Nogmaals Christendom ers en Humanisme 39 ld I’S en Vrijdag 12 Oct. 1945 se/ en- Velf ien jarü urn nd R ;r Uit den Omtrek. Stadsnieuws. Bonnenlijst Ingezonden Mededeelingenblad vanwege het Militair Gezag, district Sneek. Verschijnt 1 maal p. week ie Jaargang NO. 2U Gedrukt i. o v. M. o bi] de Fa. A. J. OSINGA - Bolsward Gemengd Nieuws. Buitenlandsch Overzicht Fen de Martiny-toer. 5 ieer igstelling Donia's” rd, Vk. i TOEKIJKER. en uur. en ans van for- te tot de ffe- die oude odel. veni raad sen, M2 2.30 ega tar- 2.30 Wij ;eche van bo- :-13 end in :eft de art nt- tde fint F, M op lag hui- end pe- fhee. •es 8 IhriS- •olijk d 10 >mité vol- >1) de tting ■gen’ ar rd irden >op I ig op rsum lult: -ultl rs Bes liken uken i rijk ijk -plaatsgenoot Bern, jde heden voor het examen assistent-directeur zuivelfabriek. Hij gang van 15 Oct. Bolsward en Har- ;d. Men kan dan ’s morgens i in Harlingen zijn en daar de Oct. 8 11 8 13 JllR 432 Als bestuursleden zijn gel der Meulen, voorz., M,_H._ ook komen tot een eerbiediging van den; mensch, niet van die mensch zelf uit, maai van Ood uit. Hier geldt de overweging: het-\ geen Ood de moeite waard acht, daaraan zal de mensch niet geringschattend voorbijgaan; hetgeen God zoekt zal de mensch niet on belangrijk achten. Hier wordt de mensch be langrijk, omdat God hem belangrijk acht, als voorwerp van Gods liefde. Zoo kunnen van verschillende overwegingen uit, op verschillende gronden menschen el kander vinden in hun belijdenis van de eer bied voor de menschelijke persoonlijkheid, Christenen en niet-Christenen, humanisti sche en anti-humanistische Christenen. De gronden hunner menschwaardeering zijn zeer ongelijk. Volgens de eenen zal hij waarde hebben krachtens zijn wezen, volgens de an deren heeft hij die slechts, omdat God hem die waarde toekent. Deze verschillen mogen niet over het hoofd gezien worden. Mits ook iets anders daarbij niet vergeten worde: dat deze radicaal andere menschbeschouwing geen hinderpaal behoeft te worden voor een practische samenwerking in staatkundig en maatschappelijk opzicht. Dat is wel veel te weinig bedacht, tot veelzijdige schade. Als de mensch waarde heeft, hetzij van na ture, hetzij door goddelijke waardetoeken- ning dan brengt dat consequenties mede, want dan wordt die menschelijke persoonlijk heid een onschendbaar ding en dan rijst van daaruit het protest noodwendig op tegen alles in de menschelijke samenleving, in staat en maatschappij, wat die persoonlijkheid wèl schendt, tegen ruw geweld en dictatuur, te gen oorlogsverheerlijklng en rassenhaat, te gen maatschappelijk onrecht en onmensch- waardig bestaan en voor humaniteit en vrij heid, vrede door recht en wereldwijde ver bondenheid, sociale gerechtigheid en be staanszekerheid voor allen. En in deze strijd pro en contra kunnen allen samen gaan, Christenen en niet-Christenen, humanisten en anti-humanisten, voor wie de mensch iets hoogs en onaantastbaars werd, mits zij een stemmig zijn aangaande weg en doel. WITMARSUM. Voor de gemeente Wonsera- deel zijn als raadsleden gekozen: C.-H.: H. N. H. K. de jong te Ferwoude E. Reidsma, Tjerkwerd; I. Boersma, Hart- werd, J. Breemer, Exmorra en K. Bajema, Schraard. A.-R.: M. van Althuis, Arum, G. Brouwer, Greonterp, S. Brüne, Lollum, C. Elgersma, Wons. Vrijz.: D. F. de Vries, Kimswerd, W. A. Sinnema, Arum, J. Tichelaar, Makkum. S. D. A. P.: R. M. Reitsma, Makkum, B. El- zinga, Arum. R.-K.: F. G. Bergsma, Makkum. WITMARSUM. Benoemd tot 3de ambtenaar ter Secretarie te Nieuweschans, de heer C. Lemstra alhier. DE ZUIVELSCHOOL. Na veel onzekerheid van al of niet beginnen in Bolsward of elders, is het dan eindelijk zoover, dat de Zuivelschool op Donderdag 18 October haar deuren weer zal openen voor de talrijke leerlingen. Door de reorganisatie van het zuivelonder- wijs is het aantal leerlingen thans aanmer kelijk grooter dan voorheen. Dat is belangrijk voor onze geheele stad, maar dat brengt voor Bolswards burgeri, ook verplichtingen mee. Want deze leerlingen moeten een on derdak hebben en gelegenheid om te stu- deeren. Het bestuur van de Vereen, voor Vreemdelingenverkeer heelt zich al heel wat moeite getroost om dit probleem op te los sen, maar de laatste loodjes wegen het zwaarst en de tijd dringt en daarom heeft genoemd bestuur zich thans in verbinding ge steld met de V.V.H.A. die haar volle mede werking heeft toegezegd om voor alle zui- velheeren ’n kosthuis te vinden. Ook in dezen moet Bolsward toonen dat het waard is, dat de Zuivelschool hier blijft. De burgemeester steunt deze actie met de volgende brief: Bolsward, 10 Oct. ’45 L. S-, Bolsward en de Zuivelschpol hooren bij el kaar. is ’t niet waar? Ja, dat dachten we maar! Gevaren dreigen dat de school onze trotsch en glorie, de eenige in gansch Nederland Bolsward wordt afgetroggeld. Natuurlijk trachten Bur gemeester en Wethouders dit te keeren, zij verdedigen op krachtige gronden het be staansrecht en de bestaansmogelijkheid van deze school in Bolsward. En nu begint de school hier weer. Dus we hebben een voorloopige overwinning behaald. Doch nu moeten de zuivelheeren, de Bols- warder studenten ook plaats hebben. Mag ik daarom een dringend beroep op U doen, om, als het mogelijk is, huisvesting te verleenen aan de leerlingen? U dient daar Bolsward en de Zuivelschool mee; U doet een daad van belang voor onze stadsgemeenschap. U helpt jongens die plaats zoeken. Dat laatste is ook een waardevolle dienst, bewezen aan een „naaste”, den Bolswarder Zuivelheer. i dat de bezoeksters daarom succes lebben bij U. De wnd. burgem. van Bolsward, S. VAN TUINEN. Ik hoop zullen hi geldig van 14 Lm. 27 Oct 1945. Elk der volgende bonnen van de Noodkaart 511 geeft recht op het koopen van: Bloem, 200 gram 737. Ontbijtkoek, 210 gram, 738. Kaas (100 gram 20 plus en 100 gram 40 pi.) 739 Brood 800 gram 716 t.m. 722, D. 762, D 763. Brood 400 gr., B 755, B 756, D 18 en D 19. Suiker 400 gr., 723. Suiker 500 gram, D 765. Boter 250 gram, D 766. Boter 125 gram, 724. Margarine 250 gram, 725, Margarine 125 gram, 726, D 767. Rijst of Kindermeel 250 gram D 764. Rijst, 250 gram, E 20. Tabaksartikelen, 2 rants., (geen import-siga- retten) Tabakskaart 01. HET GEHEIM VAN DE ATOOMBOM. Het geheim van de atoombom blijft Anglo- Amenkaansch bezit. Gr.-Brittannië legde er 100 millioen en de Vereen. Staten 200 mil- iioen dollar aan ten koste. ONZE GEMEENTERAAD. Bij enkelvoudige candidaatstelling is de on derstaande tijd, gemeenteraad gevormd: R. -K.: J. Boekema, P. Bijvoets, F. B. van der Meer, J. R. van den Oever, T. v. d. Zee. A.-R.: J. Heeres en B. Veldman. S. D, A. P.: D. de Jon<» en W. Leurink V.-D.: W. M. Brandenburg en J. van Dijk. Chr.-Hist.W. Folkerts en L. Zlttema. Zij die nog een kostganger in huis willen opnemen, kunnen zich ook nog opgeven bij den secretaris van V.V.V. Osinga, Nieuw- markt 29. WÏERINGERMEERPOLDER. Nu nabij het gemaal Lely weer een groote hulpbemalingsinstallatie in gebruik is geno men en een tweede zal volgen, hoopt men omstreeks Kerstmis den geheelen Wieringer- meerpolder droog te hebben. LAVAL TER DOOD VEROORDEELD. Dinsdag is de oud-premier van Vichy, Laval, ter dood veroordeeld, met verlies van burger rechten en confiscatie van zijn bezit. Het doodvonnis werd aan Laval in zijn cel mede gedeeld. Zijn reactie was: „Ik heb het wel verwacht, ik zal geen verzoek om gratie teekenen." HANDBALWEDSTRIJD. ARUM, 10 Oct. De G.V. „Lycurgus-Wilhel mina” speelde tegen de G.V. „Sparta” Het dameselftal uit Bolsward won met 5-2. De Heeren van „Sparta” bleken sterker te zijn en wonnen van Bolsward met 5-3. Des avonds werd nog een gezellige bijeen komst gehouden tusschen de beide clubs. ARUM. Ds. IJ. van der Woude, Geref. pred. alhier is benoemd tot res.-veldpred. en be last met de geestelijke verzorging van de Protestantsche militairen van het le bat. 9e reg. inf., gelegerd te Fochtelo en Donker broek. IN BESLAG GENOMEN. De Japansche goud-, zilver- en platina- reserve voor een totale waarde van ruim 250 millioen dollar, is in beslag genomen. DE OOSTENIRIJKSCHE REGEERING. Volgens de „Times” zullen de Engelsche en Amerikaansche regeeringen waarschijnlijk spoedig de voorloopige regeering van Dr. Renner in Oostenrijk erkennen. De geallieerde mogendheden zullen ook spoedig tot over eenstemming geraken over de Hongaarsche, Finsche en Oostenrijksche regeeringen. GRIEKSCHE REGEERING AFGETREDEN. Admiraal Voulgaris vormde het kabinet in April. Hij beval den regent geen beroep te doen op den liberalen leider Sofoelis, daar anders een groot deel van het volk niet met gekruiste armen zou toezien. Evenwel is So foelis opdracht gegeven een nieuw kabinet te vormen. FAMILIEBERICHTEN OVER INDIE. „Herrijzend Nederland” deelt mede, dat vanaf Zaterdag 13 October familieberichten kunnen worden uitgezonden aan verwanten in Indo nesië en andere gebieden in het Verre Oosten De berichten zullen lederen dag worden om geroepen over den korte-golrzender P.C.J. op de 19.71 meter van 15 uur tot 15.30 uur Nederlandschen tijd. Teneinde snel een zoo groot mogelijk aantal families in staat te stellen hun familieleden gerust te stellen, zullen de berichten slechts mededeelingen van goeden welstand kunnen bevatten en voorloopig slechts verzonden kunnen worden door naaste familiebetrekkingen en verloof den. „Herrijzend Nederland’ verzoekt belangheb benden, zoo spoedig mogelijk te willen schrij ven, met opgave van details aan „Herrijzend Nederland’, radiobaken Indië, postbus 100, Hilversum. Gelieve ook op den brief of de briefkaart zelf te vermelden: Radiobaken In dië. Aan deze berichtgeving zijn geen kosten verbonden. In ons vorig artikeltje bespraken we de ver houding van deze beide geestelijke bewegin gen, zagen, dat er een Christendom was, dat op grond van het scheppingsgeloof verwant schap met het humanisme in menschbeschou wing vertoonde, maar daarnaast een chris tendom, dat op grond van zijn menschbe schouwing lijnrecht tegenover het humanis me stond, omdat het door de zondeval het Godsbeeld in de mensch volkomen ontluis terd achtte. Een buiten-christelijk, wijl uit het heidensche denken opgekomen humanis me en een christelijk humanisme vonden en vinden elkander zonder moeite in hun waar- deering van den mensch als drager van een eeuwig, goddelijk beginsel. Eerbied voor den mensch staat als leuze in beider vaandel ge schreven. Beteekent dit nu, dat een Christendom, dat het humanisme verwerpt, daardoor die eer bied voor den mensch niet zou kennen? Die conclusie schijnt voor de hand te liggen. En toch is niets minder waar. Het is mee om deze onjuiste gevolgtrekking te voorkomen, dat wij hier op het onderwerp van de ver houding van Christendom en Humanisme te rugkomen. In een niet-humanistisch Christendom wordt met de gedachte van de eerbied voor den mensch niet minder ernst gemaakt, althans behoort dat gedaan te worden, juist op chris telijke gronden. Alleen zij liggen anders en worden anders aangewezen dan in het hu manisme in het algemeen en in het christe lijk humanisme in het bijzonder geschiedt. Niet als daar op de goddelijke herkomst van den mensch en de gebleven Godverwant- schap wordt hier de eerbied voor den mensch gegrond, maar op het feit, dat hij ondanks zijn gevallen staat, voorwerp van Gods zoe kende liefde is gebleven. Hier stuiten we op een centrale evangelische gedachte, ja men kan gerust zeggen op de centrale christelijke idee: God zoekt in liefde de gevallen mensch. Daartoe kwam Christus in de wereld. Die gedachte keert op vrijwel iedere bladzijde van het Nieuwe Testament terug. En van die gedachte uit kan men ook en o.i. moet men WITMARSUM, 9 Oct. Hedenavond hield de heer K. Leijenaar een uiteenzetting over doel en streven van de N.V.B. met de bedoeling om te komen tot een afdeeling Wonseradeel. Staande de vergadering gaven zich 12 leden, op. WITMARSUM, 8 Oct. Benoemd tot onder wijzeres aan de O. L. S. alhier mej. B. van der Molen te Drouwenerveen. Geachte Redactie, Mag ik zoo vrij zijn, een klein stukje van Uw blad te vragen voor het volgende? Bij voorbaat mijn dank. Wat hebben we den laatsten tijd schitterend herfstweer gehad. Met dubbel genoegen wandel ik èn als rentenier èn als natuurlief hebber zoo nu en dan langs het Lage Bol werk om te genieten van het mooie land- Bchap. Maar... dan slaat me soms de schrik om het hart en mijn weinige haren rijzen ten berge, als ik denk aan de herfst- vlagen en winterbuien, die straks weer op onze jeugd los gelaten worden, wanneer die vier keer per dag naar en uit school komt. Ik zie die stakkerds alweer door de modder ploeteren en dan met het armzalige schoeisel waar ze nog steeds op voort moeten. Ik heb vroeger wel eens tegen een burgemeester gezegd: „Als hier de gemeenteraad van Bolsward vier keer in de maand moest loo- pen inplaats van vier keer per dag, wat zou er gauw op een of andere manier in voorzien worden.” Is het nu niet een gemeentebelang, dat ei iets gedaan wordt tegen het langs een onbe gaanbare weg worstelen van een vier, vijf honderd kinderen in kou en regen? Ik hoop, geachte Redactie, dat dit stukje onder de oogen komt van onze autoriteiten, opdat er toch eindelijk eens een eind komt aan dezen onhoudbaren toestand. A. H. VAN DE VEN. 10 Oct. Hedenavond is alhier opge richt een vereeniging Emigratie in Groeps verband „Het Tweede Vaderland”, met aan vankelijk 20 leden. Tot voorloopig bestuur werden gekozen de heeren Ti. Srtikwerda, voorz., J. Meijer, secr. en H. Vlagsma, penn. Iging is zooveel mo- beoefenen en een sportterrein zien te bemachtigen, daar dit ■kozen Ph. M. van .de Vries, secr., C. Baarda penningm., J. D. Öppendijk en H. P. i Oosterhaven. :en, I is ags oe- du- :ek. jen op uur en- le M. H. Heeg te looistra te Cubaard; 2e Wed, Y. van der Valk te Oosterend; 3e Ki. BOLSWARD’s NIEUWSBLAD - M OH Redactieraad Tj. DE JONG, Ds J. VINK en J. VISSER HITZUM. De huis aan huis collecte hier in ons dorp voor N. V. H. heeft opgebracht de som van f 1765.25. WOMMELS. Naar we vernemen hoopt Ds. J. D. de Stoppelaar te Zevenhoven (Z -H op Zondag 14 October intrede te doen bij de Ned. Herv. gemeente te Wommels c.s. na in den morgendienst bevestigd te zijn door Ds. A. P. van der Haas te Oegstgeest. WOMMELS. Onder groote belangstelling hield de Landelijke Rijvereen. „De Donia's'’ te Oosterend een ringrijderij met niet min der dan 87 deelnemers. Uitslag schoonste ge heel: 1ste prijs H. Wiersma, Lutkewierum; 2e r. D. de Boer, Burgwerd; 3e P. Kuipers Workum; 4e H. Veenstra, Allingawier en eer volle vermelding M. Heeg en T. Rispens, Spannum en M. J. Zijlstra, Oosthem, Ringrijderij: le prijs J. Hettinga, Burgwerd; 2e J. op den Hoek, Makkum; 3e M. Goslinga BOLSWARD-HAIRLINGEN v.v. Alweer kunnen wij op een goede verbetering van de verkeersmiddelen naar en van Bols ward wijzen, Volgens een in dit nummer op genomen advertentie van de N.V. Tramweg- maatschappij wordt met in; een autobusdienst tusschen lingen ingelegi reeds om 7.15 eerste trein naar Leeuwarden en Groningen nog halen. Op Donderdag 4 October werd door het Comité van Vrijw. Vr. Hulpactie met enkele genoodigden een bezoek gebracht aan de wasscherij „Florence”, Het doel van deze rondgang, die voorafge gaan werd door een inleidend woord van den directeur, den heer Mulder, was, de gasten I de inrichting van het bedrijf te doen kennen, opdat daardoor in wijdere kring bekend zou worden ,welk een groote behoefte er bestaat aan vrouwelijke werkkrachten (er bestaat groot gevaar, dat de wasscherij het behande len van huishoudwasschen zal moeten sta ken) en tevens opdat ook de meisjes, die hiervoor in aanmerking komen, op deze wijze zouden te weten komen, dat naast werken in de huishouding eveneens het arbeiden in deze zoo practisch en keurig ingerichte was scherij wel door hen overwogen mag wor den. BLAUWHUIS. Onze oud-j Y. van der Meer slaagt is reeds zoodanig benoemd te Alkmaar. HINDELOOPEN. De nieuwe gemeenteraad ziet er als volgt uit: A. Bakker, W. S. de Boer, S. Breimer, H. de Jong, E. Sikkes Bzn., A. Walda en J. Zoethout Tjzn. ZUIVERING. Hoewel enkele zuiveringsadviescommissies hun werkzaamheden nog niet beëindigd heb ben en over enkele gevallen van zuivering nog beslist moet worden, is de situatie nu toch zoo. dat Sectie 1 van het Provinciaal Militair Commissariaat de bevoegdheden tot zuiverng heeft overgedragen aan de burger lijke autoriteiten. Door Sectie I zijn in totaal 536 gevallen voor de zuivering van overheids- en semi- overheidspersoneel in Friesland behandeld. De volgende maatregelen werden getroffen: 294 personen werden geschorst en 118 ge staakt in de uitoefening van hun functie. In 124 gevallen luidde het advies: geen zui- veringsmaatregelen toe te passen of wel een disciplinaire straf (inhouding van salaris, te rugzetting in rang, geen promotie, of i.d.) op te leggen. MOBILISATIE-SLACHTOFFERS 1914-1918. De Bond van Mobilisatie-Invaliden en van hunne Nabestaanden, die begin 1942 door den bezetter was opgeheven, is herrezen. De leden, die over het geheele land verspreid wonen, wordt hierbij bekend gemaakt, dat, blijkens een bij het Bestuur binnengekomen schrijven, maatregelen in voorbereiding zijn om aan de Mobilisatie-slachtoffers 1914-'18 en hunne nabestaanden over 1945 een extra uitkeering te verleenen. WAT KRIJGEN WIJ TE ROOKEN? Het Rijksbureau Tabak en Tabaksproducten deelt mede, dat op 13 October een bon zal worden aangewezen voor het koopen van 40 Rodesiasigaretten, of 20 cigarillos of 10 si garen; op 20 October een bon voor het koo pen van 20 Engelsche of Amerikaansche si garetten; op 27 October een bon voor 40 Rhodesiasigaretten of 20 cigarillos of 10 si garen en op 3 November een bon voor 20 Engelsche of Amerikaansche sigaretten. SCHOENEN UIT CANADA. Naar uit Ottawa wordt gemeld, heeft de Unrra in Canada een millioen paar schoenen aangekocht, bestemd voor de distributie in Nederland en Frankrijk en mogelijk ook in Noorwegen. Bij deze transactie was een be drag van f 10.000.000 gemoeid. DE DEBLOKKEER1NG. Met het oog op de groote toeloop bij de postkantoren voor het afhalen van nieuw geld, eventueel met aanvulling uit het spaar bank- of girotegoed, is bepaald, dat de hou ders van ’n geldkaart ook de volgende week voor dat doel nog terecht kunnen. Voorts is medegedeeld, dat ook de tegen waarde van obligaties, na 26 Sept, uitgeloot of afgelost, nu op geblokkeerde rekening moet worden geboekt. En ten slotte, dat ook geestelijken over honderd gulden per week in contanten of op vrije rekening zullen kunnen beschikken. Week van 14 tot 20 October: 2 Liter melk A 770. 3/2 Liter melk B 770 en C 770. 6 liter melk D 770. Vleesch 100 gram, A, B, C, D 771, Aardappelen 1 kg A, B, C, D, 772 en B 757. Aardappelen 2 kg., A, B, C 773. Generaal Eisenhouwer zegt, dat Hitler mis schien niet dood is. Men moet het geval- Hitler voorloopig maar niet zoo ernstig ne men. Het Duitsche volk zal nu wel weten en anders dezen winter in zijn nood wel lee- ren, waartoe het nat. socialisme heeft ge leid. En dan is er ook de geallieerde opvoe ding nog! Al hapert daaraan dan nog wel wat. Want weliswaar wordt het proces te gen de beulen van Belsen erg lang gerekt om de T felijkheid van het Engelsche rechtssysteem, punt van recht en macht gezien is ook de L:’_ -*■> geallieerden en hun koloniën in Azië. Afgezien van ethische is niet erg opvoedend. Hun onderlinge strijd 1 verhouding tusschen de Europeesche landen naar machtsmiddelen zeer voorzichtig” moe ten doen zijn, lijkt het ook practisch onmo gelijk het vrijheidsstreven der Aziatische millioenenmassa’s daardoor te breidelen, al houdt dit niet in dat men excessen niet zou mogen tegengaan. Een Engelsch correspon dent, die te Batavia is geweest, zegt, dat al wordt de toes, nd m-er en meer gespannen en al dreigt anarchie, de tijd voor Nederland werkt, omdat als het straks voldoende troe pen heeft, de beweging van Soekamo als een kaartenhuis ineen zal storten. Met bezonnen heid en wederzijdsch begrip voor eikaars rechten zullen Nederland en Indonesië dan moeten onderhandelen (wat tusschen de Franschen en Annamieten voorloopig mis lukt is) en daarbij niet vergeten, dat heel Azië toekijkt. Ook Japan, dat intusschen al weer een nieuw kabinet heeft omdat de Ame rikanen ontdekten dat in het afgetredene eenige ministers zaten die al weer bezig wa ren een politieke en geestelijke dictatuur over het volk te oefenen. Meteen is er nu maar het Shintoïsme als staatsgodsdienst af geschaft. Dat maakt, op papier tenminste, een eind aan de goddelijke vereering van den keizer, die volgens Japansche bronnen dat laconiek opnam, omdat hij een goed christen wasl De vermelding van het feit, dat in Argentinië de totalitaire regeering op haar laatste bee- nen loopt en dat Engeland, hangende de on- derharidelingen, voorloopig een leening van 5 miliard dollar van de Vereen. Staten krijgt, voltooie het overzicht van deze week. Spannum en M. J. Zijlstra, Oosthem, Ringrijderij: le prijs J. Hettinga, Burgwerd; 2e J. op den Hoek, Makkum; 3e M. Goslinga Sneek; 4e D. Y. Sjaarda, Oosterend; 5e A. Lanting, Wommels; 6e K. Breeuwsma, Ab- bega. AANVULLING VAN HET VERSLAG VAN DE VEEKEURING TE WOMMELS Collectie melkkoeien eigen aanfok: le M. H, Heeg, Spannum; 2e P. T. Kooistra, Cubaard; 3e G. Y. van Dijk, Wommels; 3e KI. Boer sma, Wommels. Opluistering: le Roosje’s Corrie IV van M. H. Heeg, Spannum; le Nette’s Suze van S. A. Jacobi te Oosterend; le Texelsche Stamb. ram van B. A. Bokma te Wommels, 2e Aukje van Wed, Y. van der Valk te Oosterend, 2e Afke CLXXI van T. Jonkman te Itens, 2e Melkegeit van dezelfde; 2e Annie XIII van S. A. Jacobi te Oosterend; 3e Wiepkje hok- keling buiten stamboek van H. van der Meer te Itens; 3e Hertogin LXVII van H. J, Pier- sma te Cubaard 3e dam te Wommels. Collectieve inzending. Spannum; 2e P. T. Kc V Boersma te Wommels. Kampioen-koe werd Rooske XLVI van E. Jellema te Hijdaard. Reserve kampioen Kekke CXXI van P. T. Kooistra te Cubaard. BAARD. Benoemd tot hoofd der openbare school alhier de heer G. Jensma, thans on derwijzer aan de o.l.s, te Harlingen. gestruikeld over dit principieele geschil dat de Russen slechts de Ver. Staten, Engeland en Rusland wilden laten oordeelen over alle kwesties, terwijl Washington en Londen in ieder geval China en Frankrijk niet wilden uitsluiten. Hoe ver is men dus nog van een wereldorganisatie, waarin alle naties zullen meespreken, waardoor het recht in de ver houdingen der staten zoozeer zou worden bevorderd. Duitschers te overtuigen van de voortref- Een uiterst moeilijke kwestie vanuit het oog- jl r_._: o„:„. L maar het voorbeeld der groote geallieerden en hun koloniën in Azië. Afgezien van ethische is niet erg opvoedend. Hun onderlinge strijd I verhouding tusschen de Europeesche landen om machtsposities, moet immers toch weer motieven, welke Europa hier bij het grijpen bij het Duitsche volk de indruk wekken, dat1--x-- ook thans nog macht boven recht gaat. En dat nog wel nu het handvest der Vereen. Volken van kracht is geworden, omdat het vereischte aantal naties het heeft geratifi- ceerd.Maar zoolang de groote drie het niet eens zijn, kan die organisatie hoogstens gistratiebureau zijn voor de schrale vruen *n van het overleg dezer drie. Eerst als de groote mogendheden zouden afzien van een streven naar machtsevenwicht en zich neer leggen bij de beslissingen van een wereld organisatie waarin de stem van alle naties invoed heeft, zou er een toestand ontstaan, waarin aan het recht een plaats boven de macht zou zijn toegekend. Dat bij zoo’n toe stand een machtsinstrument nog altijd betee- kenis zou hebben spreekt van zelf. De be doelde organisatie zou er immers over moe ten beschikken om haar beslissingen te doen nakomen, want dat dit niet altijd „zoo maar” zou gaan is wel zeker. Men neme bijv, een der moeilijkste kwesties van het oogenblik, de Palestijnsche, waarin zoowel voor het standpunt der Joden als dat der Arabieren op grond van het recht iets te zeggen valt. Bij het doorvoeren van een beslissing over een dergelijk vraagstuk, zal er stellig een stok achter de deur moeten staan. We schrij ven echter of er al een wereldorganisatie is, welke in staat wordt gesteld dergelijke beslis singen te nemen. Het lijkt er nog niet op. Want uit de sobere terugblik op de bespre kingen der vijf ministers van buitenlandsche zaken, welke minister Bevin in het Engel sche parlement gaf, blijkt dat al waren er werkelijk vorderingen gemaakt, inzake ver schillende vraagstukken, de conferentie was Dat wurdt dizze kear in heikrewei, settei, hwant de nije stavering fan it Frysk sille wv beide leare moatte. De Staveringskom- misje fan de Fryske Akademy is mei har wurk foar it Ijocht kommen en hja steane der tige op oan om de nije stavering fuorten- daliks to brüken. Earlik is earlik, mar it giet my net maklik óf. It sil jitte frijhwat fuotten yn it gat hawwe, wol ik leauwe. Jonge, jon ge, wy wiene al sa bliid, dat wy de Fryske stavering korrekt skriuwe >koene en nou moat by elts wurd it boekje der by. Hawar, it sil wol leare; de lju, dy’t de saek regele hawwe, wisten hwat se diene en it wie in bitüft sawntal. Dat, wy moatte mar net to folie neikaerte, al liket it my ta, dat de skipper fan dizze staveringsboat de wyn wolris minder yn de seilen hie as tsjintwur- dich. Leave sei, hwat fljocht dat „Frysk en Frij” der ek oer, oars net? It is in lust om to sjen alle wiken wer oan en mear as tsien- tüzen abonné’s. Hwa hie dat tinke kinnen, okkerjiers. Hwant ek „de Stim fen Fryslón” is in kostlik blêd, dat wy net graech misse woene. En it soe foar Fryslan ek spitich wêze, as wy ien fan beide misse moasten. Sa giet it dan aerdich foar de wyn mei de Fryske saek. Ek yn de Oysbert Japiksstêd? Nou ja en né! Ek hjir is folie mear ambysje komd foar it Frysk. Yn de tsjustere jierren dy’t efter üs lizze, hat mannichien in treflike winst makke troch Frysk lézen ca skriuwen to learen. De leargongen yn de winters 1942- 43 en 43-44 hawwe ek hjir mear as hündert en fyftich dielnimmers telt. Derneist is in op- liedingsleargong hélden, dy’t oan in stik as fjouwer lju üt de stêd de Fryske akte brocht hat. It wurk mei de Operette, it histoaryske sukses mei de „Hurde Koppen” en derby it tige greate tal Fryske boeken, hwat yn de léste jierren koft en stikken lézen is, dat binne bilangrike winstpunten. Mar it sil jit mear yn de djipte moatte. It snobbe wol aerdich, mar it biet oan dis tiid noch net. Sa is it jammer, dat de Legere Skoalle yn Boalsert it Frysk ünderrjucht jit mist. Wy hoopje( dat dit, as de kênsen dêr- for binne, noch ns oars wurdt. De goede wil is by de measte skoallen wol oanwêzich, mar men sit foaral tsjintwurdich mei in greate efterstan, dy’t earst noadich ynhelle wurde moat. Alla! de Kommisje foar it Frysk önder- rjucht lit de moedfearren net hingje. Der komt dit jier wer in opliedingskursus yn Boalsert. De hear J. Piebinga sil dit net mear iwaen kinne, mar as wy it goed witte, soene Douwe Tamminga en Pyt Zylstra derfor yn it plak komme. My tinkt dat net ien Frysk- sinnich ünderwizer dizze moaije kéns misse wol om ónder sa’n lieding de memmetael se- kuer to learen. Ek de Folk- en Gealeargon- gen geane wer los dizze winter, al is it om seal- en brénjebiswieren dan ek noch be perkt. Yn it konvint sille ien of twa lear gongen hélden wurde kinne, mar in oar plak is dizze winter, nei alle gedachten, net to finen. En dan it Kritewurk Dat kin jit géns de hichte yn. Wy libje hjir fierstentofolle bó ten it drokke gegóns fan it Ftyske libben. In moaije taek foar de jongerein om sawol de Fryske Krite fan it Aid Selskip as dy fan it Roomsk Frysk Boun en it Kristlik Frysk Selskip gong en foarsje to jaen. Hwant mei toanielspyljen en sjongen allinnich komme wy der net. Der binne noch bettere en djippere wearden to winnen. Dat is' daliks gjin wurk foar de mannichte, mar dêrom net minder wichtich. In stódzjerounte of sahwat? Nou ja, de namme kin it measte net skele, mar der sit it wol op fêst. It soe my gjin nij dwaen of ek dit komt dizze winter forme- koar... HITZUM, 1 Oct. Onder leiding van den heer OOSTERLITTENS, 7 Oct. Heden hield de ■G. A. van Dalen uit Achlum kwam de gem. VV alhier seriewedstrijden onder goede be- Chr.-Hist. afd, Franekeradeel hier hedenavond langstelling. Uitslag: Oosterlittens-Irnsum in vergadering bijeen. 1-1; Terhome-lrnsum 2-Oj Terhorne-Ooster- Met groote meerderheid van stemmen wer- littens 4-0 en Irnsum 11-Óosterlittens II 1-0. den als candidaten voor de tijd, gemeente- Alzoo 1ste prijs Terhome; 2de Irnsum, De gekozen: H. Boonstra, Achlum, G. Jan- prijzen bestonden uit medailles. Ten slotte Dongjum en W. Blanksma, Tzum. volgde nog een gezellige bijeenkomst in zaal Verder werd ’t bestaande gem. C.-H.bestuur van der Meer. met twee leden uitgebreid en wel de heeren M. de Jong te Midlum en R. Medema te Ried TZUM, 2 Oct. Hedenavond werd opgericht Na eenige bespreking kwam men tot de con- een Chr. kaatsvereeniging met aanvankelijk clusie dat samengaan van een lidmaatschap 46 leden. Doel der vereenip11-1 van de C. H. U. en de N.V.B. moeilijk blijkt gelijk de kaatssport te te gaan Men kan nu eenmaal geen twee s heeren dienen. een eerste vereischte is. keling buiten stamboek van H. van der Meer ie Anna X van C. S. Nij- v beide leare moatte. De Staveringskom- lisje fan de Fryske Akademy is mei har ip oan om de nije stavering fuorten- bróken, Earlik is earlik, mar it giet

Bolswards Nieuwsblad nl | 1945 | | pagina 1