0 Hevige gevechten aan het Normandische front Vrijdag 11 Aug. 1944 No. 32 BOLSWARDER EDITIE 3e Jaargang NIEUWSBLAD VOOR HET WESTEN VAN FRIESLAND BUITENLAND 4 ,(C.N.F./Breijcr Fax sl SNEL, MAAR ORGANISCH WESTERGO U' Ook dit jaar zijn, evenals het vorige, door het NA..F. arbeidspntspanningsoorden in Valkenburg en Mook geopend voor die werkers, die in het be lang van hun gezondheid eenige weken rust be hoeven. Werkers maken een wandeling in de om geving van Mook. ANGLO-AMERIKAANSCHE TERREUR- VLIEGERS TEGEN NEDERLANDSCHE BURGERS. Meer dan 200 slachtoffers in 2 dagen. Op 4 en 5 Augustus hebben Anglo-Amerikaan- he vliegers weer in verschillende deelen des nds van vlakbij met boordwapenen aanvallen idaan op rijdende personentreinen, op auto’s en STRIJDT IN DE WAFFEN SS MEDE VOOR EEN NIEUW EUROPA. Keuringen. Het SS-Ersatz-Kommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander kan zich aanmel den teneinde gekeurd te worden voor de Waffen SS (Wiklng), SS Pantzer grenadier-brigade Ne derland, SS Pantzer jager-kompagnie Schevenin- Uit het hoofdkwartier van den Führer wordt gemeld: Het leger heeft den Führer den wensch doen kennen om tot een onmiddellijk herstel van zijn eer, zoo snel mogelijk door een meedoogenlooze zuiveringsactie bevrijd te worden, ook van den laatsten misdadiger, die betrokken is geweest bij den aanslag op 20 Juli. De wensch luidde, dat de schuldigen vervolgens uitgeleverd zouden worden aan de volksjustitie. De Führer heeft aan dezen wensch voldaan, vooral aangezien het snelle en krachtdadige in grijpen van het leger èelf den volks- en hoogver- raderlijken aanslag in de kiem heeft gesrtloord. In bijzonderheden heeft de Führer bepaald: een eere-gerechtshof van veldmaarschalken en gene raals van het leger moet onderzoeken, wie op eenigerlei wijze bij den aanslag betrokken is en uit het leger moet worden gestooten en wie als verdacht om te beginnen ontslagen moet worden. In dit eere-gerechtshof heeft de Führer be noemd: gen.-veldmaarschalk Keitel, gen.-veld maarschalk von Rundstedt, kol.-generaal Gude rian, generaal der infanterie Schroth, luit.-gen. Specht. Als plaatsvervangers: generaal der in fanterie Kriebel, luit.-gen. Kirchhein. De Führer heeft zich voorbehouden persoonlijk een beslissing te treffen over de voorstellen van het eere-gerechtshof. Soldaten, die de Führer uit stoot, hebben geen gemeenschap meer met de millioenen fatsoenlijke soldaten van het Groot- Duitsche rijk, die de uniform van het leger dragen en met de honderdduizenden, die hun trouw met den dood hebben bezegeld. Zjj zullen derhalve ook 100 cent 1 cent en a. Den 4en Augustus werden 3 Nederlanders ge- >od en 14 zwaargewond. Zaterdag was het aan- .1 slachtoffers nog veel grooter. Volgens de tot i toe binnengekomen berichten vielen op 5 ugustus als Nederlandscbe slachtoffers der nglo-Amerikaansche aanvallen 53 dooden, 51 vaargewonden en 103 lichtgewonden. Nader is gebleken, dat het aantal Nederlanders,, it den 5den Augustus werd gedood bij de aan dien, welke Engelsch-Amerikaansche vliegtui gen in scheervlucht met boordwapens op rijden de personentreinen deden, tot 60 is gestegen, waaronder 41 mannen en 19 vrouwen. Ook het aantal zwaar- en lichtgewonden blijkt aanzienlijk. In totaal werden 50 mannen, 23 vrouwen en 2 kin deren zwaar gewond. Licht gewond werden meer dan 120 personen. OOK VOOR DE NED. BOUWINDUSTRIE. De Z.S. procedure is ook voor de Ned. Bouw- dustrie van toepassing verklaard. Opgaven terlijk op 31 Aug. a.s. We komen daarop in het ügende nr. terug. Schwarz van Berk waarschuwt: „Niets minder dan een nieuwe mobilisatie betee- kent, hetgeen dr. Goebbels heeft ondernomen, slechts met dit verschil, dat niet, als vijf jaar ge leden, uit den overvloed van menschen en midde len kan worden geput, maar iedere maatregel met den speurzin voor het ontbeerljjke en het dringende moet worden 'genomen”. J Bureau: Firma A. J. OS IN GA BOLSWARD Marktstraat 13 Tel. 451 Giro 87926 Advertentie pry a 1 tot 10 mun. elke mjn. meer Toezending der adv. Donderdags tot 10 uur Verantwoordelijk voor de advertenties A. J. Osinga Bolsward. Comb, van: sneeker NIEUWSBLAD (DrQfhout’s Nieuwsblad en Nieuwe Sneeker Courant) en DE JONG'S NIEUWSBLAD, Bolsward. Verschijnt eiken Vrijdagavond. Leesgeld 0.75 p. kwartaal bij vooruitbet. Weekabon nementen 6 ct p. w. Losse nummers 10 ct HootdredacteurL. Kiezebrink, Sneek. Plaatsverv. hoofdredacteur: O. Smit, Sneek K. 2242 TOEPASSING Z.S.-PROCEDURE UITGEBREID Tot credletinstellingen en dergelijke ondernemingen. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld: Dé procedure der Z.S. kaarten als maatregel op grond van de verordening van den Rijkscommis- saris voor het bezette Nederlandsche gebied nr. 108/42 betreffende de verplichting tot het ver strekken van inlichtingen wordt thans ook toe gepast op het geheele gebied van het bankwezen, di w. z. alle onder de Hoofdgroep Banken ressor- teerende ondernemingen. Er moeten derhalve aan deelnemen de onder nemingen, welke onder de volgende groepen res- sorteeren: 1. Bedrijfsgroep handelsbanken: a. vakgroep valutamakelaars en discontohandelaren; b. vak groep incassobedrijven; c. vakgroep onderhand- sche en kasgaldleeningen. 2. Bedrijfsgroep spaarbanken: Nederlandsche Spaarbankbond vakgroep algemeene spaar banken. 3. Bedrijfsgroep hypotheekbanken: a. vakgroep hypotheekbanken; b. vakgroep scheepshypotheek- Het vonnis is na onderzoek van de mogelijkheid van gratie aan 23 veroordeelden voltrokken. De Nederlander Andries Gort werd begenadigd tot 15 jaar tuchthuisstraf. 20sten Juli heb ik een vertrouwen gekregen als nooit tevoren in mijn* leven. Daarom zijlen wij ten slotte 'dezen oorlog tot een zegevierend einde brengen. Na de toespraak van den Führer bereidden de vergaderde partijleiders hem een demonstratie van trouw en geloovig vertrouwen. Gaan' wij hu over tot andere onderwerpen, dan zij hier nog de rede, de vorit- week door Chur chill gehouden, vermeld: Het D.N.B. verneemt uit Stockholm: Churchill heeft zich vorige week Woensdag in een rede in het Lagerhuis geheel bezig gehouden met het geven van een uiteenzetting over den oor logstoestand. De quintessence van zijn uiteenzet ting was, dat de geallieerden op het oogenblik in de lucht, ter zee en onder water de meerder heid hebben. De verliezen door het optreden van de vrjandelijke duikbooten sedert het begin van 1944 noemde hij, vergeleken met die van de vo rige jaren, zonder beteekenis. Hij wees er echter op, dat te allen tijde de mogelijkheid bestaat, dat het probleem van den duikbootoorlog weer acuut wordt. Voorts noemde hij het te allen tijde moge lijk, dat de Duitschers een relatief voordeel met hun luchtwapen kunnen behalen. Engeland mag derhalve in zijn inspanningen voor zijn luchtwapen niet verslappen om zijn krachtenpotentieel in an dere kanalen te leiden. Wjj moeten, zoo ver klaarde Churchill ten aanzien van de mogelijkheid van onverwachte en onzekere dingen, die in de toekomst kunnen opduiken, zeer waakzaam rijn. Voorts herinnerde hij aan de in Januari 1942 te Washington af gelegde verklaring, dat Duitsch- land moet worden beschouwd als de voornaamste vijand en dat slechts een minimum van de nood zakelijke krachten voor de operaties tegen Japan moet worden uitgetrokken. In dit verband bracht Churchill groote hulde aan de Amerikaansche inspanning in het verre Oosten. Wat den veldtocht in Birma betreft, ver klaarde hy slechts, dat die in bijzonderheden moeilijk te volgen is. Indië is wederom een jaar met succes tegen een invasie verdedigd. Betref fende de gevechten in Europa verklaarde Chur chill o.m., dat men een heel boekdeel vol zou moe ten schrijven om de geschiedenis van den over tocht over het Kanaal en de landing op Fran- schen bodem na te vertellen. Aangezien hij slechts enkele minuten den tijd had, moest hij een selectie toepassen. Uit zijn verhaal bleek, dat de keuze der kuststrook, waar zou words® geland, reeds By onze Vrijwilligers. Goed gecamoufleerd, ver scholen achter struiken en bloemen, wordt het terrein naar den vijand afgezocht. (SS P.K. Apfel O/H P) Onder bovenstaanden titel schrijft de N. R. Ct. o.m.: De Essensche National-Zeitung schrijft, dat de verwachting, dat dadelijk na de benoeming van een Rijksgevolmachtigde voor het volledige ge bruik van alle werkkrachten een hoorn van over vloed van de meest ingrijpende maatregelen over het achterland zou worden uitgestort, ongerecht vaardigd was. Het uur vereischt trouwens in de eerste plaats militaire maatregelen, waarvan naar buiten wei nig bekend wordt; al dadelijk het zenden van troe pen en wapens naar die deelen van het front, welke het meeste 'gevaar loopen. Van de juiste volgorde van de te nemen maatregelen, aldus de National-Zeitung, hangt het ook af, dat de be moeiingen om uit de bewapeningsindustrie het front nieuwe soldaten ter beschikking te stellen, niet overhaast, maar systematisch en weloverlegd en dientengevolge met hoogere uitwerking kun nen worden ondernomen. Bovendien biedt een zoo gespannen werkende productie als de Duitsche in het vijfde oorlogsjaar maar zelden voor den bui tenstaander in het oog vallende onuitgeputte re serves om over te beschikkenWeermacht en bewapeningsindustrie blijven voorlooplg nog bui ten de te verwachten maatregelen der verdere to- talisatie. Zij zijn slechts vruchtgebruikers van de zich in den civielen sector voltrekkende oriëntatie ’op de noodzakelijkheden van de oorlogvoering”. Wel zal „binnen hun eigen terrein van werkzaam- heid eveneens een verstraffing noodzakelijk zijn, die veel, dat tot dusver als instelling onder andere thans niet meer aanwezige omstandigheden heeft stand gehouden, snel en grondig zoo nuttig maakt, als het front eischt”, maar „principieel zijn in de bewapeningsproductie de consequenties uit de noodzakelijkheden van de oorlogvoering reeds lang getrokken”: thans staat het gebied van 't bestuur en van de openbare instellingen in het middelpunt van de voor den oorlog noodza kelijke maatregelen. In die richting gaat dan ook het voorloopige programma, dat Das Reich publiceert. „Het komt er op aan, heet het daar, in den kortst mogelijken tijd de bij talrijke instanties reeds gereedliggende plannen tot besparing en vereenvoudiging in prac- tijk te brengen, maar ook dergelijke terreinen van het openbare en economische leven daarin op te nemen, welke tot dusver verschoond bleven”. Dr. Goebbels begint in eigen huis en op het ter rein van zijn eigen werkzaamheden. „Hij zal op de terreinen van het vreemdelingenverkeer, de litte ratuur, den cultureelen arbeid radicaal ingrijpen, maar ook op het gebied van het toaneel, de film, de opleidingsscholen voor film en tooneel en der gelijke instellingen. Eveneens zal de pers, het werk van de persafdeelingen en correspondentie- bureaux tot het minimum worden beperkt, dat voor de zakelijke voorlichting noodzakelijk is”. De overige ministeries zullen dit voorbeeld vol gen; bovenal zal gewaakt worden tegen het ver richten van dubbel werk. Aangenomen wordt, dat bij de bedrijfsorganisaties en -vereenigingen nog talrijke werkkrachten vrijgemaakt kunnen wor den; veel aandacht zal worden besteed aan den huisarbeid, terrein bij uitstek voor de vrouw. Schwarz van Berk, die aankohdigt, dat ditmaal „in zeer korten tijd honderdduizenden, ja over het millioen werkkrachten voor de .poorten van de wapenfabrieken zullen verschijnen”, beantwoordt de vraag, waar deze vandaan zullen komen, even eens met een verwijzing naar de kantoren en de bureaux: „In Duitschland is de ontwikkeling van de bureauwerkzaamheden een typisch verschijnsel van weinige decennia. Nog slechts dertig jaar ge leden bedroeg het aantal der op de overhèids- bureaux, bij de organisaties, in de industrie schrij vende en disponeerende krachten slechts de helft van thans. Ongetwijfeld hebben planhuishouding en oorlogseconomie in alle moderne landen reus achtige bureauhoofden laten ontstaan. In de Sovjet-Unie is de bureaucratie een staatsplaag. Bij ons in Duitschland echter is de lust tot orga- niseeren een ware nationale zonde”. Op het gebied van handel en tflsschenhandel. de verzorging van de burgerij en de goederenverdee- ling en van het bedienen van de cliënteele, gaat de schaarsche waar door veel te veel boeken. Het apparaat van den staat en van de zelfbesturende lichamen is werkwijze is dikwijls voor vereenvoudiging vat baar. Maar ook niet voor een gerechtshof van de weermacht, maar tezamen met andere daders voor het volks gerechtshof terechtstaan. Hetzelfde moet gelden voor de soldaten, die om te beginnen uit de weer macht ontslagen worden. Het door den Führer aangestelde eere-gerechts hof van het leger is op 4 Augustus bijeengekomen en heeft op grond van de aanwezige resultaten van het onderzoek den Führer de volgende voor stellen voorgelegd: Uit de weermacht worden gestooten: a. de in arrest zijnde gen.-veldmaarschalk von Witzleben, generaal der berichtentroep Fellgiebel, luit.-gen. von Haase, gen.-majoor Stieff, gen.-maj. von Treschkow, kolonel van den gen. staf Hansen, luit.kol. van den gen. staf Bernardis, majoor van den gen. staf Hayessen, kap. Klausing, res. 1ste luitenant graaf von der Schulenburg, res. 1ste luitenant von Hagen, res. luit, graaf York von War tenburg. b) De op 20 Juli standrechtelijk doodgeschoten generaal der infanterie Olbricht, kolonel van den gen. staf graaf von Stauffenberg, kolonel van den gen. staf Mertz von Quirnheim, res. 1ste luite nant von Haften. c) De verraders, die zich door zelfmoord schul dig verklaard hebben: kol.-generaal b. d. Beek, generaal der artillerie Wagner, kolonel van den gen. staf von Freytag-Loringhoven, luit.-kol. Schrader. d) De deserteurs generaal der artillerie Linde mann, majoor van den gen. staf Kuhn (naar de bolsjewieken overgeloopen). e) Een voorstel tot uitstooting van den vroe- geren kol.-gen. Höppner is overbodig, aangezïen Höppner daar hij in 1942 reeds uit de weer macht was gestooten niet meer tot het leger behoorde. De uitgestootenen worden ter beschikking ge steld van het volksgerecht of volksgerechtshof om terecht te staan. Het proces voor het volksge rechtshof tegen de schuldigen heeft binnenkort plaats. Nader wordt gemeld: Het Volksgerechtshof van het Groot-Duitsche Rijk heeft op 7 en 8 Augustus de zaak behandeld tegen acht uit het leger vitge- stooten verraders, die deelgenomen hadden in leidende functie aan <je misdaad van 20 Juli. De beklaagden Erwin von Witzleben, Erich Hoeppner, Hellmuth Stieff, Albrecht von Hagen, Paul von Hase, Robert Bernardis, Friedrich Karl Klausing en Peter Graf York von Wartenburg werden als meineedigen, eerloozen, eerzuchtigen wegens hoog- en landverraad ter dood veroor deeld. Hun vermogen vervalt aan het rijk. Het vonnis is twee uur na de uitspraak voor alle veroordeelden met den strop voltrokken. De National-Sozialistische Parteikorrespondenz meldt: Op 4 Augustus zijn de Reichsleiter en de Gouw leiders aan het slot van him bijeenkomst door den Führer in zijn hoofdkwartier ontvangen. Reichsleiter generaal* Ritter von Epp maakte zich tot tolk der leidende partijinstanties, door met bewogen woorden uiting te geven aan zijn vreug de, den Führer na den snooden aanslag van 20 Juli in volle gezondheid en werkkracht te zien. Vervolgens sprak de Führer tot zijn politiek leiderscorps. Hij gaf een uiteenzetting van den achtergrond en het verband van de gebeurtenissen van 20 Juli. Bij de beoordeeling van de misdaad mag men, aldus zeide hij, niet vergeten, dat deze verraders in werkelijkheid niet pas sedert 1941, maar reeds sinds het aan het bewind komen van het nationaal-socialisme voortdurend de krachts inspanning en den strijd van het land gesaboteerd hebben. De clique was in aantal beperkt, maar in invloed aanzienlijk. De Führer zette uiteen, hoe van deze kringen een permanent verzet tegen maatregelen der re- geering uitging, dat groeide tot een openlijk ver raad jegens de strijdende troepen en tot directe sabotage der ïrontvoorzieningen. De overweldi gende meerderheid, waaronder duizenden flinke Duitsche officieren, heeft met deze misdadige clique niets gemeen gehad en keert zich met ver ontwaardiging en afschuw van haar af. De Führer zeide het als een beschikking van het lot en een persoonlijke verlichting te gevoelen, dat thans eindelijk dit interne verzet, dat men tevoren nooit had kunnen aangrijpen, ontmaskerd en de misda- digersclique uit den weg geruimd kon worden Thans is het zaak, uit deze gebeurtenissen de consequenties te trekken. Tenslotte zal men eens inzien, dat deze op het oogenblik zelf zoo smade lijke daad wellicht de meest zegenrijke voor de geheele Duitsche toekomst is geweest. Den strijd tegen de buitenlandsche vijanden vrees ik niet, aldus verklaarde de Führer. Met hen spelen wij het tenslotte ondanks alles klaar. Ik moet slechts het bewustzijn hebben, dat in onzen rug volkomen veiligheid, een geloovig ver trouwen en trouwe medewerking heerschen. Dat is de voorwaarde. De mobiliseering van alle krachten in ons volk, zooals die thans geschiedt, zouden wij niet ten uitvoer hebben kunnen leggen, als het misdadige drijven der thans uit den weg geruimde saboteurs had voortgeduurd. Door het gebruik van alle militaire en binnenlandsche kracht van het land zullen wij alle moeilijkheden overwinnen. Ik ben, aldus de Führer, het lot, dat mij in het leven liet, dankbaar alleen omdat ik den strijd kan voortzetten. Want ik geloof, dat ik voor het land noodig ben, dat het een man noodig heeft, die onder geen omstandigheden capituleert, maar vastberaden de vaan van het geloof en het ver trouwen hooghoudt, en omdat ik geloof dat geen ander dat beter zou doen dan ik het doe. Welke slagen er ook van het lot mogen komen, steeds zal ik als drager dezer vaan vaststaan. Juist door den De gebeurtenissen van den 20 Juli hebben in Duitschland nog aanleiding gegeven tot een aan tal besluiten, oproepen en betuigingen van trouw, waaromtrent hieronder Jiet een en ander volgt. Zoo meldt het D.N.B. uit Berlijn: De Reichsführer SS Heinrich Himmler heeft als bevelhebber van het reserve-leger de volgende dagorder uitgevaardigd: „Op 20 Juli heeft onze Führer en opperste oor- logsleider Adolf Hitler mij benoemd tot bevel hebber van het reserve-leger en chef van de leger- wapening. Vandaag, op 1 Augustus, den dag waarop 30 jaar geleden de strijd om het behoud, om het leven van ons Duitsche volk begon, wend ik mij voor het eerst tot u. Front en vaderland verwachten terecht van het reserve-leger de grootste verrichtingen. Wij zullen noch de kame raden aan het front, noch het dierbaarste wat ons volk heeft, kinderen, vrouwen en ouders, teleur stellen. Ik weet, dgt het binnenlandsche leger voorbeeldig zal zijn in zijn trouw en gehoorzaam heid. Ik beveel, dat in garnizot len en staven dag aan dag ten minste zoolang opgeleid, dienst ge daan en plicht vervuld wordt als de wapenarbei- der in zijn fabriek werkt. Ik verlang, dat officier en soldaat en alle leden van het leger zonder voorbehoud en oprecht afstand doen van elke zelf zuchtigheid en van den vervloekten étappegeest. Ik verlang, dat elke officier en elke soldaat, die in het binnenland bespaard kan worden, over eenkomstig zijn wensch naar het front gezonden wordt of, wanneer hij daarvoor niet geschikt is om redenen van leeftijd en gezondheid, wordt vrij gegeven voor den wapenarbeid. Van de officieren en ambtenaren in .et bijzonder verwacht ik, dat zij slechts gebruik maken van het eene voorrecht, meer plichten te vervullen, meer dienst te doen en aan het front nog dapperder en standvastiger dan de manschappen te zijn. Nooit wankelend in onze trouw en in ons geloof, zonder aarzeling in onze gehoorzaamheid, fatsoenlijk in onze gezindheid, nooit moede in onze vlyt, nauwgezet in de ver vulling van onze plichten hebben wij ons voorge nomen, door daad en prestatie de schande van 20 Juli te doen vergeten en het nationaal-socia- listische volksleger van den Führer eh zijn Rijk te worden”. De Duitsche bladen wijden commentaren aan de dagorder van Himmler en wijzen daarbij vooral op de slotwoorden „nationaal-socialistische volks leger van den Führer en zijn Rijk”. De Völkischer Beobachter noemt de dagorder een mijlpaal in de geschiedenis van het Duitsche leger. Deze staat aan den historisch belangrijken weg, aldus het blad, waarlang: zich de groei van het oude leger, zooals dit nog uit den laatsten wereldoorlog in onze herinnering voortleeft, tot nat.-socialistisch volksleger van onze dagen heeft voltrokken. Deze weg was moeilijk, want er moes ten uitwendige en interne hindernissen tegelijker tijd worden overwonnen. Het nat.-socialisme, is uit den geest der frontsoldaten van den eersten wereldoorlog ontstaan. Het was derhalve onver mijdelijk, dat het politieke fanatisme waardoor de strijd der partij steeds werd gedragen, den een of anderen dag zich ook van het groote Duitsche leger, dat in dezen oorlog aan het front staat, moest meester maken. Dit uur is thans, voor de geheele wereld zichtbaar, aangebroken. De inner lijke band van partij en weermacht in den zin van de woorden van den Führer tijdens het proces te München van 1924 is thans, twintig jaren nadien, werkelijkheid geworden, volk en leger zijn inder daad tot een innerlijke eenheid samengesmolten. De D.A.Z. herinnert eraan, dat Himmler in het bijzonder als organisator vart de Waffen-SS reeds een militair-organisatorische prestatie heeft vol bracht, die zijn geschiktheid voor zijn nieuwe groote taak bewees. Ook door de commandopos ten, kazernes, barakken en exercitieterreinen van het leger in het vaderland waait thans een fris- sche wind, waarvan vaderland en front en als gevolg daarvan ook de oorlogvoering van het land zeer veel nut zullen hebben. gen, Landstorm Nederland en Germaansche SS in Nederland. 14.8.’44 812 uur Rotterdam, Deutsche Ober- schule, Westerlaan 1; 14.8.’44 1618 uur, Den Bosch, hotel Noord-Brabant, Markt 45; 15.8.’44 812 uur, Venlo, Deutsches Haus, Egmondstraat 16; 15.8.’44 16—18 uur, Arnhem, café Royal; 16.8. ’44 812 uur, Zwolle, hotel Geitenbeek; 17.8. ’44 818 uur, Amsterdam, Dam 4; 18.8.’44 812 uur, Utreq^t, SS Ersatz-Kommando Nieder- lande Nebensteflli Vredenburg 19; 18.8.’44 1517 uur, Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusder- weg. Tydens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van' familieleden, duur der opleiding, extra levensmid delen, kolen etc. Personen tusschen 19 en 35 jaar die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerkstel ling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende de verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen SS kan ieder worden, die na tenminste een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: gedrag, karakter, prestatie. Alle verdere inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis verstrekken de navol gende Nebenstellen der'Waffen SS: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Utrecht, Vre denburg 19; Heerlen, Saroleastraat 25; Gronin gen, Heerenstraat 46; Enschedé, Hengelosche- straat 30; eveneens bij het SS-Ersatz-Kommando Niederlanden, Den Haag, Korte Vijverberg 5. lijke credietinstellingen; c. vakgroep onroerende zaken met de ondervakgroep exploitatie van en handel in onroerende zaken, waarin de secties woningbouwverenigingen en exploitanten van tennisbanen, en de ondervakgroep finanöiering van onroerende zaken; d. vakgroep instellingen voor financiering van huurkoop en andere afbe- talingsovereenkomsten; e. vakgroep spaar- en be- taalzegelkassen; f. vakgroep volkscrediet- en geldschiet-instellingen met de ondervakgroepen sociale volkscredietinstellingen en comipercieele geldschietbanken; g. vakgroep bouwkassen; h. vakgroep loterijwezen met de ondervakgroep tus- schenpersonen loterijwezen; L vakgroep wissel kantoren met de sectie reiscredietinstellingen. 5. Vereeniging voor den Effectenhandel (be drijfsgroep effectenhandel): a. vakgroep effecten depots; b. vakgroep administratiekantoren; c. vakgroep trustkantoren; d. vakgroep makelaars in effecten; e. vakgroep vermogensbeheer. Uitgezonderd zijn de Boerenleenbanken en haar centrales, welke zijn opgenomen in de bedrijfs groep landbouwcredietbanken en waarvoor de Z.S.-procedure immers reeds eerder is ingevoerd. De aanvraagformulieren en Z-kaarten zijn ver krijgbaar bij de Kamers van Koophandel. Z-kaar ten zijn bovendien verkrijgbaar bij de Deutsche Handelskammer für die Niederlande in Amster dam en Rotterdam. De aanvragen moeten ter stond, maar uiterlijk op 20 Augustus 1944 inge diend worden bij den Beauftragte für die Nieder- landische Bank, Rokin 127, Amsterdam-C. Later ontvangen aanvragen worden behandeld als wa ren zij niet ingediend. De verantwoordelijkheid voor de tijdige ontvangst der aanvragen ligt bij de aanvragende firma’s. Aanbevolen wordt daarom de toezending aangeteekend te doen geschieden. Onjuiste opgaven kunnen bovendien bestraffing tengevolge hebben. Ondernemers, die in gebreke blijven vóór 21 Augustus 1944 hun aanvraag in te dienen, stellen daarmede zichzelf en hun werk krachten ter beschikking zoor gebruik elders. Nadere bijzonderheden kunnen ontleend worden aan het bij de Kamers van Koophandel verkrijg baar gestelde toelichtingsvel. UIT HET HOOFDKWARTTER VAN DEN FÜHRER, 9 Augustus. Het opperbevel van de weermacht deelt mede: Tn Normandië zijn thans langs het geheele front ten.Zuiden van Caen tot ten Oosten van A vranchcs, zeer zware gevechten gaande. Met zeer groot gebruik van materieel liep de vijand, gesteund door talrijke tanks en sterke luchtstrijd krachten, steeds weer storm tegen ons front. Hy slaagde er echter alleen ten Zuiden van Caen en ten Zuiden van Vire in, in ons front binnen te dringen. Vyandelijke aanvalswiggefl werden ech ter in de diepte der stellingen opgevangen. Tn de overige sectoren bleven de vijandelijke aanvalsgroepen met de zwaarste verliezen aan dooden en gewonden reeds voor onze stellingen steken. In het gebjed van le Mans kwam het gis teren tot verbitterde gevechten, in welker verloop de vijand de stad-zelf binnendrong. Tn Bretagne werden de naar Lorient en Brest aanvallende Amerikaansche formaties afgeslagen en talrijke vrjandelijke tanks vernield. Om St. Malo wordt nog steeds hard gevochten. Gevechtsvliegtuigen vielen de aanvoerbases Avranches en Brecey met goed gevolg aan. In de wateren voor Avranches werd in den nacht van 7 op 8 Augustus een vijandelijk koopvaardij schip van 10.000 ton door bomtreffers tot zinken gebracht. Boven Normandië en het Westelijke bezette gebied verloor de vijand 20 vliegtuigen. In het Fransche achterland werden 69 terro risten in den strijd vernietigd. Het gebied van Groot-Londen ligt onder zwaar vergeldingsvuur van de V. 1. In Italië ondernam de vijand slechts plaatselijke aanvallen ten Zuidoosten van Florence en in het gebied ten Noorden van Arrezzo, die zonder resul- 'taat bleven. Bewakingsvaartuigen der marine 1 brachten voor de Dalmatische kust twee Britsche torpedomotorbooten tot zinken. Twee eigen vaar tuigen gingen verloren. In het Oosten werden in het gebied van Bara- now krachtige door tanks gesteunde Sovjet-aan- vallen afgeslagen of opgevangen en 47 vijande lijke tanks vernield. Ten Zuidoosten van Warka zijn pantserformaties tot den tegenaanval overge gaan en in de door den vijand hardnekkig ver dedigde stellingen binnengedrongen. Ten Zuidwesten van Bialystok hervatten de bolsjewisten hun aanvallen na hevige artillerie- voorbereiding met sterke formaties tanks en slag- vliegtuigen. In eenige penetratieplekken duren de zware gevechten voort. Ten Noorden van de Memel werden ook giste ren weer alle doorbraakpogingen der Sovjets ver ijdeld. Bij Raseinen binnengedrongen vijandelijke strijdkrachten werden in den tegenaanval afge grendeld; 66 vijandelijke tanks werden stuk ge schoten. Aan het Letlandsche front stortten talrijke vij andelijke aanvallen na zwaren strijd ineen. In scheeraanvallen mengden slagvliegtuigen zich herhaaldelijk op doeltreffende wijze in de ge vechten te land. Gevechts- en nachtslagvliegtui- gen vielen met goed gevolg verkeersinstallaties en steunpunten der Sovjets aan. Verscheidene pontonbruggen over den Weichsel werden ver nield. Bewakingsvaartuigen van een Duitsch konvooi en scheepsafweergeschut schoten voor de Zuid- kust van Noorwegen acht Britsche vliegtuigen neer. Vijandelijke storingsvliegtuigen lieten in den afgeloopen nacht bommen vallen op plaatsen in West-Duitschland en Oost-Pruisen. Te Keulen ontstond schade aan gebouwen. banken; c. vakgroep hypotheekbanken, werkzaam in het buitenland. 4. Bedrijfsgroep financieringsinstellingen credietinstellingen voor bijzondere doeleinden: vakgroep borg- en garantie-instellingen met de ondervakgroepen borgtochtmaatschappijen en re gionale borgstellingsfondsen; b' vakgroep kerke- op vele plaatsen overbezet. De ««AAM W* A MA AM *-T 4 AAV, A0 «V» 4* DRIE EN TWINTIG DOODVONNISSEN VOLTROKKEN. Wegens misdrijven tegen de bezettende macht. De Höhere SS- und Polizeiführer „Nordwest” maakt bekend: Het Polizeistandgericht ’s-Hertogenbosch heeft op 5 Augustus 1944 opderstaande Nederlanders wegens misdrijven tegen de verordening op de be scherming der orde ter dood veroordeeld: 1) den installateur Willem Sa n te ma, geb. 2 Maart 1902; 2) den winkelbediende Jan van der Laan, geb. 14 December 1914; 3) den hulpmachinist Germanus Moo ij, geb. 30 Januari 1923; 4) den belastingambtenaar Petrus van Gils, geb. 6 October 1916; 5) den vlashandelaar Friedrich Vogel, geb. 23 Mei 1909; 6) den student Rudolph van Ba ar le, geb. 31 Juli 1918; 7) den bestuursambtenaar Johannes Spits, geb. 18 Maart 1916; 8) den laborant Theodor Moo ij, geb. 21 Februari 1920; 9) den ingenieur Jan William H. Pen ning, geb. 21 September 1917; 10) den boekhandelaar Douve Werkman, geb. 12 Juli 1914; 11) den winkelbediende Dionisius Engel- sen, geb. 1 April 1921; 12) den handelsbediende Pieter PIeurke, geb. 1 December 1920; 13) den kantoorbediende Johannes Hage- doorn, geb. 2 Juni 1911; 14) den drukker Everhardus Overeem, geb. 12 October 1919; 15) den conservator Steeven Bastiaans, geb. 7 Februari 1891; 16) den leeraar Hendrik Uittien, geb. 16 September 1898; 17) den kantoorbediende Josef van de Mortel, geb. 5 April 1910; 18) den patroonteekenaar Andries Gort, geb. 24 Januari 1914; 19) den schilder Cornells de Graaff, geb. 3 November 1914; 20) den advocaat Louis Cornells Dijk- m a n, geb. 5 Augustus 1919; 21) den student Lodewijk van Duuren, geb. 5 Augustus 1917; 22) den kantoorbediende Johannes Rai ner de Mildt, geb. 26 Februari 1924; 23) den onderwijzer Jan Nauta, geb. 3 Mei 1917; 24) den magazijnbediende Arthur Viktor Martens, geb. 27 September 1917. Alle veroordeelden waren vooraanstaande actief deelnemende leden van een organisatie tot het verspreiden van ophitsende geschriften. Allen wa ren reeds voor de oprichting dezer organisatie werkzaam in andere illegale vereenigingen. Vol gens een bepaald organisatieplan namen zij deel aan de samenstelling en verspreiding van een vrij omvangrijk illegaal ophitsend geschrift, dat den laatsten tijd openlijk opriep tot strijd tegen de be zettende macht. Ook vereenzelvigt zich het ge schrift met degenen, die Nederlandsche nationaal- socialisten vermoorden. I'et bevatte verder zeer onbehoorlijke caricaturen, die den Führer van het Grootduitsche Rijk e i zijn soldaten moeten beleedigen, maar tegelijkertijd Stalin verheerlij ken. Het Standgericht heeft geconstateerd, dat in dezen kring van daders de auctores intellectuales moeten worden gezien van talrijke misdaden te gen de bezettende macht, die de laatste maanden gepleegd zijn. Op grond van deze overweging en omdat de in de Verordening op de bescherming der orde genoemde strafbare feiten in meer dan een opzicht aanwifcig zijn, moest de doodstraf worden uitgesproken.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1944 | | pagina 1