maar Begrijpelijk ongeduld, Politiële Opsporings Dienst - Bolswenl De Commissie voor het in ontvangst nemen van k lachten uit de gemeente BOLSWARD, heeft eiken urlldag zitting uan 5-6 uur m de wachtkamer bt) de secretarie. /an EL, ag. ien us Stadsnieuws. Mededeelingenblad vanwege het Militair Gezag, district Sneek Redactieraad: Tj. DE JONG, Ds J. VINK en J. VISSER Gedrukt i. o. v. M. G. bij de Fa. A. J. OSINGA - Bolsward 1e Jaargang No. 5 Vrijdag 29 Juni 1945 >ol nr. aar ek :n, de Iet an ive 'P- tar tot in. ;r- *n. I. d. ons af. Gebeurt er dan niets; ligt zijn ongeduld. Men bedenke, wat in vijf jaar grondig werd verwoest kan niet in twee maanden worden hersteld. Er wordt hard gewerkt aan Nederlands Officieefe mededeelingen GEMEENTE WONSERADEEL Overal bespeurt men teekenen van on geduld, in de gesprekken van de men- schen, in artikelen in de krant. Een stemming van teleurstelling groeit onder de menschen. Men had het zich zoo heel anders voorgesteld 1 Als we maar eenmaal weer vrij zijnl En nu zijn we hier in Friesland al ruim twee maanden vrij en de rest van Ne derland is reeds bijna twee maanden vrij. En wat is er nu veranderd! Nu ja, we kunnen rustig slapen gaan, we behoeven onze schuilplaatsen niet lan ger in gereedheid te houden voor een overhaaste verdwijning in geval van een roffel van de „Grüne” op de deur, die ons wakker schrikt in de nacht en onze radio hebben we weer uit zijn schuilhoek te voorschijn ge haald. Maar wat hebben we er aan! We hebben immers toch geen stroom Wat hebben we wel I Waar blijft de boelgeen stroom, geen gas, geen brandstof, geen textiel, geen schoenen, zelfs geen leer om je kapotte zolen te laten herstellen en ergste aller ram pen, geen tabak 1 Wat haalt die be- vrijding uit. Nu ja, de bonnenlijst is uitgebreid, maar boter, vet en vleesch blijven schaarsch. En nieuwe reden tot ergernis i in Holland krijgen ze meer dan hierdaar hebben ze al koffie en thee en chocola ook voor ouderen. En ze zeggen, dat de Geallieer den het de Moffen beter geven dan onsi want voor ons wordt het maxi mum der voedingswaarde op 1850 caloriën gesteld en die Moffen krijgen 2000. Zoo wordt er gedacht, gepraat, ge klaagd, gekankerd en het ongeduld groeit onder de menschen. We schre ven hierboven, dat het ongeduld be grijpelijk is. Inderdaad. Vijf jaar heb ben we er naar uitgezien, naar die bevrijding, vijf jaar zijn we er getuige van geweest, dat ons land werd leeg gehaald door de brutale bezetter, vijf jaar lang hebben we ons steeds meer moeten ontzeggen en gedurende een lange bange winter heeft men in Hol land honger geleden, was er aan alles gebrek rijken, bleek Polen’s lot beslist door het Duitsch-Russische non-agressie pact van Augustus 1939, waarop spoedig een verdeeling volgde, te vergelijken met die in ’t eind van de 18de eeuw. De Poolsche Regeerlng vluchtte naar Londen. Door de verplettering van Duitschland bleet Rusland echter ten slotte als eenlge pretendent over en het machtsevenwicht waaraan Polen het herstel van zijn onafhankelijkheid te danken moet hebben, zal nu die nen te komen van het ver afgelegen Engeland en Amerika. Ziedaar het Poolsche probleem in een notedop. Politiek voeren is vooruit zien en een voorbode van de dingen die komen zouden was, dat Rusland reeds in 1943 de inmiddels herstelde diploma tieke betrekkingen met de Poolsche regeering te Londen verbrak. In 1944 volgde daarop de Sovjet-erkenning van een groep in Rusland vertoevende Polen als voorloopige Poolsche Re geering, welk „comité” zich, met de oprukkende Russische troepen mee, eerst in Lublin en vervolgens in War schau vestigde. Aan het, de Londen- sche Polen gehoorzamende onder- grondsche Poolsche leger onder ge neraal Bor, verleenden de Russen bij de Poolsche opstand te Warschau, weinig of geen directe steun en van 19 tot 21 Juni j.l. heeft zelfs Bor’s opvolger, generaal Okulicki, met een aantal andere Polen, waaronder de vice-president van de Londensche Re geering, te Moskou terecht gestaan, beschuldigd van sabotage tegen het Roode leger. Inmiddels had Molotov echter reeds eind April moeten con- stateeren dat de Westersche bondge- nooten toch beslist niet de Lublin- Polen te Frisco als leden van de con ferentie wenschten te aanvaarden, zich daarbij beroepende op de te Yalta gemaakte afspraken. Uit de impasse schijnt nu eind vorige week een uitweg gevonden. Op 15 Juni begonnen te Moskou onderhandelingen, waaraan, ten overstaan van een gealli eerde commissie, drie groepen Polen deelnamen, n.l. Lublin-Polenniet- communlstische Polen uit dit land zelf en Polen uit Londen. Let op echter, dat de laatsten geen vertegenwoordi gers van de offlclëele Poolsche Regee ring te Londen zijn, maar alleen leden land hongf gebrek. De provisiekasten zijn leeg, de linnenkasten zijn leeg na vijf jaar oorlog, waaraan voor velen nog lan ger tijd van werkloosheid en crisis was voorafgegaan. Veler kasten waren al leeg vóór de oorlog begon. Maar één ding hield ons staande, op één hoop leefden we. Als we maar eerst weer vrij zijn, dan zal het snel anders, beter worden. En nu zijn we vrij en nu komt de teleurstelling, dat het alles zoo uiterst, zoo irriteerend langzaam gaat. Hoe komt dat, vragen we de schuld bij de regeering of bij de ambtenaren of bij de Geallieerden, die ons na de bevrijding maar laten voort modderen en nalaten afdoende hulp te herrijzenis. „Het Groene Kruis". Onder leiding van voorz. M. ten Cate werd 26 Juni de algemeene jaarverga dering gehouden. Ingekonxen was een verzoek van 125 moeders om in Bolsward te komen tot een consultatiebureau voor baby’s onder leiding van een kinderarts. (Zie ook Fen de Martiny-toer). Uit de jaarverslagen stippen wij de volgende feiten even aant Het ledenaantal bedroeg op 31 Dec. 1944 1432. Niet minder dan 20 nieu we patiënten werden voor de t.b.c.- bestrijding ingeschreven 916 verple- gingsartikelen werden uitgeleend. Het aantal baden bedroeg in totaal 19284. De financieele commissie, de h.h. S. van Tuinen, W. Ph. Hendriks en J. Visser, gaven de volle goedkeuring over beheer en administratie. 20 aandeelen werden uitgeloot. Bij de rondvraag werd gewezen op de zeer onhygiënische toestand op het grasveld achter de boterfabriek. Aan het slot bracht de voorz. dank aan E. Feenstra, de oude badmeester en gaf hem als blijk van waardeering een aquarel van het wijkgebouw. De onthouders vischclub hield j.l. Zondag een wedstrijd waarvan hier de uitslag volgt: le prijs J. Molenaar, 2e pr. S. Odinga, 3de pr. B. Wolthuizen, 4de pr. Joh. v. d. Schaaf, 5de pr. Tj. van der Hauw, 6e pr. P, de Wit, 7e pr. A. de Vries, 8e pr. D. Kamstra, 9e pr. W. Leurink, 10e pr. J. v. d. Zee. Uit den Omtrek. WITMARSUM. Ds. R. H. van Apel doorn alhier is met ingang van 1 Juli benoemd tot Kapitein-Veldprediker in algemeenen dienst bij de Ned. Land macht, met standplaats Eindhoven. ARUM, 25 Juni. Onder leiding van S. P. Huizinga hield de KV. Wil lem Westra” een jaarvergadering. De heer J. v. d. Schel werd als bestuurs lid herkozen. De inkomsten bedroegen f860 02 en de uitgaven f565.21. In de kermis zullen een groote-, leden- en jongenspartij georganiseerd worden. Voorts zal getracht worden een ad- splrantenclub op te richten om daar door onder goede leiding de kaats- sport te bevorderen. Het 50-jarig ju bileum op 18 Sept, zal feestelijk wor den herdacht. MAKKUM, 25 Juni. Hedenmorgen zijn van hier weer een aantal geëvacueer- den vertrokken per motorbooten van A. Visser c.a. en K. Horjus. De mees ten waren al aardig ingeburgerd en sommige kinderen spraken reeds zoo goed de friesche taal, dat men hen niet meer van geboren Makkumers kon on derscheiden. ZURICH. Over het jaar 1944 behaal de de Coöp. Zuivelfabriek te Zurich wederom een diploma bij de kaas- keuringen bij den B. v. C. Z. i. F. WOMMELS. Door den wnd. Commis saris der Koningin dezer provincie zijn benoemd tot tijdelijk Wethouder der gemeente Hennaarderadeel de hee- ren R. Jongema te Oosterend en L. Lanting te Kubaard. TZUM, 23 Juni ’45. Na een afwezig heid vanaf October 1942, keerde onze dorpsgenoot, Klaas Faber heden uit Duitschland in goeden welstand in ons dorp terug. Het nieuwe Kabinet. Het nieuwe kabinet is als volgt sa mengesteld: Vooiz. Min.raad en alg. oorlogvoering, Prof. Ir. W. Schermer horn; Buitenlandsche Zaken, Ir. E. M. van Kleffens; Zonder Portefeuille, Mr. J. H. van Rooyen; Oorlog, Mr. J. Mei nes; Marine, J. M de Booy; Over- zeesche gebieden, Prof. J. H. A. Lo geman; Binnenlandsche Zaken, Dr. L. J. M. Beels; Justitie, Mr. H. A. M. T. Kolfschoten; Financiën. Prof. Mr. P. Lieftinck; Handel en Nijverheid. Ir. H. Vos; Voedselvoorz., Landbouw en Visscherlj, Ir. S. L. Mansholt; Scheepvaart, J. M. de Booy. ad in terim; Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, Prof. Dr. G. v. d. Leeuw; Sociale Zaken, W. Drees; Openbare bieden? Zoo praat, critiseert, mort men. En men zoekt naar een zonde bok. Het is daarom goed er met nadruk op te wijzen, dat er wel degelijk wat ge beurt, dat er aan alle kanten hard, ontzettend hard gewerkt wordt. Er worden natuurlijk fouten gemaakt. Hoe kan dat ook anders, waar men staat voor zoo’n onoverzienbare taakl Na tuurlijk zal men herhaaldelijk tot de ontdekking komen, dat deze of gene aangelegenheid beter anders had kun nen worden aangepakt. Maar gewerkt wórdt sr en fouten worden hersteld. Maar men geve zich rekenschap van de ontzaggelijke moeilijkheden, waar voor men is gesteld, zelfs om in het allernoodigste te voorzien. Ons land is letterlijk leeggeplunderd; er is letter lijk niets meer achtergelaten en ons economisch apparaat is grondig ver woest: onze havens, onze handels vloot, onze fabrieken, onze spoorwe gen, onze bruggen, zoodat de vervoer- wegen en te land en te water zijn geblokkeerd voor een groot deel. Let terlijk aan alles is er tekort. En de Geallieerden dan? Maar m’n hemel, men bedenke toch, dat zij de handen vol hebben; zij voeren nog een geweldige oorlog in het verre oosten, die al hun krachten nog op- eischt, hun schepen, hun industrieele productie; en zij moeten hun troepen in Duitschland verzorgen. En men vergete niet: het gaat niet alleen om Nederlandl Heel Europa is door de Moffen leeggehaald en moet door de Geallieerden op de been geholpen worden! Zegt het niet iets, dat ter wille van onze bevoorrading zoowel in Engeland als in Amerika de rant- soeneering van allerlei is verkleind Ja, maar, in Holland krijgen ze toch meer dan wij hierl Misschien wel, maar is dat niet billijk, als we den ken aan hun voedselpositie in de laat ste winter en aan de onze hier? Moe ten we het de menschen daar niet van harte gunnen? Ja maar, ze zeggen, dat de Moffen meer krijgen dan wij. Die geruchten gaan er. Of ze juist zijn weet ik niet. Maar zelfs éls ze juist zijn, kan dat zijn goede reden hebben. Er is ook voor de toekomst van Europa veel aan gelegen te voorkomen, dat daar een wanhoopsstemming groeit, die dit on berekenbare gevaarlijke volk opnieuw tot uitersten drijft, het zich in de armen van machten doet werpen, die we liever niet de baas zien worden In West-Europa. Men blijve daarom redelijk en betoome Werken, Dr. Ir J. A. Ringers; Verkeer en Energie, Ir. T. S. G. J. M. v. Schaik. In een korte toespraak heeft H.M. de 'Koningin Woensdagavond het nieuwe ministerie aan ons volk voorgesteld. In een daarop volgende groote rede heeft de min.-president Ir. Schermer horn de plannen van deze regeering uiteengezet. Uit zijn rede bleek, dat de moeilijkheden van ons land en volk groot zijn, doch dat bij eendrach tige samenwerking aan de goede uitslag niet gewanhoopt behoeft te worden. Fen de Martiny-toer. 2. Ien fen de forienings, dy’t yn de tiid fen de bisetting in swiere striid tsjin de bisettende macht hawn hawwe, is sfinder mis „It Griene Krüs”. Op al- lerhanne wize hawwe de ljue mei de swiere learzens oan bisocht om dizze moaije organisaesje finder de kwint to krijen en de measten scille yet witte, ho’t de öfdieling Boalsert yn in grötfolle seal boppe de „Griene Wei de” in klinkend andert jown hat op de eask fen „lykskeakeling”. De kop waerd der foar hélden en it Griene Krüs wier net to lien noch to keap. Rounom yn üs Fryske kontrijen bistean dizze öfdielingen en wy meijedertige bliid mei wêze. Hjir yn de stêd is it spil ek tige foarinoar: in goed maga- syn, in tige goed Badhüs, warbere sisters en meiwirkjende dokters, it spil kin bisjen lije. Wol is it jammer, det it mei de jild- middels jimmeroan sa’n toer is. Der is al hiel hwet forbettere de léste jier- ren, flnderskate ljue en finderskate methoaden binne brükt om op skjin pompier to kommen, mar alhiel foar inoar is it yet net. Det is dêrom sa jammer, omdet it Bistjfir wol bang wêze moat fen nije initiativen, dy’t jild kostje. As it altyd skrabjen om ’e kant Is, doart men op it lést net mear, det ünderfynt elk. En dochs is de soarch for it soun en goed hélden fen de bifolking ien fen de moaiste din gen, dy’t wy yn üs lén ha. Det finder- fine de siken en sukkeljende stakkerts forgoed ek al félt de tankberens fen gfidden wol ris óf; as de kwael wer oerbettere is. „As de roede fen it gat is, is de pine forjitten”, seit it sprekwird. Op de léste gearkomste fen de ófdie- ling Boalsert is lykwols in saek oan de oarder komd, dy’t sa it liket by party minsken sterk libbet. It gyng oer de lytse bern en it konsultaesje- bureau. In flink oantal memmen hie in forsyk opmakke om hjir yn 'e stêd to kommen mei in aparte bernedokter. Fensels net om dy hjir festlge to krijen, derfor is de stêd to lyts, mar alder- earst as lieder fen it konsultaesje- bureau for lytse bern en den ek om hjir ien ef twa Oren yn 'e wike sprek- fire to hélden. Hwet scoe det in üt- komst wêze for d/ memmen, dy’t nou ünmfiglike reizen meitsje moatte mei sa’n lytse tjirmer. Hja binne hast in hiele dei kwyt. It gefolch fen dizze minne situaesje is, det men mar wach- tet en wachtet oant de kwael ef de krupsje safier is, det it gjin kant mear üt kin, ef men leit yen der by del. It bern is de takomst fen üs folk. Us stêd tilt op fen bern, gelokklch, hwent in folk det soun is, bout oan syn ta komst. Mar den moatte wy yn dizze tiid ek net stean bliuwe for hwet swierrichheden en mei it bistjfir fen it Griene Krüs en de dokters de han- nen yn mekoar slaen, det hjir in berne dokter komme kin, al is it earst mar for ien moarn of middei yn ’e wike. De neiste omkriten fen de stêd scille der ek wakker inei yn oarder wêze en der o sa graech gebrük fen meitsje. As den sa’n bernedokter ek ris by üs beide Bewaerskoallen léns gyng, hwet scoe hy folie lytse beukers biwarje kinne for in krupsje, dy’t nou noch maklik to forbetterjen félt. Yn it nije boek „Nieuw Nederland” skriuwt Prof. Dr. M. Bokhorst yn in artikel oer de takomst fen it ünderwiis: „Wij willen wijzen op de unieke gelegenheid, die de kleuterscholen bieden tot contröle en bestrijding van lichamelijke en geestelijke afwijkingen in een vroeg stadium.” Us eigen dokters binne der ek tige mei foar, hwent hja hawwe al in oer- drokke praktyk, dy’t net talit, det hja hjarren seis spesialisearje yn dit Un derdid fen hjar officium. Dos hjir, scoe men sizze, lizze net folie tükel- teammen. Ja dochs wol! It greate bi- swier fen dizze saek is, detinkindige bernedokter o sa moeilik to bisetten wêze scil. De inkelden, dy’t der binne, hawwe yet in tige drokke practyk. Mar derom net sitte litte, minsken, it doel is it wirdich det er ffil om skrept wirdt. It Griene Krüs-bistjür stelt al prikken yn it wirk om de earste stap to dwaen. En lit elts, dy’t der as apart persoan ef as organisaesje-man in spoentsje mei finder stekke kin, dit net litte. Bigjinne is mar bernespil, trochsette is keardelswirk.en de ein nea slfipe llite, det is frouljue’s krêft. Predikbeurten. ZONDAG 1 JULI 1945. NED. HERV. KERK. Arum. Vm. 9.30 uur Ds. K. H. Sikkema. Baard. Vm. 10 uur Ds. Postma Bolsward. Vm. 9.45 uur Ds. J. Vink Bolsward. Broerekerk. Ev. Vm. 9.30 ui]r Ds. G. D. A. Oskamp (Voorben) en Nam. 5 uur dezelfde. Burgwerd. Vm. 10 uur en Nam. 2.30 uur Ds. J. van Leusden. Cornwerd. Nam. 2.30 uur Ds. L. Tamminga te Pingjum. Dedgum. Vm. 10.30 uur Ds. v d. Hei. Tjerkwerd. Nam. 3 uur Ds. v. d. Hei. Idsegahuizum. Vm. 10 uur en ’s Av. 8 uur Ds. Molenaar (H. A. en Dankz.). Itens. Vm. 10 uur Ds. Hoogenkamp van Spannum (extra coll, diaconie). Makkum. Vm. 9.30 uur dienst en Nam. 2.30 uur de heer F. Faber van Bolsward (kerk- coll.), Parrega. Vm. 10 uur de heer Faber van Bolsward. Schraard. Vm. 10 uur en ’s av. 8 uur Ds. D. J. de Reus (coll.) Tzum. Vm. 10 uur en 's av. 8 uur Ds. Nie- ber (H. en Dankz.) Witmarsum. ’s Av. 8 uur Ds. R. H. van Apeldoorn (afscheid, coll. rest, kerkorgel). Witmarsum. Ev. Nam. 1.30 uur de heer Lam- mertsma van Oosterend (mnd. coll.) Wolsum. ’s Av. 8 uur Ds.’J. N. de Ruiter van Sneek. Workum. Vm. 8.30 uur Ds. J. Loos (Voorb. H. A.) en 10 uur dezelfde (H. Doop en Voorber. H. Aen Nam. 5 uur Ds. C. C. H. de Loos van Parrega. Heidenschap. Nam. 2.30 uur Ds. J. Loos (Voorber. H. A.). Zurich. Vm. 10.30 uur Ds. L. Tamminga. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Bolsward. Vm. 9.45 uur Ds. E. H Boer. Witmarsum. Vm. 10 uur Ds. A. H. van Drooge. Workum. Vm‘ 10 uur Ds. O. de Groot. GEREF. KERK. Arum. Vm. 9 uur en Nam. 1.30 uur Ds. Y. van der Woude. Bolsward. Vm. 10 uur onbekend en Nam. 5.15 uur Ds. G. van Doornik van Oosthem. Tjerkwerd. Vm. 10 uur en Nam. 2.30 uur Ds. Veen van Veenwouden. Tzum. Vm. 10 uuj en Nam. 2.30 uur Ds. Colenbrander. Workum. Vm. 9.30 uur en Nam. 2.30 uur Dr. D. S. Attema. BAPTISTE GEMEENTE. Workum. Vm. 9.30 uur dienst H. A. en Nam. 2.30 uur lezen. VERGADERING Waarschuwing. In verband met het voorkomen van gevallen van typhus en paratyphus raadt de Burge meester van Bolsward de ingezetenen aan de melk en het drinkwater voor het gebruik te koken. De Burgemeester voornoemd Bolsward, 27 Juni '45 S. v. Tuinen, wrnd. Burgemeester en Wethouders der gemeente BOLSWARD brengen ter openbare kennis, dat ter secretarie gedurende drie maanden ter inzage ligt de „Verordening regelende het vaststellen van opgaven van als woning te verhuren perceelen.” Burgemeester en Wethouders voornoemd Bolsward, 28 Juni ’45 b“r&’ J u. banastra, wnd. secr. Gemeente WORKUM Terugreis Hollandsche kinderen. Vermoedelijk zullen alle uit Holland in Wor kum verblijvende kinderen volgende week weer naar huis kunnen vertrekken. Om nu een juist overzicht te krijgen welke kinderen voorterugkeer in aanmerking komen, is het noodzakelijk dat zij ten spoedigste ter gemeente secretarie worden opgegeven onder opgaaf van naam en leeftijd der kinderen, alsmede adres der pleegouders en ouders. Ook zij die zich reeds eerder hebben aange meld, moeten wederom opgegeven worden. Bij nlet-aanmeldlng kan voor vervoer niet worden ingestaan. Workum, 27 luni 1945 Gemeente Hennaarderadeel In verband met het steeds veelvuldiger voor komen van gevallen van typhus In deze pro vincie, welke ziekte een epidemisch karakter gaat aannemen, dringt de Burgemeester van Hennaarderadeel er bij den ingezetenen ten zeerste op aan melk en drinkwater te koken voor het gebruik. Voorts wordt het zwemmen in open water in verband met het besmettings gevaar ten sterkste afgeraden. De wnd. burgemeester v. Hennaarderadeel Wommels, 26 luni ’45. J- HOUT Door de Militaire Commissaris in de Prov. Friesland is 1 n g e s t e 1 d een Commissie voor de zuivering van de ambtenaren werk zaam bij de dienst van den Provincialen Voedselcommissaris voor Friesland. De commissie bestaat uit de heeren Mr. W. Hoekstra, Mantgum, Voorzitter L. A. Runia, Leeuwarden R. Wartena, Beetgumermolen M. T. de Boer, Warg'. Bezwaren en klachten tegen bepaalde amb tenaren van deze dienst kunnen schriftelijk vóór 1 Juli 1945 worden ingediend bij den voorzitter der zuiveringscommissie, Mr. W. Hoekstra, Mantgum. Buitenlandsch Overzicht. Gelegen tusschen Duitschland, en Rus- van oppositie-partijen, als bijv, de land, twee haarinwezenvijandigegroote socialist Mikolajcek. Alleen „demofta- tische” Polen waren uitgenoodigd en tegelijk hiermee deed de Prawda juist een bijzonder felle aanval op de Pool sche Regeering te Londen en beschul digde haar o.a. van mishandelingen van „vrije” Polen in een „fascistisch” kamp in Engeland. Deze Poolsche Regeering bleef daarop het antwoord niet schuldig en legde de Sovjets het ter dood brengen of deporteeren van Poolsche „ondergrondsche” officieren ten laste. Terwijl het proces tegen Okulucki c.s. volgens haar alleen ten doel zou hebben anti-Russische ele menten uit Polen te verwijderen en de Polen in het algemeen te intimideeren. Evenals het proces zijn nu ook de onderhandelingen de vorige week ge ëindigd. Okulicki c.s. kwamen er, gezien de ernstige beschuldigingen, met op vallend lichte straffen af en Zaterdag j.l. kon de vorming van een nieuwe Poolsche Regeering worden gemeld, waartoe het Lublin-comité met een drietal van de andere uitgenoodigde Polen is uitgebreid. Erkenning door Engeland en' Amerika zal echter pas volgen, zoodra er door deze nieuwe Regeering algemeene verkiezingen met geheime stemming zijn ult^eschreven. De Poolsche Regeering te Londen blijft intusschen protesteeren en eischt, in verband met deze verkiezingen, hét terugtrekken van de Russische troepen uit Polen. Het wachten is dus nu nog op de verkiezingen. Inmiddels zouden wel de „nieuwe” Polen worden toegelaten te Frisco, waar echter de conferentie reeds Dins dag met groote plechtigheid is geslo ten. Een plaats voor Polen als 51ste van de Vereenigde Volkeren wordt echter opengelaten. Te Moskou is Zondag j.l. een groote overwinningsparade gehouden, ter her denking van Hitler’s overval, juist vier jaar geleden. Het kan verkeeren. De jongste getuigenissen laten nu weinig twijfel meer over Hitler’s dood. Eva Braun, die met hem zelfmoord zou hebben gepleegd, is niet een nieuwe verschijning, doch een vrouw, die reeds zestien -jaar In zijn schaduw leefde. Deze verhouding werd echter zooveel mogelijk geheim gehouden. Voor het Duitsche volk moest de Führer boven alle kleln-menschelijke hartstochten en zwakheden verheven schijnen. Z. :ek le. 2e. fdig RA RA ige de I' en. ek. zen •a en ?ril srd slijk atie rale Het Ne- te van Ich- zer- 'lug tht. •efd teer AL ak- sjes nch sch jyn en jen Fte- ich tea ing ijk. ing t Ie ier- oor EN en» en. ja tten :en- ien, 0«- hat nan A)_ d :htlg gen, I. ver- i die den. i, zo ling tnd- eefd edig of i de ven jen het 26 -n). ich rd. Op grond van een van de inspectie van de volksgezondheid ontvangen schrijven betreffende toeneming van het aantal gevallen van typhus en paratyphus in de provincie Friesland wordt de inwoners ten zeerste aangeraden om melk en drinkwater slechts in gekookte toestand te bezigen het zwemmen in open water in de nabijheid Van bebouwde kommen achterwege te laten. Witmarsum, 27 juni 1945. De wnd. burgemeester van Wonseradeel BOLSWARD’s NIEUWSBLAD Het bestuur der P.O D. Sneek voor Gegadigden voor de N.I.C.A. (Civiele Dienst voor Indië). Spreker: de heer D. VAN DER HEUDE op DONDER DAG 5 IULI te 10 uur, in het MILITAIR COMMISSARIAAT, Kruizebroederstraat 2 SNEEK

Bolswards Nieuwsblad nl | 1945 | | pagina 1