Verbitterde strijd aan Italiaansche Zuidfront Uitzonderingstoestand voor het geval van een invasie BOLSWARDER EDITIE No; 20 Vrijdag 19 Mei 1944 3e Jaargang NIEUWSBLAD VOOR HET WESTEN VAN FRIESLAND BUITENLAND No. 3 Een decreet van den Rijkscommissaris o WEERMACHTBEfUCHl V; y Wat naan hem de streepen goed! Trotsch als een pauw stapte hij door de straten, toen hij een jaar geleden voor de eerste maal het uniform aanhad. Nu liep hij nAAst zijn schoenen. Geen wonder, met zilveren streepen was hij teruggekomen. Onderofficier, straks officier— - Wat een perspectieven ope nen zich! Volg zijn voorbeeld. Vul eerst onderstaande bon in, U ontvangt dan nadere inlich tingen. C.C.D. maakt de rekening op. T centJ tot 10 uur 4 enties1 DE VERJAARDAG VAN MUSSERT. WESTERGOO Het nemen van maatregelen op het gebied van de Sicherheitspolizei Wjjft onaan- i n si den NAAM ADRES e e ust der ten sen. ken teren. I zijn 5t op amen zon- het lijke zeil en cp ie m- tie er ie k- 1- Pro- ram- S-v.eJL laar- itootr plaatselijke gevechten aan den benedenloop van den Dnjestr en in het voorterrein van de Kar- pathen, geen melding gemaakt van gevechtshan delingen van beteekenis. In de Zwarte Zee heeft een Duitsche duikbootjager een Sovjet-Russische duikboot tot zinken gebracht en een andere zoo zwaar beschadigd, dat haar vernietiging waar- schijplijk geacht moet worden. Sterke formaties zware Duitsche gevechtsvliegtuigen ondernamen in den afgeloopen nacht een geconcentreerden aanval op het spoorwegemplacement van Smo lensk. Door het massale uitwerpen van brisant- en brandbommen ontstonden in de doelgebieden verscheidene groote branden en explosies. Bij een aanvalspoging van Sovjet-Russische bommen werpers op een Zuid-Finsche haven werden 10 vijandelijke vliegtuigen door Finsche jagers neer geschoten. De bestrijding van communistische benden op den Balkan werd met succes voortgezet. In den tijd van 1 tot 15 Mei verloren de communisten meer dan 5000 dooden, 1300 gevangenen en ver scheidene honderden overloopers. Talrijke stukken geschut, wapens en oorlogstuig van allerlei aard, alsmede 34 ravitailleeringskampen werden buit gemaakt of vernietigd. Bij den afweer van een vijandelijke actie tegen het voor de kust van Dalmatië gelegen eiland Solta heeft het tweede bataillon van een Hanno- veraansch regiment grenadiers onder bevel van dén kapitein der reserve Nohrmann zich bijzonder onderscheiden. WOONPLAATS- verzoekt toezending eener brochure over de Waffen (f Uitknippen en inzenden aan Ersatz-kommando Niederlande. Korte Viiyerberg J, Den Haag. 100 cent 1 cent Toezending der adv. Donderdags tot 10 uur Verantwoordelijk voor de advertenties A. J. Osinga Bolsward. Indien de doodstraf in uitzonderingsgevallen, waarin bijzondere in den persoon den beklaagde gelegen verzachtende omstandigheden bestaan, bovenmatig is te ach- Bureau: Firma A. J. OSINGA r BOLSW ARD Marktstraat 13 TeL 451 Giro 87926 Advertentieprijs: 1 tot 10 m.m. elke m.m. meer Van De Krim zijn, aldus meldde het Duitsche weermachtbericht van 14 Mei, op 13 Mei de laat ste Duitsch-Roemeensche troepen naar het vaste land overgebracht. Sedert 1 November 1943 liepen daar de bolsjewisten met een veelvoudige over macht storm op onze zwakke verdediging. Pas in April was het noodzakelijk geworden onze troepen naar een nauwen verdedigingsring om Sebastopol terug te trekken. Ook daar mislukten met zeer zware bloedige verliezen voor den vijand de ver dere pogingen der bolsjewisten om met 29 infan teriedivisies, verscheidene artilleriedivisies, pant ser- en marine-brigades den ring te verbreken en fte Duitsche strijdkrachten te vernietigen. Forma ties jacht- en slagvliegtuigen en vliegende artille rie hebben den afweerstrijd der troepen voorbeel dig gesteund en daarbij alleen in den tijd van 8 April tot 12 Mei 604 vyandelijke vliegtuigen, 196i pantserwagens en 113 stukken geschut vernield. Eenheden der Duitsche en Roemeensche marine en koopvaardij, alsmede transportformaties der luchtmacht hebben onder krachtigen vijandelijken afweer in een unieke overzetbeweging de op De Krim in den strijd gebrachte verbonden troepen naar hetvasteland teruggebracht”. Nu dan de Duitsche troepen De Krim hebben verlaten en het „eerste” der Geallieerde zomeroffenSieven in Ita lië is begonnen, wacht men niet alleen in het Wes ten, maar ook in het Oosten met spanning nieuwe gevechtshandelingen af, aldus meldt het Alg. Handelsblad uit Berlijn. Het Duitsche opperbevel heeft de tegenwoordige pauze aan het oostelijk front gebruikt 'oor het uitvoeren van frontver- beteringen en zuiveringsacties. Van de frontver- beteringen is vooral die aan den Beneden-Dnjestr bij Grego roepol niet zonder belang. Hier hadden de Sowjets zich op den westelijken oever van den Dnjestr met een vèr naar het Oosten inspringende bocht der rivier ter grootte van ongeveer 400 vierk. kilometer vastgezet. Het landingshoofd be vindt zich thans in Duitsche handen, waarmee de geheele Beneden-Dnjestr thans frontlijn is gewor den, met uitzondering van de monding der rivier, waar zich op den westelijken oever nog een Sowjet-Russisch landingshoofd bevindt. Bij Jassy buigt het front van den Dnjestr naar het Westen, tot aan den voet van de Karpaten, die het vervol gens ten Oosten van Tarnopol via Kolomea tot de in Duitsch bezit zijnde stad Stanislau volgt. Hier hebben de Duitschers en Hongaren de laatste we ken hun posities verbeterd. Via Brody, dat in Duitsche handen is, en Luzk, loopt het front dan naar Kowel, om van daar weer naar het Oosten om te buigen. De tusschen Minsk en het Duitsche front, Westelijk van Smolensk, liggende bosschen en moerassen vormen een schuilplaats voor tien duizenden partisanen, die de laatste weken in zui veringsacties een zware nederlaag leden. Via de bosschen en moerassen ten Oosten der Lettischi- Estische grens bereikt het front dan de Narwa, waar de stad van gelijken naam zich nog steeds In Duitsch bezit bevindt. Aan Duitsche zijde ver wacht men, dat vooral het Zuidelijk deel van h|pt he iige van I sche All volko-j ‘unties, es ge in het tiging erk. 'orden 1 Mu- gezegd kan worden: „Zij hebben als leerlingen hun meesters overtroffen”. Daar de Leider niet elk der jeugdstormers het insigne van de Beweging op de borst kon spelden, deed hij dit symbolisch één jeugdstormer en één jeugdstormster, die op het podium verschenen. Receptie in Paushuize. In de ambtswoning van den Commissaris der provincie, in Paushuize aan de Kromme Nieuwe Gracht, werd tusschen 4 en 5 uur een receptije gehouden, die zeer druk werd bezocht. Tn een lange rij kwamen honderden uit alle deelen van het land den Leider en mevr. Mussert complimen- teeren. Vele Duitsche en Nederlandsche autori teiten maakten hun opwachting. In de zalen en in den tuin werden ververschingen geserveerd. Omstreeks vijf uur vertrok de Leider met klein gevolg naar Maastricht, waar hij den avond van zijn verjaardag doorbracht op een feestavond van den Kring aldaar. Oostelijk front binnenkort het schouwtooneel van r een nieuw Sowjet-offensief zal worden”, Werd hierboven reeds gewag gemaakt van een geallieerd offensief in Italië, het D.N.B. meldt daarover uit Berlijn: Nadat de Anglo-Amerikanen bij het begin van het offensief van het vijfde en het achtste leger aan den benedenloop en den middenloop van de Garigliano, na een hevig voor bereidend artillerievuur, eerst met stoottroepfor- maties ter sterkte van een bataljon tot een regi ment, de Duitsche stellingen in het voorterrein hadden afgetast, breidden zij hun aanvallen in den loop van Vrijdag tot het geheele gebied van de Tyrrheensche kust tot ten Noorden van Cassi- no, naar den oostelijken kant van het Mainardel- gebergte, dus over ongeveer een vierdle deel van het geheele front van kust tct kust uit, waarbij zij sterke pantser- en luchtstrijdkrachten in den strijd wierpen. Zij maakten over het algemeen ge nomen gebruik van vrij groote deelen van vier tot vijf divisies, waarbij de huurtroepen, o.w. vele In dische infanterleformaties, in de voorste linies werden geworpen, terwijl van de Engelschen en Amerikanen over het algemeen de pantser- en luchtstrijdkrachten zich in den strijd mengden. Op grond van de resultaten dier Duitsche ver kenning, vooral de waargenomen hergroepeering van het achtste leger, had de Duitsche legerlei ding bijtijds de vereischte tegenmaatregelen geno men. Hierbij kwamen die resultaten van de aan het geheele front uitgevoerde acties van stoottroepen en verkenningstroepen, waarbij steeds weer ge vangenen werden gemaakt, zeer te stade. Zooi doende Bleef al direct het inleidende hevige Artil lerievuur, waarmede op 11 Mei ’s avonds het voorterrein en de stellingen van de Duitsche troe- pen werden bestookt, niet zonder een doeltreffend antwoord. De eerste aanvalslinles van de forma* ties van generaal Alexander bleven in het ge* concentreerde afweervuur van de Duitsche wapens steken, toen zij nauwelijks haar uitgangsstellin gen hadden verlaten. Daarbij hielpen haar ook de pogingen niets om tijdens het artillerevuur de Duitsche stellingen in het voorterrein te naderen. Bij den eersten aanval slaagden de aanvallers et in enkele ver van .de voornaamste gevechtslinie verwijderd liggende steunpunten te veroveren. Z(j werden echter nog in den loop van den naobt doot Duitsche stoottroepen, door vlammenwerpers ge steund, in een tegenaanval snel weer terugge worpen, en begonnen eigenlijk Vrijdagmorgen vroeg daar, waar zij Donderdagavond ook waren begonnen. Tengevolge van hun zware, bloedige UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 18 Mei. Het opperbevel der weermacht maakt bekend: Aan het Italiaansche Zuidelijke front gelukte het den vijand gisteren na verbitterde gevechten, waarbij hij uiterst zware bloedige verliezen leed, ten noorden van Formia in onze stellingen binnen te dringen. Tegenmaatregelen zijn aan den gang. In het ge bied van Esperia werden alle vijandelijke aanval len, die met het sterkste gebruik van artillerie en pantserwagens werden ondernomen, afgeslagen. Cassino, waarop de Engelschen en Amerikanen sinds maanden met gebruikmaking van sterke strijdkrachten tevergeefs hebben stormgeloopen, werd in den afgeloopen nacht ten gunste eener verder achterwaarts gelegen grendelstelling, die krachten bespaart, zonder slag of stoot ontruimd. Aan het landingshoofd van Nettuno werden bij op levende gevechtsactiviteit sterke aanvallen van den vijand ten zuiden van Cisterna en ten zuiden van Littoria afgeslagen. Een sterke formatie Duitsche gevechtsvliegtui gen viel in oen afgeloopen nacht met waargeno men goede uitwerking vijandelijke concentraties en aanvoerwegen in het gevechtsgebied van Min- turno aan. Amerikaansche bommenwerpers richt ten aanvallen op verscheidene havensteden aan de Italiaansche westkust en op het eiland Elba. Daar bij werden door luchtdoelartillerie en in luchtge vechten 17 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Aan het Oostelijke front wordt buiten levendige Comb, van8NEEKER NIEUWSBLAD (Drijfhout’s Nieuwsblad en Nieuwe Sneeker Courant) en DE JONG’S NIEUWSBLAD, Bolsward. Verschijnt eiken Vrijdagavond. Leesgeld j 0.75 per kwartaal bfj vooruit betaling. Losse nummers 10 ct. HoofdredacteurL. Kiezebrink, Sneek. Plaatsverv. hoofdredacteur: C. Smit, Sneek K. 224X JOL8H7 Giro 81 De resultaten van het werk van een instelling als den Centralen Contröle Dienst het con- trêle- en opsporingsapparaat in dienst van de organisatie der voedselvoorziening laten zich nooit nauwkeurig in cijfers vastleggen. De sterke preventieve werking van een goed geregelde contröle komt in een opsomming van het aantal verbalen niet tot uiting en het is juist deze preventieve werking, die voor een zeer be langrijk deel de doeltreffendheid van de contröle bepaalt. Niemand zal b.v. kunnen tegenspreken, dat de contröle op de bodemproductie voor de voedselvoorziening bijzonder belangrijk is. Men weet, dat er een verplichte teelt van oliehoudende zaden bestaat. De contröle op de naleving van deze verplichte teelt heeft b.v. onlangs alleen al in de provincie Nocrd-Holland met meer dan 300 processen-verbaal de telers aan hun verplichtin gen herinnerd, zoodat daarvan een gunstige uit werking op den verbouw van zomeroliezaden ver wacht mag worden. En toch lijkt een aantal van 300 processen-verbaal op een totaal van rond 59.000 in het juist verstreken halfjaar van 1 Octo ber 1943 tot 1 April 1944 zeer gering; eenige voorzichtigheid bij het beoordeelen van het aantal geconstateerde overtredingen ten aanzien van de beteekenis daarvan dient dus in acht genomen te worden. Overeenkomstig den aard van het seizoen viel in de verslagperiode het zwaartepunt in de groep van de granen, zaden en peulvruchten. Van deze, voor de voedselvoorziening zoo belangrijke pro ducten werd een gewicht van niet minder dan 998.000 kg. in beslag genomen, zoodat bijna dui zend ton graan e.d., waaronder b.v. ook koolzaad, aan de oorspronkelijke bestemming, namelijk de voedselvoorziening van het Nederlandsche volk als geheel, ten goede is gekomen. 14.000 maal is in dezen sector proces-verbaal opgemaakt. In het akkerbouwcentrum de Wieringermeer o.v. werden zeventig ernstige fraudegevallen geconstateerd. Alleen al in dezen polder werd ruim vijftig ton graan achterhaald. Tegen den winter trad een sterke neiging bij het publiek op om zich clandestien te voorzien van winter opslag aardappelen. Van meet af aan is hiertegen krachtig Gopgetreden, hetgeen blijkt uit de hoeveelheid in beslag genomen aard appelen van 1.785.000 kg., waarvan het leeuwen aandeel door de afdeeling Technische Contröle bij telers is achterhaald. Belangrijke en ernstige overtredingen kwamen voor op zuivelterrein, een gebied, waarop de C.C. D. doorloopend zijn aandacht gevestigd houdt van wege de groote beteekenis van de zuivelproducten voor de voedselvoorziening. Een enkel voorbeeld:! Bij een veehouder in de omgeving van Amsterdam werd geconstateerd, dat van een dagelijksche melkproductie van ruim 300 kg. ruim 120 kg. werd achtergehouden, bestemd voor de fraudu leuze bereiding van boter. Ongeveer 6000 maal moest omtrent een zuivelovertreding een ambte lijk rapport worden uitgebracht. Afgezien van de melk, is aan boter 8900’ kg. in beslag genomen en aan kaas meer dan 13.000 kg. Van groenten en fruit is door, het optreden van den C.C.D. niet minder dan ongeveer 2.000.000 kg. aan producten in de normale distributie terugge bracht kunnen wordenongeveer drie kwart was in beslag genomen bij telers en handel. Het betrof versche tuinbouwproducten. De clandestiene han del in geconserveerde groenten richt zich voor namelijk op het buitenland. In het algemeen besteedt de C.C.D. veel .an— dacht aan den clandestienen export van levens middelen. Het is van het grootste belang, dat de voor de voedselvoorziening in Nederland geteelde producten in Nederland blijven en niet om redenen van winstbejag frauduleus naar elders worden vervoerd. Op dit terrein konden dan ook meerma len successen worden geboekt. In de omgeving van Beverwijk b.v. hield ’n aantal telers en handelaars zich bezig met den clandestienen afzet"eri verwer king van peen voor export. Aan dit bedrijf is door den C.C.D. een einde gemaakt: zes der hoofdl- schuldigen bevinden zich thans in voorloopige hechtenis. Bij een andere, dergelijke zaak konden 250 vaten peen nog achterhaald worden. Niet onvermeld mag blijven, dat op fruit een zeer strenge contröle is gehouden, die leidde tbt aanhouding van vele partijen fruit. Op het terrein van de veehouderij en den handel mag de waakzaamheid van den C.C.D. nooit ver slappen, want het euvel der clandestiene slachtln- S’en is slechts met succes te bestrijden door in tensieve contröle op den veehandel, die het mate riaal levert. Een enkele greep uit het cijfermateri aal: in het af~eloopen halfjaar werden 8400 pro cessen-verbaal opgemaakt en o.m. 300 runderen en 150 paarden in beslag genomen. 100 Bolsward. J De Rijkscommissaris, rijksmi- nister dr. Seyss Inquart, felici teert den Leider met zijn 50sten verjaardag. (SS Bildberichter Seppe Fritz/Stapf Pax s). In het verordeningenblad van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied is ben decreet van den Rijkscommissaris opgenomen (no. 15/1944, verschenen 13 Mei 1944), waarin voor het bezette Nederlandsche gebied de uitzonderingstoestand wordt aangekondigd voor het ge val, dat de militaire situatie in West-Europa bijzondere maatregelen vereischt. In dit geval zal op verzoek van den Weermachtbevelhebber in Nederland door den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied de uitzonderingstoestand worden afgekondigd. De bevolking zal hiervan door aanplakbiljetten en eventueel door een bekendmaking in de pers, door middel van den radio-omroep of door een andere wijze van bekendmaking op de hoogte worden gebracht. Het decreet houdt een reeks van bepalingen in, die gelden voor den duur van den uitzonderings toestand. In artikel 2 van het decreet wordt o.a. het volgende bepaald: (1) Hy, die zich met den vijand inlaat, de kracht van het Groot-Duitsche rijk en zijn bondgenooten benadeelt, dan wel de uitvoering van een militaire opdracht verhin dert, wordt gestraft met den dood. (2) Ieder verzet tegen maatregelen van de bezettende macht, Iedere verstoring van Geschenk voor het sociale werk der Beweging. In den grooten zaal van den schouwburg te Utrecht bood, nadat ir. Huygen namens de Be weging de belofte had gedaan dat de leden der N.S.B. met vertrouwen op God, in goede en slechte uren hun Leider trouw zullen blijven, als het moet tot den laatsten druppel bloed, de ge machtigde voor de financiën, de heer van Bilder- beek, den Leider een bedrag van 151.250.— aan, bestemd voor het sociale werk van de Beweging, bijeengebracht door de leden en begunstigers. Alle nevenorganisaties hebben daartoe medegewerkt. Dat deze inzameling alle vorige overtreft, bracht de heer van Bilderbeek bijzonder naar ('oren. Vier van de jongste leden van den Jeugdstorm, de z.g. Ukkepullen en de Donsmeeuwen, boden hierna den Leider, die inmiddels onder daverende toe juichingen op het podium was verschenen, bloe men aan en een bedrag in geld, bijeengebracht uit de spaarpotten der Ukkepullen, de Pullen en de Donsmeeuwen. De heer van Bilderbeek bood ten slotte den Leider een inktstel aan, bestemd voor diens werkkamer in Den Haag. Nadat Mussert zijn medewerkers dank had ge bracht, bood nog het hoofd van de afdeeling vor ming, de heer Nije, namens deze afdeeling en het departement van Volksvoorlichting en Kunsten den Leider een proefdruk aan van een artikel over Werkendam, voorheen en thans, hetwelk voorkomt in een boekwerk van drie deelen, dat als bijzonder nummer van „Ontwakend Volk” bin nenkort zal verschijnen en dat een beeld geeft van het geestelijke en cultureele lever van Nederland en in het bijzonder van de N.S.B, der Nederlanden. 400 stormers en stormsters in de N.S.B. opgenomen. In een bijeenkomst in de Stadsschouwburg; te Utrecht werden ’s middags 400 stormers en stormsters, die den leeftijd van 18 jaar hadden bereikt, in de N.S.B. opgenomen. De nieuwe leden werden eerst toegesproken door Hoofdstormer Van Geelkerken. Nadat door zangkoren uit Amsterdam en Den Haag, onder leiding van Oppercompaan W. Jans sens, den Leider een speciaal verjaardagslied was toegezongen, sprak de secretarïs-generaal Huy- gen. Na diens rede legden de nieuwe leden der Be weging de gelofte van trouw aan den Leider af. Mussert heeft vervolgens in een korte toespraak de Jeugdstormers welkom geheeten. Hij vergeleek het leven van het Nederlandsche volk met een stroom, die nimmer droog is. Steeds is er nieuwe toevoer en dat is goed, wij zien in u de fakkel dragers van het nieuwe leven. Wij ouderen deden een stap, die wij noodzakelijk achtten voor het voortbestaan van ons volk. Gij zijt in een van de moeilijkste perioden van de geschiedenis van ons volk lid geworden van de Beweging. Laat het uw wil zijn, mede op te bouwen wat vernield is. Laten wij daarbij hopen en vertrouwen, dat Europa niet te gronde zal gaan aan het bolsjewisme. Zonder natlonaal-socialisme zou er nu reeds geen Europa meer bestaan. In u moet de gedachte blijven leven, dat de volkeren van eenen bloedje elkaar nooit te lijf moeten gaan, zooals dat nog enkele Jaren geleden geschiedde. Ik hoop, dat eens V’ Gelukwensch van den Führer. De Führer heeft den Leider het volgende tele gram gezonden: Den heer A. A. Mussert, Utrecht. Ter gelegenheid van uw vyftigsten verjaardag bied ik u mijn oprechte gelukwenschen aan. Ik voeg hieraan mijn beste wenschen toe voor uw verderen succesvollen strijd voor de verwezenlij king van de doelstellingen van het nat.-socialisme. (w.g.) Adolf Hitler. Voorts heeft Reichsleiter Bormann telegrafisch de gelukwenschen van de NSDAP en van de Partijkanselarij aangeboden. Het telegram luidt: Namens de Nat.-Socialistische Duitsche Arbei derspartij en als Leider van de Partijkanselarij bied ik u op uw vyftigsten verjaardag mijn har- teljjke gelukwenschen aan. Tevens zend ik u mijn beste persoonlijke wenschen. Te ’s-Gravenhage nam de Leider op zijn ver jaardag de gelukwenschen in ontvangst van de Duitsche autoriteiten, alsmede van zijn gemach tigden voor staatsaangelegenheden en van offi- cieele vertegenwoordigers van overheidsinstellin gen. De Rijkscommissaris, Rjjksminister Seyss In- qpart, was de eerste, die zijn gelukwenschen kwam aanbieden. Hij deed zijn wenschen verge zeld gaan van zijn portret met opdracht. Commissaris-generaal Ritterbusch las den Lei der den tekst voor van de telegrafische geluk wenschen van den Führer, van Reichsleiter Bor mann en Reichsorganisationsleiter dr. Ley en over handigde als persoonlijk geschenk de „Atlas van de zeehavens der Bataafsche Republiek, die van Batavia en Onrust”. Voorts kwamen den Leider complimenteeren de commissarissen-generaal dr. Wimmer en SS-Ober- gruppenführer und General der Polizei Rauter. Deze laatste bracht de gelukwenschen van den Reichsführer SS Himmler over. Als geschenk van dezèn ontving de Leider het driedeelige werk van Terwen over het „Koninkrijk der Nederlanden”. Ook vertegenwoordigers van de weermacht, als* mede hooge functionarissen van staat en partij boden hun gelukwenschen aan. Van Nederlandsche zijde maakten hun opwach ting de gemachtigden van den Leider voor staats aangelegenheden, eenige secretarissen-generaal van departementen en deputaties van het Neder landsche Arbeidsfront, van den Landstand, van den Nederlandschen Volksdienst, van den Ned. Arbeidsdienst en va*n de Nederlandsche politie. Aanbieding van: „Mussert als ingenieur” Te Utrecht begonnen de festiviteiten met het aanbieden van een boekwerk, dat geschreven is door ir. J. Homan van der Heiden in samenwer king met den heer J. M. Figee, secretaris van het technische gilde en welk boekwerk tot titel draagt: „Mussert als ingenieur”. Daar de schrij ver door ziekte verhinderd was het boek persoon lijk aan den Leider te overhandigen, bood de heer Figee, na een inleidend woord van den heer Wes tenberg het werk aan Mussert aan. Mussert sprak daarna zijn dank uit en zeide aan ir. Ho man v. d. Heiden een telegram te zullen laten zenden. (1) ’edere rechter, ambtenaar of ander lid van het personeel van een gerecht, een andere overheidsinstantie, een openbaren dienst of bedrijf, een openbare instelling, inrich ting of bureau alsmede van een niet-openbareinstelling of inrichting of van een niet-open- tyd van niet minder dan 10 jaren. In alle gevallen kan naast de vrijheidsstraf of de dood straf een geldboete tot een onbeperkt bedrag worden opgelegd. (5) K- 'J" getast. Artikel 3 van het decreet bepaalt het volgende: (1) 1 de openbare orde, iedere benadeeiing van het arbeidsproces, ieder optreden, dat de voor ziening in gevaar brengt, wordt gestraft met den dood. (3) Poging en deelneming zijn op gelijke wijze strafbaar ais het voltooide strafbare HET ZEEGAT UIT. WANT DAAR ALLEEN WORDT HOLLAND GROOT GELIJK VOORHEEN! Indiensttreding bij de Kriegsmarine is mogelijk voor lederen Nederlander tusschen 17—45 jaar. Aanmelding en inlichtingen bij de Marineannahme- stelle West, Plompetorengracht 24, Utrecht; alle Halen- en Ortskommao* danturen en de verschillende ^/-Meldestellen in Nederland. feit. (4) van ten, dan wordt gestraft met levenslange gevangenisstraf of met gevangenisstraf voor den baar bedrijf, waarin een belangrijke taak wordt vervuld dan wel voor den oorlog belang rijke opdrachten moeten worden uitgevoerd, Iedere arts en apotheker, iedere vroedvrouw J en iedere dierenarts moeten de werkzaamheden, die hun beroep of hun dienstbetrekking medebrengen volgens de hiervoor geldende bepalingen, in het bijzonder volgens de bijzon dere beschikkingen van de bezettende macht, verder uitoefenen en, Indien deze door over macht zjjn onderbroken, dezelve terstond na opheffing van de belemmeringen hervatten. (2) Hy, die de werkzaamheden, die zijn dienstbetrekking of beroep medebrengt, in strijd met de liepalingen van het eerste lid niet of niet naar behooren uitoefent, dan wel in geval van onderbreking door overmacht deze niet hervat, wordt gestraft met den dood. De in de artikelen 2 en 3 van het decreet genoemde strafbare feiten worden op grond van de tot dusver geldende processueele voorschriften berecht, d.w.z. met toepassing van de thans gel dende competentie-bepalingen door de Duitsche civiele gerechten, de krijgsraden en de SS- en politiegerechten, en eventueel door de militaire standgerechten. Met betrekking tot.de werkzaamheden van de Nederlandsche overheidsinstanties en bedrijven, enz. bevat het decreet in artikel 6 de volgende bepalingen: (1) Alle Nederlandsche overheidsinstanties, diensten, instellingen, bureau’s, inrich tingen en bedrijven al dan niet van openbaar karakter voeren de aanwijzingen uit, die door militaire instanties of militaire commandanten rechtstreeks aan hen worden ge geven. (2) Dit geldt ook voor artsen, ajiothekers, vroedvrouwen en dierenartsen. Gedurende den uitzonderingstoestand zijn in artikel 7 de commissaris-generaal voor bestuur en justitie als algemeen plaatsvervanger van den Rijkscommissaris en de Hoogere SS- en politie leider en commissaris-generaal voor de openbare veiligheid als plaatsvervanger van den Rijkscom missaris voor politiezaken aangewezen. Beiden treffen de maatregelen, die ter uitvoering van militaire opdrachten voor het civiele ressort noodzakelijk zijn. De bevoegdheden, die de beide plaatsvervangers van den Rijkscommissaris voor den duur van uitzonderingstoestand bezitten, worden in artikel 8 van het decreet als volgt geregeld: (1) Bij de uitoefening van de hun volgens artikel 7 toekomende bevoegdheden kun nen de aldaar genoemde plaatsvervangers van den Rijkscommissaris binnen den kring hunner bevoegdheid rechts- en bestuursvoorschriften uitvaardigen, alsmede aan alle Duitsche en Nederlandsche overheidsinstanties, met inbegrip van de gerechten, aan alle diensten, instellingen, dienstbureau’s, inrichtingen en bedrijven al dan niet van open baar karakter aanwijzingen geven. Voor de gerechten geldt dit, voorzoover In andere voorschriften niet anders is bepaald, niet ten aanzien van de rechterlijke werkzaamheid. Eveneens kunnen aan artsen, apothekers, vroedvrouwen en dierenartsen aanwijzingen worden gegeven. (2) De door de plaatsvervangers van den Rijkscommissaris uitgevaardigde rechts voorschriften worden in het verordeningenblad voor het bezette Nederlandsche gebied afgekondigd, voor zoover niet om bijzondere redenen een afkondiging door middel van aanplakking, door den radio-omroep, door de pers of op andere wijze noodzakelijk is. Ge schiedt de afkondiging van rechtsvoorschriften op verschillende wijze, dan treden de voor schriften in werking Op het tijdstip van de vroegste afkondiging. In overeenstemming met de in artikel 8 aangegeven volmachten van de plaatsvervangers van den Rijkscommissaris kunnen ook de gevolmachtigden van den Rijkscommissaris aan de in artikel 8 genoemde instanties en personen voor Wet gebied van hun provincie, resp. voor hun stad, aan wijzingen geven en voorloopige beschikkingen uitvaardigen. i 'Q'

Bolswards Nieuwsblad nl | 1944 | | pagina 1