fe k- 1- Westelijk van Sebastopol aanvallen afgeslagen BOLSWARBER EDITIE Vrijdag 12 Mei 1944 No. 19 3e Jaargang NIEUWSBLAD VOOR HET WESTEN VAN FRIESLAND 1 No, 3 BUITENLAND WEERMACHTBERICHT i -I weer te Ankara f j MUSSERT 50 JAAR "x Advertentieprijs: Gedecoreerd R G O O WEST n :i 1 NAAM. e ook beschouwd kunnen worden als „toereikend?” Daarop kunnen de gebeurtenissen zelf slechts ant woord geven. 15 Mei 16 Mei e e he iige van ken- ieren. I zijn 3t Op amen Bureau Firma A. J. OSINGA 100 T cent tot 10 uur1 en ties Bolsward. zon- het lijke zeil- i Pro- ram- ijyen. laar- ttoor VON PAPEN IN ANKARA TERUG. ANKARA, 11 Mei (D.N.B.). De Duitsche am-! bassadeur in Turkije, von Papen, is Dinsdagmid- Café Royal. Hotel Gijtenbeek. Heerestraat 46. Huize Schaaf, Breedstraat. Dam 4. N.V. Huis, Oudegracht 245. S.S. Wachtbataillon 3, Leusderweg. Naar de Crt. het N. v. d. Dag uit Berlijn meldt, noemt een Duitsch oorlogsverslaggever, die blijk baar gelegenheid heeft gehad de verdedigings werken in Nederland in oogenschouw te nemen, het complex der Duitsche fortificaties in onze kustprovincies de „grootste ooit door menschen- handen gebouwde watervesting der wereldge schiedenis”. In Duitsche militaire kringen huldigt men wel is waar over het algemeen de opvatting, ,dat de Nederlandsche kust voor een eventueele landing uiterst ongunstig is en gelooft men nau welijks dat de tegenstander ons land zou uitkie zen voor een operatie. Men wordt in deze mee- ning nog versterkt door het feit, dat het En- gelschAmerikaansche luchtwapen zich in de laatste weken voornamelijk tegen Noord-Frank- rijk en België richt, en klaarblijkelijk alles in 't werk stelt om in die gebieden het verkeersnet, dat voor de verdediging uit den aard der zaak van groot belang is, te vernielen of althans on bruikbaar te maken, terwijl deze luchtactiviteit zich niet uitstrekt over Nederland. Maar deson danks zijn toch ook langs de Nederlandsche Noordzeekust militaire versterkingen aange bracht en zijn in de provinciën Noord- en Zuid- Holland en Zeeland een aantal polders onder wa ter gezet. Deze overstroomingszones zijn zoo ge trokken, dat zy zoowel de eerste verdedigings linie langs de kust tegen eventueele gevaren van de landzijde beschermen, als ook de overige ver dedigingslinies en versterkte punten in een prac- tisch ononderbroken verband omgeven. Alle proeven en oefeningen, die inmiddels zijn gedaan en gehouden, hebben volgens den verslag gever aangetoond, dat de doorweekte bodem door geen enkel soort voertuig berijdbaar is en dat ook infanterie zich door het kunstmatig moeras niet kan voortbewegen, aangezien het door hon derden onzichtbare slooten en vaarten wordt doorsneden, die een practisch onoverkomelijk be letsel vormen. Andere proeven hebben aange toond, dat ook cavalerie in dit gebied niet ope- reeren kan. Bootjes en sloepen van eenigen diep gang blijven eveneens steken, omdat de water stand voor hen te gering is. Het eenige vaartuig, dat in dit gebied gebruikt zou kunnen worden is de rubberboot. Maar ook voor deze eventuali teit zijn overal onder water bijzondere hindernis sen aangebracht. Ook daar waar straten met een vast wegdek onder het water een eventueel be- gaanbaren dam zouden vormen, zijn allerlei spe ciale hindernissen en versperringen aangelegd. De oorlogscorrespondent, die den omvang van de tegenwoordige inundatie in Nederland grooter noemt dan zij ooit in de geschiedenis van het land is geweest, komt ten slotte tot de conclu sie dat het onder water zetten van de Neder- usche nolders. dit e'edeelt.p van dp Fjirnnppsr.hp 100 cent 7 cent Toezending der adv. Donderdags tot 10 uur Verantwoordelijk voor de advertenties A. J. Oslnga Bolsward. sche ArW volko^ '■an ties. es ge- I in het tiging erk. i •orden 1 Mu- Gina Plagmeyer is met den Donderdag vierde Mussert' zijn 50sten verjaar dag. In verband met de tijdsomstandigheden is van feestelijkheden afgezien. ADRES- WOONPLAATS weno«kt toeieoding eener brochure over de Waffeo ff Uitknippen en meenden aan Ersatz-kommando Niederlande. Korte Vijverberg 5. Den Haag. dsche polders, dit gedeelte van de Europeesche tkust tot een van de sterkste sectoren van i Atlantischen wal heeft gemaakt. Wat de toestand aan de fronten aangaat, wordt gemeld dat waren het in het Oosten vooral de artillerie en de pantserarmeeën der bolsjewisten, die den Duitschers zorg bereidden, thans meent men tegen deze beide wapens opgewassen te zijn, nu groote hoeveelheden stormgeschut, tanks en vooral ook vèrdragende, zware artillerie, de mo dernste Pak en de z.g. „kachelpijpen”, anti-tank- geschut voor de infanterie zijn opgesteld. Duide lijk wordt nu o.a., dat de Duitsche legerleiding en de regeering in het verleden drie zeer moei lijke, maar ook kloekmoedige besluiten hebben moeten nemen: 1. uiterste spaarzaamheid met menschenmateriaal, ook al zou dit tijdelijk in het voordeel van den vijand zijn. 2. Den druk det Sovjets niet met alle beschikbare middelen te weerstaan, doch ter wille van het verdere ver loop van den oorlog het veroverde gebied in het Oosten voor een deel te ontruimen en het front daar te leggen, waar de kansen voor een suc cesvolle verdediging het gunstigst schenen. (Men mag aannemen, dat dit front nu in groote trek ken is opgebouwd, daar de Karpathen zich uit stekend leenen voor een defensieven oorlog). Te gelijk met de ontruiming begon de Duitsche wa penindustrie met de productie van geweldige hoe veelheden der genoemde verdedigingswapens Deze reorganisatie der Duitsche legers wat uiterst gewaagd, doch is thans met goed gevolj afgesloten. 3. Ten gunste van het strijdend front en ter verhooging van de product - var ahti-tankwapens, werden bepaalde programma’s b(jv. dat voor de levering van wapens en appara ten tegen de luchtaanvallen, tijdelijk inge:‘rom- pen, waardoor het thuisfront zwaarder belast werd. Dit heeft de proef echter glansrijk door staan en het vertrouwen der regeering in het on- •ankelbare moreel der bevolking is volkomen ge- echtvaardigd gebleken. Wat bijzonderheden omtrent het Ooateltik fpoqt UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 11 Mei. Het opperbevel der weer macht maakt bekend: In het gebied ten westen van Sebastopol sloe gen onze troepen gisteren tezamen met bataljons Roemeensche bergjagers verbitterde aanvallen van sterke vijandelijke strijdkrachten af. 20 Sov- jetpantserwagens werden vernietigd. Aan den Beneden-Dnjestr braken onze divisies, door Duitsche en Roemeensche slagvliegtuigen doeltreffend gesteund, door een vijandelijke brug- gerihoofdstelling op den westelijken oever van de rivier heen, drongen diep in de artilleriestellingen door en ruimden het geheele bruggenhoofd op. De bolsjewisten leden zware bloedige verliezen en verloren meer dan 500 gevangenen, 163 stukken geschut en granaatwerpers, alsmede talrijke an dere wapens. Sterke formaties gevechtsvliegtuigen vielen in den afgeloopen nacht de'stations Sjepetowka en Proskoerof met succes aan. Er ontstonden zware branden en vernielingen. Het onder bevel van majoor Antrup staande gevechtseskader heeft zich in den strijd aan het oostelijk front bijzonder onderscheiden. In het landingshoofd van Nettuno stortten ver scheidene vijandelijke aanvallen in het geconcen treerde afweervuur ineen. In de gevechten van de laatste dagen heeft zich de 10de comp, van ’t Bran- denburgsche gemotoriseerde grenadierregiment onder leiding- van le luitenant Thielmann bijzon der onderscheiden. Bewapende veerbooten van de marine hebben in den nacht van 9 op 10 Mei ten zuidoosten van het eiland Elba een vijandelijke motortorpedoboot tot zinken gebracht en ver scheidene andere zwaar beschadigd. Sterke for maties gevechtsvliegtuigen ondernamen in den afgeloopen nacht een aanval op het vijandelijke eilandsteunpunt Lissa, waardoor in het havenge bied ontploffingen en talrijke branden ontstonden. Een vrij zwakke formatie vijandelijke bommen werpers viel in den afgeloopen nacht het stadsge bied van Boedapest aan. Door de aanvallen van Amerikaansche bommenwerpers op Z.O. Duitsch- land ontstonden vooral in Wiener Neustadt scha de en verliezen onder de bevolking. Hierbij, als mede by aanvallen op plaatsen in de bezette ge bieden in het Westen, werden 69 vijandelijke vlieg tuigen, voor het meerendeel vier-motorige bom menwerpers, vernietigd. Enkele Britsche vliegtui gen wierpen in den afgeloopen nacht bommen neer op Z.W. Duitsch gebied. VELDPOSTDIEF TERECHTGESTELD. Het bureau van den bevelhebber der weer macht in Nederland deelt mede De 21-jarige Albertus Mulder, geboren te Soes- terberg, was by den Bahnpostdienst in het rayon van het Luftgaupostamt Amsterdam werkzaam. Hij heeft daarvan gebruik gemaakt om op groote schaal veldpostpakketten en veldpostbrieven te ontvreemden. Behalve op tabakswaren had hij het vooral voorzien op contant geld. Op deze wijze maakte hij in den loop van den tijd bijna 25.000 R.M. buit, die hij op enkele honderden R.M. na doorbracht met vrouwen van lichte zeden en in ander lichtvaardig gezelschap. De misdadiger, die bijzonder wordt gekarakte riseerd door de verwerpelijke motieven van zyn handelwijze, is wegens voortgezetten diefstal met gebruikmaking van de door den oorlog veroor zaakte buitengewone omstandigheden als oorlogs misdadiger door het Feldkriegsgericht ter dood veroordeeld. Het vonnis is voltrokken. BOLSWARD Marktstraat 13 Tel. 451 Giro 87926 1 tot 10 man. elke man. meer ust fler ren ien. en op ie Tl- tie TWEE DOODVONNISSEN. Het bureau Wehrmachtbefehlshaber in den Nie- derlanden deelt mede: De 24-jarige Gerard Frank Smits uit Hulsberg (Limburg) werd bij een huiszoeking in het bezit van een vuurwapen aangetroffen, dat hij op een gegeven oogenblik tegen de Duitsche bezettende macht gebruiken wilde. Hij is als sa boteur ter dood veroordeeld. De 23-jarige Dirk Plagmeyer uit Sassen- heim had tezamen met andere Nederlanders op dracht een militair object te bewaken. Hij verliet zijn post en beschadigde een onderdeel van het aan zijn bescherming toevertrouwde militaire ob ject. Hij deed dit met de bedoeling, daardoor zijn geringschatting voor de Duitsche bezettende macht tot uitdrukking te brengen. Plagmeyer werd als saboteur eveneens ter dood veroordeeld. Het vonnis over Smits en kjigpl te» uitvoer gelegd. Toen hij voor de eerste maal het uniform der Waffen W aanhad, stapte hij trotsch als een pauw door de straten. Hij vertrok naar het front en kwam gedecoreerd terug. Nu was hij niet langer zoo maar een doodgewoon soldaat. Wat was hy trotsch op zijn onder scheiding - en met recht Doe als hijmaak iets van Uw leven! Vul onderstaande bon In, U ontvangt dan nadere in lichtingen. Aangaande ae drnk der geallieerden op de neu tralen waren er in de vexioopen periode nog ver schillende berichten. Het D.N.B. verneemt uit Stockholm: De druk op Zweden nadert thans klaarblijkelijk geleidelijk zijn hoogtepunt, zoo meldt de New Yorksche cor respondent van Svenska Dagbladet. In officieele kringen te Washington neemt men aan, dat het Amerikaansche ministerie van buitenlandsche za ken met zijn plannen betreffende economische sancties na den oorlog tegen personen en maat schappijen, die hun handel met Duitschland blij ven voortzetten, Zweden en Portugal wil treffen. Tegelijkertijd gaat de anti-Zweedsche perspro- paganda met volle kracht voort Naar den in druk van den Zweedschen correspondent, heeft deze perscampagne ook de "openbare meenlng geïnfluenceerd. Dit blijkt o.m. ook hieruit, dat de, door het Zweedsche reis- en informatiebureau in New York gedistribueerde Zweedsche propa gandafilms de vorige maand en vooral ook de laatste week, een belangrijk minderen afzet heb ben geha!d dan vroeger en deels met onvriende lijke commentaren teruggezonden zijn aan het Zweedsche inlichtingenbureau te New York. Een vooraanstaande persoonlijkheid van het Spaansche bedrijfsleven heeft aan den Madrileen- schen vertegenwoordiger van het D.N.B. over de tusschen Spanje en de geallieerden bereikte over eenkomst verklaard, dat de te Londen en Was hington aangeheven triomfkreten in geen ver houding staan tot het resultaat, dat noch in drukwekkend noch bijzonder fair genoemd kan worden. De Engelsche en Amerikaansche onder handelaars hadden van Spanje pas bepaalde con cessies gekregen, nadat zij drie maanden lang alle middelen van den politieken en economischen druk te baat hadden genomen en door een regel rechte gedeeltelijke blokkade Spanje aan den rand van een catastro'fe hadden gebracht. In dezen even ongelijken als tegen het volkenrecht indruischenden strijd tusschen oorlogvoerende groote mogendheden en het nog onder de gevol gen van den driejarigen burgeroorlog lijdende neutrale Spanje, heeft de regeering te Madrid ten deele moeten toegeven, om de ergste gevol gen allereerst van de natie verwijderd te houden. Het ontbreken van benzine en petroleum heeft in de derde maand der onderhandelingen reeds tot een volledige stillegging van de visscherij- flottiljes en de spoorwegmotorwagens geleid. De ravitailleering van de Spaansche steden kwam daardoor ernstig in gevaar. Niettemin heeft Spanje zich bij de onderhandelingen zeer hard ge toond, en het feit, dat de geallieerden in de kwestie die voor hen het belangrijkste was, nl. het wolframembargo voor Duitschland, hun zin niet volkomen hebben weten door te zetten, is een bewijs voor de hardnekkigheid van het Spaan sche standpunt. Ook omtrent het lot der Itali- aansche oorlogsschepen werd pas een besluit ge nomen na het ontvangen van de uitspraak van een internationaal krijgsgerecht, zoodat deze schepen in geen geval gebruikt zullen worden by de aangekondigde invasie. Wat de overige dingen betreft, in het algemeen gaat het hier slechts om reglementaire kwesties, die al gerui- men tijd hangende waren en om haar interpre tatie, waardoor de SpaanschDuitsche betrek kingen in geenendeele benadeeld worden. Op grond van de overeenkomst heeft Spanje de mo gelijkheid, den na den burgeroorlog met kracht begonnen opbouw voort te zetten, en dien te stel len in dienst van een Europeesche nieuwe orde. Tot het gebied der invasieberichten en al wat daarmede samenhangt behoort feitelijk ook een DE LEIDER. (C.N.F./H. Schild Fax s). Op den llden Mei van ’t jaar 1894 werd Anton Adriaan Mussert als zoon van een schoolhoofd te Werkendam geboren. Na de Lagere School te hebben doorloopen, bezocht hij de H.B.S. te Goir- Cum, vanwaar hy in 1912 overging naar de Tech nische Hoogeschool te Delft. Zijn studie voor in genieur onderbrak hij vrijwillig door een jaar lang als vrijwilliger dienst te nemen in het Nederland sche leger tijdens de mobilisatie in de oorlogsjaren van 1914 tot en met 1918. Kort na de hervatting van zijn studies verwierf hij den „Bahrprijs” voor uitnemendheid in de wiskunde, waarna hij in 1918 het ingenieurs-diploma „met lof” verkreeg. In zeer korten tijd bouwde Mussert zijn carrière op. Eerst werkte hij mede aan den bouw van de nieu we zeesluizen te IJmuiden door den Rijkswater staat. Hij ging over naar Utrecht, naar den Pro vincialen Waterstaat, waar hij in 1927, nauwelijks 33 jaren oud, tot Hoofdingenieur werd benoemd. In zijn ambtsgebied lokte Mussert in weinige ja ren tijds alle waterbouwkundige vraagstukken van eenige beteekenis. op. Naast zijn normale werkzaamheden interesseerde hij zich voor tal van zaken op de meest uiteenloopende terreinen. In het nationale leven trad Mussert het eerst handelend op den voorgrond bij de actie tegen het Belgische Verdrag in 1925, dat door zijn werk tenslotte in de Eerste Kamer werd verworpen. Op 14 December 1931 stichtte Mussert de N.S.B., met als eerste en eenig medelid Van Geelkerken: die reeds in 1921 behoord had tot het Verbond van Actualisten. Vanuit Utrecht werd geleidelik de organisatie opgebouwd, waarbij Mussert en Van Geelkerken het land rondtrokken, waardoor de Beweging in omvang toenam en mee stem) kreeg in de politiek, o.a. Provinciale Staten, Eer ste en Tweede Kamer. In 1934 kwam het ambte narenverbod af, waardoor Mussert op den Isten Mei van dat jaar uit den dienst van den Prov. Waterstaat werd ontslagen. Mussert schonk toen zyn heele aandacht aan de Beweging. Sindsdien is er veel gebeurd: crisis, oorlog en ons land thanjs bezet gebied. De N.S.B. is thans geen gewone po litieke groep, doch de Nationaal Socialistische Be weging der Nederlanden geworden, terwijl Mus sert door den Führer als de Leider van het Neder landsche volk is aangewezen. Als zoodanig vierde hij Donderdag zijn 50sten verjaardag en als zoo danig we^d hij dien middag per radio door den secretaris-generaal der N.S.B., ir. C. J. Huygen gehuldigd, die als onderwerp had: Mussert strij der voor ons volk. Hij schetste Mussert als de in dezen revolutionnairen tijd fel omstreden figuur, die echter in rustiger tijden, in 1929, het belang rijke vraagstuk van de verbinding via den water weg van de landshoofdstad met den Rijn met één slag oploste door een aanzienlijke verbetering in een der beide ingediende plannen te brengen, en voor zijn denkbeeld direct aller instemming won. Dit eclatante succes kwam niet onverwacht, hij werd als de man van de toekomst beschouwd. Toen echter in de tijd, welke daarna aanbrak de partijen machteloos te midden van verwording en verval bleken te staan, was het opnieuw Mussert, die, een veelbelovende loopbaan vrijwillig onder brekend, met zijn nationaal-socialisme een oplos sing aanwees. Nu wilde echter de bovenlaag van ons volk die niet, omdat Mussert ook nu rekening hield alleen met de belangen van het geheele volk, en die ten koste van de belangen van die boven laag zou gaan. Duizenden kozen echter zijn zijde, het waardeerend dat Mussert zelf alles in de waagschaal stelde in brandende liefde voor zijn volk. Niets is Mussert echter in 13 jaar strijd be spaard gebleven, de regenten vonden de leus van het landverraad uit, nu door hun Joodsche knech ten te Londen overgenomen. Het heeft echter niet geholpen, de Beweging is sterk geworden, dank zy Mussert, wiens trouw aan volk en vaderland! voorop staat bij alles wat hij doet. Vrijwillig heeft hij de verantwoordelijkheid op zich genomen, hij wil ons volk één zien om het over het dieptepunt heen te heffen, in het bedrijfsleven vrede schep pen op grond van recht en ieder de plaats geven, waarop hij door zijn prestaties recht heeft. Hij! wil een sterk Nederlandsch volk, op een eervolle plaats en gelijkgerechtigd in het nieuwe Europa. Hij wil een volk met een ruimen blik op het we reldgebeuren en de eischen welke de historie stelt, een volk dat dezelfde offers brengt als andere, maar hij zal nimmer de waarachtige belangen van ons volk verkwanselen. Bij Adolf Hitler heeft hij waardeering voor ons volk gevonden, op hem, den Führer bouwt hij zijn vertrouwen en vast geloof dat deze als leider van Europa ieder volk zijn volksche vrijheid zal waarborgen. Op dezen voor den Leider zoo belangrijke dag, waarop zijn vol gelingen opnieuw hun trouw aan Mussert betoe nen, wenscht spr. hun die dat nog niet zyn toe, dat zij eens met hun verstand te rade zullen gaan en hun gevoel zullen laten spreken opdat Mus- serts geloof en trouw aan volk en vaderland zich! ook aan hen mededeele. Dan zullen zij het leven met andere wogen zien en met ons blij zijn dat de Voorzienigheid dezen Leider voor Nederland heeft gespaard en zullen ook zij bereid zijn met hem te bouwen aan een vrij en gelukkig Nederland. In zijn commentaar Voor de Groot-Duitsche omroep heeft luitenant-generaal Dittmar Dins dagavond gesproken over „dwang tot paraatheid”. Luitenant-generaal Dittmar zeide: Er is geen twijfel aan, dat Duitschland en Europa in meer dan één opzicht in een toestand van beleg leven en onder de harde wetten, die daarmede onaf scheidelijk verbonden zijn. Het is vooral de dwang tot paraatheid, welke als in een ingesloten ves- ting drukt op degenen, die Europa willen be schermen tegen het binnendringen van de mach ten, dié in diepste wezen vreemd en vijandig tegenover Europa staan. Zeker is ook, dat de din gen zich in den loop van de laatste maanden meer en meer hebben toegespitst. Dat er ongetwijfeld aan .het Duitsche afweerfront tot diep in het achterland dwang tot paraatheid bestaat, mag echter geenszins tot de conclusie leiden, dat er aan Duitsche zijde nervositeit zou bestaan. Na tuurlijk wordt er spanning gewekt, welke in over eenstemming is met de beslissende beteekenis van de gevechten, welke te verwachten zijn. Maar spanning is geen nervositeit, doch niets anders dan de noodzakelijke conclusie uit het feit, dat de aanvaller te allen tijde beschikt heeft over het voordeel van de keuze van het tijdstip van het begin van de gevechtshandeling. Daaruit volgt echter niet, dat het sleepen van den huidlgen toe-, stand Duitschland meer zou belasten dan zijn te genstander aan de overzijde van het Kanaal. Bij den troep knaagt een uitstel van het begin van een aanval aan de zenuwen, hoeveel meer nog moet dit het geval zijn by het veel gevoeliger ge heel van een volk of zelfs van twee volk'-1. Nijit wij alleen, maar in zeer bijzondere mate ook de tegenstander is gedwongen tot de hoogste paraat heid, niet alleen in materieel opzicht. De berich ten van de overzyde over een ware invasiekoorts zullen dan ook wel op waarheid berusten Wij zien niet over het hoofd, dat het bewustzijn van groote kracht zeer wel een tegenwicht kan vormen tegen psychische zwakteverschijnselen van dezer aard. Er is ook geen twyfel aan, dat onze tege-stan^ ders niets hebben nagelaten om hun volken en in- vasie-formaties de overtuiging bij te bren^nn, dat zij ongewoon sterk zijn. Wat in dit opzicht b-kend geworden is biyft, ook wanneer men rel’ nine houdt met het doel van de publicaties, hoogst i*- poneerend, doch is in beperkte mate ook betrek keiyk. Want is tegenstander er zeker van, dat zyn krachten niet alleen imponeerend zyn, maar 'i- By onze vrijwilligers. Met verlof naar huis. (SS P.K. Knstoforitsch OJH P s) FLINKE KERELS MELDEN ZICH VOOR DEN STRIJD TEGEN HET BOLSJEWISME. KEURING WAFFEN-S.S., S.S. WACHTBATAILLON, LANDSTORM NEDERLAND, KRIEGSMARINE, GERMAANSCHE S.S. IN NEDERLAND. Het S.S. Ersatzkommando deelt mede s Comb, van: SNEEKEB NIEUWSBLAD (Dryfhout’s Nieuwsblad en Nieuwe Sneeker Courant) en DE JONG'S NIEUWSBLAD, Bolsward. Verschijnt alken Vrijdagavond. Leesgeld ƒ0.75 per kwartaal by vooruit betaling. Losse nummers 10 et. HoofdredacteurL. Kiezebrink, Sneek. Plaatsverv, hoofdredacteur: 0. Smit, Sneek K. 2242 13 Mei 13 Mei 1517 uur Leeuwarden, 813 uur- Amsterdam, 812 uur Utrecht, 16 Mei 1517 uur Amersfoort, Tydens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, kolen, etc. Personen tusschen 1935 jaar, die aanmeldingsplichtig zyn voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrygesteld. Officier in de Waffen S.S. kan ieder worden, die na minstens een jaar diensttyd zyn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft' bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis zyn verkrygbaar by de navolgende Nebenstellen der Waffen S.S. Amsterdam, Dpm 4; Alkmaar, Langestraat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Gro ningen, Heerenstraat 46; Enschedé, Hengelosche straat 30 en eveneens by het S.S. Ersatzkom mando, Korte Vijverberg no. 5, Den Haag. Voor de Krlegsmarine, Marine Annahmestelle West, Utrecht, Plompetorengracht 24. bericht van den Berlijnschen correspondent van het Algem. Handelsblad dat de verhouding DuitschlandEngeland ter sprake brengt. Deze schryft daarin„Verscheidene als officieus te beschouwen Duitsche persuitingen bevestigen de onlangs in de Willemstrasse uitgesproken op vatting, dat Duitschland het standpunt inneemt, dat in dezen oorlog nog ten minste éénmaal de wapens moeten spreken vóór het woord' aan de diplomatie is. Geruchten over Duitsche onderhan delingen, met welke mogendheid ook, worden daarmede als volkomen onjuist gekenschetst. De geheele Duitsche politieke en militaire positie van het oogenblik wordt gekarakteriseerd- door ,die van den Soldaat aan den vooravond van den be slissenden slag. Uit een hoofdartikel, dat dr. Goebbels in „Das Reich” publiceert, spreekt dul- dèlijk de opvatting, dat op het tegenwoordige snijpunt van den oorlog het woord aan de wa pens is en dat van eenigerlei onderhandelingen geen sprake kan zijn. De zich op toonaangevende politieke kringen beroepende Berlijnsche corres pondent van het Roemeensche blad „Curentul” is nog duidelijker, wanneer hij verklaart, dat een toenadering tusschen Engeland en Duitschland langs diplomatieken weg op het oogenblik on mogelijk wordt geacht. De spreker van de Wil- helmstrasse, naar zijn meening over dit artikel gevraagd, maakte de opvatting van den corres pondent tot de zijne. Dat in diplomatieke krin gen desondanks groote aandacht wordt gewijd aan de oppositie tegen Churchill in Engeland, behoeft met dit standpunt niet in strijd te zijn. Zooals wij reeds meldden, kan de activiteit der oppositie in Engeland leiden tot aanzienlijke veranderingen in de politieke en militaire con cepties van Groot-Brittannië en daardoor in de geheele oorlogvoering van Duitschlands tegen standers. Hetzelfde geldt voor de aanwezigheid van Sir Samuel Hoare in Engeland, die men te Berlyn van meer belang acht dan de activiteit van een Halifax of een Cripps ooit zijn geweest, te meer omdat het Churchill niet is gelukt den ervaren diplomaat in Spanje tot een politieken „doöden man” te maken”. Het Fransche persagentschap Ofi meldt uit Ankara, dat in kringen, welke in nauw contact staan met het Sowjetrussische gezantschap al daar, verklaard wordt, dat Eden tijdens een ver- blyf te Moskou van 18 tot 20 April, vergezeld was van generaal Ismay, Churchills vertegen woordiger in den Britschen generalen staf. Men beweert te Ankara, dat Eden zich op de hoogte wenschte te stellen van de politieke en militaire bedoelingen van het Kreml, teneinde aan de hand van deze inlichtingen besprekingen te voeren met Stettinius en met de deelnemers van de Rijks- conferentie te Londen. Volgens een ander bericht moet de Britsche consul te Barcelona hebben gezegd, dat Stalin in het onderhoud met Eden thans een gelijktijdige landing aan de Kanaal- kust en in het gebied van de Middellandsche Zee had verlangd. Intusschen schijnt de spanning in zake de invasie in Engeland en Amerika ten top gestegen. Sterk tot de Amerikaansche verbeel ding spreken, volgens de N. R. Ct., de ver halen van den „man bij den rooden knop”, den geheimzinnigen aankondiger namelijk, die, ergens in het radiocentrum van New-York neergezet, alle stemmen en iedere muziek in de luidsprekers over het geheele land met één handgreep zal doen verstommen om het groote feit mee te deel^n. Op de volgende data zullen de keuringen plaats hebben voor bovenstaande formaties t 12 Mei 812 uur Arnhem, 12 Mei 1518 uur Zwolle, 812 uur Groningen, i betreft zij meegedeeld dat het Duitsche weer- machtbericht van 8 Mei o.m. meldde dat tus schen Proeth en Moldavië de op 26 April begon nen afweerslag voorloopig geëindigd is. De door braak, die de bolsjewisten met 20 infanterie- en verscheidene tankdivisies tot stand trachtten te brengen, mislukte door den taaien, verbeten af weer van de onder bevel van den generaal der infanterie Wöhler staande Duitsche en Roe meensche troepen, die door formaties der Duitsche en Roemeensche luchtmacht in voorbeeldige wa- penbroederschap schitterend werden gesteund. De vijand leed niet alleen zware bloedige verlie zen, doch verloor ook 386 pantserwagens, 92 stukken geschut en 100 vliegtuigen. In deze ge vechten heeft zich de pantsergrenadierdivisie Grossdeutschland onder luitenant-generaal von Manteuffel bijzonder onderscheiden”. Het Duitsche weermachtbericht van 10 Mei deelde o.m .mede: „In het bruggenhoofd van Se bastopol zyn Duitsche en Roemeensche troepen nog steeds in zware gevechten met de opdringen de bolsjewisten gewikkeld. In het kader van onze distancieeringsbewegingen werdén de puinhoöpen van de stad Sebastopol ontruimd”. Nu het gevechtsseizoen in het Britsch-Indische grensgebied nagenoeg ten einde is, daar de moes- sonregens zich reeds aankondigden gaat de N, R. Ct. eens na wat de beide tegenstanders Japanners en geallieerden daar bereikt hebben. Twee doeleinden stonden den geallieerden in de eerste plaats voor oogen: de herovering van de haven Akyab, een belangryke Japansche voor- zieningsbasis aan de Golf van Bengalen, uit te voeren door Britsche troepen en de onderbreking door Britsch-Amerikaansche-Chineesche troepen van de spoorlijn MandalayMyitkyina, die voor de Japansche etappendienst in Noord-Birma on misbaar. was. Het gevechtsgebied in den grens staat Manipur is vooral door het Japansche ini tiatief om hier den toegang tot verschillende wegen Noord- en Westwaarts te verkrygen van belang geworden. De hier gelegen hoogvlakte werd van drie zijden omsingeld en alleen van het Westen uit was het den Engelschen mogelijk versterkingen aan te voeren, die ten slotte het evenwicht hebben hersteld. Een volkomen isolatie te land van de vyandelrjké troepen wisten de Ja panners evenwel geruimen tijd te handhaven in het Arakan-district ten Noorden van Akyab. Hierdoor werd een ravitailleering door de lucht noodzakelyk, welke, op gnoote schaal en ook elders aan het Birmaansche front toegepast, aan deze krijgsverrichtingen een bijzondere noot heeft gegeven. Dit was echter een oplossing, ingegeven door den nood van de omstandigheden. In Noord-Birma daarentegen werd het systeem volgens een vooropgezet plan toegepast met de bedoeling om den aanval op den spoorweg MandalayMyitkyina, uitgevoerd door een Amerikaansche e’. twee Chineesche divisies onder den Amerikaanschen generaal Stil well, te ondersteunen. Aanmerkelijke afdeelingen met haar geheele uitrusting werden hiertoe naar een punt terzijde van den spoorweg ver achter de Japansche linies per vliegtuig aangevoerd. Men weet, dat de Engelsche aanvoerder van deze afdeelingen, Wingate, tijdens de operaties is ver ongelukt. De proefneming is in dezen vorm zon der voorbeeld geweest, zoowel wat het bijzonder moeilijke tropische terrein betreft als ten aanzien van het plan, dat niet kon rekening houden met een spoedige ontzetting van de geïsoleerde af deelingen. Ook door deze onderneming werd een zware last gelegd op het luchttransport. Daar alle verbindingswegen naar de landingsplaats (Katha) afgesloten waren, zyn de Japanners van hun kant er eveneens tot luchtlandingen overge gaan, zoodat kort geleden van weerszyden felle schermutselingen van dit gevechtsterrein gemeld werden. Admiraal Koga, opperbevelhebber der Japan sche vloten, is in de eerste frontlinie gesneuveld, toen hij aan boord van een vliegtuig de operaties tegen den vyand leidde. Koga is opgevolgd door zyn leeftijdsgenoot adm. Soemoe Tojoda. Naar de Britsche berichtendienst uit Poena meldt, is Gandhi Zaterdagochtend in vryheid ge steld en naar Parnakoeti gebracht, waar hy in het paleis van lady Thackersey, een oude bekende van Gandhi, is ondergebracht. Omtrent Gandhi’s gezondheidstoestand wordt nog verklaard, dat deze nog reden tot ongerustheid biedt. By' een bloedproef is gebleken, dat de mahatma een zware malaria-infectie heeft. Door de koorts aanvallen is zyn bloeddruk gedaald en zyn zijn, krachten afgenomen. Toch is Gandhi welgemoed.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1944 | | pagina 1