Verbitterde gevechten in Normandië, Italië en aan het Oostelijk front Vrijdag 30. Juni 1944 BOLSWARDER EDITIE No. 26 3e Jaargang No. 31J NIEUWSBLAD VOOR HET WESTEN VAN FRIESLAND BUITENLAND WEERMACHTBERICHT Y. I GOED VOORGAAN DOET GOED VOLGEN I 'n toto O.H.P.m. n Ji i 1 100 cent 7 cent e B iken- ieren. I zijn >t op «men 100 caS? T cent tot 10 uur enties Bolaward. BOLSW. Giro 81 ust 3er ten )en_ en c-P ie n- :ie A. er ie r- 1- WESTERGOO 5Ch< A V01ko-W ■anties. es ge- I in het q tiging erk. I 'orden I i Mu- I Bureau Firma A. J. OSINGA BOLSWAxU Marktstraat 13 Tel. 451 Giro 8792t> Advertentieprijs: a 1 tot 10 mnn. elke m ju. meer Toezending der adv. Donderdags tot 10 uur Verantwoordelijk voor de advertenties A. J. Osinga Bolswara zon- i het lijke teil- be- lige I van I Over den strijd in Italië zei luitenant-generaal Dittmar voorts, dat de slag in midden-Italië het karakter draagt van een afleidings- en bindings- aanval van den grootsten omvang. Van dit stand punt moeten de vorderingen van den tegenstan der beschouwd worden, die er niet in is geslaagd den nagestreefden operatieven doorbraak tot stand te brengen, doch wiens geheele actie door de Duitsche divisies omgezet is in een frontaal uitgevoerd, aan verliezen rijk volgen. De uithou- dingskracht van de troepen van veldmaarschalk Kesselring zal van belangrijken invloed zijn op de gebeurtenissen aan het invasiefront. Uit alle berichten blijkt dus wel dat de strijd het hoogtepunt nadert. Dat daarbij natuurlijk ook de aandacht op het nieuwe Duitsche wapen VI blijft gevestigd spreekt vanzelf. De Berlijnsche B-correspondent van het jk.N.P. meldt I Een letter en één cijfer, dat is alles. Meer naam heeft de onprozaische, materialistische techniek Duitschlands geheime wapen niet toegedacht. In de jarenlang hermetisch van de buitenwereld af gesloten en voor den vijand onvindbare en onver woestbare constructiewerkplaats werdén nimmer de woorden dynamiet-meteoor of robot-vliegtuig uitgesproken. De technicus fantaseert niet. Hij is realist van top tot teen en zelfs de lange inge nieur die, naar zijn zeggen toch zoo graag de werken van de Fransche romantici leest, vertelt ons, dat hij in de afgeloopen jareh alleen maar in cijfers en letters geleefd heeft. Of hij ons niet iets kan vertellen? Dat gaat niet. Wie dan de uitvinder is? Dat weet hij wel maar hij zegt het niet. Hij glimlacht vriendelijk en meenij, dat alle vragen onnoodige energie-verspilling zijn. Dus er is niets geheimzinnigs aan den dynamiet-meteoor Natuurlijk is hij gecompliceerder dan een voet- Over den gende De strijd invasie-operatie gewórden tot den grootsten be slissenden zeeslag van den oorlog, aldus luidt het oordeel van militaire kringen te Tokio. Dit is juist voor wat betreft de van weerszijden in den strijd geworpen vlootstrijdkrachten als ook voor den grootschen opzet van de Amerikaansche strategische conceptie, die de afstand van Pearl Harbour naar Tokio met één stag van de Marshall- groep uit met een derde vermindert. Naar kapitein ter zee Koerihara van het Ja- pansche hoofdkwartier verklaart, zou een sterk steunpunt op Saipan de vijandelijke groote bom menwerpers tot een voortdurend gevaar voor Tokio, alsmede voor de 'Philippijnen maken. Naar Koerihara verder verklaart is het Japansche op perbevel bereid het hoofd te bieden aan het vij andelijke voornemen en heeft het derhalve de sterkste land-, lucht- en vlootstrijdkrachten in deze wateren in den strijd geworpen. De samenstelling der vyandeitjkc vloot, die se- J het TrasimeenscLe meer ^behaalden bnze divisies wederom een volledig afweersucces. Herhaalde, met geconcentreerde infanterie- en pantserstrrjd- krachten ondernomen doorbraakpogingen werden hier in gevechten op korten afstand uiteengesla gen, waarbij een aantal vijandelijke pantserwa gens werd stukgeschoten. Een plaatselijke pene tratie werd afgegrendeld. Bij de zware afweer- gevechten in dezen sector hebben zich de le val- schermjagerdivisie onder luitenant-generaal Heidrich en de 334e divisie infanterie onder ge neraal-majoor Boehlke door bijzondere dapper heid en standvastigheid onderscheiden. In den centralen sector van het Oostelijke front hebben de bolsjewisten in het verloop van de verbitterde afweerslag op eenige plaatsen verder terrein gewonnen. De garnizoenen van Bobroeisk en Mogilef boden den met overmachtige strijd krachten aanvallenden vijand feilen tegenstand. Oostelijk van den midden- en bovenloop van de Beresina alsmede ten zuiden van Polozk duren de zware gevechten met de opdriifgende bolsje wisten voort. Ten zuidoosten van Polozk zijn nieuwe vijandelijke aanvallen met verliezen voor de bolsjewisten mislukt. Bij de gevechten ten zuidoosten van Pleskau heeft zich de Oost-Prui- sische 121e divisie infanterie onder bevel van kolonel Loehr voortreffelijk geweerd. Formaties slagvliegers mengden zich doeltref fend in de gevechten te land en brachten den vij and zware verliezen toe aan menschen en mate riaal. Een formatie lichte Duitsche en Finsche zee- strijdkrachten beschoot in de Finsche Golf Sovjet-Russische batterijstellingen op het eiland Narwi en bracht een vijandelijk bewakingsvaar- tuig tot zinken. Een formatie Amerikaansche bommenwerpers deed gisteren een aanval op het stadsgebied van Boekarest. Duitsche en Roemeensche jagers haalden 12 vijandelijke vliegtuigen, waaronder 10 viermotorige bommenwerpers, omlaag. Forma ties Amerikaansche bommenwerpers onderna men gisterochtend een terreuraanval op de stad Saarbrücken, des nachts wierpen enkele Brit- sche vliegtuigen bommen op hét Rijnlandsch Westfaalsche gebied en op het gebied van Saar brücken. een vijandelijke stoottroep volkomen vernietigd. In het gebied van Cherbourg blijven zich nog altijd talrijke steunpunten van het leger, van de marine en de luchtmacht dapper en plichtsge trouw verdedigen. Zij vormen voor het binnen varen in de haven van Cherbourg daardoor» nog altijd een belemmering, hoewel de puinhoopen van de stad in het bezit van den vijand zijn. Ook in het Noordoostelgke en Noordwestelijke deel van het schiereiland Cherbourg handhaven zich nog eigen steunpunten in onwrikbare standvas tigheid”. De correspondent te Berlijn der N. R. Crt. be richtte Dinsdag aan zijn blad De steeds zwaarder wordende druk, welken de geallieerden thans aan drie zijden op het Duitsche front oefenen, de strekking van de commentated in de Berlijnsche politieke en militaire kringen en de ontwikkeling van de laatste dagen vooral, hebben hun. invloed op de aldaar heerschende stemming niet gemist: Zij is, zooals een Duitsch persbureau gisteravond vaststelde, ernstig. Hoe wel de gevechten nog in het stadium van begin zijn en wij slechts den aanvang beleven van de groote operaties, ziet men in, dat, gelijk de mili taire woordvoerder te Berlijn het uitdrukte, de invasie en het Russische offensief beslissingen van zeer groote strekking zullen medebrengen. De successen van de Amerikanen in Cherbourg en van de Sowjet-Russen, die erin slaagden van Mogilew naar het Westen terrein te winnen en door een tweevoudige actie van het Noord-Oosten en het Zuid-Oosten uit Witebsk te omsingelen, worden niet verheeld. De Duitsche bezetting van Cherbourg die blij kens alle berichten zich met verbetenheid heeft verdedigd, heeft langzaam moeten wijken onder de mokerslagen van de volgens de Berlijnsche militairen kolossale superioriteit van de artillerie, het scheepsgeschut en het luchtwapen van de geallieerden. In een frontverslag werd de situatie zoo ge schilderd: „Terwijl in de lucht jachtbommenwer pers en zware bommenwerpers onder gunstige weersomstandigheden aanvallen ondernemen op batterijstellingen, infanterie-doelen, wegkruisin- gen en verbindingswegen, en dit in massalen om vang en zonder veel onderbreking, trommelen eenige honderden stukken geschut met zeer groot verbruik aan munitie op onze linies en in de stad. Van zee uit mengen zich steeds meer oorlogs schepen in den strijd te land (daaronder ook slagschepen van de types Californië en Prince of Wales), dit in het teeken van een groote nume rieke meerderheid van de tegenstanders aan ma terieel en menschen”. Ook uit de overzichten van de militaire des kundigen blijkt, dat de aanvallers in tegenstelling tot hetgeen oorspronkelijk is aangenomen, toch over zeer zware artillerie te land konden beschik ken, dat zij dit dus zonder groote haven op de een of andere wijze hebben kunnen ontschepen. Het schijnt verwacht te moeten worden, dat spoedig het centrum van de gevechten in Nor- mandië aan het andere deel van het front zal komen te liggen, waar sedert eenige dagen we derom intensieve strijd gaande is in het gebied van Tilly. Men gelooft, dat in de komende dagen de gevechten hier nog aan hevigheid zullen toe nemen en zich niet tot dezen sector zullen be perken. Voor de mondingen van de Orne en Dives zouden de geallieerden althans 350 schepen heb ben samengetrokken, naar schatting in totaal ongeveer 270.000 toij, wat zou kunnen beteeke- nen, dat in het gebied van de Ome-monding een nieuw zwaartepunt wordt gevormd. Engelsche vlooteenheden hebben de kustverde diging ten Oosten van, de Orne beschoten en ook het luchtwapen richt zich met zware aanvallen tegen de eerste Duitsche verdedigingslinies. Het Russische offensief in de richting van de Baltische staten woedt thans aan den geheelen middelsten sector van Pleskau in het Noorden tot Mogilew in het Zuiden. Ook hier wordt een uitbreiding van het front verwacht en men neemt aan, dat de slag in het Oosten zulke hoogtepunten zal beleven als in den afgeloopen winterveldtocht vielen te constateeren. „Op 22 Juni is de ring gesloten dien de tegen standers in Teheran hebben gesmeed”, aldus schrijft een militair criticus. Engelschen, Amerikanen en de Russen zijn nu gemeenschappelijk in den aanval. Zij willen door geconcentreerde ondernemingen de op de binnen ste linie strijdende Duitsche legers vernietigen. Zij zullen zich daarvoor groote inspanningen ge troosten en niets sparen. „Wö zien de veldslagen in hét Westen, Oosten en Zuiden als een eenheid, omdat daarin altijd maar één beslissing kan vallen. Hoe deze beslis- Pro- ram- j laar- 1 toor dert 11 Juni in de wateren van Saipan opereer*, wordt als volgt opgegeven 20 viiegtuigmoeder- schepen, meer dan 10 slagschepen en meer dan 100 transportschepen, met behulp wasrvnw op 16 Juni meer dan twee divisies op het eiland aan land werden gezet. In de gevechten met de Ja pansche luchtmacht en vooral ook mat de Ja- pansche vloot op 19 en 20 Juni leed de vijand een verlies van 28 beschadigde at Sot zinken ge brachte oorlogsschepen. In verband met den omvang vat de nog intact zijnde vijandelrjke slagvioot en de hardnekkigheid van de verdere aanvallen werd ochter te Tokio berhaaidd^k verklaard, dat de totchwer beteaal- VOOR OOGSTJAAR 1945 ZAL NOG 50.000 HECTAREN GRASLAND WORDEN GESCHEURD. De voedselvoorziening is tot dusverre, dank zij de soms ingrijpende en ondanks de vaak niet prettige maatregelen naar omstandigheden goec gegaan. Teneinde te verhinderen, dat tengevolge van inundatiemaatregelen als wel door langzame achteruitgang van de bodemvruchtbaarheid, at voedselvoorziening achteruitgaat, moet, hoeveel opofferingen het ook moge kosten, gebruik wor den gemaakt van bestaande bodemreserves en een meer rationeele productie worden tbegepast. Het is noodig, dat ten behoeve van het oogst- ',jaar 1945 50.000 ha grasland wordt gescheurd. Eensdeels wordt dan gebruik gemaakt van opge spaarde plantenvoedende stoffen, anderdeels" zaï door vermijding van dierlijke producten het ren dement van de producten grooter worden. Het-is een algemeen bekend feit, dat gescheur de graslanden flinke oogsten kunnen geven zon der bemesting te ontvangen. Minder bekend is, dat het voedingsrendement van dirpct voor men- schelijke consumptie geschikte akkerbouwproduc ten twee- driemaal zoo groot is als van dier lijke producten, welke uit voornoemde producten zijn ontstaan als ze door de maag van de koe zijn gegaan. In tijden van groote schaarschte is omzetting van plantaardige producten in dier lijke producten dan ook niet in dien ómvang toe te staan als in normale tijden. Deze 50.000 hectaren zullen over de verschil lende provinciën worden verdeeld; iedere provin ciale Productiecommissaris zal opdracht krijgen een bepaalde oppervlakte voor scheuring te doen aanwijzen. Een gedeelte hiervan, wellicht ongeveer de helft, en voor de klei- en zavelgronden een groo ter deel, zal voor 10 Augustus 1944 geploegd moeten zijn en voor 20 Augustus 1944 met kool zaad ingezaaid moeten worden. Deze oppervlakte koolzaad zal niet in minde ring komen van de verplichting, welke eerstdaags voor koolzaadverbouw oogst 1945 geldend zal worden gemaakt. Als eerste eisch zal worden gesteld, dat het land zich goed leent voor akkerbouw. Een gelijk matige verdeeling, welke tengevolge zou hebben, dat pok aanwijzingen zouden plaats vinden in minder geschikte gebieden, een en ander ter te gemoetkoming aan wel eens naar voren gebrach te billijkheidseischen, zal niet mogen plaats vinden. Algemeen belang gaat voor. Dit zal tengevolge hebben, dat in sommige ge bieden sommige boeren in het bijzonder zwaar zullen worden belast. Het is jammer, dat hiertoe moet worden overgegaan. In tijden van gtooten nood echter moet het persoonlijk belang wijken voor het algemeene belang. Het algemeene be lang nu eischt, dat er voedsel komt, opdat de- genen, die van de distributie afhankelijk zijn, hun rantsoen levensmiddelen kunnen blijven behou den. Dit is een eisch, waarvan niet afgeweken kan worden en waarvoor, hoe hard het ook moge zijn, het persoonlijk bejang van den boer moet wijken. Een ieder, wiens denken en voelen zich beweegt buiten zijn eigen kleine terrein, zal zich hiec tenslotte mee kunnen vereenigen en die medewerking verleenen, welke van hem gevraagd wordt. Overwogen wordt een scheurpremle te ver strekken van 500.per ha, als boven de ge wone verplichting op dit gescheurde grasland koolzaad wordt verbouwd. Aan een bedrag van 400.— wordt gedacht, als op dit gescheurde grasland extra aardappelen worden geteeld, ter wijl voor granen, peulvruchten en andere gewas sen met uitzondering van groenvoedergewassen 300.zal worden voorgesteld. Degenen, die op het gescheurde grasland extra koolzaad verbouwen, ontvangen in den winter 1945/’46 een hoeveelheid, koolzaadkoek, welke ge acht kan worden de productie van die extra op pervlakte te zijn. Uit den oogst 1944 zal aan de betrokkenen in den winter 1944/’45 een voorschot worden ver leend van ongeveer 400 kg per ha extra met kool zaad op gescheurd grasland verbouwd. Aangezien het ook in de bedoeling ligt deze groep van scheurders een zekere hoeveelheid pulp te verstrekken, zal worden overwogen hiervoor droge pulp te krijgen, welke dan wellicht ge mengd met de koolzaadkoek tot een koekje zou kunnen worden verwerkt. Wanneer dit gesteld zou kunnen worden op 400 kg per ha, dan zou totaal 800 kg koolzaad-pulpkoek kunnen worden verstrekt. Er wordt per ha te scheuren grasland vrijstel ling van 1000 kg hooi per te scheuren ha ver leend op de in den winter 1944/45 verplicht te leveren hoeveelheid hooi, met dien verstande, dat de vrijstelling nimmer grooter kan zijn dan de totale verplichting in dien winter. Deze compensaties gelden slechts voor ge scheurd grasland 1944/45, dat met koolzaad is beteeld. Voor de te scheuren oppervlakte met andere gewassen beteeld dan met koolzaad, zal een sui- kerpremie van 30 kg per ha worden gegeven. Dit geldt uit den aard der zaak niet, indien op hét gescheurde land voedergewassen worden ver bouwd. Tenslotte zal getracht worden een regeling te ontwerpen, waarbij de in den herfst 1943 vrijwil lig gescheurde oppervlakten ongeveer gelijke com" pensaties krijgen als de thans verplicht te scheu ren graslanden. Scheuroverdracht zal niet worden toegestaan; een ieder, die voor scheuring geschikt grasland heeft en van wien overigens verwacht mag wor den, dat hij in de eerste 2 a 3 jaren een redelijke akkerbouwpremie kan bereiken, zal moeten wor den aangeslagen. Dit geldt b.v. ook voor de eerste klasse vee fokkers; alleen zal den Rijksveeteeltconsulent van hét betrokken gebied een zeer beperkt aantal ha vrijstellingen beschikbaar gesteld worden, welke na verkregen machtiging van den Regee- ringscommissaris voor de Bodemproductie kun nen worden uitgereikt aan enkele van de meest vooraanstaande rundveefokkers. Uiteraard zal dit tot zeer enkele beperkt mogen blijven en al leen daar, waar het landsbelang het eischt, dat ze niet al te zeer worden belemmerd in het vóórt brengen van zeer hoogwaardig fokvee. Naast nog nader bekend te maken boeten en hooge straffen zal bij nalatigheid een automa tische zware hooilevering in den winter 1944/’45 in werking treden. strijd in het Verre Oosten het vol- or£ het eiland Saipan is van een Foto O.H P.m. Ook thans weer strijden Neder landers voor Europa’s vrijheid ter zee, in trouwe verbondenheid met hun Duitsche kameraden. Comb, van: SNEEKER NIEUWSBLAD Drijfhout's Nieuwsblad en Nieuwe Sneeker Courant) en DE JONG'S NIEUWSBLAD, Bolsward. Verschijnt eiken Vrijdagavond. Leesgeld ƒ0.75 per kwartaal bg vooruit betaling. Losse nummers 10 et. HoofdredacteurL. Kiezebrink, Sneek. Plaatsverv. hoofdredacteur: C. Smit, Sneek K 22« sing er moet uitzien, wil het Rijk niet ondergaan, dat weet de Duitsche soldaat of, naar de mili taire woordvoerder te Berlijn in het licht stelde, het gaat nu voor Duitschland om alles”. De Völkische Beobachter wijdt een artikel aan de voornaamste militaire doelstellingen der Duit sche legerleiding en schrijft, dat deze doelstellin gen onverandjrd zijn gebleven. Zij komen hierop neer: in het Westen zal men voor den tegenstan der die hier een beslissing tracht te forceeren niet uitwijken doch inderdaad slag leveren. In een vermoedelijk lange reeks van slagen en ge vechten, heeft het Duitsche opperbevel het voor nemen om eerst in het Westen de beslissing te doen vallen en pas daarna met volle kracht aan het Oostelijke front op te treden. Hiermede heb ben de Oostelijke Duitsche legers voorloopig tot taak, tegenover een numeriek sterkeren vijand op te treden. Iedere Duitsche soldaat is hier ech ter dusdanig grondig geschoold in de door het opperbevel gevolgde tactiek, dat de 'tegenstand, die nu eens bestaat uit stand houden en dan weer uit distantieeren, geen dógenblik te kort schiet. In het Westen heeft de Duitsche leiding de troe pen nog niet voor den definitieven aanval op het invasieleger doen aantreden. De Duitsche troe pen in het Westen wachten, ^weliswaar in span ning doch ook met geduld, het bevel daartoe af. De Duitsche strijdkrachten zijn bereid de beslis- sc tde worsteling met het invasieleger te begin nen. De verdedigers van Witebsk en van Cher bourg vervullen, ieder op zijn wijze de voor waarden daartoe, want door hpn taaien weer stand is het de Duitsche leiding mogelijk, haar onderdeden voor den beslissenden strijd zoo gunstig mogelijk te groepeeren. Ook de Berlinef Lokal Anzeiger onderstreept de beteekenis der verdediging van Cherbourg voor het verdere verloop van den strijd in het Wes ten. „Het Duitsche opperbevel”, aldus het blad, „heeft zijn maatregelen getroffen”. Het blad ken schetst de huidige militaire situatie in het Wes ten als „den eersten stormloop van den vijand, die gekomen is in den omvang dien men had ver wacht”. Luitenant-generaal Dittmar zeide in zijn Dins dag uitgesproken radiovoordracht over Cher bourg „Een vroegtijdige verovering zou van be slissende beteekenis hebben kunnen zijn voor de voortzetting van de invasie. Thans drie weken na het begin van de invasie, is het nut, dat de tegenstander binnen afzienbaren tijd daaruit kan trekken niet meer zoo groot, aangezien er tijd genoeg is gebleven om de haveninstallaties te vernielen. Maar ook in een ander opzicht hebben drie weken strijd om de vesting Cherbourg ope ratieve vruchten afgeworpen. Haar weerstand, vooral echter de activiteit van haar garnizoen in de gevechten te land gedurende de beide eerste invasieweken, heeft aanzienlijke krachten van den tegenstander gebonden in een tijd, dat deze, vooral met een in de eerste dagen veroverde groote haven in den rug, het bruggenhoofd wel licht zouden hebben kunnen maken tot een springplank \joor de beslissende operatie, die in het voornemen lag. Dat wij deze tijdruimte ge bruikt hebben om onze krachten te groepeeren en den opmarsch voort te zetten, dat zal nog blijken”. De 22 Juni begonnen zomercampagne aan het Oostelijke front heeft zich gedurende het week einde verder zuidwaarts uitgebreid, aldus schrijft de N. R. Crt. Het offensief is in dit eerste sta dium gericht tegen de linie van steunpunten in Wit-Rusland, welke tot dusver iederen druk zoo danig hadden weerstaan, dat het front daardoor zijn eigenaardigen rechten hoek tfen Noorden van de Pripet-moerassen had gekregen. Deze ruimte op te vullen en daarmee tevens de Baltische zone bereikbaarder te maken ligt thans ongetwijfeld in hft plan van het Roode leger. Bij vorige gele genheden had het dit o.a. trachten te verwezen lijken, door, oprukkend langs de Beresina en den spoorweg GomelMinsk, achter de genoemde Duitsche steunpunten-linie te komen, nadat rechtstreeksche aanvallen slechts de bezetting van de sterkte Rogatsjew hadden opgelevérd. Thans wordt de oplossing blijkbaar gezocht in een combinatie van beide mogelijkheden, want we vernemen, dat er, behalve de directe of om vattende ^Qties tegen Witebsk, Orsja en Mogilew, ook een operatie ten Westen van Rogatsjew tegen Bobroeisk wordt uitgevoerd. Deze stad bevindt zich daar, waar de spoorweg GomelMinsk over de Beresina gaat. Wat de overige steunpunten aan de Wit-Russische linie betreft, schijnen de grootste veranderingen als gevolg van een zeer sterke concentratie der aanvallende strijdkrach ten ontstaan te zijn aan het Noordwestelijke en het Zuidwestelijke einde van den frontboog rond om Witebsk, welke reeds bij het begin van het nieuwe offensief aanwezig was. De verbitterde gevechten in dezen sector worden door de oor logscorrespondenten als voor beide zijden verlies rijk beschreven en Witebsk zelf wordt thans een bastion diep in de Sowjet-Russische linies ge noemd. Aan gene zijde van de stad werd gedu rende het weekeinde om den overgang van de Dwina gestreden. Tusschen de steunpunten in is de verbindende spoorweg, deel van de groote lijn van Leningrad naar de Oekraine, het voorwerp van strijd en hetzelfde geldt voor de straatwegen en spoorlijnen van Smolensk over Witebsk en Dünaburg naar Riga en van Smolensk over Minsk naar Warschau, die de genoemde dwars verbinding kruisen. Alle berichten bevestigen thans de sterke sa mentrekking van aanvallende strijdkrachten aan het Wit-Russische front, met name wat aangaat de artillerie en de vliegende artillerie van de slagvliegtuigen. Dat het Roode leger zich in hooge mate op deze wapens had toegelegd met het oog op een strijd, welke in de eerste plaats om vaste en lang voorbereide hoofdstellingen zou moeten gaan, is reeds eerder opgemerkt. Naar verhouding van deze aanvalsmiddelen moet ge- durende de eerste dagen van het offensief zelfs het gebruik van tanks minder belangrijk zijn ge weest, hoewel op zich zelf beschouwd toch ook het gebruik van dit wapen zeer aanzienlijk moet zijn, wanneer men afgaat op de opgegeven ver liescijfers. De Duitsche berichten spreken dan bok van een concentratie van troepen en mate rieel op het Wit-Russische slagveld, als tot dus ver zelfs aan het Oostelijke front niet is voor gekomen. Het Duitsche weermacht bericht van Woensdag meldde o.m. over den toestand aan het Oostelijk front„In den centralen sector van het Ooste lijke front duren de verbitterde gevechten in het gebied Bobroeisk en Mogilew voort. Na ontrui ming van de steden Orsja en Witebsk heeft de zware afweerslag zich verplaatst naar het gebied ten Oosten van den midden- en bovenloop van de Berezina. Ten Zuidoosten van Polotsk mislukten herhaalde doorbraakpogingen van de bolsjewie ken. Ten Zuidoosten van Pleskau stortten plaat selijke aanvallen van den vijand ineen”.’ Wat de strijd in Normandie betreft, daarover meldde het Duitsche weermachtbericht van Woensdag „In Normandie lag het zwaartepunt van de gevechten weer in het gebied ten Zuidoos ten van Tilly. Gedurende den geheelen dag vie len sterke vijandelijke infanterie- en pantserfor- maties, door de zwaarste scheepsartillerie onder steund ,ons front aan. Haar stormloop stortte in een als gevolg van den taaien tegenstand van onze dappere divisies, die den vijand door tegen aanvallen op eenige plaatsen het terrein dat den rorigen dag was verloren gegaan weer ontruk ten. Slechts in één sector kon de vijand na een garden, wisselvalligen strijd zijn penetratiegebied «enigermate uitbreiden. Hij leed uiterst zware verliezen aan dooden en gewonden en verloor meer dan 50 tanks. Ten Oosten van de Orne werd zoeker... nu ja, je moet maar op het idee komen. Theoretisch is alles mogelijk, maar practised niet. Alleen als men eenmaal weet hoe de vork in de steel zit, is het een koud kunstje, een robot- vliegtuig in elkaar te timmeren. De moeilijkheid is om .er achter te komen en daarom zeggen wij niets. Ook nu nog niet, nu het wapen massaal gebruikt wordt. Maar er is toch reeds vrij veel over gesproken, werpen wij tegen. De ingenieur lacht. O ja, natuurlijk, hoe meer er over gesproken wordt hoe beter. Wij hebben er zelfs het grootste belang bij en hebben de mooiste sprookjes laten verschijnen. Zoo werd het geheim, dat nog steeds een geheim is, gecompliceerder. Zoo zijn ook nog heel andere geheimen gecamoufleerd, die binnen kort hun existentie op inslaande wijze zullen demonstreeren. Later meldde dezelfde correspondent nog Drie weken geleden sprak men te Berlijn ook al over invasie, rergriding, zomerrrffensief-West, zomeroffensief-Oost, zomeroffensief-Zuid, val van Rome en hernieuwd luchtoffensief. Toen waren echter al deze dingen nog geen concrete feiten, maar vage, in de toekomst liggende mogelijkhe- den, van welke nog niet eens vaststond, of zij alle werkelijkheid zouden worden of niet. Drie weken zijn verstreken eh thans is het zoo ver. Rome is gevallen, de slag in Zuid-Italië ver plaatst zich naar midden-Italië, de invasie be gon met de landing in NoordWest-Frankrijk, ver gelding V 1 is er en over V 2 wordt reeds veel gesproken. Ook het oostelijke zomeroffensief der bolsjewisten is in vollen pmvang begonnen, vol gens sommigen staan 70 tot 80 Russische divisies in de gebieden van Witebsk, Pleskau en Narwa opgesteld. Ook het Russische offensief in Fin land is niet uitgebleven. Men kan thans zeggen dat het Europeesche continent tusschen het Trasimeensche meer en Wiborg, tusschen Witebsk en Cherbourg een gi gantisch slagveld geworden is, waar op on barmhartige wijze over het .lot van Europa zal worden beslist. Niets en niemand wordt gespaard, 50.000 Fransche burgers kwamen reeds om bij de geallieerde landingsoperaties, het schiereiland Cotentin is één groote puinhoop. Te Berlijn, dat ook in deze dagen frontstad is, gaat het leven echter rustig verder. Die rust wordt ongetwijfeld gestimuleerd door de koel bloedigheid, de vastberadenheid en de zelfverze kerdheid, waarmede de opperste leiding van het Rijk haar maatregelen neemt. Men zal dan ook goed doen bij alles wat in de komende weken gebeurt, en dat zal zéér veel zijn, te bedenken, dat thans alles op alles wordt gezet. Daarom zal de opperste Duitsche leiding ook genoodzaakt zijn in de toekomst de radicaalste maatregelen te nemen, die noodig zullen zijn om de overwinning te behalen, maatregelen^ die, dat staat nu reeds vast, ten deele zullen bestaan uit militaire verrassingen van sensationeelen aard. V 1 was slechts het begin. Het D.N.B. meldde .Dinsdag uit Berlijn Het niéuwe Duitsche geheime wapen V 1 is de laatste 24 uur in nog grooter intensiteit in ge bruik genomen. In bevoegde kringen van de Rijkshoofdstad verneemt men hieromtrent, dat de intensiveering van het gebruik berust op de tot dusver gewonnen ervaringen. Zoo heeft men met name de trefzekerheid van het nieuwe wapen aanzienlijk kunnen verbeteren. De C. D. meldde Woensdag uit Stockholm aan het Algemeen Handelsblad: Volgens den Brit- schen radió-omroep hebben de Duitschers thans hun aanvallen met het wapen VI ook tot de graafschappen van Noórd-Engeland uitgebreid. Er ontstond schade en er vielen slachtoffers. Vol gens berichten uit Spanje zou Westminster-Hall door het Duitsche geheime wapen zijn verwoest. Het bericht, dat de Koning van Engeland en zijn familie Londen zouden hebben verlaten, wordt bevestigd. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 29 Juni. Het opperbevel der weer macht maakt bekend: D In Normandië heeft de vijand zijn sterke aan vallen tot bijna 25 K.M. breedte uitgebreid. Bijzonder verbitterd waren de gevechten in het gebied ten zuidwesten van Caen, waar de vijand in het onoverzichtelijk terrein vol struikgewas 'n smalle penetratie kon bereiken. De in de avond uren ondernomen tegenaanval van Duitsche ge pantserde gevechtsgroepen drong de vijandelijke aanvalsspitsen op een uiterst nauw terrein sa men. De vijand leed uiterst zware verliezen aan menschen en materiaal. Alleen één pantserafdee- ling vernietigde daarbij 53 vijandelijke pantser wagens. In dezen sector hebben zich bij de ge vechten der laatste dagen de 12e SS pantser divisie (Hitlerjugend) onder bevel van Standar tenführer en kolonel der Waffen SS Meyer, in het bijzonder de gevechtsgroepen van den SS Sturmbannführer Olb Oetter bijzonder onder scheiden. Ten oosten van de Orne zijn herhaalde, door sterke artillerie ondersteunde aanvallen van den vijand bloedig ineengestort. In het gebied van Cherbourg blijven zich ver scheidene van onze steunpunten tegen de vijan delijke overmacht handhaven. De haven is ver woest, de ingang nog altijd versperd. Een aanval van vijandelijke torpedojagers op de Kanaaleilanden werd door Duitsche beveili- gingsstrijdkrachten afgeslagen. Een van onze pa- trouillebooten maakte daarbij het bedienend per soneel van het geschut van een torpedojager on schadelijk en plaatste van vlak nabij talrijke artillerievoltreffers op het vaartuig. Te vrjande- lijke torpedojager geraakte in brand en werd na een zware ontploffing in zinkenden toestand ach tergelaten. Twee eigen vaartuigen gingen tijdens het harde zeegevecht verloren. Boven het lan- dingshoofd en de bezette westelijke gebieden werden 41 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Londen ligt nu sinds 2. weken onder het onop houdelijke vuur van de V I. In Italië ontstonden gisteren bijzonder ver bitterde gevechten in het gebied ten zuiden en zuidwesten van Siena, waar de vijand geringe vorderingen kon maken. Vlak ten westen van ]hr. Pieter van der Does, 1562-1599 In 1588 vjce-adm. Expeditie naar Spanje met een vloot van 73 schepen en 8000 koppen. Landing op Canarische eilanden met verovering van Allegona. Zet ook gij LI derhalve in voor de toekomst van Uw volk en meldt U als vrijwilliger bij dp Kriegsmarine. Aanmelding staat open voor iederen Nederlander van 1745 jaar en kan geschieden bij de Marineannahmestelle West Zweigstelle Niederlande te Utrecht, alle Hafen- en Ortskommandantqren en bij de Nebenstellen der Waffen-SS, alwaar tevens alle gewenschte inlichtingen worden verstrekt. Ligt het heden, In ’t nu wat worden zal. BILDERDI]K. A «J»

Bolswards Nieuwsblad nl | 1944 | | pagina 1