Hevige strijd in Westen en Oosten Vrijdag 15 Sept. 1944 BOLSWARDER EDITIE 3e Jaargang No. 37 I X NIEUWSBLAD VOOR HET WESTEN VAN FRIESLAND BUITENLAND WEE RM SCHTBERICHT ongeveer 500 gevangenen ge- 100 cent 7 cent den Oberreichsan- van het volksge- de doodstraf voor Bureau: Firma A. 1. OS1NGA BOLSWAED Marktstraat 13 TeL 451 Giro 8792« Advertentieprijs: 1 tot 10 mm. elke m.m. meer foezending der adv. Donderdags tot 10 uur Verantwoordelijk voor de advertenties A. J. Osinga Boisward Comb, vanSNEEHKK NIEUWSBLAD (ürtjfhout's Nieuwsblad en Nieuwe Sneeker Courant) en DE JONG’S NIEUWSBLAD, Boisward. Verschijnt eiken Vrijdagavond. Leesgeld 0.75 p. kwartaal bij vooruitbet. Weekabon nementen 6 ct. p. w. Losse nummers 10 ct. Hoofdredacteur L. Klezebrink, Sneek. Plaatsverv. hoofdredacteur: C. Smit, Sneek K. 2243 van den aanslag op den Führer hebben ge kregen, thans zekerheid doen worden. Na het requisitoir van walt sprak de president rechtshof het vonnis uit de verraders. van de Waffen-SS sloegen alle aanvallen af en vernietigden een Sovjet-gevechtsgroep. Volgens een in de „Suisse" gepubliceerd bericht van Reuter uit Parijs heeft generaal De Gaulle in den nacht van Zaterdag op Zondag de volgende wijzigingen gebracht in de voorloopige regeering: Buitenlandsche za ken: Georges Bidault (in plaats van Mas- sigli): Binnenlandsche zaken: Andre Tixier (in plaats van d’Astier de la Vigerie); Oor log: Andre Diethelm (onveranderd): Marine: Louis Jacquinot (onveranderd); Economische zaken: Pierre Mendes-France tot dusver mi nister van financiën en economische zaken); Financiën: Lepercu (in plaats van Mendes- France); Landbouw: Robert Tanguy-Prigent (nieuwe portefeuille). In het Reuterbericht uit Parijs wordt voorts nog gemeld, dat de nieuwe minister van buitenlandsche zaken Georges Bidault hoofdredacteur was van het katholieke blad „l’Aube" en in de organisatie van de Fran- sche verzetbeweging een vooraanstaande rol heeft gespeeld. Van Bidault werd gezegd, dat hij bij aan komst van De Gaulle in Parijs de functie van minister-president namens de binnenland sche Fransche verzetbeweging heeft geëischt, terwijl De Gaulle zelf de functie van presi dent van den Franschen staat wilde be- kleeden. dadigers, die zich wilden vestigen als een „Duitsche regeering”, de „liquidatie-commis- sie van het Duitsche Rijk en volk”. Voor malige parlementsleden, zooals de vroegere afgevaardigde Paul le Jeune-Jung, vroegere systeemministers, zooals de vroegere Hessi- sche minister van binnenlandsche zaken Wil helm Leuchner, een voormalige advocaat, Joseph Wirmer, vroegere diplomaten, zooals de vroegere ambassadeur Ullrich von Hassell, en de voormalige legatieraad in het depar tement van buitenlandsche zaken Trott zu Solz, de voormalige politiepresident van Ber lijn, graaf Helldorff, die intusschen uit de par tij. den ambtenarenstand en den Rijksdag is gestooten, hadden zich aaneengesloten met het doel om, na den voorgenomen moord op den Führer, met meineedige generaals een dictatuur op te richten, welke het strijdende front door zijn capitulatie zou verraden en het geheele Duitsche volk zou uitleveren aan zijn van haat vervulde vijanden. De behandeling voor het volksgerechtshof heeft de verdenking, dat de samenzweerders- bende van den aanvang af verbinding heeft gehad met de vijanden en van hen zoowel instructies als ook de middelen ter uitvoering RADIO-REDE MUSSERT. De afgeloopen week heeft in vele opzich ten geleken op de Mei-dagen van 1940, aldus begon de Leider Mussert, Zondagmiddag zijn korte rede voor den Nederlandschen Om roep. Weer deden tal van geruchten de ronde. De Amerikanen zouden staan in Breda, in T 11- burg, in Dordrecht, in Rotterdam. Die ver halen vonden te gereeder geloof, naarmate de bron er van betrouwbaarder leek. Vele burgers werden zenuwachtig, anderen liepen zelfbewust rond, alsof ze wilden zeggen: „Heb ben we dat niet knap gedaan Die cate gorie was evenwel niet groot. Over het ge heel was de stemming gedrukt, alsof men een groote ramp voorvoelde. Overal, waar spr. verscheen, hetzij in Den Haag, in Rotterdam of in Amsterdam, zag hij een publiek, dat den ernst van den toestand toonde te begrijpen. Wat hem het meeste op viel, was wel, dat niemand hem in woord of blik ook maar iets onvertogens toevoegde. Het besef was algemeen, dat er een oorlog ons het laatste beetje welvaart, dat ons nog restte, dreigde te ontnemen. Spr. en zijn medewerkers hebben ons volk van 1936 tot 1940 in woord en geschrift bij voortduring voorgehouden, dat de vernieti ging van groote hoeveelheden voedsel en het werkeloos houden van honderdduizenden volksgenooten groote zonden waren, die niet ongestraft zouden blijven. Van 1940 tot 1944 stond de N.S.B. ge heel en al in het teeken van den strijd tegen communisme en kapitalisme. Want het een noch het ander kan ons volk ook maar iets goeds brengen. Daarom stonden wij en staan wij nog, naast Duitschland, dat Europa tracht te behoeden voor een overheersching door deze beide machten. Met betrekking tot de gebeurtenissen van de afgeloopen week deelde spreker mede, dat hij Maandagavond alle districtsleiders op het hoofdkwartier had bijeengeroepen, ten einde te overleggen, wat er diende te gebeuren. Besloten werd, dat alle vrouwen en kinderen in de Zuidelijke en Westelijke provincies, die zich bedreigd voelden, naar de Noordooste lijke provincies van het land zouden worden gezonden. Velen zijn gegaan, sommigen ver gezeld van hun mannen, die echter den plicht hadden, terug te keeren en hun plaats in de Landwacht in te nemen. Spr. zeide niet te hebben geloofd in de mogelijkheid van moord. In dat geval zou het Nederlandsche volk te gemeen en te verach telijk zijn geweest om er verder een woord aan te besteden. Maar het grauw ligt steeds op de loer, om zijn trekken waar te nemen. De drie Zuidelijke provincies mochten verder gaan dan was afgesproken, terwijl in Gelder land wegens bijzondere omstandigheden bij zondere maatregelen mochten worden ge nomen. Het D.N.B. meldt uit Tokio: De jongste operatie van de Amerikanen in het Zuidel ,'ke deel van den Stillen Oceaan verdient naar de meening van militaire krin gen alhier groote aandacht. Naar uit de jong ste berichten blijkt, opereeren in de wateren rond de eilanden Palau en Jap nog steeds sterke vijandelijke vlootstrijdkrachten, die vooral uit vliegtuigmoederschepen schijnen te bestaan. Meer dan 300 Amerikaansche bom menwerpers en jagers, die waarschijnlijk van deze moederschepen gestart zijn, vielen het eiland Mindanao aan, waarbij zij echter door den onmiddellijk in actie komenden afweer hevige verliezen leden. Nader wordt nog bekend, dat aan den reeds gemelden vijanderijken luchtaanval op Palau en Jap in totaal ongeveer 1700 vliegtui gen hebben deelgenomen. Men veronderstelt, dat het hier steeds dezelfde groep vliegtuigen is. Men acht het niet uitgesloten, dat deze hevige luchtaanvallen landingen dfer Ameri kanen in dit gebied van óen Stillen Oceaan moeten voorbereiden. Te Quebec in Canada zijn Churchill en Roosevelt met hun adviseurs in conferentie bijeen. massa puttende geallieerde ravitailleerings- diensten niet mag onderscnatten. Het is nood zakelijk, schrijft hij, ieder oogenblik met een nieuwe bestorming van de tanklegers en de luchtstrijdkrachten rekening te houden, die volgens vele aanwijzingen in de eerste plaats op het Belgische en Nederlandsche gebied zal zijn gericht. „In hoever de opleving van de gevechten in de laatste 48 uur vooral in den sector Ant werpenLuik en ten Oosten van de Maas als voorbereidende verkenningsonderneming of reeds als het begin van de te verwachten ope raties moet worden gewaardeerd, is op het oogenblik nog niet te overzien”. Ten aanzien van het lange Westelijke front gaat hier, aldus een beschouwing in de N. R. Crt., de meeste belangstelling uit naar den Noordelijken vleugel, niet alleen, omdat deze het meest nabij is. maar ook omdat hij het eerst voor veranderingen in aanmerking komt. Een eventueele strijd om de Bourgon dische Poort bevindt zich nog in het stadium, waarin de partijen de belangrijkste posities innemen; de Vogezen vormen tezamen met den Rijn en het Zwarte Woud een natuurlij ke versperring aan de Wurttembergsche grens; de strijd in Lotharingen speelt zich af tegenover lang bestaande Jransche en Duit sche versterkingen, aangelegd om in het ge brek aan een geografische verdedigingslinie hier zooveel mogelijk te voorzien. Het is dus begrijpelijk, dat de strijd in het Luxemburg- sche en Belgische grensgebied het meest uit het oogpunt van een toekomstigen bewegings oorlog wordt beschouwd. Ook hier zijn de natuurlijke defensiemogelijkheden niet gering in het geaccidenteerde en boschrijke terrein van de Ardennen; het was de verrassing van het Duitsche plan in 1940, dat het deson danks het zwaartepunt var het breede aan valsfront in het centrum legde en de Arden nen mede tot opmarschgebied koos om het grootere beletsel van de eigenlijke Maginot- linie te kunnen vermijden. Zoodoende kon het minder ontwikkelde verlengde daarvan bij Sedan doorbroken worden. De Amerikanen willen nu in omgekeerde richting eveneens de Ardennen overwinnen; welk een verdediging zij daarbij in Luxemburg zullen ontmoeten, is moeilijk aan de hand van vroegere voorbeel den te voorspellen, daar in dezen kleinen staat nooit ernstig gestreden is; wel heeft men eenig aanknoopingspunt bij de maatrege len, welke de Belgen indertijd ter verdediging van het gebied beoosten de Maaslinie en ten Zuiden van Luik tot aan de Luxemburgsche grens hadden jenomen. Het is mogelijk, dat zich om deze defensiezone aan de Amblève. nu de operaties zich van de bruggenhoofden aan de Maas tot over de Ourthe hebben uit gebreid, nog belangrijke gevechten zullen af spelen. Ten Noorden hiervan ligt het verde- digingsgebied an Luik, dat indertijd vooral tusschen deze stad en de Nederlandsche grens en ten Oosten van Luik sterk ontwik keld was. Amerikaansche afdeelingen hebben de laatste dagen ten Zuiden van die zone in de richting van de Duitsche grens vorderin gen gemaakt, nadat om het eigenlijke stads gebied van Luik straatgevecnten zijn geleverd. Volgens de berichten van Zaterdag hield de citadel nog stand. Blijkbaar zijn in den sector VërviersEupen de operaties het dichtst het Duitsche grondgebied genaderd. De Ameri kaansche linkerflank sluit in de streek van Hasselt aan het Albert-kanaal aan bij het Britsche tweede leger, dat zich in zwaren strijd bevindt om de uitbreiding van het brug genhoofd van Beringen over Bourg-Leopold en Hechtel. De plaats, waar men de Kanaal- linie heeft gepasseerd, bevindt zich niet ver van het punt, waar ook de Duitsche opma’ in 1940, tengevolge van den doortocht door de Nederlandsche provincie Limburg aan gene zijde van de linie kon worden voortgezet. Op den Westelijken vleugel bevindt het front zich nog in het stadium van een gesta dige opschuiving in Noordelijke richting, waarbij de kleinere havens aan de Belgische kust gaandeweg in geallieerde handen vallen. Hoewel in de zone van het Kanaal ver achter het front nog belangrijke punten weerstand blijven bieden, zijn de operaties er thans zoo ver gevorderd, dat van hieruit de Duitsche actie van de raket-projectielen tegen Enge land niet meer kan worden voortgezet Het Duitsche legerbericht heeft er sinds eenigen tijd dan ook geen melding meer van gemaakt en van Engelsche zijde heeft men in den nieu wen toestand aanleiding gevonden om de ge heimhouding over de afweermaatregeïen eenigermate op te heffen. De verklaringen van Duncan Sandys, den voorzitter van de regeeringscommissie, de met deze maatrege len belast was, hebben in hoofdzaak beves tigd, wat uit andere berichten reeds bekend was geworden. Een meervoudige versper- ringszone was tusschen de lanceerinrichtin- gen aan het Kanaal en het Londensche stads gebied ingericht, waarbij een hoofdtaak ten laste kwam van patrouilleerende jachtvlieg tuigen en een versperring van kabelballons en een andere van afweergeschut het aanvullen de werk moesten doen. Voorts bestreed men het Duitsche wapen indirect door middel van luchtbombardementen; de camouflage bleek daarbij echter een groote hindernis te zijn. De samenwerking van al deze methoden heeft volgens de mededeelingen van Duncan San dys heel wat projectielen tegengehouden, maar de meest afdoende bestrijding lag toch in de voortzetting van den geallieerden op- marsch in Noordelijke richting. De Rijksgevolmachtigde voor de totale oorlogsinspanning, rijksminister dr. Göbbels, deelt mede 1. Het Pruisische ministerie van finan ciën wordt met onmiddellijken ingang opge heven. De tot dusver door dit ministerie waargenomen zaken worden door de desbe treffende rijksministeries overgenomen. 2. Tot uitvoering van de reeds bekend gemaakte beperkende en opheffingsmaatre- gelen op het gebied van de opvoeding heeft de rijksminister voor Wetenschap, Opvoe ding en Volksontwikkeling fundamenteele be schikkingen getroffen. Deze bepalen welke studeerenden hun studie moeten opgeven en wie een studie mogen beginnen. Na uitvoe ring van deze maatregelen kunnen een aan tal hoogescholen, faculteiten samengevoegd of opgeheven worden. Verder regelen de be schikkingen wat er met scholieren van de achtste klasse van hoogere onderwijsinrich tingen en met leerlingen van de achtste en zevende klassen der Oberschulen voor meis jes zal geschieden, Op het gebied van de tijdschriften zijn vergaande beperkingen en opheffingen inge voerd. Het grootste deel van de totdusver in Duitschland nog verschijnende ongeveer 1500 tijdschriften zal niet meer uitko men. Slechts werkelijk voor den oorlog belangrijke tijdschriften blijven verschijnen, doch worden in omvang beperkt. Op het ge bied der vaktijdschriften blijft voor elk groot vakgebied een blad bestaan. Door deze maat regelen worden maandelijks groote hoeveel heden papier bespaard. De vrijkomende ar beidskrachten van uitgeverijen, drukkerijen en talrijke nevenbedrijven kunnen slechts ge raamd worden, doch bedragen vele duizenden. 4. Alle ambulante tentoonstellingsbedrij- ven worden opgeheven en de daarbij werk zame arbeidskrachten tot voor den oorlog belangrijk werk gebruikt. 5. Het Duitsche Roode Kruis heeft zijn uitgebreide organisatie nagegaan wat betreft de besparing van arbeidskrachten en maat regelen getroffen, waardoor tienduizenden ar beidskrachten vrijkomen voor de bewapening en bovendien tienduizenden soldaten voor het front. De president van het D.R.K. heeft be paalde uitvoerende beschikkingen bekend ge maakt. 6. Ten einde de bevolking de mogelijk heid tot het afdoen van haar persoonlijke zaken te geven, worden de diensturen der overheidsinstellingen, die voor de arbeidende bevolking van bijzonder belang zijn voor het publiek op een of twee dagen van de week, overeenkomstig de plaatselijke verhoudingen, zoo noodig tot 21 uur verlengd. Bovendien worden deze bureaux ook op Zondagen minstens drie tot vier uur voor de bevolking open gehouden. Op soortgelijke wijze kunnen de verkoops- tijden der winkels al naar gelang van de plaatselijke noodzakelijkheden door de be voegde plaatselijke politieautoriteiten opnieuw geregeld worden, ten einde aldus rekening te houden met de behoeften van de zwaar arbeidende bevolking. Het D.N.B, meldt uit Berlijn: Nadat op 7 en 8 Aug. het volksgerechts hof de zaak der bij de gebeurtenissen van 20 Juli militair betrokken verraders had behan deld, heeft het thans ook het vonnis uitge sproken tegen de personen, die als politici aan den aanslag van 20 Juli hebben meege werkt en die onder leiding van den vroege- ren eersten burgemeester en commissaris voor de prijzen, Goerdeler, toen een verraadsre- geering onder uitlevering van het Duitsche volk aan zijn vijanden wilden oprichten. De president van het volksgerechtshof noemde deze opeenhooping van politieke mis- UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN^aHRER. 12 Sept. Het opperbevel va/%e weermacht deelt mede: Aan het front in het Westen zijn gealli eerde aanvallen bij Brugge en Gent en ten Noorden van Antwerpen mislukt. Ten N.- Westen van Hasselt werd een vijandelijk bruggenhoofd over het Albertkanaal uiteen geslagen. Er staan daar nu nog zwakke ge allieerde strijdkrachten. Alleen ten Noorden van Hasselt kon de vijand met sterke infan terie- en pantserformaties opdringen in de richting Eindhoven. Tegenaanvallen zijn be gonnen. Een bijzonder hevig karakter droeg de strijd ten Zuiden en Zuidoosten van Luik en in de omgeving van Metz. De vijand stuit hier op verbitterd verzet. Ten Zuiden van Nancy werden bij een succesvolle tegenaanval enkele honderden gevangenen gemaakt. In de beide afgeloo pen dagen werden aan het Westelijke front meer dan 100 vijandelijke tanks stukgeschoten. De bezettingen van Duinkerken en Le Havre hielden ondanks krachtige vijandelijke aanvallen stand. Ten Westen van Brest houdt bij Le Couquet nog een eigen ge vechtsgroep onder bevel van luitenant-kolo- nel Fuerst in voorbeeldige standvastigheid stand. De vesting zelf ligt onder zwaar vij andelijk vuur. De bezetting van Lorient vernietigde bij succesvolle uitvallen vijandelijke munitie- en ravitailleeringsopslagplaatsen. In den sedert twee weken voortdurenden grooten afweerslag aan de Adriatische kust hebben onze troepen den aan menschen en materiaal ver overmachtigen vijand bij zijn vergeefsche doorbraakpogingen steeds weer Dezer dagen schreef de Berlijnsche redac teur van het Algemeen Handelsblad o.a. aan zijn krant: „De tegenwoordige situatie, beant woordt zeker niet aan de oorspronkelijke anti- invasieplannen der Duitsche leiding. Het Westelijk front is sinds weken in een zeer ernstige crisis gewikkeld, dat geeft men ook van Duitsche zijde toe. en het opgeven, in groote haast vaak van een belangrijk deel van het Westelijk voorveld der Duitsche ves ting wordt als uitermate pijnlijk en als een succes voor den tegenstander beschouwd. Naar Duitsche opvatting zal in plaats van de belegerde vesting Europa nu de belegerde vesting Duitschland treden, met naar den toestand van thans gemeten een klein N.W. bastion aan de Maas en den Rijn, en een groot bastion in Scandinavië. Typisch voor de Duitsche instelling is. dat men thans reeds in artikelen in de bladen ook theoretisch rekenschap over deze belangrijke erandering aflegt. Men komt tot d. conclu sie, dat Europa weliswaar een onneembare vesting had kunnen zijn, doch dat bij de meeste volken de verdedigingswil ontbrak of te klein was. Duitschlands macht is niet vol doende, zoo redeneert men verder, om deze groote Europeesche vesting alleen te houden e i er bovendien'nog politie te spelen. Ook de Berlijnsche correspondent van de N. R. Crt. spreekt van ,,de citadel Duitsch land” in een bericht dat hij Zondag aan zijn blad telefoneerde en waarin hij meldde: De Duitsche legers hebben zich onder den zwaren druk van de geallieerde overmacht uit een groot gedeelte van het voorterrein van de vesting Europa moeten terugtrekken op de citadel Duitschland. Inmiddels is in Duitsch land de totale mobilisatie door de zeer ingrij pende beschikkingen van dr. Goebbels vrijwel uitgevoerd. Welke Duitsche man ook maar voor den militairen dienst in aanmerking kwam is. tenzij hij elders niet gemist kon wor den, onder de apenen geroepen; vele Duit sche vrouwen, die tot dusver van den arbeid in de oorlogsindustrie waren vrijgesteld, moesten op korten termijn werk aanvaarden in dienst van de verdediging van het land. Hon derdduizenden mannen, vrouwen en jeugdige personen hebben in de afgeloopen weken in het Oosten en het Westen schansen aange legd en loopgraven en tankgrachten, om de mogelijkheden van de verdediging te vergroo- ten. De laatste faze van den oorlog staat voor haar begin. „Aan de grenzen” schrijft vanmorgen de Deutsche Allgemeine Zeitung boven haar be schouwing. De linie, die de geallieerden in het Westen hebben betrokken, is volgens dit blad gemarkeerd door de steden GentAnt werpenHoeySedanLongwyPont a MoussonNancy en in het Zuiden door I3oleBesan^onBaume le Dame. De vraag, die de Duitsche critici op het oogenblik het meest bezig houdt, is die, of Duitschland nog een zekere pauze zal hebben om de verdedi ging op een zoo goed mogelijk peil te brengen of dat de algemeene aanval direct aanstaande is. Een militaire deskundige is van meening. da< het in de eerste plaats nog eenigen tijd in beslag zal nemen voordat de infanterie van de geallieerden de snelle formaties zal hebben bereikt en voorts, dat aangenomen kan wor den. dat ook de Amerikaansche tanks de reusachtige afstanden van duizend kilometer niet zonder schade zullen hebben afgelegd. Voor een en ander voor den aanval gereed is en een front is opgebouwd, zal het naar de meening van dezen deskundige nog wel even duren. Een ander daarentegen is van opvat ting, dat men de mogelijkheden van de uit de de zwaarste verliezen toegebracht. Onder den indruk van deze groote verliezen onder nam de vijand daar gisteren overdag nog slechts zwakke plaatseïijke aanvallen, die af geslagen werden. In het achterwaartsche Italiaansche front gebied werden talrijke opslagplaatsen van benden vernietigd, meer dan 750 bandieten gedood en maakt. In Zuid-Zevenburgen en in de Oostelijke Karpathen werden vijandelijke aanvallen door onmiddellijke tegenaanvallen van onze troe pen afgeslagen of opgevangen, Bij Sanok en Krosno duurt de zware afweerstrijd voort. De beoogde doorbraak bleef den vijand ont zegd. Ten Oosten van Warschau en ten Noord oosten van Ostrolenka boden onze divisies tegen hernieuwde hevige aanvallen der bolsje wisten taai verzet en verijdelden ook hier de bolsj ewistische doorbraakplannen. Van het overige Oostelijke front worden geen groote krijgsoperaties gemeld. Door aanvallen overdag van formaties Anglo-Amerikaansche vliegtuigen op West en Midden-Duitschland werden vooral de steden Hannover, Maagdenburg en Eisenach getroffen. In den nacht vormde Darmstadt het doel van een Britschen terreuraanval. Enkele vij andelijke vliegtuigen wierpen weer bommen op Berlijn. Tijdens verbitterde luchtgevechten alsmede door luchtdoelartillerie verloor de vijand vol gens tot dusver ontvangen rapporten 133 vliegtuigen, w.o. 104 viermotorige bommen werpers. In de gecompliceerde positie van Bulgarije is weer een nieuwe wijziging getreden. Sofia heeft n.l. aan Duitschland den oorlog ver klaard. terwijl Moskou na hiervan in kennis te zijn gesteld niet langer afwijzend staat tegenover een wapenstilstand, door Bulgarije aan Moskou verzocht. Inmiddels is te Sofia onder leiding van den vroegeren premier, Kimon Georgief, een nieu we regeering gevormd, terwijl de regenten prins Kyril en Michof bij Koninklijk decreet werden afgezet en vervangen door prof. Ga- nef en Pawlof. Alle ministers, die sedert 1 Januari 1941 in functie zijn geweest, alsmede alle ambtenaren, die verantwoordelijk zijn voor de huidige catastrofe, zijn gearresteerd. Hun vermogen is vervallen aan den staat. Voor het voeren van vredesonderhande lingen met de Sovjet-Unie is een delegatie onder leiding van prof. Michailof benoemd. In de hoogere legerleiding van Bulgarije zijn eenige wijzigingen gekomen. De chef van den generalén staf /an het leger, Filipof en de inspecteur van het leger, generaal Loe- kasj, zijn uit hun functies ontheven. De oorlogsverklaring aan Duitschland werd Vrijdagavond in een door Radio Sofia uitge zonden proclamatie van de Bulgaarsche re geering bekend gemaakt. In Bulgarije is, al dus het S.P.T., de oorlogstoestand afgekon- digd. Omtrent het Sovjet-Russische standpunt t.a.v. Bulgarije na de oorlogsverklaring meldt een D.N.B.-bericht uit Stockholm, dat in een door het Sovjet-Russische ’olkscommissariaat van Buitenlandsche Zaken gepubliceerde ver klaring wordt gezegd, dat de Sovjetregeering onder verwijzing naar de verbreking der be trekkingen met Duitschland door de Bulgaar sche regeering en het feit, dat Bulgarije den oorlog heeft verklaard aan Duitschland mede deelt. dat zij het thans mogelijk acht het ver zoek der Bulgaarsche regeering om wapen- stilstandsonderhandelingen te onderzoeken. De Sovjet-troepen trokken, naar de Bul gaarsche omroep volgens den Britschen be richtendienst heeft gemeld, sedert Vrijdag ochtend 9 uur 30 Bulgarije binnen zonder te genstand te ontmoeten. De Bulgaarsche regeering heeft besloten, zoo meldt het Bulgaarsche telegraafagent- schap de diplomatieke betrekkingen te ver breken met de sociaal-fascistische republiek Italië, Kroatië en Slowakije. Deze beslissing is den diplomatieken vertegenwoordigers van deze landen te Sofia officieel medegedeeld. Van het oostelijke front wordt door het D.N.B. gemeld: De sovjetlegers, die Bulgarije waren bin nengerukt. zijn thans ook van Silistra uit een opmarsch begonnen. Het Bulgaarsche leger verkeert in ontbinding. Tal van officieren zijn door de soldaten doodgeschoten. Sovjettroepen zijn nabij Hermannstadt op gerukt en over den oostelijken Balkan getrok ken. In het gebied van de Hongaarsche grens zijn sovjet-valschermjagers, die ten Z. van de Ijzeren Poort waren afgezet, door de Duit sche troepen vernietigd. Op den Szeklertop woedt een hevige strijd. In Zevenburgen vallen de sovjets steeds weer opnieuw aan. hetgeen tot zeer harde ge vechten leidt. In het voorterrein van de Karpathen zijn ter weerskanten van Krosno de sovjetaanval- len in aantal en omvang toegenomen. De vij and is hier weer tot zijn oude tactiek over gegaan; probeeren door het opstellen van verschillende divisies achter elkaar succes te behalen. Zijn poging om tot de Beskiden door te dringen, mislukten. De aanvallen bij Sanok hadden alleen ten doel de Duitsche verdedigers hier te binden. Nabij Warschau zijn de bolsjewieken, na een langdurig voorbereidend vuur, gisteren tot den lang verwachten aanval overgegaan. Zij liepen ten Z.W. van den weg Draha Minsk voortdurend storm. Zij slaagden er in op een bepaald punt den grooten autoweg te bereiken, doch werden in tegenaanvallen ver dreven. Eenheden der hier ingezette troepen R G O a r 'iir.ui Iiilirwillllll—Wf—■IWi'IHH'Hlll»TiMii|Mmi^iuiiMwimiKF—-- -

Bolswards Nieuwsblad nl | 1944 | | pagina 1