a De politieke gevangenen n n in arfl or Uit den Omtrelc. Stadsnieuws. Vrijdag 2 Nov. 1945 uur Ds. van 3E IA. Buitenlandsch Overzicht roote TOEKIJKER. l 3 3 t n r I SN Dak 4Ef 'JM 181 itjk «a dag 8 iï el» 1818 •n ttlia rta» RB 501 I.’ n 6 d 1 96 ?.K. ring >ost aan een zoo drukke ver- lurich gelegen ia. Op de plaats ?en nog 200 i 300 Daar komt nog iets bij. Naast klaehten over een te milde behandeling der politieke gedeti neerden staan klaehten over een te harde behandeling. Het eerste is karakterloos. De eisch der gerechtigheid verdraagt zich niet met weeke sentimentaliteit. Maar het tweede is erger. Men bedenke hier twee dingen. In de eerste plaats, dat deze menschen verdach ten, nog geen veroordeelden zijn. Ook al staat hun schuld bil voorbaat vast en lang niet van allen geldt dat dan nog hebben zij reeht, hangende hun zaak, behoorlijk be handeld te worden. Dat behoort tot het ka rakter van een rechtsstaat. Die eisch klemt te meer, waar er ook onschuldigen onder hen zullen blijken te zijn. En in de tweede plaats: met navolging van Duitsehe metho den verlaagt men zich zelf èn ons volk. Wij willen niet treiteren, sarren, wel: wat er in dat opzicht gel geen honderdste deel van wa teerd hebben, maar zelfs dat honderdste is en blfjft te veel, ook tegenover hen, die straks wèl schuldig bevonden zullen worden. pijnlijks, dat het gevaar Maar dat is veelszins o die waardige behandeling “der verdachten. Slechts één lichtpunt zien wij in verband mei het traag verloop. De tijd werkt hier in het belang der verdachten. De verhitte ge moederen komen tof rust, bezonnenheid en pleging en dus de gevangenen ten g< En daarin ligt een zekere compensatie moeten worden is groot. Daarbij komt nog, dat de medewerking van de zijde van het publiek vaak gering ia. Het kost moeite de noodige menschen voor de Tribunalen te vinden. Het kost zelfs moeite de noodige ge worden moeten gestraft worden en de zwaar- terug blijkbaar öm inlichtingen te verschaf- aan de zwaarte van hun vergrijp. Of dat in maakt er zich desgevraagd af, zegt van niets gen zal houden ons iets wijzer zal maken. Het feit, dat Rusland vorige v„ vest der Ver. Volken heeft geratificeerd wijst i‘ -- -- het was niet vertegenwoordgd dering van de confróleraad op te Washington te gehouden en nu een week te uitgesteld. Ook h< ‘1 ‘„.1 ttegsacts vso de Internationale Voedsel- en We naderen de periode, dat we ons er op gaan instellen, onze familie en vrienden al lerlei Sinterklaasverrassingen te bereiden en misschien hebben minister-president Attlee en presdent Truman plan de wereld vóór Kerstmis ook eens met een surprise te ver blijden nu blijkt dat Attlee naar Washing ton gaat. „Voor een openhartige bespre king”, heet het, waarbij het in de eerste plaats over de atoomkracht zou gaan, in verband waarmede ook de Canadeesche pre mier ter conferentie komt. Het lijkt wel waarschijnlijk dat het ook de bedoeling is de besprekingen met Rusland weer op gang te helpen. Zonder dat er duidelijkheid in de betrekkingen tot Rusland te gekomen, heb ben besprekingen over de atoomkracht door een paar mogendheden weinig waarde. Der gelijke besprekingen zouden dan het wan trouwen van andere mogendheden slechts doen toenemen. Misschien is de aankondi ging dat de besprekingen vooral over de atoomkracht zullen loopen, een poging nog eenige pressie op Rusland uit te oefenen om ook een zijner groote figuren naar Washing ton te zenden. Want het feit dat president Truman kort geleden een persoonlijke brief gericht en de Amerikaansche Moskou een onderhoud met Moïotoff heeft gehad zou er op zen dat ook Rusland ter confe noodigd te of zou worden als het neiging is het waar dat president Truman eenige da te voren in een rede bekend gemaakt dat de Amerikaansch-Engelsch-Canadee- Burgerlijlce Stand. BOLSWARD, van 18 tot en met 31 October 1945. Geboren: Jan Antonius, zv Stephanus Pieter Terbraak en Anna Zeilstra. Douwe Jorrit, zv Meinte Brandsma en Gerbrig Terpstra. Pie- ternella Jacoba, dv Lukas Offinga en Trijntje de Boer. Ondertrouwd: Jan Hendrik van den Ham te Maasland en Janneke Jorritsma. Simon Jose phus van Hoesel en Geertruida Anna Douma. Gehuwd: Hendrik Roelf Osinga te Drunen en Wijpkjen van de Witte. Lieuwa Slippens te Culemborg en Christina Petronella Dijkstra. Overleden: Christina van der Meer 80 jr wed. van Pieter Westendorp. Reintje van der Woude 71 jr., wed. van Auke Hoekstra. WONSERADEEL, van 24 tot en met 30 October 1945. Geboren: Lijsbert, dv Wiebe Amels en Goi- kjen de Boer te Makkum. Jan, zv Balthasar Sehuling en Dlentje Wijlhuizen te Witmai- sum. Ondertrouwd: Jacob Feenstra te Brunssum en Anna van Randen te Wons. Jacob Quar- ré te Ferwoude en Sijtje Hubert te Haarlem. Hendrik Visser te Arum en Antje Tuinstra te Witmarsum. Gehuwd: Jan Buwalda en Aukje Akke de Witte. Augustinus Hoekstra en Sieuwke de Boer. atoomkracht zullen loopen, een poging eenige pressie op Rusland uit te oefenen *•- ton te zenden. Want het feit dat president Uil--. aan Stalin heeft gericht en de Amerikaansche ambassadeur te __L__ >p kunnen wij- dat ook Rusland ter conferentie uitge- ‘jing toonde het contact te hervatten. Intusschen is het waar dat president Truman eenige da gen te voren in een rede bekend gemaakt had dat de Amerikaansch-Engelsch-Canadee- sche besprekingen over de atóom-encrgie niet konden wachten op de organisatie der Verten. Naties. In dezelfde rede van Truman heeft deze de 12 punten waarop de Ameri kaansche buitenlandsche politiek steunt nog eens opgesomd. Geruststellend was uit punt 12 te vernemen, dat het behoud van den vrede een organisatie van Vereenigde Naties vereischt, bereid zoo noodig geweld te ge bruiken om den vrede te verzekeren. Vrees, dat de Ver. Staten onder Truman weer naar hef isolationisme zullen terugkeeren schijnt er dus niet te behoeven te bestaan. Of Rus land naar een dergelijk Isolationisme streeft en wat dif eventueel zal beteekenen? Mis schien dat een rede, welke Stalin dezer da gen zal houden ons iets wijzer zal maken. Het feit, dat Rusland vorige week het hand vest der Ver, Volken heeft geratificeerd wijst niet op een Isolationistische houding. Maar z In de verga- van de confroleraad op Japan, welke L.igton te geL:_ï te uitgesteld. Ook heeft het niet de oprich- DISTRIBUTIENIEUWS. Het Centraal Distributiekantoor maakt bekend dat detaillisten de oude rantsoenbonnen met den opdruk 20-1-45, zonder datumopdrul: of met de letters „B.N.Q.” in den onder grond, welke zij op 10 November a.s. nog in hun bezit hebben, bij de eerstvolgende inle vering van nummerbonnen voor de betreffen de artikelen tezamen met deze nummerbon nen moeten Inleveren. De oude rantsoenbon nen voor de artikelen, welke thans niet re gelmatig gedistribueerd worden, moeten zij zorgvuldig bewaren. Dit laatste geldt niet voor de oude rantsoenbonnen voor eieren en spijsolie; deze bonnen moeten in de week van 11 tm 17 November a.s. ingeleverd wor den. Ruiling van oude wisselbonnen tegen nieu we wisselbonnen of nieuwe rantsoenbonnen is, uitsluitend voor instellingen in bovenge noemde week mogelijk. DE NIEUWE TEXTIELPUNTEN. Zooals bekend zijn van de textielkaart de punten 1 tm 15 geldig verklaard. Er te nagr aanleiding hiervan een lijst bekend gemaakt van te verkrijgen goederen met het aantal daarvoor benoodfgde punten. VERHOOGINO VAN DEN MELKPRIJS? De Véfehouderij-commissie uit de Stichting voor den Landbouw heeft besloten om de regeering te advlseeren over den melkprijs. Wanneer het uitgebrachte advies door de regeering wordt geaccepteerd te een niet onbelangrijke verhooging van den melkprijs te verwachten. landbouworganisatie geteekend, hoewel het |een waarnemer naar de vergaderingen daar- Ivan zendt. De ernstige voedselsituatie in ons werelddeel, met name in Griekenland en vooral in Oostenrijk en Duitschland, waar millioenen Duitschers uit andere anden ver- dreven rondzwerven, is nog eens besproken in het Engelsche Lagerhuis, waarbij Bevii. verklaarde, dat het misschien beter was ge weest wanneer Duitschland niet in zónes was verdeeld. De meening van onzen mi nister-president Schermerhorn kwam uit in een persconferentie toen hij de vraag stelde of het wel een Nederlandsch belang was dat Duitschland economisch werd vernietigd Zijn betoog wat betreft het vraagstuk der annexatie, dat dit geen Nederlandsch maai een internationaal probleem was, doet de verwachting koesteren, dat van annexatie wel niet veel zal komen. Zooals bekend is Rusland tegen annexatie in het westen en minister Revin heeft in het Lagerhuis gezegd, dat internationale con trole van de Duitsehe industrie van meer belang was dan aantasting van grondgebied terwijl Truman als een zijner 12 punten noemde: „geen erkenning van territoriale wij zigingen, die niet in overeenstemming ziin met den vrijelijk utgesproken wil van het betrokken volk. Uit een ander punt waarin gezegd wordt dat alle volken tot zelfbestuur in staat, hun eigen regeeringsvorm moeten kunnen kiezen, putten de Indonesische na tionalisten hoop voor hun doel. Onderhan- delingen tusschen hen en onze regeering zijn blijkbaar ingeleid, maar de toestand is ver scherpt doordat een Engelsche generaal in Soerabaja, toen hij besprekingen hield met Indonesische extremisten is vermoord, waar voor Soekamo door de Engelschen persoon lijk te verantwoordelijk gesteld. Hoezeer Engeland streeft naar volledig zelf bestuur van de imperiale onderdeelen blijkt uit de benoeming van een Afrikaander tot gouverneur van Zuid-Afrika. In China zijn er toch nog hevige botsingen tusschen communisten en Tsjoenkingtroer- pen. Een revolutie In Brazilië wijst op de besmettelijkheid van zoo’n gebeuren in Zuid- Amerika. We zouden dit overzicht kunnen eindigen ware het net dat we er toch nog even de aandacht op willen vestigen dat, hoe moeilijk de toestand In Europa ook te, wij hier dankbaar kunnen gedenken dat terwijl we nu bij de intrede van een kritieke periode in voedsel- en brandstofvoorzlening, weten dat er een regeerng te welke tracht voor ons te zorgen, we vorig jaar zuchtten onder een bezetting die ons net laatste trachtte af te nemen wat we nog hadden. Mededeelingenblad vanwege het Militair Gezag, district Sneek. Verschijnt 1 maal p. week 4 1 kl 0*2 Redactieraad. Tj. DE JONG, Ds J VINK en J. VISSER Ie Jaargang No. ZJ Gedrukt 1. o. v, M o. bij de Fa. A. J. QSINGA - Boteward FERWOUDE, 30 Oct. De timmerknecht H. Q. kwam in aanraking met de cirkelzaag waar door hem het onderste lid van de ringvinger werd afgesneden. Na verbonden te zijn is hij voor verdere behandeling naar het zieken huis te Sneek gegaan. ROEKELOOSHEID. ZURICH, 31 Oct. Dat voorzichtigheid nog steeds met voldoende betracht wordt, is he denmorgen weer gebleken. Te ongeveer half twaalf is een granaat tot ontploffing geko men, waarbij de 42-jarige Taeke Kolthof van Ysbrechtum het leven verloor, terwijl Auke van der Heide van Schraard en een Ned. S.S.man zwaargewond en nog een S.S.man en een Duitscher lichte verwondingen oplie pen. Dit geschiedde bij de Afsluitdijk (Fr. kust) aan den weg naar Makkum. De oor zaak hiervan was, dat een Ned. S.S.man met een granaat bezig was, en vermoedelijk trachtte het ding te demonteeren. Plotseling explodeerde de granaat met bovengenoemd noodlottig gevolg. Dr. Bogtstra van Makkum was spoedig ter plaatse, doch kon bij Kolthof slechts den dood constateeren. De gewonden werden direct naar Harlingen vervoerd. Kolthof laat eea vrouw en twee kinderen na De post E. H. B. O. in Zurich, waarmede men zich in verbinding had gesteld om ver- bandmateriaal te bekomen, bleek niets, al thans niet over voldoende materiaal te be schikken. Zoo iets mag toch niet plaats vin den, bij een pc;'. keersweg als Z: des onheils lagen nog 200 i 30Ö granaten, zoo aan den openbaren weg. Deze worden gebruikt om de geschutsbunker op te bla zen. Ook liggen er reeds eenige dagen 5 of 0 blikken met granaten en wel op een plaats, waar zoowel volwassenen als kinderen pas- seeren. Zoolets te toch zeker niet verant woord. ZURICH, 31 Oct. De melkrijder O. Folkert- sma van Cornwerd, werd deze morgen bijna het slachtoffer van het snelverkeer. Te on geveer 9 aur keerde hij met paard en wagen Huiswaarts van de fabriek alhier. Ter hoogte van ICM.paal 8.2 werd hij van achteren ge ramd door een Canadeesche vrachtwagen. Door de schok kwam F. op den distel terecht terwijl diverse melkbussen van model veran derden. Beide voertuigen konden echter op eigen kracht de reis voortzetten. De oorzaak van deze aanrijding was niet alleen de mist, doch ook grootendeels te wijten aan het roe- kelooze rijden der Canadeezen. SCHETTENS-LONGERHOUW. Maandag 22 October werd alhier een vergadering belegd om te komen tot oprichting van een afd. var den C- E. B. De heer van der Wensch van Ijlst was deze avond overgekomen om het doel dezer organisatie uiteen te zetten. 2e. ^gartering was goed bezocht. Er gaven zich 20 personen op als lid. Tot bestuursleden werden gekozen: D. Koolstra, voorz., I. Kla- renberg 2e voorz., W. Wagenaar, secr., Ja- rlng Leenstra, penn., J. Wiersma, alg adj. TJERK WERD, 17 Oet. In zeer grooten ge tale zijn de leden van C. J. V. en C M V ter rlngvergadering opgekomen. Na het zin- gen opende Ds. Tamminga met een kort wel- komstwoord en herdacht daarna de gevallen vrienden van dezen ring. Spreker schetste, nu de vrede er weer te, de nood en verwarring, die er overal heerscht: jong en oud heeft het moeilijk om vrede voor zich zelf te verkrijgen. De geestelijke nool is de oorzaak van dat verontruste leven, li drie punten verdeelde hij zijn onderwerp: en gaf richtlijnen om uit die geestelijke nood tf geraken. Van het begin tot het einde werd met groote stilte deze ernstige en met overtuiging uitge sproken rede aangehoord. Na gezongen te hebben sprak Ds. Veen van Workum over de verhouding onder el kander. Met vele voorbeelden vergeleek hij de lotsverbondenheid van het Joodsche volk. Maar ook hoe we elkander moesten lief hebben. De eigen kring mist al te vaak wat in ander opzicht ruim werd gegeven. Zoo behoort het niet. Ook dit gesprokene werd met groote aandacht beluisterd. Na nog ge zongen te hebben Gezang 282 gingen allen uiteen, dankbaar voor deze goede avond. TJERKWERD. Benoemd tot tijdelijk onder wijzer aan de Chr. school alhier, de heer Drost van Nieuw-Beets. TZUM, 30 Oct. Benoemd tot wijkverpleegster gemeente Wonseradeel met standplaats Bols- ward, onze dorpsgenoote, mej. H. Oppedijk. HITZUM. De heer J. Nijdam, onderwijzer aan de school voor C. V. O. alhier is in gelijke betrekking benoemd aan de school voor C. V. O. te Beekbergen. WOMMELS. Alhier is in de Ned. Herv. kerk een gemeente-avond gehouden, een van de door Ds. Aalders opgezette reeks bijeenkom sten. Als spreker trad op Ds. L. H. Ruiten berg van Franeker over „Kerk en Commu nisme”, een onder de huidige omstandighe den actueel onderwerp. Het was dan ook een leerzame avond. OOSTERL1TTENS, 28 Oct. Zondagmiddag is door Ds. R. Boonstra officieel afscheid ge nomen van de Ned. Herv. gemeente Ooster- littens. Gelezen werd Luk. ÏO 25-37 en Et. 4 1-6 waarna een predikatie werd gehou den naar aanleiding van de tekst 1 Cor. 16 13a deze woorden: „Waakt en sta vast in ’t geloof.” Na een boeiende, gevoelvolle preek richtte de scheidende predikant zich tot de verschillende colleges en functionarissen der kerk, Ringbroeders en gemeente, waar na toespraken volgden door ouderling K. Fa ber, namens Kerkeraad, de heer R. Toering namens college van Kerkvoogden en not., Ds. van Wijk als vice-praetor der Ring Bols- ward en Ds. Postma van Winsum ats con sulent. Toegezongen werd Gez. 263 1. Het oud« kerkgebouw was flink bezet. OOSTERLITTENS. De voetbalvereen. „Oos- terlittens” hield een buitengewone ledenver gadering met 30 leden. Het financieel verslag was prompt c.J_. zing werd dit als vol. Valt def Kool, voorz., o. uusiernun, oen., H. Rlemersma, penn., C. Hllverda en E. Bruin- sma, alg. adj. De samenstelling der elftallen werd aan het bestuur overgelaten. Besloten werd de minimum contributie der donateurs te verhoogen tot één gulden. BIJ de rond vraag werd ter sprake gebracht het gi nut eener gymnastiekclub. Getracht zal wor den een gymn.vereen. op te richten, waarbij contact zal worden gezocht bij Dorpsbelang e.a. De echeldende bestuursleden werden op hartelijke wijze toegesproken. HINDELOOPEN, Benoemd door den tijdelij- ken gemeenteraad tot wethouders dezer ge meente W. S. de Boer en 8. Brelmer. HENNAARDERADEEL, van 15 tot en met 21 October 1945. Geboren: Te Welsrijp, Bintje, dv Jacob Ger- kema >e^ Sjoerdtje Douma. Te Kubaajbd, Trijntje, dv Lammert Albert Groenewoud en Ytje Idsinga, Ondertrouwd: Hendericus Faber te Sneek en Detje Visser te Itens, Gehuwd: Jacob Bouma en Pietje Wijnia, beiden te Wommels. WORKUM, van 18 tot en met 24 October 1945. Geboren: Geert, zv Klaas Boonstra en Trijn tje Boersma. Gehuwd: Marten de Vries en Klaaske Looijenga. ian Haijtema te Alkmaar en Sjoerdje Haijtema. van 25 tot en met 31 October 1945. Gehuwd: Lolke IJlstra en Grietje Miedema. Piter de Jong en Kornelia Wildschut. In Mn boodschap hebben de Kerken zich I ever dit vraagstuk tot het Nederlandsche volk gericht. En dat was goed. Zij hebben daarbij aangedrongen op de beoefening van gerechtigheid èn barmhartigheid. En dat was----- o>. goed evangelisch. Zij, die schuldig bevonden I gevens te verkrijgen. Menigeen huivert ervoor worden moeten gestraft worden en de zwaar- terug blijkbaar om inlichtingr- x- te van hun straf moet recht evenredig zijn fen; men houdt zich er liefst maar buiten, i bepaalde gevallen tot de doodstraf moet lei- te weten. Dat verzwaart de taak der P.O.D. den blijve hier in het midden. Het probleem uitermate. Het ontneemt aan de klacht over van de doodstraf te niet eenvoudig; het heeftde langzame afwikkeling van de zaak der po- vele kanten. Waar wij In aansluiting op het i litieke gevangenen veel van. haar recht. Een woord der Kerken hier de nadruk op willen j publiek dat niet meewerkt heeft geen recht leggen te die dubbele etech van gerechtig-van klagen! En tegenover de overheid èn te- hmd èn barmhartigheid. verhouding tusschen schuld en straf, maar dewerking van alle in aanmerking komenden eek da daarvoor bevoegde instantie, d.w.z. de overheid en de door haar geschapen orga- aea. Derhalve geen eigenrichting, geen volk: gerifeht. ladertijd kon bijltjesdag voorkomen worden. Dat was een groot geluk voor vólk Sis geheel, i Li het alaehtoffer van zouden zijn WMt een dergelijke wijze van volksrichting ZOU een eeuwige schandvlek voor een volk beteekead hebben, hoe begrijpelijk een der- geüjke woedeuftbareting ook geweest zou rijn, M «1 wat OnS volk door de Duitschers «n hun handlangers was aangedaan. Maar alles begrijpen te niet alles vergeven. Nu rijn de politiek verdachten gedetineerd; dj wachten hun berechting van overheids wege, hetzij door de bijzondere Gerechtsho ven, hetzij door de Tribunalen. Dat hangt van den aard van hun vergrijp af. Om dat v«t te stellen wordt teder geval van te vo ren grondig onderzocht. De politieke opspo ringsdienst, de bekende P.O.D, legt van leder een zoo Volledig mogelljk dossier aan, dat •traka de grondslag vormt voor zijn behan deling, Dat vraagt veel tijd; het aantal poli tieke verdachten loopt In de duizenden, ja tienduizenden. De tijd van voorarrest wordt daardoor onvermijdelijk lang, te lang. Im mers van velen staat bij voorbaat vast, dat ei| terecht zijn ingesloten; vart vele anderen met. Ate zij straks zullen blijken onschuldig te rijn hebben zij een half jaar of langer onverdiend gevangen gezeten en die onbil lijkheid kan niet meer worden goedgemaakt, vandaar de gerechtvaardigde aandrang op spoedige afwikkeling van heel de aangele genheid der politieke gevangenen, opdat voor deze achterna onschuldig geblekenen het hun •angedane onrecht zoo gering mogelljk zij. Maar hier rijzen groote moeilijkheden. We zeiden reeds: het getal dergenen die berecht loos rfjn. WITMARSUM, 26 Oct. Hedenmiddag vier uur trok een kort maar hevig onweder over ons dorp. De boerderij van mevr, de wed Siebren koolstra op Koudehuizum werd door de bliksem getroffen en was mede door den sterken stormwind In korten tijd geheel uit gebrand. Het geweldige vuur sloeg over op de aangrenzende boerderij van A. H. de Vries die ook In korten tijd In lichte laaie stond en geheel verloren ging. Daar er nog groot ge vaar bestond, dat het vuur nog meer onheil zou stichten, werd de brandweer van Bols- ward, Harlingen en Franeker te hulp geroe pen. Deze hebben In samenwerking met de gemeentelijke brandweer kunnen voorkomen dat ook de boerderij ven Siebren de Vries werd aangetast. Deze boerderij kreeg ernstige waterschade. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats, veel huisraad ging verloren. WYTMARSUM, 29 Okt. Krite Wytmarsum fan it Selskip fan Fr. T. en Skr.kennisse héldde in gearkomste, dêr’t mear minsken by oanwêzich wêze kinnen hiene. u.m. waerd bisletten om mei to dwaen oan ’e toanielkriich, ütskreaun fan it M. G. De krite-bibleteek sil yn oarder brocht wur- de. Ta bislüt wiene der inkelde bydragen. WITMARSUM, 29 Oct In vergelijking met vorige jaren werd de jaarvergadering van de afd. Volksonderwijs alhier behoorlijk bezocht. Het bestuur werd bij acclamatie herkozen. Er werd o.m. besloten dit jaar op de gebrui kelijke feestavond de jeugd voor het voet licht te laten treden met tooneel, zang en mu ziek. Ook het klompenvraagstuk had de volle aandacht. De afd. telt momenteel 105 leden. ARUM, 25 Oct. Ds. Mulder te Meeden (Or.) heeft bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente alhier. ARUM, 30 Okt. It Frysk Selskip „Arum” hélde har ledegearkomste ónder lieding fan de hear M. Hidma. De skathélder de heer Joh. van Zandbergen brocht forslach üt. Yn kas f224.42. Ut it jierfórslach die bliken dat der 149 leden binne. De foarsitter waerd op ’e nij keazen. Foar de hear W. Dijksma, dy’t nei Drachten gyng to wenjen, kaem yn 't plak as lieder fan yt toaniel de heer Sj. Kiestra. Der wiene in flink tal leden op 'e gearkomste. ARUM. Hjirre is forline wike in Kristlik Frye- ke Krite oprjochte mei as bigjin sa’n 23 le den. It bistjór bistiet üt Tj. Alkema, foars., P. Anema, 2e foars., A. Posthuma, skriuwer en jiffer D. Broersma, ponghéldster. ARUM. Het bericht in ons vorig nummer over een opgerichte gymnastiekvereniging eischt eenige aanvulling. Het is een Christe lijke vereniging met als bestuur: P. Anema, voorz., mej. A. Brik, secr.esse, mej. S. Tig- chelaar, penn.esse, T. de Jonge, 2e voorz., en mej. Y. Tolsma en S. Pars, adv. leden. MAKKUM. Ds. Huisman te Reitsum heeit toezegging van beroep ontvangen naar de Ned. Herv. gemeenten te Makkum en Corn werd. MAKKUM, 24 Oct. Uitgaande van het Nuts- departement „Makkum” werd alhier heden avond In hotel „De Prins” een tooneelult- voering gegeven door ’t Lyts Frysk Toaniel, Impressario Barend van der Veen van Leeu warden met zijn medewerksters. Het eerste stuk „Schommelende Skealjens”, een blijspel fn twee bedrijven, werd voorafgegaan door een welkoms- en openingswoord van deti heef Werkhoven. Ook het tweede stuk „Kryne Geart”, een kluchtspel In één bedrijf, viel wonderlijk goed In den smaak. Ate toegift werd tusschen de twee «tukken door een der dames een ernstig Jfuk gedeclameerd getiteld: ,,’n Dominé’s Soan Onder dit stuk was het in de stamp- voll« zaal mutestU. De heer Werkhoven dankte na afloop het teoteeelgecetoclMp voor kun keurig werk. INDIE FILM! De Apo-Kajanfllm, welke overal In ons land zooveel belangstelling heeft, komt ook in onze plaats. Deze film, die het leven der Dajaks in Ooet- Bomeo laaf zfen met rijn prachtige wilde na tuur en rijn godsdienstige gewoonten, ver schaft O niet alleen een waar genot, doch tevens een vermeerdering Uwer kennis over d& Mkotrae land 12 Kovember te het 25 jaar geleden, dat de heer A. Dijkstra in dienst trad bij de firma P. B. van der Meer, alhier. Al dien tijd heeft h(| zich nauwgezet van zijn taak gekweten, al «poedlg In een leidende functie. Ongetwij feld zal deze dag voor den jubUarte niet on- geawrkt voorby gaan. NIET MIS GESLAGEN. in den loop van de vorige week te door de gemeentepolitie alhier een persoon aange houden, die bij nader ingesteld onderzoek eea oplichter van groot formaat bleek te rijft. Als Amsterdammer van geboorte, met verf fantasie, wist hij het klaar te spelen, tonder distributiebescheiden en ronder geld gerulmen tijd te leven van de goedgelovig heid van het publiek, waar hij hoog opgaf van zijn werk en werkplannen. Zoo leefde hij In hotels, pensions en bij particulieren en wist zelfs meerdere meisjesharten voor zich te winnet. Geheel Nederland was zijn arbeidsveld en in bijna iedere provincie dook hij op en ver dween hij weer met onbekende bestemming Hij leefde royaal en verbraste veel geld. Vele menschen werden de dupe van zijn geraffi neerdheid en meerdere geldsbedragen wist hfj voor rich los te maken. Hij deed ook Boteward aan, doch hier bleek zijn tijd ten einde te loopen. Aangehouden door de politie, bekende hij a! •poedlg zijn vele gepleegde oplichtingen. Velé politie-instanties bleken hem te zoeken. Hij werd voor den Officier van Justitie te Amsterdam geleid en onschadelijk gemaakt door insluiting in het Huis van Bewaring al daar. Volgens een afkondiging in ons blad van kaden hebben Burgemeester en Wethou ders een verordening vastgesteld voor het verhuren en huren van woningen. Onder de bepalingen van deze verordening vallen alle woningen en gedeelten van woningen, als mede woonschepen. Iedere verhuurder is verplfcht, zoodra hij ken nis heeft gekregen, dat zijn woning vrij komt hiervan binnen 24 uren aangifte te doen bii de verhuurcommissie ten stadhuize. Zij mo gen deze woning alleen verhuren aan een huurder, die een vergunning heeft van het gemeentebestuur. Ieder die in de gemeente Boteward een wo ning wenscht te huren, moet daartoe vergun ning aanvragen aan het gemeentebestuur, dat voor het afgeven van een vergunning advies Inwint van een commissie. Alleen schrlfte- Bjke aanvragen kunnen In behandeling ge nomen wórden. Ronder vergunning is het verboden een wo ning te kuren. De reede fngedlende aanvragen voor het hu ren van een woning kunnen gehandhaafd bfljtei. Onze stadgenoot de heer Geert 8. Ruiter, thans hulp-fltfer-stoker aan de gem. gasfa briek alhier, te benoemd ate 2e fitter aan de gem. tttfaerfek te Enkhulzen. Benoemd tot hoofd van de Oeref. school alhier, de heer C. 1, Wester, thans onderwij zer aan die sehorf. Dezer dagen werd onder de bewoners van one nieuw stadsgedeelte een buurtver- eeniging opgartcht. Reeds te het ledental de 200 gepasseerd. Ate bestuursleden werden gekozen: EL Vtosef. voorz., J. van Dalen, secr, en S|. Perwerda, penn. De vereenlging draagt all W. B. V. (Nieuwe Buurt- v itesteaj. Predikbeurten. ZONDAG 4 NOVEMBER 1945. NED. HERV. KERK. Boteward. Vm. 9.45 uur Ds. J. Vink en Nam. 5.45 uur Ds. A. G. van wijk (H. A.). Boteward. Broerekerk. Ev. Vm. 9.30 uur en Nam. 5 uur Ds. G. D. A. Oskamp. Donderdag 8 Nov. ’s Av. 7.30 uur Ds. G. D. A. Oskamp (dankstond voor het gewas). Allingawier. Vm. 9 uur Ds. Bonting. Baard. Nam. 2 uur Ds. S. Postma. Burgwerd. Vm. 9.30 uur Ds. J. van Leusdw en Nam. 1.30 uur dienst. Edens. Vm. 9.30 uur Ds. van Andel. Spannum. Nam. 1.30 uur dezelfde. Gaast. Nam. 1.30 uur Ds. Bonting. Hindeloopen. Vm. 9 uur en Nam 2 S. J. Wouda. Idsegahuizum. Nam. 1.30 uur Ds. Molenaar. Itens. Nam. 1.30 uur cand. Goethals van Oosterend. Kimswerd. Vm. 9.30 uur Ds. Sj. Bljleveld. Lutkewierum. Vm. 9.30 uur eand. P. J. Bar- nauw vu Friss (Dr.). Mskkum. Vm. 9.30 uur de heer Lammertsma van Oosterend en Nam. 2 uur Ds. D. J. de Reus van Sehraard (Voorber. H. A.) Cornwerd Nam. 1.30 uur D«. L. Tamminga van Pingjum. Oosterend. Vm. 9.30 uur eand. Goethals en Nam 2 uur Ds. J. van Leusden van Burg werd. 7 Nov. Nam. 1.30 uur Dankdienst voor het gewas. Oosterlittens. Vm. 10 uur Ds. 3. Postma van Winsum. Parrega. Vm. 9 uur De. Molenaar van ïdse- gahuizum. Schraard. Vm. 0 uur ea te Av. 7 uur Ds. D. J. de Reus. TJerkwerd. Vm. 9.30 uur Ds. Th. E. van der Brug van Apeldoorn (bev.) en Nam. 2 uur Ds. E. J. van der Brug (intrede). Tzum. Vm. 9.30 en Nam. 1.30 uur Ds. Nieber Waaxens. Vm. 9 uur Ds. W. Wilman. Lollum, Nam. 1.30 uur dezelfde. Westhem. Vm. 9 uur D». H. Gordeau. Wolsum. Nam. 1.30 uur jeugddienst. Witmarsum. te Av 7 uur D». Gelderman Longerhouw. Witmarsum. Ev. Nam. 1.30 uur de heer Lam mertsma. Dinsdag 6 Nov. te Av. 7 uur Ds. Boerlijst (dankstond v. h. gewas). Wommels. Vm. 9.30 uur Ds. de Stoppelaar. Hijdaard. Nam. 2 uur dezelfde. Wommels. Vrijz. Herv. Ev. Nam 2 uur Ds. J. Vink. Workum. Vm. 8.30 Ds. I. van Veen en 10 uur dezelfde (H. Doop). Nam. 5 uur Ds, J. Loos. Zurich. Vm. 9.30 uur Ds. L. Tamminga (H. A.). Pingjum. Ev.Nam. 1.30 uur de heer Tletema. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Boteward. Vm. 9.45 uur mej. 1. van der Veen van Sneek (Friesehe preek). Baard. Vm 9.30 uur de heer C. L. RÜmke van Amsterdam. Itens. Nam. 1.30 uur dezelfde. Workum. Vm. 10 uur Ds. O. de Groot. Koudum. Nam. 2.30 uur dezelfde. OEREF. KERK Bolsward. Vm. 9.30 uur en Nam. 2.30 uur Ds. C. Verspulj van Ruinerwold en Roe kan ge. Hindeloopen. Vm. 9.30 uur en te Av. 7.30 uur Ds. C. Jansen. Makkum. Vm. 9.30 uur Ds. M. P. Pel van Witmarsum (H. A.) en Nam. 2 uur Dankz. TJerkwerd. Vm. 9.30 en Nam. 2 uur lezen. Tzum. Vm. 9 uur en Nam. 1.30 uur cand. Feenstra van Arum. Workum. Vm. 9 uur en Nam. 2 uur Dr. D. S. Attema. BAPTISTE GEMEENTE. Workum. Vm. 9.30 uur dienst (H. A.) en Nam. 2.30 uur lezen. DIVERSEN: Boteward. Gebouw Elandslaagte. Vergade ring van geloovigen. Vm. 9.30 uur breking des broods. Dinsdag, te Av. 8 uur bidstond. terlittens” hield een buitengewone ledenver- it in orde. Na de bestuursverkie- Igt samengesteld: A. S. Oosterhoff, seen, pesten. Ik weet w ‘beurd te, te nog wat de Duitschers ën hun handlanger» In dat opzicht gepres- blfjft te 'veel, ook tegenover hen, die iden zullen worden. In de lange duur” der behandeling zit iets u van onrecht oproept. dat te veelszins overmacht. Men make pijnlijkheid niet grooter door een on- rdlge behandeling der verdachten. Slechts één lichtpunt zien wij In verband mei het traag verloop. De tijd werkt hier In het belang der verdachten. De verhitte ge moederen komen tot rust, bezonnenheid en oordeel keeren weer; dat komt de rechts pleging en dus de gevangenen ten goede. En daarin ligt een zekere compensatie, die het gevoel van onbevredigdheid verzwakt. Maar de elseh blijft: maakt voort en onthoudt u van machtsmisbruik tegenover wie weer- Vk. I genover” ons volk als geheel en evenzeer te- Gerechtigheid houdt niet alleen in een juiste genover de verdachten zelf is volledige me- en dat ligt hierin feitelijk opgeslo- plicht. De eisch tot gerechtiglieid èn tot dat het reeht gesproken .wordt door i barmhartigheid sluit deze medewerking in. overheid en de door haar geschapen gericht. bijltjesdag rroot geit ons niet alfeen voor hen, die er ‘n geworden I volksrichtin, 5 :s- 1 MC I.V. l I 5 8 t t 1 1 I oor mo MC ai. vaa ïber IT- orle UOf uur DDT I. taa- x»! M 08 1_‘ BOLSWARD’s NIEUWSBLAD tM

Bolswards Nieuwsblad nl | 1945 | | pagina 1