Rondom de Nederlandsche Volksbeweging r. IS I in hoorde ook dit vredesfestijn tot het TZUM, 8 Sept. Toen de heer Leijenaar waardoor Leijenaar van den wagen N binnen politiek slingerde en een been brak, waardoor opname in het Diaconessenhuis nood zakelijk werd. HITZUM. Op 18 en 19 Sept zal hier het bevrijdingsfeest gevierd worden. De feestcommissie doet haar uiterste best om er een reuze feest van te maken. van de Coöp. Electr. Centrale de heer L. van der Weerd, hedenmorgen in de transformatorcel in de „Waag” werk zaam was, ontstond (wellicht door kortsluiting) een geweldige vlam, die hem hoofdzakelijk in het gezicht sloeg. Een collega heeft hem naar den dokter en daarna naar huis begeleid. Naar we vernemen is zijn gezichtsvermogen in tact gebleven en verder is het voorloo- pig afwachten. telijk uiteen en binnen iedere partij afzonderlijk groeiden de verschillen; in de R.K.S.P. was er wrijving tusschen de conservatieve en de vooruitstreven de vleugel en leidde tot vorming van nieuwe formaties: de katholieke de mocraten en de katholieke Volkspartij. Ontevreden jongeren uit A R. en C HU. vormden de Chr. Dem. Unie. Men was het bij gelijke dogmatische overtuiging politiek in vele dingen oneens. En omgekeerd bleek (het bleek in het gijzelaarskamp te St. Michiels Gestel, de eigenlijke bakermat van de Ned. Volksbeweging, waar menschen van verschillende politieke en religieuze herkomst elkander uitnemend verston den in politieke vragen) dat verschil van geestelijk inzicht politieke een stemmigheid niet behoeft uit te sluiten. Van deze ontdekking is de N.V.B. de uitkomst. Zij, die deze werkelijkheid ervoeren, kwamen daardoor tot de ge volgtrekking, dat de oude antithese politiek onhoudbaar moest heeten, dat haar onvruchtbaarheid in de laatste twintig jaren geen toeval was, dat ons politieke leven van na den oorlog een heroriënteering eischt naar andere dan godsdienstige en kerkeiijke beginselen. Vandaar haar streven naar overwinning dier oude antithese en haar vervan ging door een nieuwe, niet naar gods- dienstig-kerkelijke, maar naar politieke en sociaal economische opvattingen. Allen, die het in politiek en sociaal- eeonomisch opzicht eens zijn, behoo- ren samen te werken, onverschillig hoe zij tot hun inzichten zijn gekomen, of zij deze aan hun christelijke over tuiging, dan wel aan een algemeener, niet specifiek christelijk getint huma nisme hebben ontleend. Het beginsel, dat alle leden van de N.V.B. verbindt en tot hun staatkun dige en maatschappelijke consequen ties leidt omschrijft men als persona listisch socialisme. Hierover in een vervolgartikel echter meer. laten voorlichten over deze kwestie, die ongetwijfeld ook op de conferentie te Londen ter sprake zal komen. Het interessante van de Perzische kwestie is echter vooral, dat ze op nieuw een aanwijzing vormt, hoezeer Sovjet-Rusland en Czaristisch Rusland in kwesties van buitenlandsche poli- nog in het openbaar optrad, heeft Dins dagmiddag in Bolsward een parade ge houden, wat uiteraard weer veel be langstelling trok. ALWEER EEN VERBETERING. Sinds Dinsdag 11 Sept, brandt ’s av. in de stad weer de straatverlichting, zij het voorloopig in beperkte mate. Dit is dus alweer een stap in de goede rich ting. CANADEESCHE MUZIEK. Het in Canada beroemde vrouwelijke pijpers-band „The Canadian Women’s Auxiliary Corps”, dat pas zeer korten tijd in ons land is en vrijwel nergens JUBILEUM. Zaterdag 15 Sept, herdenkt Zuster A. van Veen den dag dat zij voor 25 jaar als wijkverpleegster bij de Vereen. „Het Groene Kruis” alhier haar arbeid be gon. Duizenden patiënten zijn in die jaren door haar verzorgd en verpleegd. In de meeste huizen van Bolsward zal zij wel eens werkzaam geweest zijn voor de volksgezondheid. Ongetwijfeld zijn er zeer velen die op 15 Sept, van hun erkentelijkheid uiting willen geven. Het lag in de bedoeling van het bestuur hiervoor ruimschoots de gelegenheid te geven, maar aangezien er momenteel niet een geschikte zaal daarvoor te krijgen is, zal deze openbare gelegen heid tot felicitatie en huldiging nog tot nadere bekendmaking worden uitge steld. BEVRIJDINGSFEEST. SCHRAARD. Met opgewektheid heeft ook Schraard gedurende 3 dagen de béVrijding en de wereldvrede gevierd. Het feest werd Woensdag 29 Aug. i 1. ingezet met kinderspelen, die opgeluis terd werden door een poppenkastver- tooning en het optreden van een goo chelaar. De ochtend van Donderdag werd groo- tendeels in beslag genomen door de denksteen aangeboden. Na de onthul ling nam de heer F. D. EIgersma na mens de kerkeraad der Geref. Kerk ter plaatse de gedenksteen over. Deze plechtigheid liet niet na een diepen in druk te maken. I De middag van 31 Aug. werd weer ge ilen, waarbij „de schaking van de baakste?’ wel zeer in de smaak viel. ’s Avonds vond een herhaling van de optocht plaats. De inzittenden van de overvalwagen lieten zich niet onbe tuigd. Verschillende dorpsbewoners werden tot hilariteit van de toeschou wers „eingesperrt”. Na de prijsuitdeeling opvoering van ’t blijspel „Blyn spil”, gevolgd door een viertal tafereelen uit de jaren 1940- 1945. Toen de klok 12 uur geslagen had, be hoorde ook dit vredesfestijn tot het I verleden. BEVRIJDINGSFEEST. Oosterlittens vierde gezamenlijk feest. Schitterende optochten, volks- en kin derspelen, gemaskerd bal met 84 deel nemers, optreden van „Lyts Frysk toa- niel” en Joop Theunisz, draaimolen voor de jeugd, kortom het waren drie hoogst gezellige dagen, die uitnemend zijn geslaagd. BAARD. Tot tijdelijke leerkracht aan de openbare school is aangesteld de heer L. Koopmans te Winsum. Zij is een nieuwe verschijning in ons politieke leven en rondom haar is veel gerucnt. Wij willen hier niet in den breede haar beginselen beschrijven. Daar zorgt zij zeif wel voor. Wij wil len hier slechts op enkele karakteris tieke dingen wijzen, die aan haar ver schijning opvallen. In de eerste plaats, dat zij in het leven werd geroepen door menschen, die komen uit zeer verschillende poli tieke en geestelijke groepeeringen. Men vindt onder de oprichters namen van Roomsch Katholieken, Christelijk His- torischen, Vrijz. Democraten en Sociaal Democraten, wanneer men let op de politieke oriënteering, van Katholieken, Orthodox Protestanten, Vrijz., Protes tanten, van humanisten in algemeenen zin, die men in feite niet tot eenige religie of kerk kan rekenen, als men let op godsdienstige en politieke her komst. Derhalve zoowel politiek als kerkelijk gesprokenvogels van diverse pluimage. Dat is iets nieuws in ons politieke leven. Het is een radicale doorbreking van de antithese, gelijk die tot dusver in ons land op politiek terrein bestond. Ter linkerzijde heeft men deze antithese nimmer als juist erkend; in de z g. linksche partijen bevonden zich steeds menschen van verschillende geestelijke overtuiging, christenen, zij het dan bijna uitsluitend vrijzinnige christenen en niet-christenen, ook ongeloovigen. Hen allen verbond het partijverband eenzelfde ren sociaal economisch inzicht. Ter rechterzijde was dat anders. Inde R.K. Staatspartij bevonden zich (het spreekt van zelf) uitsluitend menschen van katholieke geloofsovertuiging, in Antirevolutionaire Partij en Chr. His torische Unie waren alleen orthodox- protestantsche christenen politiek ver- eenigd. Maar politieke eenheid bleek tusschen de partijen onderling hoe langer zoo minder te bestaan. Na de overwinning in de schoolstrijd viel de coalitie fei- Kaatsuitslageh Witmarsum,2 Sept. 1945. Junioressen 16 part. Ie prijs. Tj. Werkhoven, A. v. Dijk en P. Seerden, Franeker. 2e prijs A. Wouda, K. Meijerhof en K. Stoffels, Leeuwarden. 3e prijs AL. Haima, P. v. d. Veer en H. v d. Veer, Dongjum. 4e prijs B. v. Loon, H. Bouma en J. Rijpstra, Beetgum. Wommels, 3 Sept. Heden hielden de K.V. en de V V.V. hun traditioneele «door elkaar loten” partij met 33 parturen. Uitslag le pr. K. Falkena, Bolsward, A. Paassen, Leeuwarden, F. Laroni, Beetgum. 2e pr. J. Ferwerda, Bolsward, J. Tilstra, Leeuwarden, H. Eekma, Sneek. 3e pr. S. Zijlstra, Beetgum. K. Nauta, Schalsum, A. Hoekstra, Bolsward. Oosterend, 2 Sept. Groote kaatspartij 50 part., le pr. Jac. S. Joustra, Tj. v. d. Valk, P. S. Hiemstra, 2e pr. Joh. Strikwerda, C v. Dijk, Tj. S. Hiem- Buitenlandsch Overzicht tiek éénzelfde lijn trekken. Het schijnt voor Sovjet-Rusland een zaak van eer om al de verliezen die door de revo lutie van 1917 zijn geleden, weer on gedaan .te maken, ook al betreft het gebied, door een zuivere Czaristische geweldspolitiek uit ’t recente verleden verkregen, zooals bijvoorbeeld met Perzië 't geval was. Voor de Neder landsche radio is er op gewezen, hoe dit ook bleek bij de jongste ontwik keling in het Verre Oosten. Nu is dit op zich zelf niet vreemd. Afgezien van de reële economische en strategische voordeelen die op het spel staan, pleegt het nationalisme van imperia listische staten toch sterk erfelijk be last te zijn met de schimmen uit het roofzuchtig verleden. Voor iemand als Stalin is het echter een zeer merkwaardige uitlating als hij bekent, zooals Zondag voor een week geschiedde, dat het verlies van Port Arthur hem al die veertig jaar dwars heeft gezeten. Hoe hebben toch de oude Bolsjewieken onder Lenin het Czaristisch imperialisme, dat zij te recht zagen als een poging van de Pan-Slavisten om de binnenlandsche critiek het zwijgen op te leggen, ge brandmerkt. De vraag is nu hoe men tegenover de communisten in het bui tenland de zaak zoo kan voorstellen, dat hier van agressie geen sprake is en dat eventueele annexaties door Rusland toch eigenlijk iets geheel an ders beteekenen dan die door de kapi talistische confraters. Goed, we weten hoe er dan gegoocheld kan worden met het begrip „democratie” zoodat er ten slotte geen touw meer aan vast te knoopen schijnt. Ook in Perzië is ’n pro-Russische beweging, de Tudeh-partij, goed georganiseerd en gewapend. Zoolang deze partij echter niet de macht in handen heeft en daar mee de „ware democratie” zijn intrede heeft gedaan, kan Rusland er niet toe komen om Perzië aan 't bewind van z’n reactionnaire bestuurders over te laten. Waarbij we dan geheel in ’t midden willen laten in hoeverre de economische en sociale toestanden in Perzië om verbetering vragen en wie hier het best in staat zou zijn die ver betering te brengen. Zijn de commu nisten daarentegen wel de baas, zooals in Bulgarije, waar pro-Russische militia het land beheerst, dan staat Rusland op het principiëele standpunt, dat een buitenlandsche macht zich toch voor al niet met de interne ziken van 'n zuiverdemocratisch land mag bemoeien. Een land als Finland, tot 1917 ook Russisch bezit, schijnen de Russen echter te hebben afgeschreven. Ten minste de verkiezingen van dit voor jaar zijn zoodanig uitgevallen, dat de Amerikanen de diplomatieke betrekkin gen weer aanknoopen. Afgezien van de voordeelen die het def nitieve vre desverdrag met Finland straks nog zal bieden, heeft Rusland in de Oostzee echter al vast de winst van Konings bergen, zoodat Peter de Groot? zich hier toch niet voor zijn nazaten behoeft te schamen. Z. PAARDENSPORT. In de geadverteerde prijzen bij ’t Con cours Hippique op Woensdag a.s. is een wijziging gekomen en wel in dier voege, dat de extra prijs van f 100. niet in rubriek V maar in rubriek III wordt uitgeloofd, dus voor de 1ste pr.- winnaar in de klasse Eenspannen tuig- paarden Friesch ras, open klas. Geslaagd voor de akte Nuttige Handwerken de dames: G. van Dijk te Spannum, J. Tanja te Achlum en H. Volbeda te Arum. allegorische optocht, waaraan door tal rijke personen en groepen werd deel genomen. De jury had geen makkelij ke taak om de prijzen voor de optocht toe te kennen. De rest van de dag werd besteed aan allerlei spelen en wedstrij den voor jong en oud. Mededeelingenblad vanwege het Militair Gezag, district Sneek. Verschijnt 1 maal p. week m RedactieraadTJ. DE JONG, Ds J. VINK en J. VISSER c x -njr le Jaargang No, 10 Gedrukt i. o. v, m. o. bij de Fa. a. j. osiNQA - Boi»ward Vrijdag 14 bept. 1743 Nadat op’ Koninginnedag de klok ge- vuld door” allerlei speïen, waarbij "de luid was, toog men ter kerke om ge- zamenlijk God te danken voor de be- vrijding van ons land en Indië. Ver volgens begaven velen zich naar het pleintje voor de Geref. kerk, alwaar ’n gedenksteen onthuld werd voor de bei de inwoners van Schraard, te weten Anne de Haan en F. W. EIgersma, die als slachtoffers der Nazi-terreur ge vallen zijn. Nadat een meisjeskoor en kele toepasselijke liederen gezongen had, hield Ds. D. J. de Reus een korte toespraak waarin hij gewaagde van het lijdelijk en actieve verzet, hetwelk deze beide personen gepleegd hadden. Als dank voor hun daden hebben de vele onderduikers uit ons dorp deze ge- Fen de Martiny-toer. Yn ien fen de keamers fen it StedshOs scil in museum komme, seit men. De tentoanstelling, dy’t yn Augustus hel den is, hat mannichien leard, dat men hjir net langer mei wachtsje moat, scil der yet fan it Aide bihAlden bliuwe for üs goeije stêd. En nou’t men de leste jierren sa’n krêftige biweging krige hat om it eigene en it hiemfêste to wear- dearjen en to biwarjen, hoopje wy al, dat de warbere museumkommisje folie meiwirking kriget. Lykwols, it blykt hieltyd wer, kin dizze opjefte allinnich slagje as der minsken binne, dy’t de Ijeafde for eigen folk en eigen heite- lAn echt fiele. Dy’t net fen dizze en lyksoartige saken in soarte fen hobby meitsje, sa’n bytsje sabeare spylje, mar noed steane for alles, hwet eigen en geef is. Sa is it wol in bytsje frjemd, as nou fan datselde stêdshüs ynfloeden ütgean, dy’t rjucht tsjin it niisneamde yngea- ne. Net mei sin misskien, mar de üt- wirking bliuwt der gelyk om. Ik bidoel hjir de kwesje fen de nammen fen de boerkerijen, dy’t sa’n wichtich ünder- diel foarmje fen de eigen sfear en der by for taelstüdzje en folklore in greate bitsjutting hawwe. In namme as „Great Aequard”, Oege- kleaster, Jongemastate, Bargepels, Wiarda-state, Doniastate, De Stuiver- sche kan, Batavia, De Gouden Boajum, Hellingastate, Osingastate, Ruurda- state, ja neam mar op, seit safolle mear as it kAlde, deade Harlingerstraat 3 ef Leeuwardervaart 2. En as dan de man fen de bilestingen of fen de post der net büten kin, is it dan to folie frege om de nammen fen de pleats, dy’t oer ieuwen en ieuwen hinne rikt, mei yn eare to hAlden? Der binne getallen, dat men oannimme moat, dat de admini- straesjeman sa’n soarte fen stille striid fiert om de boer der ta to bringen mei dy eigenwize pleatsnamme op to hAl den en nei syn boek to harkjen, hwer’t er nou ienkear stiet as Hichtumer- weg 4. Misskien hat de amptner de boel seis wol op in nij oardere, tominsen fen ien fen de boppeneamde pleatsen seach ik trije kear in adresforoaring binnen de tweintich jier. En lit men den net lyts wêze, mar each hawwe for de histo- ryske bitsjutting fen in pleats mei in namme fen Oegekleaster, dy’t oan fiere tradysje boun is en de neiteam hiel hwet leare kin fen it forline as in mu- seumstik, ho goed op him seis ek. Ien fan de leararen fan it Karmel-Ly- ceum to Oldenzaal hat in boek skreaun oer: Boerderijnammen, en nimmen min der as Minister Dekkers joech in „Foar- wird”. Hy seit deryn ü.m.: „Levendig betreuren wij het thans, dat wij in •on verschilligheid zooveel schoons en zoo veel poëzie hebben laten verdwijnen.” De boeren seis hAIde de Aide nammen wol yn eare: Hja prate oer in soan, dy’t earst boer wier op Jonkershuzen en letter op Rinia-state boerke en sa I mear. De namme heart ek®op de ho- FERWOUDE. Bedankt voor het be roep naar de Ned. Herv. gemeente Gaast c.a. de heer J. A. Gelderman, hulppred. te Lijnden. OOSTERLITTENS. Benoemd tot on derwijzer aan de Herv. school te Gauw de heer W. Koopmans alhier, thans tijdelijk onderwijzer te Woudsend. Stadsnieuws. Ambachtsonderwijs. Het werkwoord klagen steeds te ge bruiken, vervee.lt. We moeten ook blij zijn, na de bevrijding toch wel heel erg. We kunnen nog niet alles, maar wel zeer veel. Doch nu moeten we de kansen grijpen, ouders en kinderen ook. Daarom dit: er is in Bolsward een Avondschool voor Nijverheidsonder wijs De jongens kunnen weer wat leeren, rustig en veilig. Ze kunnen een ambacht deeren, het oude of moderne nuttige ambacht van timmerman, smid cf electricien enz. Tot de jongens zeg ik: Pluk de dag en de avond. Het is beter, eervoller en voordeèliger over vijf jaar ambachtsman te zijn dan ren- tenier-zwarte-handelaar of „omstipper” in het algemeen. Ik verwacht dat de ouders met tact en wijsheid hun kinderen, voorzoover ze daarvoor in aanmerking komen na tuurlijk, er op wijzen, dat ze een am bacht moeten leeren. Dan zullen de jongens nuttige burgers worden, die meehelpen aan de herbouw van het „Nederlandsche Huis”. Der is forlet fen sokke timmerljue en smitten yn letterlike en figuerlike sin! Wnd. Burgemeester, S VAN TUINEN De collecte voor de afd. Bolsward en Omstr. van het Ned Roode Kruis gehouden in de feestweek, heeft het zeer bevredigende bedrag van f 1241.02 opgebracht, waarvoor het Bestuur allen, die ertoe bijdroegen, hartelijk dank zegt. De groote misrekening van Duitsch- land voor 1914 was de stellige ver wachting van een oorlog tusschen de Russische .beer” en de Engelsche „walvisch”, waarbij Germania als lachende derde zou kunnen toezien. De Duitschers hadden zich dit laatste echter wel uit ’t hoofd kunnen zetten na de Engelsch-Russische overeen komst inzake Perzië (Iran) van 1907. De kwestie was namelijk dat Rusland via Perzië de „warme zee” dreigde te bereiken en wei op een punt in de onmiddellijke nabijheid van Engelsch- Indië. Met recht dus een dolkstoot gericht op het hart van ’t Britsche Imperium. Bij het veidrag van 1907 werd Perzië nu eenvoudig „in naam der beschaving” tusschen Engeland en Rusland verdeeld. Rusland nam ge noegen met het Noorden van Perzië en bleef zoodoende van de zee ver wijderd. Door de oorlog van 1914—1918 kreeg Perzië weer een kans op onafhanke lijkheid. Om te beginnen werden de Russen door de revolutie van 1917 al direct uitgeschakeld. Wel dreigde Perzië nu een uitsluitend Engelsch wingewest te zullen worden, doch door de naijver van de andere groote staten waarbij Rusland weer spoedig een rol speelde, bleef er toch zoo iets als ’n onafhankelijk Perzië bestaan. De En- gelschen volstonden met hen econo- mischen invloed, die vooral in ’t Zui den zeer groot is (petroleum). En ’t communistische Rusland was immers niet meer veroveringszuchtig. In 1942 was het echter door de oorlogsomstan digheden noodzakelijk, dat de .bond genoot” Perzië opnieuw door de En- gelschen en Russen, ditmaal met de Amerikanen als Dritte im Bunde’’, werd bezet, met de nadrukkelijke belofte evenwel het land binnen zes maanden na het einde van den oorlog te zullen ontruimen. De Amerikanen zijn ook al weer vertrokken, doch de i anderen nog niet en dit schijnt vast te zitten op de Russen. Van diploma tiek standpunt gezien was het direct al een aardige vondst van Rusland om zich te dekken met de formeel juiste bewering dat in Mei 1945 de oorlogshandelingen in ’t Verre Oosten toch nog niet geëindigd waren, waar bij het dan deze kleinigheid over het hoofd zag, dat de bezetting van Perzië alleen was (geschied om via dit land Rusland in de strijd tegen Duitsland te bevoorraden, terwijl Rusland destijds aan de strijd tegen Japan nog niet meedeed. Momenteel kan echter aan het eind van den oorlog niet meer worden ge- l en de Perzen gaan steeds I luider protesteeren tegen de vreemde Alhier is opgericht een afd. Bols ward en omgeving van de Ned. Espe ranto gezelschap „L. E. E. N.” onder den naam van „La Espero”. Het voor loopig bestuur bestaat uit voorzitter S. S. de Jong Dzn. te Tjerkwerd, secre. taresse mej. Sj. Buwalda te Burgwerc en penn.esse mevr. A. S. Steensma— van der Feer te Bolsward. Tot propa gandist werd benoemd de heer S. Rui ter. Uit den Omtrek. WITMARSUM. Het Witmarsumer jongenspartuur A. Yntema, H. en E. Zijlstra behaalde in de wedstrijd voor afdeelingsparturen te Marsum weer eens de overwinning. A. Yntema werd koning. De gewoonte getrouw deed in verband hiermee ’t muziekkorps, waar achter het omkranste partuur met hun behaalde fraaie sportbekers, een rond gang door het dorp, wat steeds een aardige gedachte is en tevens een pro paganda voor de kaatssport. i meije to Sfeani ^at jowt foech for ïn o m x boer, dy’t mei rjucht great giet op de MAKKUM, 8 Sept Toen de monteur a|der]ike pleats Op Jt Bakhüster Heech sjocht men soks sünt inkelde jierren sa moai oan „De Odulphus-hoeve”. In heal tire fierder komt men op „Kipenburg” ek in pleats fen Aids al is de namme dan ek mear bikend wirden troch de ütspanning, dy’t der üntstie. In kreaze Fryske pleats, in moaije man tel, in hóf mei apel en parrebeammen, in foartün lyk as by Damstra en Zein- stra oan de Warkumerdyk bygelyks, in foarneamde Aide namme op de homeije- peallen, it binne allegearre dingen, dy’t meiwirkje oan de hiemfêstens en de smffkens fen üs pleatsen. Al to lang twijfeld telde oars néat as molkjild en produk- 1 sje. Dat wier iensidich en net goed. Us -indringers. Bevin heeft zich speciaal pleatsen hearre wer to wirden de pronkjes fen it Fryske gea, net troch ütwrydskens mar troch eigen sier en eigen soarch en soune greatskens op dit kostbere bisit. En fen dat stribjen tsjüget de namme de Aide Fryske nam me alderearst. TZUM, 8 Sept. Bij de gehouden kaats- partij werden door de volgende parturen de prijzen gewonnen, late prijs. H. Couperus, F. Schiphol en J. Aardema. 2de prijs: J. Hibma, K. Osinga en M. Walstra. 3de prijs: W. Blanksma, A. de Vries en Sj. Couperus. i e 1 I. s. IS X ad r i i 5 k, v» uvyi, i utu ut L^tijtiiaai iStra, 3e pr. W. Dijkstra, D. Wijnia van Hitzum gister door ons dorp reed, S. Dijkstra, 4e pr. T. Hoekstra, D. schrok het paard en geraakte op hol, Okkema, M. Vollema, 5e pr. J. Heeg, i A. Hengst, T. IJpma. BOLSWARD’s NIEUWSBLAD

Bolswards Nieuwsblad nl | 1945 | | pagina 1