1 Nederland helpt Indië 9r! 2e Jaargang No. 3 Vrijdag 18 Jan. 1946 Buitenlandsch Overzicht _i.zz. Uit den Omtrek. Stadsnieuws. Mededeellngenblad vanwege het Militair Gezag, district Sneek. Verschijnt 1 maal p. week Fan de Martiny-toer. Predikbeurten. Burgerlijke Stand. Bonnenlijst nadat di Nu werd het voosjaar 1946 twee Onderdak ngskaaü 500 een nm; val iel frhtfidon K LSWAi omoenul eester. een ver wordw rten voor le vorigij >or thani igevuld). nkaart» ger zijn, ;t op dt callteitei -12 voo Pingjui Makkun ornwert erwoudt ir Wom van tor <ovembi ior text! ieren ka laats vh ren mei A 01 melk B 01, C 01 melk 100 gram vleesch 1 kg aardappelen 5 liter melk or Burg ster. i de zeil 0 e - iode ’48, 1 tegelij. estaandi hiervooi verstrek evers oj r aanw» Parregi 13-15) •tsen em het tijc e SNEE fhalen e (onder »n '1Voor OSTER. kARD et !i Voor Voor EDENS 1; Voor r ITENS, roensda( arbeid, it onder rrs. Kal Vrijdag jfbonnen f gasten, kantoor} van be-l in aan- ouders)! erna gM often ii[ >rm. vai i E rooi 1 Xkc. irijvings- isie heeft ners ooi voor dl rrzorger i voon tan niet, schiedei r. stamkaa k van 1 I epbonni rverpleej j waarvoor we ons iets ontzeggen moeten. las- ,ej kamp. Te Lutkewierum, Jiskje, dv Sijbren -u-x-,- n—x-t. jjp, Hesseltje, dv Paulus Rinsma en Geesjen Jr ger. Sandstra en Hendrikje Cuperus. zelfde jeugddienst Wommels 9.30 C—-1. 2 ua Ds. de Stoppe- Workum. 9 u. en 10 80 u. Ds. J. J. v. Veen (Dankz.) Hei- Ds. J. Loos (H. A.) RADEE. sbbeadsi geldend» rvolge di e woon, hun cok j. Hier eens oj een H,> WITMARSUM. Benoemd tot assist, aan de these op gelijke wijze te behandelen als de eer- I (O.j C .de Wit, thans in gelijke betrekking om het instituut niet direct voor een kracht proef te stellen, doch wel behoudt ze zich dit recht voor en dan zal eventueel blijken of hier recht te krijgen is voor de kleine naties. De Chineesche gedelegeerde sprak wijze woorden toen hij betoogde dat men van de Ver. Naties niet direct het volmaakte moet verwachten, ook dat lichaam moet groeien. Ook minister Schermerhorn heeft een sym pathiek ontvangen rede gehouden, waarin hij o.m. toezegde dat de Indonesische kwes tie radicaal volgens rechtsbeginsel zou op- gdost worden. En van verre, uit Indonesië zelf, deed Sjahir een beroep op de Ver. Na ties (U.N.O.), echter met name op de Ver. Staten en Groot-Brittannië om overeenstem ming te brengen tusschen de nationalisten en Nederland. Wisjinsky, de Russische vice- commissaris van buitenlandsche zaken, die inplaats van Molotoff de Russische delegatie moet leiden, is nu te Londen aangekomen. Men verwachtdat. hij het zal zijn, die' het Russische standpunt inzake dergejijk belang rijke kwesties als Byrnes aanroerde bijv, de internationale gewapende macht zal formuleeren. Ook een belangrijke andere fi guur .uit de internationale politiek, de Fran- sche minister van buitenlandsche zaken, Bi- dault, ontbrak begin van deze week op de vergadering. Hij was plotseling naar Frank rijk teruggeroepen om met zijn collega’s te overleggen over de kritieke voedselsituatie daar. Enkele verbeteringen op papier zijn aangebracht, maar of het in de praktijk veel zal helpen is nog de vraag. ïn de Vereen. Staten zijn groote stakingen met als inzet looneischen aan de orde van den dag. President Truman heeft zich kort geleden voor de radio beklaagd over de hou ding van het Congres inzake kwesties, wel ke met deze stakingen verband houden. O.a. had hij de volksvertegenwoordiging gevraagd wettelijke maatregelen te nemen om bij di verse industrieën een onderzoek naar de be drijfsresultaten mogelijk te maken; de fabri kanten zijn daartegen fel gekant, de werk nemers sterk er voor en het Congres heeft Truman’s verzoek naast zich neergelegd. Het is niet alleen voor de Ver. Staten zelve gewenscht dat de arbeidsvrede er spoedig terugkeert. Gezien de beteekenis van deze mogendheid als stut van de U.N-O. is het ook een internationaal belang. TOEKIJKER. ZILVEREN PRIESTERFEEST. 3 Maart a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat Pastoor Staal de H. Priesterwijding ont ving. Plannen zijn in voorbereiding om dit feest 1ste Paaschdag op passende wijze te vieren. j—De reisclub „Wijderskring” hield deze week een feestavond in café Bruinsma, die als clublid zijn zaal gratis beschikbaar stel de en bovendien den voorzitter een mooie hamer, gemaakt door A. Bruggenkamp, ter beschikking stelde. Mevr, van der Spoel gaf verslag van het laatste reisje in.1939. De herinnering daaraan was aangenaam. Voordrachten wer den geleverd o.a. een aardige nabootsing van het welbekende debutantjes-koor van den onvergetelijken Jacob Hamel. Een diner (van van Dijk welbekend) smaak te heerlijk. De band zorgde verder voor een vroolijke stemming, waarvoor mede zorgde de leider B. Tuinstra. Het was een genotvolle avond, waarvoor hartelijken dank aan Be stuur en gastheer. De IJsvereen. 1’ j haar jaarvergadering. De' de bakkers bevoorraad met 16 pet. suiker en vet, van het geen men verwerkt had in het basisjaar 1938, Hierop was dan ook de ver strekking van 75 gram per persoon per 4 weken gebaseerd. Nu werd per 1 Januari j.l. de verkoop van gebak vrij gegeven, doch de bakkers kre gen aanvankelijk niet meer grondstoffen toe gewezen. terwijl thans de suikertoewijzing is gebracht op 30 pet., doch vet, wat zoo zeer noodzakelijk is voor het maken van ge bak en koekjes, blijft op 16 pet. en naar mer ons deze week op het bedrijfsschap mede deelde, was er voorloopig geen enkele kans dat er ook maar een onsje vet meer zou wor den verstrekt. Men zal kunnen begrijpen dat met een der gelijke toewijzing de bakkers gauw door hun voorraad heen zijn en slechts mondjes maat kunnen verkoopen. Het komt dus neer op nog geen 75 gram per persoon per 14 dagen, terwijl door het geringe vetgehalte niet een fijn bros koekje kan worden ver wacht. De situatie is dus zoo, dat wat grooter om zet men had in 1938, wat grooter toewijzing men thans ontvangt en wat meer klanten men kan bedienen. Dit houdt echter niet in dat iedere bakker maar raak kan verkoopen en wat de bakker dan vaak voor de voeten wordt gegooid, dat hij zijn grondstoffen wc. op een andere manier zal verkoopen, is voor sommigen dan ook zeer krenkend. De bedoeling van dit artikeltje is dan .ook het publiek wat meer inzicht te geven, hoe de toestand zich thans toedraagt. We gaan vooruit, heb nog even geduld, doch vraag niet het onmogelijke. Het Bestuif v. d. Bakkersbond afd. Bolsward. el LA 601 jrgers, GE KE 602 602. ;sch zijl n. tot 18 c vuile maai IC ucuucu gCgCvcu. iuuviuaau uvilunuotnv gvuivmtn. ucncvcna CI1KC1C DlUK” ons blad bedoelt te zijn een algemeen voorlich-1 ken proza van bekende schrijvers werden op tingsblad. Vandaar ons streven ook afwijkende i meeningen tot uiting te laten komen. Wij stre ven naar zoo objectief mogelijke voorlichting. Maar dat ia iets anders dan kleurlooze neutra liteit 1 Die te eischen zou beteekenen, dat wij vrijwel over iedere zaak zouden moeten zwij gen en dan kwam van de bedoelde voorlichting weinig terecht. En wij houden ons het recht voor ingezonden stukken waar noodig te be korten. Ten slotte hebt U door Uw eisch aan de gedachtenwisseling een ontijdig einde ge maakt! Vk. Nederland. Mpar nu komt het allerergste: waar moet ik heen? Nieipand Verwacht me Ik zeg U: zoo zijn er velen, heel velen on der. En daarom is het nu met geld, met veel geld, ook met in liefde gegeven geld alleen niet goed nog. Er moet meer gebeuren. Ei moeten niet alleen beurzen opengaan, er moeten ook deuren opengaan, moet verleend worden. En op ons in Friesland rust hier een zware taak: wij hebben van den oorlog materieel weinig geleden. Hier werden weinig huizen verwoest. De evacué’s zijn weer naar hun haardsteden terug. Nu komen de menschen die in Indië jarenlang ons land en volk ge diend hebben, direct of indirect onze belan gen bevorderd. Nu komen zij berooid terug. Wij hebben een eereschuld Jegens hen, wij hier in Friesland mee in de eerste plaats Onze Commissaris der Koningin heen zich voor een zoo groot mogelijke hulp van onze provincie bij de onderdakbrenging van hen, die dat noodig hebben, ingezet. Verwacht wordt, dat in Bolsward ten minste vijf en twintig gezinnen onderdak zullen vinden. La ten zij, die daarvoor in hun huis ruimte heb ben, zich daarvoor vrijwillig opgeven met vermelding van het aantal personen, dat zij zouden kunnen bergen. Doet men het niet dan loopt men de kans, dat het later wordt opgelegd. Laten we die schande voorkomen. Laten we in vrijheid doen, waartoe we an ders gedwongen kunnen worden. Men kan zich opgeven bij een van de bestuursleden van Roode Kruis of Nederlands Volksherstel, de beide instanties, die de groote collecte van Zaterdag organiseeren. Enten slotte nog dit! Bij de ledenwerfactie voor het Roode Kruis was onze stad in vijf tien wijken verdeeld. Dertig personen heb ben deze wijken bewerkt. Op deze zelfde personen doen wij hier weer een beroep. Willen zij de collecte a.s. Zaterdag houden? En willen zij dan deze Vrijdagavond 18 Jan ’s avonds 7 uur in het Convent bijeenkomen om dan gezamenlijk het noodige af te spre ken? En als iemand niet kan, wil die.dari zelf voor een plaatsvervanger zorgen? De in zameling moet op korten termijn worden ge houden. Laten daarom allen, die reeds eer der meewerkten, meehelpen om haar te doen slagen. Werksters van toen, wij rekenen op UI Komt Vrijdagavond of zendt een rem- 100 gi 401 De eerste vergadering van de Ver. Volken is nu bezig met haar werkzaamheden, voor loopig in hoofdzaak organisatorische. Voorzitter werd Spaak, de Belgische minis ter van buitenlandsche zaken. De Russen stelden Lie voor, den Noorschen premier maar Spaak kwam met 28 tegen <23 st. uit de bus. In den Veiligheidsraad, waarin de Ver. Staten, Rusland, Engeland, Frankrijk en China, permanent vertegenwoordigd zijn, werden tot niet-permanente leden gekozen: Australië, Brazilië en Polen, ieder voor 2 jaar, Egypte, Mexico en Nederland ieder voor 1 Jaar. De belangrijkste taak van den Veiligheidsraad, welke nu spoedig aan de orde komt, is ongetwijfeld de behandeling van het probleem der atoomkrachten. Ook Nederland zal dus daarin een woordje mee spreken. De Russen hadden inplaats van Nederland, Noorwegen ditmaal als niet-per- manent lid willen zien aangewezen. Deskun digen op buitenlandsch politiek gebied ver zekeren, dat bij het Russische optreden geen dwarsdrijverij het doel was. De Noor Lie was indertijd door de Amerikanen als can- didaat voor het voorzitterschap naar voren gebracht en de Russen waren het er mee eens. De Engelschen staken echter 'n spaak in 't wiel, want ze wilden Spaak. Deze can- didatuur namen de Amerikanen toen over, maar als de Russen eenmaal iets doen ach ten zij het aan de Russische waardigheid als zeer groote mogendheid verplicht door te zetten ook. Wat hun verzet tegen Neder land als lid van den Veiligheidsraad betreft, daarbij heeft de Russische houding ten op zichte van de Indonesische kwestie een rol gespeeld en wellicht de overweging dat Noor wegen minder voor ’n z.g. „Westelijk blok” zal voelen dan Nederland, dit kan trouwens ook een reden zijn dat ze liever een Noor dan een Belg als voorzitter hadden. De Ame- rikaansche minister van buitenlandsche za ken, Byrnes, hield een rede waarin hij ver zekerde dat zijn land, anders dan na den vo- rigen oorlog, het instituut der Ver. Naties van harte en met al zijn macht zal steunen. De Veiligheidsraad moet een instrument worden in staat om oorlogen te vermijden en hij drong er daarom op aan haast te maken met de overeenkomsten volgens welke den Veiligheidsraad de noodige internationale troepenmacht ter beschikking zal worden ge steld. De Iraansche vertegenwoordiger heeft gezegd dat zijn regeering de kwestie-Azer- beidsjan nog niet voor de Ver. Naties bracht hield j.l. Dinsdagavond opkomst der leden was helaas slecht. Het bestuur was ge noodzaakt al de onroerende goederen op de ijsbaan te verkoopen. Wegens brandstoffen- nood vielen eerst de reeds mooie wilgenboo- men ten otter; kiosk en lichtpalen volgden. Door het overlijden van A. Blaauw en J. Slot leed de vereen, een gevoelig verlies. De h.h. v. d. Klei, Osinga en Zijsling per. aftredende, werden herkozen; gekozen als nieuwe bestuursleden T. Tijsma, J. Siemen- sma en Sj. Huisman. De contr. werd vast gesteld op f 1.per lid en f0.50 voor an dere gezinsleden. Een groote rijderij van mannen is voorshands niet mogelijk, wel een ledenwedstrijd. Bolswarders hebt zorg voor Uw woonpjlaats en haar gebouwen! De laatste tijd hebben weer veel onnoodige vernielingen plaats. Zoo wer den o.a. in zeer korten tijd een 40-tal ruiten in de Martinikerk kapot geslagen. Een ieder helpe mee dergelijk vandalisme tegen te gaan! Aan de school voor C.V.O. te Bolsward is aan de afd. L. O. benoemd mej. M. Roukema uit Berkel (bij Rotterdam). Voor het leerares examen laatste ged. van de Stichting „De Ver. Modevaksch. in Neder land,” gehouden te Hilligersberg op 10 en 11 Jan. j.l. slaagde Mej. G. Ypma te Bolsward. Voor het Costumière examen gehouden 8 en 9 Jan. j.l. slaagde mej. Y. Knorr te Bolsward. Zij ontvingen hun opleiding aan de Modevak school v. Bolsward en Omstr. BOLSWARD’s NIEUWSBLAD Redactieraad: TJ. DE JONG, Da. J. VINK en J. VISSER Gedrukt I. o. v. M. O. bfl de Fa. A. J. OSINGA - Bolsward (20 Januari tm 2 Februari 1946). KA KB, KC 602 800 gram brood 200 gram bloem 400 gram suiker 1 tablet Eng. choc. pl.m. 55 g 125 gram boter 250 gram margarine 125 gram margarine gram kaas. 400 gram brood 1 kg aardappelen ,C 602 100 gram vleesch 2 kg aardappelen U/2 liter melk 3 liter melk Bonkaarten KD, KE 602: 800, 801 802, 803 804 805 806 807 808 809 D 61, D 62 E 61 250 Bonkaarten LI 505, 506, 507 vleesch 501 aarda| D 01. E Gx Tabakska art< T 09 V 09 GEBAK ZONDER BON. De door den Minister op Oudjaarsdag aan- gekondigde vrije verkoop van koekjes en re- bak brengt voor de bakkers groote moeilijk heden mee, want wat is n.l. het geval? Bij het uitkomen van de gebakbon werden Mei ien klap binne de leanen fan de boere arbeiders brocht op in peil, hwer’t men foa de oarloch om lake hie. It lean is nou f40 yn 'e wike en 60 st. de üre, sawol foar de têste as foar de losse. Dér binne lju, dy’t sizze, dat komt omdat wy safolle sosialer en radikaler wurden binne yn de oarloch. Wy stelle de wearde fan de arbeid nou folie heger, wy ha ynsjoen, dat de boere-arbeide in wichtige maetskiplike funskje ynnimt en dêrom wolle wy him ek goed bileanje. As it wier is, is it moai. Al to lang hat de boere-arbeider de paria west van us ISn. De man, mei 70 en mear wurküren wyks, kor foar de oarloch gjin reedlik lean fortsjinje It mei my heugje, dat ik yn Boppe-Grim ris mei in forneamd kweker in reiske makk: troch dy prachtige boerestreek, it Hegela fan Grins. Ménske boerepleatsen, prachtig bihuzingen, goed Önderhêlden tunen, kreaz diken en de weelde fan gewassen en hyr>- ders. Ik sei spontaenwel: „Hwat in pracht- streekl" Hy glimke fyntsjes. „Jo hawwt alles jit net sjoen", sei er en hy brocht my nel it doarp, hwer’t villa-eftige wentei stiene. Ek dat wie moai en goed. Mar yn in sydstrjitte kamen wy by in tai lytse, bou- fallige htiskes, sünder foardoar en mei in dak, hwer’t men samar de goaten fan rikke koe. „Dit heart der ek by," sei er, „hjir wen- je de arbeiderel” En doe hearde ik, dat in fêste arbeider op dy Iruchtbere ISnsdouwe in lean fortsjinne fan f 14.yn ’e wike yn it simmerskoft en f 12 yn 'e winter. Ik moat earlik sizze dat de aerdichheit der hwat öf wie. Mocht men by dizze forhAldingen bliid wêze mei sa'n streek en sokke tastannen. Ommers nél Dizze nut tige, ünmisbere wurkers, dy’t har taek goed neikamen. wlene j|t net folie fierder as de horigen ut eardere tiden, dv’t foar iten drinken en hwat klean by harren hear ti- hftlden. Yn It fruchtbere SéUn, mei soartgelikense bidriuwen wier It earder minder as better. En neist It fierst to lege lean, wie dan de bihanneling ek lang net sa’t se wêze moast. De minsken bihannelje elkoar nei’t jild; dy’t in bulte fortsjinnet is fanseis in pommerant en dy’t fan earmoede it gat fan de doar net fine kin, sil ek wol gjin stfir wurdich wêze. En sa wie yn greate dielen fan üs Un <"e boere-arbeid'er ek de forskoveling fan re maetskippij. Yn tis provinsje hat it lean altyd hwat heger west as yn de bouhoeke. De arbeider fan de greidboer hie in oar plak as dy fan de hou, hy wie mear in meiwurker fan de boer en omdat er net safolle wiene op ien pleats, meastal mar ien as twa, waerd hy hjir gflns minskliker bihannele as yn boppe- Grins. De mieren en üngetiders, dy’t hjir yn de foarsimmer üt Grins kamen, koene dat ek skoan fornimme en seine, dat hjir Under de boeren forskate minsken wiene. It is ek in feit, dat de striid fan boer tsjin arbeider troch staken en reboelje hjir noait west hat, wylst it yn Grins gaueris to réd den wie mei soksoarte fan aingen. It léste jier foar de oarloch wie it lean fan de ar beiders hjir: f 18.50, lyksa yn Wflnseradiel, Hennaerderadiel en Warkum. It wie ek yn dizze streek dat de kollektive kontrakten it earst tapast wurden, al gyng dat by som mige boeren net fan herten. Mar yn Frent- sjer wie it destiids mar f 16. De fraech sil steld wurde; wie dit nou de skuld fan de boeren? By sommigen al, dy woene leaver in arbeider foar f 10.ha as foar mear, mar by-de measten net. Dat hie oare oarsaken en foar harren, dy’t it fraech- stik net mei in goedkeape skimpskoat on de boeren ófdwaen wolle, mei it folgjende net oer 'e kop sjoen wurde. Wy hiene doe neist it arbeldersfraechstik twa bilangri'-e boerekwesjes. Alderearst it hierfraechstik. De boeren stiene bleat oan in hiersysteem hwat harren it bloed Onder de neilen weihelle: fraech en oanbod netwier! en dy’t net mear jaen woe, koe gjin sté fine. De hierboeren yn Fryslên 70 fan de hündert, leine oan it tsoar by de lAnhearre, de goede net to nei sprutsen. En de twadde kwesje wie dizze, dat de prizen fan it gemaek net fêststeld wurden neffens de kostpriis, mar neffens de prizen, dy’t it bütenlan jaen woe. Sa siet ek de boer tusken de skjirre fan it ekonomysk bistel. En alhowol it net goed wie, dat'dit forhelle waerd op it lean fan de arbeider, it is wol to bigripen. Mar nou’t dizze beide dingen regele binne, kin men der ek nea forwei de arbeider sines to jaen en dos mei de boerearbeider nea wer werom stjitten wurde yn dy tastên hwer’t hy sa lan?e en bittere jierren yn forkeard hat.En de Onderwizer dan en de.Ja houeris net alles tagelyk wol. Dêroer in oare kear. Tj. de J. TZUM. Vorige week hield de Chr. Muziek- vereen „Prijst den Heer” haar jaarvergade ring onder leiding van voorz, S. Oreidanus. De rekening sloot met een saldo van f370. Elf aandeelhouders schonken hun aandeel. Qe schuld bedraagt nog f 175. Er werd besloten j uitvoeringen te geven. TZUM. Ds. Colenbrander alhier nam Zondag LI. afscheid van de Geref, gemeente alhier. Ds. Jansen van Winsum sprak Z-Eerw. toe namens de Classis. HITZUM. „De Laatste Eer” hield haar jaar vergadering. Voorz. S. K. Hoekstra herdacht wijlen J. Douma, 37 jaar lang half^-bode er bode. De rekening sloot met een saldo. Secr. penn. H. Deinum en bode B. Terpstra wer den herkozen; R. Smit gekozen als halfbode. OOSTERLITTENS. Het reciteercollege „Nut en Genoegen” vierde onder groote belang stelling haar 75-jarig bestaan met de op voering van het blijspel „Ho alder ho gek ker” en de revue „Flitsen üt it doarp”, wat uitstekend werd vertolkt. Er kwamen veel bloemstukken en gelukwenschen. OOSTERLITTENS. In de Ned. Herv. kerk alhier sprak zendeling Schuurmans over zijn werk op Zuid-Celebes, toegelicht met licht beelden. Het was een samenkomst voor lee ring en stemming. OOSTERLITTENS. De doarpsmienskip Eas- terlittens hat Woansdei in doarpsjoun hél den mei de fortoaning fan de film „It swie- re fé yn griene greiden", dy't üs brocht yi de kontrijen fan üs Fryske gea, mei bou, greide, bosk en net to forjitten de moaijc marren by Grou, ensfh. A.s. Zaterdag 19 januari, dus op de verjaar-1 langdurig^ verblijf In Indië zijn die gestorven stad een groote inzameling gehouden voor vreemd, de noodlijdende landgenooten in Indonesië.Denk u dat even in, lezer: daar stapt ge aan Vijftig duizend moeten er zoo spoedig mo-‘wal, eindelijk aan de Indische hel ontsnapt: gelijk gerepatrieerd worden. En daarvoor is alles weg, misschien een of meer dierbaren tien millioen gulden noodig. Het is de men- in indië verloren hebbend, in Port Said van schen al voorgerekend: dat beteekent onge- i gegeven kleerer, voorzien, eindelijk terug in veer een gulden per hoofd van onze bevol- king; dus zooveel guldens op tafel als ons gezin leden telt. Natuurlijk, er zijn er, die dat niet kunnen opbrengen. Laten zij ge ven, wat zij wèl kunnen. Er zijn er ook, die meer kunnen geven dan een gulden per ge zinslid. Laten die dat doen en zoo goed maken het tekort, dat door het onvermogen van de minder met aardsche goederen be deelde zou kunnen ontstaan Als ieder doet, wat hij kan, komt de zaak in orde. En het moet in orde komen. De nood dringt Het is in Europa erg geweest onder de Duit- schers. Het is in Indonesië zoo mogelijk nog erger geweest onder de door geen enkele christelijke of humanistische over- -egir geremde Jappen! En nu komt de vrijheid’ oorlog na de Japansche capitulatie de ellen de nog vergrooten, het herstel vertragen, de nood en ontbering verlengen. Neen, we praten nu niet over de oorzaken, over het schuldaandeel van deze of van gene over gemaakte fouten van vroeger en nu. Dat is allemaal allemachtig interessant. En het is goed, dat we ons daarvan rekenschap geven en trachten ons standpunt zoo zui ver mggelijk te bepalen. Als goede staats burgers zijn we dat ook verplicht. In een democratisch land dragen we mee voor ko mende ontwikkelingen verantwoordelijkheid Maar daar gaat het nu niet over. Daar heb ben de menschen in nood daar op het mo ment niets aan. Die moeten onmiddellijk ge holpen worden, zullen zij van een komende oplossing van de moeilijkheden en de con flicten aaar nog kunnen profiteered Ten aanzien van hen geldt dat er geen tijd te verliezen valt. En daarom; getheoretiseer en depolitiseer: ze hadden dit en ze moesten dat. Daarmee verhelpen wij nieljs aan de onmiddelNjke nood. Hier is maar één ding noodig: een daad, een liefdedaad. Geen liefdadigheid (de handige wijze, waarop wij het evangelische liefdegebod onschadelijk en origevaarlijk ma ken, pasklaar voor ons gewone leven), gee fooi, maar een offer, niet de gave van het geen we over hebben, maar van datgene, En nu houd ik op met preeken. We weten nu, waarom het gaat. Vijftig duizend men schen moeten teruggehaald worden, moeten gekleed en onder dak gebracht worden. Ve- len hebben niets meer en velen komen hier pla?ant. En trekt er op uit van deur tot deur aan en weten niet, waar ze naar toe moe- opdat de oogst zoo groot mogelijk zijl ten: ze hebben geen ouders, geen familie, Vk. geen vrienden vaak ook meer; tijdens hun CORRESPONDENTIE. Aan C. H. v. d. St .te Boliward: Wij hadden ons voorgesteld Uw tweede reac- wiimaköum. Benoemd tot assist, aan de j tie op ons tweede artikel omtrent de anti-1 Coöp.^Stoomzuivelfabriek te 's Heerenbroek I txivov WW- 'lui' 1 ste. Nu U echter de eisch stelt van volledige alhier, opneming daarvan kunnen wij daaraan geen WITMARSUM,Op initiatief van de Eerw. gevolg geven. Wy meenen door de gegeven I Paters Augustijnen te Witmarsum werd samenvatting van Uw eerste schrijven de be- herhaling gegeven van de Kerstwijding. De doeling daarvan voldoende duidelijk te hebben declamatie berustte bij den heer Henk Schaer weergegeven en U bij onze bepernic piaaisruun in goede handen. Moderne en middel-Ne- te de volle maat te hebben gegeven. Inderdaad derlandsche gedichten^ benevens enkele stuk- -L".J gevoelvolle wijze voorgedragen. Ook de ver zorging van de tableaux getuigde van goe de smaak en stijl. Aan het einde van den avond sprak de WelEerw. Pater van Straa- ten een kort woord, waarin Zijn Eerw. de beteekenis van het Kerstgebeuren, speciaal voor dezer) tijd, op bezielende wijze uiteen zette. De pauzes werden opgeluisterd door toepasselijke Nederlandsche en Latijnsche Kerstliederen, gezongen door de Eerw. Fra ters. ARUM. Yn de adfortinsje fan „25 jier Spar ta” is forljne wike in flater makke. It moat sa wêze; De opfiering fan 21 Jannewaris |s foar Alden fan leden en trouden alllnne üt Arum, en op 25 Jannewaris foar net-trouden. MAKKUM, Oud-zendeling Schuurmans sprak alhier in „Ons Gebouw” over den nood der Zending. De Japanners hebben onze zen dingskerken, scholen en ziekenhuizen groo- tendeels verwoest en door de valsche Mo- hammedaansche propaganda de Indon. be volking tot vijandschap tegen het Christen dom opgezweept. Veel tijd en zelfverlooche ning wordt er van ons gevraagd om het Zendingswerk weer ingang te doen vinden, mede met het oog op de nationalistische vij andschap, welke ontketend is. Niet met wa penkracht maar met het Evangelie zullen wij ons kunnen verbroederen. Aldus de hoofdin houd. MAKKUM. Hedenmiddag brak er ten huize van den heer A. van der Bijl, Nieuwbuurt, brand uit op zolder, w.elke zich aanvankelijk ernstig liet aanzien. Gelukkig heeft men met man en macht het vuur kunnen blusschen. Er is nogal heel wat brandschade. SCHRAARD. Het Ned. Bijbelgenootschap hield speciaal voor de rijpere jeugd een avond, waarin A. Algera van Leeuwarden het onderwerp: De Bijbel en Indonesië be handelde. Spr. vertelde op onderhoudende wijze van de moeilijkheden, die de vertaling van den Bijbel met zich bracht, m.n. tegen over de pl.m. 200 talen, die in Oostersch Nederland gesproken worden. Ds. J. A. Gelderman van Longerhouw open de de samenkomst, terwijl Ds. D. J. de Re is te Schraard het slotwoord sprak. TSJERKWERT. Us muzykforiening „Eens gezindheid” (dir. J. Negenman to Boalsert) hat twa ütfieringen jown, ien foar jongfolk en ien foar stipers, dy’t tige yn 'e smaek fei len binne. De korpsleden fierden mei help fan inkelde froulju foar ófwikseling op „Muoike Rins fan Deinum” blijspu] yn 3 bi driuwen fan S. Steensma. WOMMELS. Vorige week hield de gymn.- vereen. „Sport maakt sterk” haar uitvoering voor gehuwden op twee avonden, onder lei ding van K van Dijk voorzitter en K. FaJ- kena van Bolsward, sportleider. Het programma werd vlot afgewerkt. Den leider werd hulde gebracht voor zijn flinke leiding. WOMMELS. Beroepen bij de Geref. gemeer- te te Veendam, Overschie en Enkhuizen, Dn W. J. Meister alhier. OOSTEREND. Aangenomen naar Mensinge weer (Gr.) cand. F. J. Goethals, hulppred- in de Ned. Herv. kerk alhier. TZUM. Onze plaatsgenoot M. Couperus be haalde de vorige week te Wommels in hoofd klasse A (dammen) de 1ste prijs. NED. HERV. KERK, op Zondag 20 Januari 1946. Achlum 1.30 u. D«. Sj. Bijleveld van Kimswerd. Arum 2 u. D». Rosbergen van Franeker. Baard 10 u. Ds. S. Postma. Bolsward 9.45 u. Ds. A. G. v. Wijk. Ev. 9.30 u., 11 u. en 5 u. Ds. G D. A. Oskamp. Allingawier 9.30 u. ds. M. J. J. Bonting. Exmorra 2 u. dezelfde. Ferwoude 9.30 u. Ds. L. Brink. Hichtum. 9.30 u. dhr. Twijnstra van Sneek. Burgwerd 1.30 u. Ds. Do- tinga van Franeker. Idsegahuizum 1.30 u. Ds. Molenaar. Itens 1.30 u. Ds. de Bres van Ku-. baard. Kimswerd 7 u. Ds. G. Sindijer van Har lingen. Kubaard. 1.30 Ds. P. H. de Bres.. Lon gerhouw. 9 u. ds. J. A. Gelderman (Voorb.) 1.30 u. dezelfde. Makkum 9.30 u. de heer Lam- mertsma van Oosthem. 2 u. Ds. de Reus van Schraard. Cornwerd. 1.30 u. Ds. L. Tamminga. Oosterend. 9.30 u. Ds. de Stoppelaar 2 u. cand. Goethals van Oosterend. Oosterlittens. 10 u. Ds. W. Wilman van Lollum. Parrega. 9.30 en 2 u. Ds. C. C. H de Loos (H. A. en Dankz.) Pingjum. 9.30 uur Ds. Tamminga Zurich. Ev. de heer Tietema. Schraard. 9 u. en 1.30 u. Ds. D. J. de Reus. Tjerkwerd 9.80 u. en 2 u. Ds. v. d Brug (H. A. en Dankz.) Tzum. 9.30 de heer F. Faber van Bolsward. 1.30 u. Ds. C, Nieber. Winsum (Ev.) 1.45 u. de heer Nauta van Sneek. Witmarsum. 9.30 u. Ds. Mo lenaar. Ev. 2 u. Ds. Kentie van Sneek. Wolsum 9.80 u. Ds. H. Gordeau (Voorb.) 1.80 u de zelfde jeugddienst Wommels 9.30 u.. cand. Goethart van Oosterend. 2 laar jeugddienst. Wons. 9 u. en 1.80 u. Ds.*G. van Hoeven. f“ Loos (H.A.) 5 u. Ds. denschap 1.80 u DOOPSGEZ. GEM. Bolsward 9.45 u. Ds. E. H. Boer, Itens 9.80 u. Ds. W. Broer van Warns (diak. verk.) Baard 2 ua dezelfde Makkum 7 u. Ds. v. Drooge. Witmarsum. 9.30 u. dezelfde. Workum 10 u. Ds. G. de Groot. GEREF. KERK. Arum 9.80 u. en 1.45 u. dienst. Schettens. 9 u. en 1.30 u. Ds. J. C. van Eerden. Tjerkwerd 9.30 u. 2 u. lezen. Tzum. 9.80 u. lezen. 4 u. Ds. Jansen van Winsum. Wommels. 9.80 u. en 2 u. Ds. W. J. Meister. Workum. 9.30 u. Ds. D. S. Attema. (Voorb.) 2 u. leesdienst. BAPT. KERK. Makkum. 9.80 u. en 2.30 u. Ds. H. Visser van Sneek. Workum. 9.30 u. lezen. 5 u. dienst. i'verd. 80Ó gram brood 200 gram bloem 250 gram rijst of kindermeel gram suiker 1 tabl. Eng. choc, pl.m. 55 gr 250 gram boter 125 gram margarine 100 gram kaas 400 gram brood 50 gram rijst of kindermeel D, LE 602: appelen 01 melk ten enz.: 2 rants, tabaksartikelen geen imp. 100 gram choc, of suikerwerken X 09 2 rants, tabaksartikelen, geen imn. Verkoop thans toegestaan vanaf VRIIDAG MORGEN 8 UUR, behalve voor vleesch, melk en aardappelen. Op de bonnen voor.kaas zal'voor de h«ift magere of 20plus kaas en voor de helft vol vette of 40 plus kaas (w.o. eventueel be grepen buitenlandsche kaas) worden gele- GEWESTELIJK ARBEIDSBUREAU LEEUWARDEN. Ter verkrijging van de verklaring als be doeld in het besluit van den Minister van Financiën d.d. 29 Deceinl i 1945 no. 27, betreffende aan de grens ingehouden gelden kunnen de gerepatrieerde arbeiders zich wenden tot het Gewestelijk Arbeidsbureau of bijkantoor, waaronder hun woonplaats ressorteert en wel zij wier namen beginnen met de letters Atm I op Maandag 21 Jan. 1946; J tm R op Dinsdag 22 Jan. 1946; S tm Z op Woensdag 23 Jan. 1946. Meegebracht moet worden het ontvangst bewijs, afgegeven door het bevoegde hoofd van den grens-doorlaatpost of van het grens- veiligheidsdetachement. Zonder dit bewijs kunnen geen verklaringen worden afgegeven. De wnd. Dir. van het Gew. Arbeids bureau Leeuwarden, K. DIJKSTRA. Adv. HENNAARDERADEEL, van 7 tot en met 13 Januari 1946 Geboren: Te Kubaard, Jacob, zv A'bert Hui zinga en Aukje van der Heide. '1 Baiium, Janke, dy Jouke van Schepen en Jantje V' Bergsma en Hotske Postma. Te Welsriip, eitje, dv Paulus Rinsma en Geesjen Ja- Te Wommels, Aafke Hendrika, dv Rein Ondertrouw-d: Sikke'van der Brug en Klas- ke de Jong, beiden te Kubaard. Gehuwd: Durk van der Duim en Baukje Jel- stna, beiden te Oosterend. Overleden; Te Leeuwarden, Feike Walsweer 20 jr., won. te Welsrijp. WORKUMk van 10 tot en met 16 Januari 1946. Geboren: Meine, zv Lijkele Koopman en Geertje Bergsma. Tjitske Foekje, dv Wiebe de Vries en Trijntje Ruiter. Jacob, zv Harmen van Dijk en Tetje Boersma. Johanna There sia Maria, dv Thomas Draisma en Jacoba Sijbrandij, Wijtske, dv Reinder de Boer en Geeske Couperus. Overleden: Marten Jellesma 65 jr., wedn. v Aukje Tolsma. voor de eerste helft van de 2e periode ’46 (20 Januari tm 2 Februari 1946). Bonkaarten KA KB, KC 602 700 tm 706 707, 708 709 710 711 712 713 714 B 61, B 62 B 63 Bonkaarten LA, LB, L 005, 006, 007 vleesch 001 aardappelen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1946 | | pagina 1