Genève-San Francisco ond F dag 2NS :n rdsi Bonnenlijst 1e Jaargang No. 25 tee/ I I iel 252 253 va« eek l” V. :RKI nels BAL nfl 14 Stadsnleuws. Uit den Omtrek. Mededelingenblad vanwege het Militair Gezag, district Sneek. Verschijnt 1 maal p. week Redactieraad: Tj. DE JONO, Ds J. VINK en J VISSER V 44. M 4OAK Gedrukt I. o. v. M. G. bij de Fa. A. J. 08’NGA - Bolsward Vrijdag 1O NOV. Buitenlandsch Overzicht I - is Predikbeurten. 7 |oun wurden. Door l!’.Z 164 enz. tr. ken heele Joodsche probleem. 1 ezen, utie- ;iden alen, ie te n op nden ïslui- gens t op 250 251 254 255 256 257 258 zoor jzen allt ket reken uiten- dat fde- )liek irop ufet jOC* deel, rt: rd.B ELB roote ielden' boa- glas* rsdei Mtra 3RT Ir. rd.g. aorist on 4a mst ark te ag 8 a. 155 156 157 158 159 160 161 162 163, B 15 A 16 bon 11 der tabakskaart in- Nov. De bonnen 110 voor ver- K ta ward van kot» treedt hij dia dan wordt hij deswege ge straft door de daartoe van staatswege inge stelde organen: politie en justitie. Benadeelt een ander hem, dan kan hij rechtsherstel ver krijgen door diezelfde organen, die hem tegen iedere rechtsschendlng beschermen willen en iedere onrechtmatigheid bestraffen. Hetgeen nu de staat en zijn organen doen voor de burgers, die tot hem behooren, dat willen de Volkenbond en de Vereenigde Na ties doen voor de staten, die tot hem zijn toegetreden. De vergelijking gaat hier even mank. Immers Volkenbond en Vereenigde Naties zijn geen superstaat; men behoort tot hen niet van nature gelijk men tot een staat behoort; de toetreding is hier vrijwillig. TEL NIJLAND, G Nv/. De Chr. Zangver. „Looft den Heer” vierde hedenavond haar 25-jarig jubileum in het Lokaal met haar begunstigers oud-leden en genoodigden. Het geheel stond onder leiding van den heer O. Gerbrandy. Verschillende sprekers kwamen aan 't woord en spraken hunne gelukwenschen uit, Op het programma stonden een 9-tal zangnummers en ook het klein Kinderkoor zong een zestal liederen. Directeur van zang en kinderkoor was de heer S. Hoekstra Jr. Ook wij wen- schen de jubileerende vereen, van harte ge luk met dit jubileum en hopen dat er nog menige keer kan genoten worden van hun uitvoeringen. WOMMELS. Bedankt voor Maassluis door Ds. W. J. Meister, predikant bij de Oeref, gemeente alhier. WOMMELS. Benoemd tot kassier der Coöp. Boerenleenbank „Wommels e. O." de heer R. M. Dijkstra alhier. BAARD, 11 Nov. Benoemd tot onderwijzer aan de Chr. school te Oosterend (Henn.) de heer L. Koopmans van Winsum, thans tij delijk werkzaam aan de o. I. school alhier. ring dag frei- ar- l. red den huis heeft verklaard dat als het noodig is, Engeland een politiek van geven en nemen zal volgen, begrijpt men dat Londen er heel wat voor over zal hebben om Moskou te vreden te stellen. Openhartig is de Engel- sche bultenlandsche politiek wel geworden! De kaarten komen op tafel, en dat is geen wonder met het schrikbeeld van de atoom bom en stratosfeervliegtuigen, welke 5000 K.M. per uur zouden kunnen afleggen, op den achtergrond. Wat zou er van het hart van den buffer tusschen Rusland en de Vereen. Staten, van Engeland dus, overblijven als het eens tot een uitbarsting kwam? Men zegt dat Attlee optimistisch gestemd is, hetgeen men van Churchill niet kon zeggen in zijn reeds aan gehaalde Lagerhuisrede. Hij wilde in het kielzog van de Vereen. Staten varen, „het geen de beste kans is het te overleven”. Een kras woord voor een leidende figuur van het trotsche Engelsche imperium. Intusschen heeft Attlee Dinsdag in een rede voor het Amerikaansche Congres nog eens een beroep gedaan op het wereldgeweten en gezegd, dat Engeland, dat 6 jaar oorlog doorstond, niet zal wijken voor economische moeilijk heden. Bij de zoo belangrijke besprekingen in de Vereen. Staten zinkt het andere buitenland- sche nieuws bijna in het niet. In Indonesië duurt de strijd met de nationalisten voort, de ontvangst van de Nederlandsche voor stellen was in de Britsche pers niet onver deeld gunstig. Toch hebben de Britten eenig belang bij den afloop van dien strijd, want zou Indië zich geheel los van Holland scheu ren, dan zou Britsch-Indië voor Engeland niet meer te houden zijn. Reeds nu heeft de leider der Congrespartij daar, Nehroe, aan- gekondigd, dat de laatste slag om de onaf hankelijkheid nadert. In Indonesië is door de nationalisten een nieuw „kabinet” gevormd, dat vrij zou zijn van Japansche invloeden, misschien om onderhandelingen beter moge lijk te maken, misschien ook om sympathie in Engeland en de V. S. te winnen. Dat de Gaulle in Frankrijk tot staatshoofd zou worden gekozen stond tevoren al even vast als dat het nationale front in Zuid-SlaVië bij de verkiezingen een overweldigende over winning zou behalen. Een Engelsch-Ameri- kaansche commissie zal het Palestijnsche vraagstuk bezien in het licht van het ge- TOEKUKER. i de nen km, de waterleiding van zin te wijzigen, dat woningen, die niet dan 40 meter zijn verwijderd van een hoofd buis der waterleiding, aan die waterleiding moeten worden aangesloten, uiterlijk 1 Jan. 1950. Eervol ontslag wordt verleend, met ingang van 1 Januari 1946 aan de heeren S. Andela te Bolsward en en A. J. Kroon te Witmarsum ais armendoktoren, wegens het bereiken vin den 65-jarigen leeftijd. De vergadering wordt hierna gesloten. BURGEMEESTER WONSERADEEL. Bij K. B. is met ingang van 1 December a.s. benoemd tot burgemeester der gemeen:e Wonseradeel de heer R. Reitsma, met toe kenning van gelijktijdig eervol ontslag a's burgemeester der gemeente Hemelumer 01- dephaert en Noordwolde. WITMARSUM, 12 Nov. Het Nutsdeparte- ment afd, Witmarsum e.o. hield een leden vergadering onder voorzitterschap van den heer A. J. Kroon. Er was een batig saldo van f259.07, waarvan het quotum nog aan het hoofdbestuur moet worden afgedragen. De penn. van de bewaarschool boekte een ontvangst van f 1049.30, uitgaaf f 1092.16, nadeelig saldo f42.86. In de vacature van secretaris werd gekozen de heer R. Bergsma alhier. De voorzitter vin het Nut de heer A. J. Kroon, evenals de heer A. P. van Popta werden als bestuursleden Neen, dit is niet de aankondiging van een nieuwe internationale luchtvaartverbinding, die U binnen vier en twintig uur van Zwit serland naar de Westkust van Amerika brengt. Een verbindingslijn loopt hier ech ter wel, maar die verbinding is van geeste lijken aard en het afleggen van den afstand tusschen begin- en eindpunt heeft meer tijd dan een etmaal gevraagd! Met deze beide stedennamen zijn twee internationale orga nisaties aangeduid, die beiden werden opge richt tot handhaving van de wereldvrede. In Genève werd de Volkenbond gevestigd, het vredesinstituut van na de eerste wereld oorlog, te San Francisco het Handvest vast gesteld van de nieuwe veiligheidsorganisatie. De Vereenigde Naties. Over de plaats harer vestiging wordt nog gestreden gelijk er nog over zoo heel veel gestreden wordt onmid dellijk na de tweede wereldoorlog. En eenigszins moedeloos kan men vragen: als men het daar al niet eens over kan worden, als daarover al rivaliteit tusschen de deelne mende staten bestaat, wat zal er dan van de bedoelingen van de nieuwe vredesorga nisatie zelf tereeht komen? Nu is het onze bedoeling niel een gedetail leerde beschrijving te geven van deze beide instellingen, in den breede hun overeenkomst en verschil uiteen te zetten. Het zou ons binnen het bestek van dit korte artikel veel te ver voeren. In Vrij Nederland verschenen daarover indertijd uitnemende artikelen van Prof. Verzijl en wie tijd en lust heeft tot een dieper gaande vergelijking, hij sla een boekje op als aat van Fortuyn over den Volkenbond en daarnaast het .werkje van van der Man- dcre: Het Handvest van San Francisco Wii kunnen het iede'e lezer van harte aanbe velen. Hii zal er een stuk geschiedenis van tusschen eerste en tweede wereldoorlog be ter door begrijpen en de te verwachten toe komende politieke ontwikkelingen en verwik kelingen zullen hem duidelijker worden. Ons gaat het in dit artikel om iets anders, n.l, om de aanwijzing van de idee, de zede lijke idee, die zoowel achter Genève als San Francisco ligt. Wij kunnen haar kort zoo aanduiden, dat de staten in hun gedragingen evenzeer aan bepaalde rechtsregels, aan ze delijke normen gebonden zijn of liever ge bonden behooren te worden als het de indi viduen zijn, die leven binnen staatsverband. Deze gedachte is hier het springende punt. Van haar dienen we uit te gaan. De burger is geen eigen baas; hij is onderworpen aan de rechtsregels, die door de staat zijn vast- gesteld, waarvan hij deel uitmaakt. Over- Te Posterholt slaagden voor het eerste gedeelte acte N XIX A. Gosliga, Bolsward, S. Ringnalda, Waaxens en R. de Boer te Sneek. OPENBARE LEESZAAL EN BIBL. „BOLSWARD en OMSTREKEN”. Over het tijdperk September en October bedroeg het aantal uitgeleende boeken resp. 539 en 1128. Het aantal bezoekers bedroeg over diezelfde maanden 14 (t.w. 2 dames en 12 heeren) en 28 (t.w. 7 dames en 21 heeren). Ds. C. Verspui] van Ruinerwold en Koe- kange bedankte voor het beroep naar de Oeref. kerk van Bolsward. De hear M. H. Fridsma Is op neller fM tera7te“h“nfw to stellen datum blneamd +n (VuWWH'r <>n ia hpt R pn w va„ de Dr. van Voorthuizenskoalle (bütengewoan leger ünderwiis) to Velp. RAADSVERGADERING, 15 November 1945. De voorz. heet, na beëediging van de leden, den raad welkom en bespreekt in korte trek ken de historie van den raad en haar be voegdheden. De tijd waarin aan de burgemeester bijna dictatoriale macht was toegekend, ligt nu evenwel achter ons. Deze tijd heeft wonden geslagen, welke ook hier worden gevoeld Het gaat hier niet alleen om materieele offers, doch ook veel zwaardere offers, n.l, die van menschenlevens. Eén die het grootste offer, dat van zijn leven heeft gebracht, moet hier in ieder geval wor den genoemd n.l. de overleden secretaris de zer gemeente, de heer H. Haitsma, wiens stem in de raadszaal zoo dikwijls werd ge hoord, en wel bij het uitbrengen van advie zen en bij het voltrekken van huwelijken waarin hij een meester was. Nieuwe personen zijn hier gekomen en oude heengegaan. O m is een der wethouders, n.l. de heer J. de Haan, niet terug gekomen, die gedurende meer dan 20 jaren raadslid is geweest, en heel wat jaren wethouder. Er mag gezegd worden, dat hij gezocht heeft naar eer en geweten zijn plicht te doen, ook in de laatste jaren. Nu is er dan een noodraad, die, naar we ho pen vroede, d.i. wijze besluiten zal nemen. Als wethouders worden gekozen de heeren T. van der Zee en D. de Jong, beide met 7 stemmen tegen den heer W. Brandenburg 6 Gekozen worden tot leden van de volgende commissies: Bedrijfscommissie: de heeren W. Leurink en P. Bijvoets; Commissie gemeentereiniging: de heeren J. Boekema en J. van Dijk; Com missie voor strafverordeningen: de heeren W. M. Brandenburg en B. Veltman; Com missie voor georganiseerd overleg: de hee ren J. Boekema, L. Zittema en W. Leurink. Commissie voor het Houckema Leen: de heeren J. Heeres en F B. van der Meer. Com missie voor woning- en grondbedrijf: de heeren J. van den Oever en W, Folkerts. Op voorstel van Burgemeester en Wethou ders wordt goedgekeurd een wijziging van het reglement voor het Weeshuis, waarbij het mogelijk wordt tot een beperkt getal weezen uit 'de omliggende gemeenten in het Weeshuis op te nemen, terwijl de leeftijd, waarop de zorg voor weezen en half weezen eindigt, wordt gesteld op 21 jaar. Bij de rondvraag antwoordt de heer Boeke ma den voorzitter op zijn openingsrede en meent namens allen te kunnen spreken-wan neer hij zegt, dat de leden van den raad naar het raadhuis zijn gekomen om samen .de belangen van Bolsward te behartigen op de manier door den voorzitter aanceseven. UIT DE GEMEENTERAAD. De tijdelijke gemeenteraad van Wonseradeel kwam voor het eerst bijeen op Vrijdag 9 November 1945. De voorzitter, de wnd. burgemeester de heer J. Dijkstra, opent de vergadering met een rede, waaruit wij wegens plaatsgebrek slechts het volgende kunnen opnemen: Na de begroeting en gelukwenschen memo- BOLSWARD’s NIEUWSBLAD Attlee is, terwijl we dit schrijven, druk aan het onderhandelen in de Vereen. Staten met Truman. Officieel is nog niets medegedeeld over de besprekingen. We hebben alleen ge hoord, dat er een banket geweest is, met traditioneele Amerikaansche gerechten als gebraden kalkoen en roomijs. We gunnen de heeren gaarne een voortreffelijk maal, als zij de wereld intusschen maar uit de impas se verlossen, waarin deze is geraakt door het onderlinge wantrouwen der Grcote Drie,. Voordat Attlee naar de Vereen. Staten ver trok, is daarover nog kiate -taal gesp: door den Engelschen Minister van Bi landsche Zaken Bevin, toen hij verklaarde, dat Engeland in de oostelijke gebieden niets ondernemen zou, dat schadelijk kon zijn voor de Sovjet-Unie, maar het recht opeischte met Frankrijk, Nederland, België, Scandinavië of andere landen in een westelijk bloc in contact te treden, landen die Engelands cui- tureele vrienden waren en eenzelfde opvat ting van democratie hadden als Engeland. Churchill, die als leider der oppositie het woord voerde wanhoopte reeds volkomen aan samenwerking met Rusland. Wel zeide hij dat .de gevoelens van vriendschap tusschen het Britsche en Russische volk voortdurend versterkt moesten worden, maar hij waar schuwde de Britsche regeering bij de Ameri- kaansche niet aan te dringen cp prijsgeving van het geheim van de atoombom. Hij was i overtuigd, dat er geen wederkeerigheid zou I zijn, indien het geheim zich in handen van Rusland zou bevinden en hij verweet zelfs de menschen van de wetenschap die de atoombom hebben mogelijk gemaakt en te- 't gen de huidige politiek van geheimhouding i in verzet zijn gekomen, dat zij zich in de politiek mengden. Uit niet-officieele berichten nu blijkt dat Att- lee het grootsche plan koestert een poging te doen het wantrouwen van Rusland weg te nemen en als de hartelijke samenwerking tusschen de groote Drie hersteld is, alle tot nog toe aan de natuur ontrukte geheimen der atoomenergie toe te vertrouwen aan de Veiligheidsraad der Vereen. Volken, waarin weliswaar practisch gesproken de Groote Drie het alleen voor het zeggen hebben, maar waarmede toch veel gewonnen zou zijn. Om met Rusland tot overeenstemming te komen zou aan dat land gevraagd worden wat het „noodig achtte voor zijn veiligheid aan Europeeschen kant" en nu de Engelsche minister van Staat Noel Baker in het Lager- trek van den heer Miedema, bestuurslid der kelijke kjesvereen. hield jaarvergadering bij Tot candidaat kerkvoogd en notabelen wer- gekozen Y. Y. de Vries en P. en D. van Weide en Jac. Bouma, als gemachtigden in het kiescollege de heeren H. van der Kooi, P. Leijenaar, A. van Zandbergen, Jac. Bou ma, Y. Y. de Vries, J. Boelens en A. van der Kooi. Als bestuurslid werd herkozen de heer P. van der Weide, Er konden drie nieuwe leder worden ingeschreven, Bepleit werd het ge meentelokaal voor vergadering te gebruiken OOSTERLITTENS. Op 15 April 1943 wer den onze klokken, resp, wegende 940 en 515 kg door handlangers van het wreede Duit- sche systeem uit onze dorpstoren gehaald alsmede ook het kleine klokje van de kerk, wat natuurlijk algemeen ten zeerste werd betreurd. Na de bevrijding werd door de Kerkvoogdij moeite gedaan de klokken terug te krijgen, waarop thans officieel bericht kwam, dat de kleine klok zich in een opslag plaats te Hamburg bevindt en de beide an dere klokken vermoedelijk zijn versmolten. OOSTERLITTENS, 10 Nov. De afd. zuivel- bewerkers van den Ned. Bond van arbei ders in het landbouw-, tuinbouw- en zuivel bedrijf kwam in ledenvergadering bijeen, welke goed was bezocht. Daar na de bevrij ding nog geen bestuursverkiezing had plaats gevonden, werd deze nu gehouden. Gekozen werden P, de Bos, Y. Seffinga en Y. Y. de Vries. Verder volgden verslagen van de af gevaardigden K.N.M.vergadéring Sneek en vakgroepvergadering Leeuwarden, terwijl de loon- en pensioenregeling druk werd be sproken. TSJOM, 7 Nov. Jisterjoun wie der in propa- gandajoun foar de Fryske tael, ütgeande fan ’e Krite „Sipke Hüsman”. De foarsitter D. Hofstra fepene mei gebet en röp it wolkom ta oan rom 200 minsken Hjirnei kaem in ynlieding fan ’e skriuwster A. van Dyk oer: „Allen ien yn Christus” hwat tige skoan ta syn rjocht kaem. Fierders waerd de joun folie mei foardrachten en pe- tearen en nei it skoft waerd der in toaniel- stik opfierd „Blyn Spul” fan Sj. Steensma fan ..v-.. Boalsert. Dit stik is troch acht kriteleden Prov Elect- 9pile en *oel der tlge yn' If ,s in moaiie van 11 t.m. 24 November 1945. Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 512: 250 gram grutterswaren 200 gram zout 250 gram jam 250 gram peulvruchten 100 gr. vermicelli, puddingp. 210 gram ontbijtkoek 100 gram gedr. zuidvruchten 150 gram vleesch 2 kg aardappelen 1 kg aardappelen 2 liter melk B 16, C 16 3/2 liter melk Bonkaarten KD, KE 512: 250 gram grutterswaren 200 gram zout 250 gram jam 100 gr. vermicelli, puddingp. 210 gram ontbijtkoek 100 gram gedr. zuidvruchten 150 gram vleesch 1 kg aardappelen 6 liter melk Workum. Vm. 8.30 uur en 10 uur Ds. Loos en Nam. 2.30 uur Ds. van Veen, Heidenschap. Nam. 1.30 uur Ds. Loos. Zurich. Vm. 9.30 uur Ds. L. Tamminga (H. Doop). Pingjum, Ev. Nam. 1.30 uur de heer Tietema DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Bolsward. Vm. 9.45 uur Ds, J. Meerburg Snarenberg van Joure. Itens. Vm. 9.30 uur Ds. C. C. de Maar van Franeker. Baard. Nam. 1.30 uur dezelfde. Witmarsum. Vm. 9.30 uur Ds. v. Drooge. Makkum. ’s Av. 7 uur dezelfde OEREF KERK. Arum. Vm. 9 uur en Nam. 1.30 uur Cand. H. Veenstra. Bolsward. Vm 9.30 uur en Nam. 2.30 uur Ds. S. Idema van Alkmaar. Hindeloopen Vm. 9.30 uur Ds. C. Jansen en Nam. 2 uur lezen. Makkum. Vm. 9.30 uu» lezen en 's Av. 7 uur Ds. J. van Eerden van Schettens (dank- uur voor het gewas). Schettens. Vm. 9 uur en Nam. 1.30 uur Ds. J. van Eerden. Tjerkwerd. Vm. 9.30 uur eand. Geerts van Kubaard (Dankstond v. h. gewas) en Nam. 2 uur lezen. Tzum.. Vm. 9 uur en Nam. 1.30 uur Ds. Co- lenbrander. Wommels. Vm. 9.30 uur en Nam. 2 uur Ds. W. J. Meister. Workum. Vm. 9 uur Dr. Attema en Nam. 2 uur dezelfde (dankstond v. h gewas). BAPTISTE GEMEENTE. Workum. Vm. 9.30 uur lezen en Nam. 2,30 uur dienst. DIVERSEN: Bolsward. Gebouw Elandslaagte. Vergade ring van geloovigen. Vm. 9.30 uur breking des broods. Dinsdag ’s Av 8 uur bid stond. ieren ufrfa 3r of het aaD nteel aan- ▼an de Spaarbank herkozen. Wegens ver- OOSTERLITTENS. De Vrijz. Godsd. Ker- trek van den heer Miedema, bestuurslid der kelijke kiesvereen. hield jaarvergadering bij Spaarbank, werd gekozen de heer S. Bruin- Walon. De kas sloot met een batig saldo, sma te Pingjum. T_: - Daarna werd het winterprogramma vastge- den gekozen Y. Y. de steld. Het voorstel van het bestuur om dë der W<-' minimumcontributie te brengen op f 2. wordt met algemeene stemmen aangenomen. Bij de rondvraag kwam zooals gewoonlijk, de bewaarschool alhier ter sprake, die in een hopelooze toestand verkeert, alsmede de daarin aanwezige nutsbibliotheek. Besloten werd dat het bewaarschoolbestuur een on derhoud zal aanvragen met B. en W. om tot een oplossing te komen. Getracht zal worden de nutsbibliotheek na een grondige reini ging naar een ander gebouw over te bren gen. WITMARSUM, 13 Nov. De afd. Wonsera deel van de N.V.B. hield Donderdag LI. haar eerste huishoudelijke,1 vergadering. De ge meente werd in drie rayons verdeeld met elk een rayonbestuur. Bovendien werd een afdeelingsbestuur gekozen. Besloten werd dezen winter in verschillende dorpen van de gemeente het program te bespreken. Tot af gevaardigde naar de gewestelijke vergade ring te Leeuwarden werd benoemd de heer J. Jansen te Makkum. ARUM, 10 Nov. De afd. tot afsch. van alc. dranken hield een ledenvergadering onder lei ding van den voorz., den heer Joh. van Zandbergen. De voorzitter, die aftrad werd herkozen. In de plaats van mej. A. Elzinga die bedankte als bestuurslid werd gekozen mej. G. Faber. Verder werd de winterpropa ganda behandeld. Besloten is met eigen krachten in het vroege voorjaar een gezel lige avond te geven. Getracht zal worden eenige cursusavonden te organiseeren, waar dan hoogstwaarschijnlijk boekbesprekingen zullen worden gehouden. Mej. D. Wielsma gaf een bijdrage ,,lnkt" van Ina Boudier- Bakker. Voorts zal een ledenactie op touw worden gezet door huisbezoeken af te leg gen. ARUM, 10 Nov. Heden hield de Coöp. Ver. van Electr. Verlichting „Witmarsum-Ping- jumJArum-Achlum7 een belangrijke leden vergadering onder leiding van den heer Terp- stra te Witmarsum, Het voornaamste punt was: Voorstel van het Bestuur inzake ovei- dracht der Coöperatie naar „Liw. Bedrijf in Friesland”. De heeren van Dijk, dir. van het P.E.B. uit Leeuwarden en de heer Terpstra voomoemd gaven ons de noo- dige en zakelijke inlichtingen betreffende de overname etc. Na eenige besprekingen werd het voorstel van het bestuur met algemeene stemmen geaccepteerd., hetgeen velen wel wat onverwachts overkwam. De reserve b<. droeg p.m. f 7410. Besloten werd dit gel, onder de leden te verdeelen. Van de rondvraag werd nogal wat gebruik gemaakt, waarna de voorzitter met een ge past en dankbaar woord eindigde. ARUM, 14 Nov. Maandag 19 Nov. a.s. is het 25 jaar geleden dat de heer F. Tolsma alhier zijn loopbaan begon als melktapper. Moge het hem gegeven worden nog vele jaren met dezelfde ambitie zijn soms moei lijk werk te vervullen is vrij; zeker de wensch van velen. f ACHLUM, 13 Nov. Heden had alhier de herbegrafenis plaats van Ds. W.-Magendans, overleden 1 Dec. 1944 te Barneveld, era. pred. te Achlum. De rouwdienst werd gehou den in de Ned. Herv. kerk door Ds. Y. Stelma em. pred. te Tzum Verder werd nog gespro ken door Ds. J. H Boerlijst namens kerka- raad en gemeente. Door G, A. van Dalen na mens de beide Herv. scholen en door den Burgemeester Elgersma. Aan de groeve dankte de oudste zoon Dr. K. P. Magendans, voor de belangstelling. MAKKUM, 8 Nov. Onder leiding van den heer D. Dijkstra werd alhier een vergadering gehouden, waarin Ds. Beks van Harlingen als spreker optrad met het doel om te komen tot het oprichten van een afdeeling van den Bond van Jong Hervormden. Geopend met gebed en afgewisseld door het zingen van psalmen en gezangen hield Zijn Eerw, een uiteenzetting over de redenen, het do<l en streven van de opgerichte Generale Synode als plaatsvervanger van de Dördtsche Synode van 1618-1619 om vervolgens te ko men tot het doen verdwijnen van een on kerkelijke bestuursvorm welke in 1816 door Koning Willem I als het ware was opge drongen. Men heeft nu het dwangjuk afgeworpen door het instellen van een Generale Synode, welke wil staan in de gehoorzaamheid aan de Heilige Schrift. Vrijzinnigen en rechtzin- nigen zullen naar elkander moeten worden toegebracht en een nieuwe Kerkorde welke beiden bevredigt, worden samengesteld. Er aal een gemeenschappelijke strijd moeten worden gestreden en het is nog niet vol doende dat wij een belijdenis cf belijdenis geschriften hebben, wij moeten zelf durven belijden. Ten slotte werden de aanwezige jonge lidmaten opgewekt, voorzoover moge lijk mede te werken aan het beoogde doel. Nadat verschillende vragen door Ds. Beks waren beantwoord, sloot deze met dankge bed. FERWOUDE. Geslaagd voor het tweede deel van het notarieelë examen te Den Haag on ze plaatsgenoot de heer Joh. Martens. gelijk men tot een staat ïding is hier vrijwillig. Maar, dit verschil erkend, gaat de vergelij king verder vrijwel op, Genève en San Fran cisco zijn beide bedoeld als internationale instanties tot handhaving van het recht tus- schen de staten, die tot haar behooren, doen, wat de staat doet voor zijn burgers: het reeht handhaven, het onrecht bestraffen. Zoo min als de burger binnen staatsverband, mag de staat in het verband van Volkenbond of Vereenigde Naties zijn eigen recht zoeken. Da^t doet de statengemeenschap voor hem en als een staat eigenmachtig eigen belang trachten zou te dienen ten koste van ande ren, dan bestraft niet de benadeelde staat hem zoo mogelijk op eigen gelegenheid of stelt zich ten minste op eigen houtje te weer, maar dan is zoo’n conflict een zaak, die, om met het oude Volkenbondshandvest te spre ken, alle leden van den Bond aangaat. Zooals de staat het recht voor zijn burgers handhaaft zoo bedoelt de Volkenbond en de nieuwe veiigheidsorgantsatie het recht te handhaven voor zijn leden. En gelijk de staat dat doet door middel van zijn rechtsorganen: politie en justitie zoo behoeft de internatio nale rechtsorganisatie daarvoor haar instel lingen: een internationale rechtbank, het z.g. PermanenteHof van Justitie, dat onder de oude Vokenbond reeds in Den Haag geves tigd was en daar ook onder de nieuwe Vei ligheidsorganisatie gevestigd blijft en een In ternationaal politieleger, dat een bedreigde staat tegen een staat-mlsdadiger beschermt en deze misdadiger met harde hand tot de orde roept. Deze Internationale politiemacht is onder de vroegere Volkenbond nimmer ge vormd. Zal de "ieuwe internationale rechts organisatie haar voorganger in beteekenis overtreffen dan zal de vorming van een krachtige veiligheidswacht onmisbaar zijn. Over de groei dier internationale rechtsidee nog iets in een volgend artikel. Vk. reert de burg, even de afgeloopen periode van bezetting en de gevolgen daarvan voor deze gemeente. Wat de financieele toestand van de gemeen te Wonseradeel betreft, kan worden gezegd, dat hare schuldenlast, Bedragende per 1 Jan. 1945 met inbegrip van een werkfondsvoor schot pl.m. f 615000.in verhouding tot de draagkracht der ingezetenen normaal is. De tijdelijke kasgeldleeningen, waaronder be grepen de in rekening-courant opgenomen gelden, waren echter bij mijn komst In deze gemeente tot onrustbarende hoogte geste gen en beliepen ongeveer f 600.000.—. het aanvragen van kasvoorschotten op de voor het rijk gedane betalingen heeft het col lege van Burgemeester en Wethouders kans gezien deze kasgeldschuld te halveeren en -\rnni1p i« het B. en W. pehikt van de vapfe Ipeninfis1 schuld een bedrag van ruim f 300.000om te zetten in leeningen met een lagere rente voet, namelijk 3 pct„ hetgeen een belangrijke rentebesparing heeft opgeleverd en een pres tatie is, die sedert de bevrijding tot nog toe door geen enkele andere Friesche gemeente Is overtroffen. Toch blijft de financieele positie van de ge meente zorgwekkend. Zoo bedraagt om enkele cijfers te noemen het ongedekte begrootingstekort van de gewone dienst '44 ruim f 172000.dat van de gewone dienst '45 ruim f 185000,en hoogstwaarschi’nlijk zal de begrooting 1946 die U vermoedellik nog deze maand of begin December ter be handeling zal worden aangeboden, eenzelfde beeld vertoonen. Ondanks deze zorgen en ondanks déze moei lijkheden behoort de gemeente een open oog te hebben voor de nooden der bevolking. Zoo behoort in de toekomst aandacht te worden geschonken aan den bouw van ar beiderswoningen en, naarmate het huisves tingsprobleem dit toelaat, aan opruiming van krotten. Na beëediging van de nieuwe leden wordt overgegaan tot verkiezing van 2 wethou ders. Gekozen worden de heeren H. N. H. K. de Jong te Ferwoude en S. F. Briine te Lollum. Hierna vindt loting plaats van de afdeelingen voor het begrootingsonderzoek, alsmede de benoeming van enkele raadscommissies. Her benoemd worden o.m. de op 1 Januari 1916 aftredende leden der commissie tot wering van schoolverzuim, t.w. D. Douma, Kims- werd, R. Schraa te Wons en G. Miedema te Witmarsum. De commissie wordt uitgebreid met 1 lid, t.w. de heer T. Blanksma te W t- marsum. Ten aanzien van de verplichte aansluiting op de waterleiding van bestaande woningen wordt besloten de bouwverordening in dien FERWOUDE. Als blijk van waardeering van zin te wijzigen, dat woningen, die niét meer 1 de evacué’s uit Limburg is in het voorportaal van de Ned. Herv. kerk alhier een gedenk plaat gepla'tsr met de wlgende inscriptie: Dankbare herinnering aan ons verblijf in Fermoude. Namens de evacué’s, C. Jansen, I pred. Maasmel. NIJLAND 8 Nov. ONTSLAG COMMISSARIS DER KONINGIN. Met ingang van 20 November is eervol ont slag verleend als Commissaris der Koningin in Friesland aan Mr. P. A. V. baron van Harinxma thoe Slooten, onder dankbetuiging voor de zeer veis belangrijke diensten. DISTRIBUTIENIEUWS. Voor scheerzeep leveren vóór 18 koffie en 108 en 204 voor biscuits zijn lengd tot en met 24 November. Met ingang van 25 November wordt voor het geheele noorden des lands' ook voor groente klantenbinding ingevoerd. Bon G 01 der groentekaart moet uiterlijk 17 Nov. wo-- den ingeleverd. De cacaobon 747 blijft geldig tot en met 24 November. Er is. sedert 11 Nov. voor huis houdzeep een nieuwe rantsoenbon ingevoerd met opdruk „A 41 een rantsoen huishoud zeep”. Hierop is pl.m. 225 gram huishoud zeep verkrijgbaar. De oude rantsoenbonnen „een rantsoen art. A” blijven nog geldig. ZONDAG 18 NOVEMBER 1945. NED. HERV. KERK. Bolsward. Vm. 9.45 uur Ds. I. Vink. Bolsward Broerekerk. Ev. Vm. 9.30 uur en Nam 5 uur Ds. G. D. A. Oskamp. Burgwerd. Vm. 9.30 uur en Nam. 1.30 uur Ds. J. van Leusden (H. A. en Dankz.). Edens. Vm. 9.30 uur Ds. C. P. van Andel. Spannum. Nam. 2 uur dezelfde. Allingawier. Nam. 1.30 uur Ds. Bonting. Ferwoude. Vm. 9 uur Ds. Molenaar. Hindeloopen. Vm. 9 uur en Nam. 2 uur Ds. S. J. Wouda. Itens. Vm. 0.30 uur Ds. W. Wilman. Kubaard. Vm. 0.30 uur en Nam. 1.30 uur Ds. PI. H. de Bres (H. A. en Dankz.) Longerhouw. Nam. 1.30 uur Ds. Gelderman. Lutkewierum. Vm. 9.30 uur Ds. A. Kentie. Makkum. Vm. 9.30 uur de heer Nauta van Sneek en 's Av. 7 uur Ds. Molenaar van Idsegahuizum. Oosterlttens. Nam. 2 uur Ds. de Stoppelaar. Parrega, Vm. 9 uur Ds. de Loos en Nam. 1.30 uur dezelfde (dankstond v h. gewas). Piaam. Nam. 1.30 uur Ds. Molenaar. Schraard. Vm. 9 uur de heer D. Lammertsma van Oosterend (Voorb.) Tjerkwerd. Vm. 9.30 uur Ds. E. J. v. d. Brug Dedgum. Nam. 2 uur dezelfde. Tzum. Vm. 9.30 uur en Nam. 1.30 uur Ds. Nieber. Waaxens. Nam. 1.30 uur Ds. Wilman. Winsum. Vm. 10 uur Ds. P. van Wijnen. Witmarsum. Vm. 9.30 uur Ds. Bonting van Exmorra. Witmarsum. Ev. ’s Av. 7 uur Ds, Gelderman van Longerhouw. Wolsum. Vm. 9 uur en Nam. 1,30 uur Ds. H. Gordeau (H. A. en Dankz.). Wons Nam. 1.30 uur Ds. G. van Hoeven.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1945 | | pagina 1