Afweerslag in Italië neemt aan hevigheid toe BOLSWARDER EDITIE Vrijdag 26 Mei 1944 3e Jaargang No; 21 NOi 3 NIEUWSBLAD VOOR HET WESTEN VAN FRIESLAND Een Eereplicht Doodvonnissen. Varen, varen, over de baren Varen, varen, over de zee! BUITENLAND I wfê ''H WEERMACHTBERICHT Safe?? WESTERQOO n GEEN BETERE MARINEKLANT' DAN KEES OF PIET UIT NEDERLAND. Op een groote bijeenkomst der Nationaal Socialistische Bewe ging der Nederlanden, welke te Rotterdam plaats vond, hield de Leider een rede. De aan komst van den Leider. (C.N.F./Cino Pax s) DE STEM DER S.S. Luistert op Zondag 28 Mei van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hilversum I, op golflengte 415 meter, naar de stem der S.S. Onderwerp: De jeugd en het rijk. Bureaus Firma A. J. OSINGA BOLSWARD Marktstraat 13 TeL 451 Giro 87926 Advertentieprijs: 1 tot 10 nun. elke man. meer Toezending der adv. Donderdags tot 10 uur Verantwoordelijk voor de advertenties A. J. Osinga Bolsward. 100 cent 7 cent W sche Arl volko^ ’an ties, es ge in het tiging erk. orden i Mu- i ken- ieren. I zijn 5t Op «men 100 T cent tot 10 uurl enties Bolsward. j he iige van ust der ten ten. zon- het lijke teil en cp te M- iie er ie k- i- Pro- ram- laar- ttoor WILT GIJ ACHTERBLIJVEN WANNEER voor de tienduizenden, die bereid zijh het hoogste offer te brengen, opdat uw kinderen mensch- waardig zullen leven, op 27 Mei a.s. bij de lan delijke collecte voor frontzorg uwerzijds een offer wordt gevraagd U kunt uw bijdrage ook storten op giroreke ning 106156 ten name van frontzorg, Rotterdam. Meldt u aan als collectant bij het betrokken buurt'schapshoofd van den Nederlandschen volks- dienst. Duitsche valschermjagers het Westen. De opperbevelh ber van het Duitsche v schermleger, General der F] ger Student, inspecteert 2 valschermjagers, die in 1 Westen op wacht staan. (P.K. Arppe O/H P BOLSW. - Giro 8" De offerzin van het Nederlandsche volk is be kend. Zelfs voor vreemde volkeren in nood werden in het verleden groote bedragen ingezameld. Wanneer u op 27 Mei aanstaande een bus wordt voorgehouden, dan is dat, omdat van u een offer wordt verwacht. Ditmaal niet voor vreemden en ook niet voor menschen, die in nood verkeeren, maar voor de organisatie frontzorg, die zich heeft belast met de zorg voor de nu reeds meer dan veertigduizend Nederlandsche vrijwilligers aan alle fronten. Dit maal hebt gij een eereplicht. te vervullen, tegenover hen, die ervoor zorgen, dat het bolsje wisme niet aan Nederlands grenzen staat, maar nog altijd in het oosten wordt tegengehouden. Zij zullen aan het resultaat van deze collecte kunnen afmeten, of het Nederlandsche volk iets begrijpt van hun offerbereidheid, die hen in staat stelde het eigen leven op het spel te zetten om voor ons allen een toekomst te winnen. Vergeet vooroordeelerf, politieke verdeeldheid en domme haat. Bedenkt, dat ons volk eens groot was, omdat het een was in lief en leed. Helpt óns daarom ook nu te zorgen voor hen, die toch altijd voor ons en voor ons vaderland nog zoo ontzaglijk veel meer presteeren. Meldt u als collectant en geeft met ruime hand. (Aanmelding bij de buurtschapshoofden van den Nederlandschen volksdienst). beurde in kennis had gesteld, werd Spitters ge arresteerd. Tijdens een huiszoeking vond men daarop in de woning van Spitters‘in een kleine kast een kistje. Hierin bewaarde Spitters 25 pistoolpatronen. De sleutel van dei kast had hi voortdurend bij zich. De höhere SS- und Polizeiführer „Nordwest” deelt mede Het Pölizeigericht te Amsterdam heeft de Ne derlanders Lute Thijs de Haan, geboren 8 No vember 1914, student, Ferdinand Alfons Maria van der Ham, geboren 20 November 1916, hout handelaar, Hendrikus Johannes Antonius Witte- bold, geboren 8 Januari 1920, gemeenteambte naar, Marten Lijnema, geboren 16 Maart 1910, landbouwer, als saboteurs ter dood veroordeeld. De veroordeelden hadden zich aangesloten bij een verzetbeweging. Zij hebben voortdurend per sonen gesteund, die zich als delinquenten wisten te onttrekken aan een vervolging door de Duit sche autoriteiten. De Haan heeft een leidend aan deel gehad in een roofoverval op het postkantoor te Wassenaar op den avond van 11 Mei 1944. Den daders waren aanzienlijke bedragen in handen gevallen. Van der Ham was in het bezit van een verdedigingswapen. Bij een controle van de per- soonsbewijzen op het station Utrecht pleegde hij een moordaanslag op de hun dienst verrichtende ambtenaren van de Duitsche Sicherheitspolizei. De poging mislukte. Lijnema stond in zeer nauw contact met mannen van de verzetbeweging. Hij was in het bezit van een schietwapen met de be- noodigde munitie. Dit wapen heeft hij bewust aan een medeplichtige gegeven, die besloten was van dit wapen gebruik te maken. Wittebold heeft van zijn functie als ambtenaar misbruik gemaakt. Hij heeft aan mannen van de verzetbeweging officieele formulieren en het ge- meentezegel, alsmede levensmiddelenbonnen ter beschikking gesteld. Hij wist van een voorgeno men roofoverval op het gemeentehuis. Om dezen overval te begunstigen heeft hij den misdadigers, die besloten waren deze daad te volvoeren, den sleutel van de brandkast gegeven, welken sleutel hij in bewaring had, zoodat hiervan een dupli caat gemaakt kon worden. Dezen duplicaatsleu- tel heeft hij zelf op de brandkast geprobeerd. De vonnissen zijn, nadat de kwestie van gratie- verleening is onderzocht, voltrokken. Uit het proces is gebleken, dat de veroordeel den eerst na hun arrestatie hebben vernomen, dat hun opdrachtgevers joden en communisten waren. Zij waren door deze ophitsers achter de schermen in verregaande mate opgehitst. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 25 Mei. Het opperbevel der weer macht maakt bekend: In Italië neemt de groote afweerslag door toe nemend gebruik van vijandelijke pantserformaties aan hevigheid toe. Op de uiterste westelijke vleu gel van het landingshoofd van Nettuno werden aanvallen afgeslagen en een achter ons front gelande vijandelijke gevechtsgroep in een tegen aanval vernietigd. Ten zuidoosten van Aprilia zijn nog altijd zware gevechten aan den gang. In het gebied aan weerszijden van Cisterna gelukte het de vijandelijke penetratie na verbitterden strijd voor de artilleriestellingen op te vangen en af te grendelen. Sterke aanvallen van overmachtige vijandelijke strijdkrachten op Cisterna zelf wer den, ten deele in een tegenaanval, afgeslagen, waarbij 47 pantserwagens werden stuk geschoten. Uit het gebied van Littoria hebben onze troepen zich volgens bevel in noord-oostelijke richting naar de bergranden gedistantieerd om zich daar met de formaties, die uit den sector van Terracina naar het noorden waren teruggenomen, te ver- eenigen. De bewegingen verloopen, ondanks sterk vijandelijk opdringen volgens de plannen. In den sector aan weerskanten van de Liri bleef de vij and mét overmachtige strijdkrachten aanvallen, ondersteund door onafgebroken aanvallen van jachtbommenwerpers en sterke pantserformaties. Onze troepen boden hem verbitterde tegenstand en vingen de vijandelijke aanvalsspitsen in het ge bied ten zuidwesten van San Giovanni en Rocca Secca op. 50 vijandelijke pantser-gevechtswagens MAX BLOKZIJL EN DE ONDERDUIKERS.’ Naar aanleiding van éen desbetreffende vraag in de jeugdvergadering op 23 Mei te Enschedé deelde Max Blokzijl het volgende mede: Ik heb onlangs in een volksvergadering in Maastricht bekend gemaakt, dat onderduikers, die overigens een zuiver geweten hebben, maar zich hadden laten overhalen tot het zich onttrek ken aan tewerkstelling of eenigen anderen vorm van positieve medewerking, in de veronderstelling daarmee een patriottische daad te verrichten, on gestraft weer kunnen opduiken,, mits zij zich be reid verklaarden, onmiddellijk weer ingeschakeld te worden. Dus bijv, bij de weermaqhtsonderdee- len, de Waffen SS, de Organisation Todt, de in dustrie in Duitschland, enz., een en ander natuur lijk door de bezettende overheid vast te stellen. heb de verantwoordelijkheid voor de straffe loosheid dezer berouwvolle categorie van misleide onderduikers toen aanvaard ‘en had natuurlijk daartoe de officieele machtiging. Het kan zijn voorgekomen ,dat in enkele gevallen de Arbeits- amter niet tijdig deze machtiging bevestigd heb ben gekregen en dat in die uitzonderingsgevallen tijdelijke doorzending der betrokkenen naar het doorgangskamp te Amersfoort hqfft plaats ge had. Intusschen zijn echter alle Arbeitsamter op de hoogte gesteld en zullen nog slechts die zich meldende onderduikers via Amersfoort aan het werk worden gezet, die als contractverbrekers te beschouwen zijn. Verder is van belang er op te wijzen, dat Neder landers beneden de 19 jaren herhaaldelijk zijn on dergedoken in de verkeerde meening, dat ook zij voor tewerkstelling in aanmerking komen, wat echter niet het geval is ik wil daarop nog eens de aandacht vestigen, omdat het is voorgekomen, dat zulke jonge menschen als onderduikers door opsporingsambtenaren gewond zijn bij pogingen om te ontvluchten. Zij hadden zich niet aan zulke gevaren behoeven bloot te stellen. Ten slotte nog een zeer ernstige waarschuwing, vooral aan het adres van alle categorieën van on derduikers. De pers heeft onlangs de strenge bepalingen van een eventueel door den Rijkscommissaris in verband met een mogelijkheid van een invasie te proclameeren staat van beleg bekend gemaakt. Uit den aard der zaak kan elk oogenblik deze staat van beleg in werking treden. Wie dan niet volkomen geldige identiteitsbewijzen bij zich draagt, komt zonder verder proces voor het'vuur peloton. zelfs in het belang diergenen in Europa, die Duitschland nu nog vijandig gezind zijn. De Reichsleiter besloot zijn rede met vast te stellen dat het goed is dat de weg die voor ons ligt geen „terug” kent en ook geen zijwegen meer kunnen worden ingeslagen. Europa staat voor de keuze of wel den chaos en de biologische vernieti ging tegemoet te gaan, of wel gehoor te geven aan het parool, dat luidt: „T^èt rijk en Europa”. De rede van den Reichsleiter werd herhaalde lijk door bijval onderbroken. Met een kort dank woord van Oberdienstleiter Ritterbusch, het zin gen der volksliederen en den afmarsch der vaan dels, werd de plechtigheid besloten. Officieel wordt meegedeeld: Het Duitsche Obergerlcht in de bezette Neder landsche gebieden heeft de Nederlanders Anton K ranenburg en Dirk Eliza Wie- r i n g a wegens sabotage ter dood veroordeeld. De veroordeelden hebben in den nacht van 31 Augustus op 1 September 1943 tezamen met an dere mededaders, voorzien van maskers en vuur wapens, een aanslag gepleegd op een gemeentehuis, de bewakers met dood schieten bedreigd en geboeid en een wegens valschheid in geschrifte gearresteerden gevangene met geweld bevryd. Het vonnis is voltrokken. De overval, die de veroordeelden Kranenburg en Wieringa hebben gepleegd, herinnert aan Amerikaansche gangstermethoden en zou zich in Chicago hebben kunnen afspelen. Tezamen met andere mededaders drongen de misdadigers ge maskerd en voorzien van twee pistolen in den nacht van 31 Augustus op 1 September 1943 het gemeentehuis van Hoogkarspel binnen om met geweld een man te bevrijden, die daar in arrest werd gehouden, op de beschuldiging persoonsbe wijzen te hebben vervalscht. De daders .overwel digden de aanwezige luchtbeschermingswacht, braken de deur naar de cel van den gevangene open en bevrijdden h^m. Volgens het tot in alle bijzonderheden van tevoren nauwkeurig uitge werkte plan kregen de veroordeelden Kranen burg en Wieringa tot taak, de uit drie personen bestaande luchtbeschermingswacht onschadelijk te maken. Kranenburg en een onbekende bedreig den de mannen van de luchtbescherming met op geheven pistolen. Intusschen werden door Wie ringa en een anderen mededader de mannen der luchtbeschermingswacht met de handen op den rug geboeid en zittend op hun stoelen vastgebon den. Intusschen bevrijdde een tweede groep daders den gevangene. Toen Kranenburg en Wieringa vernamen, dat de bevrijding was gelukt, maakten zij zich met hun mededaders uit de voeten. De mannen van de luchtbescherming lieten zij ge boeid achter, nadat zij van tevoren nog de tele- foonleiding onbruikbaar hadden gemaakt. We gens deze toedracht werden Kranenburg en Wie ringa als saboteurs onlangs ter dood veroordeeld. (w.g.) RAUTER, SS-Obergruppenführer und General d. P. Officieel wordt bekend gemaakt: Het Deutsche Obergericht in het bezette Ne derlandsche gebied heeft de communisten Johan Hissink, Johannes Hoogendoorn en Jan van der Zwaag wegens sabotage ter dood veroordeeld. pers, Petrus Gerardus Frederik Snelleman en Abraham de Kriek, allen uit Rotterdam, zijn als saboteurs door het Duitsche Obergericht ter dood veroordeeld. Zij hebben opruiende communis tische pamfletten vervaardigd en verspreid en contributies geïnd voor de illegale C.P.N. Het vonnis is voltrokken. Het proces tegen de zes beklaagden, dat drie dagen heeft geduurd, gaf een indrukwekkend beeld van de geraffineerde techniek, die de lei dende functionarissen van het communisme, over eenkomstig de aanwijzingen uit Moskou, toepas sen voor het omwentelen van de Europeesche orde. Met uitzondering van Ruppert en Jorritsma zijn de beklaagden reeds geruimen tijd voor de ontbinding van de C.P.N. lid geweest van de communistische partij en hebben zij in het partij apparaat gewerkt. Moskousche agitators zijn erin geslaagd de beklaagden eerst ertoe te ver leiden, nu en dan en later voortdurend contributie en steungelden te betalen. Toen de beklaagden door deze strafbare handeling in hun net waren geraakt, werden zij ertoe aangezet zelf illegale bijdragen té incasseeren en opruiende tijdschrif ten te verspreiden. Ruppert werd, doordat hij kennis maakte met jonge communisten, voor de communistische om- wentelingspogingen gewonnen. Hij toonde zich bij den communistischen woelarbeid zoo actief, dat hij tenslotte opklom tot een van de leidende posities in het illegale partij-apparaat te Rotter dam. Jorritsma, die afkomstig is uit een ordelijk burgerlijk milieu, leerde op de Rotterdamsche hoogeschool een ouderen joodschen student ken nen, die hem, onder voorwendsel samen nationaal- economische privaatstudies te willen verrichten, voor de dwaalleer van het communisme won. Op aandrang van Ruppert liet Jorritsma zich later ertoe verleiden gedurende vrij langen tijd op ruiende communistische pamfletten op een sten cilmachine te vervaardigen. De beklaagden hebben tijdens het proces, over eenkomstig de door Moskou gegeven aanwijzin gen zooveel mogelijk te ontkennen en alleen dat te bekennen wat niet ontkend kan worden, met alle middelen getracht de toedracht te verdoeze len of hun aandeel hieraan tenminste te verklei nen. Slechts onder den druk van de getuigenver klaringen k charge hebben zij hun deelneming aan de communistische plannen toegegeven. Het Obergericht heeft de zes beklaagden we gens sabotage ter dood veroordeeld. De president heeft bij het uitspreken van het vonnis verklaard, dat de C.P.N., evenals de communistische partij in andere landen, van het begin af aan het doel heeft nagestreefd de bestaande staats- en maat schappelijke orde met geweld ten val te brengen en in plaats hiervan een dictatuur van het pro letariaat naar Sowjet-model in te stellen. Als middel om dit doel te bereiken, n.l. het onder mijnen van de orde en het vernietigen van het Europeesche staatsbestel, ruide zij de volksmassa op en bracht haar tot zedelijk bederf door on scrupuleuze onderaardsche woelingen en in het bijzonder door opruiende propaganda in woord en geschrift. De communistische partij deinst hierbij niet terug voor moord en brandstichting. Voor het communisme is elk middel, ook al is het nog zoo verwerpelijk, voor het bereiken van zijn doel goed. Het parool luidtsabotage tegen iederen prijs - Derhalve maakt iedereen, die in den een of an deren vorm deelneemt aan de illegalé commu nistische activiteit, zich schuldig aan sabotage. Er is niet alleen dan sprake van sabotage wan neer daden van geweld en aanslagen op menschen en voorwerpen zijn gepleegd, doch ook wanneer het streven van de verboden communistische partij door het betalen van solidariteitsbijdragen en contributies, alsmede door het verspreiden van opruiende pamfletten wordt gesteund. Officieel wordt medegedeeld De boekhouder Cornells Spitters uit Waalwijk is door het Duitsche Obergericht in de bezette Nederlandsche gebieden ter dood veroordeeld, om dat hij in het ongeoorloofde bezit was van mu nitie en getracht heeft een lid van de Duitsche weermacht te verleiden hem twee pistolen te verkoopen. Het vonnis is voltrokken. De 24-jarige Spitters nam in den herfst van 1943 het besluit om zich een wapen te verschaf fen om zoo op politieke tegenstanders wraak te kunnen uitoefenen. In October 1943 ontmoette hij op straat in zijn geboortedorp een hem onbeken den Duitschen soldaat. Hij sprak hem aan en vroeg hem of hij niet een burgercostuum zou wil len koopen. Tijdens de verdere besprekingen ver klaarde Spitters den soldaat, dat hij hem ook zonder geld aan eën costuum zou kunnen helpen, wanneer hij hem daarvoor een legerpistool met ten minste 30 patronen gaf. Overeengekomen werd, dat de soldaat den volgenden dag het wa pen en de munitie zou meebrengen. Toen zij elkaar den volgenden dag ontmoetten, zeide het lid van de weermacht, dat hij het pistool niet bij zich had. Hij zou het echter ’s nachts kunnen brengen, wanneer de compagnie voor een oefe ning zou zijn uitgerukt. Bij deze gelegenheid zei de Spitters, dat hij toch moest zien nog een tweede pistool en zooveel mogelrjk munitie te kunnen bezorgen. Hiervoor zou hij een zomerjas krijgen. Bij een andere ontmoeting met den Duit- "schen soldaat, die zijn superieuren van het ge- Indiensttreding' bij de Kriegsmarine is mogelijk voor iederen Nederlander tusschen 17—45 jaar. Aanmelding en inlichtingen bij de Marineannahme- stelle West, Plompetorengracht 24, Utrecht; alle Halen- en Ortskomman- danturen en de verschillende -Meldestellen in Nederland. De Höhere SS- und Polizeiführer „Nordwest” deelt mede Het Polizeistandgericht Arnhem heeft op 15 Mei den student Julius Moormann uit Nijmegen, geboren 12 April 1924 te Nijmegen, ter dood ver- ordeeld, omdat hij op 10 April 1944 in Nijmegen tezamen met den student Georg Muskens gepro beerd heeft een Rijksduitschen Polizeioberinspek- tor te berooven en te vermoorden. Hij was in het bezit van een knjippel, terwijl de door het verzet van den Polizeioberinspektor doodgeschoten stu dent Georg Muskens een pistool gebruikt had, waarmede hjj den Duitschen ambtenaar ver wondde. Het op grond van de Ordnungsschutzverordnung en de Gewaltverbrecherverordnung gevelde dood vonnis is na onderzoek van de gratiekwestie vol trokken. Hissink en Van der Zwaag zijn jarenlang opge treden als communistische functionarissen en heb ben in aanzienlijken omvang communistische pamfletten verspreid. De yeroordeelde Hoogen doorn heeft als drukker cleze pamfletten ver vaardigd. Het vonnis is voltrokken. x z De beklaagde Jan Zeeuw uit Velseri is bij von nis van het Deutsche Obergericht als saboteur ter dood veroordeeld. Hij heeft illegale ophitsende communistische geschriften verspreid en deelge nomen aan verscheidene daden van sabotage tegen inrichtingen van de Duitsche weermacht. Het vonnis is voltrokken. Met de voltrekking van het doodvonnis tegen Hissink, Hoogendoorn en Van der Zwaag is de communistische woelarbeid van deze drie veroor deelden gestraft. Hissink en Van der Zwaag wa ren volgens hetgeen tijdens het proces gebleken is, verscheidene jaren lang in buitengewoon groo- ten omvang en in leidende functie voor de ver boden C.P.N, (Communistische Partij Nederland) illegaal werkzaam geweest en hadden daarbij op hitsende communistische agitatie gepleegd. Als leidende functionarissen pebben zij zich vooral bezig gehouden met het verspreiden van com munistische geschriften, terwijl de veroordeelde Hoogendoorn van 1941 tot 1943 in duizenden exemplaren het communistische vlugschrift „De Vonk”, alsmede andere pamfletten en plakkaten van de C.P.N. heeft gedrukt. Wegens dezen woelarbeid zijn Hissink, Hoo gendoorn en Van der Zwaag ter dood veroordeeld. Zeeuw, die tot dusver niet gestraft is, en vroe ger tot geen enkele politieke vereeniging heeft behoord, heeft zich, naar hij tijdens het proces uiteenzette, in 1942 door een kennis ertoe laten verleiden, regelmatig een illegaal ophitsend com munistisch vlugschrift te betrekken. Nadat hij zich hierdoor een maal had vergrepen aan de be schikking van de bezettende macht, geraakte hij steeds meer in de klauwen van de communistische ophitsers. Dezen verleidden hem ertoe, zelf te gaan werken voor de verspreiding van het ille gale ophitsende vlugschrift en wisten hem ten slotte ertoe te brengen dat hij in zes gevallen deelnam aan daden van sabotage tegen eigendom van de weermacht. Zeeuw verklaarde tijdens de procesvoering dat hij zich uitsluitend onder den druk van communistische ophitsers ertoe had laten dwingen, aan de daden van sabotage dee) te nemen. De verdediger van den beklaagde, de advocaat mr. zVan Ravenswaay, zeide dat de be klaagde zonder twijfel communistische actie had bedreven. De beklaagde is geen typische saboteur, maar heeft een zwak karakter, dat bezweken, is voor de verleiding van geraffineerde ophitsers. Op voorstel van het O.M. veroordeelde het Deutsche Obergericht den beklaagde Zeeuw we gens sabotage ter dood. De president verklaarde bij de motiveering van het vonnis, dat de beklaag de het verbod overtreden had om lid te zijn van een ontbonden partij en dat hij zich schuldig ge maakt had aan het verspreiden van ophitsende vlugschriften, Voorts heeft hij als medeplichtige deelgenomen aan pogingen tot brandstichting en tot verstoringen van het transport, die gevaar opleverden voor het algemeen belang. Door deze strafbare handelingen heeft hij zich schuldig ge maakt aan sabotage, daar de strafbare feiten be stemd en geschikt waren om de openbare orde en de veiligheid van het openbare leven In Neder land in gevaar te brengen. Dientengevolge is al leen de zwaarste straf op haar plaats. Officieel wordt medegedeeld De beklaagden Isaak Hendrik Ruppert, Willem Jorritsma, Gerrit Joseph Roukens, Wouter Jas- De strijd ih Italië is wel het belangrijkste, wat van het militair terrein de aandacht trekt. De correspondent der N.R.Crt. te Berlijn meldde daarover Maandag aan zijn blad „Het offensief van de geallieerden in Italië, dat nu tien dagen gaande is, maakt nog steeds vorderingen, al zijn die in km gerekend niet groot. De tgesteldheid van het terrein maakt zulks echter ónmogelijk. De strijd, die thans woedt, is er voor het grootste deel een om heuvels en bergstellingen eij een ge legenheid om snelle troepen te ontplooien bestaat nauwelijks. Van Duitsche zijde wordt erkend, dat men belangrijke posities heeft moeten prijsgeven. De tegenstander, zegt men, beschikt over een te groote numerieke meerderheid dan dat men ertoe zou kunnen overgaan bepaalde punten, koste wat het wil, te verdedigen, hoe pijnlijk het verloren gaan ervan ook is. En om den militairen woord voerder van de Wilhelmstrasse aan te halen: er zqn nog geen aanwijzingen, dat een verandering in de ontwikkeling, zooals wij die thans doorma ken (langzaam terugtrekken van de yerdedigers) op til is. De loop van het front ziet er op het oogenblik ongeveer als volgt uit, volgens onze gegevens: van de Westkust tot de hoogtestellin- gen benoorden Itri ten Noorden van Campo- dimele ten Noorden van Esperia aan weers zijden van Pontecorvo benoorden Cassino en bereikt van daar weer de reeds sedert lang be staande linie. De Duitsche terugtocht is aldus in hoofdzaak van het Oosten naar het Westen uit gevoerd. Tusschen de bergmassieven van Cassino en Esperia opereerden aanvankelijk twee groepen van de geallieerden gescheiden, die zich thans in het gebied van Aquino-Pontecorvo hebben ver- eenigd; de derde groep, die langs de kust aan valt, schijnt eveneens het plan te hebben den beiden anderen groepen de hand te reiken. De aanval van de Engelsche en de Amerikaansche legers neemt aan intensiteit nog altijd toe. Er •worden aan dien kant steeds meer reserves in dgn strijd gebracht. De Duitsche strijdkrachten, werden daarbij stukgeschoten. Nieuwe, door pant serwagens ondersteunde, vrjandelijke aanvallen op de plaats Piedimonte stortten met zware verlie zen ineen. Escortevaartuigen en gevechtsveerbooten der marine hebben in den nacht van 23 op 24 Mei in de wateren van Livorno een vijandelijke torpedo- motorboot in den grond geboord. Uit het oosten komen geen berichten over bij zondere gebeurtenissen. Britsch-Amerikaansche formaties vliegtuigen ondernamen gisteren in den loop van den dag en in den afgeloopen nacht verscheidene terreur-aan- vallen. Onze luchtverdedigingsstrijdkrachten vernietigden 139 vijandelijke vliegtuigen, waaronder 115 vier motorige bommenwerpers. 16 andere vliegtuigen werden boven het Italiaanscho grondgebied en de bezette Westelijke gebieden neergeschoten. Door deze bij dag onder krachtige bescherming van ja gers ondernomen aanvallen werden Berlijn, Wie ner Neustadt -n verscheidene plaatsen in het ge bied van Weenen getroffen. Des nachts was Aken het doel van een Britsche terreuraanval. Vooral in de woonwijken der Rijkshoofdstad en in Aken ont stond schade en gingen menschenlevens verloren. Enkele Britsche vliegtuigen wierpen in den afge loopen nacht bommen op het stadsgebied van Berlijn. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen he den in de vroege ochtenduren wederom afzonder lijke doelen in Oost-Engeland met goed resultaat aan. i „HET RIJK EN EUROPA”. Rede van Reichsmlnister Rosenberg te Amsterdam. Reichsministér Reichsleiter. Rosenberg heeft de zer dagen een bezoek aan ons land gebracht en in een groote bijeenkomst, welke in het Concert gebouw te Amsterdam is gehouden, een rede uit gesproken. De bijeenkomst werd bijgewoond door tal van vertegenwoordigers van staat, party, weermacht en beweging en verder door eenige duizenden uit Duitsche en Nederlandsche natio- naal-socialistische formaties. Nadat Reichsleiter Rosenberg, vergezeld door /den Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss In- quart en door Mussert, onder luide toejuichingen de zaal had betreden en de eeregasten, onder wie SS Obergruppenführer und General der Polizei Rauter, had begroet, leidde het orkest de bijeen komst in met den vaandelmarsch. Oberdienstleiter Ritterbusch verwelkomde ver volgens den Rijksminister als verkondiger en be schermer der nationaal-socialistische idee, noemde het een bijzonder voorrecht voor de aanwezigen hem te mogen aanhooren, en verleende den Reichsleiter daarop het wqord. In zijn rede toonde Reichsleiter Rosenberg aan, dat de ineenstorting van het Duitsche rijk de oorzaak werd van versplintering van Europa. Europa staat of valt met de gezondheid en de kracht van zijn natuurlijke kern: het Duitsche rijk. Heeft de Duitsche rijksidee reeds geleid tot het totstandkomen van het Grpot-Duitsche rijk, deze idee zal moetei. uitgroeien tot een idee voor „Duitschland en Europa”. Het nationaal-socialisme is de draagster gewor den dezer rijksidee. en daarmee haar dienaresse. Zijn verdiensten zullen eens beoordeeld worden haar de mate waarop’het die idee heeft gediend. Met betrekking tot den huldigen strijd en zijn in zet het bestaan vah Europa en zijn tweedui zendjarige cultuur merkte de Reichsleiter op, dat alle kleine oneenigheden en misverstanden hierbij in het niet vallen en terzijde dienen te wor den gesteld. Eerst aan het einde der worsteling zal pas duidelijk blijken, dat deze strijd ook ge streden werd in het belang der kleine naties, en Comb, vanSNEEKER NIEUWSBLAD (DrQfhout’s Nieuwsblad en Nieuwe Sneeker Courant) en DE JONG’S NIEUWSBLAD, Bolsward. Verschijnt eiken Vrijdagavond. Leesgeld ƒ0.75 per kwartaal bij vooruit betaling. Losse nummers 10 et. HoofdredacteurL. Klezebrlnk, Sneek. Plaatsverv. hoofdredacteur: O. Smit, Sneek K. 224,? SHBrJS e

Bolswards Nieuwsblad nl | 1944 | | pagina 1