En straks Than Mededelingenblad vanwege het Militair Gezag, district Sneek. Verschijnt 1 maal p. week Bonnenlijst 'nd. „Vomelius” hield jaarvergadering en breischool alhier, onder leidii nen Stadsnieuws. lorpa ;emeente Oos- Hoemendaal te vinden ie nood 11 MtDEB den (een waarschuwing voor allen, die nog niet dan”op het eritieke moment een blun- (JJ!_ J J niet ragen en de argeloöze idealisten, die er wel iets goeds in zagen en in eet ding, die aan misdadigheid begint FABI N 57! ÏRAl :n 181 of tal •n a im. Vm. 9.30 uur Ds. van der Brug. Éxmorra, Vm. 9 uur en Nam. 1.30 uur Ds. M. J. I. Bonting. Ferwoude. Nam. 1.30 uur Ds. Molenaar. lert ge- :on- ider irif- ten tard on arts AG 6 ids om WABD, ski io od zal f 0.60 vana Markt laar RA. n 1D0D en va kano ngt~ 'g> ter- dat igS- ind te iln- met ijke van tnd, teit N. ten. ter I.V. I ATH droos uitval Wij schreven de vorige keer over de politie ke gevangenen over de eisch eener behoor lijke behandeling in gevangenis en concen tratiekamp en over de noodzakelijkheid van een zoo snel mogelijke afdoening van hun „geval”. Immers, van velen moge de schuld reeds vaststaan nog voor de voltooiing van, het vooronderzoek en de rechterlijke uit-' zv Jolle de Boer en Akkê de Jong te Parrega. Akke, dv Harmen er Wal en Albertje Dekker te Makkum. Bijlsma te Allingawier Meulen te Exmorra. heel wat meer vraag- lespreken, het Palestijn- En misschien zullen beide groote mannen het Dank uit Amerika Winsum. Vm. 10 uur Ds. S. Postma. Witmarsum. Vm. 9.30 uur Ds. L. Tamminga (H. A.). Witmarsum. Ev. Nam. 1.30 uur Ds. Beks van Harlingen (Dankz. H. A.). Wolsum. Vm. 9 uur Ds. H. Oordeau (Voorb. H. A.) en Nam. 1.30 uur de heer W. Nau- ta van Sneek (Friesche dienst). Wommels. Vm. 9.30 uur en Nam. 2 uur Ds. J. de Stoppelaar (H. A. en Dankz.). Workum. Vm. 8.30 en 10 uur Ds. J. van Veen en Nam. 2.30 uur Ds. G. van Leeu wen van Koudum. Woensdag 14 Nov. ’s Av. 7.30 uur Ds. J. van Veen (dankstond). Heidenschap. Nam. 1.30 uur Ds. J. van Veen. Woensdag 14 Nov. Nam. 1.30 uur Ds. J. van Veen (dankstond). DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Bolsward. Vm. 9.45 uur Ds. E. H. Boer. Hindeloopen. Nam. 2 uur Da. Treffers van Staveren. Makkum. Vm. 9 30 uur Ds. A. H van Drooge Workum. Vm. 10 uur Ds. G. de Groot. GEREF. KERK. Arum. Vm. 9.15 uur en Nam. 1.30 uur Ds. Brouwer (H. A. en Dankz.). Bolsward. Vm. 9.30 uur en Nam 2.30 uur Ds. N. Streefkerk van Wolvega. Woensdag 14 Nov. ’s Av. 7.30 uur Ds W. J. Meister van Wommels (dankstond voor het gewas). Hindeloopen. Vm. 9.30 en Nam, 2 uur lezen. Schettens. Vm. 9 uur en Nam. 1.30 uur Ds. J. van Eerden. Tjerkwerd. Vm. 9.30 en Nam. 2 uur lezen. Tzum. Vm. 9 uur en Nam. 1.30 uur Ds. Colenbrander, Wommels, Vm. 9.30 uur en Nam. 2 uur Ds. W. J. Meister. Workum. Vm. 9 uur lezen en ’s Av. 7 uur??? BAPTISTE GEMEENTE. Workum, Vm. 9.30 uur dienst en Nam, 2.30 uur Ds. P. Broer van Warns. niet met genoeg nadruk gezegd worden: dan moet het uit zijn, voor hen en ook voor ons, Dan moeten zij zonder meer, zonder eenig voorbehoud, volledig in de gemeenschap worden opgenomen als volstrekt gelijkbe- rechtigden, als volkomen gelijkwaardigen. Dan van niemand meer de houding: ja maar, ik vind, dat hij of zij niet had behooren te worden vrijgesproken, er zal toch wel iets met hem of haar aan de hand geweest zijn, an ders waren ze niet opgepakt indertijd. Ook dét zou een vorm van eigenrichting zijn en behoort in een rechtsstaat niet thuis. Daar leggen de burgers zich néér bij het gespro- r- - ken recht, daar kan en mag niemand zich sters kunnen worden, is in de voorbije jaren losmaken van de rechterlijke uitspraak en I afdoende gebleken; het Duitsche nazisme zijn persoonlijke meening voor beter houden i geeft daarvan voorbeelden te over. En blij- en daarnaar handelen. Dat is onrecht, maar ven wij ook niet voor hun geval: de hoeders het is ook onbarmhartig, dus onchristelijk, onzer broeders? Terecht hebben daarom de kerken die hou- Vk. 1AVAANSCHE KUNST. Donderdag 1 November, ’s avonds in De Doele. De heer Geesink, voorzitter der Kon. Vereen. Oost-West vestigt de aandacht op het Indische Informatiebureau, Ruiterskwar- tier 17, Leeuwarden, waar gratis alle inlich tingen (ook schriftelijk) te krijgen zijn. Na een kort woord over den huldigen toe stand in Indië, komt hij tot den declamator van dezen avond, Raden S. Hardjodirenggo. een lid van het Mhngkoe Negoro vorstenhuis uit Soerakarta, Deze zal ons door zijn optre den iets laten zien van de kalme, contem platieve aard der Javaan, wars van geweld, eerder berustend, in tegenstelling van den dynamischen aard van den Westerling. De Javaan, bevangen door droefenis, is niettemin vrij van bitterheid. Zijn eerste nummer is de tragische idylle van „Saïdja en Adinda” van Miiltatuli. eno van de klassieke stukken uit de Ned. littera tuur. Typisch komt hierin de droefenis en berusting van den Javaan tot uiting. De de clamatie geeft een groot verschil met die wij gewend zijn. De klemtoon, accent, zinsmelo die, maar vooral ook de sierlijke gesticula tie geeft aan het geheel een groote bekoor lijkheid. Langzaam ging de voordracht over in een dans. Na de pauze werd een en ander verteld over het Javaansche tooneel, waarin de Wajang- voorstellingen zoo’n belangrijke rol spelen'. Tot slot voerde Raden Hardjodirenggo nog een strijddans van een Javaanschen ridder uit. Doorde sierlijke gebaren en vormen had deze dans een bijzondere aantrekkelijk heid. Feitelijk zou men de voordracht en de dan sen eenige malen moeten zien om haar ge heel op waarde te kunnen schatten en de symbolische beteekenis te kunnen begrijpen. De heer Geesink sloot met een kort woord over de opbouw van Indië. Per 1 November is de heer J. van der Kuur alhier benoemd tot afdeeüngs-comman- dant voor de prijzencontröle in het Kanton Sneek. - Dezer dagen werd onze vroegere plaats genoot de heer J. Kuiper, thans assistent- dir. aan de Coöp. Zuivelfabriek te Koudum. benoemd als ambtenaar, belast met de admin, contröle bij den Bond van Coöp. Zuivelfa brieken In Drenthe. H. Z. CL—C. A. B. 7-2. Zoo oppervlakkig zou men aan de uitslag de gedachte kunnen verbinden, of HZC een bij zonder sterke club is, of CAB heeft een zwak elftal. En toch is geen van beide waar. Het is, zooals scheidsrechter W. Karsten welke zeer goed leidde zich na den wed strijd uitdrukte: „Een vreemde wedstrijd met een vreemde uitslag”. Beide partijen wogen zeer goed tegen elkaar op, doch HZC komt de eer toe, de fouten, die in de CAB-achter- hoede gi punt af der back, één te zacht terug gespeelde bal en één door eigen doelman in doel gestompt, ziedaar 4 doelpunten die een wedstrijd de beslissing brengen. Jan Ferwerda opende de score met 'n pracht van een doelpunt. HZC maakte op gelukkige wijze gelijk. Weer een doelpunt voor HZC, doch nu wist Cor Bakker met een zeer mooi, hard schot de partijen op gelijken voet te brengen. Prompt strafte HZC eenige fouten van de achterhoede af. Alhoewel geflatteerd heeft HZC verdiend gewonnen. Het was erg jammer, dat H. Douma en J. Bosma wegens blessuren het veld moesten verlaten. Het verzwakte het elftal danig. In dit CAB-elftal zit toch perspectief. Na deze nederlaag behoeven we niet bij de pak ken neer te zitten. Het is een betrekkelijk jeugdige ploeg, welke menige club nog wei eens zal doen struikelen. Spelers, ga door met vlot open spel en ge zult zien, er komen betere resultaten. Uit den Omtrek. ARUM, 6 Nov. Uitslag voetbalwedstrijd: Arum-Tzummarum 4-3. ARUM, 6 Nov. Benoemd als hulpprediker bij de Geref. gemeente te Cubaard, Cand. H. Veenstra te Arum. WITMARSUM, 31 Oct. Op Hervorming»- avond hield het Comité voor Winterlezingcn haar eerste lezing in de Ned. Herv. kerk mrt als spreker Ds. J. Fokkema uit Delft. Voor een stampvolfe kerk opende de voor zitter, de heer van Slageren Ds. Fokkema sprak over het onderwerp Wraak, Vergel ding, Vergeving. Met intense aandacht luis terde men naar dezen spreker die alles in het licht van het Evangelie in onzen en den toe komenden tijd zijn hoorders trachtte duide lijk te maken. Wie niet heeft kunnen komen, heeft veel gemist. De voorzitter sprak daa/- na een dankwoord. MAKKUM, 31 Oct. De heer J. F. Bergsma alhier heeft een dezer dagen f650 ontvangen als zijnde het batig saldo der muziekuitvoe ringen op 16, 17 en 18 Oct. in hotel „De Prins” gegeven door het jeugd-ensemble „De Zonnetjes” te Den Haag, air. de heer Martin Schneider). Dit geld is bestemd voor de nabestaanden der oorlogsslachtoffers. ZURICH. Tot vertegenwoordiger van het Ned. Roode Kruis voor Zurich en omstreken is benoemd de heer K. Cupido alhier, PARREGA. Onlangs werd alhier een afdee- ling van den Ned. Chr, Landarb. bond opge- ricnt met aanvankelijk 7 leden. Deze is thans uitgegroeid tot 34 leden. Als bestuur is ge kozen E. Tilstra, voorz., W. Roskam, seen, M. Oudekerken, penn. en J. Visser, alg. adj. TJERKWERD, 4 Nov. Na in den morgen dienst bevestigd te zijn door Ds. Th. E. van der Brug van Apeldoorn, die als tekst had 1 Cor. 4 1 deed ’s middags de nieuwe Redactieraad: TJ. DE JONG, Ds J VINK en J. VISSER w s.J AM 4AjSbe 1e Jaargang No. 24 Gedrukt i. o. m. o. bij de Fa. a. j. osinoa - Bolsward Vrijdag 9 Nov. 1945 B13 A14 B14, C14 Bonkaarten 235, 236 237, 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 24R 249 Dll, D12 El 1 250 Tabakskaart 05, 06 beoogen president Truman te bewegen, door F-x --- -- ligheïdsorganisatie der Ver. Volken, het i - r ke opinie in de Ver. Staten is echter'tegen -• van het geheim, al denken de ge leerden, die er bij betrokken zijn, er anders lottige bewap'eningswedstrijd zal ontstaan. De zinsnede uit een rede door Molotoff Dins dag gehouden: „Wij zullen ook onze atoom energie hebben en nog veel meer”, klonk ten deze onheilspellend, al verklaarde de minis ter dat Rusland gaarne met de anderen den vrede wilde opbouwen. Truman en Attlee zullen natuurlijk nog heel wat meer vraag stukken hebben te bespreken, het Palestijn- sche schreeuwt eenvoudig om een oplossing. En misschien zullen beide groote mannen het ook wel eens hebben over Ned. Indië. De Amerikaansche houding is ten deze zeker niet duidelijk. Dat de Amerikanen een ken nelijk door de Japanners opgezette demon stratie van Indonesische studenten te Tokio voor een „vrij Indonesië” hebben toegelaten vraagt evenzeer om opheldering als de ge ruchten dat zij bereid zouden zijn de kapok- oogst op Java van de z.g. republikeinsche regeering te koopen. Dr. van Mook heeft in- tusschen iets van de Nederlandsche voor stellen inzake Indië bekend gemaakt. Er zal een ronde tafelconferentie moeten komen, op democratische grondslag zou een parlement worden gevormd met een Indonesische meer derheid. Een ander probleem in het Verre Oosten dat een internationale kant heeft is de weer uitgebroken strijd tusschen de Chineesche Tsjoenkingregeering en de communisten. De ze laatsten beschuldigen de Amerikanen dat zij Tsjoenking helpen, terwijl er ook berich ten zijn, dat deze communisten al lang het loodje tegenover Tsjang Kaj Sjek zouden hebben gelegd, als zij geen Russische steun genoten. In zijn al genoemde rede heeft Molotoff ook nog eens gezegd, dat Rusland groote waarde hechtte aan gemeenschappe lijke contröle op Japan, op welk punt de Amerikanen ook niet erg toeschietelijk zijn. Ook een zaak welke Truman en Attlee eens kunnen bespreken. De problemen der hui dige internationale politiek moeten den En- gelschen premier wel zwaar op de maag liggen. Hij is een figuur van goeden wil. Bij l. de, wetenschap en cultuur te Londen bleek dat nog eens tr“ J" oorlog begint in Britsch-Indiërs zoowel als Z.-Afrikanen we zen op het gebrek aan geestelijke waarden in deze eeuw, waarin de techniek juist zoo’n geweldige vooruitgang maakte. Is hier het probleem van alle moeilijkheden, welke de wereld thans beleeft, niet in samen^evat? 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153, 154 2 kg aardappelen. BH, B12 400 gram brood. 1 kg aardappelen. 2 liter melk. 2 liter melk, i, KE 512. 800 gram brood. 200 gram bloem. 250 gram rijst of kindermeel. 1 rantsoen gebak. 70 gram beschuit. 500 gram suiker. 250 gram boter. 125 gram margarine. 200 gram kaas. 10Q gr. chocolade of suikerwerken 6 liter melk. 150 gram vleesch 1 kg aardappelen. 400 gram brood, gram rijst of kindermeel. Q 413: 2 rantsoenen tabaksartikelen (geen import-sigaretten). Buitenlandse!) Overzicht De verkiezingen in Hongarije hebben de partij der kleine bezitters 60 pet., de soc. dem, 20 pet. en de communisten 15 pet, der stemmen opgeleverd Deze partijen en de na tionale boerenpartij hebben een coalitie ge vormd. Engelsche waarnemers zeggen, dat prijsgeving de stemming fair werd gehouden. Het kabi- leerden, die i. ’’J1 geen gemakkelijke taak. Het land is uitge mergeld, brandstof zal er dezen winter slechts in geringe mate zijn, de oogst is in dit land winter geen~voëdsel wordt ingevoerd, kort geleden waren ér 'in een 'week zes hun adressen aanwezen, waar Joden, onder- onze houdin, duikers en voor de arbeidsinzet in aanmer- king komenden woonden, de profiteurs en deren, wier schuld bij voorbaat geenszins erin geloopen zijn’, de politieke onbenullen, vaststaat, die inderdaad alleen nog maar I die nooit aan politiek deden en juist daardoor „verdachten” zijn en die straks onschuldig het slachtoffer der N. S. B.demagogie wer- __L„en den (een waarschuwing voor allen, die nog huis gezonden. Dan is het al erg ge- steeds zeggen: met politiek bemoei ik me niet es dan op het eritieke moment een blun der maken), die de draagwijdte van hun stap niet zagen en de argelooze idealisten, die er wel iets goeds in zagen en in een verblin ding, die aan misdadigheid begint te gren zen, bleven meenen dat het heil van ons land in een samengaan met Duitschland gelegen was al deze te goeder trouwen zullen waarschijnlijk eerlang terugkeeren. Hoe zal jegens hen onze houding zijn? Veel zal van hen zelf afhangen, of rij nu door schade en schande wijs, hun ongelijk ruiterlijk bekennen zullen. Dan zullen we hen ook zonder meer te aanvaarden hebben. En zijn zij nog niet wijzer geworden, dan zullen wij hen wijzer moeten maken door geduldige en liefdevolle voorlichting. Met koele afwijzing en afstand- bewaren bereikt men hier niets, hoogstens, dat de gemedenen zich verharden, een groep van paria’s gaan vormen in ons volksbestaan een kliek van ontevredenen met allerlei grie ven tegen de samenleving, op den duur niet zonder gevaar, wijl gemakkelijke prooi van altijd aanwezige demagogen. Men geve hun een politieke, ja meer een algemeen geeste lijke herscholing, niet hoogmoedig, niet bet- weterig, maar tactvol en dienend. En nu straks! Dan komen de onschuldig be- En de zware gevallen? Zij die eerst veel later vondenen vrij, zij komen weer thuis. Het kan weer terug zullen keeren? Ook hier zullen j j— de van de dwalingen huns weegs bekeerden de minste moeite opleveren. Ook ten aanzien van hen gelde: er wordt een streep onder het verleden gezet; men neme hen op in het midden van ons volk. En zij, die onveran derd wederkeeren? Botte afwijzing maakt ook hen des te gevaarlijken Men bezlnne zich hier tijdig op een zielkundig verantwoorde methode van reclasseering en om hen zelf èn om onze volksgemeenschap. Hen tot ver bitterde desperado’s te maken is noch jegens hen zelf noch jegens ons volk verantwoord. Waartoe zulke menschen kunnen komen, dat zij tot politieke en maatschappelijke gang- enz., waarna hij, werd toegesproken door Ds van Veen namens de Ring, Ds. Loos als consulent. Het kerkgebouw was beide keeren tot in alle hoeken bezet. WOMMELS, 3 Nov. De dam- en schaakclub „Vomelius” hield jaarvergadering in de naai en breischool alhier, onder leiding van den heer J. Zoodsma. Het ledental bleek vrijwel stabiel te zijn gebleven. Besloten werd het bestuur met twee leden uit te breiden. Geko zen werden de heeren J. Reitsma en Y. Cu- perus. Besloten werd een competitie dam men en schaken te houden en te zijner tijd een openbare wedstrijd uit te schrijven. OOSTERLITTENS. Voor de toezegging van beroep naar de Ned. Herv. gi terlittens werd door Ds. A. BI Budel (N.-Br.) bedankt. OOSTEREND. Door het kiescollege der Ned, Herv. gemeente werden tot ouderlingen ver kozen de heeren H. van der Eems en S. S. Hiemstra, zulks in de plaats van den heer A. A. Vermeulen, wegens vertrek en het overlijden van den heer E. Bruinsma. OOSTERLITTENS, 3 Nov. Gisteravond kwam de afd. Oosterlittens-Baard der N. V. tot af schaffing van alc. dranken in vergadering bijeen onder leiding van vice-voorz. S. Bos ma. Besloten werd dezen winter geen pro- paganda-tooneelavond, doch een gë|zelligf bijeenkomst van leden en introducé’s te be leggen en verder te lezen uit het boek van Ciske de Rat van Piet Bakker. TZUM. Aangenomen naar Rouveen en Has selt (Q.) Ds Colenbrander alhier. TZUM, 6 Nov. Gistermiddag toen de heer G. van Dijk zijn bezoek binnen laten zou, kwam hij zoodanig te vallen dat hij zijn heup brak en Dr. Grupstra opname in het zieken huis noodzakelijk achtte. ITENS, 3 Nov. De afd. „Itens en omstr.” van den Ned. Protestantenbond kwam in jaar vergadering bijeen onder leiding van den heer F. Jaarsma te Lutkewierum. Blijkens de verslagen telt de afd. bijna 60 leden en boekte men een voordeelig saldo. Als be stuurslid werd herbenoemd de heer Th. Bon- sma te Itens. Besloten werd dit seizoen twee winterlezingen te organiseeren en zoo mogelijk de eerste op 19 dezer te houden. Burgerlijke Stand. WONSERADEEL, van 31 October Lm. 6 November 1945. Geboren: Gerrit, zv Jetze Ybema en Saakje van der Eems te Schettens. Hermanus Hen drik, zv Jan de Jong en Elizabeth Fortuin te Witmarsum. Marten, zv Hendrik Koops en Hillegonda Daling te Witmarsum. Rinzc. ding in hun laatste boodschap veroordeeld. Maar daar is meer. Over korter of langer tijd zullen ook zij terugkomen, die wèl schul dig zijn bevonden. Zeer weinigen zullen le venslang krijgen of tot de doodstraf veroor deeld worden. Van verreweg de meesten zal eenmaal de straftijd voorbij zijn. Dan komen ook zij terug. De vraag, hoe tegenover hen spraak men kent ze wel: de verraders, dan onze houding zijn moet, lijkt niet urgent, die de Duitschers hielpen bij hun razzia’s en Toch is het goed zich al bij voorbaat op - J'ig jegens hen te bezinnen. Het eenvoudigst lijkt de vraag ten aanzien van o hen, die het eerst terug zullen komen, de collaborateurs er zijn er stellig nog meer- z.g. lichte gevallen, de onnoozelingen, zij, die deren, wier schuld bij voorbaat geenszins enn geloopen zijn, de politieke onbenullen, vaststaat, die inderdaad alleen nog maar I die nooit aan politiek deden en juist daardoor bevonden zullen worden, vrijgesproken naar L_L a noeg, dat dezulken een half jaar en langer hebben vastgezeten en het onrecht wordt nog grooter, indien dan in de tijd, waarin zij ten onrechte zaten, hun behandeling te wenschen over heeft gelaten. Maar ook ten aanzien van de anderen, ook van hen wier schuld bij voorbaat vaststaat 1 en van hen wier onschuld nog blijken zal, geldt de eisch eener menschelijke behande ling. Wij leven in een rechtsstaat en wij wil len rechtsstaat blijven, niet alleen in de be handeling van den Hoogen Raad, maar even zeer ten aanzien van alle politieke gevange nen zonder uitzondering. Strenge straffen, waar noodig; rechtvaardigheid sluit week heid en sentimentaliteit uit, maar geen Duit sche methoden, ook jegens hen niet, die zich aan de zwaarsta vergrijpen tegen ons volk I hebben schuldjg gemaakt^ levenslang, de l doodstraf, als de rechtsprekende instantie daartoe reden heeft en vrijmoedigheid (over het voor en tegen van de doodstraf spreken we nu niet) maar geen kwellingen, geen pla- - gerijen, geen geraffineerdheden, maar een strenge en billijke behandeling. Pesterijen van bewakers zijn óók een vorm van eigenrich ting! predikant Ds. E. J. van der Brug, overge zv Eeltje Mulder en Trijntje Leijenaar te komen van Lettelbert, zijn intrede naar aan- Idsegahuizum. Anne, leiding van de tekst 1 Samuel 3 10. Na de predikatie richtte de nieuwe herder van der en leeraar zich tot colleges, ambtsdragers I Ondertrouwd: Hinne 1 enz., waarna hij, werd toegesproken door Ds en Wiepkje van der van Veen namens de Ring, door ouderling en Jelle Hiemstra te Idsegahuizum en Attje Bu- w&lda tc Piaam Gehuwd: Freerk' Scheffer en Elisabeth Dijk stra. Lambertus de Witte en Wilhelmina Boersma. Paulus Schuil en Sieuwke Bosch- ma. Overleden: Sies Bleeker 66 jr., ongeh, te Parrega. Taeke Kolthof 42 jr., echtgen. van Dirkje Bergsma te Ysbrechtum (overt, te Comwerd). Aukje Bruinsma 34 jr., echtg. van Luitzen Feenstra te Arum. Fimke Abes Vleeshouwer 66 jr., wed. van Wopke Geerts Sinnema te Longerhouw. Teuntje Sieswerda 79 jr., wed. van Wisse Wielinga te Arum. Abe Aukema 60 jr., echtg. van Antje van Roukema te Arum. Aaltje Abma 75 jr., echtg. van Tjomme de Vries te Lollum. Ringje Vis ser 34 jr., echtg. van Klaas Hein Cats te Burgwerd (overt, te Sneek). HENNAARDERADEEL, van 29 Oct. tot en met 4 Nov. 1945. Geboren: Te Oosterend, Reina, dv Yme Tié- de Vellinga en Lipkje Swart. Gehuwd: Jacob Hofstra en Riemkje van Dijk beiden te Oosterend. Overleden: Te Welsrijp, Jan Jansen 68 jr., wedn. van Eke Anema (overt, te Dronrijp). Jan Idzenga 29 jr., ongeh., overt, te Leeu warden). Te Baijum, Riemkje Bollema 76 jr, echtg. van Ynze Kuperus. WORKUM, van 1 tot en met 7 November 1945. Geboren: Anne, zv Haijte Wouda en Dieuw- ke Boersma. Gehuwd: Jan Kortlever te Koudum en Hinke Tjerkstra te Workum. Predikbeurten. ZONDAG 11 NOVEMBER 1948. NED. HERV. K$RK. Bolsward. Vm. 9.45 uur Ds. A. Q. van Wijk. Bolsward. Broerekerk. Ev. Vm. 9.30 uur en Nam. 5 uur Ds. G. D. A. Oskamp. Dedgum. Vm. 9.30 uur Ds. van der Brug. Tjerkwerd. Nam. 2 uur dezelfde. j. I. Bonting. oude. Nam. 1.30 uur Ds. Molenaar. Hichtum. Vm. 9.30 uur Ds. J. van Leusden (Voorber. H. A.) Burgwerd. Nam. 1.30 uur dezelfde. Hieslum. Vm. 9 uur Ds. C. C. H. de Loos. Parrega. Nam. 1.30 uur dezelfde. Hindeloopen. Vm. 9 uur en Nam. 2 uur de heer Tietema van Zurich. Itens. Vm. 9.30 uur Ds. Vink v. Bolsward. Kimswerd. Vm. 9.30 uur Ds. S. Bijleveld. Lollum. Vm. 9 uur Ds. W. Wilman. Waaxens. Nam. 130 uur dezelfde. Lutkewierum. Vm. 9.30 uur Ds. W. A. Dek- ker van Scharnegoutum. Makkum. Vm. 9.30 uur Ds. D. J. de Reus van Schraard (H. A.) en Nam. 2 uur de heer Lammertsma van Oosterend. Oosterend. Vm. 9.30 uur cand. Goedhals en Nam. 2 uur Ds. Nieber van Tzum. Oosterlittens. Nam. 2 uur Ds. van Andel van Spannum. Piaam. Vm. 9 uur Ds. Molenaar. Pingjum. 's Av. 7 uur Ds. L. Tamminga. Zurich. Ev. Nam. 1.30 uur de heer Faber van Bolsward (dankstond v. h. gewas). Schettens. Vm. 9 uur Ds. J. A. Gelderman en Nam. 1.30 uur dezelfde (H. Doop). Woensdag 14 Nov., Nam. 1.30 uur dank stond voor het gewas). Schraard. Vm. geen dienst en Nam. 1.30 uur Ds. D. J. de Reus. Tzum. Vm. 9.30 uur de heer Brouwer van Menaldum en Nam. 1.30 uur cand. Goed hals van Oosterend. De heer I. Oord slaagde te Haarlem ▼oor de akte Handelskennis. VOETBAL Fan de Martiny-toer. Fan in lêzer üt Amsterdam krige ik dizze wike in brief mei twa bimerkingen. De iene wie, dat it him deugd die, dat de Boalserter krante alteast ien Fryske rubryk joech en de oare wie in stikel oer de nüe stavering. „Syn lykdoarnen bigounen der fan to stek ken”, sa skriuwt er en hy bislüt it brief mei dit rymke: „In boekje, lyts en gielich Seach dizze wike it Ijochf Wy wurde „forienféldige” Wy wurde: „rjocht en sljocht”. Ik kin „dut” net fortarre Fiel ek de drluw net rjucht Ik bliuw ik wol 't wol wêze Mar Ijeaver: rjucht en sljucht. In Fries om utens! Hawarl Dat lytse, gielige of gieleftige boekje leit tafallich ek op in bisprek to wachtsjen, dat, wy kinne twa miggen yn ien klap krije en dat past lis mei de biheinde romte mar skoan. „Net twteken mar tusken” hjit it boekje fan D. Nieuwenhuis en E. Wyga, de liedeiy fan it Institüt FryslAn, Piter reddes- strj. 57, Ljouwert. Priis f 0.45. Ik haw it dizze dagen ris goed neisjoen en kin der fan sizze: „treflik, mannen, krekt hwat wy ha moatte, giin wurd tofolle en gjin foarbyld to min!” Dy’t yn twa wiken troch de staveringsmüzels hinne wol, dy kin klear komme. Dit boekje heart eltse Fries him oan to tugen. En dan giet it dat it slyd- jaget. In opmerking dy’t ik meitsje wol nei oanlieding fan Opjefte 6 is dizze: Dêr stiet: Hawwe Jo de froulju fan ’e fetweider wolris lézen? It spyt my, dat dy frage dien is, hwant der moat it andert op wêze: Hoe kom’ Jo der bv, dat boek heart yn üs hüshéldings net thii® Dat is foar jonge minsken forgif en foar fllden in djippe argewaesje. Dêrom wie i' folie better west en hie dat fingeve boekje yn dit treflik boekje net neamt, folie better en paedagogysk needsaeklik. En nou üs Amsterdamske lêzer: Grif, jou reaksje is to bigripen. Wy binne konserva- tyf, forgoed! Mar jou hêtding is net goed Op it foarste plak, as jo Ijeaver rjucht en sljucht bliuwe wolle, dat seis J. J. Hof dêr gjin inkeld biswier tsjin, hwant jo kinne léze op side 3: „Der wurdt frij jown om u to skriuwen as dat löd bidoeld is!” Jo sjog- ge: „frysk en frij”. lo fiele de driuw net om de stavering oan to passen oan de klankforoaringen, dv’t dervn oanienwei har wurk dogge. Jo soene bygelyks de stavering hielendal nea foroarje wolle. It wurdbvld is jo djür en jo miene, dat it in forearming is fan de tael. It spyt my, dat ik ’t sizze moat, mar jo binne nöch mei de theoretyske, nóch mei de praktvske swier- richheden fan it taél-staverings-probleem op ’e hichte. Jo kenne de grounslaggen net en io hawwe nea ünderwiis jown yn de fryske tael. Ja, dat hat er allegear in bulte mei to krijen, folie mear as ik jo hjir sizze kin. In libbene fokstael lyk as it Frysk is, foroaret aloan en sa nou en dan moat de stavering finder it mes. Gvsbert japiks skreau bvge- Ivks: „sljuecht en rjuecht. Harmen Sytstra sei: „slioecht en rioecht”. As Jo it 51de bl- warje wolle, hwerom dan krekt jou eisen wurdbyld? Moat it kommende geslacht fêst- hélde oan dingen, dy’t Jo tafallich bikend binne. of moat de tael dé foarm krije, dv’t. rekkening héldend mei tael- en staverings- wetten, de swierrichheden foar It finderwiis ek mei wage lit? En dan !n argumint, dat Io Hzze sil: Sa goed as men It bouwen vn Amsterdam oan architecten !vk as Jo en jou kollega’s oerlit, sa reedlik Is it, om it stave- rlngsnrobieem oplosse to liften fan de Fryske Akademy en de Frvske blwegingsHu. W” desgewoane hreaffochters kinne da dêr rês- tlch Ander dellaen. Sa liket It my ta „sljucht en rjucht as dy fan Boalsert’'. T. de J. van 11 tot en met 24 November 1945. Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 512: 123 1 doosje lucifers. 135 tm 141 800 gram brood. 142, 143 200 gram bloem. 1 rantsoen gebak. 70 gram bisenuit. 400 gram suiker. 125 gram boter. 250 gram margarine. 125 gram margarine. 200 gram kaas. 100 gram chocolade of suikérwerken. 150 gram vleesch. I 2 kg aardappelen. 1 kg aardappelen. 2 liter melk. ige internationale politiek moeten den cn ;elschen premier wel zwaar op de maa de opening der conferentie voor opvoedkun- eens toen hij er op wees dat de i den geest en dat dus gees telijke opbouw allereerst noodig was. op het gebrek aan geestelijke waarden f’. Beide j :aar op, doch hoede gemaakt werdem direct met een doel- te straffen. Tweemaal een missen het geheim toe te vertrouwen aan de vei- l*S..»4wavie<uUo«uv uvi TV1ACU, „cl VCT- bond der Groote Drie te redden', De publie ke opinie in de Ver. Staten is echter tegen van het geheim, al denken de ge net, dat op deze coalitie zal steunen, krijgt over omdat zij inzien dat anders een nood- geen gemakkelijke taak. Het land is uitge- - 1 mergeld, brandstof zal er dezen winter slechts in geringe mate zijn, de oogst is in dit land- bouwland zoo tegengevallen dat als er de zen winter geen voedsel wordt ingevoerd, velen zullen sterven. De prijzen stijgen elke dag, kort geleden prijsverhoogingen, en de waarde van de Hongaarsche munt-eenheid, de pengö, daalt bliksemsnel, in een maand tijd met 75 pet. Als we ditmaal iets uitvoeriger bij de toe stand in Hongarije stilstonden, is dit omdat de Russische en andere geallieerde invloeds sferen hier elkaar raken en in dit land wel licht een toetssteen ligt voor de mogelijk heid van een daadwerkelijke Engelsch-Ame- rikaansch-Russische samenwerking. Honga rije heeft Rusland noodig zoowel om econo mische steun als voor afzetgebied, nu het de Duitsche markt verloren heeft maar even zeer behoeft het Engelsch-Amerikaansche steun om er weer boven op te komen. Kon men hier een basis van samenwerking dan was er al heel wat gewonnen. Di kan in die richting dringen, zooals dat ook gebeurt ten opzichte van Duitschland. Ook daar heeft zich de noodzakelijkheid voorgedaan te Berlijn enkele centrale Duit sche departementen te vormen, welke be paalde zaken op economisch gebied voor geheel Duitschland zullen regelen. Rusland, Engeland en de Vereen. Staten waren het hierover eens, Frankrijk verzet zich omdat het vreest dat hieruit ten slotte weer een centrale Duitsche regeering zal voortkomen en een Duitschland, dat weer een bedreiging voor Frankrijk vormt, IJet was voor Enge land, dat in zijn Europee'sche politiek de me dewerking van Frankrijk behoeft, niet ge makkelijk tegen de Fransche wenschen in te gaan, maar een chaos in Duitschland moet voorkomen worden. Het instellen van enkele centrale instanties beteekent trouwens niets wanneer de bezetters daarnaast hun eigen weg gaan. Zoo waren er geruchten dat de Russen millioenen Duitschers uit het door hen bezette gebied gingen verdrijven naar het Westen. Dit is later tegengesproken, maar er hapert no; tenlandsche” overzichtschrijvers is °de kloof veroorzaakt door het feit dat de Vereen. Staten werkelijk het geheim van de atoom bom voor zich wilden houden, een politiek kennelijk tegen Rusland gericht, nu Amerika geen andere groote tegenstander heeft te ▼reezen, De reis ran Attlee naar Washington zou dan weg gaan. Zoo waren er geruchten dat de gebied gingen Dit is later tegengesproken, - alles aan een hartelijke sa menwerking der Groote Drie. Volgens bui- ber. S M.T. 'OOR (EN OOM ■RIN( >0 om ladere Iddagi of ge- Doo ien zij cndien ing to samas RDo| an de irlatli ng vr lovlge 11 4006 I werk- antoor r. a.s. n van tra cn Op 22 Dec. 1943 stortte in de onmlddel- lijke nabijheid van Bolsward een groot vliegtuig van de Amerlkaan’che luchtmacht brandend naar benedi n De erongelukte bemanning is op het kerkhof alhier be graven. Onlangs is het stoffelijk overschot van deze bemanning overgebracht naar het soldaten kerkhof te Margraten (Limb.) In verband hiermede brengen de gezamen lijke ouders van deze jonge mannen hun hartelijken dank aan de geestelijkheid en de burgerij van Bolsward, voor de wijze, waarop zij de teraardebestelling geleid en het tijdelijk graf verzorgd hebben. Deze hulde aan de Amerikaansche lucht macht, maar vooral het warme medeleven met het droevig lot, dat een plotseling einde maakte aan deze jonge levens, van welk medeleven monument en bloemen op hun graf bewijzen waren, wordt door hun bedroefde ouders op hoogen prijs gesteld. Adv. legew Alk iwens gg es 3estoi BOLSWARD’s NIEUWSBLAD w-<* wv T-\_ g’

Bolswards Nieuwsblad nl | 1945 | | pagina 1