Nieuwe aanval ten Oosten van de Orne BOLSWARDER editie Vrijdag 21 Juli 1944 No; 29 3e Jaargang NIEUWSBLAD VOOR HET WESTEN VAN FRIESLAND No. 31j De noodzaak van het scheuren van grasland De Nederlandsche Kultuurweek WEERMACHTBERICHT r y I ,y?.K. gwieraej J>BZ/R 1 I WESTERGOO i 2 het opschrift „Luft- r SS-Feldpost an das SS-Hauptamt, Maastricht stellen der „Duitsche Dienstpost” en de Neder landsche post (P.T.T.) aangenomen. Geldbedragen aan SS-vrjjwilligers kunnen door veldpostwjpsel by de bureaux der Duitsche dienst post overgemaakt worden. woorden zal worden verder gewerkt. De avond werd besloten met een vioolconcert, waarbij werken van Luigi Borghi, Ludwig van Beethoven en Johannes Brahms werden uitge voerd. 100 cent 7 cent ust der ten ten e e teen 'sche Arl it volko^ tcanties. sies ge- lan het htiging erk. 'orden i Mu- 4 ken- j leren. I zijn it Op amen zon- het lijke zeil- EOLSWJj - Giro en op ie ai de er ie k- i- be- 1 lige I van I Pro- ram- tiven Kar-’ itoor Mi Comb, vanSNEEKER NIEUWSBLAD (Drjjfhout's Nieuwsblad en Nieuwe Sneeker Courant) en DE JONG’S NIEUWSBLAD, Bolsward. Verschijnt eiken Vrijdagavond. Leesgeld 0.75 p. kwartaal bij vooruitbet. Weekabon nementen 6 ct. p. w. Losse nummers 10 et HoofdredacteurL. Klezebrink, Sneek. Plaatsverv. hoofdredacteur: G. Smit Sneek K. 2248 VAN DINSDAG AF TE 22 UUR BINNEN. Sluitingsuur café’s enz. wordt dan 21 uur. De commissaris-generaal voor de Veiligheid heeft de volgende beschikking uitgevaardigd: Met ingang van 25 Juli 1944 wordt voor de be zette Nederlandsche gebieden het sluitingsuur vervroegd tot 21 uur en het begin van het tijdstip vyaarop men zich niet in de open lucht mag op houden vervroegd tot 22 uur. Verdergaande plaatselyke beschikkingen, die reeds van kracht zjjn, worden hierdoor niet be ïnvloed. Den Haag, 19 Juli 1944. De commissaris-generaal voor de Veiligheid: (get.) RAUTER. „HEDENDAAGSCHE KUNST”. De wnd. Secr.-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten, jhr. mr. S. M. S. de Ranitz, heeft vorige week in tegenwoor digheid van vele autoriteiten en belangstellenden de tentoonstelling „Hedendaagsche kunst” in Pulchri Studio te ’s-Gravenhage geopend. Jhr. De Ranitz achtte deze tentoonstelling wel de be langrijkste en de representatiefste van de Ne derlandsche Kultuurweek. De beslissende fase van den strijd om het bestaan van Europa staat voor de deur. Thans is het juist de tijd om ons volk te wijzen op de bedreiging en op de hooge waarden van onze cultuur. De opdrachten, welke het departement van volksvoorlichting heeft gegeven, zijn niet alleen opdrachten aan de kunstenaars, welke hun hoog tepunt hebben bereikt, welke zich reeds gevormd hebben, doch voor alles ook aan jongeren, die iets beloven. Daarom zal het ongetwijfeld een genoegen zijn deze tentoonstelling te aanschouwen en toch kan een nadere beschouwing ons reden geven tot een gevoel van onvolledige bevrediging. We zien knappe stillevens, landschappen en portretten. Zien wij ook de weerspiegeling van het volle leven van ons volk? In de 17de eeuw was het zoo, dat het leven van ons volk in al zijn scha- keeringen is vereeuwigd in een ongekend aantal hoogstaande kunstproducten. Dat alles was volks verbonden en uitzonderlijk Nederlandsch. In een tijdvak, waarin wij zien een volkomen versplintering van onze volksgemeenschap in ver schillende groepeeringen, in een tijdvak waarin niet alleen het individualisme hoogtij viert, doch waarin ook de aandacht is geconcentreerd op het stoffelijke,, in een tijdvak, waarin ons volk geniet van de producten van civilisatie, maar ver af is komen te staan van de voortbrengselen van cultuur, is het te begrijpen, dat de kunstenaars dikwijls zijn losgeslagen van de banden, welke hen moeteg verbinden met het volk. Indien in een komende volksgemeenschap de kunstenaar weer temidden van zijn volk leeft en deel heeft aan al hetgeen in dit volk leeft, dan zal, gezien de buitengewone krachten, welke wij juist op het gebied van de schilderkunst nog steeds be zitten, ongetwijfeld een ongekende bloei van onze schilderkunst kunnen ontstaan. In het Oosten duurt de groote afweerslag aan het geheele front tusschen Gallicië en het Peipus- meer voort. In den Zuidelijken sector is de kracht der vijandelijke aanvallen, vooral ten Oosten van den bovenloop van den Boeg, toegenomen. Hier woeden zware gevechten met den in de richting Lemberg aanvallenden vijand. Sinds den 14en Juli werden in dezen sector 431 Sovjet-Russische tanks vernietigd. Ten Westen van Kowel zijn de Sovjets opnieuw tot den aanval overgegaan. Ook hier zijn hevige gevechten aan den gang. Op den westelijken oever van den Njemen sloegen onze troepen in het ge bied van Grodno en Olita overgezette vijandelijke strijdkrachten uiteen. Ten Noordwesten van Wilna werden alle vijan delijke aanvallen afgeslagen." In het merengebied ten zuiden van de Duna hielden onze troepen onwrikbaar stand tegen de onverpoosd aanvallende bolsjewieken. Ten noor den van de Duna tot aan het Peipusmeer werden de aanvallen van vrij sterke Sovjet-Russische strijdkrachten uiteengeslagen, waarbij talrijke vijandelijke tanks werden stukgeschoten. Slechts in eenige penetratieplekken duren de gevechten nog voort. Formaties slagvliegers vernietigden wederom een aantal Sovjetrussische tanks, stukken ge schut, alsmede honderden voertuigen. In luchtge vechten en door luchtdoelartillerie werden 57 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Een sterke formatie Amerikaansche bommen werpers deed een aanval in het gebied van de Oostzee. Vooral in Kiel werd schade aangericht in woonwijken en ontstonden verliezen onder de bevolking. Een andere formatie bommenwerpers viel plaatsen in Zuid-Duitschland aan. Des nachts vonden vrij zwakke aanvallen plaats op het ge bied van Keulen, op het Ruhrgebied en op Ber lijn. Bij al deze aanvallen werden in luchtge vechten en door luchtdoelartillerie van de lucht macht 89 vijandelijke vliegtuigen, waaronder 69 viermotorige bommenwerpers, neergeschoten. De vierde stormgroep van het jachteskader 3 onder kapitein Moritz schoot alleen 49 viermotorige bommenwerpers omlaag. De prijsuitreiking door den Leider, den hoofdstormer C. van Geelkerken, en den staf- leider, opperbanheer C. Quispel vormde het hoogtepunt van de jeugdstormkampioenschappen 1944, welke te Hilversum zijn gehouden. (C.N.F./Cino Pax s) Hier waren de terfeurvliegers. Het stadje SL Ló werd door de Anglo-Amerikaansche ter- jeurvliegers volledig verwoest. BEKENDMAKING. De Höhere SS- und Polizeiführer und General- kommissar für das Sicherheitswesen maakt be kend Wegens den laffen moordaanslag op 15 Juni 1944 te Amsterdam op leden van de bezettende macht is op 16 Juli 1944 een aantal gearresteerde terroristen en saboteurs standrechtelijk doodge schoten. De Höhere SS- und Polizeiführer und General- kommissar für das Sicherheitswesen maakt be kend Wegens den laffen moordaanslag op den af- deelingsleider van het bureau van den burgerlij ken stand Van Daalen op 15 Juli 1944 te Rot terdam is op 17 Juli 1944 een aantal gearres teerde terroristen en saboteurs standyechtelijk doodgeschoten. 100 7 cent3 i tot 10 uur4 tentjes Boliward. i zur Weiterieitung an dienstgraad naam Veldpostnr. of adres De afzender moet vermeld worden. Dit geldt alleen voor postverzendingen aan SS-vrywilligers en SS-frontarbeiders. Andere postzendingen (aan leden van de weermacht, ma rine, Luftwaffe, N.S.K.K. enz.) mogen niet over Maastricht gestuurd worden. Aan de ontvangers met een veidpostnummer mogen slechts pakjes tot 100 gram gestuurd wor den. Zijn deze pakjes zwaarder dan 20 gram, dan is een „Zulassungsmarke” noodig. Zendingen boven 20 gram ook met Zulassungsmarken naar het Westfront, zjjn niet toegestaan. Kranten en tijdschriften moeten als dusdanig te herkennen zjjn, dus met een kruisband te ver pakken. Iedere zending mag niet meer dan 100 gram wegen. Een „Zulassungsmarke” is hierbjj niet noodig. Luchtveldpostbrieven moeten met 2 luchtveld- postzegels voorzien zjjn en het opschrift „Luft- feldpost” dragen. Aan ontvangers met een open adres, dus geen veidpostnummer, echter met vermelding van de plaats van bestemming, kunnen pakjes tot 1000 gram voor 15 cent en van 1000 tot 2000 gram voor 40 cent gestuurd worden. Zulassungsmar ken zjjn niet noodig. De veldpostzendingen worden door alle Dienst- DE VIERING VAN DEN REMBRANDTDAG. De viering te Groningen. In het kader van de Nederlandsche Kultuur week was een herdenking van den geboortedag van Rembrandt georganiseerd, die Zaterdag op drie plaatsen in ons land plaats had. In den Stadsschouwburg te Groningen is een bijeenkomst gehouden, waar leidende persoonlijkheden uit de drie Noordelijke provinciën acte de présence ga ven, aldus meldt de Fr. Crt. Kern van deze samenkomst was een rede van den heer Ed. Gerdes, hoofd van de afd. Bouw kunst, Beeldende Kunsten en Kunstnijverheid van het departement van Volksvoorlichting en Kun sten. Deze begon met uiteen te zetten, dat, zooals de Chineezen voor de meeste westerlingen volko men onbegrijpelijk zjjn, ons volk voor de Euro peanen een zeer moeilijk probleem is. Het is im mers een samenstelling van tegendeelen: in de late middeleeuwen veroverde het zich een hooge cultuur en tegelijkertijd was het een nuchter han- delsvolk. Dat begon echter in 1568 een vrijwel hopeloozen godsdienstoorlog tegen den mach tigstee staat van Europa en tegelijk leverden zijn kooplieden oorlogsbehoeften aan vriend en vijand. Van dit volk was Rembrandt een echte zoon. Spr. schetste in een enkelen trek het leven van dezen reus en wees hierbij op enkele belangrijke keerpunten, als de dood van Saskia, zijn samen leven met Hendrikje Stoffels, den dood van Titus, die alle in zijn werk terug te vinden zijn en zijn geestelijken groei afbakenen: den weg van uiter lijk succes naar inkeer en zielegrootheid. In Rem brandt zijn alle geestelijke potenties van ons volk te vinden: hij was de grootste vrijheidsheld en ketter op het gebied der kunst en heeft als Beethoven met het onmogelijke geworsteld. Na zijn dood is er maar een leerling, die zjjn stijl voort poogt te zetten. De Fransche smaak heeft dan al zjjn intrede in ons land gedaan. Het volk heeft echter door de Fransche revolutie heen zijn gezonde kern bewaard. Een korte stijlperiode eindigde in 1840; toen begon een periode van smaakverval,' vooral op het gebied van bouw en interieurkunst, een tijd van uitbuiting der werklieden en der ziende blind zijnde koopers. In de beeldende kunsten is veel bewaard gebleven de vakkennis is evenwel verloren gegaan en het is de vraag, wat er over een eeuw nog van het werk van de Amsterdamsche en Haagsche school over zal zijn. In scherpe woorden schetste spr. voorts de gruwelijke stijlloosheid der massa, die van dit verval het gevolg was. Opvoeding van den mensch tot een levenshouding, waarin stijl en houding onderdeden zijn, is onze vaak zeer moeilijke taak en voorwaarde van den opbloei van een nieuwe cultuur. Indien de komende tijd er niet in slaagt tot een nieuwen stijlvorm te komen, dan zullen wij den ondergang van onze cultuur beleven. Er zijn nog allerlei mogelijk-*" heden voorhanden, mits dit volk goed geleid wordt. De overheid heeft in dezen mee een taak Reeds zijn wij bezig tot een nieuwen stijl te komen. Wij staan weer op de schouders van een fier voorgeslacht. Spr. besloot zijn rede met twee coupletten van Potgieter’s „Holland”, De commissaris der provincie Groningen, de heer C. F. Staargaard, had den spreker ingelen met een korten toespraak, waarin hij het initia tief van het departement tot het houden van de Ned. Kultuurweek en van den Rembrandtdag toejuichte en dezen dag kenschetste als een van bezinning en opbouw. Een orkest, bestaandeuit leden van de GOV en geleid door Kor Kuiler, speelde Bach’s Vierde Brandenburgsche Concert, de Rosamunde-muziek van Schubert en de Oud- Nederlandsche Daasen van Röatgwi, terwijl voorts Ten einde onze bevolking van 9 millioen zie» len d.i. 270 per knV2 in den eerstkomenden tijd zoo goed mogelijk te kunnen voeden, zal, naast de verbeterde inname en distributie van de productie, de opbrengst aan menschelijk voed sel dienen te wórden uitgebreid. Om dit laatste te kunnen bereiken zal het noodig zijn opnieuw 50.000 hectaren grasland te scheuren. Gescheurd grasland met graan beteeld levert een hoeveel heid menschelijk voedsel op, die driemaal zoo groot is als de productie van hetzelfde oppervlak via de koe. 30.000 ha van dit te scheuren land zullen met graan worden bebouwd, waardoor een winst van 60.000 ha graslandproductie wordt ver kregen. De overige 20.000 ha te scheuren gras land, welke met koolzaad zullen worden bebouwd, beteekenen een winst aan vet van 140.000 ha graslandproductie, daar gerekend mag worden op een opbrengst op dit oogenblik van 100 kg boter- vet per ha via de koe en 800 kg vet per ha kool zaad. Van het gescheurde areaal zal dus in totaal een winst aan menschelijk voedsel van 200.000 ha graslandproductie mogen worden verwacht. Bovendien mag per ha koolzaad gerekend worden op een productie van rond 1200 kg koolzaadkoek, die de melkproductie zeker 3 maal 1200 kg of 3600 kg zal doen toenemen. Daaruit blijkt, dat de productie van de welgevallende koe per ha reeds meer dan gecompenseerd wordt door de krachtvoerproductie. De voordeelen van de voor genomen scheuring van grasland voor de voedsel positie springen zoo duidelijk in het oog, dat alles op alles moet worden gezet om tot een goed re sultaat te komen, teneinde den voedingstoestand van ons volk op eenigszins redelijk peil te hand haven. MUSSERT ONTVANGT VERTEGEN WOORDIGERS VAN CULTUUR EN WETENSCHAP. In het kader van de Nederlandsche Kultuur week is Vrijdagavond in het kabinet van den Leider een kleine bijeenkomst gehouden, waarbij een aantal vertegenwoordigers van wetenschap en cultuur aanwezig was. Mussert heette in een korte toespraak de aan wezigen welkom en wees er op, dat het verschil tusschen bolsjewisme en nationaal-socialisme ook o.m. hieruit bestaat, dat a) het nationaal-socialisme religieus is en het bolsjewisme anti- of tenminste a-religieus; b) het nationaal-socialisme eerbied heeft voor 'historie, traditie en cultuur van het volk en zich geen toekomst van een volk kan voorstellen, die niet wortelt in het verleden. Voorts betoogde de Leider, dat de staat nooit cultuur kan scheppen, dat de staat echter tot taak heeft de voorwaarden, waaronder de cultuur kan opbloeien, zoo gunstig mogelijk te maken. Tenslotte dankte de Leider de aanwezigen voor hun arbeid op cultureel en wetenschappelijk ge bied in het afgeloopen jaar. Uit naam van de aanwezigen dankte de wnd. secretaris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten, jhr. mr. S. M. S. de Ranitz, den Leider voor zijn woorden en ver zekerde den Leider, dat in den geest van deze de heer drs. J. S. Postma uit Assen enkele ge dichten w.o. aan het slot van den middag het Wilhelmus voordroeg. Staande zongen de aan wezigen ten besluite „Wilt hedep nu treden”. De viering te Amsterdam. Prof. dr. Jan de Vries ontvangt de Rembrandt- legpennlng. De Rembrandt-dag is te Amsterdam gevierd in de aula van het Koloniaal Instituut. Sprekers waren hier de wnd. secretaris-generaal van het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten, jhr. mr. S. M. S. de Ranitz, en de president van den Ned. Kultuurraad, prof. dr. G. A. Snijder. Jhr. De Ranitz betoogde, dat men niet, zooals velen thans doen, in de geschiedenis moet vluch ten voor het heden, maar dat men er leering uit moet trekken, om daden te kunnen stellen. Van daar deze Rembrandtdag; thans immers kunnen wij ons bezinnen op onze cultureele waarden, juist nu de Europeesche cultuur uit het Oosten en Westen wordt bedreigd. Jhr. de Ranitz schetste vervolgens de groote eigenschappen van Rembrandt, waartoe behooren zijn trouw en strijdvaardigheid. In heel dit leven treffen ons die eigenschappen. Rembrandt was trouw aan zichzelf en aan zijn levenstaak. Hij groeide in zjjn strijd en hij stierf als een een zame reus. Rembrandt was een toonbeeld van trouw. Hij heeft de groote Italianen gekend en bestudeerd. Maar hjj bleef zjjn eigen aard trouw. Hij was een verzamelaar van alle vreemde dingen. Hij had Italiaansche, Fransche en Duitsche meester werken. Hij bezat uitheemsche schatten. Hij speurde naar het ongekende en haalde het naar zich toe. Maar desondanks bleef hij altijd zich zelf. In zijn leven en werken toonde hij een typisch-germaansch karakter, maar toch kan men Rembrandt alleen als Hollander zien. Hij hoorde thuis in het dynamische Amsterdam, waar het hart van Nederland klopte. Uitvoerig schetste spr. hoe Nederland in den Gouden Eeuw in de wetenschappen en in de cultuur een eerste rol speelde. Alles wat Neder landsch was en wat van onzen aard en onze grootheid sprak, werd vastgelegd in een onge ëvenaard aantal meesterwerken, en dit alles was volksverbonden en uitzonderlijk Nederlandsch. Vervolgens schetste jhr. De Ranitz den terug gang, veroorzaakt door de verzadigde koopmans- mentaliteit. In ons volk zijn echter altijd blijven leven de krachten, die kunnen leiden tot een nieuwen cultureelen bloei. Sinds 1940 is de omheining doorbroken. Er is een cultuurwende gekomen, die eens een tweede Renaissance zal blijken te zijn en die ongekende krachten zal ontwikkelen. In deze cultureele wen de speelt prof. dr. Jan de Vries een groote en voorname rol. Door zijn scheppend en herschep pend vermogen mag men zijn levenswerk met Europeesche maat meten. Hij bracht tot het volk wat voor het volk verborgen is geweest. Hij werkte voor de geestelijke toekomst van ons volk. Daarom wilde jhr. de Ranitz een Rem- brandt-legpenning aan prof. dr. Jan de Vries aan bieden, in het volle vertrouwen, dat ook zijn ver dere arbeid zal strekken tot heil van ons volk. Jhr. De Ranitz overhandigde hierna de leg penning aan prof, de Vries, de in enkele woorden voor deze bijzondere onderscheiding zijn dank be tuigde. Hierna voerde de president van den Neder- landschen Kultuurraad, prof. dr. G. A. S. Snijder, het woord. O.m. zeide hij, dat wij, Nederlanders, Rembrandt erkennen als onzen grootste, terwijl de wereld Rembrandt ziet als een der waarlijk grooten. Voor ons is hij de grootste, omdat Rem brandt het volledigst en volkomenst was waar naar wij, Nederlanders, streven. Voor de wereld was hij een der waarlijk grooten, omdat hjj zoo hoog boven het gemiddelde uitging, dat hij tot de eenzamen kon behooren. Rembrandt was meer dan een groot schilder. Hij was voor ons een symbool, tevens een wegwijzer voor het ontvou wen van de krachten die in ons zijn. Niet ieder een kan een Rembrandt worden, maar wel heeft ieder zijn eigen mogelijkheden in zich. Wanneer hij die ontwikkelt, heeft hij zijn plicht gedaan. De belangstelling van officieele zijde voor deze bijeenkomst was groot. Men zag o.m. den Leider en mevr. Mussert, den secretaris-generaal van het departement van justitie, prof. dr. Schriecke, den gevolmachtigde van den rrjkscommissaris voor de stad Amsterdam, dr. Schröder, den con> missaris van de provincie Noord-Holland, mr. A. J. Backer, en den president van de Nederlandsch- Duitsche kultuurgemeenschap, den heer A. van Maasdijk. Kranslegging op het graf van Rembrandt. Ter gelegenheid van den Rembrandtdag heeft de wnd. secretaris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten, jhr. mr. S. M. S. de Ranitz, een krans gehecht aan het graf van den grootmeester der Nederlandsche schil ders in de Westerkerk te Amsterdam. Het was een sobere, doch uiterst zin- en piëteitvolle plech tigheid, waarbij mede eenige vooraanstaande functionarissen van genoemd departement aan wezig waren. Belangrijke plannen van het departement. „Vreugde en Arbeid” organiseerde, in samen werking met het Dep. van V. en K., een muziek dag te ’s-Hertogenbosch, waar mr. Harm Smedes, chef van het bureau Kultureele Verzorging van het Dep., mededeelingen, heeft gedaan omtrent de plannen tot opbouw van een muziekleven, waaraan het geheele volk deel heeft. In ieder bedrijf, aldus spr., zal een kleine muziekkern vormd worden. De leden daarvan zullen niet en zelf concerten bezoeken, maar vooral ook jpagandistisch moeten werken. De afdeeling üedrijven” van Vreugde en Arbeid zal voor een n actische uitwerking van deze plannen zorgen, v an de arbeiders zelf zal een kleine geldelijke c.jdrage worden gevraagd, hetgeen naar de erva ring heeft geleerd, stimuleerend werkt, terwijl het de bedoeling is, dat ook de bedrijven gelijke lijk in de kosten bijdragen. Het departement zal orkesten, zalen etc. beschikbaar stellen en de programma’s controleeren, terwijl bij deze con certen uiteenzettingen omtrent de programma’s! zullen worden gegeven. Hiermede zal zoo spoe- dig mpgeiöïs te» aanvapg POST VOOR VRIJWILLIGERS. Het SS-Ersatzkommando Niederlande, Den Haag, maakt bekend, dat volgende richtlijnen voor de veldpostver zending aan vrijwilligers en frontarbeiders gelden: (alle vroegere richtlijnen zyn ongeldig). Adres De boeren moeten een offer brengen. Van de boeren moet daarom dit offer ondanks bezwaren van moeilijkheden met arbeidskrach ten, paarden en werktuigen worden gevraagd. Met de vele bezwaren is zooveel als maar eenigs zins mogelijk is rekening gehouden, doordat ge kozen zijn de minst arbeidvragende gewassen koolzaad en graan; voorts kan de scheurplicht, behoudens voor land bestemd voor koolzaad, over geruimen tijd worden verdeeld. Ten aanzien van de arbeidskrachten zal de Gemachtigde voor den Oogst desnoods moeten bijspringen. Niettemin wordt veel van de bereidwilligheid van den boer gevergd. Het is dus redelijk, dat den boeren een zekere compensatie wordt gegeven voor het of fer, dat zij in het algemeen belang dienen te brengen. Het woord „offer” zal den stedeling wellicht wat te zwaar in de ooren klinken. Hij denkt nog te veel aan zich in weelde badende boeren. Doch hij dient te bedenken, dat nog steels het overgroote deel van onze boeren bjj hard en lang werken een niet meer dan redelijk bestaan geniet; bij bepaalde categorieën daaraan zelfs nog niet toekomt, en dat zwarte handel eg ge knoei slechts het werk is van een beperkt aantal boeren, die door hun collega’s met den vinger worden nagewezen. Omdat dus de boer inderdaad een offer moet brengén is bepaald, dat zooveel mogelijk rekening zal worden gehouden met ieders bedrijf o.a. een niet al te rigoureus ingrijpen voor de vee boeren en dat de volgende tastbare voordeelen aan de boeren zullen worden verleend. Voor de extra teelt van koolzaad zal de betrokken boer ontvangen een scheurpremie van ƒ500.voor elke ha gescheurd grasland, waarop koolzaad wordt verbouwd, benevens een extra hoeveelheid koolzaadkoek, overeenkomende met het kwantum zaad, dat hij op het betreffende land heeft ge produceerd. Daar deze koek echter eerst in den winter van 1945 op ’46 beschikbaar zal kunnen zijn, wordt hem in den komenden winter reeds een voorschot gegeven van 400 kg per ha plus 400 kg gedroogde pulp, zoo mogelijk verwerkt tot 800 kg koolzaad pulpkoek. Daarnaast zal een ontheffing van hooilevering verleend worden van 1000 kg per ha met koolzaad te bebouwen nieuw gescheurd land. Voor de teelt van andere voe dingsgewassen op gescheurd grasland wordt per ha een scheurpremie toegekend van 400.voor aardappels en ƒ300.voor de overige gewas sen, terwijl voor al deze andere gewassen een suikerpremie wordt toegekend van 30 kg per ha. Ofschoon men er op rekenen mag, dat de boeren zich over het algemeen behoorlijk van hun plicht zullen kwijten, worden degenen, die niet voldoen de of in het geheel niet medewerken, met zeer zware straffen bedreigd. Met de medewerking van onze boeren mag worden verwacht, dat het ontworpen plan zal sla gen, zoodat ook in den eerstkomenden tijd een volk van 9 millioen door middel van een feitelijk te klein oppervlak in eigen voeding kan voorzien. Om wat reeds gepresteerd is mag de boeren stand aanspraak maken op de erkentelijkheid van het Nederlandsche volk. Deze laatste inzet van den boerenstand voor zjjn volk moge nu en later aanleiding zijn tot waardeering van den boer dóór zijn volk. Hij heeft daar recht op als verzorger van de voedselvoorziening door alle tijden heen, óók als de nood aan den man komt. REMBRANDTHERDENKING te gorreduk. In het kader van de Nederlandsche Cultuur- week organiseerde te Gorredijk een drietal be drijven, nl. de Jong’s transportkannenfabriek, N.V. Voltawerk en Fa. van der Sluis en Postu- ma, in samenwerking met de Gemeenschap Vreugde en Arbeid van ’t Nederlandsche Arbeids front een Rembrandtherdenking in zaal Wieger- sma. De Provinciale Frontleider, de heer L. Tiesinga, opende deze plechtige herdenking met te wijzen op de belangrijkheid van het levendig houden der herinnering aan onze groote historische figuren. Hij wees den werkers op de veranderende gees tesgesteldheid in de Nederlandsche bedrijven, die het mogelijk maakt, dat een dergelijke cultureele ontspanning aan hen wordt aangeboden en dankte de verschillende bedrijfsvoerders voor hunne medewerking. Hierna werd de film Rembrandt vertoond, waarvan zeer werd genoten. Een en ander werd tot een plechtige herden king van het leven en streven van onze voor ouders naar een hooger cultureel peil. (Fr. Crt.) Bureau; Firma A. J. OSINGA BOLSWARD Marktstraat 13 TeL 451 Giro 87926 Advertentieprijs: 1 tot 10 m.m. elke mm meer Toezending der adv. Donderdags tot 10 uur Verantwoordelijk voor de advertenties A. J. Osinga Bolsward. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 19 Juli. Het opperbevel van de weer macht maakt bekend In Normandië ging de vijand, na een trommel vuur van verscheidene uren en na hevige lucht aanvallen, nu ook ten oosten van de Orne tot den grooten aanval over. Pas na uiterst zware ge vechten en met zware verliezen kon de vijand onze stellingen binnendringen, waar hij na het vernietigen van 40 tanks door onze tegenaanval len tot staan werd gebracht. Ten zuidwesten van Caen zjjn alle vijandelijke aanvallen mislukt Ook in het gebied van St. Ló werd gisteren verbit terd gevochten. Nadat overdag alle aanvallen op St. Ló waren afgeslagen, is de vijand in de avond uren met tanks de stad binnengedrongen, waar zich hevige straatgevechten ontwikkelden. In luchtgevechten verloor de vijand 22 vliegtuigen, terwijl 2 andere toestellen op den beganen grond vernield werden. Bjj een zuiveringsactie in het Fransche gebied werden 70 terroristen in den strijd vernietigd. Zwaar vuur van de V 1 blijft op Londen en zjjn buitenwijken liggen. In Italië zette de vijand zijn grooten aanval van de kust van de Ligurische Zee tot in het gebied van Arezzo, alsmede in den Adria- tischen kustsector voort. Terwijl hij ten zuiden en zuidoosten van Livorno werd afgesla gen, hebben onze troepen zich oostelijk daarvan al strijdende gedistancieerd naar den noordelijken oever van de Arno. In het gebied aan weerszijden van Poggibonsi bleven vrij sterke aanvallen van den vjjand even vruchteloos als ten westen van Arezzo. Ten zuidwesten van Ancona viel de vijand over een smal front met sterke pantserstrijd- krachten aan en bereikte hij met zware verliezen aan dooden en gewonden een vrjj diepe penetra tie. De zware gevechten, in het verloop waarvan 18 vijandelijke tanks werden stukgeschoten, na men in de avonduren nog in hevigheid toe. De volkomen verwoeste haven van Ancona werd daarop prijsgegeven en het front teruggenomen achter den Eseno-sector, vlak ten noorden van Ancona. EXTRA KEURINGEN VOOR WAFFEN-SS (WIKING), SS-WACHTBATAILLON, LAND STORM NEDERLAND, GERMAANSCHE SS IN NEDERLAND. Wegens de zeer vele aanmeldingen zal nog een extra keuring gehouden worden op Maandag 24 Juli 813 uur, Den Haag, ge bouw Amicitia, Westeindé 15, Dinsdag 25 Juli 813 uur, Amsterdam, Dam 4, waar iedere gezonde Nederlander zich kan aan melden teneinde gekeurd te worden. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra 'evensmid- delen etc. Personen tusschen 1935 jaar, die aanmel- dingsplichtig zyn voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na minstens een jaar diensttijd zijn geschikt heid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zjjn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Ook voor de gemotoriseerde com- pagnie bjj het SS-W achtbatail- lon te Amersfoort, welke dienst in Nederland doet, kan men zich op bo venstaande keuringen melden. Alle inlichtingen en gratis reis biljetten voor de heen- en terug reis zijn verkrijgbaar bij de navolgende Neben- stellen der Waffen-SS Amsterdam, Dam 4; Alk maar, Langestraat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen, Heerenstraat 46; Enschedé, Hengelo- schestraat 30. Eveneens bij het SS-Ersatzkom mando Niederlande, Den Haag, Korte Vijverberg 5 en Marineannahmestelle West, Utrecht, Plompe- torengracht 24. VISSCHERIJVERBOD. Het bureau van den bevelhebber der weer macht in Nederland maakt bekend: Op grond van par. 5, aliijpa 2 van de veror dening no. 100/41 van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied wordt de vis» scherjj op den Nieuwen Waterweg van de zee» grens Hoek van Holland tot de haveninvaart Maassluis met onmiddellijken ingang verhodeq, URKERLAND. De secretaris-generaal van het departement van Waterstaat heeft, naar men van de zijde van i de directie van de Wieringermeer mededeelt, deft j Noordoostpolder thans een officieelen naam ge» I geven, nl. Urkerland. Verder zijn de volgend^ 3 dorpsnamen vastgesteld: Emmeloord, Lutteteg^t, ^arkpesse, Ens, «r l&ttSB. s'

Bolswards Nieuwsblad nl | 1944 | | pagina 1