NIEUWSBLAD VOOR HET WESTEN VAN FRIESLAND Taai verzet tegen sterke strijdkrachten in West-Frankrijk Tentoonstelling Zelfbescherming te Sneek Vrijdag 25 Aug. 1944 BOLSWARDER EDITIE 3e Jaargang No. 34 BUITENLAND r WEERMACHTBERICHT t, F In het verleden Ligt het heden, In 't nu wat worden zal. BILDERDIJK anglo-amerikaansche luchtaanval OP MAASTRICHT. F. WESTERGOO DE Z.S.-KAARTEN-PROCEDURE VOOK NED.-INDISCHE ONDERNEMINGEN. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat de procedure der Z-kaarten ook van toepassing is op de hier te lande gevestigde of kantoor houden de, doch haar bedrijf geheel of gedeeltelijk in Ned.-Indië, Suriname of Curasao uitoefenende ondernemingen, voor zoover zij niet reeds uit an deren hoofde aan deze procedure waren onder worpen. Voor de bijzonderheden en formaliteiten wordt 100 cent 7 cent Ook thans weer strijden Nederlanders voor Europa’s vrijheid ter zee, in trouwe verbondenheid met hun Duitsche kame raden. O/H P.m. DE HOOFD-INSPECTIE VOOR DE LUCHT BESCHERMING VRAAGT Hebt u alle voorzorgsmaatregelen op het gebied van de zelfbescherming in nw huis getroffen DOODVONNISSEN. Het bureau van den Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden deelt mede Door het Kriegsgericht zijn ter dood veroor deeld 1) Wegens poging tot oprichting en bewape ning van een illegale verzetsorganisatie Gerrit van den Boogerd, cand. notaris, geboren 22 Au gustus 1908 en Antonius Fredericus Slot, smid, geboren 11 September 1918. 2) Wegens het maanden lang verbergen van neergeschoten vijandelijke piloten en poging dezen bij de vlucht te helpen Martinus Lelivelt, timmerman, geb. 18 Januari 1896. 3) Wegens spionnage Gustav Karei Fikkert, kantoorbediende, geboren 19 Januari 1908, Edzard Korri, kantoorbediende, geb. 24 Sep tember 1908, Franziskus Jacobus Ludwig Tempel, musicus, geb. 20 Maart 1898, Friedrich Fritz Willemsen, kantoorbediende, geb. 30 Mei 1921. De beklaagde Willemsen heeft in het bijzonder het in hem door de Duitsche weermacht, die hem als kantoorbediende in dienst had genomen, ge stelde vertrouwen op grove wijze misbruikt. Alle doodvonnissen zijn na onderzoek van de mogelijkheid van gratie voltrokken. Aan een beschouwing van den Correspondent I tiedienst is het volgende ontleend I Sinds den tweeden Augustus, toen het aan I Amerikaansche tankformaties gelukte bij Avran- ches door den stalen ring heen te breken, waar- mede generaal-veldmaarschalk Rommel de geali I lieerde strijdkrachten in het bruggenhoofd van I Normandië acht weken lang tot machteloosheid I had gedoemd, heeft de strijd in West-Frankrijk I een ander aanzien gekregen. De periode der ei- I genlijke invasie is thans afgesloten en de vier I Amerikaansche, Britsche en Canadeesche legers, I die op dit slagveld opereeren, zijn er in geslaagd I het lang aangekondigde tweede front op te rich- I ten. Dit feit staat in het middelpunt van alle I Duitsche militaire beschouwingen. Zoowel in de I pers als door bevoegde sprekers wordt toege- I geven, dat de tegenstander op deze wijze een succes heeft geboekt, dat men tenzij men struis- I vogelpolitiek wil voeren, niet mag ontkennen, I maar aan den anderen kant ziet men van Duit- I sche zijde in de huidige ontwikkeling toch ook I nog veel, dat tot voldoening stemt. Daar is in de I eerste plaats de ketelslag, die in werkelijkheid I nooit een ketelslag geworden is, daar dank zij I den Duitschen tegenstand de Canadeezen bij Fa- laise en de Amerikanen bij Argentan zoodanig I werden vastgehouden, dat zij zich niet konden I vereenigen. Op die manier kon de ketel niet wor- I den gesloten en Reuter geeft thans toe, dat het I grootste deel van het zevende Duitsche leger I waarvan de vernietiging bereids als vaststaande I was aangekondigd, door de sluis tusschen Falaise I en Argentan kon worden geëvacueerd. Wat hier- I bij als een bijzonder staaltje van tactisch kun- I nen dient te worden genoemd is het feit, dat de I Duitsche troepen kans hebben gezien om een deel I van hun zware wapenen, die bij dergelijke opera- I ties practised steeds afgeschreven kunnen wor- I den, mee te nemen. Zulks ondanks dat de minder I dan 20 km breede doorgang van beide zijden on- I der artillerievuur lag, terwijl het geallieerde I luchtwapen uiteraard zijn sterkste krachten con- I centreerde. De Duitschers brachten o.m. tankfor- I maties in veiligheid, die zoodanig met planten, I struikgewas en zelfs jonge boomen waren geca- I moufleerd, dat men ze het best met rijdende bos- i schen kon vergelijken. Het ligt voor de hand, dat I dit succes met trots wordt gevierd. Tevens ech- I ter sluit men te Berlijn de oogen niet voor de I successen, die de geallieerden aan andere secto- I ren van het front hebben geboekt. De geblindeer- I de strijdkrachten, die oprukken uit het gebied I van Le Mans—Alencon, in Noordoostelijke rich- I ting naar den middenloop van de Seine, in Zuid- I oostelijke richting naar den middenloop van de I Loire, vormen feiten, waarmede men terdege re- I kening dient te houden, terwijl de snelheid van I dezen opmarsch de grootste opmerkzaamheid I verdient Het is waarschijnlijk nog te vroeg om reeds nu zijn gevolgtrekkingen te maken uit de richting waarin de Amerikaansche tankformaties zich bewegen, deze richting wordt immers hoogst waarschijnlijk tot groote hoogte bepaald door de grootere of kleinere intensiteit vap den Duitschen tegenstand. Zoolang de Duitsche tactische reser ves hun krachten nog niet ten volle kunnen ont plooien, ontmoeten de Amerikanen op hun weg natuurlijk gebieden, waar zij op betrekkelijk wei nig tegenstand stuiten en die zij thans letterlijk overstroomen. Intusschen hoort men te Berlijn wel veelal de verwachting uitspreken, dat de Amerikanen en wanneer de slag aan de Orne eveneens in een bewegingsoorlog zou overgaan de Engelschen en de Canadeezen op breed front in de richting van de Seine zullen probeeren door te dringen, omdat een groot deel van hetgeen zij tot dusver hebben bereikt aanzienlijk aan waarde zou ver liezen, wanneer zij de strijdkrachten van gene» I raal-veldmaarschalk Rommel in de gelegenheid zouden stellen om zich in het kader van de distan- cieering, die met de evacuatie van den ketel ten Westen van de lijn FalaiseArgentan schijnt te zijn begonnen, terug te trekken op nieuwe, gunsti ger stellingen. Daar komt nog iets bij. Ook in het geallieerde kamp twijfelt men er op het oogenblik niet lan ger aan, of van Duitsche zijde wordt hard ge werkt aan nieuwe geheime wapenen, die binnen afzienbaren tijd in actie zullen treden. Ameri kaansche bladen hebben reeds het bericht ge bracht, dat zoowel de Engelsche als de Ameri kaansche inlichtingendienst hun agenten een maand geleden opdracht hebben gegeven, om zich volledig te concentreeren op de Duitsche geheime wapenen. In het algemeen gaat men bij zijn be schouwingen over de komende Duitsche wapenen van de veronderstelling uit, dat deze een belang rijk grooteren actieradius hebben dan de V L Zoodat Duitschland, ook in het geval, dat de hui dige startbanen van de vliegende bommen ver loren zouden gaan en de V 1 dus volgens En gelsche berekening onbruikbaar zou worden, zijn vergelding zou kunnen voortzetten. Deze overwe gingen nu hebben er toe geleid, dat Engeland het als een absolute noodzaak beschouwt binnen den kortst mogelijken tijd zooveel gebied in Noord west Europa te bezetten, dat het geheel of al thans zoo goed als geheel buiten de reikwijdte der Duitsche geheime wapenen komt te liggen. Op deze wijze verklaart men te Berlijn dan ook den herhaaldelijk uitgesproken eisch van leiden de Engelsche personen, dat Noord-Frankrijk, België en Nederland nog in den loop van dezen zomer moeten worden bezet Intusschen staat de Duitsche leiding voor hét feit, dat zij in afwachting van de nieuwe wape nen waarvan door bevoegde sprekers is gezegd. Comb, van: SNEEKER NIEUWSBLAD (DriJfhouts Nieuwsblad en Nieuwe Sneeker Courant) en DE JONG’S NIEUWSBLAD, Bolsward. Verschijnt eiken Vrijdagavond. Leesgeld 0.75 p. kwartaal bij vooruitbet. Weekabon nementen 6 ct p. w. Losse nummers 10 ct HoofdredacteurL. Kiezebrink, Sneek. Flaatsverv. hoofdredacteur: O. Smit Sneek K. 2243 UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 23 Augustus. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend Ten Westen van den benedenloop van de Seine volgt de vijand onze distantieeringsbewegingen naar den Touquessector aan weerskanten van Lisieux snel. Bij en ten Westen van Evreux als mede tusschen Eure en Seine bieden onze divisies taai verzet tegen den met sterke strijdkrachten in Noordelijke richting aanvallenden vijand. Hij kon ten koste van zware verliezen slechts ge ringe terreinwinst behalen. Onze tegenaanval op het vijandelijke bruggenhoofd ten Noorden van Mantes wierp den vijand na zware gevechten verder naar de rivier terug. Ten Zuiden van Parijs viel de vijand onze voor uitgeschoven beveiligingen met sterke strijdkrach ten aan en drong deze tot de Seine terug. Verder Zuidelijk wordt aan de Yonne gestreden. In Zuid-Frankrijk houdt de bezetting van Tou lon in verbitterde gevechten stand tegen den aanvallenden vijand. Ten Zuiden van de Durance distantieerden onze divisies zich onder krachtigen vijandelijken druk overeenkomstig het bevel ver der naar het Westen. Op de paswegen aan de Fransch-Italiaansche grens werden verscheidene groepen terroristen met zware, bloedige verliezen teruggeworpen en voor het grootste deel vernietigd. Gevechts- en slagvliegtuigen vielen het vijan delijke overzetverkeer over de Seine ten Noorden van Mantes met goede uitwerking aan. Ver scheidene pontonbruggen en volgeladen veerboo- ten werden vernield. In het zeegebied ten Noorden van le Havre brachten mijnenvegers en duikbootjagers drie Britsche motortorpedobooten tot zinken en be schadigden zij nog drie andere. Op het voor St. Malo gelegen eiland He de Cécembre sloegen de nog steeds hardnekkig ver zet biedende marinebatterijen den aanval van een formatie vijandelijke torpedobootjagers af. Beveiligingsvaartuigen van de marine schoten boven de Fransche kust van den Atlantischen Oceaan zeven vijandelijke bommenwerpers neer. Twee eigen vaartuigen gingen na bomtreffers verloren. Het vergeldingsvuur der V 1 op Londen duurt voort. In Italië hervatte de vijand zijn doorbraakpo gingen in den sector van de Adriatische kust gisteren niet. In Zuid-Bessarabië en in Moldavië bleven de Sowjets met sterke pantser- en gemotoriseerde strijdkrachten aanvallen. Duitsche en Roemeen- sche formaties brachten de vijandelijke aanvals- voorhoede na diepe penetraties op verscheidene Zaterdag 19 Augs. werd de tentoonstelling „Zelfbescherming”, welke te Sneek van dien da tum t.e.m. 27 Aug. gehouden wordt in de foyer van Amicitia, officieel geopend. Burgemeester J. R. J. Schut sprak een woord van welkom tot de aanwezige genoodigden, in het bijzonder tot den hoofd-inspecteur der Rijksluchtbescher- ming den luitenant-kolonel der Staatspolitie, A. van Batenburg. De grondgedachte, waarom wij hier bijeen zijn en deze tentoonstelling wordt ge houden, is, aldus spr. wel deze dat wij met elkaar als Sneeker bevolking toch wel grooter risico loopen, dan wij ons wel eens hebben voorgesteld en dat wij ons toch al te zeer vertrouwd hebben gemaakt met de gedachte dat wij hier de dans wel zouden ontspringen. Er zijn immers verschil lende dingen gebeurd, welke ons doordringen van de gedachte dat een ongeluk in een klein hoekje schuilt. Het behoeft maar een vergissing te zijn of een luchtgevecht in den nacht, waarbij bom men weggeworpen worden en een ramp zou ook over onze stad kunnen komen. Ook op het gebied der luchtbescherming heeft de ervaring nu wel geleerd dat wie zich zelf helpt, zich het beste helpt. De bevolking, ieder burger, kan veel doen en de bedoeling van deze tentoonstelling is haar daarvan bewust te maken en haar de mogelijk heden op dit gebied te doen kennen, opdat ook hier meer preventieve arbeid verricht worde dan tot nu toe. Met deze wensch verklaart spr. de tentoonstelling geopend. Luitenant-kolonel van Batenburg gaf nu bij een gang langs het geëxposeerde een toelich ting. Bij een reeks plastische voorstellingen wor den in de eerste plaats de voorzorgsmaatregelen behandeld, welke een ieder kan nemen; goed ver duisteren, den zolder opruimen, brandbluschmid- delen klaar zetten en koffers, en zorgen voor ver bandmiddelen. Bij luchtalarm sta men thuis nooit voor de ramen, klimme men nooit op het dak, doch zoeke men onmiddellijk de veiligste plek op en luistere goed of er iets in huis gebeurt. Is men op straat, dan zoeke men onmiddellijk dekking; men par keert paard en wagen rechts van den weg, een auto rechts van den rijweg en plaatse rijwielen tegen de huizen. Bij bominslag zorge men eerst voor kinderen en zieken, men loope niet weg bij brand, doch bestrijdt staafbrandbommen, phos- phorrubberbrandbommen op de wijze als op de tentoonstelling aangetoond, men verwijdere on middellijk de gordijnen als de ruiten gesprongen zijn en vorme een emmerketting, als men niet op andere wijze bluschwater kan aanvoeren. Naast op pakkende wijze gegeven toelichting bij al deze wenken, geeft de tentoonstelling nog iets over de eerste hulp bij ongelukken en de jeugd vooral zal zich interesseeren voor een elec- trisch spel waarmee haar de les om eventueel zoo spoedig mogelijk dekking te zoeken op prettige wijze wordt ingeprent. Wanneer wij hierbij het woord „prettig” ge bruiken zij daarmede niet gezegd dat we hier met een „aardige” tentoonstelling te doen hebben, integendeel, enkele foto’s toonen welk een ellende de luchtoorlog ook reeds over ons land heeft ge bracht en waarvan stellig een deel had kunnen worden voorkomen wanneer de bevolking van bepaalde plaatsen de lessen der zelfbescherming beter had geleerd en actiever was opgetreden. Daarom is deze tentoonstelling bittere noodzake lijkheid. Luitenant-kolonel van Batenburg wees daarop ook nog eens toen hij ’s avonds 5 uur voor een aantal genoodigden sprak in het Gebouw v. Chr. Belangen over de les van Nijmegen. In ge meenten waar nog nimmer bommen gevallen zijn acht een deel der bevolking luchtbescherming een theoretisch luchtkasteel, een ander deel gelooft niet, dat in zijn gemeente ooit bommen zullen vallen en acht dus luchtbeschermingsmaatregelen totaal overbodig en nog een andere groep, de ge vaarlijkste, fluistert al maar door dat men zich met de zelfbescherming niet moet inlaten, dat is alles Duitsche propaganda. Gelukkig is dit slechts een kleine groep welke tracht zuiver Neder- landsch werk kapot te trappen. Wordt een stad eenmaal getroffen dan zijn al die meeningen di rect weggevaagd door de realiteit, maar dan zjjn LANDSTORMERS LEGGEN EED AF. ’s-GRAVENHAGE, 20 Aug. Zondagochtend heeft op een groot sportveld in het centrum des lands een indrukwekkende militaire plechtigheid plaats gehad, tijdens welke eenige honderden leden van den Nederlandschen Landstorm den eed van trouw aan den Führer hebben afgelegd. De Leider heeft den eed afgenomen in tegen woordigheid van den SS-Obergruppenführer Ran ter, den kommandeur van den Landstorm Neder land, SS-Standartenführer Kohlrooser, tal van hooge autoriteiten van staat, partij en weer macht, benevens tallooze familieleden van de jeugdige landstormers. Vroolijk wapperden de vlaggen op het groote terrein, waar de troepen in perfecte militaire orde stonden opgesteld. Het muziekcorps van den Landstorm luisterde de plechtigheid op, die gekenmerkt werd door stijl en ernst. Nadat de Leider en SS-Obergruppenführer Rau- ter de troepen hadden geschouwd, betrad laatst genoemde het spreekgestoelte. In dit ernstige uur, aldus spreker, staan opnieuw eenige hon derden Nederlanders aangetreden om den eed van troUw op den Führer af te leggen. Reeds meer dan 20.000 Nederlandsche mannen, mijn kameraden, zijn u hierin voorgegaan. Zij allen staan trouw en dapper in de formaties der Waf- fen-SS, zij houden Nederlands naam hoog aan alle deelen van het front. Het Germaansche lot ligt mede in hun handen Met dankbaarheid ge waagde SS-Obergruppenführer Rauter van de heldhaftige vastberadenheid der Nederlandsche vrijwilligers aan het Oostfront, die het mogelijk maakten, dat andere troepen zonder hinder van den vijand konden worden teruggenomen. Uit voerig behandelde spreker de beteekenis van den af te leggen eed, die onze mannelijke belofte van trouw en offermoed is. Door de wegcjjfering van het eigen ik willen wij het groote geheel, de gemeenschap, Germanje, Europa, dienen. Daarin willen wij ons onderscheiden van de mekkeraars en afwachters. Want het gaat om de offers voor een nieuw Nederland en een nieuw Europa. Mussert spreekt. Hierna nam de Leider het woord. Er zijn in ons vaderland honderdduizenden volksgenooten, die ons min of meer beklagen, minstens ons be lachelijk vinden. Over veertien dagen is het im mers toch afgeloopen. „Waarom staan wij dan hier”, vroeg de Leider, „opdat wij innerlijk weten, welk een weg ons volk gaan moet om uit zijn grooten nood van het heden te worden verlost. Duizenden zijn u reeds voorgegaan en dat is goed. Op 14 Mei 1940, na een jammerlijken oor log van 4% dag, had Nederland geen leger meer. Maar het Nederlandsche volk, zal het kunnen leven, moet ook soldaten hebben, die bereid zijn het vaderlandsche erfgoed te verdedigen. De Ne derlandsche soldaat van heden en morgen is ech ter soldaat van de Germaansche weermacht: dat is de zin van het nieuwe Europa, want alleen in Europeesch verband kan een sterk en gelukkig Nederlandsch volk groeien en bloeien. Natuurlijk zouden wij gaarne zien, dat alle Nederlandsche jongemannen den Germaanschen wapenrok droe gen. Zoover is het helaas nog niet. Gij mijn ka meraden, verricht pionierswerk. Zoo ge hier staat, zijt gij niet voor het Oosten bestemd, maar ter verdediging van den eigen vaderlandschen bodem. Dit uur kan spoedig slaan. Europa’s vij anden staan voor de poorten van Parijs. Daar mede naderen zij de rivier, die in den wereld oorlog een begrip werd van onzegbaren helden moed, de Somme, d.w.z. het voorveld van de Nederlanden. Gij zult uw plicht doen, zooals uw kameraden in Tsjerkassy, Stalingrad, het Narwa- front en overal elders hun plicht mannelijk trouw hebben gedaan. Wij hebben een onverwoestbaar vertrouwen in Adolf Hitler, die door God geroe- I pen is Europa voor den chaos te bewaren. De I mislukte aanslag op zijn leven heeft ons geloof in zijn Europeesche zending nog versterkt. Zoo zij de eed, dien gij op hem aflegt, u heilig. Ge denkt uw roeping voor eigen land en volk, voor Germanje, voor heel het Avondland”. De Leider las hierop de eedsformule voor „Als soldaat van den Landstorm Nederland, zweer ik u, Adolf Hitler, mijn Germaanschen Führer, trouw en dapperheid. Ik beloof u en den door u aangewezen meerderen gehoorzaamheid tot in den dood. Zoo waarlijk helpe mij God.” al die menschen hopeloos te laat. Spr. deelt eeni ge ontstellende cijfers over het aantal burger slachtoffers van den luchtoorlog in ons land mede, welke bewijzen dat de practijk eenvoudig eischt dat men aanpakt. Men moest allen eigenlijk Nijmegen met zijn honderden slachtof fers hebben meegemaakt, dan zou men inzien dat wij ons werk, trots alle moeilijkheden der tijden, moeten voortzetten, omdat het gaat om men- schenlevens. Ons zelfbeschermingswerk dringt nog niet voldoende door, de overheid legt wel maatregelen op maar men beleeft ze niet, men gevoelt de noodzakelijkheid er niet van. Als er hier een ramp kwam, zou de gedachte slechts zijn: „vlucht, vluchten juist dan zouden de ge volgen het ergst zijn. Daarom is de taak van allen bij de luchtbeschermingsdienst betrokken, de bevolking wakker te schudden. Als een rnede- mensch gevaar dreigt doen wij immers van na ture iets. Zouden wij dan nu wachten tot de bommen vallen en zeggen: „dan leeren ze het wel Dat is een onmenschelijk standpunt. Naast de brisantbom is er de brandbom. Met eenvoudige middeltjes als emmertjes water, wat zand, een schop kan een enkele mensch misschien een heele straat huizen behouden, dat is de les van Nijmegen en Enschedé. Er is een plaats in ons land waar op één nacht 10.000 brandbommen vie len, maar de bevolking was actief en kende haar werk, slechts 14 huizen geraakten in brand, de rest van die 10.000 brandbommen werd door de bewoners der huizen zelf op straat geworpen en veroorzaakte geen schade. Maar in een andere plaats vluchtte men toen er brandbommen vielen en 2000 verbrande huizen waren het gevolg. Maar midden in dat verbrande gedeelte staat één gaaf huis 2 mannen en 1 vrouw, die er woonden heb ben met emmers water en de vuurzweep iedere overkomende vonk gebluscht en de gordijnen weggerukt. Te voren hadden de buren deze men schen herhaaldelijk bespot om hun zelfbescher- mingsmaatregelen. In Nijmegen had niemand z’n water en zand gereed staan, 1250 huizen gingen in vlammen op omdat de bevolking niet paraat was. Uit dit alles blijkt dat we er ook zelf belang bij hebben dat onze buren tijdig zelfbeschermings- maatregelen nemen. Wij hebben hier nu onze blokorganisatie voor elkaar, nu moeten we in de gezinnen gaan en de burenhulp regelen. Het ge vaar uit de lucht brengt voor ons allen een nieuwe verantwoordelijkheid mede. Die verantwoordelijk heid geeft spr. door aan het luchtbeschermings- personeel in iedere gemeente, en dat dient ze door te geven aan anderen. Want wij alleen kun nen die verantwoordelijkheid niet dragen. Als de bevolking er niet tijdig toe gebracht wordt zelf- beschermingsmaatregelen te leeren toepassen, dan wordt het, als er bommen vallen, een cata strophe. Kent zij echter die maatregelen, heeft ze die leeren toepassen, en is ze actief in het beslis sende uur, dan is veel te redden met de zeer een voudige wapens tegen dit gevaar welke de ten toonstelling demonstreert. Het werk der zelfbe scherming is een noodzakelijk werk, want het gaat hier inderdaad om menschenlevens Burgemeester Schut sloot de vergadering. Comelis Tromp 9-9-1629/29-5-1691. Zoon van M. H. Tromp. Kapitein in 1650, Schout-bij-nacht in 1653, na den slag bij Livorno. Later luitenant-admiraal van Hol land en West-Friesland. (O/H P.m.) verwezen naar de publicaties betreffende de in dustrie, voorkomende in de dagbladen van 8 Juli 1944. De vrijstellingsaanvragen moeten terstond, maar op zijn laatst op 31 Aug. 1944 worden inge diend bij de Hauptabteilung Wirtschaft, Amers foort, Koninginnelaan 14. Goed voorgaan, doet goed volgen 1 Zet ook Gij U derhalve in voor de toekomst van Uw Volk en meldt U als vrijwilliger bij de Kriegsmarine. Aanmelding staat open voor iederen Nederlander van 1745 jaar en kan geschieden bij de Marine Annahmestelle West, Zweigstelle Niederlande te Utrecht, de aanmeldingsbureaux voor Marine-vrijwilligers te Amsterdam, Kalver- straat 143, en Rotterdam, Nieuwe Binnenweg 98-100, bij alle Hafen- en Orts- kommandanturen en bij de Nebenstellen der Waffen SS. Alle gewenschte inlichtingen, zoowel voor dienstname bij de Marine als bij de Waffen SS, worden aan bovengenoemde adressen verstrekt De Neder-Saksische 19e pantserdivisie onder bevel van luitenant-generaal Kallner heeft zich in de zware gevechten ten Zuid-Oosten van Warka door onwrikbare standvastigheid en schitterenden aanvalsgeest bijzonder onderschei den. In de harde afweergevechten bij Wilkowisjken heeft zich een gevechtsgroep van de pantsergre- nadier-divisie Feldherrnhalle door bijzondere dap perheid onderscheiden. In de late middaguren van 18 Augustus is Maastricht door Anglo-Amerikaansche vliegtui gen aangevallen. Er ontstond aanzienlijke schade aan woonhuizen. Tot dusver zijn de lijken van 71 Nederlanders geborgen, 48 werden zwaar en ruim 100 licht gewond. Aangezien het oprui- mingswerk nog aan den gang is, moet een be langrijke stijging van het aantal dooden worden verwacht. Bij de aanvallen met boordwapens van 15 Au gustus is het aantal dooden gestegen tot 32. Het aantal slachtoffers onder de Nederlandsche burgerbevolking als gevolg van den Anglo-Ame rikaanschen luchtaanval op Maastricht op 18 Augustus is gestegen tot 81 dooden, 72 zwaar- en meer dan 200 lichtgewonden. Er moet rekening mee worden gehouden, dat nog een aantal zwaargewonden aan hun verwon dingen zal bezwijken. „DENKT AAN „MOEDER EN KIND” HUIS-AAN-HUIS-COLLECTE 23 t/m 30 AUG.” Bateau: Firma A. J. OSIN GA BOLSWARD Marktstraat 13 TeL «Jl Giro 87926 Advertentieprijs: 1 tot 10 nun. rikt» m m meer Toezending der adv. Donderdags tot 10 uur Verantwoordelijk voor de advertenties: A. J. Oslnga Bolsward. plaatsen tot staan. Ten Noordwesten van Baranow sloegen onze troepen, door artillerie en granaatwerpers prach tig gesteund, vrij sterke Sowjetsgevechtsgroepen uiteen. Ten Zuidoosten van Warka en ten Noord oosten van Warschau werden hernieuwde door braakpogingen der Sow jets verijdeld. Een pant serdivisie schoot alleen bij deze gevechten 52 vijandelijke pantserwagens stuk. Tusschen Boeg en Narew gingen de Sowjets opnieuw tot den aanval over, waarbij zij sterke pantserstrijdkrachten en slagvliegtuigen in den strijd wierpen. In zware gevechten werd de vijand in de achterwaartsche linies opgevangen. In het penetratiegebied ten Westen van Mo- dohn werden de Bolsjewisten in een tegenaanval na harden strijd teruggeworpen. Ten Westen van het meer van Pskow mislukten talrijke vijan delijke aanvallen. Formaties gevechts- en slagvliegtuigen meng den zich op de zwaartepunten doeltreffend in den strijd te land en vernielden in aanvallen in scheer- vlucht talrijke vijandelijke pantserwagens, stuk ken geschut en verscheidene honderden voertui gen. Door jagers en luchtdoelartillerie van de luchtmacht verloren de Sowjets aan het Ooste- lijke front gisteren 62 vliegtuigen. Bij een luchtaanval van Britsche vliegtuigen op een Noord-Noorsch steunpunt schoten bevei ligingsvaartuigen nog zeven bommenwerpers neer. Vier hiervan werden alleen door een pa trouillevaartuig neergehaald. In de Noordelijke Ijszee viel een van onze duik- booten een kruiser van de Dido-klasse aan. Na drie treffers brak de kruiser in tweeën en zonk. Amerikaansche bommenwerpers vielen het ge bied van Weenen en enkele plaatsen in Opper- Süezië aan. Duitsche en Hongaarsche luchtver- dedigingsstrijdkrachten schoten 57 vijandelijke vliegtuigen neer, waaronder 51 viermotorige bommenwerpers. In den nacht werden boven West-Hongarije nog drie vijandelijke bommenwerpers neerge schoten. In aanvulling op het weermachtsbericht wordt nog medegedeeld DE Z.S.-PROCEDURE IN HET NEDER LANDSCHE BOSCH- EN HOUTBEDRIJF. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld De Z.S.-procedure als maatregel op grond van de verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied no. 108/42 be treffende de verplichting tot het verstrekken van inlichtingen, wordt thans ook uitgevoerd voor het geheele gebied van het Nederlandsche bosch- en houtbedrijf. Derhalve moeten hieraan deelnemen alle fir ma’s, die aangesloten zijn bij een der hieronder genoemde vakgroepen of ondervakgroepen. 1. Bedrijfsgroep tusschenpersonen. Vakgroep tusschenpersonen in hout, agenten, commissionairs en makelaars. 2. Bedrijfsgroep groothandel. Vakgroep groothandel in hout. Handelaars in triplex- en vezelplaten, rond- houthandelaars (naald-, loof- en generatorhout), importeurs, benevens groot- en kleinhandelaars in hout (uitgezonderd handelaars in brandhout). 3. Bedrijfsgroep houtindustrie. a. Vakgroep balkenzagerijen met de volgende ondervakgroepen zagerijen voor buitenlandsch naaldrondhout, zagerijen voor binnenlandsch rondhout en zagerijen voor buitenlandsch loof hout b. Vakgroep houtbereidingsindustrie, impreg- neeringsinrichtingen. c. Vakgroep triplex en fineer, triplex- en fineer- fabrieken. Ook firma’s, die niet behooren tot het hout en boschbedrtjf, resp. deszelfs vakgroepen of on dervakgroepen, doch die eigen arbeidskrachten met bovengenoemde werkzaamheden aan het werk hebben, moeten deelnemen aan de Z.S.- procedure voor deze arbeidskrachten. Ondernemingen die behooren tot de houtver- werkingsindustrie, daarnaast echter ook hout handel en houtbewerking beoefenen, moeten deel nemen, met het deel van het bedrijf, waarmede zij staan of zouden moeten staan onder het bosch- en houtbedrijf, aan de Z.S.-procedure. Ook het Nederlandsche staatsboschbeheer, het Ned. Rijksbureau voor hout en de onder het bosch- en houtbedrijf staande vakgroepen zijn onderworpen aan de aanmeldingsplicht. De aanvraagformulieren kunnen verkregen worden bij de Kamers van Koophandel en In dustrie en derzelver bijkantoren. Bevoegd voor de bewerking van de in te dienen Z-kaartenaan- vragen is alleen de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, afd. Bosch- en Houtbedrijf, Arnhem, Utrechtscheweg 59. Op de enveloppe moet bovendien „Z.S.-proce dure” worden vermeld. Duitsche ondernemingen, welker eigenaars of het meerendeel hiervan Rijks- duitschers zijn, alsmede ondernemingen, welker kapitaal voor meer dan 50 procent in Rijksduitsch bezit is of die een Rijksduitsche trustee hebben, moeten hun aanvragen indienen bij de Deutsche Handelskammer für die Niederlande te Amster dam of Rotterdam. De invulformulieren en de Z-kaarten zijn voor deze bedrijven eveneens ver krijgbaar bij de Deutsche Handelskammer. De aanvragen moeten onmiddellijk, doch op zijn laatst tot en met 31 Aug. 1944 bij den Rijkscom- I missaris voor het bezette Nederlandsche gebied, afdeeling Hout- en Boschbedrijf, Arnhem, Utrechtscheweg 59, worden aangevraagd. Aan vragen, die later worden ontvangen, worden niet meer in behandeling genomen. De verantwoorde lijkheid voor de tijdige ontvangst van de aanvra gen berust bij de firma’s, die de aanvragen indie nen. Zij loopen ook het risico van verlies bij de verzending. Onjuiste, onduidelijke, onvolledig in gevulde aanvragen zijn ongeldig en worden niet behandeld. Onjuiste opgaven kunnen bovendien bestraffing tengevolge hebben. Ondernemers, die verzuimen tot en met 31 Augustus 1944 hun aanvrage in te dienen, stellen hierdoor zich zelf en hun werk krachten ter beschikking voor een tewerkstelling elders. Nadere bijzonderheden bevat een toelichtings- vel, dat op de bureaux waar de Z-kaarten wor den uitgerelkt, verkrijgbaar is.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1944 | | pagina 1