Rondom ft fleoerlaodsche uomsheuieglng 1e Jaargang No. 17 (Vervolg) pr. Bak- ’oogland, Kimswerd. ;enheid van het ..Willem Wes- van Wed. Kramer, Hartwerd. 3. Dokter XVII van dezelfde. Koekalveren (2-tallen) geb. na 31-12-’44. le. Pietje 13 en Aagje 33 van I. H. Boersma, Hartwerd. 2e. Hendrika en Tetje van A. A. de Boer, Burgwerd. 3e. Reintje G en Ver wachting 14 van M. J. de Boer, Ugokloos ter. Familiegroepen le en 2e van S. S. de Schif- Mededeelingenblad vanwege het Militair Gezag, district Sneelc. Verschijnt 1 maal p. week Redactieraad. TJ. DE JONO, Ds J. VINK en J. VISSER V nJ C a Gedrukt I. o. v. M. G. bij de Fa. A. J. OSINOA Bolsward Vrijdag 21 bept. 1V45 Kaatsuitslagen ARUM, 17 Sept. Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan der K.V. ..Willem Westra” alhier had een ledenwedstrijd plaats en wel in drie klassen. De uitslag is: Jongste klasse tot 35 jaar: 1ste prijs: M. van der Weerd (koning), S. Tj. Huizinga, Plingjum en T. Andela. 2de prijs: Q. Fol- kerts, B. Broersma en J. Hilverda. 3de prijs: J. Tolsma, Jac. Gerlofsma en E. Park. Middenklasse 35 t.m. 49 jaar. 1ste prijs: H. P. Kooijenga, T. Lukkes en B. D. Tolsma. 2de prijs: A. van der Leij, Huizum, W. Rienks en B. Reinalda. 3de prijs: Joh. Hui zinga, Wormerveer, D. D. Tolsma en P. El- zinga, Harlingen. Oudste klasse van 50 jaar en daarboven. 1ste prijs: K. Hoitinga, Kimswerd, P, H. Kooijenga en F. Huizinga. 2de prijs: J. var. der Leij, Witmarsum, W. Kuipers en B. K. Tolsma. 3de prijs: C. Bosnia, Tj. Broersma en M. H. Hiemstra. Tal van extra prijzen werden nog gegeven welke onbe- Heldenschap. 5e. Aveline en Arendsje van Tj. H. Pasma. Tjerkwerd. Tweespannen. Bovenl. ras. le. Domburgzoon en Goldmanzoon van R. Velstra, Marssum. 2e. Ivan van Velstra en Ultramarin van Alta. 3e. Pagina van Werumeus Buning en Sileana van J. D. Dijkstra,. Hemelum. 4e. Flora en Emma van H. Wielinga, Heeg. De medaille voor de beste stamboekmerrie verkreeg Sileana. Hartwerd. 3e. van M. J. de Boer, Ugokloos'- ter. Ter opluistering. Eervolle vermelding: Nij- dam’s Buringa van A. A. de Boer, Burg- werd. wringt. Amerika heeft namelijk nu het tot de opgevat voor de vrijhandel. Het wenscht vrij baan over de geheele wereld voor de producten van zijn overmachtige industrie. Bloc-vorming in een groot een groot binnenlandsch afzetgebied en vele voordeelen inzake krachtlevering (electric!- telt) die uit een West-Europeesche samen- werking zouden voortvloeien, het ontstaan van industrie van massa-goederen In de hand moet werken. Doch juist waar de voordelen zoo tastbaar zijn, mogen de kleine staten hun plannen tot samenwerking niet laten varen. Verheu gend is dan ook de recente mededeeling van minister Vos, dat Nederland zeer nauwe economische relaties met Belgis en Frank rijk zal aanknoopen. Z. socialisme er niet is om de mensch, maar omgekeerd de mensch om het socialisme. Men wil socialisme uit eerbied voor de men- schelijke persoonlijkheid; daarom is men fel antikapitalistisch, omdat in het kapitalisme die menschelijke persoonlijkheid niet veilig is. Maar daarom is men ook fel anti-collec- tivistisch; men wil geen socialisme, waar de mensch in de massa verdwijnt noch waar het gaat om ’t einddoel, noch waar het gaat om de weg erheen en om de methode der verwerkelijking. Daarom wijst men alle na- tionaal-socialisme af, want daar ging het niet om de individu, maar om het groote geheel, om de staat of om het volk; daar werd het socialisme (en wat voor een!) nagestreefd om der wille van de grootheid van die staat of van dat volk en wat er daarbij van den mensch werd, dat deed weinig ter zake. En daarom wijst men alle ondemocratisch socialisme af, 'alle socialis me, dat naar dictatuur als methode tot ver wezenlijking neigt of de dictatuur brutaal weg belijdt, omdat men weet, dat alleen in een socialisme, dat door en door democra tisch is in doel en manieren de mensche lijke persoonlijkheid veilig kan worden ge acht. Personalistisch socialismeI Dat is afwijzing van alle versplinterend individualisme als in de huidige productiewijze hoogtij viert: ieder voor zich en het loopt op het recht van den sterkste uit en de zwakke moge te gronde gaan. Personalistisch socialisme! Dat is afwijzing van alle ondemocratisch socialisme, waar door de mensch in de massa, de collectivi teit verdwijnt en vergaat. Personalistisch socialisme, dat is democra tisch socialisme, een strijd van vrije men- schen voor een samenleving van vrije men- schen. Het is daardoor nieuw, omdat het de per soonlijkheid zoo nadrukkelijk vooropstelt. En het is tevens oud, omdat in alle ware so cialisme, alle socialisme, dat zich zelf als zoodanig heeft verstaan, het altijd weer om de vrijmaking der persoonlijkheid gegaan is. De vraag rijst: waarom dan deze nieuwe beweging en waarom dan beweging en niet partij? Over dit derde kenmerk nader in een derde en laatste artikel. prih ig en de ki prettig verloop. De jury, be- heeren D. H. Schaap, S. Kooi- stra, H. M. Gerbrandy en J. Heeg, had som tijds een niet gemakkelijke taak. Rubr. la. Enterstieren. 1ste prijs Jetze van P. Hibma, Witmarsum. 2a. Anna’s Adema, van A. T. en H. T. Hettinga, Cornjum- Arum. 2b. Yme van P. Ypeij, Witmarsum. 3e Jelle .van C. Anema, Pingjum en Pel van A. Poortinga, Lollum. Rubriek 2. Melke koeien, la. Bakker XX en lb Ema XVIII van H. T. Hettinga, Arum. 1c Janke III van Wed. R. D. de Jong, Wit marsum. ld. Anna XXIV van C. Anema Pingjum. 2a. Boudientje VIII van H. T. Het tinga, Arum. 2b. Rutje L, van R. Yetsinga, Arum. 2c. Joukje XV van A. Poortinga, Lol lum. 3e prijs: Lodewijks Pietje VIII van J. F. op de Hoek, Wons. Jantje XLVI1 van Wed. R. de Jong, Witmarsum. Willy van F. Bruinsma Arum en Tetje van L. J. Nieu wenhout Wons. Rubriek 3. Kalve koeien, la. Reintje III van R. Yetsinga Arum, 1b. Jantje van D. L. Hilarides Pingjum. 1c. Dora van R. Yetsin ga, Arum. 2e prijs: Anna XXVI, van S. M. Brandsma, Schraard. Zwaagstra XVIII van F. Nooitgedacht, Lollum. 3e prijs: Doetje XVIII van R. Wijmstra, Pingjum. Zwaagstra VII van F. Nooitgedacht, Lollum en Rutje LXII van R. Yetsinga, Arum. Rubriek 4. Productie-koeien. la. Boudientje V, van H. T. Hettinga, Arum. lb. Anna XXI, van S. M. Brandsma, Schraard. 2de prijs: Erna XXVII van H. T. Hettinga, Arum. 3e Hiltje XXVII van C. Anema, Pingjum. Rubriek 5. Melke twenterrieren. la. Ade- ma’s Corrie van S. M. Brandsma, Schraard lb. Dora II van R. Yetsinga, Arum. 2de prijs Ema XXXV van H. T. Hettinga, Arum. Jan- ne XXX van C. Anema, Pingjum en Dina VIII van J. L. Lycklama Nijeholt, Lollum. Rubriek 6. Melke enterrieren. la. Janke XII van R. Yetsinga, Arum. lb. Nelly XXIV van H. T. Hettinga, Arum. 1c. Reintje IV, van R. Yetsinga, Arum. 2de prijs: Maria XXXV van W. C. van Popta, Witmarsum. Hoeke- ma V van D. L. Hilarides, Pingjum. 3de prijs: Deyne Elisabeth XI vah P. Ypeij, Witmarsum. Simons Rika van R. Wijmstra, Pingjum en Bakker XXII van J. S. Hoogland, Kimswerd. Rubriek 7. Hokkelingen. 1ste. Hoekema XVII en Wilhelmina VIII van D. L. Hilari des, Pingjum. 2de. Klaske XXIV en jantje R XV van C. L. Blanksma, Pingjum. Rutje LXV en Dora IV van R. Yetsinga, Arum. Reino en Bernards van S. M. Brandsma, Schraard 3de prijs: Ema XLIV en Bakker XXII van H. T. Hettinga, Arum. Hiltje XXXIX en Hil tje XXXVII van C. Anema, Pingjum. Rubriek 8. Ter opluistering, le. Anna XXX van S. M. Brandsma, Schraard. 2e. Meta van dezelfde. Rubriek B. Ongeregistreerd vee. le. Feikie III van Sj. de Haan, Schraard. 2de. Rutje van P. Ypeij, Witmarsum. 3e. Jantje van J. Buwalda, Schraard. Rubriek 9. Stierkalveren, le. Rutje’s Eduard II van R. Yetsinga, Arum. 2de. Walle Johan van F. Nooitgedacht, Lollum. 3e. Piet van A. Poortinga, Lollum. Rubriek 10 en 11 geen prijzen toegekend. Rubriek 12. Koekalveren, geb. na 31 Jan. 1945. 2e pr. Klaske V en leitje VII van R Wijmstra, Pingjum. 3e. Marie 41 en Marie 42 van W. C. van Popta, Witmarsum. Rubriek 13. Familiegroepen. 1ste pr. Erna fam., van H. T. Hettinga, Arum. 3de ker fam., van J. S. Hoogland, Kim Rubriek 14. Collectie vee. la. van R. Yet singa, Arum. lb. van H. T. Hettinga, Arum, la. van 8. M. Brandsma, Schraard; 2e pr. Burgwerd. Verzameling van 4 koekalveren, le. van 1. H. Boersma, Hartwerd. 3e. van M. J. de Boer, Ugoklooster. Verzameling uit één beslag, le. van I. H. Boersma, Hartwerd. 2e. van S. S. de Schif- fart, Longerhouw. 3e. van Wed. Kramer, dat alles ter voorbereiding' van dé këflring Tart, Longerhouw. 3e. van T. N. de Boer, van Als haar eerste kenmerk noemden wij de vorige keer Jaar samenstelling door men- schen van Jeer verschillende politieke en geestelijke herkomst. De volksbeweging streeft zeer bewust naar een doorbreking der oude sntithesegedachte, de scheiding op politiek terrein naar andere dan politieke beginselen, de scheiding naar religieuze op vattingen. Zij wil deze godsdienstige anti these door een andere, een politieke en sociaal-economische vervangen; zij wil bij eenbrengen, wat in staatkundig en maat schappelijk opzicht bijeen behoort, onge acht de bijzondere religieuze, kerkelijke of niei-religieuze en niet-kerkelijke overtuiging harer aanhangers. Allen, die haar grondbe ginselen aanvaarden, onverschillig of zij zich Christen noemen of niet, of zij tot hun in richten zijn gekomen op grond van hun christendom of op grond van een niet per sé christelijk gefundeerd humanisme, wil zij vereenigen in den strijd voor een persona listisch socialisme. Wel wijst zij Christen dom en Humanisme aan als de levende bron nen, die onze volkskracht hebben gevoed, maar zij spreekt het tevens onomwonden uit, dat de normen van barmhartigheid, ge rechtigheid, waarheid en naastenliefde, waaraan zij het menschenleven binden wil op alle gebieden zoowel met het Evangelie irf Gods wil kunnen worden gegrond alsook in andere dan Christelijke overtuiging. Dui delijker kan het niet worden gezegd, dat men de oude'antithese heeft losgelaten en dat ieder in de N. V. B. een plaats kan vin den, die van deze, hoe ook door hem per soonlijk gefundeerde, normen tot de aan vaarding van het personalistisch socialisme gekomen is. In deze belijdenis van het personalistisch socialisme lijkt ons het tweede kenmerk van de Volksbeweging gelegen. Wat wordt er mee bedoeld? Een nieuw soort socialisme, een socialisme van geheel nieuwe aard? Het antwoord moet luiden: ja en neen. Ja, voor zoover bepaalde socialistische stroomingen hier met ronde woorden onvoorwaardelijk worden afgewezen, alle socialisme .waarin de persoonlijkheid dreigt onder te gaan in de massa, waarin de persoonlijkheid aan het socialistisch einddoel wordt onderge schikt gemaakt, wordt opgeofferd, waar het CONCOURS HIPPIQUE Woensdagmiddag is het traditioneele Con cours Hippique op de Marktstraat weer ge houden. Hoewel de lucht af en toe zeer dreigend was, bleef het gelukkig heerlijk, zacht weer, wat er niet weinig toe bijdroeg dat deze mooie paardensportdag weer bij zonder slaagde. De uitslag is: Friesch ras eenspannen, lemietklasse. le. Wiepkje van F. D. de Boer, Burgwerd. 2e. Zennie van S. Huitema, Tjerkwerd. 3e. Ave line van Tj. H. Pasma, Tjerkwerd. 4e. Arend sje van dezelfde. 5e. Udolfina van H. Hee- res, Parrega. 6e. Unoldina van K. Hofstra, Idaard. 7e. Afke van J. H. Alta, Oudemir- dum. 8e. Abela van S. S. Jansma, Hasker- horne., Bovenlandsch ras, eenspannen, le. Aisone van C. H. Breeuwsma, Hartwerd. 2e. Zua van H. M. Visser, Ypecolsga. 3e. Ada van H. Aalfs, Schuilenburg. 4e Bellada van F. D. de Boer, Wiske. 5e. Roeli van C. C. Anema. 6e. Flora vanH. Wielenga, Heeg. Bestuursprijs Ciliana van J. H. Alta, Oude- mirdum. Friesch ras, open klasse, le. Urmea van J. M. Jansma, ijlst, plus f 100.extra voor de beste in tuig gaande Friesche merrie. 2e. Triona van A. S. Hoekstra, Rijperkerk. 3e. Witha van K. F. Jansma, Heeg, plus verg, zilv. med. voor de beste Friesche stamboek merrie. 4e. Nathalie van Werumeus Buning, Workum. 5e Antje van A. Hoekstra, Rij perkerk, plus f 100.extra voor de beste in tuig gaande 3-j. Friesche merrie. 6e. Wij- ke van S. Kingma, Wolsum. 7e. Arendsje van Tj. H. Pasma, Tjerkwerd. Bovenlandsch ras. le. Domburgzoon van R. Velstra, Marssum. 2e. Constant van H. Aalfs Schuilenburg. 3e. Ultramarin van J. H. Alta, Oudemirdum. 4e. Ivan van R. Velstra, Mars sum. 5e. Zua van H. M. Visser, Ypecols ga. 6e. Aisone van C. H. Breeuwsma, Hart werd. Tweespannen. Friesch ras. le. Triona en Antje van A Hoekstra, Rijperkerk. 2e. Udol fina van J. M. Jansma, Ijlst en Natalie van Werumeus Buning, Workum. 3e. Urmea v. J. Jansma, Ijlst en Swantina van Jansma, Akmarijp. Schoonste geheel. 4e. Witha van G Anema, Pingjum en D. L. HylaMdes,, Pingjum. Rubriek 15. Fokschapen (2-tallen). Lincoln- ras. 2e pr. W. Postma, Kimswerd. Rubriek 16. Fokschapen (2-tallen). Texelsch' ras. 1ste prijs C. L Blanksma, Pingjum. le en 2e prijs: S. L. Hylarides, Arum. Rubriek 17. Ramlammeren. Lincolnras. 1ste prijs: W. Postma, Kimswerd. 3de prijs: P. A- Hibma, Witmarsum. Rubriek 18. Ramlammeren. Texelsch ras. le prijs: twee stuks van S .L. Hylarides, Arum; 2de prijs C. L. Blanksma, Pingjum. Rubriek 19. Geen inzendingen. Rubriek 20. Ooilammeren. (2-tallen). Texels ras. 1ste prijs: C. L. Blanksma, Pingjum; 2de prijs: A. E. van Kieffens, Arum. WITMARSUM. 15 Sept. Na afloop der keu ring had de ringrijderij plaats met paard en rijtuig. 1ste prijs: G. J. Rienstra, Burg werd. 2de prijs: S. Leijendekker, Witmar sum. 3de prijs: N. Reitsma, Schettens. Voor het schoonste geheel: 1ste prijs: K. E Wes tra, Kimswerd. 3de prijs: W. Anema, Ping jum. WITMARSUM. De eollecte in de gemeente Wonseradeel ten behoeve van de Vereen tot Werkverschaffing aan Hulpbehoevende Blinden, gevestigd te Amsterdam, heeft op gebracht f 1042. ARUM, 17 Sept. Ter gelege 50-jarig bestaan van de K.V. tra” alhier werd een receptie gehouden van genoodigden waar een 10-tal sprekers aan deelnamen. Daarna volgde een matiné dat op ’t 50-jarig bestaan van de vereen, sloeg. Een schitterend geslaagde gecostumeerde op tocht werd beide dagen gehouden. Vervol gens werd het kaatsen niet vergeten. Ook volks- en kinderspelen werden naar voren gebracht, zoomede een voetbalwedstrijd. ’s Avonds speelde het gezelschap Tetman de Vries „De tiid hêldt gjin skoft”. Een dans tent en een draaimolen waren op het sport terrein aanwezig, 't Dorp was grootsteedsch versierd met eerepoorten, vlaggen, groen en bloemen enz. BURGWERD. De collecte voor de nagelaten betrekkingen van illegale strijders, heeft in de dorpen Hartwerd, Burgwerd en Hichtum opgebracht de som van f 12526.10. WAAXENS. 13 en 14 Sept, zijn hier onder begunstiging van fraai zomerweer de be vrijdingsfeesten gevierd. 1ste dag. Intocht Kon. familie, kinder- en volksspelen, muziek en voordrachten. 2e dag. Een goed geslaagde ringrijderij met paard en rijtuig, gecostumeerde optocht en ’s avonds muziek en stoelendans. Jong en oud heeft zich! deze dagen geducht ver maakt. Waaxens kan met voldoening op dit eerste dorpsfeest terugzien. HENNAARDERADEEL. De opbrengst hulde blijk Spoor- en Trampersoneel was in deze gemeente aldus: Wommels f266.02, Ooster- end f 139.13, Spannum-Edens f 127.30, Itens- Hennaard f67.37, Welsrijp-Baiium f 163.50, Kubaard-Waaxens f 365.—, Rien-Lutkewie- rum f 125.75, Roodhuis f 242.Hijdaard f69.40. Totaal f 1566.47. BRAND. HENNAARD, 13 Sept. Hedenmorgen ont stond brand in de kapitale boerderij, eigen aan douariëre van Harinxma thoe Slooten te Baarn en bewoond door veehouder B. Bootsma alhier. Het vuur werd in de schuur ontdekt, die spoedig in lichte laaie stond. Met man en macht toog men aan het werk te redden zooveel men kon. De motorspuit van Wommels kwam, doch moest zich be perken tot nathouden. De schuur met pl.m. 28 kods’ejten hooi, alsmede» veel gereed schappen. gingen verloren. De oorzaak Is onbekend. rische kwestie nog steeds op zich liet wach ten. Is dit soms ook een reactie op de Amerikaansche reis van de Gaulle, die hem behalve de traditioneele toezegging van ma- terieele steun, verder niets heeft opgelp- verd? >g op de definitieve Bij de vraag in hoeverre het Fransche plan Is thans namelijk 1 kans van slagen heeft, is het van belang te -,J letten op‘deze zinsnede uit het artikel waar in de Fransche socialist Leon Blum de aan eensluiting van West-Europa propageert: „Het West-Europeesche bloc zal politiek niet tegen Rusland en economisch niet tegen de Vereenigde Staten zijn gericht.” Dit brengt ons terug tot de nuchtere waar heid, dat groote staten in de geschiedenis altijd vijandig tegenover aaneensluiting van kleine hebben gestaan, eenvoudig op grond van de oude Romeinsche stelregel: „Divida et impera” (verdeel en heersch). Rusland schijnt daarbij behalve natuur lijk als het betreft regeeringen met een com munistische meerderheid wel heel gauw spoken te zien. Zelfs bij de plannen om de toch zoo vredelievende Scandinavische lan den samen te voegen tot een Noorsch bloc, waarbij gesproken is over een tolunie en munteenheid, heeft Rusland zijn tanden al laten zien e" dit een „bedreiging” voor het machtige Sovjet-Rijk genoemd. Parallel hier mee veroordeelenl natuurlijk ook de pro- Russische onderdanen van de West-Euro peesche landen dergelijke aaneensluitingen. Het blad „Spectator’ merkte bijv, eenigen tijd geleden op, dat een vervreemding tus- schen Frankrijk en Engeland de Fransche communisten „geenszins onwelgevallig” zou zijn. Doch nu de Vereenigde Staten. Anders dan hun groote tegenspeler Rusland zullen zij, wanneer de betrokken landen niet commu nistisch zijn, politiek geen bezwaar hebben tegen bloc-vorming. Integendeel. Maar bij het land van den dollar is het natuurlijk weer op economisch gebied, dat de schoen wringt. Amerika heeft namelijk nu het tot volle ontwikkeling is gekomen een late lief de opgevat voor de vrijhandel. Het wenscht vrij baan over de geheele wereld voor de brengt nu het gevaar mee, dat gebied de invoer zou kunnen worden “belemmerd. Alleen al bijv, doordat De landelijke ruitervereeniging uit Nijland en omstreken gaf ter afwisseling eenige demon straties van ruitersport. De leider van deze kranige ploeg sprak voor de microfoon een propagandawoord voor deze sport. Een en ander (vond veel) waardeering. De; Gent. Comm, van Lich. Opvoeding alhier zal op 26 Sept, een ruitertocht organiseeren, waar voor eveneens per microfoon deelnemers werden opgeroepen. Voor de Lange en Kortebaandraverijen te Bolsward zijn tot op heden 60 paarden in geschreven, wat dus wil zeggen, een goed gevuld programma. R.K. DRANKBESTRIJDERS VEREEN. Voor het eerst na de bevrijding zijn deze beide organisaties in een gecomb. vergade ring bijeen geweest. De voorz. van het Kruis ver bond dhr. J. P. Postma, wijst in zijn openingswoord op de feestviering welke we onlangs in onze/ stad hebben gehad, en waarbij de geheele bevolking volop 4 dagen heeft gefeest, zonder alcohol, iets wat altijd voor onbestaanbaar heeft geheeten. De vreugde is er echter zeker niet minder om geweest. We behoeven ons voor de toe komst echter geen illusies te maken en zul len daarom, paraat moeten blijven. Daar Pater Moeskops is verplaatst had he denavond de installatie plaats van de Zeer- Eerw. Heer Pastoor als adviseur der beide organisaties. De ZeerEerw. Heer Pastoor houdt een kor te toespraak over de toekomst der Kath. Drankbestrijding en zegt, dat deze nog vol op noodig zal blijken te zijn. De onthouders moeten bij het herstel der wereld in de voor ste gelederen staan, door matigheid op elk gebied, een voorbeeld van soberheid zijn, om daardoor anderen tot navolging op te wekken. Bij de Mariavereen. werden een 3-tal nieu we jonge leden op gebruikelijke wijze ge ïnstalleerd, terwijl bij de rondvraag verschil lende middelen worden besproken om te ko men tot uitbreiding van het ledental. De St. Annavereen. voor de kinderen zal weer op gang worden gebracht en voor de andere jeugd adspirantenclubs in ’t leven geroepen. JUBILEUM. Zaterdag 15 Sept, herdacht de heer Y. Berg- sma, wnd. inspecteur van politie, de dag dat hij- 30 jaar geleden in Amsterdam bij de politiedienst kwam. De jubilaris werd toegesproken door den burgemeester, ter wijl enkele artisten uit het politiecorps al hier zich niet onbetuigd Keten. Van het! Franeker politiecorps, waar dhr. Bergsma vele jaren werkzaam was, was een deputatie overgekomen. Uit den Omtrek. WITMARSUM. Op 18 Sept, hield de Krite Wonseradeel-N. haar traditioneele veekeu- ting, alwaar een flink aantal ingezonden die ren van zeer goede kwaliteit om de prijzen dong. Er was veel belangstelling en de keu ring had een staande uit de BEVESTIGING en INTREDE SPANNUM, 16 Sept. Na in den morgen dienst bevestigd te zijn door Ds. J. Hoogen- kamp, van Meppel, die als tekst had Jac. 1 21; deed ’s middags de nieuwe predi kant zijn intrede bij de Ned. Herv. gemeente Spannum-Edens naar aanleiding van de tekst 2 Tim. 2 9 laatste gedeelte. Na de predi katie richtte de nieuwe herder en leeraar zich meer speciaal tot de colleges, ambts dragers enz., terwijl hij werd toegesproken door ds. A. G. van Wijk namens den ring Bolsward en door Ds. J. van Leusden van Burgwerd als consulent namens de geheele gemeente. Het kerkgebouw was beide kee- ren dicht bezet. KERKNIEUWS. OOSTERLITTENS, 16 Sept. Aangenomen ’t beroep als voorganger der Evangelische Unie te ’s-Gravenzande door Ds. R. Boon stra, Ned. Herv. predikant alhier. WORKUM. In het kader van een door haar in het Noorden te houden tournee zingt Jo Vincent op 8 October te Workum. HINDELOOPEN. Benoemd tot len ambte naar ter secretarie alhier, de heer J. Schön- feld, voorheen 2e ambtenaar ter secretarie te Aduard. HINDELOOPEN. Tot wnd. burgemeester der gemeente Hindeloopen is met ingang van 6 September 1945 benoemd de heer R. Alta hoofdcommies ter secretarie van Wijmbritse- radeel. Stadsnieuws. KEURING VAN FOKVEE Woensdagmorgen was er weer een ouder- wetsche bedrijvigheid op de Nieuwmarkt. Al vroeg in den morgen was het een drukte van belang. Touwen werden gespannen, lange latten geslagen, nummers geplakt, en een ®roota hoeveelheid strop uitgespreidL^En van fokvee, uitgeschreven door de Krite Commissie 6A van Bolsward en Zuld-Won- geradeel. Om 9 uur was er een keurcollectie van het Friesche fokmateriaal aanwezig en kon de jurr haar moeilijke taak beginnen. De uitslag is als volgt: Erjerstieren. le Adema 297 van Gebr. Knol, Hrtwerd. 2e. Bontje’s Sikkema van R. Boer- sna, Longerhouw, Mlke koeien, afgekalfd voer 31-12-44. le. Qertje X van Tj. Hoekstra, Hartwerd. 2e. /ke VI van 1. H. Boersma, Hartwerd. 2e. jokter VII van Wed. Kramer, Hartwerd. lelkekoelen, afgekalfd na 31-12-’44. la. Al- ertje 34 van 1. H. Boersma, Hartwerd. 1b. uweeltje A van Wed. M. F. Kramer, Hart- verd. 1c. Boukje XXV van S. S. de Schif- fart, Longerhouw. 2. Kaatje II Van I. H. Boersma, Hartwerd. 2. Rozalina XLI van S. S. de Schiffart, Longerhouw. 2. Juweeltje XXIII van Wed. Kramer, Hartwerd. 3. Aal tje VIII van de Schiffart, Longerhouw. 3. Boukje! XXVII van dezelfde. 3. Anna 29 van M. J. de Boer, Ugoklooster. 3. Clara V van Wed. E. Flapper, Hijdaard. 3a. Jonge An dringa XIX van T. N. de Boer, Burgwerd. KalvekoeJen. 2. Matzen 23 van Tj. van der Meer, Hiemort. 2a. Wimpie 28 van H. King ma, Hartwerd. 3. Mina 35 van Tj. van der Meer, Hiemert. 3a. Rozalina XXIX van S. S. de Schiffart, Longerhouw. Melke twenterrieren. la. Mine B A van I. H. Boersma, Hartwerd. 1b. Reintje 5 van M. J. de Boer, Ugoklooster. 2. Tini XVII y. C. H. Breeuwsma, Hartwerd. 2a. Juweeltje XXXIII van Wed. Kramer, Hartwerd. 3. Dokter X van dezelfde. 3. Lenarda Adema van H. Kingma, Hartwerd. Melke enterrieren. la. Klaske VIII van I. H. Boersma, Hartwerd. 1b. Boukje XLI van de Schiffart, Longerhouw. 2. Ciampie H 8 van C. I. Breeuwsma, Hartwerd. 2. Sipkje 19 van I. H. Boersma, Hartwerd. 2. Emma XXIII van Joh. S. Hoekstra, Bolsward. 3.Gelf XIII van Wed. Kramer, Hartwerd. 3. Reintje 6 van M. J. de Boer, Ugoklooster. 3. Fetje van E. Tj. Witteveen, Tjerkwerd. 3a. een enterrier van T. N. de Boer, Burgwerd. Overioopera. 1. Nette 59 van Gebr. Knol, Hartwerd. Hokkelingen, geb. vóór 15-l-’44. 2: Boukje XLII van de Schiffart, Longerhouw. 3. Roza lina LI van dezelfde. 3. een hokkeling van T. N. de Boer, Burgwerd. Hokkelingen, geb. no 14-l-’44. la, Aagje 28 van I. H. Boersma, Hartwerd. 1b. Adema 292 van Gebr. Knol, Hartwerd. 2. Sikkema 107 van dezelfde. 2. Klaske 10 van I. H. Boersma, Hartwerd. 3. Aaltje 25 van-dezelf de. 3. Emma XXX van Joh. S. Hoekstra, Bolsward. 3. een hokkeling van T. N. de Boer, Burgwerd. 3a. Pukje IX van Wed. Kramer, Hartwerd. 3a. Rozaline van Wed. Jansma, Heeg en VÏdona van Engelsma, J. D. Hettinga, Burgwerd. Stierkalveren, geb. vóór 15-l-!43. 3. De Ver wachting van F. D. de Boer, Burgwerd. Stierkalveren, geb. na 144-’45. 3. Juweeltjc’fl Sikkema van F. D. de Boer, Burgwerd. 3. Anna Sikkema van M. J. de Boer, Ugo klooster. 3. Pet Sikkema van Joh. S. Hoek stra, Bolsward. Koekalveren, geb. vóór Jan. ’45. 1. Afke VIII van I. H. Boersma, Hartwerd. 3. Kaatje IV zijn. hun groote tegenspeler Rusland zullen zij, nistisch zijn, politiek het land van den dollar is het natuurlijk door kaatsliefhebbere(sterB) kend wenschen te blijven. WOMMELS, 15 Sept. Baarderadeel-Hennaar- deradeel-partij door elkaar loten. 24 parturen 1ste prijs: G. Tjallema, Wommels, G. Wie- ringa? Baard en G. Kamstra, Wommes. 2de U. Hiestra, Winsum, F. de Boer en Boon stra, Wommels. 3de. P. Wiersma, Oosterlit- tens, F. Hempenius, Kubaard en Kerkhof, Wommels. OOSTERLITTENS, 16 Sept. K.V. „Onder Ons” ledenpartij: Klas I. Copetitie. 1ste pr.: Johs. Heidstra, Albert van der Weide. 2de. Andries van der Kooi en Jac. Toerng. Klas Hi. 1ste pr.: Corn. Hilverda en Evert Roden huis. 2de. Willem Jouwsma en Klaas Faber. 3de. 3e. Jan Annema, Frans OHvier. Troost prijs Wopke Steegstra en Klaas Toering. Troostpremie Ype Y. de Vries en Sijbe Bos. TZUM, 17 Sept. Zaterdag 15 Sept, had er een kampioenswedstrijd van schooljongens plaats te Leeuwarden, waar Joh. de Groot van Tzum, W. Vlietstra en D. Swart van de ulo te Franeker den Isten prijs behaal den van de 19 parturen. Buitenlandse!) Overzicht Aan het eind van iedere groote oorlog wordt de staatkundige kaart van Europa opnieuw geteekend. Na de Napoleontische oorlogen gebeurde dit in Weenen, na den vorigen wereldoorlog in de diverse historische stad jes rondom Parijs en momenteel te Potsdam, te Londen en weldra no; vredesconferentie. Men doordrongen van de wenschelijkheid zich niet te overhaasten bij dit moeilijke werk, dat bijv, volgens prof. Huizinga in zijn on langs posthuum verschenen boek „Geschon den wereld”, voor de staatslieden van 1918 even onbegrijpelijk moeilijk was als beschrij vende meetkunde zou zijn voor leerlingen uit de hoogste klas van de lagere school. De gang van zaken bij dergeïijke conferen ties is eigenlijk steeds dezelfde. Men con stateert eerst welke groote „stukken” nog zijn overgebleven op het politieke schaakbord en groepeert daar dan de „pionnen” zoo danig omheen, dat de wederzijdsche stel lingen ongeveer even sterk worden. De vrede toch is afhankelijk van het politieke machtsevenwicht. Speciaal de dictatoriale staten die zich niet om den vredeswil van hun onmondige onderdanen behoeven te be kommeren, zijn geneigd toe te slaan, zoodra ze de kans denken te zien om met een paar gelukkige slagen het spel te winnen. De jongste geschiedenis heeft dit overduidelijk bewezen. Zoo zijn we dan nu weer aangeland bij het gekrakeel om de kleine stukken en de posities die hun moeten worden toegewezen. Italië en Joego-Slavië met Triest als voor naamste twistappel, worden daarbij op dit moment onder de loupe genomen. Terzelfder tijd zijn er echter nog andere be langwekkende kwesties aan de orde. Bij voorbeeld, gezien de bovenomschreven po sitie van de kleine staten als speelbal van de groote, het Fransche plan om tot aan eensluiting van al de West-Europeesche sta ten te komen, Engeland inbegrepen, dat als groote mogendheid toch ook een twijfel- nummer is geworden. Aan dit West-Euro peesche bloc zou dan ook het Duitsche Rijn land en een deel van de Ruhr-kolen moeten worden toegewezen. De Gaulle als politicus kennende, is in verband met deze laatste gewettigd in hoe verre we in dit Franscfie plan weer een van de Gaulle’s pogingen hebben te zien om Frankrijks ’positie als wereldmacht te her- Rijnland en een tegenstand is mislukt? Ook nu denken de meer „Dultsch” dan de Franschen, hij wie is in het West-Europeesche bloc. Doch hoe dan ook, In ieder geval is met de bespreking van het Fransche plan tusschen de to*»”daring die na de ”Sy- kennende. is in verband met deze laatste bijzonderheid de vraag :h< de Gaulle’s pogingen Frankrijks ’positie als stellen. Wil Frankrijk zich zoodoende van i deel van het Ruhrgebled meester maken, wat in 1918 door Engelsche J iken de Engelschen, precies als in 1918, al weer veel meer „Dultsch” dan de Franschen, hij wie bijvoorbeeld voor Dultschland geen plaats Doch hoe dan ook, In ieder geval is met de bespreking van het Fransche plan tusschen Frankrijk en Engeland weer een verheugen- I BOLSWARD’s NIEUWSBLAD MM 4 BI J J Vil. pCUltD CUD lil lülüj CU WCC1 V wl

Bolswards Nieuwsblad nl | 1945 | | pagina 1