B f I Vrijdag 23 Juni 1944 Groot-Londen 160 uur onder storings vuur. No. 25 3e Jaargang No. 3 NIEUWSBLAD VOOR HET WESTEN VAN FRIESLAND 1 Ook gij behoort bij ons BUITENLAND BOLSWARDER EDITIE Vormingsbijeenkomst N.S.V.O. WEERMACHTBERICHl van J j ten. .J n- I .1 er 1 k- I i- I V 7 w n ji i Bij de Arbeidsmannen van de nieuwe lichting. Theorie over j land en volk. (C.N.F.—N.A.D./Hof- meester Fax s). e e ken- ieren. I zijn 3t Op amen 100 7 centJ tot 10 uur 4 enties1 Bolswara i be- iige 1 BOLSWJ - Giro Pro- ram- J toor zon- het lijke reil- DE LANDELIJK LEIDSTER SPREEKT TE ORANJEWOUD. Woensdagvoormiddag trok een groot aantal jonge en oudere dames uit verschillende hoeken der provincie naar Oranjewoud voor een min of meer feestelijke reünie, uitgeschreven door het district Friesland van de N.S.V.O. Vrouwen-Organisatie) VOOR „MOEDER EN KIND”. Collectes. Is hierboven reeds gewezen op een bepaald on derdeel van het werk van den N.V.D. dat de moe der als kern van het gezin betreft, er zijn vele andere onderdeelen die er de aandacht op vesti gen, dat voor haar en het kind, als drager van de toekomst, geen moeite of offer te groot kan zijn. Aangezien dit besef steeds meer in breedere krin gen van ons volk doordringt, heeft de N.V.D. be sloten, een drietal collectes op touw te zetten met het doel ons allen eraan te herinneren, dat het een volksche plicht is, voor ons gezin te waken en daardoor bij te dragen ons volk erfgezond te houden. Van 21 t.e.m. 28 Juni zal er een huis-aan- huis collecte worden gehouden. Op 29 Juni volgt een groote straatcollecte, terwijl als slot i >g- maals huis-aan-huls gecollecteerd zal worden van 23 t.e.m. 30 Augustus. DE JEUGD EN HET RIJK. De laatste weken zijn in verschillende plaatsen van ons land bijeenkomsten gehouden van de Ger- maansche SS in Nederland met de Reichsschuïe Valkenburg. De bijeenkomst te Den Haag: genoot groote belangstelling van ouders en familieleden van jongens, die op de Reichsschuïe te Valken burg zijn en van anderen. Tot de eeregasten be hoorden de Rijkscommissaris en de burgemeester van Den Haag. SS-Standartenführer en voorman der Germaansche SS in Nederland, Feldmeyer, zeide hier o.a.: „In tijden van den grootsten neer gang keert het tij en dit heeft men weer in de zen tijd bewaarheid gevonden door het opstaan van Adolf Hitler als Führer van alle Germanen. Voor het eerst sprak hij weer van de opstanding van het ras en het bloed en appelleerde weer aan hun natuurlijke waarden, allen te wapen roepende tegen de macht van Uitgaard, de booze machten, die Midgaard, het middenrijk der Germanen, be dreigen. De strijd nadert thans zijn hoogtepunt; steden liggen in puin, duizenden vrouwen en kinderen zijn er onder bedolven, reeds zijn tienduizenden mannen op de slagvelden gevallen, een invasie leger van een half millioen soldaten staat op het Europeesche vasteland en de Duitsche vergelding bestookt Engeland. Uit bloed en tranen stijgt echter het rijk van Midgaard opnieuw omhoog, verwezenlijkt door Hitler. Ook deze wederopstanding is evenals de worsteling, waar het Germaansche Rijk thans midden in staat, in de Edda als het ware 1000 jaar geleden voorspeld. Van dit rijk spreekt een nieuwe jeugd, die het eens zal bewonen, de draag ster van de Groot-Germaansche gedachte als een hieuw geslacht van frontsoldaten en soldaten vrouwen. Hieraan gelooven is niet, dat men het beaamt en meer niets, maar dat men zich per soonlijk inzet voor het hooge ideaal van het Groot-Germaansche Rijk”. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 22 Juni. Het opperbevel der weer macht maakt bekend: In Normandië werden verschillende aanvallen van den vijand op onzen omsingelingsring ten oos ten van de Ome afgeslagen. Het landfront van de vesting Cherbourg werd door den vijand met vrij sterke verkenningsstrijdkrachten afgetast. Deze ondernemingen werden evenwel verijdeld. Bij de gevechten op het schiereiland Cherbourg heeft de commandant van de 243ste divisie infanterie luite- nant-generaal Hellmich zich met zijn divisie bij zonder onderscheiden. Hij vond op 17 Juni bij deze gevechten den heldendood. Het gebied van Groot-Londen ligt thans sinds 160 uren met slechts geringe onderbrekingen on der ons storingsvuur. De luchtmacht mengde zich met gevechts- en slagvliegtuigen in den strijd te land en plaatste in den afgeloopen nacht met zware gevechtsvliegtui gen bomtreffers op schepen voor het landings- hoofd. Als gevolg van de zware verliezen, die de vijand gisteren in Midden-Italië heeft geleden en die hem dwongen tot vrij groote hergroepeeringen, is de vij and pas des middags met het zwaartepunt aan weerszijden van het lago Trasimeno met sterke strijdkrachten tot den aanval overgegaan. Onze troepen sloegen opnieuw alle aanvalsgolven af en handhaafden zich in hun stellingen. 23 vijandelijke pantserwagens werden stuk geschoten. In de wa teren van Piombino schoot marine-luchtdoel- artillerie 8 vijandelijke jachtkruisérs omlaag. In het Oosten zijn bij levendige wederzijdsche activiteit der artillerie plaatselijke aanvallen der bolsjewisten ten noordwesten van Tarnopöl, in het gebied aan weerszijden van Kowel en ten zuid- MOEDERUITZENDING - MOEDERTEHUIZEN. De N.V.D. vraagt in dezen vacantietijd weer aandacht voor de moederuitzending naar zijn moedertehuizen. Men kent het doel: de moeder in de gelegenheid te stellen gedurende korten tijd rust te nemen, waardoor zij 1fe.ter weer beter in staat zal zijn de belangen van haar gezin te be hartigen. De duur van het verblijf is 3% week; ook voor geestelijke ontspanning wordt zorg ge dragen, in elk moedertehuis bevindt zich een uit gebreide bibliotheek, er wordt muziek beoefend en gezongen, ook worden meermalen concerten e.d. bezocht. Aan het lichamelijk welzijn van de moe ders wordt natuurlijk de uiterste zorg besteed. De moedertehuizen Zijn gelegen in een mooie om geving en beschikken over een grooten tuin, waar gelegenheid te over is om rust in de buitenlucht te genieten. Onder leiding worden gemeenschap pelijke wandelingen en uitstapjes gemaakt. Elk moedertehuis heeft een 'vaste dagindeeling. O.a. is na het middagmaal een rusttijd voor de moe ders voorgeschreven van 2 uur. Indien de moeder zelf geen kans ziet tijdens haar afwezigheid een plaatsvervangster te vinden, die de zorg voor haar gezin op zich wil nemen, b.v. een familielid of een vriendin, dan wordt door den N.V.D. een geschoolde gezinsverzorgster be schikbaar gesteld. De kosten welke aan de uitzen ding zijn verbonden worden geheel gedragen door den N.V.D. Vanzelfsprekend staan de moeder tehuizen open voor Nederlandsche vrouwen van alle gezindten en elke overtuiging. oosten van Witebsk, mislukt. Een sterke formatie zware Duitsche gevechtsvliegtuigen ondernam in den afgeloopen nacht een geconcentreerden aan val op het bolsjewistische vliegveld Poltawa. 30 vijandelijke vliegtuigen werden op den beganen grond vernield. Er ontstonden branden over vrij groote oppervlakten in inrichtingen van het vlieg veld en in opslagplaatsen van materiaal. Escortevaartuigen der marine, die optraden bij het afweren van een vijandelijke landingsactie verricht tegen het Finsche eiland Piisaari schoten alle vijandelijke landingsvaartuigen en een bewa- kingsvaartuig in brand. Andere escortevaartuigen namen in de baai van Narwa herhaaldelijk vijan delijke formaties mijnenvegers onder vuur en dwongen dezen den steven te wenden. Sterke formaties Amerikaansche bommenwer pers richtten gisteren een terreuraanval op de Rijkshoofdstad. Vooral in woonwijken werd scha de aangericht aan gebouwen en ontstonden verlie zen aan menschenlevens. Door strijdkrachten der luchtverdediging werden 67 vijandelijke vliegtui gen, waaronder 52 viermotorige bommenwerpers neergeschoten. Een Britsche formatie bommen werpers viel in den afgeloopen nacht plaatsen in het Rijnlandsch-Westfaalsche gebied aan. Nacht- jagers en luchtdoelartillerie der luchtmacht scho ten 62 viermotorige bommenwerpers neer en ver nietigden daarmede ruim een derde deel van de binnengevlogen formatie. Afzonderlijke Britsche vliegtuigen wierpen bovendien bommen op het stadsgebied van Berlijn. Bij het afweren van de vijandelijke terreurbom- menwerpers heeft zich de laatste dagen een in het gebied van Hamburg opgestelde divisie lucht doelgeschut bijzonder onderscheiden. par. 1 van de Verordening op de bescherming de orde als saboteur ter dood veroordeeld. Het vonnis is na onderzoek van de gratie- kwestie voltrokken. Naar de Höhere SS- und Polizeiführer „Nord- west” verder bekend maakt .heeft het Polizei- standgericht de volgende Nederlanders ter dood veroordeeld: 1. den fabrieksarbeider Albert Reulen uit Roer mond, geb. 12 Nov. 1916; 2. den lasscher Jacobus Frenken, uit Maasnielde (Limburg), geb. 7 No vember 1921. De veroordeelden hadden als leden van een ter- roristengroep deelgenomen aan -de gewapende overvallen op het gemeentehuis te Haelen op 18 Februari 1944, op het gemeentehuis in Venhui zen op 28 Maart 1944 en op het gemeentehuis in Heiloo op 12 Mei 1944. Daarbij werden levens- middelenbonnen, geld, formulieren voor persoons bewijzen en andere zaken in vrij grooten getale gestolen. Bij den overval op het gemeentehuis in Venhuizen heeft een der daders den zich te weer stellenden Nederlandschen politieagent neerge schoten. Daarmede hebben de veroordeelden zich schuldig gemaakt aan deelneming aan een ge heime organisatie, aan voortgezette sabotage en aan het onbevoegd bezit van vuurwapens. Het vonnis is na onderzoek van de gratie- kwestie voltrokken. EXTRA KEURINGEN. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Wegens de zeer vele aanmeldingen zal nog een extra keu ring worden gehouden op Maandag 26 Juni te Den Haag van 8 tot 13 uur, in een der zalen van het gebouw Amicitia, Westeinde 15 en Dinsdag 27 Juni in Amsterdam van 813 uur, Nebenstelle der Waffen-SS, Dam 4, waar iedere gezonde Ne derlander zich kan aanmelden ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-SS, SS-wachtbataillon in Amersfoort, Landstorm Nederland, Kriegs- marine en de Germaansche SS in Nederland. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmid delen etc. Officier der Waffen-SS kan ieder worden, die na tenminste een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis zijn verkrijgbaar bij de vol gende Nebenstellen der Waffen-SS: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraa' 56; Heerlen, Saro- leastraat 25; Groningen, Heerenstraat 46; En schedé, Hengeloschestraat 30 en eveneens bij het SS-Ersatzkommando, Korte Vijverberg 5, Den Haag. Europa is in oorlog De beveiliging van de kusten en dé bestrijding van den vijand vergen de hoogste inspanning van den soldaat en den arbeider. Het front heeft wa pens, munitie en voedsel noodig, lederen dag weer. Het luchtwapen van de Duitsche weermacht is een groote afnemer. Te dien einde is er een spe ciale transport-organisatie geschapen, welke alles, wat het luchtwapen noodig heeft, aanvoert. Deze organisatie draagt den naam van NSKK-Gruppe Luftwaffe. Reeds honderdduizenden kilometers hebben de groote NSKK-vrachtauto’s, waarop nu eens bom men van 2000 kilo, dan weer mudzakken aard appelen of andere levensmiddelen, door geheel Europa afgelegd. Het grootste aandeel in deze organisatie heb ben de Nederlanders. Duizenden vrijwilligers staan in de NSKK-regimenten Nederland, waarvan het grootste deel van het kader eveneens uit Neder landers bestaat. Deze mannen hebben zich dooi hun schitterende prestaties als chauffeur, maar niet minder als soldaat, reeds in enkele jaren een uitstekenden naam bij de hoogste leiding van het NSKK verworven. Iedere gezonde Nederlander tusschen 17 en 45 jaar of hij al dan niet kan autorijden, doet niet terzake kan zich melden voor het regiment Nederland der NSKK-Gruppe Luftwaffe. Het spreekt vanzelf, dat er behalve aan chauffeurs ook behoefte is aan koks, verplegend en admini stratief personeel, enz. Na een korte oe'fening in het gebruik der wa pens en een opleiding tot chauffeur of monteur op een motorschool van het NSKK kunnen de mannen hun plaats in de kolonnes innemen. Over zijn achtergebleven gezin kan de NSKK- vrijwilliger geheel onbezorgd zijn. Voor hem en zijn gezin gelden n.l. in alle opzichten dezelfde re gelingen als voor de Duitsche soldaten. Er worden extra-levensmiddelen- en -kolenbonnen verstrekt, etc. Vrouw en kinderen kunnen zoo noodig ge durende eenigen tijd in mooie rusthuizen worden opgenomen, bij voorkomende moeilijkheden ver leent een speciaal daarvoor aangestelde verbin- dingsstaf hulp. De NSKK-Gruppe Luftwaffe zal, nu de laatste phase van den strijd, naar het zich laat aanzien, weldra zal aanbreken, op volle toeren moeten draaien. Daarom is het zaak, de gelederen tijdig zoo hecht raogelijk te maken. Meldt u bij het werfkantoor van de NSKK-Gruppe Luftwaffe, Lange Vijverberg 10, Den Haag, want: OOK GIJ BEHOORT BIJ ONS. DRIE DOODVONNISSEN. Naar de Höhere S.S.- und Polizeiführer „Nord- west” mededeelt, heeft het Polizeistandgericht Amsterdam den eigenaar van een drukkerij Fran- ciskus Duwaer uit Amsterdam, geb. 1 Januari 1911, ter dood veroordeeld. De veroordeelde had van de helft van 1943 af tot aan zijn arrestatie op 8 Juni 1944 in zijn druk kerijbedrijf voor een weerstandsgroep, die over verscheidene provincies in Nederland verspreid was, formulieren voor persoonsbewijzen, bene vens zegeltjes en contrölezegels voor persoonsbe wijzen, in grooten omvang vervalscht. Het Poli zeistandgericht nam aan, dat.de voortgezette aerie van den veroordeelde in staat is geweest de o*pen- bare orde in het bezette Nederlandsche gebied in gevaar te brengen en heeft hem overeenkomstig par. 1 van de Verordening op de bescherming van (Nat.-Soc. Vrouwen-Organisatie). De ruime vergaderzaal van hotel Tjaarda met haar lange rijen gedekte tafels was voor deze gelegenheid prettig versierd met groen en bloemen en er heerschte van begin tot eind een opgewekte stemming, dank zij ook de af en toe aangeheven strijdzangen en Friesche of vaderlandsche liederen, deze laatste onder de be kwame leiding van de landelijk zangleidster mej. Grüson. De districtsleidster mevr. GeertsmaKrul te Heerenveen, riep in haar openingswoord allen een hartelijk welkom toe, in ’t bijzonder de lande lijk leidster, mej. Couzy, en mej. Grüson. Het stemt ons verheugd, aldus spreekster, dat we onze leidster weer eens in ons midden hebben; vooral in dezen tijd is het noodig. Het bezielt ons weer met nieuwen moed en kracht temidden van de vele zorgffh en gevaren. Ook doet het ons plezier, dat zoovelen nog gehoor hebben gegeven aan on zen oproep om hier aanwezig te zijn en zich blijk baar niet hebben laten afschrikken door lucht alarm en wat er aan vast zit; onze Friesene N.S.V.O.-sters toonen daarmee trouw en plichts gevoel. Wij beschouwen het als een voorrecht deze vormingsbijeenkomst, dit midzomerfeest op den langsten dag te kunnen bijwonen; moge het een prettig verloop hebben en rijke vruchten afwerpen voor onze organisatie. Mevr. Tjallema uit Finkum hield vervolgens een kernachtig toespraakje eveneens in de Frie sche taal, waarin ze wees op het belang van dagen als deze, welke den onderlingen band weer eens versterken. Spreekster wekte op trouw te zijn en te blijven, vertrouwen te blijven koesteren en zon der angst voor de gevaren onzer dagen een voor beeld te zijn van gerustheid op wat ons nog te wachten mag staan. Laat ons vasthouden aan ons ideaal, den nieuwen tijd moedig en trouw tege moet gaan. We hebben in het afgeloopen jaar heel wat geleerd, en dit heeft ons nog versterkt in de vaste overtuiging, dat de nieuwe wereld komt. Op dagen als deze scheppen we weer frisschen moed en daarom zijn we er blij mee, daarom zijn ze voor ons allen van zoo groote beteekenis. Tijdens den bijzonder gezelligen koffiemaaltijd gaf mej. Duursma uit Drachten een bijdrage, waarin verschillende vraagstukken van dezen fel- bewogen dramatischen, doch ook grooten tijd op ernstige wijze werden belicht, om er de noo- dige leering uit te trekken. „De landelijk zangleidster zal ons laten zingen”, zoo stond op het programma, en mej. Grüson hééft het gedaan op een wijze, welke niet slechts boven allen lof verheven is, doch ook het ge- wenschte succes had: de dames hebben gezongen „as klysters”, uit volle borst en met geestdrift Mej. Couzy, landelijk leidster, hield vervolgens in den tuin, in de heerlijk vrije natuur, al ging dan de zon schuil achter een donkere lucht (het beeld van onzen tijd, aldus spreekster), een toe spraak, waarin ze wees op de schoonheid van den zomertijd, van licht en zon en leven, ’t Is,thans geen tijd om feest te vieren, maar wel om té spre ken over het licht dat komt en over levensblijheid, juist nu we telkens weer in aanraking komen met zoo veel, dat dezen tijd zwaar en donker maakt. We zijn hard achteruitgegaan de laatste jaren; het laagste in den mensch komt meer en meer boven, inbraak en diefstal zijn aan de orde van den dag, overal is moreele verwildering, alle remmen schijnen weggeslagen, vooral bij de jeugd. Voortdurend worden we geschokt door sluipmoorden, door bombardementen en beschie ten van treinen; ook in ons land is er in het laatste jaar veel leed en ellende geleden, ’t Beste is rustig door te gaan met wat we onzen plicht achten, doch daarnaast is het goed ons te bezin nen op het vele mooie, dat in dezen donkeren tijd ook naar boven komt, dingen, waarvoor wij nat.- socialisten meer dan anderen oog hebben. Spr. wees op prachtige staaltjes van moed en plichts betrachting, op kameraadschapsgeest en saam- hoorigheidsgevoel, offerbereidheid en trouw aan het gegeven woord, in het kleine zoowel als in het groote, diep treffende dingen vaak, die juist in dezen zwaren tijd naar voren komen, ons het leven nog meer doen liefhebben en daarin een groote rol spelen. Zij schetste de schoonheden van de natuur waarvan we vooral kunnen genieten in een mooie omgeving als deze. Ook wijzelf kunnen warmte uitstralen, altijd weer, en dat zal ons eigen léven warmer, lichter, gelukkiger maken. Het heele leven is leed èn strijd, en juist die strijd geeft aan het leven diepte en inhoud. Laten daarom onze vrouwen weerbaar zijn, d.w.z. flink en ferm en fier temidden van de stormen onzer dagen de toekomst tegemoet gaan, wat die ook brengen moge, vol vertrouwen en plichtsbetrachting, ieder op haar post. Moge hier in Oranjewoud het vlam metje in uw harten hooger zijn gaan branden, op dat gij u zelf er aan kunt warmen en ook bij an deren het licht ontsteken De middag werd verder doorgebracht met een opgewekt thee-uurtje, op gewaardeerde wijze aangevuld door bijdragen van de dames Veenstra en Geertsma, zang, gezelligen kout en besloten met een pittig woordje van de districtsleidster. ust der ten en op lie :ie 1 ie I DRINGENDE WAARSCHUWING. Weest zuinig met gas en electriciteit. Van overheidswege wordt er met nadruk op ge wezen, dat bezuiniging op het verbruik van gas en electriciteit zoowel voor het huishouden als voor de industrie meer dan ooit dringend noodza kelijk is. Indien het publiek hiertoe niet vrijwillig medewerkt door minder gas en electriciteit te ge bruiken, zijn zeer ingrijpende maatregelen te ver wachten. Dat is de opvatting van de „bevrijding” van Europa der Anglo-Atnerikaansche terreurvliegers. Zij legden de stad St. Ló geheel in puin. Honder den Fransche burgers kwamen bij deze „bevrij- dingsdaad” om het leven. (P.K. Venneman PBZ/R P s) EEN NIEUW DUITSCH WAPEN. De Engelsche minister van Binnenlandsche Za ken, Morrison, heeft vorige week Vrijdagochtend in het Lagerhuis de sensationeele verklaring af gelegd, dat de Duitsche legerleiding voor het eerst gebruik heeft gemaakt van onbemande vliegtui gen, een soort reuzenbommen. Met dit „vergel- dingswapen” zijn daarna aanhoudend overdag en ’s nachts aanvallen ondernomen op Londen en op plaatsen in Zuidoost-Engeland. Het A.N.P. meldde dienzelfden dag o.m. uit Berlijn dat in de pers conferentie Stabsleiter Sündermann had ver klaard, dat de Duitschers gebruik maken van een voor den vijand absoluut nieuw anti-invasiewapen, dat, aldus de interpretant van het O.K.W., van de allergrootste militaire beteekenis kan worden. Het is een operatief wapen. Stabsleiter Sünder mann verklaarde, dat de Anglo-Amerikanen nooit aan een dergelijke vergelding hebben geloofd en dat zij de woorden en de waarschuwingen van Adolf Hitler steeds in den wind hebben geslagen. Reeds bij het begin van dezen oorlog, op 1 Sep tember 1939, heeft de Führer gezegd, dat hij geen oorlog tegen vrouwen en kinderen wenschte te voeren. Voor de Engelschen beteekende dit echter geen vrijbrief en later ,toen de bommenoorlog te gen de Duitsche burgerbevolking was begonnen, heeft de Führer gezegd, een tegenmaatregel te zullen nemen en wel zoo, dat den Britten hooren en zien zou vergaan. Als de „New York Times” op 8 September 1943 schrijft, dat de bom de beste leermeester voor het Duitsche volk is, dan, aldus Sündermann, hebben de Britten thans de gelegen- heid iets te leeren. Van welingelichte militaire zijde te Berlijn wordt medegedeeld, dat voorloopig ook van Duitsche zijde geenerlei technische bij zonderheid over het vergeldingswapen zal worden verstrekt en dat men zich slechts aan een alge- meene mededeeling zal houden. Men is hier van meening, dat het nieuwe wapen bij de verdere ontwikkeling van de invasie een rol van beteeke nis zal gaan spelen. In de Wilhelmstrasse noemt men het gebruik van een bijzonder doeltreffend projectiel tegen Engeland een zuiver militaire aangelegenheid, waarover van politiek standpunt vooreerst niets kan worden gezegd. De verkla ring van den Britschen minister van binnenland- sche zaken, Morrison, over ’t gebruik van ’t nieu we Duitsche wapen is, zoo verklaart men in polk tieke kringen te Berlijn, voor wie tusschen de re gels kan lezen en Britsche methodes en toestan den kent, „dramatisch”. Hiermede meent men hier het eerste effect van het nieuwe Duitsche wapen het best te kunnen karakteriseeren. De sedert den nacht van Donderdag op Vrijdag voortdurende aanval met nieuwe projectielen op Zuid-Engeland en het stadsgebied van Londen heeft, naar uit luchtverkenningen blijkt, reeds een vernietigende proeving bestand zouden blijken. Zou men tot evacuatie van de stad overgaan, dan zou dat prac- tisch kunnen beteekenen, dat de geheele stad aan verwoesting wordt prijsgegeven, omdat de be strijding van branden bij de afwezigheid van de huisbewoners ernstig zou worden bemoeilijkt. Bij al deze overwegingen dient men echter wel te bedenken, dat het stadsgebied van Londen bui tengewoon uitgestrekt is, zoodat de projectielen reeds in zeer groote massa zouden moeten vallen om dergelijke verschijnselen als hier geschetst te weeg te roepen. Bovendien kan men een verge lijking maken met de stad Leningrad, welke maandenlang aan de beschieting van de zwaarste Duitsche artillerie was blootgesteld, maar waar, naar ten slotte gebleken is, het leven toch zoo goed en zoo kwaad als het ging, voortgang vond. Het is geen wonder, dat de geheele .wereld zich in spanning afvraagt of de bovengeschetste ver schijnselen zich zullen voordoen. Binnen enkele dagen zal ongetwijfeld duidelijk worden of de Duitsche verwachtingen in dit opzicht in vervul ling zullen gaan, of dat de Britten met hun tra- ditioneele taaiheid er in zullen slagen deze ge varen te boven te komen. Intusschen geeft de nieuwe wending, welke de oorlogvoering met den dynamiet-meteoor heeft'genomen .aanleiding tot duistere vermoedens. De Engelsche luchtvaartdes- kundige Oliver Stewart zou, volgens berichten uit neutrale bron, in de „Evening Standard” tot de conclusie zijn gekomen, dat het nieuwe wapen „in experimenteel opzicht uitermate belangrijk is” en hij meent, dat het mogelijk het voornaamste wa pen van den luchtoorlog der toekomst zal worden. Hetwelk voor de menschheid weinig rooskleurige perspectieven opent. Zullen er naar de Engel sche visie in de toekomst inderdaad geen win naars en verliezers, maar nog slechts overleven den en vernietigden zijn?” Comb, van SNEEKER NIEUWSBLAD (Drjjfhout's Nieuwsblad en Nieuwe Sneeker Courant) en DE JONG’S NIEUWSBLAD, Bolsward. Verschijnt eiken Vrijdagavond. Leesgeld 0.75 per kwartaal bij vooruit betaling. Losse nummers 10 Ct. HoofdredacteurL. Klezebrink, Sneek. Plaatsverv. hoofdredacteur: O. Smit, Sneek K. 2243 '.anties. B es ge- fl in het q Uging erk. i orden I 1 Mu- I uitwerking. De Zuidkust van Engeland was in de nachtelijke uren floor, een van verre zichtbaren vuurgloed over het Kanaal waarneembaar. Waar de nieuwe projectielen den grond raakten, ont stonden branden van een omvang als Engeland nog niet heeft gekend”. De correspondent te Berlijn van de Courant, het N. v.. d. Dag, meldde Maandag nog over het pro jectiel’ Wanneer men de positieve vraag stelt of het Duitsche publiek uitbundig verheugd is over het begirt* van de „vergeldingsactie”, dan moet het antwoord luiden: neen. Wel heerscht in breede kringen groote voldoening, doch deze wordt ge temperd door het besef, dat het hier een wapen geldt van zeer krachtige uitwerking, en dat de oorlog hiermede in een nieuw stadium is getre den, dat zeer onverkwikkelijke aspecten zou kun nen vertoonen. Het zal thans meer dan ooit hard tegen hard gaan en wie, zooals de Berlijners, aan eigen lijf en goed heeft ondervonden, wat dat be- teekent, weet dat deze ontwikkeling van men- schelijk standpunt bezien als ernstig moet worden beschouwd. Bezadigde ernst heerscht in Duitsche militaire kringen, die zich verre houden van de wilde fan tasie van het publiek, en die zich ook ten opzichte van de uitwerking van het nieuwe wapen niet la ten verleiden tot bombastische voorspellingen. In sobere bewoordingen geeft men te kennen, dat men over deze uitwerking tot dusverre niet onte vreden is, en dat men als gevolg daarvan een wezenlijke belasting van de Anglo-Amerikaansche invasie-machinerie verwacht. Men wijst er voorts op, dat het hier nog slechts gaat om het begin van de actie tegen het Britsche eiland, zoodat men te Berlijn weinig waarde hecht aan de officieele Britsche verklaringen, als zou men aan deze actie geen overdreven beteekenis moeten toekennen. Geleidelijk zal de intensiteit van de beschieting toenemen, aldus verzekert men te Berlijn, en bovendien zullen nog andere ver rassende wapenen en afweermiddelen in gebruik worden genomen. Men heeft in de afgeloopen maanden van Duitsche zijde herhaaldclijk de ver klaring kunnen hooren, dat een invasie door Duitschland o.m. zou worden bestreden met be paalde militaire verrassingen; blijkbaar vormt de dynamiet-meteoor een van die nieuwe middelen. Wat is er dus werkelijk op het Britsche eiland aan de hand Hoe reageert het Engelsche publiek op de beschieting? Het is uiterst moeilijk zich daaromtrent een objectief oordeel te vormen. Wanneer de Britsche radio mededeelt, dat er Za terdagmiddag in de omgeving van Londen zooals altijd druk bezochte cricket-matches, voetbalwed strijden en paardenraces plaats vonden, dan is dat nog geen bewijs ,dat de uitwerking van de „robot- planes” niet au sérieux genomen wordt, want ter zelfder tijd maakte de Engelsche berichtendienst melding van het feit, dat een speciale commissie van militaire deskundigen en vooraanstaande ge leerden het thans afgeloopen week-end aan de Engelsche Zuidkust zou doorbrengen om de mysterieuze „helhonden” en de mogelijkheden van hun bestrijding te béstudeeren. Ook de speciale instructies aan de Londensche bevolking, welke vet gedrukt in de dagbladen zijn opgenomen, be nevens de schilderachtige beschrij"’nger van Amerikaansche correspondenten, die, ondanks de strenge censuur, hun berichten hebben weten door tc smokkelen, wekken den indruk dat het nieuwe Duitsche wapen geen peuleschil is. Naar het schijnt suizen de projectielen, die soms beschreven worden als bommen met vleugels, dan weer als onbemande vliegtuigen, dan weer als racket-granaten in onafgebroken stroom onder spookachtig geruisch en zonderlinge vuurver- schijnselen, op telkens wisselende hoogten over de Britsche Kanaalkust. Vrijwel zonder uitzonde ring maken de berichten uit Engeland bovendien melding van een geheimzinnig licht, dat de pro jectielen omgeeft. Zij zouden een staart van gloei ende gassen en rook achter zich aanslepen, welke de lugubere aanblik verhoogt en die doet den ken aan de staart van een komeet of aan de. fantasieën van Jules Verne of Wells. In een Amerikaansch bericht wordt het geluid, dat de dynamiet-meteoren maken, gekarakteriseerd als dat van een reusachtige electrische wasch- machine. De projectielen zouden onder he vige vuurverschijnselen ontploffen, en in staat zijn branden en vernielingen van vrij grooten om vang te veroorzaken. Hoewel de Britscbe berich tendienst tevens meldt dat de uitwerking niet grooter zou zijn dan die van een bom van 10001 K.G., welke opvatting te Berlijn echter volkomen in strijd met de waarheid wordt geacht. In wer kelijkheid zou de uitwerking volgens de Duitsche deskundigen veel omvangrijken zijn. Uit de Britsche radio-berichten kan men voorts opmaken^ dat men in Engeland koortsachtig in actie is, het geheime wapen te bestrijden. Zoo deelde Londen gisteren mede, dat de geheele En gelsche luchtafweer in het bedreigde gebied in de afgeloopen dagen is georganiseerd. Langs de we gen, welke naar de Engelsche Zuidkust voeren, kon men overal vrachtwagens met luchtdoel artillerie waarnemen, welke in allerijl nieuwe stellingen betrok. De Britsche burgerwacht, de „Homeguard”, werd eveneens ingeschakeld bij deze afweermaatregelen, en duizenden leden van deze organisatie waren met zware machinegewe ren op weg naar de aangewezen punten. De bedoeling van deze maatregelen schijnt te zijn een reusachtige sperrzone van afweervuur te vormen, een gordijn van staal, dat heel Zuid- Engeland moet afsluiten. Urenlang dreunden de ooren van de bewoners van het Zuidelijk deel van Groot-Brittannië in de afgeloopen nachten van de explosies van duizenden granaten, welke allerlei kalibers hadden en te zamen een vuurwerk vorm den, zooals de wereld nog nooit gezien heeft. Vol gens Engelsche mededeelingen zou het op deze wijze reeds gelukt zijn verscheiden Robot-machi nes in de lucht tot explosie te brengen. In elk ge val schijnt de afweer van de dynamietmeteoren de Britsche deskundigen voor geheel nieuwe pro blemen te stellen. Bestrijding met behulp van jachtvliegtuigen schijnt niet mogelijk te zijn, wat er op zou kunnen wijzen, dat de snelheid van de mysterieuze projectielen grooter is dan die van de Britsche jagers. Het ligt voor de hand, dat de thans toegepaste verdedigingstactiek een ontzag lijk gebruik van munitie vergt, te meer waar de Duitsche legerleiding1 blijkbaar van zins is de be schieting dag en nacht voortgang te doen vinden. Laten wij de materieele uitwerking, welke het nieuwe wapen heeft, voorloopig in het midden ieder mechanisch wapen is in zijn verwoestende werking ten slotte aan zekere technische grenzen gebonden dan mag men toch wel veronder stellen, dat de moreele uitwerking niet gering is. Wanneer het inderdaad juist mocht blijken, dat ook in de Engelsche hoofdstad zelf zonder on derbreken „helhonden” neerploffen of boven de huizen explodeeren, dan lijkt dat een buitenge woon onaangename sensatie voor het publiek, dat ieder oogenblik en op iedere plaats door een explo sie kan worden getroffen. Om min of meer veilig te zijn zou men in dat geval dag en nacht in den schuilkelder moeten doorbrengen, welken men zelfs niet zonder risico zou kunnen verlaten om zich buiten de stad in veiligheid te brengen. De arbeid in fabrieken zou onmogelijk of althans ernstig bemoeilijkt worden en het is de vraag of de zenuwen der burgerij tegen een dergelijke be- Bureau: Firma A. J. OSINGA BOLSWARD Marktstraat 13 TeL 431 Giro 87926 Advertentieprijs: 1 tot 10 m.m. 100 cent elke m.m meer 7 cent Toezending der adv. Donderdags tot 10 uur Verantwoordelijk voor de advertenties A. J. Osinga Bolsward.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1944 | | pagina 1