I I I Afscheid van 1945 I 1 IG J jum 4G I 1e Jaargang No. 31 NEII I 1 NINO AL um, Ils- um iels Uit den Omtrelc. 322 523 524 525 526 528 529 A 46 B 45 B 46, C 46 Bonkaarten KD en KE: Buitenlandsch Overzicht Fan de Martiny-toer. lyspil J iBSlINDBr Mededelingenblad vanwege het Militair Gezag, district Sneek. Verschijnt 1 maal p. week Redactieraadi Tj. DE JONG, Ds J. VINK en J. VISSER v n 1QAK Gedrukt I. o. v. M. O. bij de Fa. A. J. OSINGA - Bolsward rijOag 40 UCC. Predikbeurten. le I I te j Stadsnieuws. ^onnenlijst Burgerlijke Stand. 7-. n den i t we RDA 1K' op ver- eel) zoor lan- eren zoor zoor -oor srk- [go- het gezin waarin onderzoek weer 616 617 618 619 620 621 622 623 T 06 r tot :hot- Op alle ?eld- JUR. irovin- iie der den zoor a ra men 946s ren. 099 tm 099 eur» vrij» per >121 t/m -nlng- ■mber 2). Sór 1 het uit- ■er- ien ve- van zier, and, l’/2- lard tm lan. an. itske I jr. 2 aw WITMARRSUM, 22 Dec. Hedenavond hield de Jongerein afd. Witmarsum een ledenverga dering. Als spreker trad op de heer H. King- ma te Bolsward met als onderwerp „Het geld wezen”. Met groote aandacht hebben de aan wezigen naar deze lezing geluisterd, jammer was het dat de vergadering slecht bezocht was. muziekkorps „Frisia” onder leiding van heer Anema een uitvoering. De nummers werden weer alle correct uitge voerd. Na de pauze trad Péter Pech met zijn gezelschap op en dit was een groot succes. WORKUM. De Chr. Besturenbond Workun hoopt op Woensdag 2 Jan. ’in Workurn ei Heidenschap en in Ferwoude op 1 Jan. een collecte te organ! seeren ten bate van het t.b.c.- fonds Draagt Elkanders Lasten", onderafdee- ling van het Chr. Nat. Vakverbond. Er is veel geld noodig. Duizenden patiënten, die ook in het nieuwe jaar week in, week uit, uitzien naar beterschap, zullen U dankbaar zijn. jtie- 24. i en Uit het politierapport. Het is de gemeentepolitie na vasthoudend on derzoek thans gelukt licht te brengen in meer der in den loop van dezen zomer alhier ge pleegde inbraken in zakenpanden, waarbij di verse goederen werden ontvreemd. De verdachten, die een volledige bekentenis aflegden, zijn voor de off. v. Justitie te Leeu warden geleid en daarna in het Huis van Be waring ingesloten. Tegen een dienstmeisje werd proces-verbaal opgemaakt wegens diefstal van verschillende voorwerpen ten nadeele van zij werkzaam was. Zij is na in vrijheid gesteld. Het bestuur van het „Groene Kruis” schrijft ons: In een sfeer van groote dankbaarheid is 16 jaar geleden in de Groene Kruis-tuin het dennetje gepoot, dat thans onze prachtige blauwe spar, is geworden. Deze nu is in de nacht, vooraf gaande aan Kerstavond, afgezaagd, „om er tr- gens Kerstmis mee te vieren.” Zóóver is 't d rs ook in Bolsward al gekomen met de moraal ds ;s er waarover de kerken zich zoo terecht verontrvs-I de fan c .JV.. ten, dat men het „Stille Nacht, Heilige Nacht lan en hwat der byheart. Mear en mear komme kan zingen bij een gestolen Kerstboom. VZij de tüden üt d kontrijen, dat de prizen fan de dief, die dit leest, zich' schamen. KERS7WIJD1KG. WITMARSUM. Zaterdagavond 22 Dec. werd alhier een Kerstwijding gehouden in de zaal achter het Augustijnenklooster. Het begint een beetje traditie te worden, dat het klooster met Kerstmis en met Paschen een gemeenschappe lijke viering aanbiedt aan alle inwoners van Witmarsum, Pingjum en omsreken; en het kan niet anders gezegd, of het blijkt dat bij de meesten deze gewoonte een hartelijk onthail vindt.-De belangstelling voor van dit jaar was dan ook zoo groot, dat niet i stean hawwe, alleen Zaterdagavond, maar ook Zondagavond en tevens nog een avond in Januari deze vie ring zal worden gehouden. Het programma werd verzorgd door den de clamator Henk Schaer uit Amsterdam, die in begeesterende wijze de verwachting van het volk Israëls en de vervulling in het Kerstfeest ten gehoore bracht in voordrachten en teksten uit Bijbel en dichters. Het geheel werd ge ïllustreerd door vier prachtige tafereelen, waarbij regie, en costuums en belichting een overschoon effect bereikten. De aanwezigheid van Burgemeester en 250 gram bloem 200 gram zout 250 gram jam 250 gram peulvruchten 1 kg aardappelen 5 liter melk 225 gram huishoudzeep 2 doosjes lucifers 2 rants, tabaksart. (geen import) X06 en V 06 100 gr choc, of suikerwerken. De berichten van buitenlandsche corresponden- zoowel de regeering als de leden krasse woor- ten uit Moskou, dat het met de onderbande- den gesproken en de Russische eischen afge- lingen tusschen de ministers van buitenland sche zaken der Groote Drie uitstekend gaat, hebben ons even doen denken aan het bekende liedje: „Et tout va bien, madame la marqui- sel” Want terwijl daar in het Kremlin onder handeld werd, speelden zich op het gebied der buitenlandsche politiek dingen af, welke haast noopten tot de vraag of we opnieuw stonden aan den vooravond van een wereld brand. Het was niet alleen dat de Perzische cie Azerbeidsjan, zich, met sympat! Russen, practisch had afgescheiden van Perzischen staat, maar de opstandige beweging breidde zich zoo snel en ver naar het zuiden uit dat men zich ging afvragen of de Russen, zonder Russische steun zou de beweging in Azerbeidsjan stellig geen succes gehad heb ben niet bezig waren nu maar ineens hun oude verlangen naar het bereiken van de Per zische Golf te verwezenlijken. En men weet het: daar in Perzië stuiten de Russische op groote Britsche belangen. Door dat land loopt de weg over land van Engeland naar Britsch- Indië, en die acht Londen van evenveel betee- kenis als de zeeweg er heen, welke door de Indische Oceaan loopt en vanuit de Perzische Golf kan worden bedreigd En dan is er nog de petroleum van Perzië en staat de geheele Engelsche invloed in het belangrijke Midden Oosten op het spel. En toch gaat alles goed te Moskou zeggen de correspondenten. En met Perzië alleen was het nog niet afge- loopen. Want toen Azerbeidsjan zich auto noom verklaarde, begonnen de Georgiërs in de Sovjet-republiek Georgië, met steun der Russische bladen een actie om de Georgische gebieden te krijgen, welke hun door de Tur ken zouden zijn ontroofd, dat is de streek ten Zuiden van ae Russische haven Batoem enz, De Turken hebben dat echter niet op zich la ten zitten, in het Turksche parlement hebben It docht bliken, dat de jonge freon, dy’t m/ meidielde, dat de molke by harre» in kcar 32 st. opbrocht hie, net alhiel neffens de wierhe t sprulsen hat. It heechste foar de molke wie 5.4 ct, per pet., dos seis mei it Jicge^ fet ft 5.20 komt men op £2 moat er dos óf en it spyt my, dat ik net dalil» 1. :ge ha, dan hic dit net 2. l.j binne nou likernoch alk- droech en it sil de earste tiid mei it WORKUM. 2 Jan. is het 50 jaar geleden, dat de heer F. van den Akker zijn loopbaan begon bij den heer F. Fabcr Sr. op de passagiersboot Workum-Bolsward v.v. Later per autobus en daarna voor eigen rekening per vrachtauto heeft voortgezet. Door zijn accuraat optreden heeft hij zich veler gunst waardig gemaakt. oinne for I1 fira de oorlog werden door de en BOLSWARD’s NIEUWSBLAD I I I - J.... schillende vooraanstaanden als Dominé’s en officieele persoonlijkheden uit de omgeving was een blijk, dat ook van dien kant het initia tief van het klooster'op hoogen nrijs werd ge steld. zullen een nieuwe den planten, maar moge de ]anbouprodukten nei ónderen ta moatte. It- oare, de yndustry, de hannel, de skipfeart moat goed fortsjinje, mar de produkten fan de boer, dy binne to djür. Dy tekst en dy wize ha wy •aker heard, mar dy inkele stim kin allinnich harmonysk klinke, as hy mei it oare yn goede forhAlding songen wurdt. Mei oare wurden, legere prizen, bést, mar oer de hiele liny, dan binne wy der daliks ré foar. Dat komt de„ wearstên fan it lün en de ótfierkansen ta’n goede. Mar as it wer nei de kranksinnige for- hd’dingen fan 1980-’35 ta moat, dan heart eltse boer him to skoar to setten yn syn nije fede- raesje: De LSnboustifting, om foar to kom- men dat dit nea, nea wer oer üs lün komt. de Kerstwijdii g TTs provinsje kin ailinnich mar in reedlik bi- 1as de Idnbouprodukten bitelie wurde op in basis, dy’t oerienkomt mei dy fan de oare ekonomyske tsjinsten. Wy dogge oan de ein fan dit jier dizze foarsizzing: Gauwer, as party boeren tinke, komt de oanfal wer op in reedlike posysje fan it plattelAn. De stêds- tnan is tige forjitlik. Nou al leit de skoande- re wite bólle soms op ’e strjitte. En hwerom soe der yn 1946 noch tinke oan 1944, doe’t er foar in sek jirapels op kusje- bannen nei Fryslün ried? „Dy’t op syn iepenst is. telt foar twa!” Dat is in wier wurd en in goed wurd foar it nije jier. Dat dit jimme folie goeds bringe mei.. Tj. de J. reactie overall 1 Japanl Vreugde als volk de. van de strijd tusschen de goede ook daar'. Maar ook in" dat opzicht al rasch ons een ARUM. Beroepen te Arum (N. H. K.) Dr. Scheper te De Leek (Gr.) Mej. A. Sinnema Hoofd der Bewaarschool al hier is in gelijke betrekking benoemd te Oud- kerk. Kerkelijke verkiezingen: HERV. KERK. Arum. Gekozen als ouderling Dr. D. Danes (vac. Tj. Kamminga). Makkum-Cornwerd. Herkozen als ouderling A. Reitsma, Cornwerd. Gekozen voor Makkum D. de Vries (ouderling) en P. Westra (diaken). Tjerkwerd. Gekozen S. Bootsma (vac. B. de Jong) ouderling en herkozen B. Feenstra (dia ken. Tzum. Herkozen S. Tinga (ouderling) en O. Bouma (diaken). Gekozen tot-kerkvoogd N. v. d. Schaar (vac. R. Bakker). Export fokvee. WITMARSUM, 26 Dec. Hedenavond hield het I Voor het eerst na Handelsver. „Pedigree” en de fa. Schaap weer 30 stuks fokvee per s.s. „Algoreb” naar Santos (Zuid-Amerika) verzonden. ZONDAG 30 en MAANDAG 31 DECEMBER en DINSDAG 1 JANUARI. 30 December: NED. HERV. KERK. Bolsward. Vm. 9.45 Ds. J. Vink. Bolsward. Broerekerk. Ev. Vm. 9.30 Ds. Oskamp en Nm. 5 Ds. J. N. oe Ruiter van Sneek. Corn werd. Vm. 9 Ds. G. van Hoeven te Wons. Dedgum. Vin. 9.30 Ds. van der Brug.. Tjerk- werd. Nm. 2 Ds. de Loos. Exmorra. Vm 9-30 Ds. Bonting. Gaast Vm. 9.30 Ds. Órink. Hlndeloopen. Vm. 9.30 Ds. S. J. Wouda en Nm. geen dienst. Klmswerd. Nm. 14.30 en 10 uur wijdingsbijeenkomst in de consistorie. Kubaard. Vm, 9.30 cand. F. Goethals en Nm 1.30 Ds, P. H. de Bres. Oosterend. Vm. 9,30 Ds. de Bres van Cubaard en Nm. 2 Ds. de Ruiter van Sneek. Parrega. Vm. 9-30 Ds. C. C. H. de Loos en Nm. 2 Ds. van der Brug van Tjerkwerd. Piaatn. Vm, 9 Ds, Molenaar Witmarsum, Vm 9.30 Ds, D. I. de Reus. Witmarsum, Ev. Nm. 2 Ds. Volger. Wom- tnels. Vm. 9.30 Ds. van Leusden van Burg- werd, Hijdadrd, Nm. 2 Ds. de Stoppelaar. Wommels. Vrijz. Herv, Ev. Nm. 2 Ds. j. Vink Wons. Nm. 1.30 Ds. G. van Hoeven. Wol- sum. Vm. 9.30 Ds. H. Gordeau. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Bolsward. Vm. 9.45 Ds. E. H. Boer. GEREF. KERK. Arum. Vm. 9.30 Ds. Wagenaar. Nm. 1,45?? Bolsward. Vm. 9.30 en Ni j van Dijk van Koudum. Hlndeloopen. Vm. 9.30 Dr. Attema en Nm. 2 lezen. Makkum. Vm. 9.30 lezen en Nm. 2 Ds. M. P. Pel van Wit marsum. Tjerkwerd. Vm, 9.30 en Nm. 2 lezen Wommels. Vm. 9.30 en Nm. 2 Ds. W. J. Meister. Workurn. Vm. 9.30 Ds. Jansen van Hindleoopen en Nm, 2 Dr. D. S. Attema. 31 December (Oudejaarsavond) NED. HERV. KERK. Bolsward. ’s Av. 6.30 Ds. J. Vink. Bolsward Broerekerk. Ev. ’s Av. 7 uur Ds, Oskamp. Tjerkwerd: ’s Av. 7.30 Ds. van der Brug. Exmorra. ’s Av. 7 Ds. Bonting. Ferwoude. Nm. 2 Ds. Brink. Klmswerd. ’s Av. 7 Ds. Sj. Bijleveld. Kubaard. 's Av. 7.30 Ds. P. H. de Bres. Oosterend. ’s Av. 7.30 cand. Goethals. Parrega, ’s Av. 7.30 Ds. de Loos. Zuti rh^ ’s Av. 6 Ds. L. Tamminga, PIngjurm 's Av. 7.30 Ds. L. Tamminga. Witmarsum, Nm. 5 Ds. Bijleveld. Witmarsum^ Ev. ’s Av, 8.15 Ds. Molenaar. Wommels. ’s Av, 8,30 Ds. J. Vink van Bolsward en Ds. de Stoppelaar. Wons. ’s Av. 7 Ds. G. van Hoeven. Wolsum. 's Av. 7 Ds. H. Gordeau. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Bolsward. ’s Av. 7 Ds. E, H. Boei, yVitmur sum. Nm. 5 Ds. van Drooge. Makkum. 's Av. 7 dezelfde. Koudum. Nm. 4.30 Ds. de Groot. Workurn. ’s Av, 7,30 dezelfde. GEREF. KERK. Arum, Nm. 1.30 Ds. Vonk v, Boksuin. Bols ward. ’s Av. 8 Ds. J. van Eerden van Schet- tens. Wommels. 's Av. 7.30 Ds. Meister. Workurn. ’s Av. 7.30 Dr. D. S. Attema. 1 Januari (Nieuwjaarsdag) NED. HERV. KERK. Achlum-Hitzunu Vm. 10.30 Ds. J. A Quak. Bolsward. Broerekerk, Ev. Vm. 10 Ds. Os kamp. Tjerkwerd. Vm. 9.30 Ds. van der Brug. Exmorra. Vm. 9.30 Ds. Bontin, Vm. 9.30 Ds. Brink. Kubaard. Vm. P. H. de Bres. Parrega. Vm. 9.30 Ds. de wezen, de Turksche bladen zijn al even fel. en de Turken wijzen er op dat hun leger op volle oorlogssterkte is gehouden en paraat om het land te verdedigen Zij wijzen ook de Russi sche verlangens naar steunpunten aan de Dar- danellen af, betoogend, dat als de Russen zich daar en in de Oostelijke provincies van Turkije ten zuiden van Batoem dus, genesteld hebben, Turkije in een Russische tahg geraakt zou zijn, waardoor het land niets meer dan een vazal staat van Moskou zou worden..Even belangrijk als voor Turkije zelf is ook deze kwestie voor Engeland, dat niet alleen door verdragen met de Turken verbonden is, maar evenmin als aan de Perzische Golf, de Russen wenscht aan de Dardanellen in de buurt van de Middelland- sche Zee. En toch gaat alles goed in Moskou, zeggen de correspondenten. Nu lekt er eigenlijk niets uit van de besprekingen der Groote Drie daar, al leen weet men dat Stalin, van vacantie terug gekeerd, de Amerikaansche en Engelsche mi nisters van buitenlandsche zaken heeft ontvan gen, wat als een gunstig teeken wordt opgevat, maar misschien is er al een communiqué als dit blad verschijnt. Maar als het inderdaad goed gaat te Moskou, moet men wel den in druk krijgen, dat de Russen de Moskousche conferentie voor een voldongen feit hebben willen stellen inzake Perzië en wat Turkije be treft nog eenige druk op de beslissingen dier conferentie trachten te oefenen, doch dat En geland en de Ver. Staten niet van oordeel zijn dat de Russen onverzadigbaar zijn, maar slechts streven naar een afronding van hun gebied welke meer een defensieve dan agres sieve bedoeling heeft, een streven dat ’n over eenstemming der Groote Drie te Moskou niet in den weg zou staan. En daarom zou dan alles goed gaati te Moskoubehalve dan voor de betrokken kleine naties. TOEKIJKER. van :her- relke ordt :aak, nder idig- d. snel einde van de oorlog in het verre Oosten, maar werd tegelijk oorzaak van groote diplo matieke spanningen tusschen Rusland aan de eene en Amerika en Engeland aan de andere kant. En de conferentie te Londen mislukte. En in Indonesië speelde de Japannees, deze Mof van het Oosten, zijn laatste troeven uit door zijn intrigues door middel van de Indonesische vrijheidsstrijd. En de daar ontbrande strijd is een onmetelijk nadeel voor het herstel van de welvaart én van Nederland èn van Indonesië zelf. En ook daar na de capitulatie dezelfde ontdekkingen als hier: hoe <er geroofd en ge plunderd en gemarteld was en hoevelen hun vaderland en hun verwanten niet zouden we derzien. Zoo bracht 1945 ondanks bevrijding nog heel veel duisternis. Maar laat ons daarom het licht niet vergeten, dat bleef schijnen in de nacht. Laten we ons ondanks alles wachten voor pessimisme. Het is goed om nuchtet, zakelijk, realistisch te zijn, de dingen niet schooner voor te stellen dan ze werkelijk zijn. Maar niets is aan de andere kant zoo gevaarlijk als pes simisme, als zwartgalligheid. Het beneemt de moed en die zullen we in de komende tijd zoo hard, zoo bitter noodig hebben. Het is ook on dankbaar. Want ondanks alles blijft daar bij het herdenken van 1945 veel reden tot dank baarheid. Alleen het feit, dat we bevrijd zijn en dat'de oorlog voorby is, is reden tot dank baarheid genoeg. Maar bovendien, er zijn vele dingen, die tot verheuging stemmen. Wij mo gen gerust zeggen: daar zijn ondanks vele te genwerkende krachten en remmende omstan digheden 111 de acht maanden van onze bevrij ding in vele opzichten wonderen gebeurd. We kregen een regeering, die de dingen op waarlijk grootscheepsere wijze heeft aangepakt, die werkelijk streeft naar herstel en vernieuwing, gelijk haar opdracht luidde. Zij bracht de din gen weer op gang in een verwonderlijk vlug tempo: havenwerken werden hersteld, treinen rijden weer, ons geld wer.d gesaneerd, het dis- tributiepakket aanzienlijk uitgebreid en we hoeven, als we deze winter zuinig stoken niét in de kou te zitten en de verlichting is er'weer in huis en op straat. Sociale voorzieningen en hervormingen werden voorbereid: nationali satie van de Nederlandsche Bank, volksverze kering en bedrijfsorganisatie. En daar blijft het zoeken en streven naar meerder eenheid in cultureel, politiek en kerkdijk opzicht. Ook internationaal blijven daar hoopvolle teekenen: De Drie Grooten hebben het contact, te Londen verbroken, weer opgevat en zoeken in Moskou naar een uitweg uit de moeilijkhe den: in Indonesië blijven regeering en natio nalisten zoeken naar en hopen op een bevredi gende regeling en de nieuwe Volkenbond is een feit. Het einde van de oorlog stelde voor nieuwe mogelijkheden, die tjog niet totaal verzuimd werden, Integendeel, er is veel onwil en be krompenheid en kortzichtigheid ten spijt, ook veel goede wil. Moge die zich in 1946 steeds sterker laten gelden, zoodat de kansen, die 1945 ons schonk, in het komend jaar steeds vollediger worden uitgebuit. Veel zal daarbij afhangen van ons allen tesamen en van ieder onzer persoonlijk. God schonk ons door de vrede nieuwe moge lijkheden. Aan on» de taak, de heilige plicht zc te gebruiken tot eer van Zijn naam en tot zegen van de wereld. Wij hebben als enkeling, en als menschheid nog steeds de keus en de kwade weg. Gaan wy, daarvan bewust, 1946 in, vol goede moed en sterke wil. Vk. De klokken luiden. De klokken uit de Martinitoren en Stadhuis zijn terecht, maar van de luidklok uit de toren van de R. Kath. kerk is nog niet» bekend. Het gemeentebestuur heeft daarom één der klokken uit de Martinitoren, n.l. de Jongensklok, in bruikleen aangeboden aan het R. K. kerkbe stuur. Van dit aanbod is dankbaar gebruik gemaakt en zooals wij de le Kerstdag in de vroegte reeds hebben kunnen hooren is deze klok reeds in gebruik genomen. MAKKUH. De heer L. Halma, sinds verschei dene jaren hulpbesteller bij de Posterijen, is in de vacature van wijlen den beer D. Zijlstra per 17 Dec. benoemd als vaste besteller. ten. zer- js). toe- de na- nde ier« v-M loe- óór eie- I tlv» Bij een terugblik op het ten einde loopend jaar vermenigvuldigen zich onze gedachten! Het jaar van de nood, van ellende, honger en koude voor duizenden en duizenden, het jaar van hongertochten door breede scharen; het jaar van de zich verscherpende terreur door de wreede, niets ontziende bezetter, die zijn einde naderen zag; het jaar van de bevrij ding, van de ineenstorting van de Duitsche macht; het jaar van de groote opluchting daardoor: eindelijk vrij, eindelijk veilig, ein delijk kunnen ouden en jongen weer rustig sla pen gaan; geen razzia’s meer, geen Sicherheits- dienst meer, geen Gestapo; nu konden de on derduikers weer te voorschijn komen en de Joden, die er het leven hadden afgebracht, doordat zij niet door de duitsche speurders- blik ontdekt waren; nu konden de duizenden, die naar Dunschland gesleept waren weer naar huis; ni^ konden we weer zeggen en schrijven, wat we dachten en onze verborgen radio s weer te voorschijn halen. Maar het jaar óók van de bittere en smarte- lijKe ontdekkingen en ontgoochelingen! Nu ontdekten we eerst ten .volle, hoe erg het wel geweest was, hoe de Moffen hadden huis ge houden, hoeveien het leven gelaten hadden in den strijd op het ondergrondsche en net bo- vengrondsche front, hoevelen niet terug kwa men uit de Duitsche slavenhel, arbeider# en Joden en in concentratiekampen samengedre venen, hoe zeer ons land was ungepiundeid leeg gestolen en hoe arm we geworden wa ren, hoe volkomen chaotisch onze „bescher mers” de zaken hier hadden achtergelaten, hoe ons schoone land geschonden was door hc> oorlogsgeweld en hoe lang het herstel zou moeten duren. En na de aanvankelijke blijdschap zich uitend in reeksen van volksfeesten kwam de teleur stelling en de ontmoediging. Velen hadden niet gedacht dat bet zóó erg zou zijn, hadden naieveiijk gemeend, al» we eerst de Moffen maar kwijt zijn dan 1» het binnen korten tijd weer in orde; velen dachten: al» vandaag de duitsche troepen weg zijn, liggen morgen de schepen met al wat wij noodig hebben in on ze havens en laden hun schatten uit. Het kwam ccn beetje ander»! Het herstel ging langzaam al te langzaam door gebrek aan materialen, aan vervoersmogelijkheid, ook t wel door de onwil cn de arbcidsschuwheid van velen. Het werd beter, maar het bleef nog krap in menig opzicht. Nog dieper echter wa# de ontgoocheling van velen (en niet de minsten van on» volk) om de ontdekking, dat er innerlijk zoo weinig ver anderd wa# bij de men»chen. Velen bleken niets geleerd cn niets vergeten te hebben. Wij gaan hier het zwarte hoofdstuk van de zwart handel voorbij. Zij, die zich verrijkten aan de nood van hun volk in den oorlog zullen hun kansen blijven waarnemen ook in vredestijd! Erger is, dat de door velen gehoopte meerdere eenheid uitbleef, dat allcrwege de splijtzwam weer werkte en ons volk opnieuw verdeelde in vele groepen en partijen. Ook internationaal bleek nog weinig veranderd: ondanks de nieuwe Volkenbond, de. Organisatie van de vereenigde naties, ging het oude diplomatieke spel onverdroten verder, een brutaal imoe- rialisme stak opnieuw de kop op: we denken alleen maar aan de strijd om de olie in Iran en dc spanning rondom Turkije in verband met de zee-engten. Teekenen van i._. Toen kwam de capitulatie van om dit onverwacht vroege einde. de teleuriteiï'ing. De atoombom bewerkte DE KR11E „liOALSERT" Dat dc Fryske biweging en binammen it Frys- kc toanicl net oer bilangstclling to klcijen hawwe, hat hjir yn de Krystdagcn ek wer bli- ken dien. Twaris in seal grótfol minsken foar de opfie- ring fan it blijspul „It Testcmint" cn wy klnne der fuort by sizze: „it foei der yn!” De oan- wêzigen hawwe harren ta de teannen üt for- makke. Plakromte lit üs net ta in biskriuwing fan it stik to jaen, wy sille folstean moatte mei der op to wizen, dat it stik tige ünfrysk is. Dit leit ek wol yn ’e reden, as men wit dat it stik oarspronkelik yn it Ingelsk skreaun is, do fortaeld yn it Hollónsk en dêrnei fan mefr. Siderius-Boonstra forfryske. len en oar nimt net wei, dat, as it flot spile wurdt en dat wie yn ’e Doele wol yn oar- der dan sil dit stik ek syn wei wol fine. De spilers hawwe dien hwat hja koene om de minsken oan it laitsjen to krijen. Dat soks faeks it goede toanielspyljen net bifoarderet lit him bigripe. B.g. mei Jarich der wol oan tinke, dat er net foar clown spilet, en ek Elske moat har hwat ynbine. It is nou gjin Hollansk stik mear, mar Frysk, mei Fryske minsken en yn in Frysk formidden. Hwat wy lykwols ek misten, wie de Fryske geast yn ’e seal, de pro paganda foar it Frysk. Hwer wiene ü.o. de lieteboekjes? PADVINDERS. Maandagochtend om 11 uur had in een schuur tje op het Oordje een plechtigheid plaats. Een schuurtje mag het eigenlijk niet meer ge noemd worden, want het is sedert kort het clubhuis van de „Gysbert Japicx groep”, de padvinders van Bolsward. Reeds eenigen tijd werkt deze groep met twee patrouilles, nl. de Houtduiven en de. Zwa luwen. Deze morgen waren met de jongens ook de plaatselijke commissie de heeren Ds. J. Vink, E. Westerhof en E. Oldenziel en enkele belangstellenden aanwezig. Vol spanning werd gewacht op de aankomst van „Oubaas”, de districtscommandant van Friesland, die zou komen om de leider als zoo danig te installeeren en daarmee deze Bols- warder groep in het groote wereldverband op te nemen. Direct na aankomst van „oubaas”, de heer Hopperus Buma van Drachten, stelden de jon gens zich op en werd op de gebruikelijke wijze inspectie gehouden en de vlag geheschen. De jongens gaven even een staaltje van hun han digheid in het leggen van knopen te zien. Daarna werd de hoefijzer-vorm ingenomen en werd de heer Attema op plechtige wijze als hopman en groepsleider geïnstalleerd en ont ving hij de daaraan verbonden onderschei- dingsteekenen en volmacht. Als vaandrigs wer den daarna nog geïnstalleerd J. Praamsma en R. v. d. Veen en als patrouilleleider J. Wes terhof en H. Breeuwsma. Ds. Vink sprak daarna nog als voorz. van de pl. comtn, de jongens nog eens wijzend op het vèrdragend belang van de gedane belofte. Ds. B. Hagenaar van Amsterdam (Buik sloot) heeft ’t beroep naarxle Geref. ge meente alhier aangenomen. van 20 t m. 26 December 1945 Geboren- IJnze Johannes z.v. Steffen ’*an- der Di’ en Anna Blom. Harmen Anne z.v. Hendrik ’Ganstra en Sjoukje van der Zee. Gehuwd: Geenc. Overleden: Hendrik Klinkert, oud 62 jaren, echtgenoot van Ankje Hoekstra, overleden te Sneek. Anna Rckers, oud 70 jaren. Bonkaarten KA, KB, KC 250 gram bloem 200 gram zout. 250 gram jam 500 gr. peulvruchten 2 kg aardappelen 225 gr. huishoudzeep 2 doosjes 'lucifers 1.5 liter melk 1 kg aardappelen 3 liter melk HENNAARDERADEEL, van 17 t.m. 22 December 1945. Geboren: te Spannum: Djurre z.v. Thomas Postma en Margje Kroondijk. Te Wommels Hendrik Theodoor z.v. Willem Pieter van As- selt. en Harmina Aaffien Poelstra. Te Lutke- wierum: Hendrikje, d.v. Johannes Bos en Afke van Dijk. Gehuwd: Ate van der Meer te Parrega en An tje Faber te Wommels. Overleden: Tc Waaxens: Jeltje Mulder, 66 jr. echtg. van Hendrik Nijdam. WORKUM, van 13 tot en met 19 December 1945, Geboren: Boudina Theodora Maria, dv Frans Jacobus Popma en Maria Tltia Catharina Lunter, Theunis, zv Gerben Wouda en Beike Kok. Botte, zv Jacob Zoethout en Oentje Ouderkerken. Overleden: Margaretha Sjoukje Gerritsma 1 jr., dv Gerrit Gerritsma en Maria Brouwer (overl. te Sneek). Jentje Siemonsrna 74 jr., echtgen. van Aaltje de Vries. BOLSWARD, van 14 tot en met 27 December 1945. Geboren: Alettha Maria, d.v. Heinrich Sakele Andringa en Intje Gerritsma. Minke Anna d.v. Thomas de Jong en Anna Kooistra. Anne, zv Anne de Vries en Jantje Westbroek. Sijbren en Howard, zsv Anne de Jong en Klaaske de Boer. Ondertrouwd: Frank Walters te Sydney (Can.) en Aaltje de Boer. Lourens van der Weerd te Makkum en Uilkje Stellingwerf. Gehuwd: Jan Stoffer te Sneek en Anna Dijk stra. Jan Hendrik van den Ham te Maasland en Janneke Jorritsma. IJpke Siebe Huisman en Maria Catharina van der Meer. Overleden: Hedwig Theodora Maria oud 2 maanden, d v. IJme Veldman en Monica Ca tharina Gerritsma. Jan Brouwer 58 jaar, echt genoot van Antje Wester, eerder wedn. van Jetske van der Plaats. Peke van der Zande, 75 jaar, echtgenoot van Hinke Mobach. Wilhel mina Beatrix, oud 1 jaar, d.v. Douwe van den Berg en Geertruida Dijkstra. Gerben Andeia, i7 jaar, weduwnaar van Marijke Melchers. WONSERADEEL, van 12 tot en met 18 December 1945. Ge,boren; Taeke Jozef zv Lolke Halma en Agnes Dijkstra te Makkum. Trijntje, dv Sjou- ke van Althuis en Antje Strikwerda te Arum. 1 Catarina Baudina Maria, dv Jozeph Hettinga en Maria Agnes Allegonda Visscher te Burg- werd. Johan Heinrich, zv Feike de Boer en Feikje Nauta te Makkum. Overleden: Rients de jong 77 jr., echtgen. v. Leentje Jorritsma, eerder wed'n. van Ti” Tolsma te Parrega. Grietje Nauta 7’ echtg. van Willem van der Meer te Hichtu'rm Tjalling Spijksma 37 Ir., echtgen. van Ymkje Afke Hijlarides te 'wons (overl. te Sneek). Ybeltje Mensonides 69 jr., wed. van Jacob Reitsma te Witmarsum (woonpl. Nijezijl (Gr.). ig Gaast 9.30 Ds. n. 1 Loos. Witmarsum. Ev/Vm. 9.30 Ds. dc Rui ter. Wommels. Vm. 9.30 Ds. de Stoppelaar. WÓns. Vm, 9 Ds. G. van Hoeven. Wolsum. Vm. 9.30 Ds. H. Gordeau. GEREF. KERK. Arum. ftm. 1.30 uur Ds. de Boer van Ach- lum. Bolsward. Vm. 10.30 Ds. Van Eerden. Tjerkwerd, Vm. 9.30 lezen. Wommels. Vm. 9.30 Ds. W. J. Meister. Workurn Vm. 10 Dr. D. S. Attema. m. 2.'30 Ds. A. J. Dr. Attema en Nm. 2 lezen. Makkum. V'm, a op 28 sinten. De léste kop efkes krekter ncifrege ha, dan hic dit net bard. Hawar de kij gear - molkjild net florisant wéze. De goede foarü.- sichten dy’t er foar in pear moannen hieten to wêzen oangeande it féfocr félle tige tsjin. Ln bytsje foar de nijmelkeky, mar it bliuv't o sa krap. En dermei sil it melken op ’e still lang dat net wurde, hwat it cinliks wéze moait Hea en kuil is der gelokkich genöch by c.e measten, rnar dér heart aciwuryk kfêftfotrb/, oar» komt men net op in flink miel. De gêrsdroegerijen koene noch foar in diel it krêftfoer opheine, mar mei it gebrek oan brünje is dit der ek fierst to min komd en dos sil e de mielen fan 15 mingels of mear net boti-e talryk wurde. En doch# moat der molke <n büter komme. Dér ha de lju yn üs lén tij.e forlet fan. De Minister hat boppedat biker d makke, dat er foar fette tsii» in tige goede kéns ia op ütfier. Utfier bitsjut jild üt it bó- tenlén, sancamde „devisen” cn ely kinne wer tsjinje om to kcapjen hwat wy oan alle kan ten jit brek binne. Dêrom kin men der yn komme, dat de Minis ter graech safolle mooglik molke cn bóter oan 'e fabriken hawwe wol. Mar dat er de boe ren yn dit opsicht twinge wol om de büter stean to litten en margarine to nimmen, dat is dér neist. Dat wurdt altyd in Pyrrhus-ocrwin- ning, d.w.s. in oerwinning, dy mear kost is de oerwinning opbringe km. Dit is sa düdlik as glês. Hwant gjinien kin in boer yn dat op sicht twinge. As in boer büter ha wol, kin gjin leger fan amtners him keare. Lit men nou ris oannimme dat it billik wie, dat in boer, dy’t de molke produceart, gjin büter ha mei en in fabryks- arbeider oan in suvelfabryk wol. Dan noch soe men mei twingen neat birikke. Allinnich in birop op de frijwillige meiwurking fan de boe ren hie risseltaten jaen kinnen. Dit is mis! It makket de koppen orémus en men fielt yn ’e boerestén dizze maetregel as in miskenning fan it boerewurk. De mynwur- ker hat bran je genóch, de bakker bolleguod, de lapkekeapman strykt jin de eagen üt mei in nije jas, allinnich de boer mei fan syn eigen büter ófbliuwe, seit Minister Mansholt. Fansels docht de boer dat net, der kin men rêstich op sliepe en derom is it nei twa kan ten mis. As men my nou freget, moatte wy nou net in füle aksje fiere om dit to foroarjen dan soe ik sizze: „Biwarje jim krêften foar hwat betters, se sille yn ’e takomst wol noa- dicji wéze!” 1 Dit wurdt wol oplost sünder de Minister. Mar de boeren sille har ienriedige aksje better brü- ke kinne as de wyn wer westlik wurdt. En yn 5. 1. gauris westlik. Dermei bedoel ik, de wyn fan ’e greate hannelsprovinsjes: Hol-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1945 | | pagina 1