l ioor Slag in Normandië nog uitgebreid Vrijdag 14 Juli 1944 BOLSWARDER EDITIE No. 28 3e Jaargang No. 3 BUITENLAND NIEUWSBLAD VOOR HET WESTEN VAN FRIESLAND e WEERMACHTBERICHT r 1 (C.N.F./N.A.D.-Kurkens Pas ai, ff 4 WESTERGOO 18.7.44 n i meer 15.7.44 16.7.44 17.7.44 18.7.44 e e ken teren. I zijn st op «men 100 cè3 T cent tot 10 uur' enties Bolsward. he iige van zon iet lijke teil- BOLSW, - Giro 81 ust der ren )en en 1 op ie n- 5e 1 V er 1 ie I k- I de minister van propaganda gezegd, en derhalvt was de eisch een totale mobilisatie voorben oor log van een ieder en de geheele natie met alle materieele en geestelijke reserves, die beschik- KEURINGEN. Het SS-Ersatzkommando deelt mede Iedere gezonde Nederlander kan zich aanmelden, ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-SS, SS-Wachtbataillon in Amersfoort, Landstorm Nederland en de Germaansche SS in Nederland. Personen tusschen 19 en 35 jaar, die aanmel- dingspiichtig zijn voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende de verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na tenminste één jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: gedrag, karakter, prestatie. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmid delen etc. Eveneens verstrekken alle inlichtingen UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 12 Juli. (D.N.B.). Het opperbevel der weermacht maakt bekend: De slag in Normandie is nog tot andere secto ren uitgebreid, het artillerievuur is nog toegeno men. Ten Oosten van de Orne wierpen onze troe pen den bij Colombelles doorgebroken vijand op zijn uitgangsstellingen terug. Ten Zuidwesten van Caen heeft onze tegenaanval verder terrein ge wonnen.. Om Eterville wordt verbitterd gevochten. Ten Zuiden en ten Zuidwesten van Tilly zijn ster ke vijandelijke aanvallen met zware verliezen in eengestort. Ook in den sector ten Noordoosten en ten Noorden van St. Ló zijn de over een breed front ondernomen vijandelijke doorbraakpogingen mislukt. In eenige penetratieplekken wordt nog gestreden. Ten Westen van Airel wierpen Duit- sche pantsertroepen den vijand naar het Noorden terug. Tusschen Vire en St. Eny, ten Noordwes ten van Le Plessis en in deq, sector La Haye du Puits duren de verbitterde afweergevechten voort, zonder dat de vijand er tot dusver in geslaagd is successen van eenige beteekenis te behalen. In het Fransche gebied werden wederom 66 terroristen in den strijd vernietigd. Zwaar vergeldingsvuur van de VI bljft op het gebied van Groot-Londen gericht. In Italië zette de vijand zijn krachtige aanvallen van de Westkust tot in het gebied van Poggibon- si voort. Hij werd met zware verliezen aan dooden en gewonden teruggeslagen. Het zwaartepunt van de gevechten lag gisteren aan weerskanten van den Tiber in den sector ten Zuiden van Cita di Castello. Na een op trommelvuur gelijkend artillerie vuur gelukte het den vijand in gevechten, die met zware verliezen gepaard gingen, 'ons front eenige kilometers naar het Noorden terug te drukken. Ten Oosten van den Tiber brachten tegenaanval len van onze troepen het vijandelijke optreden tot 100 cent 7 cent Toezending der adv. Donderdags tot 10 uur Verantwoordelijk voor de advertenties A. J. Oslnga Bolsward. KENNISGEVING. In den laatsten tijd hebben burgers herhaalde- lijk letsel opgeloopen wanneer zij aan de som matie van patrouilles te blijven staan ter con- tróle van hun persoonsbewijs niet voldeden en trachtten te ontvluchten. Patrouilles van de Weermacht, de Waffen-SS en politie worden er op uitgestuurd, omlaagge- sprongen vijandelijke vliegers, die, ten einde hun vlucht te vergemakkelijken, meestal burgerklee- ding dragen, op te sporen. Wie een poging doet, zich aan de contróle van het persoonsbewijs te onttrekken door te ontwij ken of te vluchten, stelt zich aan het gevaar bloot, voor een vluchtend vijandelijk vlieger te worden aangezien en als zoodanig te worden be handelde In het eigen belang van ieder verdient het aan beveling, op aanjjögp van een patrouille onmiddel lijk te blijven staan en zich te legitimeeren. De patrouilles hebben strenge orders, elke poging tot ontvluchten door het onmiddellijke gebruik van wapenen tè voorkomen. Pro- 1 ram- J Niederlande, Den dj ende richtlijnen Dezer dagen is de nieuwe lichting Arbeidsman nen weer opgekomen. Opgetogen over zijn nieuwe uitrusting verlaat deze Arbeidsman het heilig dom van den fourier „In Normandië zijn, aldus de genoemde corres pondent der N.R.Ct., de Engelschen en Canadee- zen Zaterdag vroeg tot een grooten aanval op Caen overgegaan, die met zeer sterke krachten baar zijn. -Hij eischte verder, dat iedere Duitsche burgei» den zeer gereduceerden levensstandaard in de door den luchtoorlog geteisterde gebieden tot maatstaf van zijn eigen bestaan zou makeh. Een blad schreef in dit verband: „Daarbij mag ook met het geringste gemak geen rekening meer worden gehouden. Hèt uur is te ernstig, dat bekrompen egoïstische overwegingen een rol mo- land doet, kan m e n z i c h staande keuringen melde 812 uur, Arnhem, Café Royal. 812 uur, Zwolle,’Hotel Gij tenbeek. 813 uur, Amsterdam, Dam. 4. 8-12 uur Utrecht, N.V. Huis, Oude- gracht 245. 15—17 uur, Amersfoort, SS-Wachtbatail lon .3, Leusderweg. zoo zal uitzien, als de geldmagnaten uit de City en uit Wallstreet dat van plan zijn. Deze oorlog is gekomen, om de abnormaliteiten van onzen tijd af te slijpen, niet echter om ze tot een staande wet te maken en te vereeuwigen. Het valt ook gemakkelijk te constateeren, dat hij telkens wanneer hij van deze doelstelling afwijkt, in een doodloopende straat geraakt. Zoo is het ook op het oogenblik. Eenige feiten mogen dat bewijzen. De Engelschen en Amerika nen komen naar Europa oni, naar zij beweren, de volkeren van dit continent te bevrijden. Daar toe veranderen zij zijn steden in rookende puin- hoopen, dooden zijn mannen, vrouwen en kinde ren, en waar ze opduiken, werpt de bevolking daarvoor naar hen met steenen en bespuwt ze. En wanneer ze er zijn, dan is het eerste wat ze doen, het openbare leven aan banden te leggen en de corruptie van.de Joden alsmede honger en typhus in te voeren. In het Oosten stormt een wilde soldateska op ons continent los, terwijl dit niets beter weet te doen, dan zich te laten doodbloeden in inwendige gevechten en daarmede het bolsjewisme de in valspoort naar het Westen met eigen hand te openen. Men zou zich kunnen voorstellen, dat op deze wijze militaire feiten geschapen worden, die nooit weer ongedaan te maken zijn. Hoe kleiner het volume aan menschen en oorlogsmateriaal is, waaruit de weerstand tegen het bolsjewisme kan worden georganiseerd, des te geringer worden de resultaten. Zou het bolsjewisme thans b.v. aan de Elbe of aan den Rijn staan, dan zou een conflict met de Engelschen en Amerikanen voor Moskou slechts kinderspel zijn, want zijn oor logspotentieel reikte dan niet, zooals het Duit sche, slechts tot Lemberg, doch tot Wladiwostock. Onder zijn vlag zou, vrijwillig of gedwongen, heel Europa vechten. Hier ligt de absurditeit van de tegenwoordige oorlogssituatie, ja van dezen oorlog in zijn geheel. De oorlog ontwikkelt zich voor den Engelsch Amerikaanschen vijand meer en meer tot een politieken onzin. Het eenige, dat de Westelijke vijandelijke partij kan bereiken is, dat jn den oorlog van allen tegen allen de een den ander vernietigt, en het bolsjewisme ten slotte den bebloeden buit binnenhaalt. Daarmede zou deze oorlog vierkant een farce geworden zijn. Uitge put en uitgestreden, zonder hoop en zonder in- nerlijken samenhang, zouden d^n de volkeren een gruwelijke en duistere toekomst tegemoet gaan. De rijke en gevarieerde cultuur van ons wereld deel zou tot massaproduct worden. Uit de bloeien de steden zouden nederzettingen van leem worden, uit de breede straten zouden landwégen j zou een en kost- >ehe ArW volko-E an ties. 1 es ge- I m het tiging erk. ■orden I i Mu- 4 zou zoo ge- matische karakter van de gebeurtenissen in het Oosten versterken en zoo den neutralen voor spiegelen, dat een catastrofale ontwikkeling aan den gang is. Bij onze vrijwilligers. Onder zeer moeilijke omstandigheden wordt een gewonde kameraad met de grootste zorg in veilig heid gebracht. (SS P.K. Cantzler O/H Ps) i i het achterterrein 295 vijandelijke tanks ver- tigd. De Rijnlandsch-Moezellandsche 342ste f anteriedivisie onder bevel van generaal-majoor ckel, de Rijnlandsch-Westfaalsche 26e infante- i edivisie, onder bevel van kolonel Bromberger, en - - en gevechtsgroep Van de 5e SS pantserdivisie j uitsche volk bevindt zich in gevaar, heet .Wiking”, onder bevel van Obersturmbannführer Mühlenkamp, hebben zich door voorbeeldige standvastigheid onderscheiden. In den centralen sector van het Oostelijke front leveren onze troe pen bij drukkende hitte gevechten met sterke vij- staan. Aan de Adriatische kust zette de vijand zijn aanvallen gistermiddag niet voort. In het Zuiden van het Oostelijke' front heerschte gisteren slechts plaatseljjke gevechtsactiviteit. Hongaarsche troepen deden in het voorterrein van de Karpaten een succesrijken aanval. In den geheelen centralen sector van de Sczcara tot Po lotsk hield de sterke vijandelijke druk aan. Onze divisies hebben zich in het Zuidelijke deel van dit front onder voortdurende zware gevechten verder naar het Westen gedistancieerd. In het gebied van Baranowicze heeft zich de Silezische 28ste divisie jagers onder bevel van generaal-majoor v. Ziehlberg in aanval en verde diging voortreffelijk geweerd. Ten Oosten van Olita werden de aanvallende bolsjewieken door onze pantserdivisies in een te genaanval opgevangen. De verdedigers van Wilna hebben in het westelijke deel der stad herhaalde aanvallen der bolsjewieken uiteengeslagen en tal rijke vijandelijke tanks stukgeschoten. In het ge bied tusschen Oetena en Polotsk zijn krachtige aanvallen der bolsjewieken in nog voortdurende zware gevechten met zware verliezen ineenge stort. Ook ten Zuiden van Noworsjev zijn nog verbitterde gevechten aan den gang. Eskaders slagvliegers mengden zich vooral £en Zuidwesten vkn Wilna en ten Zuidwesten van Dunaburg doel treffend in de geveajiten te land en brachten den vijand in scheervluchten zware verliezen aan men schen en materieel toe. Een sterke formatie Amerikaansche bommen werpers ondernam gisteren, onder bescherming van dichte bewolking, een terreuraanval op Mün chen. Door luchtdoelartillerie werden 27 vliegtui gen, waarvan 24 viermotorige bommenwerpers, vernield. Des nachts wierpen enkele Britsche vliegtuigen bommen op Rijnlandsch-West’faalsch gebied. SS-Feldpost An das SS-Hauptamt, Maastricht Zur Welterleitung an Dienstgraad Naam Veldpostnr. of adres De afzender moet vermeld worden. Dit gpldt alleen voor postverzendingen aan SS-vrijwilllgers en SS-frontarbelders. Andere postzendingen (aan leden van de Weermacht, Marine, Luftwaffe, N.S.K.K. enz.) mogen niet over Maastricht gestuurd worden. Aan de ontvangers met een veldpostnummer mogen slechts pakjes tot 100 gram gestuurd wor den. Zjjn deze pakjes zwaarder dan 20 gram, dan is een „Zulassungsmarke” noodig. Kranten en tijd schriften moeten als dusdanig te herkennen zijn, dus met een kruisband te verpakken; iedere zen ding mag niet meer dan 100 gram wegen. Een „Zulassungsmarke” is hierbij niet noodig. Luchtveldpostbrieven moeten met 2 luchtveld- postzegels voorzien zijn en het opschrift „Luft- feldpost” dragen. Aan ontvangers met een adres, dus geen veld postnummer, kunnen pakjes tot 1000 gram ge stuurd worden; 15 ct. porto. Zulassungsmarken zjjn niet noodig. De veldpostverzendingen worden doo- alle Dienststellen der „Duitsche dienstpost” en de Ne- derlandsche post (P.T.T.) aangenomen. Geldbedragen aan SS-vrijwilligers kunnen door veldpostwissel bij de bureaux der Duitsche dienst post overgemaakt worden. gen spelen”. Uit een en ander kan wel worden afgeleid, dat maatregelen op til zijn, die van het Duitsche volk een nog hoogere bijdrage tot de oorlogvoering zullen vergen. Genoemde correspondent van de N.R.Crt. zegt in hetzelfde bericht: „Aan alle drie fronten woe den buitengewoon hevige gevechten. Niettemin kan nog niet worden gezegd —.zulks geldt met name voor het Oostelijke en het Westelijke front dat het hoogtepunt van den algemeenen aan val van de geallieerden is bereikt, aangezien de strijdtooneelen alleszins voor uitbreiding vatbaar zijn. In de Sowjet-unie handhaven de aanvallers het tempo, hetwelk het verloop van hun offensief van het begin af heeft gehad; in Normandië is de zware strijd om bepaalde tactische posities in al zijn felheid opgeleefd en in Italië-leggen beide partijen groote inspanningen aar den dag, de een om in het moeilijke terrein met alle middelen zoo snel mogelijk op te rukken, de ander om met be scheiden krachten het tempo van de aanvallen zooveel doenlijk te vertragen. De ontwikkeling van den slag in het Oosten heeft de Duitschers genoopt tot verdere prijs- geving van terrein. Te Berlijn worden de omstan digheden, die hiertoe hébben geleid, als volgt omschreven: De operaties van de aanvallers wor den beheerscht door een tot het uiterste ontwik kelde aanwending van de massa, een massa, waarvan bovendien het gewicht aanzienlijk is verhoogd doordat de, Sowjet-Russln als aanvaller hun krachten plus het daarbij behoorende mate rieel en de ravi tailleering voor het begin van den strijd in de sectoren in kwestie konden concen- treeren, De Duitsche leiding, gedwongen met misleidende en afleidingsmanoeuvres rekening te houden, was er op aangewezen haar operatieve troepen meer in het achterland op te stellen, ten einde deze al naar de behoeften hierheen of daar heen te kunnen werpen. Derhalve bleef weinig anders over dan de daarvoor noodzakelijke perio de te overbruggen met het zeker smartelijke af standdoen van gebieden, waarvan de omvang be paald wordt door overwegingen aangaande zoo gunétig mogelijke verdedigingsposities, vóórts door de betrekkelijke moeilijkheden op het stuk van de troepenverplaatsingen in de bedoelde sec toren en door het aanvankelijke aanvalstempo van de voor een groot deel gemotoriseerde Sow- jet-Russische legers. Wat is nu het doel van dit wel ongewoon krachtige offensief De Berlijnsche militairen Verkeerden tot voor kort in twijfel of* behalve de opmarsch in algemeen Westelijke richting, ook niet een indirecte actie tegen het Baltische gebied en de Baltische kust tot het plan van de Sowjet-Russen behoorde. Men .meen de, dat de bij Polotsk staande aanvalslegers slechts als taak zouden kunnen hebben voor de dekking van de flank van het offensief te zorgen. In de laatste dagen heeft echter de opvatting de overhand gekregen, dat de gowjet-Russische lei ding poogt niet alleen tot Oost-Pruisen door te dringen, doch ook het Noordelijke deel van haar front in de richting van de Golf van Riga te ont wikkelen, om op die manier den Noordelijken Duitschen vleugel in den rug en terzijde te be dreigen. Het aanvalsfront heeft inmiddels een aanzienlijke breedte aangenomen. Volgens ge gevens van Duitsche zijde vormt het strijdtooneel op het oogenblik een groote wig, welker Noorde lijke vleugel van het gebied van Polotsk uit be oosten Dunaburg (Letland) loopt tot Wilna, waar de spits van de wig is gelegen. Dit gebied heeft een breedte van 400 km. De Zuidwestelijke vleu gel loopt van hier in de richting Baranowitsje en Pinsk, eveneens een afstand van 400 km, en nu ook de sector van Kowel ten Zuiden van de Pripetmoerassen in den strijd is betrokken (waar voorloopig tien Russische divisies opereeren) be- teekent zülks, dat het offensief op het oogenblik aan een front van 1000 km breedte wordt uitge voerd. Het centrum van den aanval ligt sedert eenige dagen tusschen Wilna en Baranowitsje; de tusschen beide steden loopende spoorlijn is op eenige punten door de Sowjet-Russen overschre den". Het wéermachtbericht van Dinsdag meldde over den toestand aan het Oostelijk front: „In het gebied van Kowel hebben troepen van het l leger en de Waffen SS in zware afweergevechten, die 4 dagen duurden, den~ stormloop van de 10 Sovjet-infanterie-divisies, edh pantsercorps en 2 pants^rbrigades afgeslagen en den vijand daarbij aanzienlijke verliezen aan menschen en materiaal t. egebracht. Bij deze gevechten werdén door sa- „De oorlog doodgeloopen” was het Opschrift van het artikel dat Rijksminister dr. Göbbels vo rige week publiceerde in Das Reich, waarbij hij begon met te constateeren, dat de door den vij and voor dit voorjaar en dezen zomer voorspelde groote militaire gebeurtenissen nog tot geener- lei diep ingrijpend resultaat hebben geleid, om nog maar te zwijgen van een beslissing. De vijan den, aldus dr. Göbbels, zijn teleurgestc 1. Zij heb ben het over het algemeen ook thans nog on verzwakt aanwezige Duitsche oorlogspotentieel sterk onderschat. Dit is in hoofdzaak de schuld van de illusies over de uitwerking der vijandelijke luchtterreur. Een oorlog komt ergens in een stadium van zijn ontwikkeling waarop van zelf de vraag naar voren treedt, of hij den daaraan deelnemenden volken nog reëele kansen biedt, en of de moeite, die hij vereischt, in een ver vangbare verhouding tot zijn verwachte winst staat. Deze vraag, zoo vervolgt dr. Göbbels, is overbodig voor een volk, dat zijn leven verde digt, want dit kan men slechts eenmaal verliezen. De grootste politieke fout van onze tegenstanders in dezen oorlog is derhalve, dat zij het Rijk een strijd om het zijn of niet zijn hebben opgedwon gen. Onzen vijanden blijft niets anders over dan te probeeren, ons de oorlogsdoelstellingen uit handen te rukken, om ze in het gunstigste ge val pas dan in hun macht te krijgen, wanneer zij volkomen waardeloos geworden zijn. Op toe geeflijkheid en zwakte onzerzijds kunnen zij niet hopen. Dé tegenpartij probeert steeds weer, te- I genover de wereld den indruk te wekken, dat de Duitsche tegenstand tot eiken prijs, slechts een t zaak van de nazi’s is. Maar er is in Duitschland geen mensch, die over den oorlog een andere meening heeft dan de Duitsche regeering. Er zou in het Rijk zelfs onder den druk van onze vijan den geeneflei andersgezinde Duitsche leiding te vormen zijn. Voor een andere opvatting over den oorlog zou geen Duitsche openbare' meening te vinden zijn, die haar eenigen, zij het bescheiden, ruggesteun zou kunnen bieden. De Duitsche natie» heeft vooral in de laatste drie jaren door haar houding getoond, dat zij tot alles paraat en besloten is. Een volk is dan het gevaarlijkst, wanneer het de bruggen achter zich afgebroken en niets meer te verliezen heeft. Deze oorlog heeft ons allen reeds zooveel aan have en goed alsmede aan dierbare menschen en herinneringen ontnomen, dat hij ons nauwe lijks nog met een zijner gebeurtenissen of sla gen van het noodlot kan schokken. De natie be vindt zich in een noodtoestand, die de hoogste en laatóte krachten blootlegt. Wij durven beweren dat het Duitsche volk thans na zoovele tegensla gen en aftochten meer paraat tot den oorlog is dan in dén tijd van zijn, groote overwinningen Wij zijn over den bergTieen, die tusschen hei gisteren en het morgen ligt. Het is voor ons geqj oorlog meer die met overwinning of nederlaag I eindigt, het is een oorlog, bij welks afloop er voor ons geen wereld meer, of een nieuwe wereld zal bestaan. Geen macht ter wereld en geen kracht der uiterlijke 'getuigenissen en bewijzen kan ons van de overtuiging afbrengen, dat de i toekomst der avondlandsche menschheid er niet en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis de navolgende Nebenstellen der Waffen-£S: Am sterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Heerlen, Saroleastraat. 25; Groningen, Heeren- straat 46; Enschedé, Hengeloschestraat 30 en het SS-Ersatzkommando, Dejx Haag, Korte Vijver berg 5. 9 Ook voor de gemotoriseerde com- pagnie bij het SS-W ach t bataill o n te Amersfoort, welke dienst in Neder- o p boven- i POST VOOR VRIJWILLIGERS. Het SS-Ersatzkommando Haag, maakt bekend, dat voor de veldpostverzending aan vrjjv 'lligers en frontarbeiders gelden: (alle vroegere richtlijnen zijn ongeldig). worden, uit het scheppend menschenras volksmengeling worden, welker beste baarste bestanddeelen de regeerwjde sowjetkliek reeds uit zucht naar zelfbehoud in de werkkam pen voor dwangarbeiders in Siberië zou laten ver hongeren en verkommeren. Dat zou Europa’s toekomst zijn als gevolg van Europa’s onver stand. Het is het edele voorrecht der Duitschers, zon der vrees en zonder aarzelen tegen deze ontwik keling Stelling te nemen en te vechten. De afzon derlijke feiten en gebeurtenissen van dezen oorlog kan men beoordelen hoe dan ook, vast staat, dat de oorlog tot aan het zegevierend einde moet worden volgehouden. Wij laten ons door de om wegen, die de voortdurend op drift gerakende ontwikkeling van dezen oorlog ons laat, niet van de wijs brengen. Wij weten, dat het aa-'onze kracht en ons vertrouwen tenslotte altijd weer zal gelukken, hem in zijn rechte baan teriig te brengen. Dat is onze wil en ons doel. Rijüsminister dr. Göbbels heeft voorts Zater dag in een gouwhoofdstad in het Oosten van het Rijk een rede gehouden, die door meer dan 200.000 menschen beluisterd vlferd. Vele millioenen volksgenooten, aldus dr. Göb bels, aan het front en in het vaderland, vervullen de eischen van den totalen oorlog zonder tegen spreken en met onbeperkten wil zich persoonlijk te geven. Toch zijn er in groote deelen der tot- dusver van de vijandelijke luchtterreur ver schoond gebleven gebieden van het Duitsche rijk nog zeer aanzienlijke reservekrachteh aanwezig. Deze moeten thans worden toegevoegd aan de vereende inspanningen van het geheele Duitsche volk aan het front en in het strijdende vader land. Ten einde aldus het laatste deel van den weg naar de overwinning mogelijk te maken, moet iedere Duitscher den sterk verlaagden le vensstandaard in de door den luchtoorlog geteis terde gebieden tot maatstaf van zijn eigen leven maken. Wat wij, zoo zeide de minister, uit ego ïsme en gemakzucht thans niet willen opgeven zou onze overwinning in gevaar kunnen brengen «n het zou voor altijd verloren zijn, wanneer het ons niet gelukte dezen oorlog met succes te door staan. De correspondent der N. R. Crt. te Berlijr meldde Maandag aan zijn blad dat in een com mentaar in een Berlijnsch Zondagsblad op d i hierboven aangehaalde rede nog eens onderstree» I wordt dat de oorlog in Europa zijn crisis nade l en herinnerde aan de consequenties, welke aa den toestand van het oogenblik zijn verbonde' DE Z-KAARTEfc-PROCEDURE IN DE NED. INDUSTRIE. Uitbreiding tot vrijwel alle industrieele bedrijven. Door bevoegde zijde in Den Haag wordt mede gedeeld r De procedure der Z-kaarten als maatregel op grond van dte verordening van den Rijkscommis- saris voor het bezette Nederlandsche gebied nr. 108/42 betreffende de verplichting tot het ver strekken van inlichtingen wordt thans ook toe gepast op de geheele Nederlandsche industrie. Er moeten derhalve aan deelnemen alle indus trieele bedrijven, 'die zijn aangesloten bij een onder de hoofdgroep Industrie gerangschikte vak- of ondervakgroep met uitzondering 1) de industrieele bedrijven, die door de Rüs- tungsinspektion Niederlande or door de Haupt- abteilung Wirtschaft in Den Haagk reeds uitge- noodigd zijn tot deelneming; 2) de bouwvakindustrie, met inbegrip van de kleine bedrijven; 3) de houtbewerkende industrie behoorende tot het bosch- en houtbedrijf; 4) de bedrijven van de levensmiddelenindustrie, die hiertoe uitgenoodigd zijn door de publicatie in de pers van 25 Maart 1944. Ondernemingen, wier bedrijf ligt op het gebied van handel en industrie, zijn aan de procedure onderworpen voorzoover de omzet op industrieel gebied boven de 50 procent ligt. Hetzelfde is het geval, wanneer naast industrieele productie een andere tak van bedrijf wordt uitgeoefend. De aanvraagformulieren zijn verkrijgbaar bij de kamers van koophandel en industrie en derzelver bijkantoren. Bevoegd voor de bewerking van de in te dienen Z-kaarten aanvragen is alleen de Hauptabteilung Wirtschaft, Amersfoort, Konin- ginnelaan 14. Op de enveloppe ei^het formulier van de aanvragen moet de afkorting „öewi” ge. schreven worden. Duitsche ondernemingen, wel ker eigenaars allen of voor het meerendeel Rijks- duitschers zijn, en ondernemingen, welker kapi taal voor meer dan 50 procent in Rijksduitsch bezit is of die een Rijksduitsche trustee hebben, dienen hun aanvragen in bij de Deutsche Han- dejskammer für die Niederlanden tb Amsterdam en Rotterdam. De formulieren en Z-kaarten zijn voor deze bedrijven verkrijgbaar bij de Deutsche Handelskammer. Buitenlandsche ondernemingen in Nederland, d.w.z. ondernemingen welker (eigenaars allen of voor het meerendeel niet-Rijksdüitschers en niet- Nederlanders zijn, en ondernemingen, welker ka pitaal voor meer dan 50 procent in niet-Duitsch of niet-Nederlandsch bezit is, dienen hun aanvra gen, evenals de Duitsche ondernemingen, in bij de Deutsche Handelskammer für die Niederlan den te Amsterdam en Rotterdam. De formulieren en Z-kaarten zijn voor deze bedrijven eveneens verkrijgbaar bij de Deutsche Handelskammer. De aanvragen moeten terstond, maar op zijn laatst op 31 Juli 1944 ingediend worden bij de Hauptabteilung Wirtschaft, Amersfoort, \Konin- ginnelaan 14.Later ontvangen aanvragen wor den behandeld als niet-ingediend. De verantwoor delijkheid voor de tijdige ontvangst van de aan vragen lig£ bij de aanvragende firma’s. Zij dra gen ook het risico van het verlies bij de verzen ding. Onjuist, onduidelijk of onvolledig ingevulde aanvragen gelden als niet-ingediend en worden niet bewerkt. Onjuiste opgaven kunnen bovendien bestraffing ten gevolge hebben. Ondernemers, die in ge breke blijven voor 31 Juli 1944 hun aapvraag in te dienen, stellen daarmede zichzelf en hun werk krachten ter beschikking voor gebruik elders. Nadere bijzonderheden kunnen worden ontleend aan het bij de uitreikingsplaatsen voor de Z- kaarten aanvragen verkrijgbare toelichtingsvel. De Z-procedure is verder gelast voor 1. kantoren van cartels of soortgelijke ver- eenigingeh; 2. bureaux, kantoren enz. van vereenigingen, die haar leden op economisch gebied vertegen- woordigen of adviseeren, zooals vereenigingen van huiseigenaren 'en grondbezitters enz.; 3. kantoren van vereenigingen van econo mische adviseurs (accoüntants), belastingconsu lenten, boekhouders en soortgelijke beroepen; 4. adviesondernemingen en -ondernemers voor het bedrijfsleven, in het bijzonder voor het ont werpen van plannen, marktanalyses, organisatie, 4 enz. De vrijstellingsaanvragen moeten voor de hier bedoelde personen, eveneens vóór 31 Juli 1944 wórden ingediend bij de Hauptabteilung Wirt schaft, Amersfoort, KoniBginnelaan 12, respectie velijk bij de Deutsche Handelskammer te Am sterdam. Voor hen geldt het hierboven gestelde eveneens. Comb, van SNEEKER NIEUWSBLAD (Drtjfhout’s Nieuwsblad en Nieuwe Sneeker Courant) en DE JONG’S NIEUWSBLAD, Bolsward. Verschijnt eiken Vrijdagavond. Leesgeld ƒ0.76 per kwartaal bi) vooruit- betaling. Losse nummers 10 ct. HoofdredacteurL. Kiezebrlnk, Sneek. Plaatsverv. hoofdredacteur: C. Smit, Sneek I K 22« Bureau Firma A. J. O SIN GA BOLSWARD Marktstraat 13 TeL 431 Giro 87926 Advertentieprijs: 1 tot 10 m.m. elke mun. meer andelijke strijdkrachten, die ook ons verliezen brengen. Het heldhaftige garnizoen van Wilna sloeg gisteren in verbeten strijd den van alle kanten aanvallenden vijand bloedig terug. Voor bij de stad dringt de vijand verder naar het Wes ten en het Zuidwesten op. Ten Westen van de spoorlijn Wilna—Dünaburg werden talrijke aan vallen der bolsjewisten afgeslagen. Zuidelijk van Dünaburg zijn hevige gevechten met verscheiden bolsjewistische infanteriedivisies en pantserfor- maties aan den gang. Noordelijk van Polozk her haalde de vijand, na dé zware verliezen aan doo den en gewonden, op de vorige dagen geleden, zijn doorbraakpogingen gisteren niet meer. Daaren tegen slaagde de vijand er in, Zuidoostelijk van Noworsjef ee.i plaatselijke penetratie te bewer ken. Hier zijn nog gevechten gaande. Eskaders slagvliegtuigen steunden in talrijke vluchten on ze hevig vechtende troepen, vooral in het gebied van Wilna. Zij vernielden talrijke tanks, en stuk ken geschut, alsmede ruim 200 voertuigen der Sovjets”. Stabsleiter Sündermann, pl.v. perschef der rijksregeering, heeft voor persvertegenwoordi gers te Berlijn gesproken over de gebeurtenissen aan het Oostfront. Hij wees vooral op de ontzag lijke overdrijving der feiten, die van Britsche zijde over den strijd aan het Oostfront genoemd worden en haalde berichten van de Exchange Te legraph aan over tienduizenden gevangen geno men Duitsche soldaten. Op 5 Juli meldde dit bu reau, dat reeds 200.000 Duitschers tijdens het jongste sovjetoffensief in gevangenschap waren geraakt. Volmaakt in tegenspraak hiermee was een bericht van het sovjetirilichtingenbureau, vol gens hetwelk, op 10 Juli...-60.312 Duitschers als gevangenen in sovjethand^p* waren gevallen, een vierde deel dus van bet door Exchange genoemde cijfer. Eenzelfde goochelarij met cijfers ziet men van geallieerde zijde met het aantal vernietigde Duitsche divisies, dat op 10 Juli reeds 40 r onwerking van alle wapenen voor het front en hebben bedragen. Bij al deze overdrijvingen, - zei Sündermann, is de wensch de vader der dachte; men wil nl. aan geallieerde zijde het dra- DE GEÏNUNDEERDE GEBIEDEN. Alle verkeer zonder vergunning verboden. Op grond van art. 52 der verordening van den Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden nr. 1/1943 (Ordnungsschutzverordnung) wordt het volgende beschikt Art. 1. Het is aan alle personen verboden zich zonder bijzondere vergunning op te houden in de om militaire redenen geïnundeerde gebieden in de bezette Nederlandsche gebieden. In het bijzonder is het betreden, rijden, baden, bevaren en. het ^et heen drijven van vee verboden. Onder het verbod vallen ook de zich in het geïnundeerde gebied be vindende en dit gebied omgevende dijken, straat- en andere wegen. Voor kinderen tot en met 13 jaar zijn de ouders verantwoordelijk. Art. 2. Uitzonderingen van het verbod van art. 1 kunnen de Ortskommandanten voor het res sort van hun Ortskommandantur toelaten, wan neer een dringende behoefte aanwezig^ is. Er moet een strenge maatstaf worden aangelegd. Het verlof moet schriftelijk worden verleend en moet door den rechthebbende gedurende zijn ver blijf in het geïnundeerde gebied bij zich worden ■gedragen en aan tot contróle bevoegde organen op verlangen worden vertoond. Wanneer men zich niet houdt aan de in de toestemming vermelde beperkingen van tijd en gebied of andere ver plichtingen, zooals b.v. het op een bepaalde wijze kenmerken van het gebruikte vaartuig niet na komt, dan valt het verblijf onder het verbod van art. 1. Art. 3. Het verbod van art. 1 geldt niet voor leden van de Duitsche Weermacht, de Waffen-SS en de Duitsche politie. Verder geldt het niet voor leden der Nederlandsche politie in dienst en voor vaartuigen, die van een Wehrmachtsdjenststelle opdracht tot het verrichten van bepaalde werk zaamheden in het geïnundeerde gebied hebben gekregen en waarvan de verantwoordelijke inzit tende een schriftelijk bevel daaromtrent bjj zich heeft. Art. 4. Overtredingen van deze beschikking worden volgens art. 52 der Ordnungsschutzver ordnung gestraft met gevangenisstraf Jtot zes maanden en met boete tot 2000 gulden of met een van deze straffen, voor zoover niet volgens andere bepalingen een zwaardere straf kan wor den opgelegd. Art. 5. Deze beschikking treedt met haar af kondiging in werking. Den Haag, 8 Juli 1944. De Generalkommissar für das Sicherheitswesen RAUTER. S.S.-Obergruppenführer und General der Polizei. t.» o

Bolswards Nieuwsblad nl | 1944 | | pagina 1