3 De geschiedenis herhaalt zich. Aanslag op den Führer mislukt Felle strijd in Normandië Vrijdag 28 Juli 1944 BOLSWARDER EDITIE No. 3e Jaargang NIEUWSBLAD VOOR HET WESTEN VAN FRIESLAND No. 31 WEERMACHTBERICH3 .(C.NJ’^Cino Fax s). TERRORISTEN EN SABOTEURS STAND RECHTELIJK DOODGESCHOTEN. BOLSW. Giraal COMPLOT DUURDE SLECHTS ZES UUR. BIJZONDERHEDEN OVER DEN AANSLAG. Mussert spreekt te Amsterdam i i WESTERGOO ttoor 4 Bi 1 weet, dat gij evenals tot dusver in voorbeeldige t Onder het motto „Trouw” werd in het Concertgebouw te Am sterdam een betooging gehou den, waar de Leider het woord voerde. 100 cent .3 cent e e b ken- ieren. I zijn st op urnen (w.g.) RAUTER, SS-Obergruppenführer und General der PolizeL De Höhere SS- und Polizeiführer „Nordwest” en Generalkommissar für das Sicherheitswesen maakt bekend Wegens den arglistigen moord en moordaan slag op leden der bezettende macht op 6 en 1 Juli 1944 te Nijmegen is een aantal gearresteerde terroristen en saboteurs standrechtelijk doodge schoten. ZORGT VOOR MOEDER EN KIND, STEUNT DE COLLECTE OP ZATERDAG 29 JULL Izon- het lijke zeil- Ie Engelsche oorlog 16521654, 2e Engelsche oorlog 16651667, 3e Engelsche oorlog 16721674, 4e Engelsche oorlog 17801784en ook nu weer denzelfden vijand, Neêrlands erfvijand ter zee. Evertsen, Tromp, De Ruyter,zij gingen ons voor, Zij stierven als helden,wy strijden door Pro- ram- liven j ust der ren jen en Gp te tn- - tie er lie k- a- be- iige van EEN ONTMOETING IN VOLLE ZEE. Uitloopende mijnenvegers passeeren een rond de Zuid varend konvooi. O/H P s Aanmelding als vrijwilliger bij de Kriegsmarine staat open voor iederen Nederlander van 1745 jaar en kan geschieden bij de Marineannahmestelle-West, Zweigstelle Nie- derlande te Utrecht, bij alle Marinedienststellen, Hafen- fen Ortskommandanturen en bij de verschillende Nebenstellen der Waffen SS, alwaar tevens alle gewenschte in lichtingen worden verstrekt. prentte: „De trouw is het kenmerk van, de eer”. Leve Duitschland en onze Führer Adolf Hitler. En nu volk: Aan het geweer. Bureau Firma A. J. OSINGA BOLSWAiil Marktstraat 13 TeL 451 Giro 8792t Advertentieprijs: 1 tot 10 m.m. elke m.m. meer Toezending der adv. Donderdags tot 10 uu> Verantwoordelijk voor de advertenties A. J. Osinga Bolswaru ische Arl at volko-] 'acanties. •sies ge- aan het ihtiging Kerk. 'orden h Mu- laatsten ademtocht strijden, in het vaderland ’n zeer kleine groep eerzuchtige erbarmelijke crea turen deze houding voortdurend tracht te^dwars- boomen. Dezen keer zal hiermede worden afge rekend, zooals wij dat als nat. socialisten ge wend zijn. Ik ben ervan overtuigd, dat iedere fatsoenlijke officier, iedere dappere soldaat dit in dit uur zal begrijpen. Welk lot Duitschland getroffen zou hebben, wanneer de aanslag vandaag gelukt zou zijn, daarvan kunnen zich misschien maar zeer wei nigen een voorstelling maken. Ik zelf dank de Voorzienigheid en mijn Schepper niet omdat zij mij behouden heeft mijn leven is alleen zorg en is alleen arbeid voor mijn volk doch ik dank haar alleen omdat zij mij de mogelijkheid gaf om deze zorgen te kunnen blijven dragen en met mijn werk verder door te gaan zoo goed als ik dat voor mijn geweten kan verantwoorden. Iedere Duitscher, geheel onverschillig wie hij is, heeft den plicht meedoogenloos tegen deze ele menten op te treden, hen of omhiddellijk te ar- resteeren of, wanneer zij op welke wijze dan ook verzet zouden bieden, zonder meer te vernietigen. De bevelen aan alle troepen zijn uitgevaardigd. Zij worden in blind vertrouwen uitgevoerd over eenkomstig de gehoorzaamheid, die het Duitsche leger kent. Ik begroet in het bijzonder u, mijne oude strijd makkers, nog eens van harte, nu het mij weer vergund‘is geweest aan een lot'te ontkomen, dat niet voor mij iets vreeselijks in zich verborg, doch dat voor het Duitsche volk verschrikkingen ge bracht zou hebben. Ik zie hierin ook een vinger wijzing van de Voorzienigheid, dat ik mijn werk moet blijven voortzetten en derhalve zal blijven voortzetten,. Rijksmaarschalk Göring tot de luchtmacht. Rijksmaarschalk Göring heeft dienzelfden nacht de volgende toespraak tot de luchtmacht gericht: Kameraden der luchtmacht. Een ongelooflijk gemeene moordaanslag is vandaag door een kolonel graaf von Stauffen berg, in opdracht van een erbarmelijke kliek voor malige generaals, die wegens hun even laffe als slechte leiding weggejaagd moesten worden, op onzen Führer gepleegd. De Führer is door de Almachtige Voorzienigheid als door een wonder gered. Deze misdadigers probeeren nu als usur pators door vervalschte bevelen de troepen in verwarring te brengen. Ik beveel derhalve In het rijk leidt op mijn lastgeving General-Oberst Stumpf als opperbe velhebber van de „Luftflotte Reich” alle forma ties van de lucbtmacht binnen de grenzen van het rijksgebied. Uitsluitend mijn en zijn bevelen moeten worden mtgevoerd. De Reichsführer SS Himmler moet door alle bureaux van de luchtmacht op verzoek zoo krach tig mogclijk gesteund worden. Koeriersvluchten, onverschillig met welke vliegtuigen, mogen al leen met mijc of zijn verlof worden gemaakt. Of ficieren en soldaten, onverschillig van wélken rang, evenals burgers, die voor deze misdadigers werken en die bij u komen om u te overreden om aan hun erbarmelijke plannen deel te nemen, moeten onmiddellijk gearresteerd en neergescho ten worden. Wanneer u zelf wordt uitgestuurd om deze verraders uit te roeien, moet gij mee doogenloos doortasten. Het zijn dezelfde armzalige lieden, die het front probeeren te verraden en te saboteeren. Of ficieren die aan deze misdaad deelnemen, plaat sen zich buiten het volk, buiten de weermacht, verzaken iedere soldateneer en verzaken eed en trouw. Hun vernietiging zal ons nieuwe kracht geven. Tegenover dit verraad plaatst de lucht macht haar gezworen trouw en innige liefde je gens den Führer en haar onvoorwaardelijken strijd voor de overwinning. Leve onze Führer, die de Almachtige God van daag zoo zichtbaar heeft gezegend Groot-admiraal Dönitz tot de marine. De opperbevelhebber van de marine, groot- admiraal Dönitz, heeft tot de soldaten van de marine de volgende toespraak gericht Soldaten van de marine. Een heilige toorn en ’n matelooze woede ver vullen ons door den misdadigen aarislag, die aan onzen beminden Führer het leven had moeten kosten. De Voorzienigheid heeft anders gewild. Zij heeft den Führer behoed en beschermd en zoodoende ons Duitsche vaderland in zijn lots- strijd niet verlaten. Een krankzinnige kleine kliek van generaals, die met ons dappere leger niets gemeen heeft, heeft in laffe trouweloosheid dezen moord beraamd, hiermede jegens den Führer en het Duitsche volk het gemeenste ver raad plegend. Want deze schurken zijn alleen de Van officieele zijde werd Vrijdag te Berlijn me degedeeld, dat de duur van het complot van het oogenblik van den aanslag tot de arrestatie van de laatste samenzweerders in totaal niet langer dan zes uur heeft geduurd. De poging van de kleine clique samenzweerders om zich in het be zit te stellen van de machtsmiddelen van het Rijk kon zonder hulp van troepenformaties gemakke lijk in de kiem gesmoord worden zonder dat een druppel bloed, behalve dan het bloed der verra ders, gevloeid heeft. DAGORDER VAN DEN FÜHRER TOT HET LEGER. Adolf Hitler heeft in zijn kwaliteit van opper bevelhebber van het leger de volgende dagorder uitgevaardigd: „Soldaten van het leger. Een kleine kring gewetenlooze officieren heeft op mij en den staf van de weermachtsleiding een moordaanslag gepleegd, ten einde het staatsgezag in handen te krijgen. De Voorzienigheid heeft deze misdaad laten mislukken. Door het onmiddeilijk daadkrachtig ingrijpen van trouwe officieren en soldaten van het leger in het vaderland, werd de kliek verraders binnen enkele uren vernietigd of gearresteerd. Ik heb niet anders verwacht. Ik gehoorzaamheid en trouwe plichtsvervulling dap per strijdt, totdat wij, ondanks alles aan het einde de overwinning zullen hebben behaald”. De nieuwe chef van den generalen staf, Gene ral-Oberst Guderian, heeft deze dagorder voor de radio voorgelezen en vervolgens een toespraak tot het leger gericht, waarin hij zeide: Enkele ten deele op non-actief gestelde officieren hadden den moed verloren en hebben uit lafheid den weg der schande verkozen boven den weg van plicht en eer, die uitsluitend een fatsoenlijk soldaat past. Het leger heeft zichzelf gezuiverd en de onbe hoorlijke elementen uitgestooten. Aan alle strij dende fronten en in het vaderland wordt koorts achtig en opofferend voor de overwinning ge werkt. Volk én leger staan hecht verbonden achter den Führer. De vijand vergiste zich teen hij geloofde op een splitsing in de generaliteit van het leger te zijnen gunste te kunnen rekenen. Ik sta jegens den Führer en het Duitsche volk borg voor de hechtheid van de generaliteit, van het officierencorps en van de manschappen, ten aanzien van het eenige doel de overwinning te bevechten onder de leuze, die de eerbiedwaardige veldmaarschalk Von Hindenburg ons vaak in- handlangers van onze vijanden, die zij in een karakterlooze, laffe en valsche berekening dienen. In werkelijkheid is hun domheid grenzeloos. Zij gelooven door den Führer uit den weg te ruimen ons van een harden, doch onvermijdelijken lots- strijd te kunnen bevrijden en zij zien in hun ver blinde angstige geborneerdheid niet, dat zij door hun misdaad ons in een ontzettende chaos zou den storten en ons weerloos aan onze vijanden zouden uitleveren. De uitroeiing van ons volk, het tot slavernij brengen van onze mannen, hon ger en een naamlooze ellende zouden de gevolgen zijn. Een onzegbare rampzalige tijd zou ons volk beleven, oneindig veel vreeselijker en zwaarder dan de hardste tijd maar zijn kan, die onze hui dige strijd ons kan brengen. Wij zullen dezen ver raders verder werken onmogelijk maken. De marine staat haar eed getrouw in beproefde trouw rondom den Führer en zal onvoorwaarde lijk optreden en strijden. Zij aanvaardt alleen van mij, den opperbevelhebber der marine, en haar eigen militaire leiders bevelen, ten einde iedere misleiding door vervalschte opdrachten on mogelijk te maken. Zij zal onbarmhartig iedereen vernietigen, die zich als verrader ontpopt. Leve onze Führer, Adolf Hitler de Duitsche marine hebben voor de kust van westelijk Italië twee Britsche torpedomotorbooten beschadigd. Bij aanvallen op convooischepen voor de ravi- tailleering in de Egeïsche Zee hebben beveiligings- vaartuigen van de Duitsche marine alsmede luchtdoelgeschut aan boord van schepen en jacht vliegtuigen van 15 aanvallende bommenwerpers 7 machines omlaaggeschoten. In Galicië zijn tusschen den bovenloop van den Dnjestr en Lemberg talrijke door tanks onder steunde aanvallen van de bolsjewisten bloedig in eengestort. In het stadsgebied van Lemberg heb ben onze troepen den vijand in een tegenaanval teruggeslagen. In den sector van één leger werden in den tijd van 14 tot 23 Juli 553 vijandelijke tanks stukgeschoten. Hierbij heeft zich de Ham- burgsche 20e divisie pantsergrenadiers onder be vel van luitenant-generaal Jauer bijzonder onder scheiden. In het strijdgebied tusschen den bovenloop van de Boeg en de Weichsel heeft de vijand in de rich ting van de San en het gebied van Lublin ver der terrein gewonnen. Ten Zuidoosten van Lublin daarentegen werden alle vijandelijke aanvallen af geslagen. Tusschen BrestLitowsk en Grodno, alsmede ten Oosten en Noordoosten van Kowno, zijn alle vijandelijke doorbraakpogingen, dank zij den taaien afweer van onze divisies, mislukt. Ook aan het front tusschen Dünaburg en de Finsche Golf hebben onze troepen, ondanks alle door braakpogingen van de bolsjewisten, een volledig afweersucces behaald. 47 vijandelijke tanks wer den daar stukgeschoten. Kapitein Weissenberger, Gruppenkommandeur in een eskader jachtvlieg tuigen, heeft aan het oostelijke front zijn 200ste overwinning in de lucht behaald. Formaties vijandelijke bommenwerpers hebben plaatsen in West- en Zuidoost-Duitschland aan- gevallen. Vooral te Stuttgart is door een nieuwen terreuraanval schade aangericht en zijn slacht offers gevallen. Afzonderlijk vliegende vijandelijke vliegtuigen hebben bovendien bommen laten val len op het gebied van de Rijkshoofdstad en op plaatsen in Oost-Pruisen. Strijdkrachten der luchtverdediging hebben 51 vijandelijke vliegtui gen neergeschoten. Complot van officieren volkomen verijdeld. Uit het hoofdkwartier van den Führer werd vorige week Donderdagavond gemeld Op den Führer is heden een springstofaanslag gepleegd. Uit zijn omgeving werden hierbij zwaar gewond It.-generaal Schmundt, kol. Brandt, me dewerker Berger. Lichtere verwondingen be kwamen It.-géneraal Jodl, de generaals Korten, Buhle, Bodenschatz, Heusinger, Scherff, de ad miraals Voss, von Puttkamer,z Kapitan zur See Assmann en lt.-kol. Borgmann. De Führer zelf heeft behalve lichte brandwonden en kneu zingen geen verwondingen bekomen. Hij heeft onverwijld daarop zijn werk hervat en volgens program den Duce ontvangen voor een vrij langdurige gedachtenwisseling. Korten tijd na den aanslag arriveerde de Rijksmaarschalk bij den Führer. Interinf meldde 21 Juli uit Berlijn: Het Duitsche officierscorps staat, zijn eed ge trouw als één man achter den Führer Adolf Hit ler. Dit is de overheerschende indruk, dien men vandaag in alle militaire kringen van het Duit sche Rijk krijgt. In deze kringen worden ook opmerkelijke bij zonderheden vernomen over de poging van de kliek samenzweerders om zich door den Donder dag gepleegden springstofaanslag op den Führer en zijn staf van intiemste militaire medewerkers, in het bezit te stellen van het geheele regee- ringsgezag. Volgens genoemde kringen fungeerde de nog Donderdagmiddag doodgeschoten 37-jarïge Claus graaf von Stauffenberg, die den aanslag door het neerleggen van een tijdbom in de onmiddel lijke nabijheid van den Führer alleen heeft uit gevoerd, als tusschenpersoon van een kleine eer zuchtige kliek, die, zooals door gevonden papie ren en andere gegevens binnen enkele uren na den mislukten aanslag kon worden aangetoond, in nauw contact heeft gestaan met een vijande- lijke mogendheid. Bij het verhoor, kort voordat de voornaamste schuldigen werden gefusilleerd werd dit feit nog door verhelderende verklaringen van de betrok ken personen opgehelderd. De kliek samenzweer ders bestond uit enkele afgedankte generaals, die zich met een handvol officieren in belangrijke functies bij het leger in het vaderland hadden vereenigd en als inspirators van de geheele on derneming moeten worden beschouwd. Zij, die geenerlei füncties meer bekleedden en reeds se dert verscheidene jaren voor het uitbreken van den oorlog niet meer de geringste rol speelden in de Duitsche weermacht, waren het ook, met wie de vijandelijke mogendheid al sedert geruimen tijd contact had verkregen. Het feit, dat de Duitsche weermacht niets te maken heeft met den aanslag resp. met de sa menzwering, blijkt in het bijzonder ook uit het feit, dat niemand van de deelnemers contact had met het front, laat staan, dat zij zelf aan het front waren, resp. onlangs zijn geweest. Hierop wijzen de Duitsche militairen in actieven dienst alsmede de leiders van alle reserveformaties na tuurlijk met nadruk. Van alle fronten in Oost en West, in Noord en Zuid zijn via de commandoposten tallooze dag orders van de opperbevelhebber^, bevelhebbers, commandanten, alsmede van de chefs der andere militaire eenheden ontvangen, waarin "naast de absolute trouw aan Adolf Hitler tevens de over tuiging tot uitdrukking komt, dat het front de beste garant is voor de onwrikbaarheid van den strijd en voor den uiteindelijken zegevierenden afloop van dezen strijd op alle oorlogstooneelen. NEERGEHAALDE VIJANDELIJKE VLIEGENIERS. Gevonden voorwerpen moeten worden aangegeven. Leden van de vijandelijke luchtmacht zijn op hun vluchten uitgerust met zakjes, welke midde len bevatten, waardoor ontvluchten moet wor den vergemakkelijkt. Onder meer bevindt er zich geld in van diverse valuta’s, hetwelk er toe moet dienen aan de leden van de vijandelijke lucht macht, indien zij worden neergehaald, middelen te verschaffen, welke hun de kans tot ontvluchten geven. Er wordt op gewezen, dat toeëigening van be doelde zakjes alsmede van andere middelen, waardoor ontvluchten wordt vergemakkelijkt, als persoonsbewijzen, papieren enz., volgens de ver ordening d.d. 1 Juni 1944 van den Rijkscommis- saris voor het bezette Nederlandsche gebied be treffende den plicht tot het doen van aangifte bij het vinden van vliegtuigen, vliegtuigonderdee- len of uit vliegtuigen neergeworpen voorwerpen, ten strengste wordt gestraft. Hij die dergelijke middelen, waardoor ontvluchten wordt verge makkelijkt, vindt, is volgens genoemde verorde ning verplicht deze onaangeraakt te laten liggen en van de vondst onverwijld aangifte te doen bij de dichtstbij zijnde instantie van de Duitsche po litie of Duitsche militaire instantie. Overtredin gen zullen ten strengste worden gestraft. Trouw aan den Führer, trouw aan het natio- naal-socialisme onder alle omstandigheden. Dat was het, wat de Nederlandsche nat.-socialisten, die het Concertgebouw te Amsterdam Zaterdag avond tot de uiterste hoeken vulden, tot uiting wilden brengen. De Leider getuigde in zijn rede van het onwrikbare geloof en den onwrikbarën wil, die de volgelingen van Adolf Hitler in ons land bezielen en door geestdriftigen bijval en langdurig gejuich gaven de aanwezigen herhaal delijk blijk van hun instemming met elk woord dat Mussert sprak over de vastbeslotenheid om den Führer te volgen in zijn grooten strijd. De gewestleider, H. Ouwerkerk, sprak een kort openingswoord. Hij zeide, dat de gebeurtenis sen van deze week de nat.-socialisten sterk heb ben aangegrepen. Maar er heerscht dankbaar heid, omdat de Führer gespaard bleef en als één man willen zij hem thans zeggen: „Führer, wij blijven U trouw. Op de Nederlandsche nat.-socia listen valt onder alle omstandigheden te rekenen”. Minutenlang applaus volgde op deze betuiging van trouw. In den namiddag van 20 Juli 1944, zoo ving Mussert zijn rede aan, gebeurde dit wonder, dat op twee meter afstand van den Führer-een bom was neergelegd, die door zijn ontploffing één doode, enkele zwaar gewonden en enkele licht gewonden maakte, maar den Führer ongedeerd liet. Dat moet ‘toch tot de ziel van iedereen spreken. Het was een verraad. Alleen aan een goede zaak kan men verraad plegen. Men doet zich als medestander voor, maar op zeker oogenblik blijkt men in dienst te staan van de tegenpartij. Maar het merkwaardige doet zich voor, dat het verraad niet gepleegd wordt, of er gebeurt een wonder, zooals ook op 20 Juli 1944 gebeurde. Het verraad is het werk van den enkelibg. Daarnaast staat de trouw van1 de massa. Ook die trouw heb ik leeren kennen door de roerende bewijzen, die velen mij er van hebben gegeven. Wij weten, zoo zeide Mussert verder, dat wij voor een goede zaak vechten, omdat onze bron nen: godsvertrouwen, eerbied voor den arbeid en liefde voor volk en vaderland goed zijn. Ir den eeuwigen strijd tusschen goed en kwaad zullen wij het hardst worden beproefd voor de toekomst van ons volk. Wij zullen die beproevirigen door staan en dan zal onze dag komen, die geen bijl tjesdag zal zijn, maar een dag waarop wij elkaar de hand reiken. Want het volk verlangt geen bijltjesdag, die een product is van ophitsers. De aanslag op den Führer heeft ons een schok gegeven. Hoe is het mogelijk, dat zooiets wordt gedaan door menschen, die beweren hersens te hebben en het goed met him volk te meenen? Immers, als het nationaal-socialisme valt, wordt Europa morgen het Europa van Stalin: dan wofdt Moskou de hoofdstad van Europa en dan krijgt men in Europa een mengeling van Europeanen, Russen, Tartaren en Mongolen. Het is dwaasheid te verwachten, dat het communisme alleen in Oost-Europa zou blijven en in ons land niet zou komen. Maar er is één die ons voor het bolsje wisme behoeden zal, dat is de Führer, de schepper van het nationaal-socialisme, van wien wij de overwinning verwachten. Wij erkennen den Führer als den Europeeschen opperbevelhebber in den strijd om het bestaan van Europa. In hem zien wij den grondlegger van het nieuwe Europa en van het verbond van vrije volkeren van Europa. Mussert herinnerde aan den in 1942 afgelegcUn eed door de functionarissen, waardoor zij trouw beloofden aan de beginselen, aan de bronnen, aan' ’t volk, aan het vaderland, aan het Germaansche lotsverbond en aan deh Germaanschen Führer, door God geroepen om Europa te beschermen. Die eed geldt, zoo zeide de Leider, voor mij en de geheele Beweging thans meer dan ooit. De Führ’er is nu in zijn hoofdkwartier en doet daar zijn werk en plicht. Wij zijn hier tezamen en willen er van getuigen, dat wij gelooven, dat de nationaal-socialisten een roeping hebben te vol brengen, dat wij vaster dan ooit gelooven, dat God aan Europa den Führer heeft gegeven om het van den ondergang te redden. Wij gelooven, dat de tijd niet ver meer is, of de nacht wijkt en de zon gaat op. De tijd nadert, dat Europa uit de dreiging zal zijn verlost en de op bouw kan beginnen. Tegenover het verraad van enkelingen staat de trouw van millioenen als een onwrikbare phalanx achter den Führer. Mussert bracht een driewerf houzee uit op den Führer, dat door de aanwezigen werd overgeho- men. Onder luide instemming van de geheele zaal zeide de Leider tenslotte, een telegram van geluk- wensch van de Nederlandsche nationaal-socialis ten aan den Rijkscommissaris te zullen zenden. Comb, van SN EKKER NIEUWSBLAD (Drjjfhout’s Nieuwsblad en Nieuwe Sneeker Courant) en DE JONG’S NIEUWSBLAD, Bolsward. Verschijnt eiken Vrijdagavond. Leesgeld 0.75 p. kwartaal bij vooruitbet. Weekabon nementen 6 ct. p. w. Losse nummers 10 ct. Hoofdredacteur L. Kiezebrink, Sneek. Plaatsverv. hoofdredacteur: C. Smit, Sneek K. 22« UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 26 Juli. (D.N.B.). Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In het verloop van zware gevechten ten Zuiden van Caen is de vijand er in geslaagd, ten Westen van den weg CaenFalaise onze stellingen bin nen te dringen en nieuwe infanterie- en pantser- strijdkrachten aan te voeren. Onze fanatiek vech tende troepen verhinderden evenwel elke uitbrei ding der vijandelijke penetraties en gingen vervol gens in de middaguren tot den tegenaanval over. Na verbitterde gevechten waren des avonds de oude stellingen weer volledig in onze handen. De vijand heeft zware verliezen geleden, 18 tanks werden stukgeschoten. Ook ten Noord westen van St. Ló woedt een afweerslag van groo- te afmetingen. Nadat de eerste vijandelijke aan vallen, die met zeer krachtige ondersteuning van artillerie en luchtmacht werden uitgevoerd, waren afgeslagen, slaagde de vijand er in op eenige plaatsen ons front binnen- te dringen en den weg St. LöPeriers naar het Zuidwesten te passee ren. Tegenaanvallen zijn aan den gang. Sinds de ochtenduren van heden zijn de gevech ten met groote kracht ook overgeslagen op het gebied ten Noorden van Periers. Slagvliegtuigen vielen vijandelijke concentraties in het landingshoofd met succes aan en bescha digden voor de kust een groot transportschip ernstig. In luchtgevechten werden 11 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Bh het Zuid-Fransche gebied werden wederom 110 terroristen in den strijd vernietigd. Zwaar V. 1 vergeldingsvuur blijft op het gebied van Groot-Londen liggen. In Italië is de groote aanval op het gebied ten Zuiden van Florence begonnen. De verwachte doorbraak is aan den vijand niet gelukt. Pas na uiterst zware gevechten en met bijzonder hevige verliezen kon bij geringe terreinwinst behalen. Andere aanvallen op onze nieuwe stellingen wer den uiteengeslagen. Ten Noorden van Arezzo en aan weerskanten van den Tiber zijn vijandelijke aanvallen mislukt, waarbij plaatselijke penetra ties werden afgegrendeld. Aan de Adriatische kust is de vijand opnieuw tot den aanval overgegaan. Daar zijp nog hevige gevechten aan den gang. Gevechtsveerbooten yam J 4 Toespraak van den Führer. Dien nacht nog heeft de Führer voor de Duit sche radio de volgende toespraak gericht tot het Duitsche volk. Duitsche volksgenooten. Ik weet niet voor de hoeveelste maal thans eén aanslag op mij beraamd en uitgevoerd is. Wanneer ik thans tot U spreek, dan geschiedt dit echter vooral om twee redenen: 1. Opdat gij mijn stem hoort en weet, dat ik zelf ongedeerd en gezond ben. 2. Opdat gij echter ook nadere bijzonderheden verneemt over een misdaad, die in de Duitsche geschiedenis haar weerga niet vindt. Een zeer kleine kliek eerzuchtige, geweten looze en tevens misdadige, domme officieren heeft een complot gesmeed, om mij uit den weg te ruimen en om tegelijk met mij den staf van de Duitsche Weermachtsleiding ui. te roeien. De bom, die door kolonel graaf von Stauffenberg was neergelegd, kwam op twee meter afstand aan mijn rechterzijde tot ontploffing. Zij heeft een aantal mijner dierbare medewerkers zeer zwaar gewond, een is gestorven. Ik zelf ben vol komen ongedeerd tot op zeer kleine schaafwon den, kneuzingen of brandwonden na. Ik vat dit op als een bevestiging van de op dracht der Voorzienigheid om mijn levensdoel te blijven volgen zooals ik totdusver gedaan heb. Want ik kan ten overstaan van de heele natie plechtig bekennen, dat ik sedert den dag, waar op ik in de Wilhelmstrasse mijn ambt aanvaard de, maar één enkele ge.dachte heb gehad, naar beste weten en geweten mijn plicht te vervullen en dat ik, sedert het mij duidelijk werd, dat de oorlog onvermijdelijk was en niet meer kon woe den uitgesteld eigenlijk alleen maar zorg en ar beid heb gekend en in tallooze dagen en door waakte nachten alleen voor mijn volk heb ge leefd. Er is in een tijd, waarin de Duitsche legers de zwaarste worsteling doorstaan, evenals in Italië nu ook in Duitschland een zeer kleine groep ge weest, die nu geloofde, evenals in 1918 den dolk stoot in den rug te kunnen toebrengen. Zij heeft zich ditmaal echter zwaar vergist. De bewering van deze usurpators, dat ik niet meer leef, wordt thans op dit oogenblik weerlegd, waarin ik tot u, mijn beminde volksgenooten, spreek. De kring, dien deze usurpators vormen is zeer kléin. Deze heeft met de Duitsche weermacht en vooral ook met het Duitsche leger niets te maken. Het is een zeer kleine groep misdadige elementen, die thans onbarmhartig worden uitgeroeid. Ik beveel derhalve op dit oogenblik Ten eerste dat geen enkel civiel bureau een of ander bevel mag aanvaarden van een bureau, dat deze usurpators hebben opgericht. Ten tweede dat geen enkel militair bureau, geen enkele leider van een troep, geen enkele soldaat mag gehoor zamen aan een- of ander bevel van deze usurpa tors, dat in tegendeel een ieder verplicht is, den overbrenger of den gever van een dergelijk bevel of onmiddellijk te arresteeren, of bij verzet oogen- blikkelijk te vernietigen. Ik heb, om definitief orde te scheppen, tot be velhebber van het leger in het vaderland rijks- minister Himmler benoemd. Ik heb Generaloberst Guderian benoemd tot lid van den generalen staf, om den door ziekte op het oogenblik afwezigen chef van den generalen staf te vervangen, en een tweeden beproefden leider van het oostelijke front tot zijn assistent benoemd. In alle andere dienstbureaux van het rijk komt geen wijziging. Ik ben ervan overtuigd, dat wij met het ver nietigen van deze zeer kleine, kliek van verraders en samenzweerders nu eindelijk ook in den rug van het vaderland de atmosfeer scheppen die de strijders aan het front noodig hebben. Want het is onmogelijk, dat terwijl aan het front honderd duizenden en millioenen brave mannen tot hun Tegelijkertijd wordt aan de gelukwenschen aan den Führer voor zijn behoud de voldoening vast geknoopt, dat met Heinrich Himmler thans een man aan het hoofd van het leger in het vaderland is geplaatst, wiens militair-organisatorische be kwaamheid, die vooral tot uiting is gekomen bij den opbouw van de Waffen-SS, de garantie biedt voor een versterkte totale krachtsinspanning van de natie voor het behalen van de overwinning. In dit verband is ook interessant, wat toonaan gevende Duitsche militairen verklaren, die tij dens de beslissende uren in hun bureaux aanwe zig waren. Volgens deze militairen heeft de kliek verra ders via een bepaald berichtenapparaat, waar over zij door de medeplichtigheid van een subal tern officier beschikten, geprobeerd bevelen te geven aan andere bureaux in het vaderland en aan het front, die echter tengevolge van hun ge heele strekking door alle ontvangers direct wer den gebrandmerkt als openlijk verraad en dien tengevolge niet werden opgevolgd. Derhalve werd nergens ook maar een oogenblik er aan getwij feld waarom het hier ging. Het feit, dat men wist, dat de kliek in het be zit was van bepaalde middelen voor het over brengen van berichten was ongetwijfeld de oor zaak van de betreffende verklaringen van den Führer van Donderdagnacht. Hij zoowel als de onmiddellijk naar hem toegesnelde opperbevelheb bers van de luchtmacht en de marine, Rijks maarschalk Göring en groot-admiraal Dönitz, beschikten op het moment, waarop zij hun ver klaringen aflegden, resp. hun dagorders uitgaven nog niet over bijzonderheden over de vraag, hoe en hoe lang de kliek zich van de haar ter be schikking staande middelen voor het overbrengen van berichten zou bedienen, resp. zou kunnen be dienen. Hun. verklaringen, die zonder dat zij dit wisten reeds op het oogenblik, dat zij deze aflegden, door de intusschen voorgevallen gebeurtenissen achterhaald waren, hadden zeer duidelijk ten doel te verhinderen, dat de bevelen van de ver raders door de ontvangers eventueel voor echt zouden kunnen worden gehouden. Overal van de militaire commandoposten tot in de vooruitgeschoven stellingen aan het front, 100 cèSS f T cent b tot 10 uur' tenties Boltward.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1944 | | pagina 1