Distantieeringen ten Noorden van de Seine No. 35 3e Jaargang BOLSWARDER EDITIE Vrijdag 1 Sept 1944 NIEUWSBLAD VOOR HET WESTEN VAN FRIESLAND BUITENLAND T '1 WEERMACHTBERICHT WESTERGOO en „WEEST SPAARZAAM MET GAS EN ELECTRICITEIT”. De hoofdinspectie voor de luchtbescherming vraagt: Weet u, hoe u zelf een vuurzweep kunt maken en wat een nuttig hulpmiddel dat bij brandbestrijding is? 100 cent 7 cent In het verleden Ligt het heden, In 't nu wat worden zal. BILDERDIJK Adriaan Bankert. 1684. Vocht tegen Zweden in 1659 en verder tegen de Duinkerkers, Engelschen en Franschen. Werd in 1666 Lt. Admiraal. Overleed in 1684. (O/H P.m.) Ook thans weer strijden Nederlanders voor Europa’s vrijheid ter zee, in trouwe verbondenheid met hun Duitsche kame raden. O/H P.m. Bureau Firma A. i. OSINGA BOLSWAKD Marktstraat 13 TeL 451 Giro 87926 Advertentieprijs: 1 tot 10 nm elke m.m. meer Toezending der adv. Donderdags tot 10 uur Verantwoordelijk voor de advertenties A. J. Osinga Boisward. In Hongarije is een nieuve regeering gevormd. Sztojay, die veertien dagen geleden wegens ziekte met verlof ging, heeft, daar zijn gezondheidstoe stand niet verbeterde .zijn ontslag gevraagd. De regeering verklaarde zich solidair met hem en is eveneens afgetreden. De rijksbestuurder heeft het ontslag van het geheele kabinet aanvaard en ko- lonel-generaal Geza Lakatos belast met de vor ming van een nieuw kabinet. Lakatos heeft vier leden van de oude regeering overgenomen; luite- nant-veldmaarschalk Hennyey werd tot min. van Buitenl. Zaken benoemd. Csatay blijft min. van Defensie. Lakatos geldt als een der bekwaamste legeraanvoerders van het Oostfront en is onder scheiden met het ridderkruis van het ijzeren kruis. Van officieele zijde wordt te Presburg medege deeld, dat op verzoek van de Slöwaaksche regee ring Duitsche troepen Slowakije zijn binnengerukt om deel te nemen aan den strijd tegen de parti- sanen en om de rust en crde in het land te her stellen. RANTSOENVERLAGING GAS EN ELECTRICITEIT. Het is noodzakelijk gebleken, op het gas- electriciteitsgebruik drastisch te bezuinigen. De thans geldende rantsoenen voor huishoude lijk gebruik zullen met ingang van heden met ongeveer 15 pet, worden verlaagd; voor de ver bruikers, die nog naar verhouding over hooge rantsoenen beschikken, zal de verlaging belang rijk meer dan 15 pet. bedragen; hierover zal hun door het betrokken gas- of electriciteitsbedrijf afzonderlijk mededeeling worden gedaan. In afwachting van de hun door het betrokken gas- en/of electriciteitsbedrijf toe te kennen de finitieve rantsoenen zijn alle particuliere verbrui kers verplicht, de hun van heden af toekomen de rantsoenen zelf vast te stellen. Het heeft geen zin, zich te dezer zake met de betrokken gas- en electriciteitsbedrijven of recht streeks met het Rijkskolenbureau in verbinding te stellen. Koning Michael belooft u den vrede. In waar heid echter beteekent deze vrede niet anders dan de bezetting van Roemenië door het roode leger en zoodoende de bolsjewiseering van Roemenië en het uitschakelen en uitroeien van het Roemeen- sche volk. Het is een infame leugen, dat de Ein- gelschen en Amerikanen de Roemeensche onaf hankelijkheid hebben gegarandeerd. Want in wer kelijkheid hebben zij het land reeds sinds lang toegezegd. Precies zooals koning Karel H met zijn joodsche maitresse jarenlang Roemenië be stolen en toen het land in der steek gelaten heeft, om nu in Amerika op onze kosten een goed leven te leiden, heeft koning Michael een overeenkomst aangegaan met de Engelschen en Amerikanen op- 6. De door den Roemeenschen overval op de sovjet-unie in 1941 geroofde gebieden Bessarabië en de Boekowina worden onverwijld bij de sovjet unie ingelrjfd. 7. De noordelijke Dobroedzja wordt, een defini tieve regeling na het einde van den geheelen oor log voorbehouden, als een directe bestuurszóne onder het Sovjet-opperbevel geplaatst. 8. De controle over de scheepvaart op den Donau neemt voor den duur van den oorlog het Sovjet-opperbevel op zich. 9. Over het ter beschikking stellen van land-, lucht- en marinesteunpunten geeft het Sovjet- oppercommando directe aanwijzingen. 10. De voorwaarden voor het herstel zullen de Roemeensche regeering op een later tijdstip wor den medegedeeld. 11. De Roemeensche regeering neemt de ver antwoordelijkheid op zich, dat alle verordeningen en eischen van ’t Sovjetopperbevel door alle Roe meensche militaire en civiele bureaux onverwijld worden uitgevoerd. 12. De Roemeensche regeering verplicht zich, na het einde van de oorlogsonderhandelingen aan het Roemeensche volk, gelegenheid te geven om op een democratische wijze van verkiezing te stemmen over zijn toekomstige regeeringsvorm. 13. De Sovjet-Unie verklaart zich reeds thans bereid, na het van kracht worden van het vredes verdrag het roode leger terug te trekken uit het gebied van den Roemeenschen staat. Betreffende Bulgarije wordt gemeld, dat in antwoord op een desbetreffende vraag in de Wil- helmstrasse medegedeeld is, dat de Duitsche ge zant in Sofia, Beckerle, een bezoek heeft gebracht aan den rijksminister van Buitenlandsche Zaken, von Ribbentrop, om rapport uit te brengen en zich thans weer naar Sofia heeft begeven om met de Bulgaarsche regeering over de ontwikkeling van den toestand besprekingen te voeren. Zoolang geen rapport over deze besprekingen is binnen- gekomen, is het niet mogelijk een standpunt in zake het Bulgaarsche vraagstuk te bepalen. De Berlijnsche redacteur van het Alg. Handels- blad meldt aan zijn blad, dat men in den loop van Maandag te Berlijn nog niet officieel stelling ge nomen had ten aanzien van de door de Bulgaajr- sche radio uitgezonden verklaring .dat Bulgarije terug wenscht te keeren tot den status der neu traliteit. Uit Londen wordt gemeld: De Grieksche uitge weken regeering heeft een verklaring gepublicee -d over eischen aan Bulgarije. Deze eischen zijn: 1. Strategische wijziging der noordelijke grens van Griekenland ten gunste van Griekenland. 2. Be straffing der Bulgaarsche heerschende personen, militaire leiders en al degenen, die verantwoor delijk zijn voor tegen de Grieksche bevolking ge nomen maatregelen. 3. Betaling van schadever goeding. 4. Opvoeding van het Bulgaarsche volk volgens de Grieksche richtlijnen, zooals die door de geallieerden voor de Duitschers worden ge- wenscht. 5. Bezetting van Bulgarije door troepen der geallieerden. ge beteekenis alleen plaats gevonden in den Adria- tischen kustsector. In de ochtenduren werden hier hevige aanvallen van den vijand met zware ver liezen voor hem afgeslagen. In Roemenië zijn aanvallen van de bolsjewieken bij Buzau en in het Bisrizadal mislukt. De daar- tusschen over de passen van het Hongaarschje grensgebied doorgedrongen vijandelijke strijd krachten werden op verscheidene plaatsen in te genaanvallen teruggeworpen. Formaties slagvliegtuigen vielen Sowjet-Rus- sische colonnes in de Karpaten-passen met bom-* men en boordwapens met succes aan. In het bruggenhoofd van den Weichsel ten Wes ten van Baranow bleven herhaalde aanvallen van de bolsjewieken vruchteloos. Ten Noordoosten van Warschau, alsmede tusschen Boeg en Narew hebben onze troepen nieuwe, door tanks en slag- vliegers ondersteunde aanvallen van de bolsjewie ken in harde pantsergevechten opgevangen. In den Noordelijken sector zijn verscheidene aanvallen van den vijand ten Westen van Modohn en ten Noordwesten van Dorpat met zware ver liezen ineengestort. Des nachts waren troepen concentraties en voor den opmarsch gereed staan de bolsjewistische strijdkrachten in de gebieden van Modohn en Dorpat het aanvalsdoel van onze gevechtsvliegtuigen en des nachts opereerende slagvliegers. Amerikaansche bommenwerpers vielen de ste den Moravisch Ostrawa en Oderberg alsmede Hongaarsch gebied aan. Des nachts ondernam de Britsche luchtmacht opnieuw met schending van Zweedsch rechtsgebied terreuraanvallen op Stet tin en Koningsbergen. Afzonderlijke vijandelijke vliegtuigen lieten bovendien bommen vallen op Berlijn en Hamburg. Strijdkrachten der luchtver dediging schoten bij deze aanvallen 82 viermoto rige terreurbommenwerpers omlaag. Goed voorgaan, doet goed volgen i Zet ook Gij U derhalve in voor de toekomst van Uw Volk en meldt U als vrijwilliger bij de Kriegsmarine. Aanmelding staat open voor iederen Nederlander van 17—45 jaar en kan geschieden bij de MARINE ANNAHMESTELLE NIEDERLANDE te Utrecht, de aanmeldingsbureaux voor Marine-vrijwilligers te Amsterdam, Kalver- straat 143, en Rotterdam, Nieuwe Binnenweg 98-100, bij alle Hafen- en Orts- kommandanturen en bij de Nebenstellen der Waffen SS. Alle qewenschte inlichtingen, zoowel voor dienstname bij de Marine als bij de Waffen SS, worden aan bovengenoemde adressen verstrekt. hoofd Antonescu richten en publiceeren, waarin, zij het ook in zeer voorzichtigen vorm, bezwa ren tegen Antonescu’s politiek werden geuit. Blijkbaar in verband met den indruk, welken de verliezen gedurende het eerste deel van de cam pagne in Zuid-Rusland inderdaad in Roemenië had den gemaakt, stelden zij voor, dat het land zich binnen zoodanige perken zou houden, als ook Fin land zich bij zijn oorlogvoering had opgelegd. Ook andere krachten waren werkzaam, in het bijzonder die welke de gelegenheid afwachten om het oude territoriale geschil met Hongarije naar eigen Inzicht te kunnen beslechten. Aan te nemen valt, dat de volte face, waarvan de koninklijke proclamatie blijk geeft, met name naar Hongarije is gekeerd en dat men daar gevolgtrekkingen heeft gemaakt uit hetgeen de gebeurtenissen in Zuidoost-Europa ook voor dat land kunnen mee brengen, komt te voorschijn uit het genomen be sluit om alle partijen te ontbinden. Door iedere po litieke werkzaamheid te verbieden, wil de regee ring te Boedapest klaarblijkelijk de eventueel noo- dige beslissingen meer nog dar te voren in eigen hand houden. Reeds toen de regeering-Kallay als gevolg van het feit, dat het Roode leger de Kar- paten-passen begon te naderen, door het straffere bewind van Sztojay was opgevolgd, waren ver schillende linksche en splinterpartijen opgeheven, maar de overige liet men bestaan in de hoop haar tot één regeeringspartij te kunnen vereenigen. NU dit niet gelukt is heeft men aan de uitschakeling van de activiteit van iedere partij op het huidige oogenblik de voorkeur gegeven. Ook elders in Zuidoost-Europa kunnen de Roemeensche gebeur tenissen invloed hebben, maar men moet daarbij in aanmerking nemen, dat de debatten in het Bul gaarsche parlement over de buitenlandsche po litiek en over de handhaving van de bezette of geannexeerde westelijke gebieden reeds tevoren waren gehouden. Te Berlijn was de belangstelling dan ook in de eerste plaats naar die zijde gericht. De regeering welke tegenover de door koning Mi- chaël samengestelde gevormd is zet den strijd vol gens Antonescu’s beginselen voort en zal daarbij mogelijk den steun ontvangen van bewegingen als de vroegere Ijzeren Garde, welke jarenlang op den achtergrond is gebleven, echter zoodanig, dat met haar wederoptreden onder omstandigheden als de tegenwoordige nog werd rekening ge houden. Het D.N.B. mddde vorige Vrijdag uit Berlijn: Koning Michael van Roemenië heeft in een op roep het Roemeensche leger bevolen, den strijd tegen de bolsjewistische indringers te staken. De staatschef van Roemenië, maarschalk Antonescu, is door een laffe hinderlaag van den koning en zijn verraderskliek, bestaande uit anglofiele po litici en reactionnaire hovelingen, uitgeschakeld. Een door den koning in het leven geroepen z.g. democratische regeering, die onder den naam ven Maniu Bratianu, in feite echter door de commu nisten gevormd is, heeft aan Moskou de uitleve ring van het land aangeboden. In geheel Roemenië zijn daarop onlusten uitge broken. Een nationale groep patriotten heeft zich aan het hoofd gesteld van een beweging, die ge richt is tegen den koning en zijn verraad, en heeft het Roemeensche volk en het Roemeensche leger in een appèl opgeroepen den strijd tegen het bolsjewisme voor vrijheid en leven tegen dood en ondergang voort te zetten. De oproep van de Na tionale Regeering luidt als volgt: Roemenen. Ons leven, het leven van onze kinde ren en het Roemeensche land verkeeren in het grootste gevaar. Nadat de dappere Roemeensche soldaten het Roemeensche grondgebied jarenlang zoo heldhaftig verdedigd hebben, heeft koning Michael als een gewillig werktuig van een kleine hofcamarilla en van een kleine kliek verraders den staatsleider Antonescu uitgeschakeld en is hij van plan ons allen smadelijk te verraden en het land over te geven aan onzen doodsvijand, de bolsjewisten. UNIFORMSTUKKEN VOOR NEDER- LANDSCHE KRIJGSGEVANGENEN. Inzameling door Ned. Roode Kruis. Het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis deelt mede Het opperbevel van de Duitsche weermacht zorgt in overeenstemming met de bepalingen van het volkenrecht in oorlogstijd voor het kleeden der Nederlandsche krijgsgevangenen. Het is even wel niet verplicht noch in staat aan de krijgs gevangenen uniformen ter beschikking te stel len, die met de wenschen der Nederlandsche krijgsgevangenen in overeenstemming zijn. Het Ned. Roode Kruis doet daarom een beroep op alle Nederlanders, die in het bezit zijn van uniformstukken van de voormalige Nederlandsche weermacht, deze voor de kleeding van hun zich in krijgsgevangenschap bevindende landgenooten ter beschikking te stellen. In het bijzonder zijn benoodigd Uniformjassen, pantalons, overjassen, mantels, kepi’s, veldmutsen, distinctieven, schoenen, laar zen, beenkappen en beenstukken, beenwindsels. Deze vrijwillige gaven, waarom het Neder’ Roode Kruis dringend verzoekt, kunnen aan het magazijn der 5de afd. van het Ned. Roode Kruis, Groenewegje 14—16, Den Haag, worden afge geven of per post toegezonden. Het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis belast zich met de doorzending van alle inge zamelde goederen. noodzakelijkheid van een zekere coördinatie, wilde men niet met elkander slaags geraken. Het was beider landen wensch, om in afwachting van een beslissende wending in het krijgsverloop, buiten de eigenlijke oorlogvoering te blijven en dit prae- valeerde ook boven de onderlinge tegenstellingen ten aanzien van Thracië. Toen Bulgarije in 1941 aan den vooravond van den Balkan-veldtocht tot het driemogendhedenverbond toetrad en met Duitschland een overeenkomst sloot inzake den troependoortocht, kon Turkije zich richten naar het niet-aanvalsverdrag, dat het kort tevoren met Bulgarije had gesloten e nadat de nieuwe mili taire toestana in Zuidoost-Europa vaststond, met Duitschland een vriendschapsverdrag aangaan. Omgekeerd ziet Bulgarije onder veranderde om standigheden reden om mede uit de wijziging in de Turksche buitenlandsche politiek de conse quenties te trekken. Misschien hadden de gealli eerden dit resultaat nog meer op het oog dan mi litaire faciliteiten, toen zij in Ankara op een verbreking van de betrekkingen met Duitschland aandrongen. Anderzijds wordt in Duitsche commentaren aangenomen, dat er ook een direct verband be stond tusschen de Turksche houding en den afval van Roemenië. Volgens deze opvatting bestond reedt de overtuiging, dat in Roemenië de Turk sche politiek min of meer wer beschouwd als een richtsnoer voor de waardeering van den inter nationalen toestand. Gelijk te Ankara, naar wel were verondersteld, in de nakoming van het bond genootschap met Engeland een tegenwicht werd gezocht ten opzichte van den invloed van de Sowjetunie, zouden ook te Boekarest bepaalde kringen zich in de eerste plaats naar het Westen hebben gericht om de mogelijkheden van een nieu we oriëntatie te overwegen. Een Roemeensch magnaat, de bejaarde prins Barbu Stirbey, onder nam in Mei van dit jaar polsingen te Kairo, maar intusschen had Ie Sowjetunie in April reeds haar voorwaarden meegedeeld en, daar de Westelijke geallieerden hun instemming daarmee hadden te kennen gegeven, werd Stirbey naar deze voor waarden verwezen. Inmiddels had Maniu, de lei der van de (officieel verboden) nationaalzaranisti- sche partij, nog steeds volgens deze weergave van de feiten samenwerking gezocht met die groepen, welke den doorslaggevenden invloed op de veranderingen in Zuidoost-Europa van de Sowjetunie verwachtten. Men meent dit te kun nen opmaken uit twee brieven, welke Benesj na zijn laatste reis naar de Sowjetunie uit Ankara onderscheidenlijk tot Gafencu, Roemenie’s vroe- geren minister van buitenlandsche zaken en laat- sten ambassadeur te Moskou, en tot Maniu (die thans, zooals men weet, deel uitmaakt van de nieuwe regeering-Sanatescu) richtte. In deze brieven zou worden te kennen gegeven, dat de Russische staatslieden levendig belang stelden in de houding en werkzaamheid van Maniu en ande re leiders van de oppositie tegen de officieele Roe meensche politiek. Men neemt daarom aan, dat Benesj in het Roemeensche geval op soortgelijke wijze als tusschenpersoon is opgetreden als ia de aangelegenheid van Polen, dat hij tevoren reeds ir eer coalitie met de Sowjetunie en Tsjecho- slowakije wilde voegen. Tenslotte wordt veronder- stela dat ook een leider van een linksche opposi tioneel groep in Roemenië, Patrescanu van raam, een belangrijk aandeel in de voorbereiding van de jongste gebeurtenissen heeft gehad. De Nationale Roemeensche regeering is door vooraanstaande persoonlijkheden van het Roe meensche leger in kennis gesteld van de capitu latievoorwaarden. De eischen der sovjet-unie lul den 1. Het Roemeensche leger behoudt zijn wapens, voor zoover het gebruikt wordt voor den strijd in Transsylvanië. Het geheele Roemeensche leger moet onver wijld zijn voorraad wapens en munitie aan het "ovjet-opperbevel overdragen. De ravitailleering an de tegen Hongarije strijdende formaties ordt door sovjet-gevolmachtigden geregeld. 3. Roemenië stelt onmiddellijk 1.4 millioen ar beiders en voorts 100.000 specialisten archi tecten, ingenieurs, aannemers, monteurs ter beschikking voor den wederopbouw van de ver woeste gebieden der sovjet-unie. In dit aantal zijn de gedemobiliseerde onderdeden van het Roemeensche leger inbegrepen. 4. Een terugkeer van de Roemeensche krijgs gevangenen in de sovjet-unie zal afhangen van de totale tenuitvoerlegging van de aan het Roe meensche expeditiecorps gestelde taak. De groepsgewijze terugkeer der krijgsgevangenen na dit tijdstip hangt af van de wijze waarop de taken worden vervuld, die Roemenië gesteld zijn. 5. De in Roemeensche handen zijnde sowjet- en andere geallieerde krijgsgevangenen moeten on middellijk aan de Roemenië binnenrukkende troe pen worden overgegeven en eventueel met Roe meensche wapens worden uitgerust. Comb, vanSNEEKEK NIEUWSBLAD (Drflfhout’s Nieuwsblad en Nieuwe Sneeker Courant) en DE JONG’S NIEUWSBLAD, Boisward. Verschijnt eiken Vrijdagavond. Leesgeld 0.75 p. kwartaal bij vooruitbet. Weekabon nementen 6 ct. p. w. Losse nummers 10 et. HootdredacteurL. Kiezebnnk, Sneek. Plaatsverv. hoofdredacteur: C. Smit, Sneek K. 2243 dat hij, ook met het verraden van zijn land en zijn volk als prijs, bij hen zijn toevlucht kan vin den. Reeds thans staat het vliegtuig voor koning Michael klaar om hem en zijn aanhang op het juiste oogenblik naar het buitenland in veiligheid te brengen. Het van het Roemeensche volk en den Roemeenschen staat gestolen goud heeft hij reeds sedert maanden naar het buitenland laten bren gen. In dit uur, waarin het Roemeensche land en het Roemeensche volk in den hoogsten nood zijn ko men te verkeeren door het verraad van den ko ning en een kleine Roemeensche Badoglio-kliek, is een nationale Roemeensche regeering gevormd, bestaande uit mannen, die vastbesloten zijn het land, dat onze voorvaderen sedert eeuwen tegen het Oosten verdedigd hebben, onder geen omstan digheden in handen der bolsjewisten te laten vallen. Roemenen. De nieuwe nationale regeering roept u op, aan den verrader-koning Michael en zijn hofcamarilla en aan de corrupte kliek sjacheraars in Boekarest onder geen omstandigheden meer te gehoorzamen en geen van hun bevelen uit te voe ren. Roemeensche soldaten. De nationale Roemeen sche regeering roept u op, geen enkel bevel van den verrader-koning en zijn handlangers in het leger op te volgen, doch trouw aan de zijde van onzen Duitschen bondgenoot, die even als gij zijn bloed voor de verdediging van den Roe meenschen grond vergiet, tegen de bolsjewisten verzet te bieden tot het uiterste. Roemenen. Gij allen weet, dat deze strnd tegen het Russische bolsjewisme zwaar is. Maar is er één Roemeen, die wil, dat het bloed van zijn vaders en zonen in de afgeloopen jaren tevergeefs vergoten is en dat nu het Roemeensche land en volk toch aan het bolsjewisme worden prijsge geven? Neen. Duizendmaal neen. Iedere Roemeen, die dergelijke gedachten zou koesteren, is een ver rader van de heiligste goederen der natie. Er be staat voor iederen fatsoenlijken Roemeen, die zijn land en volk liefheeft, maar één parool: verzet tot den laatsten ademtocht en niet versagen. De bolsjewiek is door den jarenlangen strijd reeds tot het uiterste verzwakt. Roemenen. Wanneer wij thans standhouden en het laatste in den strijd werpen, wordt Roemenië gered. Leve Roemenië. De N. R. Crt. schrijft naar aanleiding van het gebeurde in Roemenië: Het hoofdgewicht van de krijgsverrichtingen aan het Oostelijke front' is naar het Zuiden ver plaatst. Eens te meer heeft zich ginds het geval herhaald, dat de strijd in het aangezicht van be langrijke stellingen vertraagd werd en plotseling en tijdelijk naar andere gebieden oversprong. Dit maal is het het Roemeensche front, waar de aan valler met zijn Oekrainsche legers, voorzoover deze niet ten Noorden van de Karpaten in de richtmg van Krakau opereeren, aan weerszijden van de Proeth een nieuw offensief heeft ingezet. Dit wordt opgevat als een voortzetting van het oude plan om tusschen de Transsylvanische Alpen en de bocht in den benedenloop van den Donau bij Galatz naar de Walachijsche vlakte te streven. Ook andere aspecten, ten aanzien van de Karna- ten-passen en de Westelijke kustgebieden van de Zwarte Zee, doen zich daarbij voor. Het laatste offensief in deze richting, gedurende het afgeico- pen voorjaar, heeft de Sowjet-regeering van een politiek offensief tegen Roemenië vergezeld doer gaan op het oogenblik, dat de Proeth, welke te Moskou beschouwd werd als de eigenlijke Roe meensche grens, bereikt werd. Molotow verklaar de bij die gelegenheid, dat zijn regeering aan de overzijde van die grens uitsluitend militaire doel einden nastreefde en gaf ook andere verzekerin gen, die beoogden het Roemeensche volk en zijn leidslieden gerust te stellen. Eenige weken later werd deze poging in grooter verband gebracht, toen de fegeeringen van Groot-Brittannië. de Ver eenigde Staten en de Sowjetunie gezamenlijk tot Roemenië, Hongarije, Finland en Bulgarije (welk land zich overigens met de Sowjetunie niet in staat van oorlog bevond) een op roep richtten om de wapens neer te leggen. Of dit politieke offer sief, wat Roemenië betreft, tegelijk met het mili taire is hervat, dan wel of koning Michaël en zij- raadgevers verrassend ook voor de Sowjetunie er haar bondgenooten hebben gehandeld, is nog m uit te maken, maar het resultaat is in ieder ge val hetzelfde. Het Roode leger zal trachten van de ontstane onzekerheid in de Roemeensche polities gebruik te maken om de nagestreefde doeleinde: in Zuidoost-Europa te bereiken. Indien de proclamatie van. koning Michaël waarbij de voorwaarden van de tegenstander- worden aangenomen en het leger de opdracb’ krijgt zich aan hun zijde te scharen, nog eenige twijfel had overgelaten, dan nog zouden de namen, die genoemd zijn in verband met de door den koning gevormde nieuwe regeerim voldoende conclusies hebben toegelaten. Personer als Maniu en Bratianu zijn steeds verbonden ge weést aan een oppositie, welke in Ro menii slechts in naam niet werd toegelaten. Reeds in het begin van het vorige jaar konden de beide ieders van de oppositie, onderscheidenlijk als vo< rzitter van de nationaal-zaranistische en van de liberale partij, een brief tot het regeerings- 1 In de News Chronicle schrijft de bekende En- gelsche politieke auteur en Lagerhuislid Vernon Bartlett, naar de Britsche berichtendienst meldt, over de Poolsche kwestie. Hij zet o.m. uiteen, dat in Warschau een toestand voor de Polen Is ont staan, die ernstiger consequenties met zich mee kan brengen dan het dooden van verscheidene dui zenden Poolsche patriotten. Groot Brittannië en de Vereen. Staten hebben kortelings het drin gende verzoek gericht tot Moskou om het lucht- vaartverkeer tusschen Italië en de Sowjetunie verder te ontwikkelen, teneinde Warschau hulp te kunnen doen toekomen. Hun verzoeken zijn in Moskou van de hand gewezen. De bolsjewieken "zelf hebben per radio hulp beloofd, doch deze be loften gingen gepaard met dreigementen, dat de aanvoerders der revolte van Warschau voor een krijgsraad zouden worden gedaagd. Vernon Bartlett gaat voort: De Poolsche regee ring te Londen draagt ongetwijfeld een ernstige verantwoordelijkheid, want zij heeft generaal Bor de keuze gelaten van het tijdstip voor den op stand. Deze opstand is derhalve begonnen zonder voorafgaand overleg met de Britsche, de Ameri kaansche en de Sowjetregeering. Woordelijk schrijft hij: Deze eenzijdige maatregel moest meer dan dwaas worden genoemd. Daardoor hoop ten ongetwijfeld eenige leden der Poolsche regee ring te Londen, dat hun aanhangers Warschau zouden bevrijden. Andere hoopten, dat dit bewijs van kracht der verzetsbeweging de ruggegraat van premier Mikolajczyk’s kabinet, die toentertijd naar Moskou onderweg was, zou versterken. De bolsjewieken echter hebben naar het schjjnt hun vroegere oproepen aan de Polen om in opstand te komen vergeten. Vernon Bartlett wijst er vervolgens op, dat wanneer deze meeningsverschillen niet kunnen worden bijgelegd, men drie voor de geallieerden ongunstige consequenties hieruit kan afleiden en wel: 1. Zullen duizenden Polen gedood worden; 2. Zal de Poolsche argwaan tegenover de Sowjet unie op nog niet voorgekomen wijze verdiept wor den en 3. Heeft Churchill vaak genoeg beweerd, dat hij ieder als bondgenoot kan beschouwen, die Duitschers „neerlegt”. De Britsche premier heeft echter ook de opmerking gemaakt, dat hij niets kan lezen over de Poolsche revolte zonder daarbij den wensch te voelen opkomen de mannen te hel pen, die dezen weerstand hebben georganiseerd. De betrekkingen tusschen de drie groote gealli eerden zijn dus door het geval der Polen tot een bijzondere spanning geraakt, zoo besluit Vernon Bartlett, op een oogenblik, waarop hun samen werking meer dan ooit wenschelijk is. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: De uitgeweken Poolsche regeering te Londen heeft, naar de diplomatieke correspondent van Reuter meldt, een memorandum opgesteld voor de Sowjetregeering o -er de regeling van de Sowjet- Poolsche betrekkingen. Het zal vandaag in den loop van den dag naar Moskou verzonden worden. Punt een van '.et memorandum voorziet in een permanente Russisch-Poolsche samenwerking na den oorlog op de basis van een bondgenootschap en adviseert de definitieve Russisch-Poolsche grenzen eerst na den oorlog vast te stellen. In punt twee wordt de vorming van een Pool sche regeering te Warschau onder leiding van Mikolajczyk voorgesteld, waarin de communisti- Tengevolge van de politieke gebeurtenissen in Roemenië, aldus de N. R. Crt., heeft het offensief van het Roode leger op den Zuidelijken vleugel zich sneller ontwikkeld dan enkel op grond van de geografische feiten te verwachten was. De Kar paten immers, en in het bijzonder de Oost-Karpa- ten, alsmede de beneden-Donau met de slechts smalle passage van Galatz leverden gunstige mogelijkheden voor een verdediging ook tegen een vijandelijke meerderheid. Thans moet deze verdediging, verstoken van een groot deel der Roemeensche effectieven en deze reeds hier en daar tegenover zich vindende, zich op andere stellingen terugtrekken. Welke deze zullen zijn is onbekend, maar gezien het feit, dat er al in de buurt van Boekarest en het oliegebied van Ploesti gevochten wordt tusschen Duitsche afdeelingen en de Roemeensche troepen, die de bevelen van ko ning Michaël hebben opgevolgd, moet rekening gehouden worden met de mogelijkheid, dat het front zoover West- en Noordwaarts zal worden verplaatst, tot althans in het achterland geen onmiddellijke gevaren meer zullen bestaan. In dat geval zouden de Oostelijke landen van het Balkan- schiereiland een nieuwe militaire positie gaan in nemen en bijv. Bulgarije een minder volledig con tact bewaren met de midden-Europeesche gebie den. Het militaire belang van Turkije, tot voor kort nog een onderwerp van veel speculatie, zou vervolgens minder dringend aan de orde komen daar het aan zijn Europeesche landgrens enkel bij Bulgarije aansluit. Aldus wellicht de strategische gang van za ken: de reeks van politieke oorzaken en gevolgen is intusschen omgekeerd geweest. Als vrij zeker wordt aangenomen, dat het vooral de veranderde bending van Turkije is geweest, welke den Bul- aar schor, premier onlang aanleiding heeft gege- tot zijn bekende rede, waarin het herstel van 1 betrekkingen met Engeland en de Vereenigdc er als een doel werd aangekondigd. Dit zov iai weer koning Michaël en zijn raadgevers heb oer gebracht tot een nog grootere voortvarend- beid in het bereiken van bepaalde onderhande lingsposities. Ongetwijfeld bestond er steeds een nauw verband tusschen c1- Turksche en Bulgaar sche politiek; over en weer volgde men zorgvul dig elkanders handelingen, met wantrouwen wel iswaar, maar toch ook met overtuiging van de UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 30 Aug. Het opperbevel van de weer macht maakt bekend: Nadat onze divisies sterke, tot zevenmaal her haalde aanvallen van den vijand uit zijn bruggen hoofden aan de Seine ten Noordwesten van Parijs in harde gevechten hadden opgevangen, weken zij volgens bevel op nieuwe stellingen naar het Noordoosten uit. De stad Rouaan werd na ver woesting van de havenwerken en andere belang rijke militaire objecten prijsgegeven. Tusschen Parijs en Reims werden de naar het Noorden aan vallende sterke Amerikaansche strijdkrachten in verbitterde gevechten tot staan gebracht. In het Zuidelijke deel van Soissons zijn hevige straat gevechten ontbrand. Ten Zuiden van de Marne hebben vijandelijke gemotoriseerde formaties in den opmarsch naar het Oosten de streek van Chalons sur Marne bereikt, waarom fel gevoch ten wordt. In het Rhönedal hebben onze flank- beveiligingen talrijke vijandelijke aanvallen van het Oosten uit afgeslagen. Een vrij groot aantal vijandelijke tanks werd vernietigd. In het Alpengebied ten Westen van de Fransch-Italiaansche grens werd de stad Bri- anqon na harden strijd met Fransche terroristen en Amerikaansche verkenningsstrijdkrachten weer in bezit genomen. Torpedomotorbooten hebben ir den nacht van 29 op 30 Augustus ten Westen van Dieppe een vijandelijken torpedobootjager in den grond ge boord. In dezelfde wateren hebben gevechtsveer- booten en beveiligingsvaartuigen der Duitsche marine een Britschen torpedobootjager van de Hunt-klasse vernietigd, die na een zware deto natie in de lucht vloog. Het V. 1-vergeldingsvuur op Londen duurt voort. In Italië hebben gevechtshandelingen van eeni-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1944 | | pagina 1