Er komt weer bezetting! P ööi Stadsnieuws. Mededeelingenblad vanwege het Militair Gezag, district Sneek Redactieraad: TJ. DE JONG, Ds J. VINK en J. VISSER Gedrukt I. o. v. M. O. bij de Fa. A. J. OSINGA - Bolsward 1e Jaargang No. 4 Vrijdag 22 Juni 1945 !•- DEI IM Offic. Mededeeling. 1945 iren. 181 n*- lur 22 at» nie :!»- iken Fen de Martiny-toer. >gst J Buitenlandse Uit den Omtrek. Predikbeurten. i Overzicht. ■ak W. a flea it- I Eenige vragen werden na de pauze n 4 1 1 MR ta om Will •t De Militaire Commissaris voor het District Sneek, maakt bekend, dat door hem zijn ingesteld de navolgende com missies voor zuivering van het P.T.T.- personeel, t.w. voor het rayon Sneek: Ds. Boerlage, Rauwerd, voorzitter. Mej. E. P. Edzes, Joure Zijl B 26a. W. Spans te Oppenhuizen 134e. J. de Groot te Sneek Joh. W. Frisostraat 2 Dr. F. Jansonius te Sneek, Jachth.str. acht :Iing tin □en and -rit en er». daal leien of epót, dge- )UW, tgie- it in tlcu- eten u of het lort, raag lient I te ur- emd edig 3 en ires van sten :ren iren lad- Dit de ns- raal •11e, op I ider- unr l»‘ id. >f ii i< I. :1 de >u- 11- it» en ea ;ek 784 0« et d. fl- A eeni >od- uu? ring n. iet in de in- G, v. t. •n rt n. It stêdsbyld fen Boalsert krige stal en foarm troch toer en tsjerke, binammen troch de Sint Martenstoer. Syn machtich silhouet dominearret oer huzen en strjitten, syn seaitek glÊnzget yn de simmersinne hwer earne men de stêd Boalsert ek fen büten oanskóget. Stiet men op dy toer, den leit hiel Frys- l&n for yen iepen, it aide skiere lén, jawis, mar ek it lên, hwet üs, Friezen sa djör is, hwer’t wy heech mei rinne, hwet wy foarüt en omheech ha wolle, om it üs heitelSn is. Us tawijing scil earst gean nei eigen hüshÊlding en famylje, sünder mis, mar den komt stêd en gea, eigen lên en eigen folk. Hja hawwe rjucht en reden fen üs to freegjen, det wy dêr hert for hawwe. Gjin karakterleas materialisme, det allinnich freget nei deihier en winst, mei üs dy natuerlike en kristelike ta wijing for eigen minsken en eigen Iftn ófnimme. Wy wolle se hoedzje en foart- sterkje. Wy wolle bilangstelling op- roppe for de dingen fen Fryslén, de idiöle en de materiële. De minske lib- bet net allinnich fen brea, mar de frage nei in goed stik brea is for Fryslin tige wichtich en yn it ramt fen de nasjonale opbou mei Fryslén net wirk- leas bliuwe en wachtsje mar Óf, hwet de hege hearen üs sizze scille. Né, det is de goede wei net. Fen Anderen op moat de gong der ynkommede oan- trün nei better en moaijer, nei gever en blijer folksbistean, moat men net forwachtsje fen wetten en regear. „De boer moat seis de leije ha” en de boar- ger ek. Steande by it earme, forhü- döke Fryslén fen 1945 ha wy üs foar- nommen mei to arbeidzjen oan de ta- komst fen lén en folk. En yn dizze rubryk scille de dingen fen Fryslén klinke en werklank jaen. Wy hoopje op in fruchtber kontakt twisken lêzers en redaksje. onze dorpsgenoot J. van der Meer, (kapperij) De driekleur wapperde van de toren en vele huizen. TZUM, Juni. Alhier is weer opgericht een afdeeling van de N. C. L. B. Tot bestuursleden werden benoemd A. Mie- dema, Voorz J. Molenmaker, penn.; P. Tiemersma, secr. en F. Wassenaar, adjunct. Benoemd als Directeur van ons Chr Muziekkorps „Prijst den Heer” alhier, de heer J. Baarda van Menal- dum. 1JTENS. Na een bange tijd in Duitsche BLAUWHUIS. Dezer dagen keerde na gevangenschap te hebben doorgebracht een verblijf van ruim dertien weken is onze dorpsgenoot de heer A. v. Beem uit een Duitsch kamp terug, weer behouden in zijn woonplaats teruggekeerd, ook de heer R. Sjouke- ma is weer goed en wel uit Duitsch- land teruggekomen. 3 den L_ edt tnst fl«- iga. Tie- geen dienst en Nam. 2.30 uur Reus (Doop). Vm. 10.30 uur de heer Klooster man van Schiedam en Nam. 3 uur Ds. Gordeau van Wolsum. Tzum. Vm. 10.30 uur Ds. Nieber (voorb. H. A.) en ’s av, 8 uur dezelfde. Wlnsum. Vm. 10 uur Ds. Postma (Fr. preek). Witmarsum. Ev. Nam. 1.30 uur Ds. Hane- maaijer van Midlum. Wolsum. Vm. 10 uur Ds. H. Gordeau en Nam. 2.30 uur de hr. K. Twljnstra van Sneek. Workum. Vm. 8.30 en 10 uur Ds. J. Loosen Nam. 5 uur Ds. Molenaar van Idsega- buizum. Heidenschap. Nam. 2.30 uur Ds. J. Loos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Bolsward. Vm. 9.45 uur Ds. E. H Boer. Nadat hij in Londen en Parijs was gefêteerd, kwam generaal Eisenhou- wer deze week weer in zijn vaderland terug en werd te Washington met speciale eerbewijzen door het Ame- rikaansche Congres ontvangen. Be scheidenheid zou een van Ike Eisen- houwer’s groote deugden zijn, er. te Londen heeft hij er zelf op gewezen, dat deze deugd speciaal past voor een generaal, wiens roem immers ge kocht wordt met het bloed van zijn soldaten. President Truman wilde trou wens in bescheidenheid niet voor hem onderdoen en had ’t plan opzettelijk die dag van aankomst afwezig te zijn, zoodat het geheel dè feestdag van Eisenhouwer kon worden en de pre sident niet een gedeelte van de aan dacht voor zich behoefde op te eischen. Te Parijs had generaal Eisen houwer gesproken over de vrede als hoogste goed, die moest berusten op de vredeswil van de volkeren en niet mochten afhangen van het geïntrigueer van de diplomaten. Zie hoe ons leger is een leger van bur gers voor wie de oorlog een noodzake lijk kwaad beteekent en hoe bij ons de beste tradities van bescheidenheid en democratie, de tradities van George Washington en Abraham Lincoln zijn blijven voortleven, schreef de Ame- rikaansche pers naar aanleiding van bovengenoemde feiten. Vergelijk hier mee eens de Duitsche vereering van de oorlog. Maar hoe dan ook, Amerika is nu al voor de tweede keer in een wereld oorlog verwikkeld, die haar momenteel reeds op meer dan een millioen man aan dooden en gekwetsten is komen te staan en men kan er zeker van zijn dit „burgerlijk” volk, zonder erfelijke soldatenkaste, zal zijn uiterste best doen om een herhaling van de oorlogsgru wel te vermijden. De manier waarop Amerika dit doel zal pogen te bereiken is tweeledig. In de eerste plaats een duidelijk stre ven naar internationale toenadering. Niet de oude isolationistische politiek terug, niet de groote blunder van 1920 herhalen, toen het Amerikaansche volk zich afzijdig hield van de Volkenbond door den spreker beantwoord. Dinsdag 19 Juni j.l. sprak Ds. J. Vink in het Convent voor de Ver. v. Democratische Socialisten (de nieuwe naam van de oude S.D.A.P.) over „Socialisme nü.” De opkomst was niet groot. De spreker behandelde drie vragen waarom socialisme nüwelk socialisme is hier bedoeld en hoe moet de weg tot zijn verwerkelijking zijn. WITMARSUM. 19 Juni. Alhier heeft zich een commissie gevormd met het As de bisetting mei ütrêstende en troch- geande soldaten net wer roet yn it iten smyt, sell Ü.o. de Rykssuvelskoalle mei Septimber wer bigjinne. Dit wichtich ynstitüt hat In bilangrike wiziging brocht yn syn programma, hwer’t wy de oandacht op festigje wolle. Sa’t men wyt, wier de gong fen saken sa: earst twa jier praktyk op in Suvelfa- bryk en den twa jier Suvelskoalle. Om In plak op de skoalle to krijen moast men praktysk de 5-jierrige H.B.S.troch- makke ha. Yn elts gefal sa’n Ontwik keling likernöch. Nou hat it bliken dien, det it om- heechbringen fen de talittingseasken for it piattelfin syn greate biswieren hie. De boere- en doarpsjonges dy’t üteraerd tlge geskikt wieme for fa- bryksdirekteur, om’t hja de mentaliteit fen de boerebifolking goed oanfielden, misten gaueris de foaroplieding fen de H.B S. Dêr kamen de léste jierren al langer ho mear stêdsmannen ünder de studinten, dy’t net it goede soarte wieme for hjar lettere taek. Dêrom is der in wiziging oanbrocht, oy’t nei üs bitinken in greate forbet- tering is. De skoalle bigjint mei de eask fen ien jier praktyk en Mulo B, mei goede eksamensifers. Den twa jier Suvelskoalle en den it twadde praktyk- jier, hwernei noch ien jier Suvelskoalle. Talitting ta de twadde klas kin folgje as men in Diploma 5-jierrige H.B.S. Öfd. B. hat en in jier praktyk. Hjirtroch scille der wer mear doarps jonges op de Suvelskoalle komme kinne en as hjar formogens goed binne, ek folslein ta hjar doel. It spjalten fen de praktykjieren liket üs ek in forbette- ring. By de oplieding fen stjürman en kaptein hat men soartgelikense ünder- fining opdien. Wy hoopje, det üs Suvel skoalle mei dit nije program Septim ber in goede start meitsje scil. Ek de Legere LSnbouskoalle oan de Gasthüssingel scil mei Septimber wer ütein sette. Talittingseasken binneit goed trochrinnen fen de legere skoalle. De Rykslênbouskoalle to Snits bigjint dit jier ek mei 1 Septimber ef derom- trint. In pear jier Ulo-önderwiis, in Legere Lênbouskoalle ef oar flnder- rjucht is dêrfoar de foreaske foarop lieding. Alhowol de boeren mei it wirk yn in tige noedlike situaesje sitte, wolle hja de takomst fen ’e bem tige foar eagen hélde. En yn it program fen de nije lénbou-organisaesjemannen steane al fen det soarte festigingseasken. Sa fier is it foart yet net, mar as Douwe ef Ynte, nei forrin fen in jier ef tsjien, oan in pleats tabinne, scoe it my tige nij dwaen as it net sa wier. En derom sjoch.’it wisse for it Onwisse, sei de boer en hy boun in dead baerch de bek ticht Er komt weer bezetting! Een groot aantal geallieerde soldaten, men zegt Canadeezen en men noemt een getal van negenhonderd tot duizend zullen hier voor een week of zes worden gesta tioneerd. Het schijnt de bedoeling ie zijn, dat zij hier komen uitrusten, ver- poozing zoeken van hun dienstwerk elders, vermoedelijk in Duitschland. Ons land schijnt tot ontspannings centrum te zijn aangewezen door de Geallieerde legerleiding. Straks zullen dus de straten weer wemelen van geuniformde jonge man nen; het zal het stadsbeeld weer een eigenaardig karakter geven. Het spreekt van zelf, dat zij ons hartelijk welkom zullen zijn. Wij mogen en willen niet vergeten, dat wij hun groote dank ver schuldigd zijn voor al wat zij gedaan hebben voor de bevrijding van ons land en van heel Europa van de Nazi- terreurl Wij moeten hen daarom har telijk ontvangen en het hun in de tijd van hun verblijf hier zoo aangenaam en zoo gezellig mogelijk maken. Im mers, zij ontberen veel, zijn al jaren ver van huis en dét om Europa zijn vrijheid te hergeven. Wij kunnen hun niet dankbaar genoeg zijn daarvoor en het moge uit heel onze houding blij ken. Toch meenen wij goed te doen op één ding met nadruk te wijzen. Die bezetting brengt ook haar bezwaren en gevaren mee, speciaal voor onze vrou wen en meisjes. Daar hangt nu een maal om de soldaat een eigenaardig romantisch waasde uniform lokt, het vreemde van volksaard en taal trekt aan en daar is de attractie van de oorlogssfeer, waarin zij jaren lang ge leefd hebben. Reden tot dwepen en vereeren genoeg! En juist dat is zoo gevaarlijk! En het sentiment gaat zijn woordje meespreken, het medelijden met die eenzame jongens, zoo ver van huisl En van hun kant: deze jonge mannen zoeken gezelligheid, intimiteit, genegenheid, warmte en nemen gaarne, wat hun geboden wordt. En juist hier hebben wij toe te zien, wét wij bie den, bieden kunnen, bieden mogen. Er is indertijd, en nog, veel te doen Arbeidsbureau. Met ingang van 15 Juni is benoemd tot Arbeidsbemiddelaar in algemeenen dienst aan het Gewestelijk Arbeidsbu reau te Leeuwaïden de heer yE. Rui ter, wnd. directeur van het bijkantoor te Bolsward. Als wnd. Directeur van het bijkantoor Bolsward is benoemd de heer Mitten- dorf, Chef van de afdeeling bouwvak ken van het G. A. B. te Leeuwarden. De Nederlandsche Volksbeweging. Onder leiding van den heer B. J. Zantman had op Vrijdagavond 15 Juni een vergadering plaats van de Neder landsche Volksbeweging. Als sprekers traden op de heeren E. de Haan waarii. Burg, te Heerenveen met het onderwerp «Geen antithese poli tiek”, G. Groothof, Leeuwarden „De houding van de Roomsch-Katholieken tegenover de Nederlandsche Volksbe weging” en Ds. J. J. Kalma, Warga „De Doelstelling van de Nederland sche Volksbeweging.” De heer D. A. Tamminga declameerde tweemaal eenige gedichten, terwijl de heer Harry Visser muzikale medewer king verleende. De Doelezaal was flink gevuld. Politie. Benoemd tot hulppolitie in de ge meente BolswardM. F. Foekema, Bolsward Joh. Karremans, Zevenberg- schehoek; J. J. F. Koonincks, Delft; K. v. d. Pol, Achlum; Br. Sipma, Fra- neker; Joh. B. v. d. Zee, Bolsward. Zwemmen. Zaterdagmiddag 23 Juni zal begonnen worden met de training voor de 3 K.M. wedstrijd. Alleen leden van de Zwem school van 15 jaar en ouder komen hiervoor in aanmerking. „De Vrienden der Waarheid” ver gaderden Donderdagavond 14 Juni in de Doele. Na een inleiding van den heer Mole naar, sprak tot de aanwezigen de heer G. Roorda over de politiek en het economisch systeem van de Sovjet Republieken. geweest over de zgn. Moffenmeiden. En terecht! Al moet men hier onder scheid maken. Walgelijk was de ka rakterloosheid van hen, die reeds de eerste avond van de bezetting met een Duitscher in de arm liepen, gemakke lijk van partner wisselden en van de een naar de ander dwaalden en die zulks bleven doen, ook toen de duit sche misdaden aan ons volk zich ver menigvuldigden 1 Maar er waren ook anderen (en dat wordt wel eens te veel vergeten), die huns ondanks een groote, diepe zuivere genegenheid op vatten voor een lid van de bezettende macht. Liefde vraagt immers niet naar nationaliteit noch naar overtuiging 1 Zij zullen, indien zij karakter hadden, hun zware innerlijke tweestrijd gehad hebben tusschen hun liefde voor een mensch uit een vijandig land en hun solidariteit met hun onderdrukte, mis handelde landgenooten. Zij verdienen, wat hun houding geweest moge zijn, de kwalificatie van Moffenmeid niet. Nu liggen de dingen anders. Het gaat nu niet om vijanden, maar om bond- genooten. En ook hier moet onder scheiden worden tusschen hen die zedeloos „scharrelen” en uit de arm van de eene soldaat in die van de ander overgaan en hen, die door een diepe affectie aan een van hen, verbonden geraken. Maar het feit, dat Tommies of Canadians bondge- nooten zijn en er dus geen nationale gevoelsbezwaren zijn, rechtvaardigt de houding der eerstgenoemden geenszins. Geen vrouw, geen meisje mag haar vrouwelijke eer en waardigheid te grabbel gooien, aan een Nederlander niet, aan een Duitscher niet, ook aan een soldaat der Geallieerden niet I Daarom, weest hartelijk, weest vrien delijk, doet wat gij kunt om het onze gasten aangenaam en prettig te maken, ontvangt ze in uw huis, neemt ze mee op wandeltochten. Maar weet uw grens. Een soldatemeid blijft een sol- datemeid, ook al is die soldaat een bondgenoot en geen vijand. Vrouwen en meisjes, let op uw eer. Ouders, waakt voor uwe kinderen. L. Tigchelaar te Sneek Kapelstr. 38 schappelijk, op cultureel, op godsdienstig Voor het rayon Bolsward*: - J. H. Faber, Makkum, Kerkstraat 30 W. v. Brug, Workum D 10. W. Ph. Hendriks, Bolsward, apoth. S. de Vries, 230, Wommels. Ds. van Droqge, Makkum, Kromme- sloot. L. Tigchelaar te Sneek, Kapelstr. 38. ZONDAG 24 JUNI 1945. NED. HERV. KERK. Bolsward. Vm. 9.45 uur Ds. A. G. van Wijk (extra coll, diaconie). Bolsward. Broerekerk. Ev. Vm. 9.30 uur en Nam. 5 uur Ds. G. D. A. Oskamp. Makkum. Vm. 9.30 uur Ds. de Reus (bev. lidm.) en Nam. 2.30 uur Ds. H. van Leeu wen van Koudum. Cornwerd. Nam. 2.30 uur Ds. R. H. van Apeldoorn. Oosterlittens. Vm. 10 uur Ds. R. Boonstra. Parrega, Voorm. 10 uur en ’s avonds 8.30 uur Ds. C. C. H. de Loos. Pingjum. Vm. 10.30 uur Ds. L. Tamminga. Zurich. Ev. Nam. 2.30 uur de heer P tema. Schraard. Vm, Ds. D. J. de Tjerkwerd. Gordeau van Wolsum. BOLSWARD’s NIEUWSBLAD Dit blad verschQnt 1 maal per week Ter inleiding De lezer zal bemerkt hebben, dat de kop van ons blad een ingrijpende wij ziging heeft .ondergaan. Niet alleen dat de naam veranderde van de Jong’s Nieuwsblad in Bolsward’s Nieuwsblad Er is nog iets meer. Het blad wordt tot nader order uitgegeven voor reke ning van het Militair Gezag, district Sneek. Namens dit Gezag worden redactie en beheer van het blad ge voerd door een Redactieraad, die aan het M.G. verantwoording schuldig is. De bedoeling van dit alles is het vol gende Het M.G. wenscht, dat alle streekbladen hun overwegend commer cieel karakter zullen verliezen en meer dienstbaar worden gemaakt aan de volksvoorlichting. Deze zal zoo objec tief mogelijk, dus niet van eenig partij standpunt uit dienen te geschieden. Het blad heeft tot taak de lezer het volgen van de ontwikkelingen op bin nen- en buitenlandsch terrein te ver gemakkelijken. Daartoe zal er iedere week een hoofdartikel in worden op genomen, dat op allerlei gewichtige verschijnselen op staatkundig en maat- doel gelden in te zamelen voor het spoor- en tramwegpersoneel in Fries land. Het doel is in een mooie streek van onze povincie een vacantiehuis of iets dergelijks te stichten. De commis sieleden zijn P. v. Laan, voorz.; P. Steensma, Penn.G. de Boer, Seen, Alb. Bierma en G. Anema. Vlsschen. ARUM, 10 Juni 1945. Toen de heer R. Wiersma alhier in de omgeving van Makkum aan het visschen was, bemach tigde hij met de hengel 2 snoekjes. Het eene beestje woog het kolossale gewicht van 10 pond en had een lengte van 90 cm. ’t Andere vischje woog 5 pond. Vrij zeker een lekker hapje in de tegenwoordige tijd. Op deze manier is het de moeite nog waard om eens uit vlsschen te gaan. Kaatspurtij. De K.V. „Willem Westra” hield hare gewone ledenwedstrijd. Er werd gekaatst in twee klassen onder en bo ven de 35 jaar. Ie pr. KI. Ouderen: H. P. Kooijenga, D. D. Tolsma en B. Visser. 2e pr. M. R. Hiemstra. P. Hoekstra en S. Tolsma. Ie pr. KL Jongeren: Y. Goinpa, L. v. d. Weerd en A. Faber. 2e pr, P. de Groot, B. Broersma en H. Brouwer. 3e pr. J. Langhout G. Folkerts en R. Kooijenga. De collecte voor het fonds ter on dersteuning van nagelaten betrekkin gen van illegale strijders in Frieslands Z.W. hoek heeft f 15321 75 opgebracht. WOMMELS. Alhier werd heropgericht de vakgroep „Zuivel” van de Ned. Bond van arbeiders in het landb.. tuinb. en zuivelbedrijf. Ofschoon de bedoeling aanvankelijk was een één- heidsorganisatie te stichten, bleek dit bij allen geen ingang te vinden, zoo dat wederom een moderne en een Christelijke afdeeling in het leven zijn geroepen. MAKKUM, 13 Juni. In „De Prins” sprak de heer G. Roorda namens „de Vrienden van de Waarheid” over het Communisme en de Sovjet-unie. De bijeenkomst stond onder leiding van den heer Hogeveen, en had een be vredigende opkomst. OOSTEREND, 18 Juni. Ter herden king van Waterloodag stond heden het dundoek op de toren. Door een aantal leden van het personeel der Coóp. Zuivelfabriek „Oosterend c.s.” werd de voor 1940 bestaande zuivelgroep der moderne organisatie weer heropgericht met een flink aantal aantal leden. Als bestuurs leden zullen fungeeren de heeren H. Rijpma, O. Bruinsma en H. v. d. Tol. Inmiddels is ook een afdeeling zuivel v. d. Ned. Chr. Bond heropgericht. en kerkelijk gebied de aandacht vesti gen zal. Daarnaast zal er geregeld een buitenlandsch overzicht gegeven worden, dat het politiek verloop als het ware van week tot week samenvat en het belangrijkste daaruit vermeldt. In de rubriek: Fen de Martiny-Toer zullen in het Friesch geregeld berichten verschijnen, die speciaal voor het eco nomische en cultureele leven van Fries land van belang zijn en een vierde rubriek, welks titel op het moment dat dit geschreven wordt nog niet vaststaat, zal belangrijke dingen uit het alge- meene wereldnieuws onder de speciale aandacht van de lezer brengen. Daar naast blijft natuurlijk de rubriekPlaat selijk Nieuws een belangrijke factor in het blad 1 Moge het blad, door deze nieuwe opzet en in deze nieuwe vorm, mee een bescheiden bijdrage leveren tot de hoognoodige geestelijke orienteering van ons volk en zoo een steentje bij dragen tot zijn geestelijke wederopbouw. De Redactieraad t Tj. de Jong, Ds. J. Vink, J. Visser Itens. Vm. 10 uur Ds. J. G. van der Bend. Workum. Vm- 10 uur Ds. G. de Groot. GEREF. KERK. Arum. Vm. 9 uur en Nam. 1.30 uur Ds. Y. van der Woude. Bolsward. Vm. 10 uur Dr. A. D. R. Polman en Nam. Ds. S. W. Bos van Leeuwarden. Tjerkwerd. Vm. 10 uur en Nam. 2.30 uur lezen. Workum. Vm. 9.30 uur en Nam. 2.30 uur Dr. D. S. Attema. BAPTISTE GEMEENTE. Workum. Vm. 9.30 lezen en Nam. 2.30 uur dienst. nog wel een schepping van Arnerika’s eigen toenmalige president. Neen, mo menteel verwacht men stellig dat de Amerikaansche Senaat de te Frisco ge nomen besluiten zal ratificeeren, men hoopt zelfs als eerste van alle deel nemende volken. In eigen persoon zal president Truman de sluitingsrede voor de afgevaardig den van de 50 vertegenwoordigde natie’s uitspreken. Wellicht morgen (Zaterdag) reeds en er is deze geheele week te Frisco hard gewerkt om voor dien met alles gereed te komen. Want de tijd van de president is beperkt. In de 'eerste plaats staat de belangrijke bijeen komst van de Big Three te Berlijn op ’t program, die aan Truman’s initiatief via zin speciale afgezanten Hopkins en Davies, respectievelijk naar Mos kou en Londen te danken zou zijn. Verder heeft hij al weer uitnoodigin- gen gericht tot de Gaulle om eens te komen praten over Syrië en Macken- sie King, de liberale premier van Canada. Washington toont dus werkelijk heel wat „goodwill” in het internationale politieke zakenleven. Pas op, dat gij hiermee niet te ver gaat; en u schikt waar het, gezien Arnerika’s machts positie, niet noodzakelijk geweest zou zijn, waarschuwen daartegen, zij die een andere zijde van Arnerika’s poli tiek vertegenwoordigen. Het zijn toch eigenlijk weer dé isolationisten die hier spreken, zij die de toekomstige vrede zien als een Pax American. Roosevelt voorheen en Truman tegen woordig worden vanuit dit gezichts punt becritiseerd. De machtige Hearst- pers is bijv. anti-Engelsch en ook Molotov kon zich tijdens zijn bezoek aan Frisco allerminst over vriendelijk heden van deze zijde verheugen. Hoe ver zal de U. S. A. gaan bij haar eisch om steunpunten te bezetten in de Pa cific, zal ze die ook wenschen in de invloedssfeer van Australië en Nieuw- Zeeland, vragen deze landen zich af. Wat zal Arnerika’s houding zijn in het toekomstig economische leven, denkt men in Engeland met eenige onge rustheid, zal Engeland tevreden moeten zijn met de rol van de arme bloed verwant.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1945 | | pagina 1