7* I Zn. ANNEXATIE? 1e Jaargang No. 10 Vrijdag 3 Aug. 1945 JN MA bel B an I A kRD JIS n la- wone tn. rrs> RD gezette oorlog zelf tot de bedelstaf gebracht; hèt is zelf hopeloos ver armd. Hoe kan het dan betalen, ons en alle andere volken, die het groot nadeel heeft toegebracht? Het ant woord moet luiden feitelijk alleen in land. En hiermee staan wij dan voor het probleem der annexatie. Twee vragen rijzen hier onmiddellijk: moet deze annexatie tijdelijk zijn, slechts duren zoolang de economische scha deloosstelling dat vereischt, dus tot aan het moment, dat deze geacht kan worden betaald te zijn of moet zij defenitief zijn? En, de tweede vraag: moet zij plaats hebben met inbegrip van de daar wonende Duitsche bevol king of moet deze uit het te annexee- ren gebied te voren worden geëva cueerd? Deze vragen staan niet op zich zelf. Bij hun beantwoording blijkt hun nauwe vervlochtenheid met poli tieke aangelegenheden. Was het alleen een economische kwestie, de zaak mocht vrij eenvoudig heeten. Men zou kunnen zeggen: geef ons een stuk van Duitschland, groot genoeg om ons economisch schadeloos te stellen. Ons land is dicht bevolkt, veel dichter dan Duitschland (de verhouding is onge veer 140 inwoners per vierkante kilo meter in Duitschland, 250 in Neder land), groote gebiedsdeelen van ons land zijn voor jaren improductief ge maakt. Het is daarom niet meer dan rechtvaardig, dat een deel van Duitsch land, groot genoeg om het gestelde doel te bereiken, bij ons land wordt getrokken om de bevolking dier ver woeste gebieden zoo lang woonplaats en bestaansmogelijkheid te verschaf fen als noodzakelijk blijken zal mits gaders allen, die indirect als gevolg van de duitsche wandaden hier geen bestaan meer vinden kunnen. Hier liggen wel de voornaamste argumenten voor een tijdelijke annexate van ge ëvacueerd Duitsch gebied. Maar er is meer. Daarover nog een en ander in een volgend artikeltje. HJN f' 5067 ER marsum hield deze week haar huis houdelijke vergadering bij Kuperus. Een der gewichtigste punten was wel, dat de Besturen van de tooneelafd. der Krite en die van .Vriendenkring" overeen gekomen waren tot samen werking, op het gebied der tooneel- uitvoeringen. Dit punt lokte nogal wat bespreking uit, maar nadat de voor zitter, de heer O Zaagmans, enkele misvattingen recht had gezet, was men van oordeel, dat fusie ongetwijfeld zal bijdragen tot meer eenheid in het dorps leven. „Vriendenkring heeft dus opgehouden te bestaan en heeft haar tooneelbe- noodigdheden en batig saldo beschik baar gesteld aan de Krite. 27 Juli. Donderdag 26 Juli her dacht de Qymnastiekvereen. „Volhard en Overwin” haar 20-jarig bestaan. Zij gaf een uitstekend geslaagde open- lucht-uitvoering op het terrein van den heer J. A. Kooistra. Na afloop werd een receptie gehouden in het tramstation. Eenige bloemstuk ken waren aanwezig. 27 Juli. Heienmiddag 3 uur hoor den wij de oude klank van de kleine torenklok, die door de fa. H. Jorritsma van Bolsward is herplaatst. De groote klok is niet teruggekomen. Makkum, 30 Juli. Hedenochtend werd afscheid genomen van een 10 tal jonge mannen, die het laatste verlof vóór hun vertrek naar Australië thuis hebben doorgebracht. Ferwoude. Geslaagd te Amsterdam voor Apothekers-assistente, mej. Griet Martens alhier. Wommels. Vanwege de Ned. Herv. Kerk werd een gemeenteavond gehou den in het lokaal aan de Hofkamp. Ds. C. Aalders hield een inleiding over „Kerk en Wereld". In verband met de nieuwe richtlijnen der Synode een actueel, interessant en hoogst belang rijk onderwerp. Jammer dat de opkomst niet grooter was. Benoemd in tijd, dienst bij de Rijksradiocentrale in dit rayon de heer Jac. Hiemstra te Wommels. Oosterlittens. De afd. Oosterlittens- Baard der N. V. nam in een vergade ring afscheid van voorzitter J. Okkinga, die een 10-tal jaren zijn beste krachten aan de afd. gaf. Spannum, 29 Juli. Voor een overvol kerkgebouw nam Ds. J. Hoogenkamp hedenmiddag afscheid van de Ned. Herv. gemeente Spannum-Edens we gens a.s. vertrek naar Meppel. Gelezen werd 2 Tlmotheüs het 2de hoofdstuk, als tekst was gekozen 2 Tim. 2 19. Na de predikatie sprak de scheidende predikant woorden van dank aan de Friezen in het algemeen, Classis, Ring, Evangelisaties, Kerk voogden en Notabelen, kosters, orga nisten, kerkeraad, alsmede groeten aan catechisanten, jonge lidmaten, cursisten en ten slotte de geheele gemeente. Toespraken volgden door ouderling Jac. Noordmans namens kerkeraad en gemeente, Kerkvoogd A. D. de Boer namens College kerkvoogden en nota belen en schoolbestuur en liet toezin gen Ps. 121 4. Ds. J. Vink namens de Ring Bolsward. De heer D. J. de Koning namens de Evangelisatie te Oosterlittens. Ten slotte dankte Ds. J. Hoogenkamp allen voor de goede woorden en beste wenschen. Met aanvankelijk een 50-tal leden is voor de dorpen Spannum en Edens Jongste klasse beneden de 35 jaar. eien Oranjevereeniging opgericht. Een bestuur is gekozen en besloten een tweedaagsch oranjefeest te vieren. Ongeluk met wilde stier. Tium, 23 Juli. Toen Maandagmiddag zich eenige slagers naar J. Tolsma op Tritsum begaven om de wild gewor den stier te schieten, wist deze zich los te rukken en de heer A. Hilverda van Franeker zoodanig te verwonden, dat hij naar het ziekenhuis in Franeker vervoerd moest worden. Zijn toestand is naar omstandigheden redelijk goed. De stier werd hierna doodgeschoten. Fen de Martiny-toer. Rjuchten jowe plichten, det jildt net allinnich for de jonge boeren, dy’t om in pleats sykje en stykje, mar der komme ek de lilden net foarwel. Mei det de boerestën opnomd is en wirdt yn it sosiael-ekonomyske ramt fen it hiele folk, hat it in rjuchts- posysje, lyk as de oare stênnen. Hy mei net wer oerlevere wirde oan de konkurrinsje fen fiere kontreijen, hwer- troch hy in paria wirde scoe yn syn eigen folk. Mair der sit oan fêst det hy ek net mear frij is om to dwaen en to litten, lyk as det it gefal wier by de foarige generaesje. De boer nimt mei de rjuchten ek de plichten mei fen in troch de mienskip biskerme posysje. Hwet det foar de jongerein ynhSldt, hawwe wy de oare kears sjoen, diz kear kinne wy der net foar wei en lük ek de Side boeren oan hjarfestje. Dizze wike gyng ien fen de Masters hjir re foar it lést nei skoalle. Hy wier 65 jier wirden en howol hy sünder twifel yet in jiermannich syn wirk dwaen koe, moast hyophSlde. Wierne der gjin bern west, Onder de jierren, den hie der al earder syn üntslach krige, sa seit de Wet. Hy giet nou mei pinsioen, der hat er 47 jier foar bitelle, ef Ijeaver der hat it bistjür al dy tiid In diel fen syn salaris foar ynhUlden. Wy fine det tsjintwirdich hiel normael. As immen 65 ef yn in- kelde gefallen 70 jier wirden is, den moat hy ophSldesa yn it algemien binne de fOle krêften den forbrükt, de ljue hawwe rjucht op in rêstige Side del, de jongerein moat ek oan de gang komme kinne en as men 40 jier ef deromhinne de leije yn ’e hên hOlden hat, wirdt it njonkenlytsen tiid foar in oar, de wrÈld giet yn mannich op- sicht altyd foarüt en it scoe maetskip- lik net goed wêze as der op tiid gjin fris en nij bloed yn saken en ambten kaem. Mar dizze selde wike Hed ik in jonge boer by my, dy’t in skoat dien hie om in pleats to krijen, hy wi?r seis 34 jier en yet arbeider by ;,n omke. Dizze wier hierdeboer en 82 jier Old. Fen ophcllden woe der noch net witte, hy hechte oan de pleats en de 10n- hearre hie safolle mei him op, det dy der gjin ein oan makke, trouwens det scoe by de tsjintwirdige hierwetten ek net iens ta falie. Sa sieten wy den midden yn it probleem: is der for in boer gjin tiid fen ophêlden? ik leau det elts, dy’t ünderfining hat fen dit fraechstik, tajaen kin, dat er noedlike kanten oan- sitte. In boer kin him tige oan ’e pleats hechte en derom fen gjin foart- gean witte wolle. It kin ek, en it bart ek fakentiids, det hy net safolle bidijd hat, det er libje kin en ho moat it den? As sa’n foarskrift komme scoe, moast er mei dit léste binammen tige rekken toevallig ook in ieder district diezelfde hOlden wirde, mar de wichtige argu- minten, dy’t er foar pleitsje om ekyn de boerestan in leeftiidsgrins to laken, wage swierder, den dit. Hwentsagoed 33 it müglik is to soargjen, det in master ef kommys op syn Side dei forsoarge wirdt, sa goed is dit ek yn de boerestÊn klear to spyljen. Hflnder- ten fen boeren hawwe hjarren al for- sekere op in tige handige manear, troch irt lyts diel fen it molkjild oan de fabryk stean to litten. Sa kweke hja troch It bidrluw for hjarren seis in stik jlld oan, hwer't hja letter fen libje kinne. It kin ek oars, mar ho den ek, In boer, dy’t in fjlrtlch jier mei Iver en flyt boerke hat, heart safolle bidijd to hawwen, det er oan 'e kade of yet beteer yn ’e bOrren fen syn eigen doarp stil libje kin. Det is foar jongerein en mienskip en op it lést ek for de boer seis de goede wei. ons het volgende: Stel eens dat niet alleen over het geheele land, doch le pr. M. v. d. Weerd, R. Rienstra en S. Visser. 2e pr. L. v. d. Weerd, Joh. Bouma en M. Elgersma. 3e pr. A. Faber, D. D. Tolsma en G. Folkerts. 4e pr. R. R. Yetsinga, Tj. Epemaen D. Rienstra 29 Juli. Groote Jubileum-Kaats- wedstrijd. le Pr. J. Rodenhuis, St. Anna Par. T. de Bruin, Leeuwarden, Fr. Helfrich, Harlingen. 2e pr. F. Hid- dinga, Weidum, C. Langerak, Frane ker, Sj. Helfrich, Wijnaldum. 3e pr. S. v. d. Ploeg, Dongjum.J. Ferwerda, Bolsward, R. Reinalda, Winsum. 4e pr. C. Kamminga en M. v. d. Weerd, Arum, F. v. d Vliet, Wltmarsum. De Koningsmedaille werd toegekend aan J. Rodenhuis, St. Anna Parochie. 31 Juli ’45. Afdeelingskaatspartij van jongens, le pr. A. Veldkamp, S. Sevenster en G. Hoving, Afd. Leeu warden. Veldkamp werd beste opsla gen 2e pr. O. v. d. Meulen, C. de Jong, L. v. d. Akker, Afd. Franeker. 3e pr. A. Yntema, A. Zijlstra W. v. d. Honing, Afd. Witmarsum. Makkum, 14 Juli. Jongenskaatspartij. le pr. A. Yntema, Witmarsum. J. Koornstra, Makkum, P. Huizinga, Har lingen. 2e pr. Joh. Zijlstra, Kimswerd, Tijs de Vries, Zurich, T. de Vlas, Harlingen. 3e pr. L. v. d. Akker, Fra neker, S. Smeding, Midlum, Fr. Mül- ler, Makkum, 16 Juli. Algemeene Wedstrijd door elkaar loten, le pr. Jan Ferwerda en D. Molenaar, Bolsward, H. Faber, Fra neker. 2e pr. M. v. d. Weerd, Arum, P. Helfrich, Harlingen, Jac. Nadema, Zurich. 3e pr. A. Pascal, Harlingen, K. Elgersma en D. Bakker, Makkum. 17 Juli. Ledenwedstrijd. Oudste klas le pr. R. Brandsma, Sneek, P. Bijlsma, Groningen, Y. Rinia, Makkum. 2e pr. D D. de Boer, en D. deVries, Zurich, A. v. d. Wal, Makkum. 3e pr. B. van Popta, Zurich, A. Jorritsma en A. Deinum, Makkum. Jongste klas, le pr. S. Sieperda, Wons, Jentje Brandsma en J. Poepjes, Mak kum 2e pr. W. v. d. Weerd, Makkum, van het totaal stemmen en toch nog geen 2 °/0 van de zetels. Zoo is nu door de nederlaag van Chur chill en de dood van Roosevelt, ten slotte alleen Stalin overgebleven van de „drie kleine kleutertje»’’, die op ’t bankje te Yalta hun vriendschap aan de menschheid demonstreerden. Het is nu maar de kwestie of de politiek meer beteekent dan de personen of de personen meer dan de politiek. Volgens de Engelschen het eerste, ten minste wat het buitenlandsch beleid betreft en dus zal men onafhankelijk van de leidende personen in hoofd zaak dezelfde richtlijnen blijven vol gen. Hiervan uitgaande moet Iedere Engelschman het heengaan van Chur chill juist tijdens de Potsdammer con ferentie betreuren. Engeland mag nu hopen, dat Attlee evenzeer tegen Stalin en Truman is opgewassen als dit van Churchill ver ondersteld werd. Karakter verschillen voorspellen in dezen niets, want karakter en bekwaamheid zijn twee, vooral in de diplomatie. En dat is maar goed ook, want er zijn hier zeer typische ka rakterverschillen. Natuurlijk zal de een van huis uit meer vertrouwen hebben in hetgeen oud en beproefd is en de ander meer gelooven in een nieuwe tijd en een nieuwe menschheid. Maar bovendien krijgen ze nu volgens de „News Review” inplaats van „roaring, belligerent” (bulderende, strijdlustige) Chulchill, een „shy, sensitive” (ver legen, fijngevoelige) Attlee. En de uit dagende zware sigaar en de brandy zullen worden vervangen door de be scheiden pijp en bij uitzondering, het lichte wijntje. Zou de idealistische sfeer van San Francisco de naam van de groote heilige der dienende liefde waar Attlee debuteerde op het tooneel van de buitenlandsche politiek, ook meer naar den zin geweest zijn van „gentle, pacifistic” (vriendelijke, vredelievende) Attlee dan de grimmige werkelijkheid van Potsdam? Evenwel: de pacifist Attlee Is in den vorlgen oorlog een dapper soldaat ge weest. Veiligheidshalve werd toch aan den Oxford-gentleman Attlee een se condant voor buitenlandsche zaken toe gevoegd als de voormalige mijnwerker Ernest Bevin, eens door een Engelsch journalist genoemd de: „roughest and toughest” (de meest ongelikte en meest gehaaide) onder al de prominenten van Churchill’s oorlogskablnet. Een man, die zich dus zeker de kaas niet van het brood laat eten, al zal ook hij gelooven In een toekomst van alge meene verbroedering. Z, verhouding voorkwam van 51 °/0 van de kiezers stemmend op partij A en 49 op partij B, dan zou de volks vertegenwoordiging voor de volle 100% uit leden van partij A komen te bestaan. Zwaaide nu bij een vol gende verkiezing slechts 2 °/0 van de kiezers in leder district om, dan kreeg partij B dus overal 51 °/0 van dê stemmen en op haar beurt de volle 100% van de Kamerzetels. Dit voor beeld is nu wel een theoretisch uiterste, doch we zien aan de jongste Engel- sche verkiezingen, dat de practijk toch wel degelijk in deze richting wijst. Ook kunnen, indien hun leden ten minste eenlgszlns gelijkmatig over het geheele land verspreid zijn, kleine partijen moeilijk aan bod komen, ze moeten dan al toevallig In een bepaald district de meerderheid hebben. De Liberalen kregen nu bijv, bijna 10 °/0 Nijland, 27 Juli. Hedenavond had in de Ned. Herv. Kerk een afscheidsavond plaats voor een 9-tal O.V.W.ers. Mede werking werd verleend door de Chr. muziek- en Zangvereen. De heer J. ten Have had de leiding. Kaatsuitslagen Arum, 20 Juli ’45. Ledenkaatspartij. Oudste klasse, boven 35 jaar. le pr. r rr A. v. d. Leij, H. de Boer, H. Hoitinga J. v. Popta, Zurich, Teake de Boer' te Kimswerd. 2e pr. H. P. Kooijenga, H. Hettinga en B. Visser. 3e pr. W. Rienks, K. Werkhoven en S. Aukema. 4e pr. P. H. Kooijenga, W. v. d. Weerd en O. Takema. Mededeelingenblad vanwege heft Militair Gezag, district Sneek Stadsnieuws. Op initiatief van den Burgemeester is hier ter plaatse een Comité opge richt, dat zal samenwerken met een Canadeesch comité, om een goede verstandhouding tusschen onze bur gers en onze bevrijders-soldaten te vormen en te bevorderen en om het leven der Canadeezen hier te veraan genamen. Erzjjn sub-comité’s gevormd voor sport, ontspanning, huiselijk ver keer, ontwikkeling, bemiddeling bij moeilijkheden. Elk sub-comité is reeds aan het werk. Wellicht zal er op vele burgers in één of andere vorm een beroep worden gedaan om mee te helpen. Dat ieder die kan helpel Im mers de Canadeezen zijn onze bevrij ders, zij moeten wachten en nu heb ben wij een kans om hun die verve- velende wachttijd te veraangenamen en zoo onze dankbaarheid te toonen. Wanneer men zich maar realiseert hoeveel wij aan het Canadeesche leger te danken hebben, zal het comité bij velen»deur en hart open vinden. Zaterdagavond zal in het kader van deze actie een voetbalwedstrijd Cana deezen—Burgers worden gehouden. In een der zalen van het gemeente huis is een groot aantal interessante kunstvoorwerpen en voorwerpen van oudheidkundige waarde van allerlei aard door stadgenooten bijeengebracht en door een commissie tot een aar dige tentoonstelling gerangschikt. De collectie bevat o.m fraaie zilveren en gouden kerksieraden uit de R. K. kerk/ veel oude gebruiksvoorwerpen van zilver, koper en hout, oude fraai versierde boeken, oude munten, pla ten enz. Van een Canadeesch kapitein heeft de commissie o.m 2 buitge maakte Duitsche oorlogsvlaggen ge kregen. Deze tentoonstelling zal gedurende Augustus alle werkdagen ’s middags geopend zijn. Meer interessante inzen dingen zijn natuurlijk van harte wel kom. De commissie hoopt dan na deze tentoonstelling een permanente museumzaal te kunnen inrichten. Dinsdag 31 Juli organiseerde het Drankweer Comité meetings op ver schillende punten in de stad, waar als sprekers optraden ds. O. D. A. Os kamp en ds. A. G. van Wijk. De Chr. muziekver. „Oranje" zorgde voor de muzikale omlijsting. Meester A. H. v. d. Ven nam Dins dag 31 Juli afscheid van Bestuur, personeel en leerlingen der R. K. School alhier, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Sedert 1912 was hij in Bolsward als onder wijzer werkzaam. Uit den Omtrek. Witmarsum, 24 Juli. De Krite Wlt- JIN Over deze vraag zal ons volk zich over korter of langer tijd hebben uit te spreken; aldus onze minister van buitenlandsche zaken, Mr. van Kleffens. Het is daarom goed deze kwestie on der de aandacht van onze lezers te brengen ten einde hun behulpzaam te zijn bij hun meeningsvorm over dit inge wikkeld vraagstuk. Het democratisch be ginsel eischt deze meeningsvorm nu een maal! En ik heb het gevoel, dat mo menteel het vraagstuk nog buiten de aandacht van velen ligt en dat van hen, die er hun gedachten reeds over lieten gaan, er velen zijn, die er geen weg mee weten. Dat het Nederlandsch Comité voor Gebiedsuitbreiding ertoe over is gegaan in korte artikelen de argumenten vóór annexatieen de weerlegging van bezwaren ertegen in breeder kring bekend te maken ver dient daarom toejuiching. Maar men bedenke: hier komen alleen voorstan ders direct aan het woord en tegen standers slechts voor zoover zij be streden worden. Maar, hoe dit zij, de arbeid van dit Comité kan voor de publieke meeningsvormlng van betee- kenis worden. Zijn publicatie geeft ons aanleiding er hier in on» blad iets over te zeggen. Zjen wij goed, dan heeft de zaak een politieke en een economische kant, d.w.z. zij wordt bepaald door onze behoefte aan veiligheid en aan schade loosstelling. Om met dit laatste te beginnen: Duitschland heeft ons ontzaggelijke schade berokkend, geestelijk, maar niet minder economisch. Het heeft ons land letterlijk leeggestolen. De omvang der plundering blijkt dagelijks meer. Het is daarom billijk, het is eisch van recht, dat het de ons toegebrachte stoffe lijke schade vergoedt. Wij hebben de oorlog niet gewild, zij hebben die over ons gebracht en zij moeten daarom betalen. Maar de volksmond drukt het zoo teekenend uit: pluk maar eens veeren van een kikker. Het Duitsche volk heeft zich door de te lang voort- Makkum. 3e pr. O. van Dijk, Jac. de Jong en D. Schalm. 4e pr. Jildert Rinia, Joh. Aukema, Jan L. Rinia. 5e pr. Joh. Adema, Sch. Elgersma, H. Adema, allen te Makkum. Zurich. 22 Juli d.e.loten. le pr. J. Mulder, Pingjum, D. Yntema, Witmar sum, Tj. A. Rinia, Makkum. 2e pr. H. Knol en J. Faber, Harlingen. 3e pr. D. de Vrij, Pietersbierum, T. Hoitinga, Witmarsum. Maandag 23 Juli. Ledenwedstrijd. A-klasse. le pr. J. A. Rinia, Makkum, D. D. de Boer en Sj. Y. Faber, Zu rich. 2e pr. R. H. Kuiper en D. Blank- sma, Makkum, D. H Karsten. Bols ward. 3e pr. O. van Dijk, Makkum, L. Blanksma, Pingjum, S. Hiemstra, Zurich. B-klasse. le pr. D. Tilstra en H. Karsten. 2e pr. S. D. de BoerenJ. P. Bouma. 3e pr. Q. W. de Boer en Sj. Tilstra, allen te Zurich. Baarderadeel, 29 Juli. De Federatie van Kaatsclubs hield een wedstrijd te Wieuwerd van afdeelingsparturen Se niores boven 36 jr. le pr. afd. Oos terlittens J. Bruinsma, H. Jepma en K. Gaasterland. 2e en 3e pr. Mantgum, O, Huizing, W. Wagenaar en K. Al- besma, zoodat Oosterlittens de fraaie zilveren wisselkrans verkreeg, bene vens afd. medaille. J. Eiuinsma werd koning. Voorts werd gehouden een wedstrijd Sen. boven 50 jr. le pr. W. Reinalda, Winsum (koning), C. Hilverda en J. v. d. Burg, Oosterlittens. 2e. A. Visser, Mantgum, J. Santema en J. v. d. Werf, Jorwerd. Wommels. Ledenpartij, le pr. A. Feitsma, E. de Boer en D. Klijnsma, 2e pr. Fr. Wiersma, H, Tippersma en Th. Kamstra. 3e pr, C. de Waij, Jac. Bonnema en D. Tacoma, Buitenlandsch Overzicht We willen nog even terugkeeren op de Engelsche verkiezingen. Allereerst dan iets over de bijzonderheden van het Engelsche kiesstelsel, vergeleken met het onze. Een stemmenverhouding tusschen Labour en de Conservatieven van ongeveer 15 millioen tot 10 mll- lioen, dus van 3 2, leverde niettemin een zetelverdeling op waarbij de Labour ongeveer 400 kreeg tegen de Conser vatieven 200, dus in de verhouding 4 2. Labour kreeg met andere woor den naar verhouding aanzienlijk meer zetels dan stemmen. Verder verloren de Conservatieven, vergeleken met 1935, rond 11 °/0 van het totaal der uitge brachte stemmen, doch gingen met niet minder dan ten naaste bij 30 o/0 van het totaal aantal zetels achteruit. Het Engelsche districtskiesrecht geeft dus blijkbaar gemakkelijk een uitge sproken meerderheid in het Parlement, terwijl tegelijkertijd een betrekkelijk gering verlies van stemmen een sterke verschuiving in het getal zetels kan teweeg brengen. In Nederland, waar in 1917 het districts kiesrecht door het stelsel van evenredige vertegenwoordiging is vervangen, zou zoo iets onmogelijk zijn. Bij ons toch verzamelt men al de stemmen van het geheele land in één centraal punt en naar evenredigheid daarvan worden de zetels tusschen de partijen ver deeld. Krijgt dus partij A51 van de stemmen, tegen partij B49 °/0, dan wordt de verhouding van het aantal zetels In de Kamer ook als 51 49. Hoe zeer de uitslag bij een districtskiesrecht hiervan kan afwijken, bij eenzelfde stemmenverhouding, leert t iuanu iport- intela int” 3464 >llvm be- I 1 t B gen, die- »nde rood itaan szini or U t 21 4 treat rat 9 a a a I ERU rken idrea alle iolen enen kers, eden paar :ht CER uur lek uur «ren, vlo eden :n A, m 5e •p de >eten rant- mhe- fver- die- een talen aan leve- utie- >p 1“ id •n vrj iUM zolop n Zon in te BOLSWARD’s NIEUWSBLAD Redactieraadi Tj. DE JONO, Ds. J. VINK en J. VISSER Gedrukt I. o. v. M. G. bij de Fa. A. J. OSINOA - Bolsward >kRD

Bolswards Nieuwsblad nl | 1945 | | pagina 1