De oorioojewort ie Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgeverij Fa. A. J. OSINGA - Bolsward. 39e Jaargang. Vrijdag 18 Mei 1945 1 i 1945 No. 5. uren. de be- f de N.S.B. rresteerd. t te San irrespon- nder van ’rankrijk, i Luxem- dat zulk zou zijn STADSNIEUWS UIT DEN OMTREK Mede-gevoel. GEMEENTE BOLSWARD. INSCHRIJVING ÉVACUÉS. Mededelingen Distributiedienst Bolsward. Distributiedienst Wonseradeel. WOLKOM, FREDE! DE JONG’s NIEUWSBLAD 7 nelk, wel met het water aan de Zwem- Ik est alen op aar- van ud. im en i 9 weer ;ende et de Zelfverzorger voor Brood SIBE SIPKE DE JONG Dsn. Tsjerkwert 48, 8-V-1945. bben ivak, men, n de in. door /erd. 2 en mcl- ost- •ost- Ip- >d. e n IVB 400 413 405, 409 B 454, 414 schepen veg naar rof. Ger- ht groote t voor de eellng jen de lechts n ver- apier- den door ee vaste ikt. resp. Duitsers :n groot bij onze iet „best toen .uit terugge- commis- lans aan bben, In zal dit, ir, zeker roor: met iland van rd en en de zijn. jrd- ord- ters- be- len. mde >du gen de in nes in no. lg dj O 5- g Vleesch Melk MEENEMEN: Prof. Ir. heer W, vorming n herstel elte van I achter- jezag in belang teer op merking ans weer provin- iel) t nd- soen- zijn :i a.s. i toe ken nen), roor- or de ird, nd. de gealli- 30 Fran- t Neder- en 5000 Ier repa ir onge- i. Juni naar >pt ie ri omtrent Kultuur- :gd, dat Militair men, die 1 aange- >penbaar i kunnen loor het iir Com- doch uit- loor den e Zuive- :n zetelt, van een imerking daartoe van zijn commis- ook niet aan de be- dankbaar nuin alles is men weer vrij voor de oorlog ie krijgs helden in :sen op- af zijn de ininklijke an 25-40 evonden. randy in en door sbisschop leid heeft top hulde optreden thing. trsiteit is Prof. mr. De vorige keer schreven we over de facto ren bij het Duitsche volk, die gunstig waren voor het winnen van de vredede knauw, die het militaire prestige heeft gekregen door de door het heele volk aanschouwde mili taire nederlaag, die de vorming van een nieuwe dolkstoot-legende vrijwel onmogelijk maakt én het geschokt vertrouwen in de Nazi-leiders, die door de misdadige voort- wanhoopsstemming kan slechts op één wijze belangstelling. Opgeluisterd door voorkomen wordendoor politieke en eco- muziekkorpsen. stuur Ver. v. Nederl. Gemeenten, Huis houdschool, Rehobothschool, dir. zang- vereen. „Gemengd Koor”. Op Vrijdagen zal er weer een autobus naar Leeuwarden rijden, twee maal visa-versa. Uiteraard kan er voor- loopig maar een beperkt aantal reizi gers vervoerd worden. zetting van de oorlog hun ware aard al te zijn) onverbloemd hebben geopenbaard. Nee, er is voorloopig weinig kans, dat militairisme en nazisme het duitsche volk weer onder hun beslag krijgen. Maar, dat neemt niet weg, dat het woordje voorloopig de volle nadruk hebben moet. Heelemaal uitgesloten mag men zulks nimmer achten, allerminst bij het duitsche volk. Het komt erop aan niet meer de omstandigheden te doen ontstaan, die in de ziel van het duitsche volk een wanhoopsstemming wakker roepen, waarin het zich weer in de handen van militairisten en nazispeculanten zou kunnen werpen. Men vergete niet, dat de duitsche volkspsyche diepin bedorven is door een jarenlange mili- tairistische vergiftiging, die door de nazis tot in de uiterste consequenties is doorgevoerd. Het zal oppassen blijven met dit volk; het denkt en voelt niet democratisch, het is po litiek nog steeds niet mondig, het denkt en voelt niet humanistisch, al had het steeds be langrijke woordvoerders eener waarachtige humaniteit. Grondige herscholing van het duitsche volk, vooral van de duitsche jeugd, die door de nazipropagandaleugen in hart en nieren bedorven is, is hier dringend nood zakelijk. De groote vraag is slechts, of er in Duitschland zelf nog een voldoende kader van democratisch en humanistisch voelende men heid te geven zich economisch te herstellen van de zware slagen van de oorlog zonder dat het die herwonnen levensmogelijkheid, die herstelde volkskracht, dat heroverde eco nomische en industrieele potentieel weer op nieuw kan aanwenden tot nieuwe oorlogs voorbereiding. Scherpe controle door effec tieve bezetting zal hier niet gemist kunnen worden tot het duitsche volk als geheel dui delijke blijken gegeven hebben zal, dat het dat militairisme en die nazi-ideologie inderdaad Wegens Pinksteren zal ons blad op Dinsdag 22 Mei NIET VERSCHIJNEN. aan hen die vielen of nog lijden Ik acht 't een fouteen al te vaak gevoellooze geestes gesteldheid, wanneer men nu de sobere feestviering niet als ideaal stelt. Dat is ook mijn houding t.a.v. het dansen. Een enkele dansavond, ik heb er geen bezwaar tegen, maar ik wil noch kan toestaan dat er maar raak gedanst wordt. Medegevoel eis ik voor de eenzaam, droevige achterblijvenden van gesneuvelden, verongelukten, verdwaalden in het chaotische Duitsland, verhongerenden in het arme Holland. De wnd. Burgemeester S. VAN TUINEN voor mij nog belang- ze bewijzen mij hoe waarvoor zeer veel de beide Vanaf 22 Mei zal de tram weer rijden van Bolsward Groningen, alleen voor de voed de bezetting selvoorziening. Temperatuur van °P j school Bolsward, 17 graden. WITMARSUM, 8 Mei. Parade der En- gelsche troepen. Burgemeester houdt vanaf bordes gemeentehuis een toespraak in het Engelsch. vers en journalisten, die hier leiding kunnen geven, die noodig is. Want de gemiddelde duitscher is te zelfgenoegzaam en te eigen gereid om van vreemdelingen leiding te aan vaarden. Hier ligt een zwaar probleem. Wat kunnen de anderen, speciaal de Ge allieerden dan wel doen om de vrede te winnen? De moeilijke vraag, waar zij voor staan lijkt mij deze: het duitsche volk het bestaan mogelijk te maken, het de gelegen- zich zeker kunnen voelen Eedenkaatsen. WOMMELS, 24 Mei. De kaatsver. „Wommels” hield een geanimeerde le denwedstrijd met 14 deelnemende par turen. Na vinnige strijd was de uit slag aldus le pr. P. Tippersma, B. Baukema en S. Wijnia. 2e pr. J. Twerda, G. Boot- *-L* VSJUXVXV."' C.JU leven tijdelijk stil komt te en voor groot is regel tot iroot ge- vermaaks- staan. De Provinciale Militaire Commissaris en zijn Afdeeling Cultureele Zaken stelt alles in het werk om te trachten dezen tijd van stilstand zoo kort mogelijk te maken. Zoodra het resultaat van deze pogingen bakend is, zal dit gepubliceerd worden. hebben met de luchtmacht en artillerie een bombardement op Damascus uit gevoerd. Het aantal dooden in Da mascus schijnt reeds zeer groot te zijn. De Engelsche en Amerikaansche ge zanten doen pogingen om de vijande lijkheden zoo spoedig mogelijk te doen staken. Een domper op de feestvreugde te zetten, begeer ik niet. Wij zijn vrij en nooit kan onze vreugde daarover groot genoeg zijn in zekeren zin. Doch, vreemd en vreemd, wij hebben niet genoeg vrijding zelf en aan een blij en hart. Wij willen de blijdschap uiten in spe len, dansen ende singen. Daarover een enkel woord. Er zijn burgers en burgeressen van onze stad die een beetje ontevreden zijnBolsward kan niet (meer?) feestvieren; it is in deade boeler gebeurt niets, enz. U kent de klach ten over onze laatste feestviering. Wees hiermee voorzichtig. Allereerst dient u op te merken de diepe wijsheid van een zegs wijze van Gysb. Japiks ho fet soppet oare- mans pètiele Maar iets anders is rijker met die klachten „wif”, hoe uit ’t evenwicht geslagen we zijn. Hoe een kleine gevoeligheid direct ontevre denheid wekt. En dat is gevaarlijk. Neem het punt dansen. Spoedig na vrijding heb ik een dansverbod uitgevaar digd. Ik vond 't geen tijd voor dansen, want Holland was het land van honger en ellende en dan nog de oorlog! Goed, Hol- nu ook vrij, Duitschland vernietigd; uogsi vflniTTJ cii muet wnt- g ten goede komen aan de groote hoef ten van ons Nederlandsche volk. Het Militaire Gezag heeft een open oog voor Uw sociale belangen. De arbeids- «n loonsvoorwaarden in den landbouw 'len in onderling overleg op korten rijn onder het oog worden genomen. land is gelukkig. Betekent dat en men kan leven zoals t ging ’t Is mijn vaste overtuiging van niet, want het nabije verleden, waaruit het heden van vrijheid is geboren, ligt nog zo dicht achter en bij ons. Moeders en vaders heb ben ook in onze stad en omgeving een zoon verloren, vaders zijn nog in balling. Mannen vechten en varen nog voor ons in Indië tegen JapanHolland lijdt nog aan honger ziekten het is waarachtig nog lang niet overal pais en vree. Is het dan een bewijs van medegevoel als U maar raak feestviert zonder gedachten de menschen de echt Nederlandsche liederen te laten zingen, mislukte echter. Verder werd de avond met spelletjes gevuld. Afd. Evacuatie. De uitbetaling van de evacuatievergoedingen zal plaats hebben als volgt Letters A. t.m. G. Dinsdagmorgen 22 Mei a.s. tus- schen 9 en 12 uur. Letters H. t.m. K. Dinsdagmiddag 22 Mei a.s. tus- schen 2 en 4.30 uur. Letters L. t.m. P. Woensdagmorgen 23 Mei a s. tusschen 9 en 12 uur. Letters R. t.m. Z. Woensdagmiddag 23 Mei tusschen 2 en 4.30 uur. Het betreft uitkeering over het tijdvak van 6 t.m. 20 Mei 1945. De uitbetaling zal uitsluitend plaats vinden op bovenvermelde tijdstippen en op naam letter van de geëvacueerden. De Burgemeester van Bolsward, S. VAN TUINEN, Wrnd. Ik verklaar dat door CHRISTIEN VAN DIJK, Groot Kerkhof 4, Bolsward ten onrechte aan de autori teiten de namen zijn genoemd van Mej. J. BESWERDA, v. Munnickhuizenstr. 12 Mej. H. DE JONG, Hid Heroplantsoen 4 Mej. B. C. M LUNTER, Snéekerstraat 36 Mej. A. PRINS, Appelmarkt 14 Gez. ZIJLSTRA, Gr. Dijlakker 37 stel het op hoge prijs, dat bovenstaande verklaring wordt beschouwd als een volkomen rehabilitatie. De wn. Burgemeester van Bolsward, S. VAN TUINEN Bureau roerende goederen Vijanden en Landverraders. Het „Bureau voor roerende goederen van vijanden en landverraders,” dat in opdracht van het mili tair gezag voor de gemeente Wonseradeel is inge steld, is samengesteld alsvolgt: Leider: P. Adema, administrateur van gemeente werken (bureau aan het gemeentehuis). Leden: 1. G. Reijns, havenmeester te Makkum 2. O. Reitsma, distributie-ambtenaar te Lollum. Het is de bedoeling, dat de in beslag te nemen goederen in de eerste plaats zullen worden be stemd tot uitlening (in bruikleen of verhuren) aan oorlogsslachtoffers in eigen gemeente. Zij, die op grond van het vorenstaande voor der gelijke goederen in aanmerking wensen te komen, kunnen zich na nog nader tè bepalen datum met den leider van het bureau of met een der boven genoemde leden verstaan. Witmarsum, 16 Mei 1945. De wnd. burgemeester van Wonseradeel, J. DIJKSTRA. De door de gemeente WONSERADEEL aangekon- digde inschrijving van evacué’s (mannelijke pers, van 16—50 jaar en ongeh. vrouwen) bij het AR BEIDSBUREAU zal thans geschieden op onder staande plaatsen en tijden: Voor de dorpen Witmarsum, Wons, Pingjum en Zurich te Witmarsum, Gemeentehuis op Dinsdag 22 Mei van 9—12 uur; Voor de dorpen Makkum, Idsegahuizum, Piaam, Kornwerd en Engwier te Makkum, Lokaal Geref. Kerk, op Dinsdag 22 Mei van 15 tot 18 uur: Voor de dorpen Gaast en Ferwoude te Gaast, Consistorie Herv. kerk op Woensdag 23 Mei van 9 tot 10 uur; Voor de dorpen Parrega, Hieslum en Dedgum te Parrega, Consistorie Herv. kerk, op Woensdag 23 Mei van 11 tot 12 uur; Voor de dorpen Allingawier, Exmorra, Tjerkwerd, en Greonterp te Bolsward. Arbeidsbureau, Polstr. 17, op Woensdag 23 Mei van 14 tot 16 uur; Voor de dorpen Schettens, Longerhouw en Schraard te Viersprong (v. d. Berg) op Woensdag 23 Mei van 16 tot 17 uur Voor de dorpen Arum, Lollum en Kimswerd te Arum, Consistorie Herv. kerk, op Donderdag 24 Mei van 9 tot 11 uur; Voor de dorpen Burgwerd, Hartwerd en Hichtum te Burgwerd, Consistorie Herv. Kerk op Donder dag 24 Mei van 11 tot 12 uur. P.S. Er wordt slechts eenmaal zitting gehouden en men ontvangt een inschrijvingskaart voor den duur van 2 maanden. Het voor de Rijks Radio Centrale te Bolsward be kend gemaakte bericht over „Zeep voor kinderen” is komen te vervallen. Hiervoor komt het volgende in de plaats. Bon 417 is geldig verklaard voor 50 gram Engel sche Huishoudzeep en kan door het publiek t.m. 26 Mei bij de winkeliers worden ingeleverd als voorinleveringsbon. Omtrent inlevering door de winkeliers bij de Distributiedienst volgt nader bericht. BOLSWARD, 17-5-45. Maandag 21 Mei (Pinkstermaandag) is het Distri butie kantoor gesloten. LAATSTE gelegenheid tot het inleveren van bonnen van Zellverzorgers op DINSDAG 22 MEI 1945 te Arum in de Con sistorie van de Ned. Herv. kerk van 9—12 uur en van 14—16 uur Onderstaande bonnen moeten worden ingeleverd: Houders van Noodkaarten IV A A 450, A 451 400, 413 406, 409 A 454, 414 le. Nieuwe Stamkaarten. 2e. Zelfverzorgersboekje. 3e. Bonnen van de Zelfverzorgersartikelen. BONNEN AFGEKNIPT INLEVEREN!!! ATTENTIEOp 21 Mei (Pinkster-Maandag) is het Distributiekantoor gesloten. Detaillisten met code nummers 1001 t.m. 1099 benevens slagers kunnen hun bonnen inleveren op Dinsdag 22 Mei 1945. De leider van den Distributiedienst WONSERADEEL, P. SPRIK. Witmarsum, 16 Mei 1945. Wize „By 't opgean [en 'e sinne” (Frysldn sjongt, nu. 27). Wolkom, frede, yn ’e wrald Haedwinsk nou al jierren, Fjürich winske tüzenfald Tichteby, fen Herren. Heiten, memmen, jongfolk, bern Sieten nei dy üt to sjen Nou scilst einlings komme t Herte is elk forromme! De oarloch is a. rjue forflein Mei syn wrede kloeten. Einlings kaem der dochs in ein Oan dy skriklike üren: Unrjucht, moard en stellerij, Minskejacht en slavernij, Slachting en fornieling Sü.ider minsk’ne Heling. Minsken, faek al jierren lang Finzen en forsküle, Binne nou net langer bang As in Ijochtskouwe üle. Né, hja komme nou foar ’t Ijocht, Hwent hja wirde net mear socht, Fiele hja wer minsken, Sa’t hja lang al winsken. Nou komt der in oare tiid Gjin fornielderije Minsken moatte wiid en siid Hjar oan opbou wije, Meitsje hwet der stikken leit, Kans jaen oan mear minsklikheit Yn it plak fen ’t wrede. Wolkom, wolkom, Frede Heden werd al hier in de Ned. Herv. kerk een dankdienst gehouden ter gelegenheid van de overwin ning. Voorgangers waren Capt. J. A. Davies en Ds. R. H. van Apeldoorn. Na een kort voorspel van het orgel wordt gezongen Mijn schild en de betrouwen en het Engelsche VolksliedGod save the King. Na het hierop volgende votum en zang wordt door den voorganger Capt. Davies aan God dank gebracht voor zijn oproep om te strijden voor het recht, voor de een heid van volk en rijk en voor de onderstand van geloof en hoop in de donkerste dagen. Een toespraak door Capt. Davies volgde, waarna gebeden werd voor een waarachtige eeuwige vrede en voor een nieuwe wereld. Na de geloofsbelijdenis hield Ds. van Apel doorn een toespraak. Tot slot werd gezongen Ps. 100 1 en 4. De kerk was geheel bezet door Engelschen, N.B.S.ers en verdere belangstellenden. MAKKUM, 8 Mei. Optocht van de leer lingen van alle scholen. De heer P. Pruik- sma spreekt op het Telegraafplein. Massa- zang. ’s Avonds parade van militairen en N.B.S.ers. Muziek van „Apollo” en „Halle lujah”. 9 Mei. Ringsteekspel per rijwiel, waar voor zeer veel animo bestond. Uitslag: le. G. Tichelaar, 2e. O. Huisman, 3e. Jac. van der Laan. Voetbalwedstrijd Engeland-Nederland 4-3. 10 Mei. Geanimeerde kaatswedstrijd. Uit slag. 1ste prijs: S. Koornstra, F. Kuipers, D. Schalm. 2de prijs: Y. Tolsma, Joh. Adema en W. van der Veen. 3de prijs: I. Sijpersma, A. Blanksma en W. Tichelaar. „Apollo” zorgde voor muziek. KIMSWERD, 13 Mei. Met fraai weer werd heden, voor ’t eerst in dit seizoen, een z.g. potjekaatspartij gehouden. Gezien het vorige jaar was de deelname bevredigend. Het ver toonde spel was, overeenkomstig de ver wachtingen bij zoo’n eerste wedstrijd, matig. De uitslag was als volgt: 1. A. J. de Haas, W. van der Zee en H. Bruinsma. 2. Sj. Kooyenga, B. de Vos en D. Kuipers. 3. J. v. d. Zee Sr., T. Hoitinga en B. Postma. Bevrijdingsvreugde te Schraard. Op Zaterdagavond hield het muziekkorps „Excelsior” een rondgang door het dorp en concerteerde vervolgens op de vrijterp. Als intermezzo hield Ds. D. J. de Reus een korte toespraak, waarin hij uiting gaf aan de vreug de, die aller hart bezielde, maar waarin hij tevens hulde bracht aan de nagedachtenis van hen, die voor de vrijheid het offer van hun leven hadden gegeven. Tot slot van den avond werd er een groot vreugdevuur ontstoken, dat tot middernacht vele dorpe lingen uit de slaap heeft gehouden. Op Dinsdagavond 8 Mei gaf het Schraar- der korps een openluchtuitvoering in Zurich op verzoek van de N.B.S.-sectie aldaar. Ter gelegenheid van Neerlands bevrijding gaf onze plaatsgenoote mej. H. Terpstra— Wiersma een feestelijke orgelbespeling op het orgel der Herv. kerk, op den avond van Hemelvaartsdag. Ds. D. J. de Reus opende dit concert met een kort woord. Ds. J. Hoekstra, die na een jaar van bal lingschap weer teruggekeerd was naar eigen huis en haard, sloot het samenzijn met woor den van dank. De volle kerk hief vervolgens ons volkslied aan. Een collecte voor de oorlogsslacht offers leverde ruim 156 gulden op. Vrijdagavond weer muziek. Een poging om volkomen heeft losgelaten. Maar juist die jarenlange totale bezetting kan weer het ge vaar oproepen van overprikkeling van chau- vinistische en dus ook milifairistische gevoe lens en we zouden dan blijken met die on misbare bezetting in een vicieuze cirkel te zijn geraakt. Men heeft er mee te rekenen, dat over korter of langer tijd de leuze op klinken zal, dat zoo’n toestand (van bezet een groot volk onwaardig isEn dan kan men er zeker van zijn, dat er in de duitsche volksziel weer gevaarlijke, voor de vrede uiterst bedenkelijke krachten in actie gekomen zijn Hoe geraakt men uit deze vicieuze cirkel de controle vraagt bezetting en wekt verzet. M.i. is dat slechts op één ma nier magelijk. Ik zei reedshet komt er c aan te voorkomen, dat het duitsche volk weer in een wanhoopsstemming vervalt, waarin het tot alles in staat is en zich op genade of ongenade overgeeft aan de eerste de beste kwakzalver in uniform van leger of partij met een groote mond. Menschenkennis I is nu eenmaal nooit de sterkste kant van de duitschers geweest! En het opkomen van die 9 Mei. Volksspelen, muziekkorpsen. nomische ordening, nationaal en internatio-J WITMARSUM, 13 Mei. naai. De eerste eisch zal een nieuwe volken bond zijn of hoe men die nieuwe associatie van volkeren ook noeme. Maar een verbond van volken, dat werkelijk tot de schepping van een internationale rechtsorde leidt, die aan alle volken, groot en klein, ook aan het duitsche volk garandeert, dat er recht ge daan wordt en dat iedere staatsmisdadiger, die het internationale recht schendt door de heele volkerengemeenschap wordt gestraft. schen is onder geestelijken, leeraren, schrij- Deze politieke eisch ligt wel bijna uitsluitend vers en journalisten, die hier leiding kunnen op internationaal gebied (al zal ieder volk hier het offer der eigen nationale souverei- niteit moeten brengenDe andere eisch ligt zoowel op nationaal als op internationaal terrein: het is de eisch der economische or dening, der planmatige productie, waardoor de voortbrenging zich voortaan niet meer naar de winst, maar alleen naar de behoefte bevrediging richten zal. Dan, als alle volken i van hun recht, als alle volken door verdeeling van de grond stoffen zeker zijn van de vervulling van de materieele voorwaarden van hun bestaan en als door geleide economie ieder volk en bin nen ieder volk ieder individu de bestaans zekerheid kan worden gegarandeerd, eerst dan zal de vrede gewonnen zijn, doordat geen massale wanhoopsuitbarstingen die vrede meer bedreigen zullen. Geen blijvende vrede zonder politieke en sociale gerechtigheid! J. V.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1945 | | pagina 1