Verbitterde gevechten in Antwerpen No. 36 BOLS WA ROER EDITIE 3e Jaargang Vrijdag 8 Sept 1944 NIEUWSBLAD VOOR HET WESTEN VAN FRIESLAND BUITENLAND *1 WEERMACHTBERICHT Goed voorgaan, doet goed volgen l t WESTERGO UIT HET Ook thans weer strijden Nederlanders voor Europa’s vrijheid ter zee, in trouwe verbondenheid met hun Duitsche kame raden. O/H P.m. 100 cent 7 cent Pieter de Bitter. Commandeur van Makas sar 1663. Sloeg in 1665 te Bergen den aanval der Engelschen op de retourvloot af. (O/H Pjn.) Zet ook Gij U derhalve in voor de toekomst van Uw Volk en meldt U als vrijwilliger bij de Kriegsmarine. Aanmelding staat open voor iederen Nederlander van 1745 jaar en kan geschieden bij de MARINE ANNAHMESTELLE NIEDERLANDE te Utrecht, de aanmeldingsbureaux voor Marine-vrijwilligers te Amsterdam, Kalver- straat 143, en Rotterdam, Nieuwe Binnenweg 98-100, bij alle Hafen- en Orts- kommandanturen en bij de Nebenstellen der Waffen SS. Alle gewenschte inlichtingen, zoowel voor dienstname bij de Marine als bij de Waffen SS, worden aan bovengenoemde adressen verstrekt In het verleden Ligt het heden, In 't nu wat worden zal. BILDERD1JK Bureau; Firma A. J. OSINGA BOLSWARD Marktstraat 13 £eh 431 Giro 37926 Advertentieprijs: 1 tot 10 m.m. elke m.m. meer Toezending der adv. Donderdags tot 10 uur Verantwoordelijk voor de advertenties A. J. Osinga Bolsward. Artikel 2. Duitsche betaalmiddelen, met uit zondering van Reichskreditkassenscheine, mogen door de instellingen en diensten als bedoeld in ar tikel 1 niet meer in betaling of ter verwisseling worden aangenomen. Artikel 3. Over de met ingang van 6 Septem ber 1944 uitstaande bedragen bij ondernemingen, lichamen en diensten, als bedoeld in artikel 1, zal door de rechthebbenden slechts vrijelijk in con tanten als volgt kunnen worden beschikt: a. 100 per week. b. Onbeperkt voor zoover deze benoodigd zijn voor: 1. Betaling van loonen, salarissen en derge- liike aan personen in dienst van rechthebbenden. 2. Voldoening van verplichtingen uit hoofde van de sociale wetgeving alsmede voor betaling van pensioenen. Artikel 4. Deze verordening vindt geen toepas sing op de uitbetaling vai bedragen, die na 5 September 1944 in contanten op een bankreke ning zijn gestort. Artikel 5. De in artikel 1 bedoelde ondernemin gen, lichamen en diensten moeten verlangen, dat de noodige bewijsstukken worden overgélegd, waaruit blijkt, dat de aangevraagde bedragen noodig zijn voor de doeleinden als genoemd in ar- tikel 3, sub b. Zoo mogelijk zien zij toe. dat deze bedragen ook metterdaad voor genoemde doel einden worden besteed. Artikel 6. Een ieder is verplicht tot geheimhou ding van al hetgeen hem in verband met de uit voering van deze verordening is bekend gewor den. - Artikel 7. Overtreding van het bepaalde in de voorafgaande artikelen kan worden gestraft met sluiting van de onderneming .instelling of dienst. Artikel 8. Deze verordening kan worden aan gehaald als „Verordening beperking betalings verkeer 1944”. Artikel 9. Deze verordening treedt op 6 Sep tember 1944 in werking. Amsterdam, 5 September 1944. De Nederlandsche Bank. In het zuidelijke deel van Zevenburgen wierpen Hongaarsche troepen, ondersteund door Duitsche stukken stormgeschut, opdringende Roemeensche formaties in een tegenaanval terug. Hierbij werden zes vijandelijke batterijen en twee met oorlogstuig geladen treinen buitge- C11 A n. -.-««IIrv/I nrS..nlln^ scheervlucht op Roemeensch gebied 60 locomotie ven en een volgeladen trein met materiaal. In de Oostelrjke Karpathen werden wederom talrijke aanvallen der bolsjewieken op de pas wegen in harde gevechten afgeslagen. Ten noorden van de Boeg werden de door sterke pantser- en slagvliegersstrijdkrachten on dersteunde aanvallen der sovjets door tegenaan vallen aan den Beneden-Naref tot staan gebracht. In den verbitterden strijd vernietigden troepen van het leger en luchtdoelartillerie in den tijd van 3 tot 5 Sept. 240 vijandelijke tanks en stukken stormgeschut. Van de rest van het Oostelijke front worden slechts plaatselijke gevechten ge meld uit het gebied van Dorpat. De beide laatste dagen verloren de sovjets aan het Oostelijke front 73 vliegtuigen. Bij aanvallen van vijandelijke bommenwerpers op West- en Zuidwest-Duitschland werden vooral de steden Mannheim, Ludwigshafen, Stuttgart en Karlsruhe getroffen. Des nachts wierpen afzon derlijke Britsche vliegtuigen bommen op Han nover. Boven het rijksgebie» en het strijdgebied in het Westen werden 31 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. In de verschillende onderdeden van den oorlog tusschen Japan en de geallieerden met hun bond- genooten begint meer samenhang te komen. Se dert de Japansche bezetting van Malakka met Singapore, van Nederlandsch-Indië en van Birma was dit verband zeer indirect geworden. Een an- j mogelijke schakel, het Chineesche strijdtoo- neel, leverde bovendien langen tijd geen groote gebeurtenissen op. Thans schijnt men aan gealli eerde zijde het streven te richten op een com binatie van de beide strijdmachten, die in het Indisch-Birmaansche zee- en landgebied en die in het Westen van den Stillen Oceaan, en van Ja- panschen kant merkt men op, dat zulk een sa menwerking niet zal kunnen intreden, zonder dat de oorlogvoering in het algemeen meer een land- of continentaal karakter krijgt, al blijft daarbij natuurlijk de zeemacht op den achtergrond staan. De verandering zal zich onmiddellijk voordoen, wanneer er gestreden zal worden om de be- heersching van groote eilanden, over welker stra tegische punten niet meer uitsluitend door een afsnijding ter zee of door de luchtmacht kan wor den beslist. Gedacht wordt daarbij aan de Phi- lippijnen, en den Indischen archipel, om van de eigenlijke Japansche eilanden maar niet te spre ken. Wat deze laatste mogelijkheid betreft nemen de Japansche militaire beschouwingen in ieder geval aan, dat de ontwikkeling voor een recht- streekschen aanval nog niet rijp is, aangezien, hoewel speciale bommenwerpers nu de Zuidelijke eilanden kunnen bereiken, de bescherming door jachtvliegtuigen niet zoover is gevorderd, dat de tegenstander reeds een landing zou kunnen wa gen. De noodige jachtvliegtuigen, aldus de rede- neering, zouden van vliegtuigschepen moeten op- De Finsche regeering heeft de betrekkingen met Duitschland verbroken en de door de Sowjet- Unie gestelde voorwaarden aangenomen. De Finsche minister-president Hackzell heeft in jen rede het besluit der regeering, dg betrek kingen met Duitschland te verbreken, gemoti veerd. Hg deelde mede, dat het Finsche parle ment Zaterdagavond een zitting met gesloten deuren heeft gehouden, om de kwestie van het herstel der vreedzame betrekkingen tusschen Finland en de Sovjet-Unie te bespreken. Daar de militaire en politieke toestand den laatsten tijd een aar-’enlijke verandering heeft ondergaan, heeft de regeering zich na zorgvuldige voorberei ding op 25 Aug. tot het Sovjetgezantschap in Stockholm gericht met de vraag, of de Sovjet- Unie bereid zou zijn, een Finsche delegatie te ontvangen voor wapenstilstands-, resp. vredes onderhandelingen. Op 29 Aug. is ’t antwoord van de Sovjet-Unie ontvangen, dat na ruggespraak tusschen de Sovjet-Unie en Groot-Brittannië en met goedkeuring van de Ver. Staten aldus luidde, dat Finland de betrekkingen met Duitschland diende te verbreken en verlangen moest, dat Duitschland binnen twee weken tijds zijn troepen uit Finland zou terugtrekken. Zoodra deze voor- loopige voorwaarden vervuld zouden zijn, zou de Sovjet-Unie bereid zijn, een Finsche delegatie in Moskou te ontvangen, om over wapenstilstand, resp. vrede of over beide te onderhandelen. De Finsche regeering is tot de overtuiging ge komen, dat maatregelen dienden genomen te worden om zich met de Sovjet-Unie te verstaan. De Rijksdag heeft dit besluit goedgekeurd en zijn vertrouwen in de regeering uitgesproken. De kwestie van de Duitsch-Finsche betrekkingen, zooals die door het besluit van de vorige Finsche regeering in dien zin was geregeld, dat Finland geen afzonderleken vrede zou sluiten, achtte mi nisterpresident Hackzell door de gebeurtenissen achterhaald. Dit besluit werd door den vroegeren president der republiek in zijn eigen naam geno men. Het desbetreffende verdrag is niet aan het parlement voorgelegd en voldoet derhalve niet aan de fonneele eischen, die de grondwet aaa verdragen stelt. Om die reden is het Duitsch- Finsche verdrag na de presidentswisseling voor het staatshoofd niet meer bindend geweest. In het verloop van zijn uiteenzettingen moest de minister-president toegeven, dat de op grond van dit verdrag door Duitschland verleende on verwijlde hulp met de wapens voor Finland „van groote waarde” is geweest, omdat daar door het front kon worden gestabiliseerd. Op 4 Sept. on. 8 uur zijn de vijandelijkheden in Finland gestaakt. Het Sovjet-Russische persbureau Tass ver spreidt de volgende lijst van het nieuwe Bulgaar- sche kabinet: Minister-president en miüister van Buitenlandsche zaken, Comstoe Moeravieff; mi nister van Binnenlandsche zaken en van Verkeer, Virgil Dimoff; minister van Financiën en Han del, Girginoff; minister van Justitie en Eere- dienst, Boris Pavloff; minister van Oorlog, gene raal-majoor Iwan Marinoff; minister van Land bouw, Christo Petroff; minister voor Openbare Werken, Daskaloff; ministers zonder portefeuille Moesjanoff, Boeroff en Gitsjeff. Nader meldt het D.N.B. uit Sofia: Na het af treden van de regeering-Bagrianoff, die zich tot taak gesteld had, Bulgarije terug te voeren naar den toestand der neutraliteit, maar welker pogin gen niet gelukt zijn, is thans onder Moeravieff een nieuwe regeering gevormd, die een duidelijke zwenking naar links beteekent Volgens een later bericht van het persbureau Tass heeft de sovjetregeering den oorlog aan Bul garije verklaard. In een nota, daar Molotof aan den Bulgaar- schen gezant in Moskou overhandigd, zegt de sovjetregeering, dat Bulgarije Duitschland de facto in den strijd tegen de sovjet-unie drie jaar lang gesteund heeft. Dan wordt verklaard, dat Bulgarije met het oog op de nieuwe militaire en politieke situatie van de gelegenheid gebruik wilde maken om, evenals Roemenië en Finland, zich van zijn betrekkingen met Duitschland los te maken. De facto echter onderhoudt de Bulgaar- sche regeering nog steeds betrekkingen met Duitschland en volgt zij de politiek van een zoo genaamde „neutraliteit” alleen om op deze wijze Duitschland diensten te bewijzen. Om die reden kan de sovjet-regeering deze politiek van Bulga rije niet anders beschouwen dan als een factische oorlogvoering in het kamp van Duitschland te gen de sovjet-unie. Woordelijk besluit de nota: „De sovjet-unie verbreekt alle betrekkingen met Bulgarije eh verklaart, dat niet alleen Bulgarije zich in oor logstoestand met de sovjet-unie bevindt in zoo verre, dat het de facto ook tevoren in oorlogs toestand met de sovjet-unie was, maar dat ook de sovjet-unie van nu af aan zich in toestand van oorlog met Bulgarije zal bevinden”. Hieruit blijkt, dat dë sovjet-unie geen genoe gen heeft genomen met de verklaring van den nieuwen Bulgaarschen premier, dat zijn land er naar zou streven een strikte neutraliteit te hand haven. stijgen, die weliswaar in grooten getale aanwezig zijn (de Amerikaansche vloot alleen zou er op het oogenblik over honderd van uitqenloopende grootte beschikken), maar thans nog een ver deelde taak hebben. Ook wordt aangenomen, dat zich een nieuw type jachtvliegtuig voor den lan gen afstand in ontwikkeling bevindt, maar de daarvoor het meest in aanmerking komende steunpunten in de Bonin-groep zijn nog in Ja- pansche handen. Hoe dit ook zij en welke richting de operaties ook zullen inslaan, de landoorlog en daarmee het verband tusschen de verschillende krijgstooneelen in het Oosten zullen in de naaste toekomst op den voorgrond komen. Een voorteeken daarvan heeft men reeds gezien in de uitbreiding van den strijd in Birma, welke ondanks de zomerregens wordt voortgezet en wel op den Westelijken vleu gel langs het Chindwin-dal, in het midden in de richting van Mandalay en in het Oosten, waar het Chineesche Joennan-leger, met een materieel en numeriek overwicht en gesteund door de Amerikaansche luchtmacht, thans eveneens vor deringen heeft kunnen maken. Reeds gedurende de voorjaarscampagne is hier volgens den opper bevelhebber Lord Mountbatten, die onlangs kor ten tijd voor besprekingen' te Londen vertoefde en daar eenige mededeelingen aan de pers deed, de grootste landslag geleverd, welke, wat het aantal der wederzijds in het veld gebrachte strijd krachten betreft, tot dusver tusschen Japanners en geallieerden is uitgevochten. Dat hij deson danks niet de uitbreiding had genomen, welke aanvankelijk verwacht was, schreef Mountbatten toe aan het feit, dat de voor een landingsonder- neming noodige transportschepen en speciale - vaartuigen op het laatste oogenblik voor de vor ming van het bruggenhoofd bij Anzio bestemd waren en verder voor de landing in Zuid-Frank- rijk gereed werden gehouden. Als een tweede oorzaak noemde Mountbatten het groote aantal ziektegevallen: niet minder dan een kwart mil- lioen van de troepen onder zijn commando had den medisch behandeld moeten worden. Wanneer de Japanners thans rekening houden met een ver snelde militaire ontwikkeling in de Indisch- Birmaansche zone, hebben zij in de eerste plaats het oog op de geallieerde vlootconcentratie in den Indischen Oceaan; overwogen wordt daarbij, dat de natte moesson geen vlootoperaties en de vorming van een bruggenhoofd verhindert, maar wel de verdedigende luchtmacht, voorzoover zjj uitsluitend van landsteunpunten gebruik kan ma ken, in haar bewegingen beperkt Een tweede bewijs van de toenemende betee- kenis van den landoorlog in het Oosten levert de gang van zaken in China. De Japanners zijn er tot grootere offensieven overgegaan, dan zij de laatste jaren hebben ondernomen en hebben daar bij tevens het karakter van den strijd tegen de Westersche mogendheden op den voorgrond ge steld. Dat dit niet slechts symbolische beteeke- nis heeft, volgt uit de omstandigheid, dat de Amerikaansche strijdkrachten in China, volgens Japansche opgaven, thans tot 50.000 man aan gegroeid zijn, ongeacht het personeel van het 14de en het 20ste Amerikaansche luchtkorps. Dit is een der weinige vormen van steun, welke, zoo lang de nieuwe Ledo-straatweg (de vrijmaking van het daarvoor uitgestippelde traject was een der redenen van het geallieerde voorjaarsoffen sief in Opper-Birma) nog niet in bedrijf is, door de lucht aan China kan worden verleend. Trans portvliegtuigen met een draagvermogen voor 200 personen of wat daarmee gelijk staat, zou den, naar berichten uit Japansche bron meenen te weten, sinds kort in dit verkeer gebruikt zijn. Meer in het bijzonder heeft deze vorm van steun de bescherming en ravitailleering ten doel van de Amerikaansche vliegvelden, welke voor de luchtoperaties boven Japan en de Chineesche wateren bestemd zijn. Gedeeltelijk liggen zij in Zuid-China, gedeeltelijk nabij de Noordelijke ge bieden, waar de Roode troepen het gezag heb ben en deze laatste omstandigheid schijnt een der oorzaken te zijn geweest van de verhoogde Amerikaansche belangstelling voor de Chineesche communisten en him samenwerking met Tsjiang- Kai-sjek. Het staat nog niet vast, hoe in de toe komst de taakverdeeling zal worden tusschen de in China gestationneerde Amerikaansche lucht macht en die in den Westelijken Pacific, in ver band met de verplaatsing van het hoofdkwartier HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 6 Sept. Het opperbevel van de weer macht maakt bekend: 7 In het gebied van Antwerpen werden onze divi sies teruggenomen naar het Albert-kanaal. In de stad zelf wordt nog verbitterd gevochten. Op de linie LeuvenNamenSedan viel de vijand over een breed front aan, doch hij kon slechts onbetee- kenende terreinwinst behalen. Vtjandelijke over- zetpogingen over de Moezel ten noorden van Nancy werden afgeslagen. De bezetting van Le Havre sloeg een door tanks ondersteunden aanval van den vijand bloedig af. In het voorterrein van de vesting Brest doorgedrongen vijandelijke strijd krachten werden in een tegenaanval verdreven. Nieuwe concentraties infanterie en tanks van de Amerikanen werden door geconcentreerd artille rievuur uiteengeslagen. Onze uit Zuid- en Zuid- west-Frankrijk teruggenomen troepen hebben vol gens het bevel het gebied om Dijon en het plateau van Langres bereikt. Op de paswegen ten westen van de Fransch- italiaansche grens sloegen onze beveiligingen sterke vijandelijke aanvallen bloedig af. In den Adriatischen kustsector verijdelden onze troepen ook gisteren alle doorbraakpogingen van den vij and. die met zeer krachtig gebruik van materiaal steeds weer op onze stellingen losstormde. Sinds 31 Augustus werden bij deze gevechten 259 tanks stukgeschoten. Bij een onderneming tegen benden in de Egeische Zee werden door eenheden der Duitsche marine 88 vijandelijke motorzeilschepen vernietigd of opgebracht. VERORDENING BEPERKING BETALINGS VERKEER 1944. De Nederlandsche Bank kondigt op grond van de verordenende bevoegdheid, haar toegekend in artikel 1, lid 2, van de Verordening no. 58/0943 de volgende bepalingen af: Artikel 1. Het afgeven van geldsommen en het doen van betalingen in contanten is den volgen den ondernemingen, lichamen en diensten tot na der order verboden: a. Credietinstellingen in den zin van besluit no. 225/1941 betreffende het bank- en credietwezen, alsmede de Rijkspostspaarbank, de postchèque- en girodienst en de sociale vokscredietinstellingen. b. Diensten, als bedoeld in de girowet (Staats blad 1923, no. 307). c. Levensverzekeringsmaatschappijen, als be doeld in de wet op het levensverzekeringsbedrijf (Staatsblad 192 no. 716), Denken de plattelandsbewoners ook om de verduistering van stallen en schuren en gaan ze niet met een niet-afgo schermde lantaarn naar buiten (Voorlichtingsactie Hoofdinspëctie Luchtbescherming) SP BEKEND MAKIN G. Overeenkomstig mijn decreet inzake de afkon diging van den uitzonderingstoestand (nr. 15/44) kondig ik voor het bezette Nederlandsche gebied den UITZONDERINGSTOESTAND af. De bevolking moet orde en rust bewaren. Een ieder moet in zijn beroep, zijn ambt of zijn be drijf op de gewone wijze zijn arbeid verrichten en de op hem rustende taak vervullen. Het vluchten, ook uit door strijd bedreigde ge bieden, is verboden. Alle bevelen, van militaire instanties en van civiele bureaux der bezettende macht moeten zeer nauwkeurig worden opgevolgd. Eigenmachtig handelen brengt eigen leven in gevaar. Elk verzet tegen de bezettende macht wordt overeenkomstig de aan de troepen gegeven be velen onmiddellijk en op energieke wijze met ge weld van wapenen gebroken. Elke poging om zich met den vijand in te laten of de kracht van het Groot-Duitsche rijk en zijn bondgcnooten te benadeelen of de uitvoering van een militaire opdracht te verhinderen, ieder ver zet, iedere verstoring van de openbare orde, iedere benadeeling van het arbeidsproces en ieder optreden dat de voorziening in gevaar brengt, wordt gestraft met den dood of zware vrijheids straffen. Den Haag, 4 Sept. 1944. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied. Het bureau van den Weermachtbevelhebber in Nederland maakt bekend Uit aan den Wehrmachtbefehlshaber in Neder land gerichte vragen blijkt, dat leden van het voormalige Nederlandsche leger het «r niet over eens zijn, of zij, op grond van het feit, dat zij bij het voormalige Nederlandsche leger hebben ge diend, verplicht zijn of ertoe verplicht kunnen worden, de wapens tegen Duitschland op te ne men, indien het tot oorlogshandelingen in Neder land zou komen. De Wehrmachtbefehlshaber verklaart te dien aanzien In vrijheid gestelde, in Nederland levende leden van het vroegere Nederlandsche leger, om het even, of zij zich op grond van de decreten be treffende het terugvoeren in krijgsgevangenschap hebben aangemeld of niet, schenden het volken recht en worden volgensypar. 159 van het Duit sche militaire wetboek van strafrecht met den dood gestraft, indien zij in dezen oorlog tegen het Duitsche rijk of zijn bondgenooten vrijwillig of op bevel krijgsdiensten verrichten en opnieuw in krijgsgevangenschap geraken. Het Duitsche rijk heeft ervan afgezien, de leden van het voor malige Nederlandsche leger in kampen onder te brengen, daar het vanzelfsprekend van de ver onderstelling is uitgegaan, dat zij niet aan krijgs verrichtingen tegen Duitschland of zijn bondge nooten zouden deelnemen. Hij, die gelooft, deze verplichtingen in de toe komst niet te kunnen nakomen, moet zich in den tijd van 6 September 1944 t/m 8 September 1944 in Amersfoort, Waterlookazerne, melden en wordt naar een krijgsgevangenkamp oyerge- bracht. Ieder ander wordt, ook wanneer hij niet speciaal zijn woord van eer heeft gegeven, vol gens bovenstaande strafbepalingen behandeld. 's-Gravenhage, 4 September. De perschef van den Rijkscommissaris deelt mede Op grond van den op 4 September 1944 door den Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied in overeenstemming met den Wehrmachtbefehlshaber Niederlande afgekondig- den uitzonderingstoestand wordt met onmiddel lijke inwerkingtreding de tijd, waarin men zich niet in de open lucht mag bevinden, voor den duur van den uitzonderingstoestand vastgesteld van 20 tot 4 uur. Samenscholingen van allerlei aard, in het bij zonder die welke een demonstratief karakter dragen, waarbij meer dan vijf personen bij elkaar staan, worden door Weermacht, SS en Politie be schoten. Weermacht, SS en Politie schieten verder op ieder, die in den verboden tijd niet direct op den eersten aanroep blijft staan. ’S-Gravenhage, 4 September 1944. De Höhere SS- und Polizeiführer Nordwest (get.) RAUTER SS-Obergruppenführer und General der Polizei. comb, van SNEEKEK NIEUWSBLAD (Drijfhout’s Nieuwsblad en Nieuwe Sneeker Courant) en DE JONG’S NIEUWSBLAD, Bolsward. Verschijnt eiken Vrijdagavond. Leesgeld 0.75 p. kwartaal bij vooruitbet. Weekabon nementen 6 ct. p. w. Losse nummers 10 ct. HootdredacteurU Klezebrink, Sneek. Plaatsverv. hoofdredacteur: O. Smit, Sneek K 22-W Wat tot dusver tegenover hen geplaatst kon worden waren meestal numeriek zwakke forma ties, die over een breed front vochten en derhalve nauwelijks in staat waren tot uitgebreide actie, en welker dunne versperringsgrendel, geenszins gevechtsfronten in den gebruikelijken zin van het woord, het opdringen der vijandelijke tankstrijd- krachten wel konden vertragen en in andere rich ting dwingen, maar op den duur niet tegenhou den. Hun taak was uitsluitend van vertragenden „.„v.™ aard Onder de bestaande omstandigheden kon- maakt. Slagvliegers vernietigden bij aanvallen in den ZÜ n’e*- beter volbrengen dan zij gedaan - - hebben en nog doen. Conclusies als deze raken wederom aan de diep ste oorzaak van onze moeilijkheden, het gebrek aan een totale krachtsinspanning. Dit feit kan eigenlijk slechts verrassend zijn voor dengene, die geen volledige voorstelling heeft van de sterkte der wederzijdsche krachtsgroepen. Dit wordt thans anders. Juist op dit beslissende punt is im mers de groote mobilisatie begonnen. Is onze volkskracht als gevolg van het volledige gebruik, dat het doel van al onze inspanningen van den laatsten tijd vormt, beschikbaar voor de verdediging op verkorte voorbereide linies, dan zal dat is voor ons volkomen waarschijnlijk het strategische evenwicht ,dat thans in het wes ten verloren is gegaan, op dezelfde wijze hersteld kunnen worden als, tot verrassing van alle kleln- geloovigen .maar ook van onze vijanden, aan het oostelijke front gebeurd is. Niemand zal over het hoofd kunnen zien, dat, tot een nieuwe stabiliseering ook van het weste lijke front bereikt is, nog ongehoorde inspanning en buitengewone standvastigheid noodig zullen zijn. Den tijd bevechten, die noodig is voor de ver wezenlijking daarvan, is de strategische wet, waaronder wij thans staan. Daarvoor moet al het andere wijken. Wij zeggen het nogmaals, onze formaties hebben vaak en lang genoeg moeten vechten zonder voldoenden aanvoer uit het ach terland. Wij denken daarbij evenzeer aan den strijd in de lucht als aan de fronten in engeren zin; wij zullen moeten opbrengen en ook kunnen opbrengen, wat ons ontbreekt. De tijd van onge rechtvaardigde égards is voorbij. De vraag naar den zin van een dergelijke in spanning ligt te zeer voor de hand dan dat wij ons aan de beantwoording daarvan zouden kunnen onttrekken, waarbij wij beseffen, dat de vraag naar de vermoedelijke kansen van een „levee en masse’” in de eerste plaats antwoord verlangt. Een Duitsch volk, dat vastbesloten tot het uiter ste, zich in nieuwe groote taken tot den strijd op maakt ,is de eenige factor, waarop pok de meest verbiterde vernietigingswil van onze vijanden moet breken. Interinf meldt over de strijd in het Westen: Een van het gebied Rijssel-Doornik uit onderno men aanval van een Britsch-Canadeesche voor uitgeschoven divisie ,die via Brussel naar Ant werpen leidde, heeft daar de Beneden-Schelde be reikt. De Duitsche beveiligingstroepen staan daar aan ’t Albertkanaal. Het vestinggebied van Pas de Calais bevindt zich nog steeds hecht in Duitsche handen. Een ten zuiden van Antwerpen waargenomen pantserconcentratie van ’t Britsch- Canadeesche leger die blijkbaar tot dezelfde di visie behoort, kon door het afweervuur der Duit sche artillerie uiteengeslagen worden. Ten zuiden daarvan slaagde een Amerikaansche pantsertop er in tot Leuven door te stooten. De hoofdgroep van deze Amerikaansche stootgroep bevindt zich nog in het gebied Bergen-Charleroi. Overigens wordt de Maaslinie van Dinant tot ten zuiden van Sedan door de Duitsche troepen gehandhaafd. Op enkele plaatsen gelukte het vrij zwakke Ame rikaansche pantserafdeelingen den oostelijken oever van de Maas te bereiken, doch zij werden in een tegenaanval van Duitsche strijdkrachten teruggeworpen of zoo doeltreffend af gegrendeld, dat zij zich niet konden ontplooien. Alleen in het gebied van Charleville kwam het tot grootere ge vechten op den oostelijken oever van de Maas. Een andere penetratie in de Maaslinie bij Mon- therma tusschen Charleville emGivet. waarbij de Amerikanen met behulp van$b.mphibiepantser- wagens den anderen oever trachtten te bereiken, werd door Duitsche pantserjagers verijdeld. Ten oosten van Verdun ontstonden slechts minder be langrijke gevechten met Amerikaansche verken- ningstroepen. De distancieeringsbewegingen der Duitsche troepen uit Zuid- en Zuidwest-Frankrijk konden volkomen volgens de plannen en ordelijk worden voortgezet. De Duitsche gevechtsgroepen hebben hier onder deels zwaren tegenstand hun opgedragen nieuwe stellingen bereikt en staan daar gereed voor nieuwe opdrachten. Ten zuiden van Besancon werd een vrij sterke pantsercolonne op marsch naar het noorden waargenomen, die blijkbaar de opdracht heeft de Bourgondische Poort te forceeren. Van het Italiaansche front melden de Duitsche weermachtberichten distantieeringen van de Ar no en aan den Adriatischen kustsector verijde ling van vij"ndelijke doorbraakpogingen en af grendeling van plaatselijke penetraties. Ook aan het oostelijke front wordt fel gestreden in het bijzonder in het zuidoostelijke deel van Zeven burgen, en tusschen Boeg en Naref. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldtIn verband met het verloop van den strijd in Frank rijk spreekt men in Berlijnsche militaire kringen van een crisis, waaraan men echter terstond toe voegt, dat deze niet in een paniek zal ontaarden. Men erkent, dat .de overmacht der geallieerden, in de eerste plaats in de lucht, daarnaast echter ook op het gebied van tanks en artillerie, en niet in de laatste plaats ook wat het aantal beschik bare divisies betreft, de Duitsche legerleiding voor moeilijke problemen stelt. De geallieerden hebben het in de hand, dank zij hun overmacht, het zwaartepunt hunner aanvallen naar believen te wijzigen. De Duitsche legerleiding, zoo verklaart men in militaire kringen te Berlijn, heeft met dit gealli eerde overwicht rekening te houden en voert dienovereenkomstig de verdediging. Zij distancieert zi:h van den tegenstander, ten einde haar troepen te sparen, om deze meer naar achteren te kunnen concentreeren in een hecht verdedigingsfront. Men is er van overtuigd, een plaats te zullen vinden, waar de teruggetrokken troepen, eventueel met reserves aangevuld, tegen den geallieerden stormloop stand kunnen houden. Het is, zooals men het te Berlijn uitdrukt, een dramatische wedren met den tijd: het gaat erom, den geallieerden opmarsch zoo lang mogelijk op te houden, om tijd te winnen voor een verdedi- gingszone, waar met kans op succes tegenstand kan worden geboden. Luitenant-generaal Dittmar heeft Dinsdag voor den Groot-Duitschen Omroep o.m. over den mili tairen toestand gezegd: „Met bijzonder veel zorg richten wij op het oogenblik den blik naar het Westen. Slechts met verbittering kunnen wij bedenken, wat er zou ge beuren, wanneer wij tegenover Engelschen en Amerikanen thans in een krachtsverhouding zou den staan, die ook maar bij benadering overeen zou komen met de omgekeerde verhouding van 1940. Dit zijn geen ijdele gedachten, integendeel, zij leeren ons, dat het wederom, niet anders dan in het Oosten, de ontoereikendheid der middelen is, die ons thans het succes ontzegt, dat ons vroe ger in een meer evenwichtige verhouding nauwe lijks ernstig betwist kon worden. Wij erkennen volledig, dat de operatieve prestaties vooral van de Amerikanen in opzet en uitvoering op een peil van aanzienlijke hoogte hebben gestaan. Maar juist tegen dezen achtergrond worden de presta ties van onze legers in het Westen bijzonder be langrijk. Wat hier door Duitsche soldaten gepres teerd werd in een strijd, waarbij alle uiterlijke voorwaarden, aantal, bewapening, aanvoermoge- lijkheden, zoo ongunstig mogelijk waren, waar brokstukken en resten van Duitsche divisies, die sinds maanden gevochten hadden, zich steeds weer met versche vijandelijke formaties moesten meten, is volkomen genoegzaam om ons zelfbe wustzijn nieuw voedsel te gever Zeker, de won den, die ons geslagen werden, zijn daarom niet minder smartelijk. Maar wij weten toch hoe het kwam, dat Britten en Amerikanen doorstieten tot het gebied van Metz, tot in de Argonnen en den westelijken rand der Ardennen, dat zij zich door Picardie en Artpis den weg naar de Kanaalkust banen.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1944 | | pagina 1