I I Eigen steunpunten in vijandelijk bruggenhoofd houden zich staande Vrijdag 9 Juni 1944 BOLSWARDER EDITIE No; 23 3e Jaargang No; 31 NIEUWSBLAD VOOR HET WESTEN VAN FRIESLAND BUITENLAND Ook gij behoort bij ons WEERMACHTBERICHT 1 'Sr WESTERGOO - 1 16.6.44 17.6.44 n nier Haavok de Vos, geboren 24 September 1878 1 I (w.g.) Mussert. een op te te een de de ANDERHALVE TON VOOR FRONTZORG. De persdienst van de N.S.B. meldt Thans kan reeds worden bekend gemaakt, dat de eerste landelijke Frontzorgcollecte, welke, als besluit van de W.A.Frontzorgactie 1943-1944, op 27 Mei is gehouden, bij voorloopige telling hon- derdvijftig duizend gulden heeft opgebracht. Dit resultaat, dat iedere schatting heeft over troffen, spreekt een duidelijke taal. Het Neder- landsche volk heeft zich van zijn beste zijde doen kennen. 19.6.44 20.6.44 13.6.44 15.6.44 812.00 uur, 812.00 uur, 1518.00 uur, 812.00 uur, 1518.00 uur, 8—12.00 uur, 15—17.00 uur, 813.00 uur, 812.00 uur, 1517.00 uur, e e ken- leren. I zijn 5t op" amen 100 cent 7 cent 100 7 cent1 tot 10 uur' enties Bolsward. i ust der ten ten zon- het lijke zeil- BOL8WJ Giro 81 ie 1- Pro- ram- jjyen, laaf ttoor UIT HINDERLAAG NEERGESCHOTEN. In de ochtenduren van 30 Mei werd de be heerder van het kindertehuis De Beele in Voorst, provincie Gelderland, de 60-jarige Rijksduïtscher Singenstreu, in het park van het kindertehuis uit een hinderlaag doodgeschoten aangetroffen. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de moordenaars illegale elementen zijn, die met een auto in het park van het kindertehuis waren vastgereden en die op Singenstreu uit een hinderlaag het doode lijke schot hebben gelost toen deze een onderzoek naar het verblijf van de auto in het park wilde instellen. Naar de daders wordt nog gezocht. pen is in vollen gang. Op verzoek van het D.N.B. heeft de Rijks- perschef dr. Dietrich dienzelfden ochtend de vol gende verklaring over het begin van de invasie afgelegd „Hedenmorgen om 5 uur 30 zijn onze tegen standers in het Westen tot hun bloedigen offer gang, waarvoor zij zoo lang zijn teruggeschrok ken, op bevel van Moskou overgegaan. De zoo dikwijls aangekondigde aanval der Westelijke hel pers van het bolsjewisme op de vrijheid van Europa is begonnen. Wij zullen hun een warme ontvangst bereiden. Duitschland is zich van de beteekenis van dit uur bewust. Het zal met volle kracht en met hartstochtelijke vastberadenheid strijden, teneinde Europa, zijn cultuur en het leven van zijn volken voor den stormloop der barbaren te vrijwaren”. en op te ta lie 4. er Bureau Firma A. J. OSINGA BOLSWARD Marktstraat 13 TeL 4S1 Giro 87926 Advertentieprijs: 1 tot 10 m.m. elke m.m. meer Toezending der adv. Donderdags tot 10 uur Verantwoordelijk voor de advertenties? A. J. Osinga Bolsward. be- 1 ïige van I begin van de invasie in het zwaartepunt van den strijd tegen de vijandelijke landingsvloot in het oostelijk deel van het schiereiland Cherbourg. On danks hevige beschieting van zee uit en ondanks sterke luchtaanvallen heeft zij verscheidene lan dingsvaartuigen vernietigd en door voltreffers een vijandelijk oorlogsschip van het kruisertype in den grond geboord. Nadat zij door vijandelijke valschermjagers was ingesloten hield de batterij zich tegen de overmachtige vijandelijke strijd krachten staande en wist ten slotte den omsinge- lingsring te verbreken. Andere marine-kustbatte- rijen dwongen voor le Havre door goed gericht vuur 2 vijandelijke kruisers den steven te wenden. Batterijen verdragend geschut hebben vannacht voor Dover een groot vijandelijk convooi be schoten. In Italië is de vijand met sterke pantserstrijd- krachten, waarop infanterie volgde, aan weers kanten van het meer van Bracciano verder opge rukt. Hierbij zijn in het gebied van Civita Vecchia en bij Civita Castellana hevige gevechten ont staan. Uit de frontsector ten noord-oosten en ten oosten van Rome worden geen bijzondere ge vechtshandelingen vermeld. De vijand volgt onze uitwijkbewegingen slechts aarzelend. Aan het Oostelijke front zijn nieuwe tegenaan vallen van de bolsjewisten ten noordwesten van Jassy verijdeld, waarbij 31 vijandelijke pantser wagens werden stuk geschoten. Bij de gevechten in het gebied van Jassy hebben Duitsch-Roemeen- sche troepen onder het bevel van den Roemeen- schen generaal der cavalerie Racovita en den ge neraal der pantsertroepen von Knobelsdorff, als mede van den generaal der infanterie Mieth, uit muntend ondersteund door sterke formaties Duitsch-Roemeensche gevechts- en slagvliegtui- gen, in harde gevechten de bolsjewisten uit de diep geëchelonneerde, taai verdedigde stellingen geworpen en de eigen stellingen daardoor aan merkelijk verbeterd. De vijand leed uiterst zware bloedige verliezen en verloor bovendien in den tijd van 30 Mei tot 7 Juni 1400 gevangenen, 209 pant serwagens, 410 stukken geschut en granaatwer pers, alsmede talrijke andere wapenen. Er werden 323 vijandëlijke vliegtuigen vernietigd, waarvan 50 door troepen van het leger. De commandeur van een bataljon Roemeensche bergjagers, majoor Lunga, heeft zich bij deze ge vechten bijzonder onderscheiden. In de Fins "he golf hebben Duitsche bewakings- vaartuigen de bescherming van een Sovjet-Rus- sische formatie mijnenvegers aangevallen. Ze brachten daarbij 2 torpedomotorbooten tot zinken e schoten 3 andere booten in brand, waarvan 1 waarschijnlijk gezonken is. Enkele Britsche vliegtuigen hebben in den af- geloopen nacht bommen geworpen in het gebied van Keulen. Bij onze vrijwilligers. Een stoottroep keert na een succesvolle onderneming naar de compagnie terug. (SS P.K. Kristoferitsch O/H P s) Duitsche binnenlandsche front vormt mede door haar een hecht front van geloof aan den Führer en het Rijk. Nadat spreekster den meisjes op het hart had gedrukt, dat haar standplaats hier in het Westen haar bijzondere verplichtingen op legt, ën men aan haar houding het Rijk zal be- oordeelen, vroeg zij in het bijzonder den wimpel- draagsters zich zoo te gedragen, dat de meisjes van later zich haar ten voorbeeld zullen kunnen nemen. Hierop wijdde zij de wimpels in en be zegelde zij deze handeling met een handdruk voor ieder der wimpeldraagsters afzonderlijk. GEEN STEUN AAN KRIJGSGEVANGENEN. Noch aan onderdanen van vijande- lijke staten. Verordeningenblad no. 8 bevat een verordening van den Rijkscommissaris betreffende het verbod tot ondersteuning van krijgsgevangenen of on derdanen van vijandelijke staten. In artikel 1 is bepaaldHij, die leden van de voormalige Nederlandsche weermacht, die zich aan de krijgsgevangenschap hebben onttrokken, dan wel ontvluchte of niet in het bezit van een bewijs van vrijlating of verlof zijnde krijgsge vangenen onderdak verschaft, verbergt of hen op andere wijze behulpzaam is, wordt, voorzoover niet volgens andere bepalingen een zwaardere straf is verbeurd, gestraft met tuchthuisstraf van ten minste een jaar, doch van ten hoogste vijftien jaren of met gevangenisstraf van ten hoogste vijf jaren. In ernstige gevallen kan de doodstraf worden opgelegd. Op gelijke wijze wordt gestraft hij, die op ge loofwaardige wijze kennis krijgt van het feit, dat leden van de weermacht van een met Duitschland oorlogvoerende mogendheid buiten gesloten troepenverband in uniform of in burger- kleeding of dat andere personen, die gedurende den oorlog in strijd met de bestaande voorschrif ten ;uit het vijandelijke buitenland in het bezette Nederlandsthe gebied zijn gekomen, hier verblijf houden en nalaat hiervan onverwijld bij dichtstbijzijnde instantie van de politie of dichtstbijzijnde militaire instantie aangifte te doen. De strafbaar gestelde feiten zijn die, als be doeld in artikel 2, lid 2 der Verordening no. 52/1940 betreffende de Duitsche rechterlijke macht voor strafzaken, zooals deze werd gewij zigd bij Verordening no. 50/1943. Deze verordening is in werking getreden op 2 Juni. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 8 Juni. Het opperbevel der weermacht maakt bekend: In Normandië probeerde de vijand.de gevormde bruggenhoofden te versterken. Nieuwe landings pogingen vonden echter niet plaats. Ten oosten van de Ornemond werd de vijand op een nauwe ruimte samen gedrongen en van de kust weggedrukt. Uit zijn bruggenhoofd tusschen Caen en Bayeux ging de vijand in zuidwestelijke richting tot den aanval over; tevens is de tegenaanval van onze aangevoerde reserves begonnen. Om de stad Bayeux is op het oogenl ik een hevige strijd gaande. Overal in het vijandelijke bruggenhoofd houden eigen steunpunten zich in ongeschokten afweer staande. De Amerikaansche troepen die zich ten noor den van Carentan aan de voet van het schiereiland van Cherbourg van de lucht en de zee uit hadden genesteld, hebben uiterst zware verliezen geleden. De eigen concentrisch uitgevoerde tegenaanvallen drukken den vijand steeds meer ineen. In de baai van St. Martin aan de noordweste lijke punt van het schiereiland werd een vijande lijke landingspoging in het vuur van de kustbatte- rijen afgeslagen. Formaties gevechtsvliegtuigen ondernamen in den afgeloopen nacht aanvallen op de Britsch-Amerikaansche landingsvloot voor de vijandelijke bruggenhoofden. Er werden branden en ontploffingen waargenomen. Alleen jachtvlie- gers schoten boven het landingsgebied op zijn minst 89 vijandelijke vliegtuigen omlaag, waar onder in den loop van den nacht 30 viermotorige bommenwerpers. Het staat nog niet vast hoe veel vijandelijke toestellen door het luchtdoel geschut zijn neergehaald. Duitsche gevechtsvliegtuigen ondernamen aan vallen op afzonderlijke doelen in Z.O. Engeland. Torpedomotorbooten hebben bij een aanval in de Seinebaai 2 vijandelijke landingsschepen met een gezamenljjken inhoud van 4000 b.r.t. in den grond geboord. In harde artilleriegevechten met torpedojagers en torpedo-motorbooten plaatsten zij talrijke treffers op de vijandelijke schepen en sloegen op de terugtocht naar haar steunpunten sterke luchtaanvallen af. Een andere flottilje torpedomotorbooten viel in den afgeloopen nacht ten westen van Fécamp een vijandelijke landingsformatie aan en bracht daarvan 7 volgeladen landingsvaartuigen tot zin ken. Onze beveiligingsvaartuigen beschadigden in gevechten met overmachtige vijandelijke forma ties door artillerietreffers verscheidene torpedo jagers en torpedomotorbooten, die daarop den strijd afbraken. De marine-kustbatterij Marcouf ligt sinds het DR. POSTHUMA en GRAF GROTE HERDACHT. In Musis Sacrum te Arnhem is Zaterdag een bijeenkomst gehouden ter eere van de nagedach tenis van dr. F. E. Posthuma en F. F. Graf Grote, juist een jaar nadat dr. Posthuma werd dood geschoten. Het woord werd gevoerd door den ge volmachtigde voor landbouw en visscherij, den heer Tammens, burgemeester van Groningen, en den Leider Mussert. De bijeenkomst was in hoofd zaak bezocht door leden van den Landstand. En nu de toestand in Italië. Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelde 4 Juni mede: Daar het front in den loop der gevechtshande lingen steeds meer de stad Rome naderde, be stond het gevaar, dat dit oudste cultuurcentrum der wereld in de rechtstreeksche gevechtshande lingen zou wnrden betrokken. Teneinde dit te vermijden heeft de Führer bevolen de Duitsche troepen Noordwestelrfk van Rome terug te trek- ke_i. De strijd in Italië wordt voortgezet mot den onwankelbaren wil en met het doel den vijande- lijken aanval uiteindelijk te breken en gemeen schappelijk met de bondgenooten de overwinning te bevechten. In seer nauwe samenwerking met het fascis- Op 3 Juni werd de uit een hinderlaag neergeschoten be heerder van het kindertehuis „De Beele”, de 60-jarige Rijks- duitscher Singenstreu, bijgezet. De Rijkscommissaris, rijksmi- nister dr. Seyss Inquart, en de Leiter van het Arbeitsbereich der NSDAP, Oberdienstleiter Ritterbusch, leggen een krans op het graf. (Arbeitsbereich der NSDAP/ Stapf Pax s) Europa is in oorlog De beveiliging van de kusten en de bestrijding van den vijand vergen de hoogste inspanning van den soldaat en den arbeider. Het front heeft wa pens, munitie en voedsel noodig, iederen dag weer. Het luchtwapen van de Duitsche weermacht is een groote afnemer. Te dien einde is er een spe ciale transport-organisatie geschapen, welke alles, wat het luchtwapen noodig heeft, aanvoert. Deze organisatie draagt den naam van NSKK-Gruppe Luftwaffe. Reeds honderdduizenden kilometers hebben de groote NSKK-vrachtauto’s, waarop nu eens bom men van 2000 kilo, dan weer mudzakken aard appelen of andere levensmiddelen, door geheel Europa afgelegd. Het grootste aandeel in deze organisatie heb ben de Nederlanders. Duizenden vrijwilligers staan in de NSKK-regimenten Nederland, waarvan het grootste deel van het kader eveneens uit Neder landers bestaat. Deze mannen hebben zich door hun schitterende prestaties als chauffeur, maar niet minder als soldaat, reeds in enkele jaren een uitstekenden naam bij de hoogste leiding van het NSKK verworven. Iedere gezonde Nederlander tusschen 17 en 45 jaar of hij al dan niet kan autorijden, doet niet terzake kan zich melden voor het regiment Nederland der NSKK-Gruppe Luftwaffe. Het spreekt vanzelf, dat er behalve aan chauffeurs ook behoefte is aan koks, verplegend en admini stratief personeel, enz. Na een korte oefening in het gebruik der wa pens en een opleiding tot chauffeur of monteur op een motorschool van het NSKK kunnen de mannen hun plaats in de kolonnes innemen. Over zijn achtergebleven gezin kan de NSKK- vrijwilliger geheel onbezorgd zijn. Voor hem en zijn gezin gelden n.l. in alle opzichten dezelfde re gelingen als voor de Duitsche soldaten. Er worden extra-levensmiddelen- en -kolenbonnen verstrekt, etc. Vrouw en kinderen kunnen zoo noodig ge durende eenigen tijd in mooie rusthuizen worden opgenómen, bij voorkomende moeilijkheden ver leent een speciaal daarvoor aangestelde verbin- dingsstaf hulp. De NSKK-Gruppe Luftwaffe zal, nu de laatste phase van den strijd, naar het zich laat aanzien, weldra zal aanbreken, op volle toeren moeten draaien. Daarom is het zaak, de gelederen tijdig zoo hecht rnogelijk te maken. Meldt u bij het werfkantoor van de NSKK-Gruppe Luftwaffe, Lange Vijverberg 10, Den Haag, want: OOK GIJ BEHOORT BIJ ONS. TELEGRAM VAN MUSSERT AAN DEN FÜHRER. De Leider heeft aan den Führer het volgende telegram gezonden Führer, Nu de invasie begonnen is, is het mij een behoefte U, mijn Führer, te zeggen, dat alle Nederlandsche nationaal-socialisten in trouw en lotsverbondenheid op leven en dood aan Uw zijde staan. Het gaat om het zijn of niet zijn van Eu ropa. Wij vormen een eenheid en aan de spits van deze eenheid staat U, mijn Führer. Zoo zien wij U als den Führer van geheel Europa en wij vertrouwen, dat God ons in dezen strijd bijstaat. Ons geloof en ons ver trouwen zijn onwrikbaar. SS-W achtbataillon kan men zich op volkoW •anties.^ es ge- I in het q tiging erk. orden I 1 Mu- I VERTOONEN VAN VANEN, VLAGGEN EN WIMPELS VERBODEN. Blijkens het verschenen Verordeningenblad is bij verordening van den, Rijkscommissaris het ver- toonen en hijschen van vanen, vlaggen en wim pels van iedere soort, voor zoover in de ver ordening niet anders is bepaald, verboden. Het verbod is niet van toepassing op de te Amersfoort, welke dienst in bovenstaande keuringen melden. Rotterdam, Deutsche Oberschule, Westerlaan 1. Den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45. Venlo, Deutsches Haus, Egmondstraat 16. Arnhem, Café Royal. Zwolle, Hotel Gijtenbeek. Groningen, Heerenstraat 46. Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. Amsterdam, Dam 4. Utrecht, N.V. Huis, Oudegracht 245. Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusderweg. ven Cherbourg te bezetten. Voor het geval, dat de stormloop op de vesting Cherbourg zou ge lukken, zou het geallieerde opperbevel dan nieuwe aanvalsdivisies met troepentransportschepen en groote vrachtschepen aan land kunnen zetten. Ondanks het massale gebruik van landings- scheepsruimte van alle beschikbare types, ver scheidene honderden oorlogsschepen en een heele armada van valschermvliegtuigen en vrachtzweef- toestellen is het den geallieerden strijdkrachten alleen in het kustgebied tusschen Villers sur Mer en TrouVille gelukt een bruggenhoofd ter lengte van ongeveer 20 km en enkele kilometers diep, te vormen, dat ondanks het ontbieden Jer groep zware slagschepen uit de wateren van le Havre reeds naar alle kanten doeltreffend kon worden afgegrendeld en plaatselijk zelfs reeds vernauwd. Het Duitsche weermachtbericht van Woensdag meldde over de strijd in Frankrijk: „De vijandelijke landingsoperaties aan de Noordkust van Normandië, tusschen le Havre en Cherbourg, werden den geheelen dag door sterke zeestrijdkrachten ondersteund. Talrijke in den rug van onze kustversterkingen neergelaten forma ties luchtlandingstroepen moesten deze landing vergemakkelijken en het aanvoeren van onze re serves verhinderen. Zij werden voor het grootste deel na een korten harden strijd in de pan gehakt, nadat zij reeds bij het omlaag springen door onze luchtdoelartillerie zware verlieze - hadden geleden. De vijand slaagde erin van zee uit op verschei dene plaatsen vasten voet te krijgen. Het meeren- deel van zijn bruggenhoofden werd echter in een tegenaanval uiteengeslagen. Talrijke landingsboo- ten liggen uitgebrand voor de kust. Aan weers kanten der monding van de Orne en ten Noorden van Carentan zijn hevige gevechten met een vrij sterken tegenstander ontbrand, wien het totdus- ver nog gelukt is deze bruggenhoofden, zrj het met zware verliezen, in bezit te houden. In de vroege ochtenduren van den 6den Juni vielen Duitsche torpedobooten in de baai van de Seine een formatie vijandelijke slagschepen, die tezamen met kruisers en torpedojagers de lan dingsvloot beschermden, met succes aan. Lichte Duitsche zeestrijdkrachten vielen in den nacht van 6 op 7 Juni ten westen van le Havre een for matie Britsche torpedojagers aan en plaatsten verscheidene torpedotreffers. Een torpedoboot- jager bleef brandend liggen. Kustbatterijen van de Duitsche marine brachten in zware artillerie gevechten aan slagschepen en torpedojagers zwa re schade toe. In de door de Duitsche marine gelegde mijn versperringen zijn verscheidene vijandelijke een heden door mijntreffers gezonken. De wederzijdsche gevechtsactie in de lucht werd gisteren door het weer zwaar belemmerd. Boven het landingsgebied werden door strijdkrachten der luchtverdediging volgens de voorloopige berichten 104 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten”. De woordvoerder van het Duitsche ministerie van Buitenlandsche Zaken, verklaarde over de voorgeschiedenis, dat de laatste maanden tegen Duitschland en geheel Europa een zenuwoorlog was ontketend, die zonder weerga is. Daarop is de bomoorlog gevolgd, die ten doel had Europa murw te maken en te verpletteren. Men heeft ons niet slap gemaakt, aldus de woordvoerder. Inte gendeel, thans bezielen een des te grooter vast beradenheid en moed volk en front, om nu einde lijk met de Anglo-Amerikanen een reeds lang openstaande rekening te vereffenen. Thans heb ben de wapens het woord. Diplomatie en politiek moeten zwijgen, doch het is goed te herinneren aan alle doelen en illusies, welke de tegenpartij met deze invasiepoging verbindt. Niemand kan zeggen, wanneer het drama, dat Dinsdagmorgen begon, zijn hoogtepunt nadert. Doch er bestaat reeds thans volkomen zekerheid over den afloop ervan. te Enkhuizen, wonende te Westerblokker. Op 2 Juni omstreeks 9 uur werd het lid van de Landwacht Leonard Alite Jacobus Hendricus Hans Tubergen, geboren 19 Augustus 1908 te Amsterdam, wonende Westerstraat 40 aldaar, voor zijn woning door een onbekenden dader door drie schoten op zeer geringen afstand neerge schoten. Hij kreeg schoten in de kaak, de borst en den schouder. Er bestaat geen levensgevaar. Comb, vanSNEEKEB NIEUWSBLAD (Drjjfhout's Nieuwsblad en Nieuwe Sneeker Courant) en DE JONG’S NIEUWSBLAD, Bolsward. Verschijnt eiken Vrijdagavond. Leesgeld ƒ0.75 per kwartaal bjj vooruit betaling. Losse nummers 10 ct. HoofdredacteurL. Kiezebrink, Sneek. Plaatsverv. hoofdredacteur: O. Smit, Sneek K. 22« Volgens de eerste berichten lag het zwaarte punt van de actie bij Caen aan de Seine-monding ten zuidwesten van Le Havre. Interinf meldt aan de N. R. Ct over het doel der eerste operaties De actie streeft blijkbaar naar een tweeledig doel: In de eerste plaats wil het geallieerde opper bevel de mondingen der rivieren tusschen Le Havre en Cherbourg gebruiken om hier, be schermd door vaste bruggenhoofden nieuwe aan- valsformaties met zware wapens aan land te kunnen zetten. Hiertoe worden de Amerikaan sche en Britsche formaties valschermtroepen in dit gebied, vooral aan weerszijden van de Seine- monding, op de plaats, waar de Orne uitmondt en aan den benedenloop van de 'Vire in den strijd geworpen, terwijl tevens talrijke landingsvaartui- I gen in samenwerking met lichte vlootstrijdkrach- 1 ten van zee uit dezelfde gebieden forceeren om in den Atlantischen wal daar ter plaatse in sa menwerking met valschermtroepen een bres te slaan. Bovendien hebben de luchtlandingsaanval- len op Normandië, die volgens totdusver ontvan gen rapporten, over een groote uitgestrektheid I worden ondernomen, blijkbaar ten doel hier een aantal geschikte vliegvelden in handen der ge allieerden te brengen om vervolgens met vracht- zweefvliegtuigen en andere groote transport vliegtuigen nieuwe troepen met zware wa pens door de lucht te kunnen aanvoeren. Deze formaties zouden dan tot taak hebben het Nor- mandische schiereiland naar het Zuiden af te grendelen en bovendien zoo snel rnogelijk de ba- De invasie is begonnen. Dinsdagmorgen werd van officieele Duitsche zijde het eerste extra communiqué over het begin er van gepubliceerd. De tekst luidt als volgt De sinds langen tijd verwachte aanval der Brit ten en Noord-Amerikanen op de Noord-Fransche kust is in den afgeloopen nacht begonnen. Enkele minuten na middernacht heeft de vijand, tijdens hevige bombardementen in het gebied van de Seinemonding, sterke eenheden luchtlandingstroe pen geland. Korten tijd daarna landden, gesteund door zware en lichte eenheden der vijandelijke marine, talrijke vijandelijke landingsbooten, ook op andere punten van de kust. De Duitsche af weer liet zich op geen enkel punt verrassen. Hij begon den strijd onmiddellijk met de grootste energie. De luchtlandingstroepen werden gedeel telijk bij de daling, aangevallen en de vijande lijke schepen reeds in volle zee doeltreffend on der vuur genomen. Tallooze parachutisten-een- heden werden gedecimeerd of gevangen genomen. Andere door ontploffende mijnen vernietigd. On danks voortdurende hevige luchtaanvallen en zware beschietingen door vijandelijke scheepsar- tillerie nam het geschut van den AtlantikwaU eveneens onmiddellijk aan den strijd deel. Tref fers werden geplaatst op slagschepen en achter kunstmatige nevelgordijnen opereerende lan dingsvaartuigen. De strijd tegen de invasietroe- DE WIMPELWIJDING TE VALKENBURG. „Duitsche meisjes en jongens, gij zijt de toe komst van ons volk, gij staat den Führer het naaste en zult zijn missie vervullen. De wimpels zijn het symbool van de trouw aan volk en rijk. Steeds zullen zij jullie herinneren aan de heiligste verplichting: trouw te zijn aan het bloed van ons volk en de trouwste volgelingen te' zijn van den Führer”. Woorden in dezen geest hebben de Rijkscommissaris rijksminister Seyss Inquart en de B.D.M.-Reichsreferentin dr.zJutta Rüdiger ge sproken tot 3200 Duitsche en Nederlandsche meisjes en jongens, die in het openluchttheater te, Valkenburg waren bijeengekomen ter gelegenheid van de plechtige inwijding van B.D.M.-wimpels en -vanen. De B.D.M.-Reichsreferentin brengt dezer dagen met 15 leidsters uit het Rijk een bezoek aan ons land. Het was een ernstige zaak, waarover met de meisjes en jongens werd ge sproken, omdat de jeugd zich mede verantwoor delijk moet voelen voor de toekomst van haar volk. Een verantwoordelijkheid echter, die, zoo als de Rijkscommissaris opmerkte, haar niet be hoeft terneer te drukken, maar daarentegen mag vervullen met het trotsche gevoel, dat zij zich heeft te kwijten van een schoone opdracht, waar om latere geslachten haar eens zullen benijden. In zijn rede zeide hij verder, sprekend o.m. over de bereidheid tot den strijd, welke thans van iederen Duitscher wordt verwacht, dat voor meis jes in dit verband aan iets anders wordt ge dacht dan voor de mannen en jongens. Elders tracht men weliswaar vrouwen en mannen ook op dit gebied gelijk te schakelen, doch hier wordt slechts gedoeld op een innerlijke, blijvende bereid heid tot het brengen van offers, op een soldates ke levenshouding dus. Voorts wees hij er op, dat de trouw aan het volk, waartoe de wimpels op roepen, ook trouw beteekent aan het bloed van dit volk. Vooral de vrouwen en meisjes hebben de bijzondere verplichting hun volk vrij te houden van vreemde smetten. De jeugd ten slotte vraagt steeds naar het „waarom” der dingen, zij vraagt naar de waarheid. De Rijkscommissaris kende haar het recht toe zich steeds te verzetten wan neer de vormen dreigen te verstarren en te ver worden tot formaliteiten, die niet meer beant woorden aan den geest. Reichsreferentin dr. Jutta Rüdiger wees er op, dat het nationaal-socialisme geen holle phrase is geweest. In het nationaal- socialistische Duitschland is er werkelijk naar ge streefd het leven voor ieder zoo mooi mogelijk t< maken. Nu dit Rijk gewikkeld is in een strijd o; leven en dood, kunnen velen niet begrijpen ho< gelukkig de Duitsche meisjes zijn, daarvoor ei voor hun Führer te kunnen werken; zij echte zijn er trotsch op dat te mogen doen. Spreekste I wees er vervolgens op, dat dit de eerste generate der Duitsche vrouwelijke jeugd is, welke vrijwil lig den „Arbeitseinsatz” op zich heeft genomen en daarnaast nog in haar vrijen tijd in de jeugd organisatie strijdt voor het te bereiken doel. Zij heeft bovendien de verplichting op zich genomen alle vreemd bloed verre te houden van haar volk. De Duitsche vrouw is bezield door een groot en sterk geloof dat den mannen tot steun is. Het KEURINGEN. SS-Ersatzkorumando deelt mede Iedere gezonde Nederlander kan zich aanmelden, ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-SS, SS-Wachtbataillon in Amersfoort, Landstorm Nederland, Kriegsmarine en de Germaansche SS in Nederland. Personen tusschen 19 en 35 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende de verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. .O{ficier in de Waffen-ss kan ieder worden, die na tenminste een jaar diensttijd zijn ge schiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn gedrag, karakter, prestatie. de keurin8’en worden alle Inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Eveneens verstrekken alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis de navolgende nebenstelien der Waffen-SS Amsterdam, Dam 4; Allernaar, Langestraat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen, Heeren- Vjjverberg 5nSChedé’ Heng<‘loschestraat 30; en het SS-Ersatzkommando, Den Haag, Korte ?Lk V°»°r gemotoriseerde compagnie bij het Nederland doet, Duitsche weermacht, de Waffen-SS, de Duitsche politie en den Rijksarbeidsdfenst, alsmede op het voeren van het teeken van het Roode Kruis door de daartoe gerechtigde formaties en instellingen, bestemd voor de geneeskundige verzorging en de daartoe gerechtigde vereenigingen en personen. Zulks geldt ook ten aanzien van het gebruik van vanen, vlaggen en wimpels ten dienste van het openbaar verkeer en beroepsvervoer, voor zoover een en ander volgens de bestaande voor schriften dient voor het verloop van het verkeer of voor de regeling daarvan. In het bijzonder blijft het geldende recht betreffende het voeren van vlaggen op het terrein van de scheepvaart onaangetast. De Rijkscommissaris kan verder uitzonderin gen van het verbod toestaan. Hij, die in strijd handelt met de bepalingen van deze verordening of met de toegestane ver gunningen, dan wel deze tracht te ontduiken, wordt, voor zoover niet volgens andere bepalin gen een zwaardere straf is verbeurd, gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste vijf jaren en met geldboete tot een onbeperkt bedrag of met een dezer straffen. In ernstige gevallen kan tuchthuisstraf, van ten minste een jaar doch van ten hoogste vijftien jaar worden opgelegd. De strafbaar gestelde handelingen zijn straf bare feiten in den zin van artikel 2 lid 2 der Verordening no. 52/1940 betreffende de Duitsche rechterlijke macht voor strafzaken, zooals deze werd gewijzigd bij Verordening no. 50/1943. Deze verordening is in werking getreden 2 Juni. OVERVALLEN OP LEDEN VAN DE LANDWACHT. In korten tjjd verscheidene dooden en gewonden. In den nacht van 20 op 21 Mei zijn te Berkhout bij het opbrengen van personen de leden van de Landwacht: 1. Boeke Braaksma, geboren 3 April 1900 te Menaldumadeel, wonende te Haarlem, Brouwer- straat 140; 2. Arie Groot, geboren 2 October 1899, losse werkman, door tot dusver onbekend gebleven personen doodgeschoten. Op 1 Juni werden bij de contróle van persoons bewijzen te Westerblokker eveneens door onbe kende daders twee leden van de Landwacht dood geschoten en één gewond. De vermoorden zijn 1. Cornelis Molenaar, geboren 10 December 1917 te Abbekerk, fruitkweeker, woonachtig Blokker, Bangert 273; 2. Gerard Renooy, geboren 12 Juni 1915 Zaag, transportarbeider, wonende te Zaag. Bij het beantwoorden van de schoten werd i der terroristen zwaar gewond. Door zijn kame raden werd hij met een schot in het hoofd ge dood. Het betreft hier een inwoner uit Berkhout. Gewond werd het lid van de Landwacht en tui-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1944 | | pagina 1