T M 1945 No. 2. 39e Jaargang. Nederland bevrijd. Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgevery Fa. A. J. OSINGA - Bolsward. Dinsdag 8 Mei 1945 voldongen feit. STADSNIEUWS D. J. J onze UIT DEN OMTREK De algeheele capitulatie een De Geldcirculatie. De samenstelling van Gemeenteraden. Ernstig ongeval met projectiel. DE JONG’s NIEUWSBLAD Vooral ook handgranaten zien Ifmoord Kims mi naar norra. r van v. d. l. D. >n i G. D. A. O. e h X keert, aan Cou- inizen. Isward :heic). i. 2.30 r de- nstra. wonen. voornemen lijkheden staken. deze leerlingen en naar schepen ;g naar en door t vaste t, resp. ’rpf. Ir. eer W, orming herstei krijgs- Iden in m op- )uitsers groot t „best >en .uit trugge- te van achter- izag In «lang er op merking s weer srovin- ammis- ns aan oen, in mtrent ultuur- d, dat Militair en, die aange- enbaar ;unnen 'ar het Corn ell uit ar den Zuive- zetelt. an een erking aartoe in zijn mmis- :al dit, zeker if. Ger- t groote voor de N.S.B. esteerd. te San respon der van ankrijk, Luxem- lat zulk rou zijn 3 5 ding n de I ichts ver- I pier- ren. lat ve- velc.i [en ge muteerd t gealli- Fran- Neder- n 5000 r repa- r onge» Koerts 6 j. Amsterdam en P. Tippersma, B. Baukema en ijnia. 2e pr. I. Twerda, G. Boot- zijn de linklijke n 25-40 zonden, mdy in i door dsschop ld heeft p hulde ptreden ing. sitelt is rof. mr. Provinciaal en de heer MAKKUM. Als eerste bericht vanuit Makkum beginnen wij met eenige korte mededeelingen van gebeurtenissen welke alhier zijn afgespeeld. Toen op 23 Febr. j.l. een gedeelte van de Duit- sche weermacht onze plaats binnentrok, kwam de burgerij al gauw in onrust, omdat men vermoedde, dat ze niet met goede bedoelingen waren geko men. Het bleek alras dat men goed had gezien, want de scholen werden direct opgevorderd en ver scheidene burgers werden uit hunne woningen gejaagd, welke woningen door de indringers wer den betrokken. Gelukkig heeft dat bezoek slechts tot 10 Maart geduurd. Op 27 Maart echter kwam alweer bezoek van verscheidene Duitsche mili- tairen. Nu om onderzoek te doen naar verboden wapens en radiotoestellen. Dit bleken slechts één- dags vliegen te zijn, want ’s avonds waren ze allen weer gevlogen. Op 7 April echter kwam er weer een groep Duitschers en Nederlandsche tra wanten Makkum binnenvallen. Dit bezoek zal de burgerij wel levenslang in her innering blijven. Nadat er verscheidene jongeman nen waren opgepakt, werd het mooi gelegen woon huis van Dr. Bogtstra in brand gestoken. Hiermede schenen de indringers nog niet tevreden te zijn, want kort daarop werd ook de marechausseekazerne in brand gestoken en werd er- achter de kazerne met snelvuurwapens geschoten. Toen de bende verdwenen was, ontdekte men, dat aldaar zes jonge mannen waren doodgeschoten. Hunne namen zijn: Fetze Elgersma van Schraard, Hermanus Falkena, Hilversum, Hendrik Lemson, Maastricht, Hobbes Dijkstra, Bellingwolde, Johannes Pieter Keller, Zeist en Sjoerd Adema, Makkum. Men begrijpt de zeer gedrukte stemming welke er toen heerschte onder de burgerij. Op bevel van hoogerhand moesten ze de andere morgen (Zondag) direct worden begraven, hetwelk uitgevoerd werd in een massagraf, onder groote belangstelling. Zondag 15 April kwam opnieuw bezoek in Makkum ’s Morgens heel vroeg kwamen er een groot aantal meest gecamoufleerde auto’s binnenrijden en we melde het van uniformen in de straten. Ook nu weer werd er beslag op de scholen gelegd en ongeveer half negen werden de sluisdeuren open gedraaid en kapot geschoten, waarop een gewel dige watermassa vanuit het IJselmeer naar binnen stroomde om zoodoende het land, voor zoover mogelijk, er onder te laten loopen. Van dit laatste bezoek heeft Makkum niet lang last gehad, want Woensdag 18 April werden we door Canadeesche troepen onder artillerievuur genomen, hetwelk 's middags van 1 tot ongeveer 3 uur zoo hevig werd, dat men van angst niet wist waar men zich zou bergen. Neerstortende dakpannen en rinkelende glasruiten maakten een oorverdoovend geraas en deden een ieder van schrik beven. On geveer drie uur werd het bombardement gestaakt en kwamen de reddende troepen Makkum binnen. Toen de Duitschers zagen dat nu toch alles ver loren was, gaven zij zich over en was Makkum bevrijd. De bevrijders werden met vreugde en gejuich be groet, doch de vreugde werd spoedig getemperd toen bekend werd dat deze bevrijding het leven had gekost aan Johan Amoraal van Rotterdam, vrouw E. Quarré, Dirk Tijmstra, Hidde Lemstra, Hendrik de Boer en Doede Zijlstra, waarbij later nog een drietal zijn gekomen die als zwaar ge wonden reeds in een ziekenhuis waren opgenomen n.l. Johan Delissen van Swalmen, Douwe leska en een jong meisje Emmy Moossdorff van Hilversum. Op Zaterdag 21 April werd in de Ned. Herv. kerk een bevrijdingsdankstond gehouden namens alle Protestantsche en R.K. kerkelijke colleges. De kerk was stampvol. er zeer on- uw kin- maar dan ook i die rommel meenemen en en geef daartoe zelf het van sche- Blijf één, blijf één, mijn Vaderland Laat niets die kracht u rooven. Schraag, als één eenig man, den troon, En meng geen wanklank in den toon Van 't oud „Oranje-Boven Blijf één, blijf één, mijn Vaderland Laat niets die deugd verflauwen. Wroet in geen eigen ingewand En, Leeuw van Neerland toon geen tand Dan tegen vreemde klauwen. deren dat zij toch niets, letterlijk niets van er mee spelen, voorbeeld. De slachtoffers van dit ongeval staan U als een afschrikwekkend voorbeeld voor oogen Het zijn Wieger Kostwinner 11 j. en Fokke Antonides 12 j., beiden uit Bolsward, Koert en Albert Koerts 13 j. uit Klaas Pais 5 j. uit Den Haag. ci. i-Tcucn, 'Jctnrcuicri, 11U1S- WOMMELS, 24 Mei. De kaatsver. ..Wommels" hield een geanimeerde le denwedstrijd met 14 deelnemende par turen. Na vinnige strijd was de uit slag aldus le pr. S. Wij J ten goede komen aan de groote hoeften van ons Nederlandsche volk. Het Militaire Gezag heeft een open oog voor Uw sociale belangen. De arbeids- ?n loonsvoorwaarden in den landbouw •len in onderling overleg op korten ■’ijn onder het oog worden genomen. De totale capitulatie van alle Duitse strijdkrachten in Europa is een feit. De capitulatie werd ondertekend door de Verenigde Staten, Engeland, de Sovjet unie en Frankrijk enerzijds en Duitsland (of wat er nog van over was) anderzijds. De (nieuwe) Duitse minister van Buiten landse Zaken, Graaf Schwerin von Grözich maakte het aan het Duitse volk bekend. De capitulatie is om 2.41 ’s nachts in Generaal Eisenhower’s hoofdkwartier ge tekend. heeft tevens alle oorlogsactiviteit pen en duikbooten verboden. De leider der Belgische delegatie te San I Francisco, de minister van buitenl. zaken Spaak is naar België teruggeroepen. Men neemt aan, dat zijn tegenwoordigheid in Brussel dringend gewenscht is in verband met de verscherping van een politieke crisis tusschen Socialisten en Katholieken, waarschijnlijk ont- staan door het terugkomen van Koning Leopold. Generaal Pattons troepen zijn op minder dan van Praag verwijderd. Zij drongen 240 km breed front diep in Tsjecho voor oot 13 jel tot ,ot ge- maaks- leven njaenjK srn Komt te staan. De Provinciale Militaire Commissaris en zijn Afdeeling Cultureele Zaken stelt alles in het werk om te trachten dezen tijd van stilstand zoo kort mogelijk te maken. Zoodra het resultaat van deze pogingen bekend is, zal dit gepubliceerd worden. neooen met ae iucnunacnr en arunerie een bombardement op Damascus uit gevoerd. Het aantal dooden in Da mascus schijnt reeds zeer groot te zijn. De Engelsche en Amerikaansche ge zanten doen pogingen om de vijande- i zoo spoedig mogelijk te doen zullen functioneeren tot de gemeenteraden wederom op de gewone, bij de wet geregelde schuldig uit. Ouders waarschuwt wijze, kunnen worden samengesteld. De verkiezing van deze gemeenteraden zal geschieden door een kiescollege, bestaande uit een drievoud van het aantal te verkiezen leden. Hiervan zullen deel uitmaken personen die tijdens de bezetting het vertrouwen der bevolking hebben behouden of verkregen. De burgemeesters zullen de leden der kies colleges ter benoeming voordragen aan den Commissaris der Koningin. De voornaamste geestelijke- en maatschappelijke stroomingen der gemeente zullen naar verhouding ver tegenwoordigd zijn. Maandagmiddag De Geallieerden bereiden de viering van de dag der overwinning voor. Het wordt nog slechts een kwestie van uren genoemd voor de algeheele Duitsche overgave een feit is. De correspondent van de „Daily mail” schrijft dat Duitsche afgevaardigden en leden van de Duitsche Generale staf in het Russische hoofd kwartier zijn aangekomen teneinde de voor waarden te vernemen waarop de Vereen. Volkeren de overgave van Duitschland willen aanvaarden. Britsche en Amerik. Generaals zijn er aanwezig. Volgens „Dagens Nyheter” heeft de Duitsche. gezant te Zweden Dr. Hans Thomsen de Duitsche capitulatie in Noorwegen te Oslo geteekend. Na de algeheele overgave van Duitschland zal een geall. controlecommissie die is samen gesteld uit 4 generaals resp. uit de Ver. Staten, Engeland, Rusland en Frankrijk de regeering over het land op zich nemen. Door de lucht en over land werden gisteren weer groote hoeveelheden voedsel voor het westelijke deel van ons land aangevoerd. De opmarsch der geall. troepen werd zelfs met opzet vertraagd om de voedselcolonnes voorrang te geven. Vliegende forten lieten opnieuw voedsel vallen. Adm. Dönitz gaf Zondagavond aan de sche pen die onder Duitsche vlag varen, opdracht hun schepen niet tot zinken te brengen, hij de be- zoo ver een straffe handhaving van alle regelin gen, welke betrekking hebben op de teelt, de' bewerking, de bewaring en de distributie van onze voedingsmid delen. Daarom zal van nu af aan die straffe hand having moeten worden toegepast in ’t belang van ons geheele volk. Van de boeren moet worden gevraagd, dat zij van hun productie datgene inleveren, waartoe zij krachtens de geldende regeling verplicht zijn. Van bewerkers en opslaghouders van voe dingsmiddelen alles in den ruimsten zin genomen is het de plicht te zorgen, dat de hoeveelheden die hen zijn toevertrouwd, goed worden behandeld en bewaard en dat geen hoeveelheden langs onofficieelen weg verdwijnen. Op denzelfden dag, dat het eerste nummer van dit blad weer kon verschijnen, en dat met een artikel: Bolsward bevrijd!’’, werd nog een verheugender feit bekend: „Neder land bevrijd.’’ Zeker, wij waren o, zoo dankbaar, dat wij hier en op andere plaatsen, ons weer vrij konden bewegen, onszelf weer konden zijn, maar wij voelden ons altijd nog zoo gedrukt door den nood van zoovele medeburgers in ons goede Vaderland, ’t Is zoo goed te be grijpen, dat in een blad te lezen stond „Geen lol-avonden Natuurlijk hebben de menschen in dezen tijd behoefte aan eenige ontspanning. Maar tot geen prijs lol-avonden. Geen roes van ver maak! Holland hongert en de dood gaat er rond. Maar nu is ook aan deze nood een einde gekomener is tenminste gelegenheid om van alle zijden in deze ellende leniging aan te brengen. En al is er nog heel veel, wat ons zorg geeft, pijn doet, angst aanjaagtik denk aan hen, die in den vreemde toeven, aan hen, die verliezen van geliefden leden, aan hen, die staan voor de uiterst-moeilijke taak van nieuwe opbouw van huis en be drijf, en nog zooveel meer, toch is er reden om nu verblijd en dankbaar te zijn, dat na de donkere tijden van de vijandelijke over- heersching, het licht der bevrijding is gaan gloren. Dankt, dankt nu allen God met blijde feestgezangen! Van Hem is ’t heuglik lot, het heil, dat wij ontvangen. Wat bijzonder te waardeeren is geweest in de moeilijke jaren, die achter ons liggen, dat is de saamhoorigheid, die wij, als Nederlan ders, over ’t algemeen met elkaar gevoelden. Wij wilden samen maar één ding den over weldiger den voet dwars zetten, niet bui gen, ons eigen stempel bewaren, niet „ge lijkgeschakeld” worden, „Nederlander” blij ven. En als één ding noodig is voor de ko mende tijden, dan is ’t wel, dat dit saam- hoorigheidsbesef niet verloren ga. Wij zul len elkander niet kunnen missende arbeid van hoofd en hand zal moeten samengaan; voorlichting zal moeten worden gegeven op alle gebied; op zedelijk, religieus, paedogo- De Voedselvoorziening in de naaste toekomst Uit een publicatie van den waarnemenden Provincialen Voedselcommissaris en van het Hoofd van het Bedrijfsschap Zuivel, afdee ling Friesland nemen wij het volgende over Bezien wij den toestand met betrekking tot de voedselvoorziening, dan mag niet verheeld worden, dat deze verre van gunstig is. Zou er alleen voor de Friesche bevolking gezorgd moeten worden, dan hadden wij zeker van bepaalde artikelen zuivelproducten, vleesch, aardappelen een groot overschot, maar daartegenover van andere granen en suiker een groot tekort. Wij hebben echter niet uitsluitend voor de Friesche bevolking te zorgen, maar wij moe ten ons deel bijdragen voor de voedselvoor ziening van het GEHEELE Nederlandsche volk. Dat is thans temeer onze plicht nu een groot deel van ons volk in hongersnood ver keert, zoo spoedig mogelijk geholpen dient te worden. In sommige thans bevrijde gebieden Twente en Achterhoek is reeds groot gebrek aan voedsel en wanneer ook straks de Weste lijke provinciën bevrijd zullen zijn, is daar de behoefte aan voedsel reusachtig groot. Voorshands zullen wij op grooten aanvoer vanuit het buitenland nog niet kunnen reke nen, al zal natuurlijk van die zijde zeker gedaan worden wat mogelijk is. De eenigste juiste manier om schikbare hoeveelheid voedsel groot mogelijk te maken en de deeling billijk te doen zijn, is De consumenten zullen overtuigd moeten zijn, dat voor hen gedaan wordt wat mogelijk is en zij zullen tevreden moeten zijn met wat hun langs den weg der distributie wordt verschaft. Van de ambtenaren, die bij de voedselvoor ziening werkzaam zijn, moet geëischt worden, dat zij nauwgezet en actief hun plicht ver vullen en zorgen, dat de van overheidswege gestelde voorschriften worden nageleefd. Dit geldt speciaal voor controleerende ambtena ren, w.o. ook de politie. Tenslotte rust op degenen, die bij het ver voerwezen betrokken zijn, de plicht om alles te doen wat in hun vermogen is om een snelle en ordelijke verplaatsing der goederen te verzekeren. Het zij herhaald, dat alleen op de boven omschreven wijze de voedselvoorziening van ons volk zoo goed mogelijk geregeld kan worden. Daarom werke een ieder die zich voor het welzijn van ons volk verantwoor delijk gevoelt met volle kracht mee, ieder op zijn eigen terrein. De heer ir. A. PMinderhoud heeft de waarneming van de functie van Voedselcommissaris beëindigd ir. W- Oosterbaan heeft zijn oude plaats weer ingenomen. De heer Minderhoud wordt Prov. voedselcomm. in Groningen. De Nederlandsche regeering zal geen on derscheid maken ook niet in de toe komst tusschen de door haar uitgegeven nieuwe muntbiljetten en de vóór of tijdens de vijandelijke bezetting uitgegeven bank biljetten en zilverbons. Evenmin zal de regeering te eeniger tijd onderscheid maken tusschen groote en kleine coupures. De bankbiljetten van f1000.en f500.-— blijven voorloopig ongeldig. U helpt de regeering wanneer U niet meer geld bij U draagt, in huis of in de kas van uw zaak houdt dan noodig is voor uw persoonlijke, huishoudelijke of zakèlijke uitgaven en wanneer U het overige op de spaarbank stort, zooals U dit ook vroeger deed. Bij Koninklijk besluit van 12 April is een regeling getroffen voor het opnieuw samen stellen van tijdelijke gemeenteraden, welke gisch, sociologisch, economisch en staatkun dig terrein. Wij moeten aan den opbouw Maar laat 'n ieder dan bij zichzelf beginnen. Als Christen-volk kennen wij toch wel de gegeven normen, waarnaar persoonlijk leven, gezins- en gemeenschapsleven moeten worden ingericht, ’n Elk werke bij den voortduur aan eigen zel/^-ontwikkeling, zel/’-verdieping, zel[- verrijking. Dan zullen wij ook bereid en ge schikt wezen om met anderen saam te wer ken aan den bloei en het welzijn van de gemeenschap. Bereid en geschikt wezen om gaven en krachten te geven aan den weder opbouw van ons zoo zwaar geteisterd vader land, aan een betere ordening van onze nationale krachten. Natuurlijk blijft nog altijd de verschillende kijk, dien wij op menschen, op toestanden, op hervormingen hebben. Maar de tijd moge aanbreken dat wij allen gaan staan méér naar wat ons bindt dan naar wat ons scheidt. Wij hebben ons als Nederlanders één ge voeld in de voorbije jaren, dat blijve óók, nu „Nederland” na zijn knechting herrijzen moet. Dit sta ons allen steeds voor den geest met elkaar het beste zoeken voor Volk en Vaderland dan zoeken wij tevens het beste ook voor de wereld. Wij gaan als „Nederlanders” in velerlei op zicht uiteen, maar er is één plaats, waar wij elkaar altijd weer vinden, reeds eeuwen lang en dat is om den troon van Oranje. Ik denk aan onzen Nicolaas Beets, den dichter, die zoo dikwijls het speeltuig opnam om Neder land en Oranje, bij hem één, te bezingen. Ik moge besluiten met een paar coupletten van zijn „Blijf één” Voetbal. Woensdagavond vond de returnwedstrijd plaats tusschen CAB en het Engelsche team. Het was een faire en zeer aantrekkelijke wedstrijd, waaruit thans door de Engelschen de toon werd aangegeven. Langen tijd hield CAB prachtig stand, doch het laatste half uur kon CAB het tempo niet meer bijhou den en gaven de Tommies over alle linies de toon aan. Ondanks prima keepwerk van v. d. Zee, moest CAB in tegenstelling met de vorige keer, thans met 40 het loodje leggen. Een verdiende overwinning voor de Engel schen. Ongeveer 1500 bezoekers waren bij deze mooie wedstrijd aanwezig. Door den waarnemend burgemeester is bij besluit van 16 April j.l. aangewezen tot waarnemend secretaris de heer D. Driebergen, commies ter secretarie, alhier. Door den waarnemend burgemeester is aan de hoofden van scholen verzocht hem een lijst te willen verstrekken van leerlingen die uit kwaadwilligheid verzuimen de lessen op school bij te Het ligt in zijn door de politie te laten ophalen school te brengen. De waarnemend burgemeester van Bols ward maakt bekend dat bij de Informatie dienst van het Ned. Roode Kruis te Harlin gen lijsten aanwezig zijn van de slachtoffers te Hengelo op 6 en 7 October j.l. en van Venlo vanaf 15 Augustus t.m. 13 Maart j.l. Inlichtingen kunnen schriftelijk worden aan gevraagd bij genoemd bureau. Maandagochtend ongeveer kwart voor twaalf veroorzaakte een hevige ontploffing in de buurt van het Arbeidsbureau een geweldige consternatie. Het bleek dat hiervan vijf kin deren het slachtoffer waren geworden. Hoe dit ongeval zich precies heeft voorgedaan is nog niet geheel duidelijk, maar zeker is in ieder geval, dat eenige kinderen met een gevonden handgranaat hebben gespeeld, zelfs met lucifers erbij. Het gevolg is zeer ernstig en diep betreurenswaardig. Moge dit on geval nog weer een ernstige waarschuwing zijn voor kinderen en volwassenen toch de grootste voorzichtigheid te betrachten met allerlei oorlogstuig. Het kan niet anders of hier en daar zweeft nog wel wat van dat goedje rond. 80 km langs een Slowakije in. Zij voltooiden de verovering van Linz en Pilzen, het groote bewapenings- centrum. Russische troepen veroverden Sandau de Elbe. melde c I ;anselarij y heeft hij I >emd. In Is hoofd- het Rus. •odzaakt izoort te hten he: inderen, n Göb- /olgens houdschool, Rehobothschool, dir. zang- vereen. „Gemengd Koor”. Op Vrijdagen zal er weer een autobus naar Leeuwarden rijden, twee maal visa-versa. Uiteraard kan er voor loopig maar een beperkt aantal reizi gers vervoerd worden.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1945 | | pagina 1