren Nederlandsch volk. Met elkander gaan wij werken voor de eer van den arbeid en voor het welzijn van het volk. Een gezond, sterk, krachtig volk, een werkge meenschap van millioenen, gegrond op de begin selen van de sociale gerechtigheid. Dan zullen de strijders van voorheen, zij, die op 1 Mei-daïgen getuigenis aflegden van hun onwrikbaar geloof, zien, dat hun strijd niet vergeefs is geweest. De strijd gaat voort, het socialistische doel zal wor den bereikt, ook al is de weg daarheen anders dan men zich dien vroege, had voorgesteld. Volksgenooten, onverwoestbaar leeft dit geloof in onze harten; het laat zich niet wegdringen, wij zullen het behouden, gij en ik, wij zullen daar naar handelen. De toekomst is aan ons, de strij ders voor de sociale gerechtigheid. Houzee Op politiek gebied staan nog steeds berichten met betrekking tot de door de geallieerden aan diverse landen gestelde eischen op den voorgrond. Zoo wordt uit Washington door Efe gemeld dat de Portugeesche regeering den Britschen eisch, betreffende de wolframleveranties aan Duitsch land, afgewezen heeft. Salazar zou in een schrij ven aan Churchill verklaard hebben, dat Portugal niet op grond van het bondgenootschap met En geland verplicht is de leveranties aan Duitschland te staken. Bovendien wenscht Portugal zich niet met nieuwe gevaren in te laten, want de door En geland geëischte maatregelen zouden door Berlijn als «en openlijke vijandige daad beschouwd kun nen worden. Inderdaad zou dat zeer wel mogelijk zijn, want de Wilhelmstrasse heeft bijv. Turkije reeds van contractbreuk beschuldigd. Daarom trent verneemt de N. R. Ct. uit Berlijn Het ziet er op het moment niet naar uit, dat de diplomatieke onderhandelingen, die sedert het be sluit van Turkije, om de leveranties van chroom- erts naar Duitschland stop te zetten, nog gevoerd zijn tot resultaat hebben geleid. Dit mag men al thans afleiden uit de formuleeringen, welke de woordvoerder van de Wilhelmstrasse dezer dagen over deze aangelegenheid bezigde, waarbij hij nog maals de uitdrukking bezigde, dat Turkije con tractbreuk had gepleegd. V>n Papen is, zooals werd bevestigd, naar Duitschland onderweg of reeds aangekomen, om verslag uit te brengen. Het is noodzakelijk, gelijk werd betoogd, dat voor de vaststelling van het definitieve Duitsche stand punt een persoon! ij k ipport ten dienste staat. Op een vraag, of het von Papen zal wezen, die de Turksche regeering de reactie van Duitsch land ter kennis brengt, werd een ontkennend ant woord gegeven. Dit zou kunnen inhouden, dat de huidige Duitsche ambassadeur te Ankara niet meer op zijn post terugkeert. Wa.t 'betreft den weerklank van de geallieerden over de Turksche houding, werd o.a. meegedeeld, dat sommige En- gelsche bladen de meening vertegenwoordigen, dat Turkije door zijn jongste gedragslijn een stuk dichter is gekomen bij een deelneming aan den 1 MEI-VIERING N.A.F. Het N.A.F. heeft Maandag een 1 Mei-viering in het Concertgebouw te Amsterdam gehouden. De groote zaal was geheel gevuld met sociale voormannen en bedrijfsvoerders. De Arbeidsfront- leider H. J. Woudenberg volgde aan de hand van feiten in de geschiedenis de ontwikkeling van het socialisme in Nederland en stelde vast, dat ondanks alles bij den arbeider een diep verlangen is blijven bestaan naar een Germaansche ge meenschapsordening. De wegbereider naar deze ordening is het Nederlandsche Arbeidsfront, dat geen voortzetting is van vakvereenigingen, die als volksversplinterende en daarmede volks vernietigende elementen het socialisme in den weg staan maar dit arbeidsfront is een in strument voor de volksgemeenschap. Het ver- eenigt in zich de opstand der allerbesten, die tenslotte het volk zullen leiden. Socialisme, zoo vervolgde spreker, is gebaseerd op orde, recht en gerechtigheid, waarbij ieder lid van de socialistische gemeenschap steeds zal moeten zijn doordrongen van het begrip dat de enkeling niets is en het volk alles. Dit socialisme vraagt niet wat gij zijt, maar vraagt er naar wat gij presteert. Wij eischen daarom, zoo riep Wou denberg uit, een maatschappelijke ordening, die is gebaseerd op prestaties. Het Arbeidsfront kan alleen de voorwaarden scheppen, maar gij, zoo zeide spreker tot de wer kers, zult er voor moeten strijden. De haat tus schen de klassen zal moeten worden verbroken, zoodat ieder volksgenoot die plaats kan in nemen, die hij krachtens zijn kunnen en presta ties verdient. Ik voorzie in de toekomst, aldus besloot Wou denberg, dat er noch heeren, noch knechten meer zullen zijn, maar slechts leiders en volgelingen, die met vreugde in het hart hun taak verrichten tot heil van de volksgemeenschap. Onder daverende toejuichingen betrad vervol gens de Leider het podium. Ik ben gaarne tot u gekomen, zoo zeide Mus- sert, om u de gelukwenschen van de Nationaal- Socialistische Beweging der Nederlanden aan te bieden. Het is voor de voormannen en bedrijfs voerders in de bedrijven een zware taak, ook wanneer zij alleen maar probeeren om den klas senstrijd tot een einde te brengen, dit is des te verwonderlrjker, omdat niemand in Nederland in zijn hart den klassenstrijd wenscht. Wat wij wil len bereiken is toch zoo eenvoudig; wat is nor maler dan dat een bedrijf een eenheid is en dat menschen van een volk elkanders broeders zijn Waarom, zoo vroeg de Leider zich af, overwon het socialisme vroeger niet? Omdat de arbeiders verdeeld waren in tegenstelling met het kapitaal. Thans is het kapitalisme gespleten, nl. in het westersche privé-kapitalisme en het Sovjet- Russische staatskapitalisme. De arbeider daar entegen vormt nu een eenheid. Wij moeten alles doen om de lange vingers, die zich van New- York en Moskou uitstrekken af te schieten. Ik zal den dag zegenen, zoo eindigde de Leider, waarop wij het volksche socialisme in daden kunnen omzetten. Nadat nog zang en muziek ten gehoore waren gebracht, spraken twee sociale voormannen een kort woord, waarin zij hun taak uiteenzetten en aandrongen op wederzijdsch vertrouwen en innige samenwerking. Arbeidsfrontleider Woudenberg, staande tus schen beide mannen, deelde mede, dat een insigne is ingesteld, het tandwiel met de letters N.A.F., dat gedragen zal worden door hen, die zich open lijk uitgesproken hebben voor het Arbeidsfront en hiervan naar buiten willen doen blijken. Ver volgens speldde de Arbeidsfrontleider den beiden sprekers dit insigne op de borst. Beiden ver- klxarden, dat zij met trots te allen tijde dit in signe zullen dragen. Maandag 1 Mei heeft de Leider een rede voor de radio uitgesproken, waarin hij, na op de geschie denis van den 1-Meidag te hebben gewezen, en aan de edele figuur van Domela Nieuwenhuis, den onbaatzuchtigen Troelstra, den priester Schaep- man en Talma te hebben herinnerd, allen mannen van karakter, die het goed gemeend hebben met ons arbeidende volk en daarom recht hebben op blijvende waardeering, o.m. zeide dat de verwor ding daarna en het verval, niet het eindresultaat zullen zijn van de offers, die millioenen menschen in den loop van een halve eeuw strijd hebben ge bracht. Neen, het socialisme zal toch zegevieren. De ontwikkeling gaat voort, óók en juist in dezen tijd. Thans woedt de beslissende strijd, die een nieuwen weg zal ontsluiten. Deze weg voert'naar het doel. Niettegenstaande de bezwaren aan de zen tijd van wereldoorlog verbonden, waarvan ik dagelijks doordrongen word door den omgang met zoovelen, die door den dood van naaste verwan ten het zwaarst getroffen worden, geloof ik on wrikbaar aan den opgang. Ik kan ijiij niet voor stellen, dat Europa’s toekomst zou bestaan in den ondergang als domein van de Sowjet-republieken met Moskou als hoofdstad, of kolonie van het N oordamerikaanscheEngelsche groot-kapitaal, zooals Perzië >/f Britsch-Indië. Wij weten nooit, welken weg God met ons wil gaan. Wij overzien altijd maar een klein stukje van dien weg en ondervinden, dat deze stukjes soms zoo wonderlijk aan elkander geschakeld zijn, dat het wel eens lijkt of wij naar het uit gangspunt worden teruggevc^rd. Toch is dit niet zoo. Er is ontwikkeling, er is voortgang, er is geen afbreken. Gij, mijne volksgenooten, die strij ders waart in vroegere jaren, voor wie dus 1 Mei vroeger een begrip was van strijd, en dus van hoop, tot u kom ik vandaag in de eerste plaats, om in u het geloof te versterken, dat uw strijd niet voor niets is geweest. De weg is anders dan gij in vroegere jaren gedacht hebt, daarom staat gij terzijde of wellicht afwijzend, maar over dit conservatisme moet gij heen komen en dan ziet gij den nieuwen tijd gloren, die u zal brengen wat u eens den moed gaf tot den strijd. Wat in dezen geweldigen tijd van wereldrevo lutie en wereldoorlog geschiedt, is in wezen niets anders dan het vrijmaken van den weg, die voert naar een hoogtepunt van sociale gerechtigheid, zooals de besten onder de oude strijders van 18751914 nauwelijks mogelijk hebben geacht. De revolutie, welke zich voltrekt is die van den arbeid tegen _.et kapitalisme. Tot 1914 was het kapitalisme onbeperkt de baas, Engeland was 100 jaar lang het meest kapitalistische land ter we reld, omstreeks 1900 het neerschieten en neer branden van de boerenrepublieken!wist iedereen in Nederland, dat Engeland een roofstaat was. Het vormde toen met den tsaar van Rusland een bond genootschap en betrok ook Frankrijk in de om singeling van Duitschland, om Europa te blijven beheerschen. De oorlog van 1914’18 eindigde met de schijnbare overwinning van het kapitalis me. Schijnbaar, want het werd om te beginnen gesplitst in een privé-kapitalisme waarvan het centrum zich van Londen, naar New York ver plaatste en een staatskapitalisme met als zetel Moskou. Maar er gebeurde nog meer. In Duitschland ont stond onder den arbeider Adolf Hitler het natio naal-socialisme en in Italië, onder den arbeider Benito Mussolini, het fascisme. Beiden anti-kapi- talistisch in hart en nieren, beider streven ge richt op de verheffing van het volk. Beiden zich krachtige voorbereiding door artillerie en gra naatwerpers ondernomen vijandelijke aanval af geslagen. Duikbooten vielen in de Noordelijke IJszee een naar Engeland varend, door torpedojagers en vliegtuigen van een vliegtuigmoederschip krachtig beschermd convooi aan. Zij brachten 8 torpedo jagers en convooivaartuigen tot zinken en torpe deerden 5 schepen met een gezamenlijken inhoud van 30.000 brt. 2 dezer schepen zonken onmiddel lijk. Het zinken van de overige schepen kan met zekerheid worden aangenomen. Tijdens deze ope raties, die verscheidene dagen duurden, hebben zich de duikbooten onder bevel van de luitenants ter zee le klasse Lange en Herrie bijzonder onder scheiden. Duitsche motortorpedobooten torpedeerden in de Adriatische Zee in den nacht van 2 op 3 Mei een vijandelijke torpedoboot. Bij den afweer van Britsche luchtaanvallen op Midden-Frankrijk werden in den afgeloopen nacht 51 vier-motorige vijandelijke vliegtuigen neerge schoten. Kapitein Bergmann, Staffel-kapitan van een eskader nachtjagers, vernietigde alleen al 6 viermotorige bommenwerpers. Enkele Britsche storingsvliegtuigen wierpen in den afgeloopen nacht bommen neer in het gebied van Mannheim. Voor Neerlands Jeugd niet alleen een strjjdformatie btf uitnemendheid, doch tevens in meerdere opzichten een schit terende leerschool voor de toekomst. Sinds eeuwen leeft en werkt het Nederlandsche volk in innige verbondenheid met de zee en het behoeft derhalve geen verwondering te baren dat, nu Nederland reeds sedert een viertal jarer. van de wereldzeeën afgesloten is, velen uit het lood geslagen en den juisten koers kwijt geraakt zijn. Het -gemis van de prachtige koopvaardijvloot, het gemis van het enorme scheepvaartverkeer in havens als Rotterdam en Amsterdam, de on zekerheid omtrent het lot van duizenden Neder landsche zeelieden, dit alles doet velen de toe komst donker inzien en heeft hun het vertrouwen in de herrijzenis van Nederland doen verliezen. Zij vergeten hierbij echter, dat het een typische karaktertrek van het Nederlandsche volk is, om juist in tijden van tegenspoed en beproeving door ijzeren volharding en koppige vastberadenheid het veelal onmogelijk geachte toch te bereiken. Zoo zien wij ook thans, dat Neerlands jeugd, als de beste vertegenwoordigers van het volk, on danks alle remmende en belemmerende factoren den weg naar zee hervonden heeft en dit nu vormt de beste garant voor Neerlands toekomst. Immers, de jeugd hervond dezen weg op een bij zondere en voor de toekomst van het Nederland sche volk zeer belangrijke wijze, nl. via de Kriegs marine, waarbij de vrijwilligers zich reeds bij duizenden meldden. Hiermede leveren zij niet al leen een belangrijke bijdrage in den grooten Eu- ropeeschen vrijheidsstrijd, doch bouwen ook voor zich zelf een toekomst op, waarvan slechts wei nigen een begrip hebben. Is eenerzijds de militaire scholing voor lederen jongen man reeds van onschatbare waarde, daar naast biedt de Kriegsmarine een veelzijdigheid in opleidingsmogelijkheden, die ook voor het verde re leven van zeer groote waarde is. Met recht kan dan ook gezegd worden „bij de Kriegsmarine levert men niet alleen zijn bijdrage voor den strijd voor het heden, doch doorloopt tevens een prachtige beroeps leerschool, waarvan later de vruchten ge plukt kunnen worden”. oorlog. De Zweedsche minister-president Hansson heeft nog eens uiting gegeven aan den onveran- derlijken wil van Zweden de tot dusver gevolgde neutraliteit te handhaven. De neutralen, zoo zei de hij, zijn niet verplicht de argumenten der oor logvoerenden goed te keuren of te aanvaarden. Zij hebben zelf te beoordeelen hoe zij hun belan gen het best kunnen behartigen en hun idealen dienen. Dat gebeurt niet door deelneming aan den oorlog. Zweden is niet voornemens zijn van zelfsprekend recht van zelfbeschikking op te geven. De overweldigende meerderheid van het Zweedsche volk staat, evenals tot dusver, vast besloten achter de regeering, die het land buiten den oorlog wil houden. Inzake de verhouding tusschen Spanje en de geallieerden meldt het D.N.B. uit Madrid dat het Spaansche ministerie van buitenlandsche zaken heeft meegedeeld dat deze betrekkingen thans ge normaliseerd zijn. Dr. Siegfried Horn, de diploma tieke correspondent van het D.N.B.schrijft daar over: Het Spaansche ministerie van buitenland sche zaken heeft medegedeeld, dat met Engeland en de Vereenigde Staten een overeenkomst is ge sloten, krachtens welke Spanje de wolframleve ranties aan Duitschland beperkt, de werkzaam heden van het Duitsche consulaat-generaal in Tanger worden gestaakt en de levering van pe troleum aan Spanje door de EngelschAmeri- kaansche mogendheden zal worden hervat. In be voegde Duitsche kringen is nog geen reactie op deze maatregelen te vernemen. Op het huidige tijdstip kan derhalve niet gezegd worden, of, en zoo ja, welke maatregelen Duitschland eventueel zal nemen. Desondanks kan men, zonder op een eventueele officieele verklaring vooruit te loöpen, zeggen, dat Spanje voor de aan de Engelschen en Amerikanen verleende politieke en economische concessies uitsluitend economische faciliteiten, echter geenerlei politieke voordeelen heeft verkre gen. Aan de principieele vijandigheid, in het bij zonder van ^Engeland, jegens het falangistische régime, waarvan generaal Franco de representant is, zullen ook deze concessies niets veranderen. De in het Lagerhuis gehouden debatten, die gevoerd werden in aansluiting op de verklaringen van Eden over de overeenkomst, laten in deze richting niet den geringsten twijfel over. In hoeverre En geland met de door Spanje goedgekeurde sluiting van het Duitsche consulaat in Tanger bijzondere politieke doelen voor oogen heeft, moet worden afgewacht. Toen Franco in 1940 het Spaansche protectoraat over de zone van Tanger decreteerde, heeft Engeland alleen op grond van zijn militaire en politieke positie van toentertijd genoegen ge nomen met dit feit. Misschien denkt Londen nu met de van Spanje afgeperste concessie den eer sten stap te hebben gezet naar ’n herstel van den vroegeren toestand. Comb, vanSNEEKEB NIEUWSBLAD (Dr^jfhouts Nieuwsblad en Nieuwe Sneeker Courant) en DE JONG’S NIEUWSBLAD, Boisward. Verschjjnt eiken Vrijdagavond. Leengeld ƒ0.75 per kwartaal bij vooruit betaling. Losse nummers 10 Ct. HootdredacteurL. Kiezebrink, Sneek. Plaatsverv. hoofdredacteur: C. Smit, Sneek K 22441 Voor velen zal dit niet direct duidelijk zijn. Velen ook beschouwen, zeer ten onrechte, den militai ren diensttijd als „verloren tijd” en daarom vol gen hier eenige voorbeelden, die voor een ieder duidelijk zullen zijn. Voor iederen Nederlander, die als vrijwil liger bij de Kriegsmarine dient, bestaat de mogelijkheid ook in de toekomst bij de Mari ne te blijven en zoo hoog op te klimmen als zijn capaciteiten dit mogelijk maken, m.a.w. de Officiersloopbaan staat voor een ieder open, ongeacht schoolopleiding, financieele omstandigheden e.d. Wenscht men wel zeeman, doch geen mili tair te blijven, dan kan men overgaan naar de koopvaardij en is de bij de Kriegsmarine opgedane zeemanschap van zeer groote waar de. Bovendien wordt aan reeds gediplomeerde koopvaardijofficieren die als vrijwilligers bij de Kriegsmarine dienen, de gelegenheid ge geven na voldoenden vaartijd voor een hooge- ren rang verder te studeeren. Daarnaast zijn er nog velen, uit alle mogelijke beroepen afkomstig, die zich thans in de rijen der Europeesche vrijheidstrijders ter zee geschaard hebben, doch na afloop van den oorlog weer in het bedrijfsleven aan den wal willen terugkeeren. Is dit mogelijk en zoo ja, zullen zij dan niet een heel eind achterop gekomen zijn t.o.v. hen, die niet actief aan den strijd hebben deelgenomen? Het is niet alleen mogelijk om na afloop van den oorlog weer in het bedrijfsleven aan den wal terug te keeren, maar een ieder die dit wenscht is bij voorbaat verzekerd van een plaats, ja van een goede plaats, omdat hij te allen tijde voor rang heeft t.o.v. hen, die liever toekijken hoe anderen de kastanjes uit het vuur haalden, dan zelf de handen uit de mouwen te steken toen het vaderland hun hulp dringend noodig had. Waren zij „vakman” toen zij het blauw der marine aantrokken, b.v. metaalarbeider, motor- drijver, mecanicien, timmerman, kok, kantoor bediende, administrateur, journalist, enz., dan hebben zij, doordat de Kriegsmarine haar men schen na de militaire- en zeevaartopleiding daar plaatst, waar zij door natuurlijken aanleg het meest presteeren kunnen, gedurende hun dienst tijd niet alleen hun vakbekwaamheid op peil ge houden, doch daarnaast ook zeer veel bijgeleerd, zoowel in theorie als practijk. Nemen wij tenslotte nog hen, die bij hun in diensttreding geen „vakmenschen” waren, hetzij door de, aan een ieder bekende demoraliseerende invloeden der laatste 10 jaren, hetzij door hun nog jeugdigen leeftijd (indiensttreding is moge lijk bij het bereiken van den 17-jarigen leeftijd). Een betere opleiding, een betere leerschool, een betere ondergrond om later op voort te bouwen, dan de Kriegsmarine biedt, is niet denkbaar. Hier toch wordt de jeugd gevormd tot kerels, waar het vaderland later trotsch op kan en zal zijn, vastberaden, keiharde, betrouwbare steunpilaren vo:r de komende generatie. Vele ouders in Nederland geraken m den laatsten tijd steeds verder van hun zonen ver wijderd, doordat zij geen begrip hebben en ook veelal niet kunnen hebben voor hetgeen in de jeugd van heden leeft. Zij beseffen niet, dat de oorlogsjaren hun kinderen heel anders hebben gemaakt, heel anders moesten maken, dan zij zelf in hun jeugd zijn geweest. Deze oorlogsjaren, deze jaren van strijd, van dapperheid, van offerbereidheid, heeft in de jeugd van heden een geest doen herleven, die sedert tientallen van jaren in het Nederlandsche volk volkomen dood is geweest, de geest van het hero ïsme. Begrijpt .1 ouders, en jegrijpt dan tevens, dat hoe zwaar het U ook veelal vallen zal, Uw dierbaar kind af te staan, U het nimmer zult kun nen verantwoorden hem in dit opzicht eenigerlei moeilijkheid in den weg te hebben gelegd. Door het heroïsme der jeugd zal Nederland uit de duisternis van het heden straks komen te staan in het stralend licht der nieuwe toekomst. Eens zal in de geschiedenisboeken over dezen grooten tijd geschreven worden, en ook dan zal de jeugd, zooals steeds, vol spanning den helden- strijd van het voorgeslacht doorleven. Maar vóór dien tijd, over 10, 15 of 20 jaren, zullen Uw eigen kleinkinderen op school hooren vertellen over een dwaze wereld met veel goud en vele producten, maar met nog meer ellende, werkloosheid en andere wantoestanden. Zij zullen hooren vertellen van deh strijd van kleine groe pen idealisten tegen sociale ongerechtigheid, van den groei dezer groepen tegen alle, voor hen natuurlijk volkomen onbegrijpelijke, verdrukking in. Met spanning zullen zij dezen strijd op den voet volgen, met schaamte zullen zij van zekere perio des in Nederlands geschiedenis kennis nemen, maar tenslotte zal ook hun hart van trots en blijdschap sneller kloppen bij het vernemen van de heldendaden der Nederlandsche strijders aan de Europeesche fronten te land en ter zee. En velen dezer kinderen zullen dan met van blijdschap stralende oogen en met van geluk trillende stem kunnen uitroepen Ook mijn vader was daarbij Ouders in Nederland, toekomstige grootouders, kunt U zich verantwoorden wanneer straks Uw kleinkinderen zullen moeten vernemen dat hun vader, door Uw schuld, niet behoorde tot hen die bereid waren te strijden voor hun vaderland Wilt U het Uw zoon, als toekomstige vader, aandoen, dat hij straks met het schaamrood op zijn kaken zal moeten verklaren: „Helaas kind, neen, ik was er niet bij”. Ouders in Nederland, opvoeders van Neerlands jeugd, denkt over dit alles eens rustig na. Staart U niet blind op wat vroeger was, laat U niet misleiden door valsche voorlichting, maar tracht de zaken te zien zooals zij zijn. los van alle bij komstigheden. Zware offers zijn gebracht, worden nog dage lijks gebracht, en zullen ook in de naaste toe komst nog gebracht moeten worden. Hoe zwaar deze offers zullen zijn, niemand kan dit zeggen, maar wetende dat het gaat om het voortbestaan van het volk dat ons lief is, om de toekomst van de jeugd, zullen zij gedragen zijn en dus gedragen worden, als het kan door: allen, zoo niet, dan alleen door helden. In het N.V.-huis te Utrecht heeft de leider van het Ne derlandsche Arbeidsfront, de heer H. Woudenberg, een tentoonstelling van het Ar beidsfront geopend. De heer Woudenberg bezichtigt met eenige gasten de expositie. (C.N.F./Schipper Bax s) Wat de militaire ontwikkeling betreft, op dat gebied verkeert men nog steeds in het stadium van afwachten. Er is zoo --’oor en na al heel wat geschreven over de invasie, een standpunt afwij kend van wel het meest gangbare neemt de Duit sche militaire criticus von Wülcknitz in die kort samengevat, volgens de N.R.Crt., betoogt „Zoolang de Engelschen en de Amerikanen in Engeland met het geweer bij den voet staan, bin den zij een belangrijk contingent Duitsche krach ten in West-Europa. Deze omstandigheid doet de vraag opkomen, of de Sowjet-Russen er werkelijk militair belang bij hebben het risico van een niet gelukte invasie op zich te nemen, hetgeen zou be-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1944 | | pagina 1