4 NIEUWSBLAD VOOR HET WESTEN VAN FRIESLAND Hevige strijd op alle fronten Vrijdag 4 Aug. 1944 No. 31 3e Jaargang BUITENLAND BOLSWARDER EDITIE WEERMACHTBERICHT SCHEURT VOOR 10 AUGUSTUS, UW VOLK BEHOEFT VET. WESTERGOO TERRORISTEN EN SABOTEURS STANDRECHTELIJK DOODGESCHOTEN. De Höhere SS- und Polizeiführer en General- kommissar für das Sicherheitswesen deelt mede: Wegens den laaghartigen moordaanslag op een lid van de bezettende macht te Breda op 21 Juli 1944 werd een aantal terroristen en saboteurs op 28 Juli 1944 standrechtelijk doodgeschoten. BOEREN, DE TIJD DRINGT Michiel Adriaansz. de Ruyter. 24/3/1607- 29/4/1676. De grootste admiraal aller tijden. Beroemd door zijn vele zeeslagen inden eersten Eng. oorlog, 1652-1654, en den tweeden Eng. oorlog, 1665-1667, in het bijzonder door den stoutmoedigen tocht naar Chattam, Juni 1667. Later volgden nog de slagen bij Schoonveldt, Juni 1673, en Texel, Aug. 1673. Zwaar gewond in den slag bij Agosta, 22 April 1676. Over- 100 cent 7 cent A. J. Osinga Bolsward. Te bevoegder plaatse in Londen, aldus wordt, naar Interinf. meldt, te Stockholm in bepaalde kringen vernomen, schatte men in het begin der vorige week, dat er gemiddeld 120 vliegende bom men per dag in het stadsgebied van Londen vie len. Geen wijk is verschoond gebleven, eenige ministers zijn zoozeer onder den indruk van het nieuwe wapen gekomen, dat zij onlangs op een ka- binetsbijeenkomst hebben gepleit voor een volle dige evacuatie van Londen. Dit leidde tot een scherp dispuut in het kabinet. Churchill kon wel iswaar de argumenten ontzenuwen, doch hij was tegen een volledige evacuatie, daar de wereld daarin een capitulatie van ^onden zou zien. Hi wat worden zal. bilderdijk. Ook thans weer strijden Nederlanders voor Èuropa’s vrijheid ter zee in trouwe verbondenheid met hun Duitsche kame raden. (O/H Ps) Goed voorgaan doet goed volgen 1 Zet ook gij U derhalve in voor de toekomst van Uw Volk en meldt U als vrijwilliger bij de Kriegsmarine. Aanmelding staat open voor iederen Nederlander van 1745 jaar en kan geschieden bij de Marineannahmestelle West Zweigstelle Niederlande te Utrecht, alle Haten- en Ortskommandanturen en bij de Nebenstellen der Waffen-SS alwaar tevens alle gewenschte inlichtingen worden verstrekt. Comb, van: sneeker NIEUWSBLAD (Drfjfhout’s Nieuwsblad en Nieuwe Sneeker Courant) en DE JONG’S NIEUWSBLAD, Bolsward. Verschijnt eiken Vrijdagavond. Leesgeld 0.75 p. kwartaal bij vooruitbet. Weekabon nementen 6 ct. p. w. Losse nummers 10 ct. HoofdredacteurL. Kiezebrink, Sneek. Plaatsverv. hoofdredacteur: O. Smit, Sneek K. 22tt VIER DOODVONNISSEN. Wegens communistische actie terechtgesteld. Het Duitsche Obergericht in het bezette Neder- landsche gebied heeft als Sondergericht den Ne derlander Jan Postma ter dood veroordeeld. Postma was één der leidende figuren van de C.P.N. en heeft op een vooraanstaande plaats gedurende de jaren 1942 en 1943 als leidend functionaris der illegale C.P.N. en als uitgever van een communistisch opruiend geschrift ge ijverd. Het vonnis is na onderzoek van de mogelijk heid van gratie voltrokken. De Nederlanders Albert Huisman, kolenhande laar te Zaandam, Josephus Swolfs, laborant te Zaandam en Willem van den Burgh, politie beambte te Amsterdam, zijn bij vonnis van het Duitsche Obergericht als Sondergericht ter dood veroordeeld. De veroordeelden zijn op illegale wijze werk zaam geweest in dienst van de verboden com munistische partij en wel Huisman en Swolfs door deelneming aan aanslagen op verkeersinstallaties en installaties der Duitsche weermacht, Van den Burgh door het doorgeven van vuurwapenen. Het vonnis is na onderzoek van de mogelijk heid van gratie voltrokken. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 2 Aug. Het opperbevel van de weer macht deelt mede: Ten Zuiden van Caen stortten door tanks en hevig artillerievuur gesteunde vijandelijke aan vallen met zware verliezen ineen. Ook aan weers zijden van Moyon en in het gebied PercyVille- dieu werden alle aanvallen der Amerikanen uit eengeslagen, waarbij 30 tanks werden stukge schoten. Ten Zuiden en ten Oosten van Avranches zijn hevige gevechten gaande met opdringende vijan delijke tankformaties. 34 tanks werden daar stuk geschoten. Des nachts vielen gevechtsvliegtuigen vijande lijke pantservoorhoeden en door den vijand bezette plaatsen met goed gevolg aan. In het Fransche gebied werden 102 terroristen in gevechten vernietigd. Het vergeldingsvuur op Londen duurt voort. In Italië mislukten wederom alle doorbraakpo gingen van den vijand ten Zuidwesten en ten Zui den van Florence. Vijandelijke artillerie beschoot gisteren Florence, hoewel de stad, om haar cul tuurgoederen te feparen, door het Duitsche com mando niet militair gebruikt wordt en geen troe pen herbergt. Ook de historische scheeve toren van Pisa, in welks omgeving zich geenerlei mili taire installaties bevinden, werd door vijandelijk artillerievuur beschadigd. Duitsche torpedovliegtuigen vielen voor de Noord-Afrikaansche kust een vijandelijk konvooi aan. Vier vrachtschepen met een gezamenlijken inhoud van 26.000 ton en een torpedobootjager werden vernietigend getroffen. Bovendien werden zeven andere koopvaardijschepen met een geza menlijken inhoud van 49.000 ton door torpedo’s getroffen. Bij den strijd tegen communistische benden op den Balkan leed de vijand in Juli buitengewoon bij welker aanblik mijn hart niet krachtiger sloeg, maar een oogenblik bleef staan. Het Duitsche uitvindingsgenie heeft zijn krachtproef doorstaan. Wij hebben er lang op moeten wachten, tot het weer het woord vroeg. Nu zal het spoedig zoover zijn. De vfland is niet over den berg, zooals hun leidende figuren steeds weer beweren, maar hij staat er nog voor. Dat zal de ontwikkeling de eerstvolgende weken en maanden toonen. Ik geloof, zoo besloot dr. Göbbels, dat het Duit sche volk meer reden heeft over den totalen ba lans van den 20en Juli tevreden te zijn dan zijn vijanden. De Führer staat als steeds aan het roer van onzen staat en stuurt volk en natie met ze kere hand door de stormen en noodweer van dezen oorlog heen. Ons volk is dapper, moedig en vlij tig en heeft slechts de eene gedachte, zóó te strij den, en te werken, dat de overwinning aan ons zal zijn. drie dagen waaiervormig tegen den benedenloop van de Memel en tegen de linie KownoUtena Dunaburg opgetreden met zeer sterke tankforma ties en gemotoriseerde infanterie. Tusschen Uk- merge (halverwege KownoUtena) en Utena werd een penetratie geforceerd. Om deze nu te vergrooten, richtte Bagramjam daags daarop aanzienlijke krachten tegen hei geheele Duitsche front tusschen Kowno en Utena, vooral tegen eerstgenoemde stad, waarbij het den aanvallers gelukte, trots energieken tegenstand van de Duit- schers haar te némen. De strijd in dit gebied woedt met groote hevigheid voort. Men krijgt uit deze en andere berichten den indruk, dat een aan valsfront tegen Oost-Pruisen wordt opgebouwd, van waar, langs verscheidene routes getracht zal worden het Duitsche grondgebied te betreden. De strijd om de Weichsel-linie in het gebied van Warschau is in volle ontwikkeling. De Duitschers verdedigen zich met name in dezen sector taai, want zij ontveinzen zich ook niet, zooals een com mentator schreef, dat van het resultaat van den strijd om deze laatste groote rivier voor het eigenlijke Duitsche territorium het al of niet sla gen van de operatie van de Sowjettroepen in den centralen sector afhangt. Twee Sowjetlegers, een numerieke meerderheid vertegenwoordigend, druk ken nu de op den Russischen oever staande Duit sche formaties. Weliswaar waren er reeds Sowjet- bruggenhoofden op den ^nderen oever gevormd, doch zij werden geëlimineerd; verdere pogingen om over te steken, zijn tot dusver verijdeld. De stormaanval op de Poolsche hoofdstad schijnt aanstaande te wezen, nu de Sowjettroepen in een grooten boog tot op 10 km Warschau zjjn gena derd. Vooral ten Zuiden, Oosten en Noordoosten van de stad trekken de aanvallers belangrijke troepen samen. Het Duitsche weermachtbericht van 1 Augustus meldde over den strijd aan het Oostelijke front o.m. nog: „Aan den succesrijken afweer van de groote Sowjet-aanvallen der laatste dagen heeft het 3e (Germaansche) SS-pantsercorps onder be vel van den SS-Obergruppenführer en generaal der Waffen-SS Steiner, met de Germaansche vrjj- willigersdivisies SS-Nordland en SS-Nederland, de 20e Estlandsche vrijwilligersdivisie, de He Oost- Pruisische infanteriedivisie alsmede aan het land front in den strijd gebrachte afdeelingen van ma rine, legerartillerie en granaatwerpers een bijzon der aandeel gehad”. Kolonel-generaal Guderian, de nieuwe chef van den generalen staf van het Duitsche leger, heeft een militair medewerker van het D.N.B. een kort onderhoud toegestaan. Deze medewerker trof den kolonel-generaal op een wandeling in zijn kwar tier en overhandigde hem de laatste vijandelijke berichten over den toestand aan het Oostelijke front, vooral de dramatische Britsehe berichten, en verzocht hem hierover zijn oordeel te geven. Kolonel-generaal Guderian zag de berichten door en merkte daarna met een ironischen glimlach op: „Wat moet ik U daarvan zeggen? U weet even gced als ik, dat de vijand met het publicce- ren van dergelijke berichten, die lijnrecht in strijd zijn met de feiten, zeer bepaalde, concrete poli tieke doeleinden najaagt. Ik ben soldaat”. Vraag: Hoe beoordeelt u echter den toestand aan het Oostelijke front? „Natuurlijk bezorgt ons het numerieke over wicht der Sowjets werk. Maar wij zullen het klaarspelen. Onze troepen leveren verbazende prestaties. Hun verdedigings- en aanvalsgeest zijn voorbeeldig. De aanvalsgeest kan weliswaar voorloopig slechts op bepaalde punten van het front naar voren komen, maar hij zal daar in zeer korten tijd den bevolen toestand scheppen”. Vraag: Er kan dus klaarblijkelijk geen sprake van zijn, dat de beslissing in den oorlog tusschen Dnitschland en de Sowjetunie gevallen is, zooals de Engelschen beweren? „Van deze Britsehe bewering zullen wij goede nota nemen. Niets is gunstiger voor een oorlog voerende dan dat de vijand zichzelf bedriegt. Ze ker is, dat de Sowjets voornemens zijn ons onder ten voet te loopen. Even zeker is het, dat hun aanvallen te meer het stempel van het avontuur i agen, naarmate zij het gebied van Duitschland ?n zijn bondgenooten naderen. Het overzicht, dat ik heb over den toestand en over onze verdere maatregelen, geeft mij de zekerheid, dat de hui dige Sowjet-stormloop niet alleen gebroken zal worden, maar ook, dat de bolsjewistische indrin gers uit alle gebieden, die zij thans zoo bruut ver woesten, verdreven zullen worden”. De militaire correspondent van het D.N.B. schrijft over dit onderhoud o.m.: Deze yerijlaring EEN PRETTIGE VACANTIE. Vader werkt in het buitenland, op moeder rust dan alleen de zorg voor het gezin. Veel zwaarder dan in normale tijden het geval zou zijn drukken haar deze zorgen enals moeder overal alleen voor staat zijn de kinderen vaak de dupe. Dit wetende poogt de Gemeenschap Vreugde en Arbeid van het Nederlandsche Arbeidsfront op alle mogelijke manieren afleiding en wat zon te brengen onder deze kinderen. Ze worden saam- gebracht in de bekende kinderclubs van de actie „Door het kind, Voor het kind”. Nu in de zomer zorgt V. en A. ook voor de vacantie. Kinderen die anders nimmer naar buiten zouden gaan, vertrek ken nu voor een 14-daagsch verblijf naar de va- cantie-oorden. Zoo vertrekt a.s. Zaterdag 5 Augustus een groep vanuit Leeuwarden naar Lunteren. Twee weken van lucht en zon, van bosch en hei envan goede voeding. Een ding is slechts jammer. Nog lang niet alle kinderen wier vader buitenslands is komen op de kinderclubs. Ieder is er welkom. Alle N.A.F.-kan- toren staan steeds voor nieuwe insen-ijvingen open. VREUGDE EN ARBEID. Het programma van de werkgemeensch' Vreugde en Arbeid van het Nederlandsche Ar beidsfront voor de maand Augustus staat volko men in het teeken van den zomer en de vacanties. Er worden eenige interessante excursies ge houden o.a. naar Franeker met bezoek aan het Planetarium en naar Bolsward met bezichtiging van het beroemde Stadhuis en de groote Kerk. In Leeuwarden zal een bezoek gebracht worden aan het Friesch Muséum en het Indonesisch Mu seum. Eenige bijzondere gelegenheden dus, om de ken nis van onze cultureele waarden te vermeerderen. Het zwemonderricht van V. en A. vond zijn hoogtepunt deze maand in het afzwemfeest op 2 Augustus in de overdekte. Er werd gezwommen voor diploma. Voor September staat dan nog een groote Pro vinciale Huisvlijttentoonstelling op het program ma. Er is nu eeds gelegenheid om in te schrijven en inzendingen op te zenden. De formulieren daar toe zijn aan het Prov. Bureau en het pl. kantoor- Leeuwarden verkrijgbaar. Dan is er in de vacantiemaand nog iets bijzon ders voor eenige bedrijven. Deze zullen n.l. het water op maar in plaats van de gebruikelijke boottocht zal ditmaal het watertochtje per zeil schip worden gehouden. Al met al weer een V. en A. programma dat be wijst dat deze gemeenschap ook in de huidige omstandigheden voor gepaste ontspanning van werkend Friesland weet te zorgen. In zijn radiorede van vorige week Woensdag heeft Rijksminister dr. Göbbels na een overzicht van de gebeurtenissen van 20 Juli te hebben ge geven, ook gesproken over de consekwenties van het gebeurde. Wij moeten, zoo zeide hij, door een hel van weerstanden, moeilijkheden en gevaren heen, voor wij aan het einde van den weg het open terrein krijgen en heldere lucht kunnen in ademen. Spr. wees op het nog aanwezige potenti eel aan krachten, dat weliswaar voor een aanzien lijk deel, maar geenszins geheel pitgebuit wordt. Hij wees op de taak van Himmler om, naast de reorganisatie van het geheele apparatuur van het vervangingsleger, voornamelijk de in ’t vaderland aanwezige sterke legerreserves in goed opgeleiden toestand naar het front te brengen en daarvoor in de plaats talrijke nieuwe divisies op te stellen en op te leiden. De rijksminister voor bewapening en oorlogsproductie, partijgenoot Albert Speer, heeft door zijn rusteloozen arbeid en een door hem uit gedacht en ontworpen geniaal vereenvoudigings- proces de Duitsche bewapeningsproductie opge voerd in een omvang, die verbazingwekkend is. De vijandelijke luchtaanvallen hebben onze oor logsproductie geen ernstige schade kunnen toe brengen, integendeel niet eens kunnen verhinde ren, dat de productie van wapens en munitie van maand tot maand enorm gestegen is. Dit intensi- veeringsproces gaat zonder afdwalen voort en heeft zijn hoogtepunt nog lang niet bereikt. Wij hebben daarvoor echter groote aantallen arbeidskrachten noodig en wel vooral Duitschers. die immers toch steeds het geraamte van het be- wapeningsbedrijf vormen. Bovendien moeten de uit de bewapeningsindustrie naar de weermacht overgaande jonge mannen vervangen worden. Daarom is het noodzakeltjk, de kracht van het Duitsche vaderland in veel grootere mate uit te buiten en te gebruiken dan tot dusver het geval is geweest. De totale oorlog is het gebod van het oogenblik. De toestand aan de fronten, in het bij zonder aan het Oostelijke front zal zich op grond van de ontworpen maatregelen spoedig wijzigen en wel belangrijk te onzen gunste. De oorlog zal een nieuw gezicht krijgen en het zegevierend ge schreeuw zal onze vijanden in de keel blijven ste ken. Daar komt nog iets anders bij. Wij hebben, terwijl wij het tijdelijk technische overwicht van den vijand inzagen, op bepaalde gebieden van vo ren af aan moeten beginnen. Het is sedert lang duidelijk geworden, dat wij de tegenpartij niet door het overtroeven van hun eigen, maar alleen door de schepping van nieuwe middelen en mogelijk heden der technische oorlogvoering kunnen ver slaan. De resultaten van deze ingrijpende ontwik keling zullen meer en meer op de slagvelden aan den dag treden. Het gebruik van ons V 1-wapen is in zekeren zin de inleiding daartoe. Wij hebben dus den voorsprong, die de vijand tot dusver op den een of anderen sector van de oorlogstechniek in handen had, niet slechts inge- haald, maar voorbijgestreefd. De resultaten van deze ontwikkeling zijn nog voor het kleinste deel in het stadium der proefnemingen, voor het groot ste deel echter in het stadium der productie. Ik zou mij schamen zoo’n taal te spreken, wanneer de feiten mij daartoe niet het recht gaven. Ik heb kortgeleden de moderne Duitsche wapens gezien, Ook in zijn artikel in Das Reich van vorige week had dr. Göbbels het over de nieuwe Duit sche bewapening. In September 1939, toen Duitschland door zijn vijanden tot den oorlog werd gedwongen, be schikte het over een nieuw opgebouwde, modern uitgeruste weermacht, die daarmede een aanzien leken technischen voorsprong bezat, die mede tot de snelle overwinningen bijdroeg. De Führer, die de volkomen nieuwe methode van oorlogvoering uitgevonden en voor de eerste maal practisch toe gepast heeft, is daarmede een revolutionnair ver nieuwer van de militaire strategie geworden. De tegenstanders maakten zich, aldus dr. Göbbels, toen de oorlog langeren tijd duurde, de ervaring der z.g. Duitsche bliksemstrategie eigen en dit is in hoofdzaak de reden voor den achteruitgang der Duitsche militaire successen sedert 1942. Door den dwang der omstandigheden heeft de tegen- standet een voorsprong gekregen. Daarbij zijn aan den kant van den vijand enkele zeer diep ingrijpende technische uitvindingen gekomen, die bepaalde gebieden der moderne oorlogvoering van den grond af revolutioneerden. In Duitschland zag men in, dat men den vijand alleen door het creëeren van nieuwe middelen en mogelijkheden weer voorbij kon streven. Dat is gebeurd in de atgeloopen twee jaar op de meest verschillende gebieden. Beslissend in deze ontwikkeling is, dat zij zich geheel in een nieuw kader beweegt, wes halve ook met recht verwacht kan worden, dat zij den vijand ook voor volkomen nieuwe feiten plaatst en dus tamelijk onvoorbereid zal treffen. Het nemen van tegenmaatregelen kost tijd en die tijd is beslissend. Wanneer wij dus, aldus de rijks minister, niet al te ver meer af zijn van het ge bruik van eigen moderne wapens en gevechts- middelen, zal hetzelfde in vermeerderden omvang aan den vijandelijken kant, en hier in het bijzon der voor Engeland, het geval zijn, aangezien En geland het dichtst bij ons toegrijpen ligt en op grond van zijn houding ook de hardste straf ver dient De vijand voedt een noodlottige dwaling, wanneer hij gelooft, door zijn luchtterreur onze productiebases zoo zwaar te hebben getroffen, dat zij min of meer uitvallen voor het productieproces. Wij hebben de Duitsche bewapeningsindustrie door georganiseerde bescherming van de meest ver schillende soort en door grootsche verplaatsing immuun gemaakt Voor aanvallen uit de lucht, een proces, welks moeilijkheden wij reeds kennen, welks moeilijkheden echter onze vijanden, op zijn minst Engeland, nog zullen leeren kennen. Wan neer wij zoo’n ontwikkeling te onzen gunste met diepe opluchting verwelkomen en ook het geduld hebben om nog een zekeren tijd te wachten tot haar volkomen verwezenlijking, zal zij daarom voor ons toch geen aanleiding zijn om in onze overige oorlogsinspanningen ook maar in het min ste te verslappen, maar ze integendeel zoo moge lijk nog verdubbelen. thans een groot deel van de belangstelling op- eischt, n.l. Litauen en Letland. Ten westen van Dunaburg heeft het tankleger van maarschal) Bagramjam zich tusschen het Duitsche Noorde- i lijke en centrale front geschoven. Met het ver- keerspunt Schaullen als basis wordt nu eenerzijd.- gepoogd via Mitau (Jelgawa) in welke stao volgens de berichten van gisteren wordt gevoch ten naar de kust, naar het 30 km ten Noorden gelegen Riga te komen, anderzijds wordt in vrij wel tegengestelde richting naar de Oost-Pruisische grens in de richting van Tilsit gemarcheerd. Correspondeerend met deze actie, wordt sedert De Berlijnsche militaire instanties laten er in hun commentaren geen twijfel aan bestaan, dat het tempo van het Russische offensief (dat, naar men gelooft te kunnen vaststellen, zijn hoogte punt nadert) de verdedigers in een moeilijken toestand heeft gebracht. In de laatste dagen heeft men wederom terrein moeten prijsgeven, waaronder een reeks belangrijke vestingen voor een deel lagen deze bereids ver achter het Russische front. De militaire woordvoerder van de Wilhelmstrasse wilde gisteren geen nadere bij zonderheden geven over de gevechtshandelingen, omdat zulks, gelet op de snelheid die de gebeurte nissen de laatste dagen hebben aangenomen, wei nig doel had. Het wordt niet verheeld: de legers van Konjew en Rokosowski oefenen in het voor malige Poolsche gebied een geweldigen druk uit en de steunpunten, grendel- en egelstellingen, welke de Russen hadden doorbroken of laten lig gen, waren niet meer te houden. De militaire spre ker kondigde aan dat de Duitsche leiding er toe was overgegaan, aan het Oostelijke front een be weeglijken oorlog te voeren in plaats van den stel lingenoorlog. „Terwijl tot dusver de Duitsche troe pen zich in versperringsstellingen tegen de Rus sische aanvallen hebben geweerd, zeide hij, zal thans een principieele wijziging in de tactiek aan den dag treden en wel een van beweeglijk karak ter. Het doel zal zijn door tegenaanvallen en uit wijken, door de vorming van flanken en flankbe- dreigingen beweeglijk het offensief van de Rus sen te remmen en op te vangen”. Als een offen sieve verdediging wordt deze methode gekarak teriseerd. Tusschen de Karpaten en het Peipus-meer is deze bewegingsslag nu gaande. Zijn voornaamste momenten liggen in de gebieden ten Westen van StanislauPrzemyslJaroslauLublinBialys tokKownoDunaburgSchaullen. De aanval lende troepen hebben op sommige punten den Weichsel reeds overschreden. Andere afdeelin gen rukken op in de richting van Warschau; ten Zuidoosten van deze stad zijn gevechten aan den gang met aanvalsvoorhoeden. Door de snelheid van de Russische aanvallen is voor de Duitschers ook de strijd om den tijd ont brand. Men heeft tijd noodig voor het opstellen van een leger, groot en sterk genoeg, om de plan nen, die men heeft aangekondigd, te verwezen lijken; daarnaast voor het bereiken van het even wicht op materieel gebied. Hiertegenover staat de wetenschap, dat de Russen buitengewoon sterke krachten hebben geconcentreerd om hun doelein den te realiseeren. Van Duitsche zijde brengt men derhalve naar v.ren, dat men er rekening mee moet houden, dat de beschermingsgordel ,die den tegenstander moet stuiten, meer naar het Westen is gelegen, opdat de tijd wordt gevonden de ver- eischte reserves ongestoord samen te trekken en hun de noodzakelijke verdedigingskracht te geven. De correspondent te Berlijn der N. R. Ct. tele foneerde Dinsdag nog aan zijn blad: Als een voor Duitschland positief gezichtspunt bracht de Berlijnsche militaire woordvoerder gis teren naar voren, dat de Russen weliswaar met hun grootscheepsche aanvallen groote terrein winst en aanzienlijke technische successen hadden geboekt, maar er toch niet in waren geslaagd het front van de verdedigers uiteen te rukken. Men beoordeelde voorts, niettegenstaande o.m. het ver lies van den belangrijken hoekpijler van het Me- melfront Kowno moest worden medegedeeld, iet wat verzekerder den toestand, dit vermoedelijk omdat het tempo van den terugtocht in de laatste dagen langzamer kon zijn. Zulks wil echter niet zeggen, dat men de zaak zoo ziet alsof het groote gevaar nu ware afgewend. Zoowel het officieele weermachtbericht als de verklarende beschouwin gen gewagen van den aanhoudenden sterken Rns- sischen druk, die zich niet alleen op de drie groote frontpunten van den strijd openbaart, maar ook in de andere sectoren, die op het oogenblik niet zoo belangrijk schijnen. Van alle frontgedeelten bieden de bijzonderheden hetzelfde beeld, wat se dert 22 Juni reeds zoo dikwijls is weergegeven: onverpoosde offensieve handelingen van de Sowjettroepen, een verrassend omvangrijke onder steuning van de luchtvloot, ongekende massa’s tanks en een concentratie van manschappen en materieel, die al het voorgaande in de schaduw stelt. Als voorbeeld diene de strijd in het gebied, dat staat op het standpunt, dat deze oorlog tot el- j ken prijs op zijn laatst in October ten gunste var de geallieerden beslist moet zijnADe geallieerde! moeten al het mogelijke doen om deze beslissing j te forceeren, voor er van Duitsche zijde nieuv; vergeldingswapenen in actie kunnen komen en de oorlog daardoor op een nieuwen grondslag zou i komen te staan. Alleen om Montgomery dit be- I sluit mede te deelen, is Churchill voor de tweede maal naar Normandië gegaan. Het is Montgo- Bureau: Firma A. J. OSINGA BOL8WA Marktstraat 13 Tel. 1.11 Giro SC Advertentieprijs: 1 tot 10 man. dke mum. meer Toezending der adv. Donderdags tot 10 uur Verantwoordelijk voor de advertenties mery*s eerste taak, Parijs zoo snel mogelijk in te nemen. Op het onderhoud tusschen Churchill en Montgomery, dat vijf uur duurde, volgde het of fensief van Dempsey, dat een volledige teleurstel ling bracht. Daarna had men te Londen groote verwachtingen van de Amerikanen, die intusschen in den westelijken sector van het bruggenhoofd tot het offensief overgingen, doch daarbij wordt gezegd, dat dit offensief alleen de uitbreiding van het bruggenhoofd en niet de inneming van Parijs ten doel heeft. Bij het onderhoud in het hoofd kwartier van Eisenhower zijn Churchill en de Amerikaansche minister van oorlog, Stimson, het er over eens geworden, dat de oor log in Europa eind September, op zijn laatst begin October met de oude wapenen beslist moet zijn. Want ook Stimson is van meening, dat de Duitschers niet meer met him nieuwe wapenen in actie mogen komen. Indien dit niet gelukt, behou den zich de Amerikanen verder alles voor. In overeenstemming met den Rijksgevolmach- tigde voor het totale gebruik van arbeidskrachten voor den oorlog, Rijksminister dr. Göbbels, heeft gouwleider Sauckel als algemeen gevolmachtigde voor het gebruik van arbeidskrachten een veror dening uitgevaardigd t.a.v. de werkzaamheid van arbeidskrachten in schijnarbeidsovereenkomsten. De verordening heeft betrekking op al die ar- beidsplichtigen, die alleen naar den schijn voldoen aan hun arbeidsplicht, d.w.z. die zich met ge bruikmaking van familiebetrekkingen of andere relaties een arbeidsbetrekking hebben verschaft, die hun een gemakkelijk leven mogelijk maakt, ver van de gemeenschappelijke oorlogsinspannin gen der natie, en die slechts naar den schijn vol doet aan de wettelijke bepalingen. Alle Duit schers, die zich op het oogenblik in een dergelijke schijnarbeidspositie bevinden, worden uitgenoo- digd zich aan te melden op de arbeidsbureaux, die hun een voor den oorlog belangrijke werk zaamheid overeenkomstig hun krachten en hun kennis zal verschaffen. Voor 15 Augustus 1944 moeten alle schijnarbeidsposities ontbonden zijn. Na dien termijn worden scherpe strafmaatregelen van kracht voor degenen die geen gevolg geven aan deze verordening. Op het oogenblik, aldus SPT, zijn dr. ^öbbels en zijn medewerkers, die zijn verdeeld in een ontwerpcommissie en een commis sie voor de uitvoering, bezig de plannen te bera men, die dienen om alle reserves aan te spreken en Duitschland in den kortst mogelijken tijd zoo mobiel te maken als maar kan. Men begint bij de kazernes. In hetzelfde tempo, waarmede de man nen naar het front worden gestuurd, worden weer bare mannen aan de industrie onttrokken om in de kazernes te worden opgeleid. De opengevallen plaatsen in de oorlogsindustrie zullen worden in genomen door arbeiders en arbeidsters uit die in dustrieën. die voor de oorlogvoering van weinig of geen belang zijn. Hiermede, aldus merkte men te Berlijn op, zijn geen tien- of honderdduizend men- schen gemoeid, maar men zal waarschijnlijk wel een millioenencijfer bereiken. Ook vrouwen zullen intensieve» aan het arbeidsproces gaan deelne men. Het gerucht dat de leeftijdsgrens voor vrou wen, die te werk zullen wordei gesteld, van 45 op 50 is gebracht, is intusschen officieel bevestigd. Men heeft in Duitschland, in tegenstelling met Engeland, zeide een, zegsman, de verplichte te werkstelling van vrouwen zeer behoedzaam aan gepakt. Over het algemeen namen de bevoegde instanties er genoegen mede, een' appèl tot vrij willige ter beschikbaarstelling aan de Duitsche vrouwen te richten. Men heeft besloten, en dit is gisteren in het Duitsche Rijk bekend gemaakt, dat ook aan den schijnarbeid van vrouwen en meisjes een einde zal worden gemaakt. Bovendien zal den dokter in het land er op worden gewezen, bij de beoordeeling of iemand al dan niet geschikt is om deel te nemen aan het ar beidsproces. den ernst van den tijd in overweging te nemen. Al is het zeker dat ook in het cultu reele leven ingrijpende veranderingen zullen plaats hebben, men mag toch wel aannemen dat een zeker aantal bioscopen, schouwburgen e.d. ge opend zal blijven, daar het niet de bedoeling is het Duitsche volk van alle bronnen van vermaak te berooven. Tenslotte wordt nog meegedeeld, dat ook in het ambtenarencorps een groot aantal ver eenvoudigingen zal worden aangebracht en d^t bovendien een dringend beroep op het verantwoor delijkheidsgevóel van het Duitsche volk zal wor den gedaan. Onder veldpostnummer 08000 kar edere Duitscher een voorstel indienen, hoe de to tale oorlog voor 100 pet. kan worden doorge voerd. In alje Duitsche kranten is een oproep ge richt om dr. Göbbels bij zijn taak als Rijksgevol machtigde voor de totale mobilisatie van arbeids machten voor de oorlogvoering behulpzaam te zijn. De voorstellen moeten kort en afdoende zijn, lange uiteenzettingen zijn niet gewenscht. De Berlijnsche correspondent der N. R. Ct. meldde dezer dagen aan zijn blad: zware verliezen aan dooden en gewonden. Behalve 13.000 dooden verloor hij 3800 man aan gevange nen en overloopers, alsmede talrijke lichte en zware infanteriewapens. Meer dan 20 groote ra- vitailleeringskampen en munitiedepóts werden buitgemaakt of vernietigd. Op de Noordelijke helling der Karpaten werden de naar den Beskidenpas opdringende vijandelijke strijdkrachten in een tegenaanval teruggeworpen. Verder naar het Noordwesten kwam het in het voorterrein der Karpaten, in het bijzonder in het gebied ten Westen van Sambor en bij Reichshof, tot hevige plaatselijke gevechten. In de groote bocht van den Weichsel werden talrijke vijandelijke aanvallen afgeslagen. Tegen een vijandelijk bruggenhoofd ten Zuiden van War schau zijn tegenaanvallen gaande. Slagvliegtuigen brachten op den Weichsel 28 met troepen volge laden veerbooten der Sowjets tot zinken. Ten Noordoosten van Warschau wierpen troe pen van het leger en van de Waffen-SS, gesteund door slagvliegtuigen, de bolsjewisten in den tegenaanval terug. Tusschen het woud van Augustow en de Memel kwam het tot zware heen en weer golvende ge vechten ,in het verloop waarvan de plaatsen Kal varia en Wilkowisjken verloren gingen. In Letland werd het Zuidelijke deel van Mitau, waarin verscheidene dagen hevig gevochten is, ontruimd, nadat de bruggen vernield waren. Bir- sen werd in een tegenaanval heroverd. Tusschen de Duna en de Finsche Golf mislukten verschei dene plaatselijke Sowjet-aanvallen. In de maand Juli vernielde de luchtmacht 1830 Engelsch-Amerikaansche vliegtuigen, waaronder 1236 viermotorige bommenwerpers. Alleen boven Duitsch gebied werden 804 vijandelijke vliegtuigen in luchtgevechten en door luchtdoelgeschut neer geschoten. leden. 29 April 1676. Graftombe in de Nieuwe Kerk te Amsterdam. (O/H Ps)

Bolswards Nieuwsblad nl | 1944 | | pagina 1