Christendom en Humanisme n m i I" 1e Jaargang No. 19 l<* bs. G. D en voor 1 Oct. 1942). leb Hertogin Rijpstra. Hedwig Theodora Maria, dv IJme Veldman en Monica Catharina Gerritsma. Geertruida Anna, dv IJpke van der Wert en Marie IJntema. Anna, dv Gooitzen Eijer en ir rt. ID (geb. in Febr. Klara XV_van ZVl. J. IWllKUia, «\1C11, ic AKAC zv.z\l Cll I llud XII van Th. jonkman, Ytens; 2e Aaltje VII en Juliana VII van S. A. Jacobi, Oosterend. Koekalveren bij tweetallen (geb. op of na 1 Maart 1945). 3e Fetje XIII en Fokje X van P. H. Bonnema. Oosterend; 3e Brandsma r - Oosterend; 2e Wetterlander XLÏI en XLIÏI en voor een zeer aandachtig gehoor gegeven, wel de tips in zijn ARUM, 1 Oct. In een gehouden vergadering van stemgerechtigde leden van de Ned. Herv. kerk alhier werd als lid van het kiescollege benoemd de heer B. Reinalda, wegens over lijden van den heer K. S. Huizenga. De heer H. Veenstra alhier, het candidaatsexamen (theol.). Wommels. Vm. 9.30 uur Ds. W. J. Meister nam. 2 uur lezen. 3 en nam. 2 uur Dr. Attema. Ona artikel over dit onderwerp is een bijna van over mers de iR Jonkman, De wisse maal achtereenvolgens en 4 maal in het ge- Kampioen werd Jellema, Hijdaard; CXXI eigen. P. T. BONNENLIJST WEEK VAN 7 TOT EN MET 13 OCT. 1945 Het Centraal Distributiekantoor te Zwolle maakt in aansluiting aan de op 28 Septem ber j.l. gepubliceerde bonnenlijst voor het tijdvak van 30 September tot en met 13 Oc tober bekend, dat voor de week van 7 tot en met 13 October a.s. de volgende bonnen zijn aangewezen: A 753, 2 liter melk; B 753, C 753, 3>/2 liter melk, D 760 en D 761 3 liter melk; 742 100 gram vleesch of vleeschw.; 715 2 kg aard appelen; 743 en B 754 1 kg aardappelen. Op deze bonnen kan vanaf Maandag 8 Oc tober a.s. gekocht worden. Zelfverzorgers voor vleesch, melk of aard appelen moeten op door de distributie- diensten te bepalen dagen aldaar inleveren de bonnen voor vleesch, melk of aardappelen. Burgerlijke Stand. BOLSWARD, van 13 tot en met 26 September 1945. ■Geboren: Klahs, zv Harmen Wiersma en Nleske Boersma. Josephine Maria Agatha, dv Sjoerd Visser en Johanna Maria Catharina manisme. Eerst een enkel woord over de be- teekenis van den naam. Het latijnsche woord humanus menschelijk; humaniteit is men- schelijkheid, humanisme die geestesstroo- ming, die de mensch centraal stelt, van den mensch uitgaat, in den mensch gelooft, de eerbied voor den mensch proclameert, mits dien menschelijkheid, humaniteit nastreeft. Reeds aanstonds1 blijkt hieruit, dat een chris telijk humanisme bestaanbaar geacht, liever gezegd, denkbaar geacht moet worden. Op grond van het scheppingsgeloof en op grond van een menschbeschouwing, die ondanks het feit van de zonde het Godsbeeld in den mensch nipt volkomen vernitetigd achtte. Ps. 8 biedt hiervoor een goed aanknoopings- punt, wanneer men de juichtoon over den mensch, die daar gehoord wordt, niet alleen Iaat slaan op de oorspronkelijke scheppings- mensch. Maar het is van hieruit evenzeer duidelijk, dat er een Christendom zijn zal, dat dit hu manisme, dit geloof in den mensch radicaal verwerpt en verwerpen moet, omdat het de gegeven mensch, de empirische mensch to taal anders ziet, ziet als de van zijn luister beroofde, de tot alle goed onbekwaam ge- wordene. Zoo is er met noodwendigheid een humanis tisch en een antihumanistisch Christendom. Het humanisme zelf is in wezen een plant van vreemden bodem; het stamt uit de klas sieke, de Grieksch-Romeinsche oudheid. Daar werd (niet algemeen, maar door een sterke hoofdstrooming) het geloof in den mensch beleden, in de goddelijke afkomst van de menschelijke ziel geloofd, mitsdien de hu maniteit als Ideaal gesteld. De bijbelsch Christelijke strooming en de hei- densch klassieke strooming hebben elkander steeds weer ontmoet; ze zijn voor een deel samengegaan en voor een ander deel hebben ze elkaar vermeden. En zoo is het nog. Een deel der Christenheid herkent in de huma nistische menschbeschouwing verwantschap met de eigene, een ander deel speurt hier even onvermijdelijk groot verschil. Daarom kan het ééne deel Christendom en Huma nisme verbinden en is zoo’n verbinding voor het ander deel een innerlijke onmogelijkheid. Over gelijk en ongelijk oordeelen we hier niet. Wij trachten slechts begrijpelijk te ma ken. Waar men bij een nevenschikking van Chris tendom en Humanisme dan nog de meening uitspreekt, dat de normen van barmhartig heid, gerechtigheid, waarheid en naastenlief de, waaraan alle gebieden van het men schelijk leven gebonden zijn met het Evan gelie in Gods wil gegrond geacht kunnen worden, maar ook in andere dan christelijke overtuiging kunnen worden gegrond (zoo de Oproep van de N.V.B.) daar heeft men in derdaad een der grondslagen van de oude antithese losgelaten. En dat wordt aan beide Vk. zelf zich opdringend vervolg op die de Nederlandsche Volksbeweging. Im- in haar Oproep worden beide naast medegedeeld, dat reeds. 50 vereenigingen én organisaties zich bij de B. B. G. hebben aangesloten. Met een dankwoord van den voorzitter werd deze goede vergadering gesloten. Uit den Omtrek. WITMARSUM, 29 Sept. Benoemd tot adi Commies ter Secretarie gemeente Zandvoort de heer P. Brune alhier, thans in gelijke be trekking bij de gemeente Wonseradeel. WITMARSUM, 2 Oct. Alhier is opgericht de buurtvereeniging „Oostend Nieuw”. Het bestuur bestaat uit de heeren P. van der Laan, H. van der Bent, P. Halma, A. Doets en H. Hollema. WITMARSUM. Door den wnd. Commissa ris der Koningin in de provincie Friesland, zijn tot leden van het kiescollege voor de gemeente Wonseradeel benoemd de heeren: H. Hettinga, Arum; I. van der Tol, Kims- werd; F. Bergsma, Makkurn; G. Posthumus, Burgwerd; B. Schuling, Witmarsum; C. El- gersma, Wons; J. Lijcklama Nijeholt, Lollum; P. Adema, Witmarsum; A. Anema, en W. Dijkstra, Arum; F. de Boer en A. Al- kema, Makkurn; J. Burggraaff, Longerhouw; R. de Boer, Makkurn; S. van Abbema en L. Renema, Lollum; K. Bajema, Schraard; H. Schrale, Idsegahuizum; M. Zijlstra, Witmar sum; G. de Vries, Lollum; H, Bleeker, Par- rega; J. de Vries, Burgwerd; P. de Groot, Makkurn; H. de Jong, Ferwoude, J, Zuier- veld, Lollum; E. Reidsma, Tjerkwerd, 1 Boersma, Hartwerd; J. Breemer, Exmorra; Sj. Zwaagstra, Tjerkwerd; M. Hiemstra Arum, J. Tichelaar, Makkurn; W. Sinnema, Arum; J. Sinnema, Witmarsum; D de Vries ïzi-j. i -11 xiriAn I en H. Helfrich, Arum; T. de Boer, Burgwerd; R. Reitsma, Makkurn; O. Kooijenga, Arum: S. Bijleveld, Kimswerd; J. H Faher, Mak kum; A. Feenstra, Zurich; B. ReinaMa Arun en J. Piersma, Witmarsum. ARUM. Beroepen bij de Ned. Herv. ge meente alhier Ds. Mulder te Meeden (Gr.). Gemengd Nieuws. ONTBIJTKOEK, BESCHUIT, BISCUITS EN GEBAK. Per 12 October zal de eerste koopbon voor ontbijtkoek worden aangewezen. Beschuit zal tegen het einde van October eveneens in distributie gebracht worden op een specialen bon van 70 gram (dit is een normale rol) per 4 weken voor alle leeftijdsgroepen. Ge lijktijdig wordt een bon bekend gemaakt voor biscuits, toast of wafeltjes. Voor deze biscuits is suiker beschikbaar gesteld, zoo- dat biscuits, cream crackers en „zoutjes” in normale verhouding kunnen worden dispo nibel gesteld. Het rantsoen zal 125 gram be dragen. Ook dit rantsoen zal voor 4 weken gelden en zal telkens 2 weken later gevolgd worden door een bon van 75 gram voor koekjes, gebak en dergelijke. De thans reeds in het Oosten en Noorden van het land naar keuze op den rijstbon voor kinderen beschikbaar gestelde kinder- biscuit, zal binnenkort ook in het Westen des lands op deze wijze verkrijgbaar zijn. VERVOEDER- EN tROOIVERBOD VAN SUIKERBIETEN. Het Bedrijfschap voor Suiker vestigt er de aandacht van telers van suikerbieten op, dat de slechte suikerpositie levering van alle ge teelde suikerbieten aan de fabrieken gebiedt. Het vervoederen van suikerbieten al of niet aan eigen vee zal derhalve niet worden toe gestaan, terwijl er nauwlettend toezicht op zal worden uitgeoefend, dat bij het koppen der bieten de kop niet beneden het onderste blad wordt afgescheiden. De telers van sui kerbieten in de provincie Groningen, Fries- land en Drenthe worden er op gewezen, dat het rooien van suikerbieten in de provincies vóór 8 October is verboden. Kort Nieuws. CONFERENTIE TE LONDEN MISLUKT. De Raad van Ministers van Buitenlandsche Zaken is Dinsdagavond geëindigd zonder tot een overeenkomst te zijn gekomen. De oor zaken voor het afbreken zijn: Ten eerste de principieele tegenstelling in politieke opvat tingen tusschen de Sovjet Unie en de Wes- tersche geallieerden inzake de kwesties be treffende Oost-Europa. Deze kwesties zijn echter nimmer ten volle besproken. De twee de oorzaak is de vastberaden bedoeling van de Sovjet-delegatie om het aantal mogend heden dat zou deelnemen aan de besprekin gen over de vredesverdragen met de voor malige satellieten van Duitschland te beper ken. Dit leidde tot een conflict omtrent de te volgen procedure, welk conflict de on middellijke oorzaak werd van de mislukking der besprekingen. In Indië blijft de toestand gespannen. De re- geering wil wel met nationalisten onderhan delen, doch niet met Soekarno. Minister Logemann verklaarde da+ de Ne derlandsche regeering doende was Indone sische nationalisten van Nederland naar Java te zenden. Deze hebben er allen mee inge stemd met de Nederlanders samen te werken omdat zij de beloften van Koningin Wilhel mina vertrouwen en ook vertrouwen heb ben in de plannen van de regeering om Indo nesië naar zelfbestuur te leiden. Een Reuterbericht uit Batavia meldde, dat de geallieerde bezettingstroepen, die uit Ame- rikaansche, Britsch-Indische en Nederlandsche strijdkrachten zijn samengesteld, de Javaan- sche sleutelposities zonder incidenten over nemen. In Engeland is door de regeering besloten de demobilisatie aanzienlijk te versnellen. Op Java heeft men nog ongeveer 1.400.000 ton suiker, gevonden, waarvan 1 millioen ton voor export in aanmerking komt. elkander, als het ware in één adem genoemd, als gezegd wordt „dat ons Nederlandsche volk, zoowel voor de arbeid aan eigen nationale ge meenschap als voor het behouden van een waardige plaats in de rij der vol keren, bovenal noodig heeft een geeste lijke vernieuwing, gevoed uit de levende bronnen van Christendom en Humanis me, die steeds onze volkskracht hebben gestempeld.” Men versta ons goed! Dat wij in dit verband weer op de N.V.B. terugkomen heeft geen enkele propagandistische bedoeling. De aard van ons blad sluit het voeren van iedere propaganda uit. Wij mogen slechts zijn en willen ook slechts zijn: voorlichtingsorgaan, dat zoo onpartijdig mogelijk, dus zoo objec- tief mogelijk informeert over allerlei belang rijke verschijnselen en bewegingen, die zich voordoen in onzen tijd. Wij jagen daarmee één doel na: den lezer het vormen van een eigen oordeel te vergemakkelijken door hem de feiten zoo zuiver mogelijk onder de aan dacht te brengen. Meer niet. Deze opmerking ga ter voorkoming van misverstand voorop. Christendom en Humanisme. Voor velen heeft deze samenvoeging iets vanzelfsprekends1; voor vele anderen is zij echter iets onge rijmds, bestaat er tusschen deze beide groot heden een onverzoenlijke tegenstelling, en Iedere beweging, die naar hun verbinding streeft of van hun samenhang uitgaat is daar mee voor hen meteen veroordeeld. Het in de verhouding van beide gelegen probleem is dus van veel wijder strekking dan alleen maar de N.V.B. Daarom schrijven wij er hier over, Op de vraag naar het wezen van het Chris tendom gaan wij hierbij niet in. Dat is hier niet aan de orde. Wél de vraag naar de christelijke menschbeschouwing en die kan en moet hier met de humanistische gecon fronteerd. Volgens het Christendom is de mensch ge schapen naar Gods beeld en gelijkenis. (Gen. 1 27). Een hooge menschwaardeering spreekt zich hier uit. Maar deze waardeering geldt slechts van de oorspronkelijke mensch. Het Christendom spreekt daarnaast evenzeer op bijbelsche gronden van den gevallen mensch, van de ontadelde, door zijn zonde van God vervreemden mensch. Zeer on ge lijk hebben de Christenen de uitwerking van de zondeval op den mensch gewaardeerd; hun oordeel beweegt zich tusschen de uiter sten van totale van God vervreemdheid en gebleven diepere goedheid. Binnen de Chris tenheid zijn derhalve een pessimistischer en een optimistischer menschbeschouwing te Onderscheiden. |Bnutnene lusgeiaren. c.n uur wurm aan En nu de menschbeschouwing van het hu- kanten van de scheidslijn klaar beseft. loopig bestuur gebruik gemaakt aan den heer Dr. J. C. M. de Jong te vragen een uiteen zetting te geven van zijn inzichten omtrent toekomstmogelijkheden van Bolsward. De heer de Jong had aan het verzoek van het bestuur gevolg gegeven en heeft op de vergadering i optimistische beschouwingen ke in goede aarde vielen en betoog zullen zeker de aandacht van het be stuur hebben. De bestuursverkiezing had tot gevolg dat ge kozen werden: Mevr, ten Cate, W. Branden burg, K. Falkena, H. Gaarman, S. Steensma, J. Visser en B. J. Zantman. De voorzitter deelde aan de vergadering me de de resultaten van het onderzoek door het bestuur in gesteld naar het distributievraag- stuk van verschillende artikelen. Nadere be- Mededeelingenblad vanwege het Militair Gezag, district Sneek. Verschijnt 1 maal p. week MAKKUM. Naar wij vernemen moet op grond van een politierapport worden aange nomen dat Ds. L. Touwen, Geref. predikant alhier, die in Aug. 1944 door de Duitsche S.D. gevangen genomen werd, niet meer in leven is. FERWOUDE, 21 Sept. Aangevlogen bij A. van der Weij no. 76. I gewonde postduif, merkring Belg. 45 775893. FERWOUDE, 21 Sept. Benoemd aan de Chr. school te Beesd, mej. Rijnbeek, onder wijzeres aan de Chr. school alhier, OOSTERLITTENS, 29 Sept. Zaterdagavond kwamen een 60-tal inwoners in vergadering bijeen in het gemeentelokaal der Ned. Herv. kerk. Na eenige bespreking werd opgericht een vereeniging voor dorpsbelangen, onder de naam „Dorpsgemeenschap Oosterlittens”. Als bestuursleden werden gekozen de heeren P. de Jong, J. Breimer, H. Jepma, K. Faber en A. B. van der Wal. Besloten werd bovendien de bestaande feest commissie te handhaven en daar deze geheel bestaat uit Vrijz. leden, een tweetal orth. le den er aan toe te voegen. Gekozen werden de heeren P. de Jong en Y. Seffinga. Ge tracht zal worden de dorpsgemeenschap in den ruimsten zin des woords uit te bouwen, wat nader geregeld zal worden. OOSTERLITTENS, Sept. Alhier had vanuit de Ned. Herv. kerk plaats de teraardebestel ling van wijlen J. K. Visser, onder leiding van Ds. R. Boonstra. Na een treffende rede en orgelspel werd achtereenvolgens het woord gevoerd door de heeren J. Volbeda, wethouder, Ds. W. ten Oever als vriend, oud-raadslid van der Ploeg, kerkvoogd R. Toering en de heer H. Schaafsma, welke re devoeringen getuigden van waardeering en oprechte vriendschap jegens den overledene. De oudste zoon J. J. Visser van Terwispel dankte voor de groote belangstelling en eer zijn vader bewezen. WOMMELS, 27 Sept. Voor het eerst na de bevrijding kwam onze afd. van de Ned. Chr. Vrouwenbond weer bijeen in het Diaconie- gebouw. Met een zeer toepasselijk woord, slaande op de moeilijke jaren, die voorbij gingen en de vrijheid waarin we nu weer leven, opende de presidente de vergadert >g. Als spreker voor dezen avond trad op de heer Hibma van Bolsward met het onder werp: „Christen en Christelijkheid”. NAJAARSVEEKEURING. WOMMELS, 29 Sept. Heden werd oo de „Aide terp” de najaarsveekeuring gehouden met 220 inzendingen, verdeeld over 24 ru brieken, een keurige collectie vee, zoodat de jury voorwaar geen gemakkelijke taak had. Twenter- en oudere stieren: le Brandsma van M. H. Heeg, Spannum; 3e Ferdinant Sikkema van J. S. de Schiffart, Wommels. Enterstieren (geb. na 30 Sept. ’43). le üat- sche’s Adema II van Th. Jonkman, en S. A. Jacobi van Ytens en Oosterend; 3e Hein van S. P. Oosterhaven, Edens. Melke koeien. 2e Witte Andringa XX van Jac. Faber, Wommels; lec Berthus Adema van Wed. Y. van der Valk, Oosterend; 3e Grietje LXXX van W. H. de Jong, Oosterend; leb Sietske XIX van M. H. Heeg, Spannum; 3e Ytje VI van dezelfde; led Klaske XII van P. T. Kooistra, Cubaard; 2e Grietje XIII van dezelfde; 3ec Klaske BUI van dezelfde; lea Kekke CXXI van dezelfde; 2e Anna II van C. S. Nijdam, Wommels; 2e Jantje van Th. Jonkman, Ytens; le Wiepkje II van H. van der Meer, Ytens; 2e Hilda van S. de Jong, rina Maria, dv Hendrik Jacob Lunter en Jo hanna Tecla Maria Stoop. Maria Anna, dv Nicolaas Antonlus Stienstra en Regina Hou- ben. Ondertrouwd: Ale Hofstra en Sijtske Roden huis. Sijwert Wopke Posthuma en Gezina Pijpker. Lieuwe Slippens en Christina Petro- nella Dijkstra. Gehuwd: Johannes Petrus Marie Jansen te Rotterdam en Geertruida Maria Zantman. Jan Westra te Schraard en Pierkje de Ko- ning. Sjoerd Albert van der Meer te Har lingen en Waltje Draaisma. Overleden: Lolke Wijnia 9 jr., zv Sjouke Wijnia en Trijntje van der Wal. Tjeerd Flap per 28 jr., ongehuwd. Djoeke ter Horst 25 jr., echtg. van Reinder van der Schaaf. HENNAARDERADEEL van 7 tot en met 20 September 1945 Geboren te Lutkewierum Aaltje, dv Gerben Ferwerda en Sjoerdje de Jager. Te Spannum: Anne, zv Jarig Noordmans en Hieke Koop- mans. Te Lutkewierum: Eelkje, dv Jan de Boer en Sjoukje de Groot. Te Waaxens: Marleentje Jelly, dv Meindert Rusticus en Gabesche Beswerda. Te Kubaard Jouke, zv Klaas Bootsma en Grietje Osinga. Te Span num Rinske dv Sijbren Bakker en Hlltje wag^r Te Hidaard Godefrida Engelberta, dv Sietze van der Hoff en Maria Bouwhuis, '-'ndertrouwd Willem Brouwer te Wommels Eringa te Spannum. Herre Kampen en Dirkje vd Meer beiden te Wommels Gehuwd: Jacob Plantinga te Scharnegoutum en Trijntje Bijlsma te Wommels. van 20 tot en met 30 September 1945. Geboren: Te Kubaard, Alofje, dv Jacob Cou perus en Rigtje Sijbesma, Te Oosterend, Ytje Wilhelmina, dv Jelle Visser en Antje Wes- terterp. Te Itens, Johanna Cornelia, dv Hen drik Zijlstra en Grietje Buwalda. Neeltje Hin- ke, dv Ate Wiersma en Wijtske Landman. Te Lutkewierum, Hans Rimmer, zv Pieter Fran kena en Hendrikje Boersma. Ondertrouwd: Jan Toren te Scharnegoutum en Nieske Hingst te Oosterend. Jacob Bou- ma en Pietje Wijnia, beiden te Wommels. Gehuwd: Klaas Langhout en Hielkje Berger, beiden te Welsrijp. Overleden; Te Franeker, Jeltje Vis 40 jr., on- geh. (won. te Kubaard). Te Wommels, Eel- tie Smidstra 80 jr., echtgen. van Willemke Alkema. WORKUM van I3 t.e.m. 19 September 1945 Geboren Trijntje, dv Willem Carel Lubbert» en Jeltje Visser. Klaaske, dv Jolle de Vries en Janna Tjalma. van 20 tot en met 26 Sept, 1945. Geboren: Cornells, zv Eeltje Oosterloo en Koopje Kolk. Jantje, dv Piet Lootsma en Hijlkje Reijenga. Christianas Petrus Maria, zv Jan Veldman en Helena Margaretha Ca tharina Timmer. Gehuwd; Cornelia Tjulbma te Acniu r. en Akke Bouwsma te Workum Fra; Dr? is Jo seph van der Meer te Utrecht en Apolunia Brandsma te Workum. van 27 Aug. tm 3 Oct 1945. Geboren: Dirk, zv Jacob Dirk Wiersma en Minke Nauta. Jantje, dv Jan Visser en Itte Roskam. Gehuwd: Douwe IJntema, wedn. van Geertje Hobma, en Sipkje Theodora Vellinga Overleden: Siek Pruiksma, 58 jr., ongeh. Predikbeurten. ZONDAG 7 OCTOBER 1945. NED. HERV. KERK. Bolsward. Vm. 9.45 uur Ds. J. Vink Bolsward. Broerekerk. Vm 9.30 uur t)s. G. D. A. Oskamp (Voorb. H. A.) en Nam. 5 uur dezelfde. Burgwerd, Vm. 9 en nam. 1.30 uur de heer Faber van Bolsward. Exmorra. Nam. 1.30 uur Ds. Bonting (H D.) Ferwoude. Vm. 9 uur Ds. Bonting. Idsegahuizum. Vm. 9 en nam. 1.30 uur Ds. Molenaar (H. A. en Dankz.). Itens. Vm. 9.30 uur Ds. v. Andel v. Spannum Kimswerd. Vm. 9.30 uur Di, Sj. Bijleveld. Kubaard. Vm 9 uur cand Schouten van Oos terend en nam. 1.30 uur Ds. de Bres. Longerhouw. ’s Av. 7 uur ds L. Tammingk. Lutkewierum. Nam. 1.30 uur Dr. H. de Vos van Sneek. Oosterlittens. Vm. 10 uur Ds. R. Boonstra. Parrega. Vm. 9 en nam. 1.30 uur Ds. de Loos Schettens, Vm. 9 uur Ds de Reus v. Schraard nam. 1.30 uur de heer Twijnstra v. Sneek. Schraard. Vm. 9 uur Ds. D. J. de Reus. Tjerkwerd. Vm. 9.30 uur Ds. v. d. Heide van Staveren Dedgum. Nam. 2 uur dezelfde. Tzum. Vm. 10.30 uur ds. Nieber en nam. 2.30 uur dezelfde (jeugddienst). Waaxens. Vm. 9 uur Ds. W. Wilman. Lollum. Nam. 1.30 uur Ds. W. Wilman. Westhem. Vm. 9 uur Ds. H. Gordeau. Wolsum. Nam. 1.30 uur Ós. H. Gordeau. Winsum, Vm. 10 uur Ds. S. Postma. Witmarsum. Vm. 9.30 uur Ds. Molenaar. Witmarsum. Ev. Nam. 130 uur de heer Nauta van Sneek. Wommels. Vm. 9.30 uur Dr. de Vos v. Sneek Hijdaard. Nam. 2 uur Ds. Boonstra van Oos terlittens. Wons. Vm. 9 uur d0 heer Tietema van Zu rich en ’s Av 7 uur de heer W. Nauta van Sneek (Fr. Dienst). Zurich. Vm. 9.30 uur Ds. L. Tamminga. Pingjum. Ev. ’s Av. 7 u. de heer P. Tietema Workum. Vm. 8.30 en 10 uur Ds. J. Loos (Voorb. H. A.) en Nam. 2.30 uur Ds. J. van Veen. Heidenschap. Nam. 2.30 uur Ds. J. Loos Voorb. H. A.) DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Baard. Vm. 9.30 u. Da. J. H. v. d. Slooten. Itens. Nam. 1.30 uur dezelfde. Bolsward. Vm. 9.45 uur Ds. A. G. v. Wijk. Pingjum. Vm 10 u. Ds. A. H. v. Drooge. Workum. Vm. 10 uur Ds. G. de Groot. Koudum. Nam. 2.30 uur Ds. G. de Groot. GEREF. KERK. Arum. Vm. 9 en nam. 1.30 uur Ds. vd Woude Bolsward. Vm. 10.30 uur Ds. T. de Boer van Achlum en Nam. 5 uur Ds. J. F. H. van der Bom van Ijlst Makkurn. Vm. 9.30 u. lezen, nam. 2 uur Da. M. P. Pel van Witmarsum. Tjerkwerd. Vm. 9.30 en nam. 2 uur lezen? Tzum. Vm. 10 uur Ds. Colenbrander en nam. 2.30 uur cand. Geerts van Cubaard. Demison. Dominions Carl Augustinus, zv ""nam*2 uur F Sjieuwke Dominions Huisman en Agnes Sijke Workum. Vm. 9 Stadsnieuws. OPHEFFING WINKELVERKOOP. De enkele jaren geleden fraai verbouwde kruidenierswinkel van de fa. M. van den Oever wordt met ingang van 15 October gesloten, in verband met het feit, dat deze firma zich dan uitsluitend gaat toeleggen op den groothandel in levensmiddelen. Voor verschillende winkeliers-afnemers zal dit ongetwijfeld een welkom besluit zijn, waar dit een einde brengt aan een door velen ongewenscht geachte combinatie grossier- detaillist Maar er zit toch ook wel iets van weemoed in, wanneer zoo’n oude gevestigde winkel zaak haar deuren sluit voor het koopend publiek. Óit kost offers, alleen al als men denkt aan het feit, dat de oprichter, wijlen den heer M. van den Oever, in 1891 zijn richten hierover zullen volgen. Nog werd loopbaan als winkelier is begonnen. Wij hopen evenwel dat dit besluit van de tegenwoordige firmanten in de toekomst voor hun zaak in het bijzonder en voor Bolsward In het algemeen, een goed besluit zal blijken te zijn geweest. AFSCHEID Dr. A. D. R. POLMAN. Na een verblijf van 13'/2 jaar nam Dr. A. D. R. Polman, Zondag 30 Sept, afscheid van zijn gemeente wegens vertrek naar Alkmaar. Zijn Eerw had tot tekst gekozen Hebr. 13 20 en 21 eerste gedeelte. Na den dienst werd hij namens Kerkeraad en gemeente, door den afgevaardigde van de Classis Bolsward en door genabuurdë Kerk, zoomede door de ste delijke overheid en namens de jeugd-centrale waarbij een passend cadeau werd aangebo den, hartelijk toegesproken. Bij het heengaan werd aan al de aanwezi gen de gelegenheid geboden met een hand druk persoonlijk afscheid te nemen van Ds. en zijn gezin. De grondtoon van alles was; Gode de Eere. CHR. MEISJESKOOR. hier is besloten tot oprichting 1 jeskoor. Het streven, om de bekwame leiding goede zang bij te brengen Eduards Wiebrig van F. H. Kingma, Wom mels. Oosterend; leb Th. Jonkman, Ytens; 2e P. j T. Kooistra, Cubaard; 3e Jan Faber, Worn- jannigje Huiberta van Arkel. Jeanne Catha- mels en P. H. Bonnema, Oosterend. - Ratnlammeren bij tweetallen. 3e H. j. Klijn- stra, Oosterend; 2e B. A. Bokma, Wommels; le dezelfde Ooilammeren bij tweetallen. 2e H. J. Klijn- stra, Oosterend; B. A. Bokma, Wommels. Opluistering, le Texelsche ram van B. A. Bokma, Wommels; 2e melke geit van Th. Ytens. wisselbeker van de C.A.F. te winnen 3 maal achtereenvolgens en 4 heel (1941 P. T. Kooistra). Rooske XLV1, eigen. E. reserve kampioen Kekke Kooistra, Cubaard. Er bestond veel belangstelling voor deze vee- keuring. TZUM, 22 Sept. Hedenmiddag werd onder leiding van Ds. Jansma een bijeenkomst van jonge lidmaten van de Ned. Herv. Kerk ge houden. Ds. Nieber hield een inleiding over „De kerk in de wereld”. Hierop volgde een vruchtbare bespreking. De avond werd ver der gevuld door Ds. S. Postma van Winsum met een film over Albert Schweitzer, waar bij Ds. Postma onderhoudend en boeiend vertelde over deze groote figuur. Het was en prachtmiddag, welkei door Ds. Nieber met dankgebed werd besloten. Door de Chr. Zangvereen. „De Lofstem” al- van een meis- i jeugd onder 4 22 rrnrj zal zeker veler instemming hebben. De hier gevoerde actie om te komen tot de oprichting van een Roode Kruis-afdeeling Bolsward en Omstreken heeft tot resultaat gehad, dat 896 personen toetraden als lid en dat aan contributies en giften een bedrag van f 1663.80 werd ontvangen. Een prachtig resultaat! En daarbij valt te bedenken, dat de actie in de omgeving nog gevoerd moet worden! Ds. A. G. van Wijk heeft het beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Alkmaar1 Kimswerd; J. Ypeij, Witmarsum; B Elzinga aangenomen. 3 Oct. De wnd. Burgemeester heeft hedenavond het kiescollege voor de verkie zing van de tijdelijke gemeenteraad ge installeerd en een uiteenzetting gegeven ovc de wijze van verkiezing. De leden van het kiescollege hebben hierna een samenspreking gehouden en besloten voor de verkiezing een aantal candidaten in te dienen, gelijk aan het aantal raads- zetels op basis van de vorige gemeenteraad. B B. O. Op 27 September'j.l. vergaderde de Bols- wardsche Belangen Gemeenschap voor de derde maal; deze keer om een bestuur te I ARUM, 1 Oct. kiezen. Van deze gelegenheid had het voor- slaagde voor 1. Jonkman, Ytens; le Wiepkj der Meer, Ytens; 2e Hilda Van o. uc jun6, Wommels; 3e Wilhelmina van dezelfde. Kalve koeien (geb. voor 1 Nov. 4 jaar tevo ren en drachtig van een sprong voor 1 April ’45). lea Rooske XLVI van E. Jellema, Hij daard; 3e Astrid VI van Jac. Faber, Wom mels; 3e Eekes Adema van Wed. Y. van der Valk, Oosterend; leb Corries Rooske V van M. H. Heeg, Spannum; 2e Hinke II van G. Dijkstra, Oosterend; 3e Klaske XLVII van C. S. Nijdam, Wommels; 3e Afke 168 van Th. Jonkman, Ytens. Kalve koeien (op 1 Nov. '45 jonger dan 4 jaar en drachtig van een sprong voor 1 April ’45). 2e Dirkje II van A. J. Bouma, Oos terend; 2e Hendrikje XX xan Tj. Dijkstra Wommels; 3e Klaske LXVII van C. S. Nij dam, Wommels; 3e Anna XLIV van K. Tja'- lema, Wommels; 3e Zwartkop Griet van H. Langhout, Wommels. Melke twenterrieren (geb. na 30 Sept, 1941 en voor 1 Oct, 1942). leb Hertogin LIX van H. Piersma, Cubaard; lea Andringa’s Roosje van Jac. Faber, Wommels; 3e Eeke B A II en 2e Sietske XX van M. H. Heeg, Span num; 2e Froukje van dezelfde; 3e Klaske XIII van P. T. Kooistra, Cubaan 3e Rintj: XXIV van Jan Y. Heeg, Oosterend. Melke enterrieren (geb. na 30 Sept. 1942 en voor 1 Oct. ’43). 2e Brandsma Rooske XVII’ van Jan Y. Heeg, Oosterend; 3e Rolandia 1V van dezelfde; 3e Jantje XIX van H. J Pier sma, Cubaard; lec Sietske XXI van M Heeg, Spannum; lea Klaske XVIII van P. T Kooistra, Cubaard; 2e Betje XXV van I. S de Schiffart, Wommels; 2e Sietske XXIV van G. Heeg, Cubaard; leb Marie II van dezelfde; 3e Lytse Geppie van A D. de Boer, Spannum; 2e Gerritje IV van W. H. de Jong, Oosterend. Hokkelingen bij tweetallen (geb. na 30 Sept, '43 en voor 1 Oct. ’44). le Mina III en Griet je’» Ceres Adema II van Wed. Y. van der Valk, Oosterend; 2e Hinke V en Augusta XXIII van G. Dijkstra, Oosterend: 3e Vero nika en Tine van B. A. Bokma, Wommels; le Afke CLXX en Ali V van Th. Jonkman, Ytens; Marieke en Janke van W. J. Abma, Oosterend. Stierkalveren (geb. na 30 Sept. 1944 en voor 16 Jan. 1945). 3e Adema Sikkema van Wed. Y. van der Valk, Oosterend; 3e Adema Sik kema II van dezelfde. Stierka’veren (geb. na 15 Jan. en voor 1 Maart 1945). 3e Joukje’s Jimke vsin A. J. Bouma, Oosterend; 2e Cerus Adema I van J. J. Bergsma, Oosterend; 3e Cornjumer Adema I van W. H. de Jong, Oosterend; le Jan van O. R. van der Weide, Ytens. Koekalveren bij tweetallen (geb. na 30 Sept. 1944 en voor 1 Febr. ’45). lea Roosjes Cor rie VI en.Marie van M. H. Heeg, Spannum; leb Hendrikje VIII en Bertie van Wed. Y. van der Valk, Oosterend; 2e Catharine Sik kema A en B van G. Y. Heeg, Cubaard; 3e Hl’t'e en Dijkstra van D. Boelens, Lutke wierum. Koekalveren bij tweetallen ’45). 3e Siebren XXVII en M. J. Kingma, Rien; le Akke X.XI en Frida 2. '.n Juliana VII van S. A. Jacobi, Oosterend. Rooske XX en Pel Marie XII van Jan Heeg, van P. T. Kooistra, Cubaard; 2e Rika V I I I I ent ?D S" en :er u >T' eo BH au :en el ent en) BOLSWARD’s NIEUWSBLAD Redactieraad Tj. DE JONG, Ds J VINK en J VISSER V "J R fN 1OAR ledrukt l. o v. M. G bij de Fa. A. J. OSINGA Bolsward VHjClag 3 UCt. IV4»D Collectie koekalveren, lea van S. A, Jacobi. i 1 Maart 1945).'3e Fetje XIII en Fokje X van

Bolswards Nieuwsblad nl | 1945 | | pagina 1