Slag in Normandië gaat zijn hoogtepunt tegemoet Vrijdag 16 Juni 1944 3e Jaargang No. 24 NIEUWSBLAD VOOR HET WESTEN VAN FRIESLAND BUITENLAND No, 3j Ook gij behoort bij ons Arbeidsverheffing. BOLSWARDER EDITIE WEERMACHTBER1CHI n - EOLSW^A j A 100 7 cent tot 10 uurl enties Bolsward. I wl. ap*prc punten van het Kanaal was slechts gen lijke aanvalslegers blijven drukkem Het staat on- en Lie 1 A. er 1 ie I k- I 1- I f BRITSCHE PERS OVER DEN ATLANTISCHEN WAL. Den doet, ,‘i i Dit besluit treedt in werking op 7 HET PROJECTIEL. in 4 i ken- ieren. I zijn 5t op amen e e Vijverberg 5. Ook voor de te Amersfoort, be- j iige van I zon- het lijke teeil- gemachtigde van den Leider voor binnenlandsche dan vervolge deler voor na- Pro- ram- UeIL I laai’ :toor Te Alkmaar knoeiden twee knapen met eefl gevonden projectiel, waarbij het voorwerp ont plofte. Een hunner, de 16-jarige P. v. d. G. werd zoo zwaar gewond, dat hij aan de gevolgen is overleden, p volko-W •anties-U es ge- m het n tiging I erk. I •orden I 1 Mu- I Gevangen genomen soldaten der vijandelijke vasietroepen wachten op het transport naar d< krijgsgevangenenkampen. De indruk der Jaatstc uren staat nog op hun gezichten geschreven. By onze vrijwilligers. Nauwkeurig worden de be wegingen van den vijand vastgesteld. (SS P.K. Kristoferitsch O/H P s) Amsterdam, Dam 4. Utrecht, N.V. Hui^, Oudegracht 245. Amersfoort, Pol. Du rchgangslager, Leusderweg. Een Berlijnsche commentaar maakt opmerk zaam op de volgende omstandigheden, die den tegenstander zullen hebben genoopt om juist dat zwaar verstrekte deel van de Fransche kust, het schiereiland Cotentin, als landingsterrein uit te kiezen: Het is zoo smal, dat het van drie zijden door het zware scheepsgeschut kan worden be streken; in feite is het op deze wijze van het Oosten, Noorden en Westen uit aangevallen. Op Europa is in oorlog De beveiliging van de kusten en de bestrijding van den vijand vergen de hoogste inspanning van den soldaat en den arbeider. Het front heeft wa pens, munitie en voedsel noodig, iederen dag weer. Het luchtwapen van de Duitsche weermacht is een groote afnemer. Te dien einde is er een spe ciale transport-organhsatie geschapen, welke alles, wat het luchtwapen noodig heeft, aanvoert. Deze organisatie draagt den naam van NSKK-Gnuppe Luftwaffe. Reeds honderdduizenden kilometers hebben de groote NSKK-vrachtauto’s, waarop nu eens bom men van 2000 kilo, dan weer mudzakken aard appelen- of andere levensmiddelen, door geheel Europa afgelegd. Het grootste aandeel in deze organisatie heb ben de Nederlanders. Duizenden vrijwilligers staan in de NSKK-regimenten Nederland, waarvan het grootste deel van het kader eveneens uit Neder landers bestaat. Deze mannen hebben zich door hun schitterende prestaties als chauffeur, maar niet minder als soldaat, reeds in enkele jaren een uitstekenden naam bij de hoogste leiding van het NSKK verworven. Iedere gezonde Nederlander tusschen 17 en 45 jaar of hij al dan niet kan autorijden, doet niet terzake kan zich melden voor het regiment Nederland der TSKK-Gruppe Luftwaffe. Het spreekt vanzelf, dat er behalve aan chauffeurs ook behoefte is aan koks, verplegend en admini stratief personeel, enz. Na een korte oefening in het gebruik der wa pens en een opleiding tot chauffeur of monteur op een motorschool van het NSKK kunnen de mannen hun plaats in de kolonnes innemen, Over zijn achtergebleven gezin kan de NSKK- vrijwilliger geheel onbezorgd zijn. Voor hem en zijn gezin gelden n.l. in alle opzichten dezelfde re gelingen als voor de Duitsche soldaten. Er worde extra-levensmiddelen- en -kolenbonnen verstrekt, etc. Vrouw en kinderen kunnen zoo noodig ge durende eenigen tijd in mooie rusthuizen worden opgenomen, bij voorkomende moeilijkheden ver leent een speciaal daarvoor aangestelde verbin- dingsstaf hulp. De NSKK-Gruppe Luftwaffe zal, nu de laatste phase van den strijd, naar het zich laat aanzien, weldra zal aanbreken, op volle toeten moeten draaien. Daarom is het zaak, de gelederen tijdig zoo -hecht mogelijk te maken. Meldt u bij het werfkantoor van de NSKK-Gruppe Luftwaffe, Lange Vijverberg 10, Den Haag, want: OOK GIJ BEHOORT BIJ ONS. MUSSERT SOLDAAT VAN DE DUITSCHE WEERMACHT. Bij een invasie in Nederland. In de openbare vergadering van de N.S.B., wel ke Zaterdagavond in het Concertgebouw te Am sterdam is gehouden, heeft de Leider onder groot enthousiasme van de stampvolle zaal zijn houding bepaald ingeval van een eventueele invasie van de geallieerde legers in Nederland. „Er zijn er”, zoo zeide Mussert, „die zich zullen af vragen: en waar zult gij, Leider, zijn, wanneer de inVasie hier in ons land komt? Staat uw auto al klaar? Ik kan hun zeggen, mijn kameraden, ik heb mijn besluit genomen. Als de invasie komt zal ik onder alle omstandigheden in Utrecht zijn. (Vanochtend heb ik een nieuwe uniform gekre gen, die van vrijwillig soldaat bij de Duitsche weermacht. Deze uniform zal ik aantrekken, zoo- dra de invasie hier komt”. In zijn groote rede bracht de Leider verder hulde aan de Nederlandsche treinmachinisten en stokers, die hij „echte Hollandsche kerels” noem de, die zich door de moeilijke omstandigheden niet laten weerhouden hun plicht te doen. Verder dankte Mussert de Duitsche weermacht voor het feit, dat zij onze kust in staat van verdediging heeft gebracht. Had zij dit niet gedaan, dan zou den ongetwijfeld de legérs reeds lang ons land tot oorlogstooneel hebben gemaakt. Ten slotte wees de Leider op de trouw van de Nederlandsche nationaal-socialisten in Mei 1944. toen de dreiging van alle kanten toenam en er tweeduizend leden meer zijn bijgekomen dan afge gaan, waarmede de vastberadenheid der natio naal-socialisten in moeilijke oogenblikken duide lijk is geteekend. GENEVE, 12 Juni. (D.N.B.). Eenige Londen- sche bladen, o.a. de „Times”, spreken thans hun eigen berichten, die den Atlantischen wal slechts bluf hadden genoemd, tegen. De Atlantische wal, aldus de militaire corres pondent van de „Times”, is zoo sterk gebleken, dat het een tijdlang twijfelachtig was of de Gealli eerden wel aan het strand vasten voet konden krijgen. Steeds moesten nieuwe strijdkrachten te gen de verdedigers in den strijd worden gebracht. De geallieerde soldaten hebben buitengewoon zwa re gevechten meegemaakt. De installaties ble ken zóó goed tot tegenstand in staat, dat de ge allieerde soldaten ze in het geheel niet konden naderen. De zwaarste bomaanvallen en de zwaar ste beschieting van zee uit deden deze verster- kingswerken niets. Iedere landingspoging werd door hen met woedend vuur beantwoord. Alle le den van geallieerde stoottroepen, die reeds meer gevechten dan deze hadden meegemaakt, waren het er over eens ,dat zij iets dergelijks nog niet hadden beleefd. DE HEER F. E. MULLER GEMACHTIGDE VAN DEN LEIDER VOOR BINNEN LANDSCHE ZAKEN. De persdienst van de N. S. B. deelt mede: Overwegende, dat het wenschelijk is gebleken, de taak van zijn gemachtigde voor binnenlandsche zaken en Rationale veiligheid te splitsen in een arbeidsgebied „binnenlandsche zaken” en een ar beidsgebied „nationale veiligheid”, heeft de Leider tot gemachtigde voor binnenlandsche zaken be noemd ir. F. E. Müller, burgemeester van Rotter dam. De heer C. van Geelkerken, die tot de be noeming van ir. Müller de functie vervulde van C--r ---- -- zaken en nationale veiligheid, zal in optreden als gemachtigd^ van den Leider voor na- WESTERGOO val hebben onze troepen meer dan 400 vijande lijke pantserwagens en meer dan 1000 vliegtuigen vernietigd. Hierin zijn niet begrepen de talrijke pantserwagens, kanonnen en zware wapenen van allerlei aard, die bij aanvallen van eenheden der Duitsche marine en der luchtmacht op de vijandelijke landingsvloot verloren gingen. In to taal hebben luchtmacht, marine en ,<le kustbatte- rijen van het leger en de marina sinds het begin van de invasie tot zinken gebracht: 2 kruisers, 9 torpedojagers, 2 torpedomotorbooten, 23 vracht en transportschepen met een gezamenlijken in houd van 131400 b.r.t., alsmede 12 landingssche- pen voor pantserwagens, met èen gezamenlijken inhoud van 18.300 b.r.t Bovendien werden door treffers van torpedo’s, bommen en artillerie 2 zware kruisers, 3 andere kruisers, 16 torpedoja gers, 8 torpedomotorbooten, 58 koopvaardij- en transportschepen met een gezamenlijken inhoud van 235000 b.r.t. en 2 landingsvaartuigen met een gezamenlijken inhoud van 4000 b.r.t. en een schip van middelbare grootte zwaar beschadigd. Deze cijfers worden nog aanzienlijk verhoogd door de verliezen die de vijand geleden heeft aan oorlogs schepen en landingsschepen als gevolg van mijn treffers. De verliezen van den vijand aan dooden en gewonden, vooral wat betreft zijn élite-forma- ties, de luchtlandingstroepen, zijn vele malen grooter dan die van ons zelf. Aan het Italiaansche front duurt de krachtige vijandelijke druk aan weerskanten van het meer van Bolsena onverminderd voort. Onze, een zwaren strijd leverende troepen, boden den vijand ook gis teren verbitterden tegenstand, doch konden ten slotte niet verhinderen dat de vijand naar het noorden terrein won. Nieuwe vijandelijke aanval len ten noorden en noordwesten van het meer werden afgeslagen. De gevechten duren voort. Uit het Oosten worden geen bijzondere gebeur tenissen gemeld. In het hooge noorden werden in den sector van Louhi en van Kandalaksja ver scheidene krachtige aanvallen van de bolsjewis ten afgeslagen. Duikbooten hebben op de Zwarte Zee 2 Sovjet-Russische kanonneerbooten en een zeesleepboot in den erond geboord. Formaties Amerikaansche bommenwerpers heb ben gisteren aanvallen gedaan op het stadsgebied van Boedapest. Door strijdkrachten van de Hon- gaarsche en Duitsche luchtverdediging werden 18 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Enkele Britsche vliegtuigen hebben in den af- geloopen nacht bommen geworpen op het Rijn- landsch-Westfaalsche gebied. Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen afzonder lijke doelen in Z.O. Engeland aan. SS-W achtbataillon kan men zich op UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 15 Juni. Het opperbevel van de weer macht maakt bekend: De slag in Normandië neemt van dag tot dag in hevigheid toe. Nadat het den vijand in de eer ste dagen van de invasie er om was gegaan aan de kust vasten voet te krijgen, probee-t hij thans het bruggenhoofd naar alle kanten juit te breiden. Onder de salvo’s van het zwaarste scheepsgeschut, onder onafgebroken luchtaanval len en onder het optreden van versch aangevoerde infanterie- en pantserstrijdkrachten aan beide zij den gaat de slag zijn hoogtepunt tegemoet. Gisteren hebben zich vooral in het gebied om Tilly, Gaumont en ten zuidwesten van Balleroy hevige gevechten ontplooid, in welker verloop tal rijke vijandelijke pantserwagens werden stukge schoten. De vijand leed bijzonder zware verliezen aan dooden en gewonden. Onze troepen wisten overal hun stellingen te handhaven. Ten oosten van Caumont hebben eigen pantserformaties ver scheidene taai verdedigde plaatsen ingenomen. Vij andelijke valschermjagers, die ten noordoosten van St. Lo achter ons front waren neergespron gen werden vernietigd. Alleen in het gebied ten westen en ten noorden van Ste. Mère Eglise wist de vijand een geringe terreinwinst te behalen. In den Sfgeloopen nacht werden door aanvallen van sterke formaties gevechtsvliegtuigen 14 transportschepen met een gezamenlijken in houd van 101.000 b.r.t en 2 torpedojagers door bommen en torpedotreffers tot zinken gebracht of zwaar beschadigd>Hierbij heeft zich de afdeeling gevechtsvliegers, onder majoor Thomsen bijzonder onderscheiden. In het verloop van een fel nachtelijk gevecht van mijnem®gers onzer marine met een forma tie vijandelijke kruisers, die door 5 torpedojagers werd beschermd, ten zuidwesteft van het eiland Jersey werd een torpedojager in brand geschoten. Een eigen boot ging daarbij verloren. Kustbatte- rijen van het leger beschoten voor de mond van de Orne een landingsformatie, die beschermd werd door een zwaren kruiser en torpedojagers en be schadigden de kruiser alsmede een torpedojager. De formatie werd uiteengedreven. Voor de noordkust van het schiereiland Cher bourg plaatsten onze kustbatterijen treffers op andere schepen. Groepen torpedojagers en torpe domotorbooten werden gedwongen den steven te wenden. De felheid van de gevechten en de voor beeldige houding onzer troepen van alle weer- machtsonderdeelen komt tot uiting in de cijfers van de tot dusverre behaalde resultaten, ^In de eerste 10 dagen van den vijandelijken invasie-aan- 7 De doodvonnissen, die overeenkomstig de be palingen van de verordening op Öe bescherming der orde zijn geveld wegens voortgezette sabotage en onbevoegd bezit van vuurwapens en munitie zijn na onderzoek van de gratiekwestie voltrok ken. ust der ten )en. U c-p le I n- j VIER DOODVONNISSEN. Leden van een organisatie van weerstand veroordeeld. Naar de Höhere SS- en Polizèiführer „Nord- west” bekend maakt, heeft het Polizeistandge- richt te Amsterdam de volgende Nederlanders ter dood veroordeeld: 1. den beeldhouwer Gerrit v. d. Veen uit? Am sterdam, geb. 26.11 1902; 2. den onderwijzer Paul Guermonprez, geb. 28.12 1908, zonder vaste woonplaats; 3. den beeldhouwer Johan Limpers uit Amster dam, geb. 2.8 1915; 4. den danser Karei Pekelharing, geb. 6.4 19Ó9, zonder vaste woonplaats. De veroordeelden waren lid van een organisatie van weerstand, die in 1942 in het leven was ge roepen en over een groot deel van Nederland was verspreid. De veroordeelde! v. d. Veen en Limpers hadden een voor illegaal levende kun stenaars bestemd opruiend tijdschrift uitgegeven. V. d. Veen had sedert 1942 een bureau ter ver vaardiging en uitreiking van persoonsbewijzen voor ondergedoken personen gehouden. Limpers had van het begin van 1943 af tezamen met den veroordeelden Pekelharing een groep jongeman nen om zich verzameld, aan wie opdracht werd gegeven tot het uitvoeren van overvallen op dis tributiekantoren en op Nederlandsche politie ambtenaren. De groep werd voor haar daden van terreur telkens door Limpers voorzien van wa pens en munitie. De veroordeelde v. d. Veen heeft deelgenomen aan den gewapenden overval op het bevolkings register van Amsterdam in Maart 1943. Hij heeft deelgepomen aan den gewapenden overval op de Algemeenè Landsdrukkerij in Den Haag op 29 April 1944, waarbij formulieren van persoonsbe wijzen geroofd zijn. Guermonprez en Limpers wa ren betrokken bij den aanslag met ontploffings- middelen op de Electro zuur- en waterstoffabriek te Amsterdam-Noord op 31 Maart 1944 benevens bij de mislukte gewapende overvallen op het dis tributiekantoor te Amsterdam in de Borgerstraat op 12 Jan. en 12 Maart 1944. De veroordeelde Limpers, die nog opgeruid heeft tot andere over vallen op distributiekantoren, had bovendien de plannen uitgewerkt voor de moorden, waartoe door de organisatie van weerstand was besloten op per sonen, die openbare functies bekleedden en hij had de uitvoering dér moordaanslagen mogelijk gemaakt door den daders de noodige vuurwapens ter beschikking te stellen. De veroordeelde Pekel haring heeft met het hem door Limpers verstrek te wapen een moord gepleegd. Limpers heeft den veroordeelde Pekelharing een lijst met ten minste zes namen van personen doorgegeven, die ver moord moesten worden. De veroordeelden v. d. Veen, Limpers en Pekelharing hadden bovendien gepoogd een vrij groot aantal gewapende overval len te doen op Nederlandsche gevangenissen om terroristen, die door de Duitsche Sicherheitspolizei gevangen werden genomen, te bevrijden. Aan het invasiefront wegen de aanvalssucces- sen der Anglo-Amerikanen tegen de afweersuc- cessen der Duitschers op, aldus luit.-gen. Dittmar in een voordracht over de eerste week van den strijd aan de Normandische kust. Bij dezen strijd staan dingen van de grootste draagwijdte op het spel, beslissingen ,die een keerpunt zullen brengen in de militaire en politieke gebeurtenissen. De ge vechten aan de Normandische kust vormen onge twijfeld het begin voor nog grootere gebeurte nissen. De punten waarom het de Anglo-Amerikanen in eerste instantie te doen was, Cherbourg en Le Havre, zijn in Duitsch bezit gebleven. Eerst een nauwkeurige kennis van de bijzonderheden kan opheldering verschaffen over de vraag in welke mate de steunpunten der Duitsche gevechtsinstal- laties bijgedragen hebben tot het versnipperen en belemmeren van den vijandelijken aanval. Minder voor de hand liggend, maar daarom beslist niet minder doeltreffend is de directe invloed, die uit geoefend wordt door de verliezen aan menschen en materiaal aan vijandelijke: kant. Deze verlie zen zullen als een zware hypotheek op de vijande- frontaanval mogelijk geweest. Dan is er nog het bekende voordeel van den afstand, welke veroor looft den overtocht geheel onder bescherming van. de nachtelijke duisternis te volbrengen, zonder ook weer, gelijk in het Nauw van Calais, zoo gering te zijn, dat groote vlootformaties niet tot ont plooiing kunnen komen. Ten slotte wordt erop ge wezen, dat de geringe breedte van het Normandi sche schiereiland <Je Duitsche tactische reserves niet terstond in staat stelt zich volledig te ont wikkelen, zoodat de aanvaller .erop kon rekenen niet onmiddellijk ,tegenover een overmacht te komen. Bekijkt men den strijd op het schiereiland meer in het bijzonder, dan. blijkt, aldus de N. R. Ct. in haar commentaar van Dinsdag, dat de reeds ge noemde weerstandslinie van Valognes Oostwaarts onveranderd is gebleven. Deze voorpost van de) verdediging van Cherbourg biedt bepaalde voor- deelen: het terrein wordt er tamelijk geacciden teerd en zelfs de Romeinen hadden er al een legerplaats. In verschillende berichten wordt aan genomen, dat de Amerikanen, na hun sterkste tankafdeelingen tegen deze linie gebruikt te heb ben, een groot deel daarvan weer naar het Zui den hebben gekeerd en zoo de bezetting van Ca- rentan hebben mogelijk gemaakt. Verder consta teert men een toenemenden druk in Westelijke richting uit het gebied langs den weg én de spoor lijn ValognesCarentan. Aldus zouden drie ge allieerde aanvallen naar de Westkust van het schiereiland in ontwikkeling zijn, namelijk uit den sector ten Zuiden van Valognes, uit den sector van Carentan, waar de inundatiezones den verde digers van groot nut kunnen zijn, en uit de rich ting van Bayeux langs den hoofdweg over St. Lö naar Coutances. In het laatste geval zou ver reweg de grootste afstand moeten worden afge legd. Op den Oostelijken vleugel van het bruggenhoofd is de toestand nog steeds onoverzichtelijk. Zooals Maandag reeds werd medegedeeld, wordt een uit breiding van den strijd om Caen verwacht op grond van de jongste luchtlandingen, die in dezen sector zoowel binnen als buiten het bruggenhoofd zijn uitgevoerd. Het terrein ten Oosten van de Orne tot aan het riviertje Dives, dat Duitsche troepen voor eenige dagen op sterke formaties Engelsjhe parachutisten teruggewonnen hadden, lag Maandagmorgen onder zwaar vuur van tal rijke oorlogsschepen, zoodat hier verdere lucht landingen of amphibische operaties verwacht worden. Te land wordc^i van het bruggenhoofd uit in Oostelijke richting naar Thoam aanvallen uit gevoerd. Men krijgt echter den indruk, dat het hier voor de geallieerden in dit stadium eerder gaat om de beveiliging van het einde van het bruggenhoofd, dan om ’n uitbreiding daarvan met de strategische doeleinden, die bovenal gelegen moeten zijn aan de Seine-monding. De aanvallen, die in dit laatste gebied juist een week geleden bij het begin van de invasie schenen te worden ondernomen hebben vermoedelijk mede de bedoe ling van een afleiding gehad, want het was juist hier, waar de meeste schijn-parachutisten (pop pen in uniform) zijn neergekomen. Wanneer het Nederlandsch Arbeids Front thans, tijdens wat misschien het hoogtepunt van den oorlog is, de idee der „Arbeidsverheffing” naar voren brengt, lijkt dat op het eerste gezicht wat ontijdig, maar in wezen is het dat geenszins, want juist in dezen revolutionnairen tijd, zoo werd op een persconferentie van het N.A.F. te Amsterdam gehouden en gewijd aan dit onder werp, betoogd is er groote belangstelling voor een gedachte als deze. Wat behelst deze idee der Ar beidsverheffing nu eigenlijk? Zij is minder een or ganisatorische dan wel een zaak van de nieuwe socialistische Arbeidsethiek door het N.A.F. uit gedragen, een idee waartoe men komt op grond van een herwaardeering van den arbeid. Arbeid bron van allen rijkdom is naast maatschap pelijke plichtsvervulling ook persoonlijke levens vervulling. Wanneer dit juist is en wie zal ont kennen dat ’t zoo moet zijn vervalt elk verschil in ideëele waardeering van welk soort voor de maatschappij nuttigen arbeid ook en is het dui delijk dat het zoowel een persoonlijk belang van den werker als een maatschappelijk belang is dat iedere man en vrouw daar tewerk wordt gesteld waar zijn (haar) begaafdheden het best tot haar recht komen. Dan immers is de prestatie en de arbeidsvreugde het grootst en dus ook de levens vervulling, waardoor dus ook het besef van eigen waarde bij den werker zal groeien. Door de nieu we waardeering van den arbeid wil en kan men dus komen tot de sociale verheffing van den werker in en door zijn werk. Het spreekt dat af gezien van de engere loon- en arbeidsvoorwaarden voor de Arbeidsverheffing nog vele andere fac toren van groot belang zijn. Zal iedere werker op de plaats komen waar hij het best met zijn be gaafdheden kan woekeren, waar hij dus de grootst mogelijke levensvervulling vindt en het meest voor de maatschappij presteert dan speelt naast de beroepsopleiding bijv, ook het milieu, de werkplaats, de bedrijfsinrichting een rol, evenals de arbeidsmethoden, de veiligheid, de gezondheids- en gezinszorg enz. enz. Voor deze nieuwe idee nu van de arbeidsver heffing, die naar het N.A..F verwacht, geleide lijk meer begrip zal óntmoeten, wordt thans meer aandacht gevraagd bij de Nederlandsche bedrij ven. Verschillende arbeidsgebieden van het N.A. F., als Schoonheid van den Arbeid, Arbeidsbe scherming, Arbeidswetenschappen, Bedrijfsleiding, Beroepsvorming, Vrouwen, Jeugd en ook Vreugde en Arbeid, zijn dan ook, ter coördineering, over koepeld» door een werkgemeenschap Arbeidsver heffing, die speciaal de hieraan verbonden vraag stukken bestudeert en voor den theoretischen grondslag een practische bovenbouw tracht te vinden. Zelfs al kan alles thans, in oorlogstijd^ nog niet worden aangepakt, men bereidt, aldus werd in bedoelde persconferentie betoogd, thans alles voor, voor den tijd, welke komt. Comb, van; 8NEEKEK NIEUWSBLAD Drijfhout's Nieuwsblad en Nieuwe Sneeker Courant) en DE JONG’S NIEUWSBLAD, Bolsward. Verschijnt eiken Vrijdagavond. Leengeld 0.75 per kwartaal bf) vooruit betaling Losse nummers 10 ct. Hoofdredacteur L. Klezebrink, Sneek. Plaatsverv. hoofdredacteur: O. Smit, Sneek K 2249 Het strategisch belangrijkste gevechtsterrein Normandië gedurende de laatste dagen, schreef de N. R. Crt. j.l. Maandag, is de streek geweest ten Zuidwesten van de baai van Isigny (Baie des Veys), waar de kust een scherpe bocht maakt en het schiereiland Cotentin begint. Niet alleen ligt hier het smalste gedeelte van het schier eiland, maar ook bevond zich in den omtrek van Carentan de scheiding tusschen de beide brug genhoofden en wel het voornamelijk uit zee ver sterkte landingsgebied ten Westen van de Orne en het luchtlandingshoofd in het Oosten van het schiereiland. Bovendien biedt de hier gevormde golf waarschijnlijk een ligplaats voor groote transportschepen, want zoodanige doelen voor Duitsche luchtaanvallen werden juist in deze wa teren gevonden. De kleine havenstad Isigny zelf, die de geallieerden blijkbaar van Bayeux uit over Trévières hebben bereikt, was echter vroeger slechts voor schepen van’ 300 tot 400 ton te ge bruiken; af gezien van een vaargeul is de baai door de aanslibbing van de Vire en de Douve zeer ondiep. De Douve, de Merderet en de Taube zijn riviertjes, die in de streek van Carentan samen vloeien en daar groote stukken land onder water zetten; dit verschijnsel is, blijkens de Duitsche berichten, nog om militaire redenen versterkt. De aldus gevormde inundaties bevonden zich dus wel op een bijzonder gewichtig punt en de stHjd om de vereeniging van de beide bruggenhoofden op de basis van het schiereiland moet dan ook zeer moeilijk zijn geweest. De sterkste druk schijnt van het Oostelijke, in hoofdzaak Britsche bruggenhoofd te zijn uitgegaan. In Carentan zijn echter Amerikaansche tankafdeelingen binnenge drongen. De aanvallen van de Amerikaansche luchtlan dingstroepen, die oorspronkelijk hun centrum in Ste. Mère Eglise, tusschen den directer «moorweg CherbourgParijs en den straatweg Carentan^— Valognes plaats hadden, hebben zich voorname lijk noordwaarts gericht tegen wat thans in de berichten wordt aangeduid als de linie Monte- bourg-Quinéville. De commentaren nemen aan, dat deze opmarsch alleen ten doel kan hebben de havenstad Cherbourg over land te bereiken. De sterkte van de Amerikaansche strijdkrachten in het Oosten van het schiereiland werd Zater dag geschat op twee luchtlandings- en drie in fanteriedivisies, een tankdivisie met zeer zware tanks en talrijke speciale formaties, waaronder een brigade stormpioniers. De kern heeft aan vankelijk uitsluitend uit luchtlandingstroepen be staan en het feit, dat deze zich in de eerste kri tieke dagen van de invasie hebben kunnen hand haven, schrijft men mede toe aan de gunstige dekkingsmogelijkheden van het boomen- en heu- velrijkè terrein. Terwijl door de lucht tanks en andere betrekkelijk zware wapens kunnen wor den aangevoerd, kan het optreden van de zeer zware tanks, die zoowel hier als elders zijn waar genomen, alleen verklaard worden, doordat het mogelijk was een verbinding tusschen het oor spronkelijke luchtlandingshoofd en de kust tot stand te brengen. Het gewicht van deze troepen macht neemt relatief toe in verband met de ge ringe oppervlakte van het schiereiland, dat op sommige plaatsen niet meer dan 35 kilometer breed is. De verdedigers bieden sterken tegen stand in het gebied ten Oosten van Valognes. Wat het Oostelrjke bruggenhoofd betreft wordt, afgezien van de operaties uit de richting van Bayeux over Trévières en Isigny, melding ge maakt van Engelsche aanvallen langs den straat weg Bayeux-St. Lö en ook ten Zuiden van Bay eux langs het riviertje Seulles, dat reeds eenige dagen geleden in de berichten als het tooneel van zeer hevige gevechten werd genoemd. Meer in het bijzonder wordt de sector van Tilly als mid delpunt van de krijgsbedrijven aangegeven. Het bevindt zich ruim tien kilometer ten Zuiden van Bayeux en hier heeft de Oostelrjke vleugel van het bruggenhoofd waarschijnlijk zijn grootste diepte bereikt. De Duitschers hebben er met sterke tankafdeelingen tegenaanvallen uitge voerd. In den strijd om Caen wordt een nieuw stadium verwacht, daar de geallieerden ten Noorden van de stad door de lucht versterkingen -hébben aangevoerd en ook ten Zuiden van Caen tot achter de Duitsche linies valschermtroepen hebben neergelaten. Ten Oosten van den bene denloop van de Ome is de toestand blijkbaar in groote trekken onveranderd gebleven. I BESCHERMING NED. ARBEIDSDIENST. ’s-GRAVENHAGE, 9 Juni. Het heden ver schenen Verordeningenblad no. 9 bevat een be sluit van de secretarissen-generaal van de de partementen van Algemeene Zaken en van Justi tie ter bescherming van den Ned. Arbeidsdienst. He.t luidt als volgt: Artikel 1. Hij die het bestaat, zichzelf of een ander door -"erminking, door een middel, dat be stemd is een misleidende werking te hebben, of op andere wijze aan de vervulling van den Ar- beidsdienstplicht geheel, gedeeltelijk of tijdelijk te onttrekken, wordt ter zake van onttrekking aan den Arbeidsdienst gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste vijf jaren. Artikel 2. Hij die opwekt of aanzet tot weige ring van de vervulling va» den Arbeidsdienst- plicht, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste vijf jaren. Artikel 3. Hij die tegenover een lid van den Ned. Arbeidsdienst de gemeenschap van den Ned. Arbeidsdienst tracht te ondermijnen, dan wel den dienstijver in ongunstigen zin tracht te be- invloeden, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste vijf jaren. Artikel 4. Een lid van den Ned. Arbeidsdienst, dat de plaats, waar hij zijn dienst moet verrich ten, verlaat, dan wel daarvan wegblijft, met het oogmerk zich aan de vervulling van den Arbeids- dienstplicht geheel, gedeeltelijk of tijdelijk te onttrekken, wordt gestraft terzake van desertie met gevangenisstraf van ten hoogste vijf jaren. Artikel 5. Hij die een lid van den Ned. Ar beidsdienst tot desertie overhaalt, dan wel deze voor hem opzettelijk vergemakkelijkt, wordt ge straft met gevangenisstraf van ten hoogste vijf jaren. Artikel 6. Met gevangenisstraf van ten minste twee en ten hoogste tien jaren wordt gestraft, in dien het in de gevallen, bedoeld in de artikelen 1 tot en met 5 een bijzonder ernstig feit betreft. Artikel 7. De bij de artikelen 1 tot en met 5 strafbaar gestelde feiten zijn misdrijven. Artikel 8. Het Vredegerechtshof is in eerste en in laatste instantie bij uitsluiting bevoegd, de bij de artikelen 1 tot en met 5 strafbaar gestelde feiten, te berechten. Het Vredegerechtshof oordeelt met twee raads- heeren en een lid, dat behoort tot den Ned. Ar beidsdienst. De secretaris-generaal van het departement van Justitie benoemt de leden van het Vredegerechts hof, die behooren tot den Ned. Arbeidsdienst, ten getale als door hem wordt bepaald. Zij moeten aan een Rijks- of een daarmede gelijkgestelde Ne derlandsche universiteit hebben verkregen: hetzij den graad van doctor in de rechtswetenschap, hetzij den graad van doctor in de rechtsgeleerd heid, of de hoedanigheid van meester in <je rech ten, mits deze graad of deze hoedanigheid ver kregen is op grond van het afleggen van een examen in het Nederlandsch burgerlijk en han delsrecht, staatsrecht en strafrecht. Artikel 9. Juni 1944. Bureau Firma A. J. O SIN GA BOLSWARD Marktstraat 13 Tel.’ 431 Giro 87926 Advertentieprijs: 1 tot 10 nun. 100 cent elke mm. meer 7 cent Toezending der adv. Donderdags tot 10 uur Verantwoordelijk voor de advertenties A. J. Osinga Bolsw’ard KEURINGEN. Het SS-Ersatzkommando deelt mede Iedere gezonde Nederlander kan zich aanmelden, ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-SS, SS-Wachtbataillon in Amersfoort, Landstorm Nederland, Kriegsmarine en de Germaansche SS in Nederland. Personen tusschen 19 en 35 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende de verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na tenminste een jaar diensttjjd zjjn ge schiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn gedrag, karakter, prestatie. Tjjdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Eveneens verstrekken alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis de navolgende nebenstellen der Waffen-SS Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen, Heeren- straat 46; Enschedé, Hengeloschestraat 30; en het SS-Ersa^kommando, Den Haag, Korte gemotoriseerde compagnie bjj het welke dienst in Nederland bovenstaande keuringen melden. 19.6.44 8—13.00 uur, 20.6.44 8—12.00 uur, 15—17.00 uur, I's

Bolswards Nieuwsblad nl | 1944 | | pagina 1