Het gaat ons niet aan Vrijdag 30 Nov. 1945 voor meer n de :n in r> ÏRD te V 413 414 415 416 417 418 419 420 421 T 02 V 02 X 02 1516 Uit den Omtrek. Stadsnieuws. Mededeelingenblad vanwege het Militair Gezag, district Sneek. Verschijnt 1 maal p. week Redactieraad: Tj. DE JONG, Ds J. VINK en J. VISSER Gedrukt o. v. M. G. bij de Fa. A. J. OSINOA - Bolsward «e Jaargang No. 27 Predikbeurten. Burgerlijke Stand. Bonnenlijst I uur i hui !1, één man tegen Vvvei gcoiciUj lllioovmci, w ao aan hcl zii sijnsch schandaal nimmer voorgevallen Wommels, Vm 9.30 uur en Nam. 1.30 Meister. m. 9.30 uur en Nam.*2 uur Dr. doei, ervoor rorde- opge- 217, 162, ij dag triers alle deze ie op ittere bben In te :n In 135 135 D12; rzor- i da rn of nnen dicht rden ^ge bon sd), uit- vens zeer Heen liend deze men y ruari last, lak- r en ireteld opge- irtierd n ter i 9-12 ertrek veren 212, 126, 153, 164, 512, mber zett en. VARE) uwen, dingen :e was in te IA efl romen ard, i 106, D 01, i 141, 162; 2H, ven vroe; lijk riten voor w. te (jum i en, iadien ze in- >eding ten. wnd. estaat ienen- ihaald week mee gestort kunnen worden ren behoeve van Rijksgenooten in Ned. Indië, die daar t in concentratiekampen onder de wreede Ja- pansche bezetter. Di etters 4 op tsdag m Z. Nov., Voor IS op (ENS ARD, !-5. :nipte (per zoor ACHLUM. Benoemd tot onderwijzer aan de Bijz. school alhier, de heer Moraal te C05, 21°J 164; B 06 164; Eon werkelijks internationale rechtsorde vraagt een vrijwillige inperking van de sou- vereiniteit door alle staten, die ertoe behoo- ren. Anders kan zij zoo min bestaan als een rechtsstaat, waarbinnen de burgers zich alle vrijheden voorbehouden. De staat dwingt zijn burgers tot deze vrijheidsbeperking; binnen de perken van den Volkenbond of de Ver- eenigde Naties moeten de leden daartoe uit zich zelf bereid zijn. Anders wordt het niets met haar. Het verval van den eersten Vol kenbond heeft dat duidelijk bewezen. Moge het den tweeden Volkenbond beter vergaan doordat de mogendheden door den tweeden wereldoorlog, d.w.z. met schade en schande wijs geworden, eindelijk hebben leeren in zien, dat het met een voortduur van de statenanarchie niet langer gaat. Mogen nu allen tot het offer hunner volstrekte souve reiniteit bereid blijkenI plan ging uit- :hans een deel van de’begeerde buit in handen zou spelen, de belangen der grooten geen oorlog ge doogden en de kleinen zich tot de neutrali teit terugwendden, zoodat Mussolini zijn gang kon gaan, toen beseften de Nazi’s in Duitschland, dat hun bij hun plannen van de kant van den Volkenbond geen gevaar dreigde, dat ook zij te hunner tijd hun gang zouden kunnen gaan. Indien grooten en kleinen in 1935 in het geval Abessinië hun plicht erkend en hun wezenlijk belang gezien hadden en zich als één man tegen de rooverstaat hadden te weer gesteld, misschien was dan het Abes- sijnsch schandaal nimmer voorgevallen en misschien ware dan de tweede wereldoorlog nimmer uitgebroken, omdat de misdadigers eenvoudig niet gedurfd hadden tegenover de vereenigde wil aller recht- en vredelievende volken. Van een Volkenbond, niet verzwakt door aan hun souvereiniteit of hun neutrali teit zich vastklampende staten zou een sterke preventieve werking uitgaan ten aan zien van den oorlog. De eerste Volkenbond heeft dit nog niet gekund; zijn leden zaten nog te vast aan de oude begrippen. Zal het den tweeden in dat opzicht beter vergaan? Wij kunnen het slechts hopen! Want daarvan hangt het af, of ons een derde wereldoorlog bespaard zal kunnen worden. Maar men beden’-et de Vn’- kenbond is, wat zijn leden van hem maken Vk. DE TURFBON 52 AL OF NIET EXTRA? Het is een extra toewijzing. De gemoederen zijn danig in beweging ge bracht door het toewijzen van een turfbon, welke eerst wel en later weer niet als extra boven de aan te wijzen zeven eenheden vaste brandstoffen beschikbaar werd gesteld. Van officieele zijde wordt thans meegedeeld, dat het hier wel een extra bon boven de ze- eenheden betreft, maar dat deze ver- igd is aangewezen. Zij was oorspronke- ,.j„ bestemd voor het komende voorjaar als het vervoer door open water weer mogelijk was Om echter de gelegenheid te hebben ook'voor dat de winter in valt turf af te leveren, werd de bon nu reeds bekend ge maakt. toe te roepen, zijn aanval desnoods zijnde met geweld van wapenen te keeren. Allen hebben er belang bij, dat het recht in het verkeer tusschen de staten gehandhaafd wordt en daarvoor moeten allen bereid zijn offers te brengen, ook het zware offer van deelneming aan een gewapend conflict, ook dén, als zij er niet direct bij betrokken zijn, als eigen belangen niet onmiddellijk bedreigd worden. Waar de gedachte van den Volkenbond aan vaard wordt, daar moet de gedachte aan neutraliteit, het streven naar wat in ons bui- tenlandsch beleid zelfstandigheidspolitiek heette, worden losgelaten. Bij“ ieder onrecht, dat een staat pleegt, geldt voor allen zon der onderscheid: tua res agitur, uw zaak staat op het spel. Vasthouden aan de neutraliteit is evenzeer egoisme en kortzichtigheid als vasthouden aan de souvereiniteit. Het is niet alleen een zaak van zedelijk idealisme, erkenning van de waarheid, dat recht boven macht en plicht boven rust en veiligheid gaan; het is ten slotte evenzeer zaak van welbegrepen eigen belang, van werkelijke beveiliging voor al len. Want wanneer een staat, die op onrecht broedt, aan misdaad denkt, er zeker van is, dat een aanval op zijn slachtoffer onafwend baar een actie van allen tegen hem ten ge volge heeft, dan zal hij zich wel twee maal bedenken, eer hij tot de uitvoering van zijn voornemen overgaat. Afstand van neutrali teit beteekent de solidariteit van allen, die het recht boven alles stellen, tegenover de staat die op misdaad zint. De Duitsche Nazi’s’ hebben van meet af hun aanvalsoorlog voor bereid. Maar toen Mussolini zijn aanvals oorlog op Abessinië Ondernam en de Volken bond in eerste instantie besloot tot het toe passen van sancties', waren de „heeren” te Berlijn zichtbaar geïntimideerd. Zij begrepen, wat dat voor hun plannen beteekende. Maar toen bleek, dat er van sancties niets terecht zou komein, Amerika olie wilde blijven le veren, Laval met Hoare een werken, dat de aanvaller althans een” deel ega, BEGROOTINGSVEROADERING WONSERADEEL. Een record-zittingl Op één en dezelfde dag werden 3 sectievergaderingen gehouden voor het onderzoek der gemeentebegrooting met bijlagen voor 1946, een vergadering voor ce samenstelling van het verslag der commissie van rapporteurs, een vergadering van Bur gemeester en Wethouders door de opstelling van en repliek op het commissoriaal rapport én de raadsvergadering voor de eigenlijke begrootingsarbeid. Een koffiemaaltijd voor de leden vormde een welverdiende onderbre king en overigens een aantrekkelijke stimu lans voor het slagen van de opzet. Waarnemend burgemeester J. Dijkstra pre sideerde voor de tweede en tevens laatste maal, aangezien de nieuwbenoemde Burge meester reeds 1 December a.s. dn functie treedt.^ Bij de algemeene beschouwingen passeerde de wethoudersverkiezing nog eens de revue. Verschillende leden uitten hun misnoegen over het feit, dat, hoewel in een vergade ring van het kiescollege hoog was opgege ven over den wil tot samenwerking tusschen de verschillende maatschappelijke en gees- VOETBAU C. A. B.—FRENO 4-1. In een vlot gespeelde wedstrijd is het CAB gelukt de eerste,4huiswedstrijd op verdiénde wijze te winnen.. Over de wedstrijd het vol gende: Het eerste kwartier Is CAB geregeld in hét offensief, verschillende mooie en gevaarlijke aanvallen worden ondernomen, Na rust tapt Frenti uit een geheel ander vaatje, de partijen wegen nu beter tegen el kaar op, beide doelen beleven verschillende gevaarlijke oogenbllkken. Met 4-1 komt het einde en heeft CAB op den dag van haar 40-jarig jubileum haar aanhang niet teleurgesteld. AFSCHEID CANADEEZEN. Dinsdagavond had de Lt. Col. Mac Klnnon de burgemeester en enkele leden van de contact-commissie ultgenoodigd om offici eel afscheid van elkaar te kunnen nemen. Het is een goede bijeenkomst geweest, waar hartelijke woorden zijn gewisseld. Den Lt. Colonel werden een paar fraaie et sen van Bolsward aangeboden, die met grooten dank werden aanvaard. De Lt. Col. sprak namens al zijn officieren en man schappen zijn dank uit voor de over het algemeen goede verstandhouding die er tus- schen de Bolswardsche burgerij en de Ca- nadeezen was geweest.. Allen waren natuurlijk blij op weg naar huis te gaan, maar de meesten hadden lie ver de hun voor de overtocht naar Canada nog restende weken in Bolsward willen blij ven, in plaats van Engeland In de vroege ochtend van Woensdag 28 Nov. had het vertrek plaats. Het laatste nummer van „Bay News” be vatte op de voorpagina een fraaie foto van het Stadhuis. telijke stroomingen, niettemin bij de verkie zing van wethouders de eandidaat der link- aehe fracties gepasseerd werd, tengevolge waarvan de samenstelling van het dagelijks bestuur na in functie trading van den nieu wen burgemeester volkomen eenzijdig zal wezen, woordvoerders van de rechtsche j fracties wezen er op, dat de houding van bedoelde eandidaat als tijdelijk wethouder doordat hij den laatsten tijd de vergaderin genwan het dagelijks bestuur niet meer be zocht, verwarring heeft gesticht. Besloten wordt een uniform-tarief voor pre sentiegelden in te voeren in plaats van de thans bestaande afstandsvergoedingen. Ge tracht zal worden, de presentiegelden voor stembureauleden verhoogd te krijgen. Op aandrang van den raad zullen Burge meester en Wethouders t.a.v. de belooning van het los personeel bij openbare werken een politiek volgen, die er op gericht is, te voorkomen, dat deze werkkrachten achter staan' bij de werknemers in de landbouw bedrijven. Zoo mogelijk zal bij het uitvoeren van on derhoudswerken aan bestratingen en wegen voorrang worden verleend aan die objecten, welke dringend reeds thans voorziening eisefen. De raad spreekt als zijn meening uit, dat in Wonseradeel een 2e controleur voor werk- lo >zencontröle overbodig is. diaken de heer J. Bergsma. ARUM, 19 Nov. Het Dorpshuis hield on der leiding van den nieuw gekozen voorzit ter den heer Cor Hidma haar ledenvergade ring. De notulen en jaarverslag werden door de afgetr. secr. Mevr. H. Gros-Havinga voor gelezen. De penn. de heer K. Werkhoven deelde de volgende cijfers mede: Inkomsten f655.87, uitg. f617.42, beginsaldo f272.37, bezit f 310.82. Als bestuurslid werd herkozen Mevr. Lucje Suierveld-Bruinsma. Besloten werd het club werk zoo mogelijk weer te hervatten. In de bedoeling ligt voor de grootere jongens een schaak- en damclub te houden en voor de overige kinderen vertelmiddagen te organi- seeren. De afgetreden secr.esse mevr. Gros-Havin ga en voorzitter Sch. Hilarides werden na af loop een tegel aangeboden, waarop het Dorpshuis staat afgebeeld. ACHLUM. Ned. Herv. gem. Herkozen de JUBILEUM-AVONDEN C. A. B. Zaterdag 24 en Zondag 25 November zijn de lang verwachte jubileumavonden werke lijkheid geworden. Zaterdagmiddag werden voor de jeugdige adspiranten van CAB de goochelkunsten van den heer Hitman van St. Anna Par. ver toond Een prima programma waarvan het jeugdige volkje dan ook geweldig heeft ge noten. Des avonds om 8 uur de eerste avondvoor stelling met medewerking van het amuse mentsorkest „Andante” en het gezelschap Krips en v. d. Wal „De Fryslén sjongers' Na het openingswoord van voorzitter J. van Dijk vraagt de oud-secr. en eerelid, thans v.oorzitter van de v.v. „Heerenveen” de heer H. Huisman, even aandacht. Op zijn bekende wijze brengt hij naar voren hoe een voetbal- vereen. groot kan worden. Een dankbaar applaus is zijn belooning. Over „Andante” kunnen wij kort zijn, im mers „goede wijn behoeft geen krans”. Het optreden van de „Fryslén Sjongers”, het was hun eerste optreden in Bolsward, was voor ons een openbaring. Er waren nummers bij die daverend insloegen. Beide avonden was de Doele tjokvol en werd er na afloop druk gedanst. Maandagavond had een buitengewone le- denverg, plaats. Wegens vertrek van de h.h. S. Boschma en D. S. Keizer werden als be stuursleden gekozen de heeren W. K. Hoek stra (penn.) en A. van de Witte (comm.). De voorzitter spreekt dan beide scheidende bestuursleden een woord van afscheid toe, wenscht hun in hun nieuwe woonplaats Utrecht en Indië veel voorspoed toe. Onder applaus wordt hen door de vergade ring het eere-lidmaatschap aangeboden, wat in dank wordt aanvaard. Het tweede wat noodig is, is en dat geldt evenzeer alle leden van den Volkenbond, dat zij het beginsel der neutraliteit willen prijsgeven. Wanneer er vroeger tusschen twee staten eert conflict uitbrak verklaarden de anderen, die er niet bij betrokken waren, zich ijlings neutraal. Zij bleven toezien. Al was het zonneklaar, wie van beiden in het ongelijk was, wie de aangevallen partij was, het liet de buitenstaanders koud, het be woog hen althans niet tot partij trekken voor de in zijn rechten gekorte staat. Niemand nam het op voor het recht, niemand dacht er aan het onrecht mee te helpen keeren. Iedere staat was er slechts op bedacht bui ten het conflict te blijven, liet zich uitslui tend leiden door overwegingen van zelfbe houd en eigenbelang. Zoo heeft men vóór er nog van een Volkenbond sprake was de Boerenrepublieken laten stikken, toen Enge land hen overviel, zoo België, toen in 1914 de Duitschers het overweldigden; die er niet bij betrokken waren, keken toe, ook wij, mét woede in het hart misschien, maar we dach ten er niet aan dat volk in nood te hulp te komen; wij bleven neutraal, namen geen risico; het ging ons niet aan. De Duitsche belangen gedoogden ten tijde van den Boe renoorlog niet een tusschen beide komen, d.w.z. geen oorlog met Engeland en zij, die in 1914 den oorlog aan Duitschland verklaar den deden het niet om België te hulp te komen, maar omdat de aanval eigenlijk over België heen gericht was op Frankrijk en zijn bondgenooten, Engeland en Rusland. En tij dens de Volkenbond beriep zich de Negus van Abessinië tevergeefs op den Volkenbond toen Mussolini zijn schandelijke rooftocht tegen dit arme achterlijke land begon. De groote mogendheden wilden geen oorlog op dat moment, men was niet klaar en het ai- me land werd het slachtoffer; Mussolini kon de ongelukkige bevolking ongehinderd uit gassen. En zoo kon Hitler zijn schandstuk- ken tegen Oostenrijk en Tsjecho-Slowake riskeeren. Hij wist: ondanks den Volkenbond blijven de anderen neutraal, riskeeren geen oorlog, waar zij niet klaar voor zijn en ik wel. De grooten protesteerden wel en de kleintjes keken toe en vluchtten in de vei lige neutraliteit. En nu is dit de groote gedachte, die Grotius heeft uitgesproken: niemand, geen staat, groot noch klein, mag zich neutraal verkla ren, wanneer door een staat een misdaad tegen een andere staat wordt begaan^ Dat gaat niet alleen die staat zelf aan en zlln toevallige hondgenooten, maar het gaat allen aan. Allen hebben de plicht om gemeen schappelijk de benadeelde te hulp te snel-en de daden der staten-leden worden be ien en de rechtsschender een gebiedend halt paald door de opinie hunner burgers. Vk. ste jaren. ARUM. Tot ouderling in de Geref. kerk al hier is gekozen de heer F. Dijkstra en als BOLSWARD’s NIEUWSBLAD 318 319 320 321 322 323 324 325, 326 327 IA 25 B 25 A 26 E “3 - KÖ en KE 513 125 gram biscuits 250 gram bloem 200 gram zout 250 gram jam, enz. 100 gram choc, of suikerwerken 150 gram vleesch 1 kg aardappelen 6 liter tnelk 225 gram huishoudzeep 2 rantsoen tabak, geen import 100 gram choc, of suikerwerken 100 gram choc, of suikerwerken 219, 3 16; Het tarief der belasting voor losloopende honden zal tot f 7.50 verhoogd worden. De gemeentebegrooting en die van het wo ningbedrijf voor 1946 worden tenslotte met algemeene stemmen vastgesreld, Wegens daling van het aantal leerlingen wordt, ingaande 1 Januari 1946 op wacht geld gesteld de onderwijzer T. Hiemstra van de o. 1. school te Pingjum. Aan het slot der bijeenkomst neemt de waar nemend burgemeester, de heer J. Dijkstra, officieel afscheid van raad en gemeenteper- soneel. Hij verheelt daarbij niet, dat hij in de fel bewogen tijd van de verstreken maan den een moeilijke taak heeft gehad, waarin hij echter buitengewoon veel medewerking heeft ondervonden. Van N. B. S. en illega liteit wien hij dank verschuldigd is; van secretaris en secretarie-ambtenaren, die hard en ambitieus gewerkt hebben, waarvoor hun lof toekpmt; van den directeur van ge- meentewerken en zijn staf, van de rustige bevolking, die zich onder de moeilijkste om standigheden zoo uiterst gedisciplineerd heeft gedragen, voor welke houding openlijk dank wordt gebracht, van de raadsleden e i bovenal van de wethouders, die warme woor den van erkentelijkheid oogsten. De afscheidsrede werd beantwoord door wethouder de Jong, tenvijl verder de ge meentesecretaris. de heer A. Oosterhoff, en de raadsleden Tichelaar en Bajema nog het woord voerden. Te ongeveer half negen ’s avonds wordt de vergadering gesloten, terwijl om halftien des ochtends reeds met de begrootingsarbeid was aangevangen. WITMARSUM. De Emmabloem-collecte heeft alhier opgebracht f66.50, WITMARSUM, 24 Nov. De jongerein afd. Witmarsum hield een vergadering. De heer Tj. de Jong van Bolsv ard sprak over het onderwerp: „Landbouworganisatie”. Na afloop werden nog eenige vragen ge steld, die door den spreker werden beant woord. WYTMARSUM, Nov. Hjir Is oprjochte n Krlte fan it Kristllk Frysk Selskip.mei 15 léden, Ta bistjürsleden binne keazen: i\. Oosterhoff, foars., J. O. Bylsma, skrluwer, P. van der Laan, skath. en H. Jansen, alg. Parrega. Vm. 9 uur Ds. de Loos en Nam. 1.30 uur Ds. L. Tamminga v. Pingjum. Schraard. Nam 1.30 uur Ds. D. J. de Reus. Spannum. Vm. 9.30 uur Ds. van Andel en Nam. 2 uur cand. Goethals. Tzum. Vm. 9.30 uur en Nam. 1.30 uur Ds. Niebcr. Winsum. Vm. 10 uur Ds. S. Postma. Witmarsum. Vm. 9.30 uur Ds. de Reus van Schraard. Witmarsum. Ev. Nam. 2 uur Ds. Volger van Harlingen. Wolsum. Vm. 9 uur Ds. H. Gordeau en Nam. I. 30 uur jeugddienst. Wommels. Vm. 9.30 uur Ds de Stoppelaar. Hijdaard. Nam. 2 uur dezelfde. Workum. Vm. 8,30 uur Ds. I. Loos en 10 uur dezelfde (H. Doop) en Nam 5 uur Ds. J. van Veen (alle diensten in Ons Gebouw), Heidenschap. Nam. 1.30 uur Ds. J. Loos. Zurich. Vm. 9.30 uur Ds. L. Tamminga Pingjum. Ev. Nam. 1.30 uur de heer Tietema DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Baard. Vm. 9.30 uur Ds. W. Mesdag v. Sneek Jtens. Nam. 1.30 uur dezelfde. Makkum. ’s Av. 7 uur Ds. van Drooge. Pingjum. Vm. 9.30 uur dezelfde. Workum. Vm. 10 uur Ds. de Groot. Koudum. Nam. 2.30 uur‘Ds de Groot GEREF. KERK. Bolsward. Vm. 9.30 uur Ds. B. Hagenaar van Amsterdam (Voorb.) en Nam. 2.30 uur dezelfde Makkum. Vm. 9,30 uur en Nam. 2 uur Cand G. Schenk van Zaandam. Schettens. Vm. 9 uur en Nam. 1.30 uur Ds. J. van Eerden. Tjerkwerd. Vm. 9.30 en Nam 2 uur lezen. Tzum. Vm. 9.30 uur en Nam. 1.30 uur Ds. Colenbrander, SCHRAARD. Ds. D. I. de Reus heeft toezeg ging van beroep ontvangen naar de Ned. Herv. gemeente van Lage-Zwaluwe. TJERKWERD. Herv. Kerk Voor het kies- sollege werden C. van der Werf, Sj. Zwaag^ stra en Jorrit Wiersma herkozen. Herkozen als kerkvoogd de heer P. Burg graaf en tot notabelen de heeren J. Twijnstra en B. Gietema. H1TZUM, 24 Nov. De ijsclub „Wêz Klear” hield hedenavond haar ledenvergadering on der leiding van voorzitter R. Duursma. Er was een kassolda van ruim f 194.De period, aftr. bestuursleden H. Deinum en W. R. Schuiling werden herkozen. Er werden 4 wedstrijden op het programma voor den komenden winter gezet. Nu volgde nog een verloting van een paar schaatsen en 2 oranjekoeken welke resp. werden gewonnen door B. O. Bouma, P. Grijpma en G. Meijkes. Bij rondvraag werd besloten na de a.s. wed strijden deze winter van de prijsuitdeeling een gezellige avond te maken, waarbij de dames ook uitgenoodigd zullen worden. TZUM, 26 Nov. Verleden week slaagde te Utrecht voor middenstandsdiploma en sla- gersvakbekwaamheid onze plaatsgenoot N. W. Dijkstra. WOMMELS, 21 Nov. Hedenmorgen kwam alhier bijeen de tijdelijke raad dezer ge meente na vooraf te zijn beëedigd. De heer J. van Hout, waarn. burgemeester, hield daarna een rede, waarin hij ook oud- burgemeester Kuipers en S. A. Zandstra her dacht. De volgende adressen werden in handen van B. en W. gesteld ter afdoening: 1. van het Bestuur der Cqöp. Zuivelfabriek te Oosterend, houdende verzoek om over te gaan tot het slatten van de opvaart van af die zuivelfabriek tot aan de Bolswarder vaart; 2. van het Bestuur der Vereen, voor Mid delbaar en Voorbereidend Hooger Onder wijs op Geref. grondslag te Leeuwarden, houdende verzoek om subsidie voor enkele leerlingen uit deze gemeente, die het Geref. Gymnasium hebben bezocht. Tot wethouders werden gekozen de heeren R. Jongema te Oosterend en L Lanting te Kubaard, die ook reeds tijdelijk in functie waren. Aangeboden werden: de gemeentebegrooting, de begrooting van het Woningbedrijf en de Armvoogdij-begrootingen voor het dienstjaar 1946 en in verband daarmede werd voor het onderzoek daarvan, de Raad in 2 secties verdeeld. Medegedeeld werd dat de gemeentebegroo ting 'sluit met een nadeeflig saldo groot f 55908.69 en de begrooting van het Wo ningbedrijf met een nadeelig saldo van f2816.37, waarop in mindering kan worden gebracht f1120.als geraamde rijksbijdra- Verder vestigt de heer Galema nog de aan dacht van B. en W. op het noodzakelijk af graven van bermen te Welsrijp en vraagt verder toe te zien dat des Zaterdags de we gen in de bebouwde kom zoo schoon mo gelijk worden gemaakt. D< reeds is begonnen met terwijl voor het dichten van gaten in wegen de teer ontbreekt. Voor het schoonmaken van de wegen za| de wenk worden gegeven aan den gemeente-architect. BAARD. Herv. kerk. Gekozen werden al' kerkvoogd O. Nicolai (vac. J. Okkinga), als notabelen A. van der Meulen en Jetze Ro denhuis, OOSTERLITTENS. De voetbalclubs Ooster- littens-Irnsum speelden een wedstrijd. Uit slag 3-4. OOSTERLITTENS. Herv. Kerk. Herkozen als kerkvoogd Y. Y. de Vries en tot nota belen D. en P. van der Weide en Jac. Bou ma (allen van Vrijz, richting). De Rechtz, hadden geen candidaten gesteld. OOSTERLITTENS. De pas opgerichte gym- nastiekvereen. vergaderde onder leiding van den heer J. Timmerman. Het aantal werken de leden met inbegrip der adspiranten be draagt thans 157, dat der donateurs ruim 40 Reglement en statuten werden vastgesteld, alsmede de contributies. De club zal de naam dragen van „LONGA” (Lichamelijke Ont wikkeling Na Gedane Arbeid). Tot directeur werd benoemd de heer de Vries, h. der sch. te Jellum-Beers. ITENS, 26 Nov. Tot gemachtigden in het kiescollege der Ned. Herv. gemeente Itens- Hennaard werden gekozen de heeren Jac. Verloop, O. Faber, Tj. Faber, J. S. Hiem stra, E. Lemstra en H. Kerkhof met 71 st., Vrijz. De rechtz. hadden 36 st. ITENS. Alhier werd een goed bezochte ouderavond gehouden van de openb, school onder leiding van den heer Joch. Hoekstra. De aftr. leden' der oudercommissie de h.h. H. Zijlstra en P. Jaarsma werden herbe noemd. Het hoofd der school, de heer J. J. de Bruyne, hield een causerie over „Modern Schrijfonderwijs” en mej. de Vries gaf een bijdrage getiteld: „Schoolreisje”, Bij de rondvr, werd besloten met de kinderen de bekende „Fryske sangen” In te studeeren. ITENS. De afd. „Itens en omstr.” van de Ned. Prot. bond hield een winterlezing in café Faber. Als spreker trad op Ds. S. Post ma van Winsum met een boekbespreking over „De Hoara’s fen Hastings” van Simke Kloosterman. z ZONDAG 2 DECEMBER 1945 NED. HERV. KERK. Allingawier. Vm. 9 uur Ds. Bonting (H. D Bolsward. Vm. 9.45 uur Ds. A. G. v. Wijk en Nam. 6 uur Ds. J. Vink jeugddienst (in het Convent). Bolsward. Broerekerk. Ev. Vm. 9.30 uur en Nam. 5 uur Ds. Oskamp. Dedgum. Vm. 9.30 uur Ds. v. d. Brug Tjerkwerd. Nam, 2 uur dezelfde. Gaast. Nam. 1.30 uur Ds Bonting Idsegahuizum'. Vm. 9 uur Ds, Molenaar. Itens. Nam. 1.30 uur Ds. van Andel. Kubaard, Vm. 9.30 uur cand F. Goethals en Nam. 1.30 uur Ds. de Óres. Lollum. Vm. 9.30 uur cand. Sluiter. Waaxens. Nam. 1.30 uur dezelfde. Longerhouw, Nam. 1.30 uur Ds. Gelderman. Lutkewlerum Nam. 1,30 uur Ds. Becht. Makkum. Vm. 9.30 uur Ds. van Hoeven van Wons en Nam. 2 uur de heer Nauta. Oosterend. Vm 9.30 uur Ds. P. H. de Bres (H. D.) en Nam. 2.30 uur de heer Lam- mertsma. Ooaterlittena. Vm. 10 uur Da. van Leusden. P. van der Laan, skath. adjunkt, ARUM. 27 Nov. Onder leiding van den heer Terpstra van Witmarsum hield de Coöp. Ver. voor Electr Vèrl, „Wltmarsum- P|ngjum-Arum-Achlum’ gev. te Wit marsum een ledenvergadering. Een voorstel van het bestuur om over te gaan tot ontbinding der vereen, en tot op dracht aan het bestuur' om de liquidate uit te voeren, werd met algemeene stem men aangenomen. De heer E. van Dijk, dlr. van het P.E.B., te Leeuwarden gaf een overzicht van de vooruitgang op electrisch gebied in de laat- Ds. W. J. Meister. Workum. Vm. 9.30 uur en Nam.*2 uur Dr. D. S. Attema, BAPTISTE GEMEENTE Workum. Vm. 9.30 uur Ds. F, E. Huizinga BOLSWARD, van 15 tot en met 27 November 1945. Geboren: Leo Hendrik Herman, zv Siebren Graafsma en Francisca Jacoba Albertha Doorn, Pieter Dirk, zv Hidde Feenstra en Johanna Aaltje Nielsen. Reinder, zv Evert van der Veen en Alarda de Haan. Hendrik, zv Cornells Kuiper en Lijkeltje de Graaf. Trijn tje, dv Roelf de Koning en Grietje de Haas. Pier, zv Albert de Jong en Aag Bakker. Cecilia Anna, dv Douwe van den Berg e Geertruida Dijkstra. Johanna, dv Jan Zoe*- hout en Jantje Adema. Ferdinand Johannes Maria, zv Ferdinand Dominicus de Jong en Martha Sierkstra. Hendrikh Elisabeth, tiv Rimbertus Bernardus Landskroon en There sia Hooghiemstra. Otidertrouwd: Jan Stoffer te Sneek en Anna Dijkstra. Michiel Praamsma en Lucia Wij- minga te Leeuwarden. Gehuwd: Simon Josephus van )Hoesel te Maasdriel en Geertruida Anna Douma. Overleden: Cornells Maria 1 j/2 jr„ zv Felke IJedema en Wilhelmina Johanna Catharina Tel. Petrus Arjan Dominicus 1 jr„ zv Uil- van der Veen 23 jr., ongeh. Jeltje naar 57 jr., echtg, van Auke Noordbruis, WONSERADEEL, Aangeboden werden: de gemeentebegi de begrooting van het Woningbedrijl 1946 en in verband daarmede werd voor het De Voorzitter merkt op, dat te Spannum 1 t het afgraven van de bermen. Er is echter gebrek aan werkvolk, de teer ontbreekt. Voor het schoonmaken NED. ROODE KRUIS. De afd. Bolsward van het Ned Roode Kruis heeft het plan opgevat en daatvoor reeds toestemming verkregen om in verschil lende zaken een büs te plaatsen, waarin ga ven al|e meer dan drie jaren hebben doorgebracht 'e medische en hygiëni sche toestanden waren schrikbarend. Het zwaarste koeliewerk en te weinig voedsel hebben velen doen bezwijken. Van ie over levenden zijn de meesten ondervoed, ver zwakt of met de een of andere ziekte belast. Vergeet daarom onze Nederlandsche Rijks genooten in Indië niet. Stort uw gift in de daartoe opgestelde bussen en geeft ruim. Ook kunt U van Uw geblokkeerde tegoed een bedrag laten overschrijven op de giroreke ning van het Ned. Roode Kruis te Den Haag, no. 22120. Dit steunwerk van het Ned. Roode Kruis zij alle stadgenooten aanbevolen'. notabelen J. Molenaar en M. de Haan. Benoemd tot onderwijzer Hoogeveen. KIMSWERD. Herv. Kerk. Herkozen tot no tabelen de heeren C. Wielsma en T. Hal- bertsma, tot kerkvoogd de heer W. Smits. GAAST. Het is niet verwonderlijk, dat de revue „Lyts doarp yn rüzige tiid” zoo’n suc ces heeft. De schrijver heeft een gesproken, gespeelde en gezongen „rolprent” weten sa men te stellen, die op prettige wijze het pu bliek over mobilisatie, oorlog, bezetting en bevrijding weet bezig te houden. Een compliment voor den schrijver en ook de spelers is dan ook zeker op zijn plaats en deze revue zal stellig meerdere malen op verzoek Ook in andere plaatsen wor den opgevoerd. ZURICH, Een trailer, komende van Holland, geraakte bij k.m.paal 8,4 te water. De vier Inzittenden konden zich met moeite redden. De chauffeur kreeg een lichte hoofdwonde. Bij bakker I. van der Meer vonden de dren kelingen gelegenheid hun kiemen te drogen. WONS, 27 Nov. Een span paarden van den landbouwer J. P. sloeg np hol. De op den wagen ziftenden werden er af geslingerd. C R werd opgenomen met een gebroken been, de andere, J. L„ kwam er met eenige lichte verwondingen af IJedema en Wilhelmina 1 Ci, a vLiuo mjcui i^zviiiiiiivuo i jia> 4-v tje Draaisma en Suzanna Stornebrink. Anna Jeltje Wasse- naar 57 jr., echtg. van Auke vv „.lUL.iynuL.L.i-, van 21 tot en met 27 November 1945 Geboren: Fokje, dv Jan Bruining en Tettje de Boer te Arum. Ynze Evert, zv Folkcrt van der Velde en Lolkje Salverda te Piaam. Gerrit Jan, zv Jan Abma en Pietje van der. Ploeg te Burgwerd. Jetske Catharina, dv Yeb Ypma en Catharina Maria Terpstra te Arum. Judigje, dv Geert Jongsma en Tjettje Lau- tenbach te Witmarsum. Lolkje, dv Klaas Boonstra en Aaltje Turkstra te Witmarsum. Jan Rienk, zv Arend de Jong en Sijmontje Hofstra te Arum. Jacob, zv Klaas Leijenaar en Anskje van der Plaats te Wons. GehuwdJelle Hiemstra en Attje Buwalda. Hinne Bijlsma en Wiepkje van der Meulen. Overleden: leke Janke de Boer 34 jr., echtg. van Lijkle Nieuwenhout te Wons. HENNAARDERADEEL, van 19 tot en met 25 November 1945. Geboren: Te Oosterend, Dirk Jan, zv Sjoerd Heeg en Hinke Klijnstra, Te Hidaard, Djoe- ke, dv Andries Stuiver en Atje v. d. Schaaf. Overleden: Te Leeuwarden: Gepke Walda 13 ji„ dv Hendrik Walda en Ytfe Roosma te Spannum. WORKUM, van 15 tot en met 21 November 1945. Geboren: Catharina Anna Maria, dv Marten Visser en Maria Catharina Muller. Overleden: Marijke Rampion 89 jr., wed. v. Jacobus Robijns. van 2 tot en met 8 Dec. 1945. KA, KB KC 513 125 gram biséuits 250 gram bloem 200 gram zout 250 gram jam of stroop, enz. 250 gram peulvruchten 100 gram choc, of suikerwerken 150 gram vleesch 2 kg aardappelen pl.m. 225 gram huishoudzeep 2 doosjes lucifers 1 kg aardappelen 2 liter melk B 26 en C 26 3>/2 liter melk

Bolswards Nieuwsblad nl | 1945 | | pagina 1