Bolsward bevrijd! )aar zijn wij weer 1945 9e Jaargang. Uitgeverij Fa. A. J. OSINGA - Bols ward. Vrydag 4 Mei 1945 Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel No. 1. ren. bijna vijf jaren reikhalzend ini naar stukken ter opneming te tegelijk leven tïjdelijk stil komt te De nacht van zware Nu nog iets over de toekomst. In de nabije toekomst zal ook in onze goede ichepen tg naar hof. Ir. eer W, orming herstei hiitsers groot onze t „best *en .uit xugge- >mmis- 13 aan >en, in al dit, zeker mtrent iltuur- 1, dat lilitair to, die iange- tnbaar unnen >r het Com- th uit- •r den Zulve- zetelt. en een erking aartoe n zijn mmis- tn door I vaste t, resp. te van achter- zag in •dang er op- erklng s weer •rovin- f. Ger- groote zoor de gealli- Fran- Neder- a 5000 r repa- r onge le S. N.S.B. tsteerd. te San respon der van ankrijk, Luxem at zulk :ou zijn tiïng n de ichts ver- pier- zijn de inklijke i 25-40 •onden. indy in i door isschop ld heeft p hulde ptreden Ing. Biteit is tof. mr. Het Nederland dat zij terugvindt is gansch anders dan dat zij verliet. Vijf lange jaren van Duitsche overheersching brachten een groote verandering, en helaas bijna altijd een slechte. Wij hebben dat ook in Bolsward ondervonden en wij ondervinden het nog. De Burgemeester maakte Maandag 18 April van deze mooie gelegenheid gebruik om voor de microfoon de volgende rede uit te spreken Luisteraars I Sedert Zondag den 15 April Van het jaar onzes Heeren 1945 hebben wij hier histori sche uren en dagen beleefd. Met de explosie van de Blauwpoortsbrug explodeerde de Duitsche tyrannie in deze stad. Plotseling verschenen mannen in overall met banden om de arm, met geweren en stens in de hand, met durf en moed in het hart. Zij bezetten onze stad, en wij waren vrijIn de nacht van Zondag op Maandag doemde op, met gejubel begroet, de eerste Geallieerde wagen met bemanning en weer klonken voor het eerst sedert langen tijd in vrije lucht uit vrije keelen het Nederland- sche, Friesche en Engelsche volkslied. In de vroege ochtend werden de volksver raders en de verdachte en beruchte personen gearresteerd. En toen begon het groote feest der bevrijdingvlaggen, wimpels, oranje op jas en mantel en in het haar Nederlandsche aanplakbiljetten, Nederl. pers, en onder groot, aanhoudend, diep en hartstochtelijk gejubel: de Canadeezen Het was een wonder lijke dag, en de gansche week bleef een wonder. Wij konden niet gelooven, bijna niet, dat het getij eindelijk gekeerd was, de vijand weg en een vrije toekomst geopend. Niet alles is in de afgeloopen weken ver anderd. TIw en mijn rantsoen brood is niet grooter geworden. De centrale keuken is nog niet rvangen door het gasfornuis in eigen luken, dit duurt waarschijnlijk nog aanden. De tram rijdt nog niet. Het lectrisch licht straalt nog niet. Trams, vracht- krijgs- Iden in in op- —L.eaenkaatsen, WOMMELS, 24 Mei. De kaatsver. ..Wommels” hield een geanimeerde le denwedstrijd met 14 deelnemende par turen. Na vinnige strijd was de uit slag aldus: pr. P. Tippersma, B. Baukema en Wijnia. 2e pr. J, Twerda, G. Boot- hebben mélde luchtmacht en artillerie een bombardement op Damascus uit gevoerd. Het aantal dooden in Da mascus schijnt reeds zeer groot te zijn. De Engelsche en Amerikaansche ge zanten doen pogingen om de vijande lijkheden zoo spoedig mogelijk te doen staken. voor aot is jel tot ot ge> xaaks- -staan. De Provinciale Militaire Commissaris en zijn Afdeeling Cultureele Zaken stelt alles in het werk om te trachten dezen tijd van stilstand zoo kort mogelijk te maken. Zoodra het resultaat van deze pogingen bakend is, zal dit gepubliceerd worden. auto’s, schepen, vervoeren nog niet de kost bare steenkool van het Zuiden naar ons hooge Noorden. Uw timmerman timmert nog niet naar hartelust, uw taxi-chauffeur vraagt nog geen fooien, uw rijwielhandel verkoopt U nog niet sterke fietsbanden. Kortom, de innerlijke levensomstandigheden zijn in vele opzichten nog gelijk gebleven. En onze evacué’s moeten ook nog maar wachten. Dus wonderlijk mooie ommekeer en nog het voortduren van soberheid. In zulke omstandigheden vieren wij heden de verjaardag van onze Kroonprinses Juliana. De eerste verjaardag van een Oranje .in vrije Nederlandsche gewesten, helaas nog niet alle elf. Wij hopen van ganscher harte, dat God aan onze Prinses wil schen ken een gelukkig nieuw levensjaar, wgarin zij na bittere ballingschap eindelijk weer eigen grond mag betreden, voorgegaan door haar dappere, geestelijk zoo sterke Moeder, begeleid door haar actieven, echt Nederlander geworden man, -— onzen Prins Bernhard. gevolgd door Haar drietal, dochter-prinsesjes. en overleg, kunnen voorkomen, dat onze machines en lettermateriaal in handen van den vijand zijn gekomen. En voorloopig kun nen wij ons ook nog even redden met onze papiervoorraad, hoewel ook hieraan dikwijls is geknaagd en zelfs wel getracht er groote happen ten behoeve van den vijand uit te nemen. En nu, met moed vooruit. De Uitgeefster Firma A. J. OSINGA. ten goede komen aan de groote hoef ten van ons Nederlandsche volk. Het Militaire Gezag heeft een open oog ^oor Uw sociale belangen. De arbeids- tn loonsvoorwaarden in den landbouw 'en in onderling overleg op korten ',ijn onder het oog worden genomen. RADIO CENTRALE we radio centrale in Bolsward werkt weer, zij het ook nog maar zeer beperkt. De heer D. Hoitsma, ambtenaar voor de radio centrale hier ter plaatse, heeft het voorelkaar ge kregen om met een benzinemotor en een dynamo zooveel stroom te krijgen als noodig voor de uitzending van de berichten van de Engelsche radio en een uurtje gramofoon- muziek. De benzinemotor werd voor dit doel afge staan door de fa. H. Jorritsma, de dynamo door het bestuur van de Ambachtsschool te Sneek, en de districtscdt. van de N.B.S. te Bolsward heeft toegezegd voor de benzine te zullen zorgen. Door deze samenwerking kunnen onze stad- genooten dus dagelijks op de hoogte blijven van het wereldnieuws. 30 April 1945. Het rood wit-blauw met de Oranjewimpels sierden weer in grooten getale onze oude stad ter eere van de verjaardag van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana. Vier jaar achtereen moesten op deze datum de vlaggen opgeborgen blijven of.zij werden in vele huizen ter versiering van het woonvertrek gebruikt. Thans mag onze nationale driekleur weer vrijuit wapperen en daarvan is op deze datum een ruimschoots gebruik gemaakt. van 9 op 10 Mei 1940. Geronk vliegtuigen boven onze stad. Die het hoorden vroegen zich af, wat dat te be duiden hebben zou, een groote raid op En geland, of iets anders? Men bedacht, dat sinds enkele dagen in ons land de militaire verloven waren ingetrokken. De morgen van Vrijdag de 10e Mei bracht de zekerheidde duitschers waren met schending van alle in ternationale verdragen, met verbreking van alle plechtig gegeven beloften, met verloo chening van iedere plicht der dankbaarheid jegens ons land en volk voor wat gedaan was ter leniging van de nood van het duit sche volk na de verloren eerste wereldoor log, ons grondgebied binnengevallen. Zaterdag 11 Mei, van twee zijden trok men onze stad binnen, uit de richting Sneek en uit die van Wommels. Die het aanzagen be seften smartelijkdaar gaat onze vrijheid en vroegen zich afvoor hoe lang en wat zal ons worden opgelegd door de bezetter De volgende dagen; de stad vol oorlogstuig, de strijd aan de kop van de Afsluitdijk, het gedonder der kanonnen. Toen Dinsdag 14 Mei het verpletterend bericht van de capi tulatie; het koninklijk huis en de regeering naar Engeland uitgeweken De week tusschen 8 en 15 April 1945, op nieuw zenuwachtige spanning, de Geallieer den rukten verder en verder op naar het Noorden, naderden onze provincie, overschre den haar grenzen. De duitschers trokken te rug, op fietsen en boerekarren trokken ze door onze straten naar de Afsluitdijk, een schamel overschot van het eenmaal zoo trot- sche duitsche leger! Zondag 15 April, de spanning stijgt, geruchten doen de ronde, geallieerde tankcolonnes naderen Bolsward; de ondergrondsche strijdkrachten worden ge mobiliseerd de laatste duitschers, vernielings- troepen, trekken door; de Blauwpoortsbrug wordt opgeblazende binnenlandsche strijd krachten konden het niet verhinderen, hun getal was nog te klein tegenover dat der duitschers in de onmiddelijke omgeving. Maar dan komen ze te voorschijn! O, geen over weldigende indruk maakten ze in hun over alls, maar ze waren goed bewapend en hun geest was voortreffelijk. Zondagavond half zeven was de stad in hun handen. In de nacht van Zondag op Maandag 15 16 April, 2 uur: de eerste Canadeesche officieren komen hier aan, worden op het stadhuis ontvangen; het Wilhelmus klinkt en het Engelsche en Friesche volkslied, een ontroerend moment voor wie erbij tegen woordig waren. Maandagmorgen in de vroeg te, de gewestelijke en gemeentelijke staf van de N.B.S., ook de civiele afdeeling komt op het stadhuis bijeen, ook de nieuw benoemde waarnemende burgemeester, eerst 24 uur uit de gevangenis ontslagen, is present tot groote vreugde van allen, die hem hadden leeren kennen uit de tijd van de ondergrondsche voorbereiding van het werk in de bevrij dingsdagen; wachten tot de geallieerde troepen zouden binnenrukken. Maandag morgen tegen acht uur, gejuich; op de bur gemeesterskamer snelt men naar de ramen, een lange reeks van militaire voertuigende burgemeester en zijn raadgevers verschijnen I Ons moreel is verzwakt. Wij zien het om ons heen en bij ons zelf. De kranten en de kerken hebben U er al meer dan eens op gewezen. Ik wil het nu ook weer doen. Ergerlijk is het bedelen bij de Geall. soldaten door kinderen en zelfs door groote men schep. Zelfs hoorde ik eenige dagen geleden voor het stadhuis een groot rumoer, ik dacht dat het minstens om de aankomst van Prins Bernhard zou zijn. Ik zag echter slechts enkele Engelsche soldaten, tientallen en tien tallen grijpgrage handen, die tenslotte op de straat grabbelden om misschien één cigaret. Het stadhuis is niet gebouwd om voor zooiets tot achtergrond te dienen. Er wordt nog hout gestolen, er worden nog trottoirs opgebroken door kinderen, enz. Er wordt nu N.B. .zwarte handel gedreven in geallieerde artikelen. Ik heb opdracht gegeven aan de politie, scherp op al deze kwade praktijken toe te zien, maar ik doe tegelijk, evenals de kerk gister en de kranten in de vorige week, een ernstig, dringend beroep op U, mijn mede-burgers, en op U ouders, op U onderwijzend personeel, op ieder, om zichzelf te beheerschen en te wachten voor een schenden van onze her boren vrijheid, te wachten voor een voort zetten op dezelfde voet van onze dikwijls sabotteerende, liegende en.bedriegende levens praktijk tijdens de Duitsche overheersching. stad gezuiverd moeten worden. Wij zijn er al mee bezig. De verraders en die mooi weer hebben ge speeld met den vijand, de „dames” en meisjes die de Duitsche soldaat het leven hier aan genaam, gezellig, vroolijk trachten te maken, zij worden reeds in arrest gehoudenstreng of soepeler, al naar schuld en omstandig heden. Er zal nog meer gezuiverd moeten worden. De zuivering moet rechtvaardig zijn. U zult hier spoedig meer over hooren, ook over de vorm, waarin U kunt medewerken. Ik wil er nu dit alleen van zeggen Meen niet dat nu het oogenblik gekomen is •om uw persoonlijke wraakgevoelens bot te vierendat mag niet. Onderzoek uw eigen, ook niet volmaakte hart, goed. Verzamel feiten, vóór of tégen de offlciëele en parti culiere personen, als gij meent dat zij in staat van beschuldiging moeten worden ge steld. Ik herhaalverzamel de feiten en geen kletspraatjes. Voer geen ondergrondsche actie tegen bepaalde personen of een be paalde politiek, maar blijf eerlijk in eerlijke critiek. Laster niet, dat is laag en gevaarlijk. Boalserters, bid üs Heit yn de himel, det Hy oan rjuchters en bistjürders jaen wol yn dizze greate, rüzige tiden in skerp rjuchts- gefoel, in skerp ynsicht, in bést ünthald, kristlike rjuchtfeardichheit en barmhertich- heit. Den scille wy de namme fen üs stêd eare oandwaen en scil men yn Fryslan en Nederlan sizze kinne Sljucht en rjucht as dy fen Boalsert. STADSNIEUWS Officieele ontvangst ten Stadhuize. Op 18 April verschenen er in Bolsward de eerste leden van de Kon. Ned. Brigade „Prinses Irene”. Dit feit kon en mocht niet onopgemerkt voorbijgaan. De heeren werden uitgenoodigd ’s middags op het Stadhuis te verschijnen, waar zij door den burgemeester, voor de eerste maal getooid met de fraaie ambtsketen van de stad, in zijn werkkamer werden ontvangen. Mede aanwezig waren: mevr, van Tuinen, de Districtscdt. luit. Gor ter met zijn „chef staf”, de gemeentecdt. W. H. Folkerts, ds. Vink, W. Ph. Hen driks en nog enkele N.B.S.ers. Na een korte begroeting werd het gezel schap rond de tafel genoodigd. Een glaasje werd geschonken en de gasten zorgden voor ruim sigaretten. En onder het genot van het een en ander werden veel vragen en ant woorden gewisseld. De heeren F. Havelaar uit Zuid-Arika, U. H. Teengs uit Siam en L. de Wied uit Leeuwarden hadden natuurlijk veel nieuws en interessants te vertellen uit Engeland en Zuid-Nederland terwijl zij wederkeerig be langstellend luisterden naar alles wat hun werd verteld over het leven in bezet ge bied. De burgemeester bood namens de gemeente Bolsward ieder een foto van het Stadhuis en gezamenlijk een doos „echte Hofnar” aan, waarvoor hartelijk dank werd gezegd. Hand- teekeningen werden gewisseld en tot slot werd nog het Stadhuis bezichtigd onder lei ding van den oud-concierge, den heer F. van der Spoel. Dankdiensten in de kerken. Nadat op Donderdag 19 April in alle ker ken een dankdienst werd gehouden voor de bevrijding van Bolsward, werd op Vrijdag avond, des avonds half zeven in de Mar tinikerk nog een algemeene dankstond ge houden. Dikwijls reeds zagen wij veel menschen in dit oude mooie godshuis te samen komen, maar zooals deze avond hebben wij het nog nooit gezien. Er was zelfs geen staanplaats meer vrij, in alle paden stonden de men schen dicht opeen gepakt. In deze indrukwekkende dankdienst voor alle religieuse richtingen werd het openingswoord gesproken door ds. E. H. Boer. Verder hield pastoor H. A. Staal een rede over het on derwerp „God”, ds. J. Vink behandelde het onderwerp „Nederland” en Dr. A. D. R. Polman sprak over het onderwerp „Oranje”. Gemeenschappelijk werd gezongen: Ambro- siaansche lofzang. Wilt heden nu treden, O Heer die daar des hemels tente spreidt en tot slot staande 2 coupletten van het Wil helmus. en de bitterheid voegen zich de schaamte. Want er is veel, waar over we ons te schamen hebben. Bolsward werd een centrum van de zwarte handel genoemd en de vijand had ook hier zijn karakterlooze medewerkers, die hem hielpen bij zijn slavenjacht, namen van jonge man nen opgaven en in de nacht mee uittrokken om hun woonplaatsen aan te wijzen aan de „Grüne Polizei”, walgelijke vorm van land verraad, werken der duisternis in de letter lijken zin des woords. Maar, God zij dank, ook van andere dingen mogen wij spreken, als we terugdenken aan de bezettingstijdvele vervolgden vonden hier onderdak, vele Joden zijn hier jarenlang verborgen gehouden en Bolswsrd was óok een centrum van de ondergrondsche bewe ging. Velen hebben hun leven gewaagd, op dat Nederland Nederland blijven zou en zijn edelste tradities handhaven. Aan die allen zij een woord van dank gebracht voor hun werk en hun trouw. Moge hun geest in Bolsward heerschen in de komende jaren. Dan kunnen wij een nog veelszins moeilijke toekomst met vertrouwen tegen gaan. J. V. niet mogelijk om direct vorm en formaat te ver- ert 1 September 1942 hebt U „De Jong’s uwsblad” moeten missen. Thans mogen ns blad weer opnieuw uitgeven. En wij dit vol vreugde en vol goeden ">oed z hoop, dat wij weer, evenals voorheen, zen nauw contact met onze lezers mogen krijgen. Wi; van onzen kant zullen ons uiterste best ..(doen „De Jong's Nieuwsblad” voor Bols- ward en omgeving zoo belangrijk mogelijk te doen zijn. En wij hopen daarvoor weer op aller medewerking te mogen rekenen. Wanneer er onder de lezers zijn, die bij- 'ragen ter opname hebben of willen leveren, kin verzoeken wij hen deze 'zoo spoedig 'ogelijk bij ons in te zenden. Ook de ru briek „Ingezonden stukken” kan weer wor den geopend. De redactie behoudt natuurlijk alle vrijheid voor weigeren. Natuurlijk is het weer in de oude schijnen. Geen gas, geen electrische stroom, geen papier-aanvoer, geen telefoon enz., dit zijn allemaal factoren die een klein en sober begin noodig maken. Maar er is weer een begin en met moed en vertrouwen zullen wij trachten dit begin zoo goed mogelijk uit te breiden en te verbeteren. Wij hopen daar mee ook een steentje te kunnen bijdragen aan de opbouw van ons land. Gelukkig hebben wij, zij het met veel moeite -i.- - op het bordes van het stadhuis, op straat verdringen zich de menschen, de vlaggen gaan uit, menschen schreeuwen, armen gaan omhoog. Dan trekt de stoet door de straten, Bolsward was bevrijd, een zucht van ver lichting ging op uit veler hart. Naar dit moment had men uitgezien. Mei 1940, April 1945! En we denken terug aan de tijd, die daartusschen ligt. O, Bols ward mag dankbaar zijn. Het is beide malen, bij het begin en aan het einde van de oor log, wonderbaarlijk gespaard! Het had an ders gekund; het had beide malen strijdtoo- neel kunnen worden. Vooral vlak voor het einde zijn we als door het oog van de naald gekropen. Het mag nu wel gezegd worden het tactvol en voorzichtig optreden van de binnenlandsche strijdkrachten heeft ons voor veel moeilijkheden bewaard. Behalve de ver nieling van de Blauwpoortsbrug, de vernie tiging van een enkel huis en eenige glas schade kent onze stad geen verwoesting door de oorlog. Ja, we mogen dankbaar zijn des wege. En honger hebben we tot het einde toe niet gekend! Onze blik wendt zich terug naar de vijf jaren, die achter ons liggen en onze ge dachten en gevoelens vermenigvuldigen zich, ©aar is niet enkel reden tot dankbaarheid Weemoed en bitterheid mengen daar door heen. Wij denken aan de velen, die werden weggevoerd door de duitsche slavendrijvers, wederrechtelijk door de vijand te werk ge steld in zijn roofrijk en zij zijn nog niet te rug, zij verlangen naar de terugkeer en er wordt naar hun thuiskomst verlangdwe denken aan hen, die vielen twee dagen voor de bevrijding door het wreede duitsche stand- gericht; we denken aan de velen, die zich jaren lang als misdadigers schuil moesten houden om zich aan de vervolging van de bezetter te onttrekken; we denken aan alle onrecht en rechtsverkrachting, aan alle wille keur en tyrannie. En bij de weemoed stuur v er. v. rseaen. tjemeenren, Huis houdschool, Rehobothschool, dir. zang- vereen. „Gemengd Koor”. Op Vrijdagen zal er weer een autobus naar Leeuwarden rijden, twee maal visa-versa. Uiteraard kan er voor loopig maar een beperkt aantal reizi gers vervoerd worden. D DE JONG’s NIEUWSBLAD V' 4 t t I z

Bolswards Nieuwsblad nl | 1945 | | pagina 1