De Aartsbisschop van Utrecht tot Kardinaal gecreëerd del' 2e Jaargang No. 9 5 F ItSC Mededeehngenblad vanwege het Militair Gezag, district Sneek. Verschijnt 1 maal p. week Stadsnieuws. Bonnenlijst Burgerlijlce Stand. Uit den Omtrek. Vrijdag 1 Maart 1946 Predikbeurten. Fan de Martiny-toer. - I h 562 563 564 565 566 D16, D17 Reserve ïts wot. gen ee: ERS 6 ats vin Geslaagd te Amsterdam er Loor van Leeuwarden. Uli ;aan In de Ujn van de Partij i/ en vet 100 T IS '•te-- okaarte zelfver treffend le tijds tg moe van d .s. kun tie (no| :n inge zulle ene- e ind me apig al perso ten zij. int riï 'rouwe slacht» afhale en voo metals jeboui dage staand' w order zuivelfabriek „Wommels en kwam tot uiting de verhou- tc laris een enveloppe V X 15 15 tiarsuml Febr. fi 5, 14-H >r Ping rdag 2! 1 tm L 4 (voo 2 Maar GE 501 CE 604, 4. jbehoo- zegel GE 501 KE 604 )4. ten naar perings. 504. jen naa: Gecom LE 604i 604 I. O e ill- BOLSWARD’s NIEUWSBLAD Redactieraad) Tj. DE JONG, Ds. J. VINK en J. VISSER Gedrukt I. o. v. M. G. bij de Fa. A. J. OS1NGA - Bolsward bij onl es ovt ia NIE' de leef, ie mees tinderen al LE 604 skaarten r, naa rringen 4. :r, naai gecom- van 2! e gele- toor te i Ver- ig vai en. aplibjen is foar ’e foar üs tael moat gebed, na ebben ge- die ge g dien vangen worder :t, daal inomen De revue foei der tige yn. De seal fol. It wier de 244e kear dat dizze fierd waerd. res I. VEEN arandstó bevelen; kken)7 EEL ge Februari )ok voor de bijz, 1 Maart voor ld- srdag 2i evenden op Don- IRAARD 3 Maan- TJERK- Aaandat ARSUfl 3. in d( en Eng. iare sch 'igt t.z,( besturen gezonden, wordt na ampele bespre king met 10 tegen 3 stemmen besloten, het Ged.-college te berichten, dat de raad het gewenscht acht, de gemeente Wonseradeel In te deelen in klasse VIII van de voorge stolde salarisschalen met ’n jaarwedde voor eiken wethouder van f 850.Richtingge vend is hierbij het motief, dat,’ waar inder tijd ook op de wethouderssalarissen de ver schillende kortingen zijn toegepast, nu even eens de historische lijn moet worden gevolgd en derhalve in analogie met de ambtenaren- tractementen ook de normen voor de wet houders dienovereenkomstig behooren te wor den verhoogd. Wijziging wordt nader gebracht in de bouw verordening door te bepalen, dat. wanneer het hoofdbuizennet der waterleiding na 1 Januari 1949 uitbreiding ondergaat, aan de plicht tot aansluiting van de in de nabijheid gelegen woningen moet zijn voldaan binnen een Jaar na de waterlevering. Er zullen met ingang van 1 Juni 1946 voor de gemeente 158 opcenten op de personeele belasting worden geheven. Het voorstel van B. en W. om een veror dening vast te stellen tot regeling van het verhuren en huren van woonruimte lokt een breedvoerige discussie uit, waarvan het re sultaat is, dat een dergelijke verordening met algemeene stemmen wordt vastgesteld. Het zal nu, zoodra deze verordening is afge- kondigd, o.a. verboden zijn een woning te verhuren aan een ander dan aan hem, die in het bezit is van een schriftelijke toestem ming van B. en W. tot het huren van een woning terwijl het aan anderen dan aan hen die in het bezit van een dergelijke toestem ming zijn, verboden is, een woning te huren of te betrekken. B. en W. hebben vóór het verleenen van toe stemming het advies van een dorpscommis- sle in te winnen. Iedere verhuurder is van nu af aan verplicht binnen 24 uren nadat hem de huur van een woning |s opgezegd, of de woning is verlaten, hij aan een huurder de huur van een woning heeft opgezegd of een door hem zelf bewoonde wonmg heeft ver laten en enkele andere gevallen, daarvan schriftelijk aangifte te doen ter gemeente secretarie. Aan de besturen van 18 bijzondere scholen in de gemeente worden voor 1946 voorschot ten verstrekt op de vergoeding van exploi tatiekosten ex art 101 der L.O.wet 1920 tot ’n totaal bedrak van f 16637.50, terwijl voor- loopig wordt vastgesteld het bedrag, dat de gemeente over 1944 werkelijk heeft uitgege ven terzake van deze kosten voor het open haar onderwijs, beloopende f4027.50 voor l.o. en f 1313.56 voor u.l.o. Ten slotte worden |n de gemeentebegrootin- gen voor 1945 en 1946 enkele wijzigingen aangebracht. WITMARSUM, Febr. Zondag 3 Maart a.s. des morgens 9.30 uur zal de nieuw beroepen predikant der Ned, Herv gemeente Ds. J. van Dijk van Akersloot woraen bevestigd door Ds. Tamminga van Pingjum ’s Avonds 7 uur hoopt dan Ds. J. van Dijk zijn intrede te doen. ARUM, 24 Febr. Onder leiding van Ds. Sj. Bijleveld van Kimswerd werd een vergade ring gehouden van de N. V. B. Een 3-tal jongens onder leiding van den heer Posthu mus te Pingjum verzorgden het muzikale gedeelte, terwijl de heer J. Kramer te Ping jum declameerde. De heer K. Leijenaar te Leeuwarden sprak een propaganda-rede. ARUIM, 25 Febri De begrafenisvereen. „De Laatste Eer” alhier hield een gewone leden vergadering De opkomst der leden was treu rig te noemen, slechts 11 van de 124 leden waren tegenwoordig. De seer., de heer B. Reinalda, las de notulen welke ongewijzigd werden geaccepteerd. De heer W. de Wee rd penn. gaf verslag van het fin. gedeelte. Daar verleden jaar om de tijdsómstandighed in niet vergaderd mocht worden werden door den penn. twee verslagen geleverd A. 1944-45 inkomsten 1471.17, uitg. f400.13, batig saldo f71.04. Het te goed op de spaar bank te Arum was f823.90. B. 1945-’46. Inkomsten f’440.04, uitgaven f379.70, batig saldo f60.34. Tegoed op de spaarbank f 990.85. Als controleurs van den penn. werden aangewezen de heeren Y. Goin- ga en H. Jansma die alles in beste orde be vonden. Viermaal werd dienst bewezen aan 4 leden en 7 maal aan buiten wonenden. Voorts is besloten het z.g. afleggen te ver goeden door de vereeniging en wel voor een jaar A f2.50 per persoon, De bestuurs leden de heeren S, de Groot én B. Reinalda werden herkozen. Als 1ste bode is benoemd heer H. Jansma) en als 2de bode de heer D. Broersma. Verder is besloten om meer le den te werven en wel door een bestuurslid en een bode. Het dragersloon Is bepaald op f 3.— per persoon. Bij het einde der verga dering sprak de voorzitter eenlge zeer waar- deerende woorden tot den heer K Wijnalda voor de vele diensten aan de vereeniging be wezen als late bode. 060 tm 066 Algemeen 800 gram brood 200 gram bloem 400 gram suiker 125 gram boter 250 gram margarine 100 gram vet 100 gram kaas 800 gram brood 1 kg aardappelen Utrecht de kardinaalshoed opgezet. Ln nu Aartsbisschop De Jong inderdaad Kardinaal. X17Jl:__ O T - zoogenaamd neutraal blad? Is dat geen za;.k, die alleen de Katholieken aangaat en waar over zij zich in eigen kring en eigen persorga nen verheugen mogen wegens de eer aan het Nederlandsche katholicisme bewezen en aan een Nederlandsch katholiek te beurt gevallen? Zoo kan men het zien, maar dan ziet men de zaak toch wel heel smal. En dan vergeet men twee dingen: dat het katholicisme een zeer be langrijk verschijnsel is in het Nederlandsche volksleven en de Roomsch Katholieke Kerk een religieuze en cultureele macht van beteekenis is in ons volksbestel., waaraan wy niet kunnen en niet mogen voorbijzien, die wij positief te erkennen en te waardeeren hebben, ook als niet-katholieken, ook als protestanten. Wij heb ben in deze dagen allerminst behoefte aan een nieuwe antithese tusschen het katholieke en het niet-katholieke volksdeel! Daarom schrijven we er hier over en doet dat juist een niet-ka- tholiek lid van de Redactieraad van ons blad. Niet, dat wij de groote religieuze tegenstellin- HET ZILVEREN STADHUISTOURNOOI OP 2e PAASCHDAG TE BOLSWARD. Op 2e Paaschdag, 22 April 1946 zal te Bols ward een topprestatie van onze meest natio nale sport onder jonge mannen te aanschou wen neen te beleven zijn. Wij herinneren on» slechts, hoe de onvergeet’lijke Han Hollander voor de radio ons door zijn vlotte en enthou siaste reportage deed meeleven met de groote wedstrijden in binnen- en buitenland. Toeschouwer zijn bij een groote voetbalmatch is nog iets anders dan het beluisteren van een reportage voor de radio, zelfs van Hollander Wij zullen op 22 April a.s. zien spelen: de eer ste elftallen van de v.v. „Achilles" te Assen, „Heerenveen" en „Sneek" uit genoemde plaat sen en C.A.B. van Bolsward. Dit zijn de deel nemende vereen, in den strijd om een zeer be- geerenswaardige wisselprijs, t.w. een Zilveren maquette van het fraaie stadhuis van Bolsward. Zoo’n prijs kan de voetbalsport stimuleeren; het is een prijs om naar te watertanden. De maquette heeft de volgende afmetingen: 85 X 23 X 45 cM. Bovendien worden nog tilv. plaquettes en bekers uitgeloofd. De opbrengst van den wedstrijd komt ten bate van liefdadige doeleinden. Het is een goede gedachte: „der jongelingen sieraad en kracht” mede dienstbaar te stellen voor hen, die het minder hebben dan wij. De Commissie die de regeling van dezen wed strijd op zich heeft genomen, bestaat uit de heeren: K. Lotsy te Dordrecht, Eere-voorzitter. H. Huisman te Heerenveen, Voorzitter. H. Abma te Sneek, Secretaris. P. Fennema te Bolsward, Penningmeester. Op verzoek van V.V.V, wordt de auto busdienst Bolsward-Workum belangrijk uit gebreid, Vanaf Maandag a.s. kan men buiten de bestaande diensten ook nog van Bols ward om 7.15, 1 uur en 18.50 en van Wor- kum 7.45, 1.30 en 19.10. Zondag a.s. hoopt Ds, Hagenaar zijn Intrede te doen bij de Oeréf. gemeente al hier. 560, 561 Algemeen 200‘ gram” bloem 500 gram suiker 250 gram boter 125 gram margarine 100 gram kaas i 400 gram brood D10, E10 melk: Tabakskaarten enz.: 2 rants, tabaksartikelen (geen import-sigaretten) 100 gram choc, of suikerwerken. 2 rantsoenen tabaksartikelen (geen import-sigaretten) WONSERADEEL, van 20 t.m. 26 Februari 1946. Geboren: Simon z.v. Bauke de Witte en Anna Reinsma te Makkum. Jan, z.v. Bauke van Kals- oeek en Klaaske de Boer te Gaast. Doede, z.v. Lammert de Haan en Janke de Leeuw te Ded- gum. Jetske Jeltje, d.v. Abe Brandsma en Rinske van Zandbergen te Witmarsum. Hen- drikje, d.v. Lolke van der Weerd en Hendrikje Kollumer te Arum. Hinke, d.v. Hilbert van der Schaaf en Saapke van Abbema te Arum. Jur- jen, z.v. Sjoerd Heinsma en Johanna Tjalsma te Lollum. Jeltje Antje, d.v. Pieter van Popta en Maria Rose Fenema Hannema te Pingjum. Hiske, d.v. Pieter Huizinga en Waltje Bijker- sma te Arum. Jelle Sijbolt, z.v. Alle Attema en Jetske Henderika Roode te Makkum. Ondertrouwd: Geene. Gehuwd: Jan Posseth en Hinke van der Weide. Overleden: Catrinus Lemstra, 65 jr., echtg. v. Tjitske Broersma te Witmarsum. geldig van 3 tm 16 Maart 1946. Bonkaarten KA, KB, KC 603: J «1 - 067 Algemeen 068 Algemeen 069 Algemeen 070 Algemeen 071 Algemeen 072 Algemeen B16 Reserve B17 Reserve Bonkaarten LA, LB, LC 602- 100 gram vleesch 2 kg aardappelen 1J4 liter melk 3 liter melk ■■■MBwwswsswsMSMBMiMaawMawsMsmwMMaiMsmiMMWZMzuzWMBMmaMZMMWiMM -sn»icecooocrw»icr»v - - vww w hjwrwz i siiwiinw PEINJUM. Op ’e boppeseal fan widd. de foar yn gebet. Meidield wurdt dat it Frysk Vries waferd troch ’t selskip Tetman de Vries tastien is op ’t Nationael grêf op ’e Orebbe- opfierd de revue: „De tiid haldt gjin skoft”. berth. De revue foei der tige yn. De seal wie grót- De foars. seit. dat er o| revue op- BOLSWARD, van 8 t.m. 28 Februari 1946, Geboren: Hilda Astrid Marianne d.v. Hen- drikes Draaisma en lemkje Pander. Taetske Roelofje, d.v. Wolter Kelderhuis en Mina Fer- werda. Taeke en Pieter zns. v. Jan Fokkema eh Anna Douma. Christina Clara Maria d.v. Hijl- ke Postma en Helena Francisca Brinkman. Hiske, d.v. Pieter Bruggenkamp en Dieuwke Sijperda.. Willem Petrus z.v. Klaas de Vreeze m Elisabeth van der Werf. Tietje d.v. Abra- iam Adema en Pietertje Miedema. Jndertrouwd: Eelke Johanne» Bekema en Ca- ■harina Anna Boon. Harmen Wiebe Franzen en Janke Catharina Andringa. Joannes Egidius Hubertus Hilgers en Johanna Antonie Jacobs .e Nijmegen. Johannes Willebrordus van Het- ema en Alida Poiesz te Sneek. Gehuwd: Laurentius Willekes te Harlingen en Maria Adema. Bertus van der Werf en Hen- drika Catrina Jonkers. Willem Alexis Fleur te oneek en Jantje Kingma. Jan Gooijenga en Janke Schouwerwou. Anne Dotinga te Sneek en Geertje Dijkstra. Meindert Fridsma en Trijntje Bakker. Overleden: Sijtske van der Zee, 84 jr., wed. v. IJpe de Bruin. Antje de Vries, 93 jr. wed. v. Petrus Cuperus. Trijntje Nijholt, 34 jr. echtg. /an Gerrit Dijkstra. Gerbrig Scheepsma, 66 jr. ongeh. Pietje de Lange, 80 jr. wed. v. Lieuwe Bekema. Tamme Douwe z.v. Albert van der Berg en Jeltje de Wit, 9 maanden. Wiebrigje Mulder, 45 jr., ongeh. David Adema, 81 jr. ongehuwd. Woensdag 20 Febr, vond in een der za len van het Convent dé oprichtingsvergade ring plaats van een afdeeling van den Alg. Ned, Bond van Handels- en Kantoorbedien den en Handelsreizigers „Mercurius”. Het voorloopig bestuur, hetwelk op deze vergadering werd gekozen bestaat uit de heeren W. Roek, voorzitter, M. H. Keilman, seer, en W, Leuri^k penningm. De heer Nijiand uit Groningen sprak op deze vergadering een propagandarede uit en be- antwoorddde verschillende vragen tot aller genoegen, terwijl het bestuur van den R.K. bond „St. Franciscus van Assisië” door hare aanwezigheid blijk gaf de oprichting van de ze jonge afdeeling op hoogen prijs te stellen. De voorzitter van den R.K. bond sprak ook nog eenige kernachtige woorden om de aan wezigen, welke nog bezwaar hadden tegen toetreding als lid, te bewegen het voorbeeld der anderen te volgen, opdat wij hier in Bolsward kunnen komen tot oprichting van de bedrijfsunie der 3 samenwerkende bon den, n.l. R.-K., Christelijke en de Algemeene „Mercurius”. Donderdag 21 Febr. j.l. trad voor het voetlicht in het St. Jozefgebouw Paul Ree kers tooneelgezelschap met het bekende too- neelstuk „Hof Terhove”, bewerkt naar de roman van Marie Koenen „De Andere”. De aanwezigen hebben kunnen genieten van een gtJede tooneelavond. De rollen werden zeer goed gespeeld, waarbij het zeer uitste kende spel van Giel opviel. Dit gezel^hap zien wij gaarne eens in Bols ward terug. PRIISSJONGEN. It Boun fan Kristi. Sjongkoaren hat op 27 Febr. to Snits priissjongen hélden. De ütslach is: 3de ófd.: Ie pr.: „Sjongt de Heare”, Wüns 193>/2 pnt.; Ie pr.: „God is mijn lied”, Pein- jum 182 p., 2e pr.: „Nije Moed”, Easthim 164/2 pnt. 2de ófd.: Ie pr. „De Lofstem” Makkum 196 p.; 2e pr. „Sursum Corda” Tsjom 182 p. 1ste ófd.: Ie pr, „Gode zij d’ Eer”, Mak kum 237j/2 P-, ié pr, „Hallelujah”, Easterein 224/2 P-; 2e pr. „Hallejuah”, Arum 221 p,; 2e pr. „Nij libben” Jutryp-Hommerts 216 p.; 2e pr, „De Lofstem” Toppenhuzen, 213 p.; 2epr, „De Lofstem”, Boalsert 210 p. Ofd. ütmuntend; le pr. „Schepplngsgave”, Wytmarsum 241 p.; 2e pr. „Looft den Heer” Nijlén 226/a p. RAAD WONSERADEEL. Vergadering van 19 Febr. 1946. Omtrent de ontwerp-regellng Inzake verhoo- ging van de wethoudersjaarwedden door Ge- dep. Staten om advies naar de gemeente- MAKKUM, De muziekvereen, ,,Apollof’ gaf op 19 en 20 Febr. een uitvoering In het ho tel „de Zwaan” met medewerking van de Tooneelclub ,,’t Masker" van Workum, onder leiding van den voorzitter W. van der Zee, die bij voorbaat een weinig clementie ver zocht voor „Apollo” omdat het in de bezet tingsjaren met de bekende moeilijkheden te kampen had. Er werden 7 muzieknummer», uitgevoerd, onder verdienstelijke leiding van T. Smid, een der leden van het korps. De tooneelclub speelde het stuk „Het Gou den Kalf’ waarin uitgebeeld werd: de opzet van een aan lager wal geraakte familie cm door valsche vleierij financieele hulp te v< r- krijgen van een rijke logé. De verschillende rollen werden goed ge speeld. De voorzitter dankte de tooneelclub en vroeg voor de toekomst financieele steun voor „Apollo”. Beide avonden werden bes’o- ten met bal. MAKKUM^ 21 Febr. In de Oeref. kerk alh er sprak de heer Algera van Leeuwarden, hoo d- red, van het a.r. Friesch Dagblad. Spr. we es op het gebrek aan eensgezindheid bij ens volk over de te volgen regeeringskoers. Hij was van meening dat het Chr. Volksgede :!- te nog steeds geroepen is huii Christend< m bij den stembusstrijd uit te dragen, cp- dat wij niet door allerlei wettelijke voor schriften en groote bureaucratie van recht en vrijheid worden afgetrokken. De spreker sprak zijn rede in de Friesche taal. EXMORRA. De Oranjever. alhier kwam deze week in jaarvergadering bijeen De ve g. was flink bezocht. Voorz. was J. Mink. De penn. boekte een batig saldo van ruim f 4( 0. In hét bestuur werden gekozen J. Reitsma uri J. Gietema. Het bestuur werd gemachtigd een feestcommissie uit te noodigen en te benoemen. EXMORRA. Op 21 Febr. vergaderde de ri ig Wons van de C.-H. Kiésvereen. in de N'. d. Herv. kerk onder leiding van den heer van Slageren. Spr. was de heer Loor van Leeuwarden. Hii adviseerde te gaan ln de lijn van de Partij van den Arbeid. Besprekingen volgden. TSJERKWERT, 21 Febr. De 17e gearkomite fan ’e krite Tsjerkwert fan it Boun fan Fry ik Nasjonale Jongerein is in joun wurden, d/’t klonk as ln klok. In seal fol folk hat him ta de teanneh üt formakke mel de koartswilige foardrachte^ en harke nei de moaije sangun fan ’e „FrysUn sjongers” (de moderne Krips en Molenaar). By de iepenlng liet de foarsitter in wurd f in protest hearre tsjin it bislüt fan 'e Minis’ar fan Oarloch om op In grêfstien op ’e Orebbe- berch gjin Frysk ta to litten. Hy achte «lit in earste stap op ’e forkearde wei dy’t mm net forwachtsje soe fan in minister, dy’t m Fryslén to wréld kommen is. Oan ’e eln lieten de Fryslénsjóngers har otr- helje om jitteris de sangfoardracht ,,Wy bln- ne wer frij” to sjongen, dy’t danich yn ’e smaek foef; de jongerein wie alhiel op Im ein. In joun fan soune nocht en wille, BURGWERD. Voor het eind-examen van de Techn. school te Leeuwarden slaagden ome dorpsgenooten Douwe de Vries, afd. bouw kunde en Sine Abma, afd. electro-techniek. WOMMELS, 23 Febr. Alhier werd in het lokaal aan de Hofkamp wederom een ge- meente-avond gehouden der Ned. Herv. kei k. Als spreker trad op onze voorm’. past’or-k ci Ds. C. Aalders van Voorburg over het on derwerp: „Kerk en persoonlijk leven”, wai r- in de houding van velen in den huldigen tijd in een scherp licht werd gesteld en de wai r- de van het Chrlsten-ziin goed werd bn- licht. Voor de vrij talrijke aanwezigen een leerzame avond WOMMELS, 25 Febr. Onze plaatsgenoot de heer H, bij de Weg kon vorige week zijn 25-jarlg ambtsjubileum vieren als assistent aan de Coöp. zuivelfabriek „Wommels en Omstr.” Hierbij kwam tot uiting de verhou ding met superieuren en personeel. Namens het bestuur werd den jubilaris een enveloppe met inhoud aangeboden, terwijl de perso neelsleden hem een fraai bloemstuk vereer den. ITENS. De leden der vereen, voor Chr. Volksonderwps kwamen in jaarvergadering bijeen. Seer. P. Boersma gaf een keurig jaar verslag, waarbij de stand van zaken duide lijk werd weergegeven. Het aantal leden is ol.m. 60. De aftr. voorzitter J. R. Boschma en de heer G. Dijkstra werden herkozen. Het hoofd der school de heer B. de Ringh hield een inleiding over „Nieuwe koers van het onderwijs”, terwijl de heer Ruige het onder werp „koppigheid” behandelde. ITENS. It toanielselskip „Nim it sa it Is” hat twa ütfieringen hélden to Rien en Itens mei as haedstik „It geheim” van S. Steensma en as neistikje „S. O. S fan E. Swart. De spilers(sters) hawwe tige har bést dien en de jounen binne bést slagge. In seal fol minsken mei ’n fleurich sin, en as eintsjebislüt in sellich dounske. ITENS. Benoemd tot onderwijzer aan de school voor C. V. O. te Hoogkerk de heer K Ruige, thans 'alszoodanig werkzaam te Itens. OOSTERLITTENS, 22 Febr. Uitgaande van de Baarderadeelster Bestuurdersbond werd alhier een propagandafeestavond gehouden in zaal v. d. Meer. Als spreker trad op de heer H. van Dijk van Leeuwarden, die in vo gelvlucht het 40-jarig bestaan van ’t N.V.V. behandelde, terwijl verder het gezelschap Westra van Stiens een uitstekend repertoire in ernst en luim afwerkten, hetwelk de lach spieren der aanwezigen danig in beweging bracht. Het was een geslaagde avond. OOSTERLITTENS, 22 Febr. De Chr. Nat. schoolvereeniging hield jaarvergadering on der leiding van den heer A. Koopmans. Ge opend werd met het zingen van Ps. 89 1 en lezing van een Bijbelgedeelte. De voor zitter memoreerde de afgeloopen ’bezettings jaren,1 waarin de toenmalige heerschers ook het onderwijs in alle opzichten knoeiden. De jaarverslagen werden goedgekeurd. De aftr. bestuursleden D. van der Woude en Y. Seffinga werden herkozen. Na de rondvraag werd besloten door den heer D. A. de Ko- ning met dankzegging. TSJOM, 23 Febr. De krite Tsjom héldde dizze joun jiergearkomste yn ’e élde skoal- le De foars. D. Hofstra liet sjonge Ps, 119 fers 5, 65 «n 88 lést Ex. 32 1-12 en giet ZONDAG 3 MAART 1946. NED. HERV. KERK. Achlum-Hitzum. 9.30 u. de heer Hoekstra van Tzurnmarum. AUingawier. 9 u. Ds. Brink van Gaast. Exmorra. 1.30 u. Ds. Bonting (H D.). Arum, 9.30 u. Ds Molenaar van Idsegahuizum, Baard. 10 Ds. Postma. Bolsward. 9.45 u._ Ds. Vink. Bolsward. Ev. in „Ons Gebouw” 9.30, 11 en 5 u. Ds. Os kamp. Ferwoude. 9 u. Ds. Bonting van E.x- morra. Gaast. 1.30 u. Ds. Brink (H. D.). Hichtu -.m. 9.30 u. Ds. van Leusden. Burgward 1.30 u. Ds. Oskamp van Bolsward Huiueioo- pen. 9.30 en 2 u. Ds. Wouda. Idsegahuizum. 9 u. de heer Twijnstra. en 1.30 u. Ds Mole naar. Itens. 1.30 u. Ds. Wilman van Lollum Kubaard. 9.30 u, Dr. dé Vos van Sneek. Lut- kewierum; 9.30 u. Ds. Becht van Oosterwie- rum. Oosterlittens. 7.30 u. Ds. Postma van Winsum. Parrega. 9.30 en 2 u. Ds. de Loos. Pingjum. 1.30 u. Ds, Molenaar. Zurich. Ev. 1.30 uur de heer Tietema. Schraard. 9.30 en 1.30 u. Cand. Ijzerman van Appelscha. Sdhettens. 9 en 1.30 u. Ds. Gelderman. Spannum. 9 u. Ds van Andel en 1.30 u. de heer Twijnstra. Tjerkwerd. 9."' u. de heer Faber. Dedgum. 2 u. dezelfde. Tzum. 9.30 u. en 1.30 u. Ds. Niéber. Winsum, Ev, 1.30 u. Ds. Dotinga van Franeker Witmarsum, 9.30 u. Ds. Tamminga van Pingjum (bev. Ds. van Dijk) en 7 u. Ds van Dijk (intrede). Witmarsum. Ev. geen dienst. Wons. 1.30 u. Ds. van Hoeven. Workum. 9 en 10.30 u. De Loos (H. D.) en 5 u. Ds. van Veen. Heiden schap. 1.30 u. Ds. Loos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Bolsward. 9.45 u. Ds. Boer. Itens. 9.30 u. Ds. de Groot Baard. 2 u. dezelfde Hinde- loopen. Geen dienst. Witmarsum, 9.30 u. Da Korst van Zijldijk, Makkum, 2.30 u. dezelfde; GEREF KERK Arum. 9 u. lezen 4 u. Ds. de Boer? Bolsward 9.30 u. Ds. Dijk van Leiderdorp (bev van Ds. Hagenaar! en 2.30 u. Ds. Hagenaar (in trede). Hlndeloopen. 9 u. Ds. Jansen en 2 u. lezen. Makkum. 9.30 u. en 2 u. Ds. van Eer den van Schettens (H A en Dankz.).Schet- tens. 9 u. lezen en 7 u’. Ds. van Eerden. Tjerkwerd. 9.30 u. en 2 u^ lezen. Tzum 9.30 en 1.30 u. Cand, Slager van Soestdijk. Wom- mels, 9.30 en 2 u. Ds. Nij huis van Donker broek. Workum. 9.30 en 2 u. Dr. Attema. BAPTISTE GEMEENTE. Workum. 9.30 u. Ds. Huizinga (H. A.) 4.30 u. dezelfde. De benoeming van Monseigneur J. de Jong, Ue Aartsbisschop van Utrecht tot Kardinaal v as ons allen uit de bladen reeds bekend, t lij 'as een der vele nieuwe Kardinalen, die dcor de Paus tot deze nieuwe hooge waardigheid, de op een na hoogste in de Roomsch Katholieke Kerk, geroepen was. Bij de onlangs plaats c ««tuuiuums had hebbende plechtigheid in Rome k »n j kan daarbij op het woord katholic.»^, hij niet aanwezig zijn. Nu heeft deze w< ek ook op het woordje nederlandsch de nadruk Donderdag een pauselijke nuntius hem hier in leggen. Dat willen wij hier doen, daarmee uit- Utrecht de kardinaalshoed opgezet. En nu is I sprekend de beteekenis van het Roomsch Ka- *----'-'--1--- n- 1--v..j:-1 j tholicisme voor het Nederlandsche volk. Waarom wij daar hier over schrijven? In een Daarbij komt, als tweede, dat hier een Neder landsch katholiek geëerd wordt, een katholieke Nederlander, een man, die niet alleen het ka tholicisme heeft groot gemaakt in ons land en daarbuiten, maar ook de naam van ons land en volk heeft hooggehouden door zijn weten schap, in het bijzonder zijn kerkhistorische on derzoekingen. En misschien nog meer door de houding, die hij aannam in de bezettingstijd te genover de overweldigers en de schenders van ons volksbestaan. En wie daarvan hoort en leest, zou hem het hart niet sneller kloppen, zou hij niet deelen in het gevoel van trots voor deze dappere karaktervolle Nederlander, ka tholiek of niet-katholiek? Daarom schrijven wij hier naar aanleiding van zijn benoeming en creatie over Kardinaal De De Katholieke Kerk in Nederland werd in hem geëerd door deie banoeming, maar meer dan aat W1l dat, het heele Nederlandsch* volk in een van zijn best* «onen. Vk. Fryske tael. It stribien bidoeld wurde ta Gods Eare. Der binne 4500 lêzers fan ’e Stim fan Fryslén. De for- slaggen fan ’e skrluwster A. v Dyk en fan skathéldster A. Hibma waerden goedkard. en waerd troch de lieder sletten mei tank oan en waerd troch de ieder sletten mei tank oan God. TZUM, 19 Febr. Heden hield de Chr. school gemeenschap een ouderavond in de ou ie school, onder leiding van den voorz. W. H. Lanting. Het personeel, hield inleidinge i: juffr. Lok over „Voor het eerst naar schoei” meester de Groot over „Gedragingen en mis dragingen der jeugd”, het Hoofd der school over „Ouderrecht en ouderplicht”. Op de twee laatstgenoemde inleidingen volg den ganimeerde besprekingen. De leerzame ouderavond was door 93 personen bezocht. TZUM. Onze dorpsgenoot Harm Lanting slaagde voor het eind-examen aan de M. T. S. te Leeuwarden voor de afd. electro- techniek. TZUM, 18 Febr. Het muziekkorps „Priirt den Heer” gaf een uitvoering voor aéndeelh en donateurs in de Ned. Herv. kerk, onder leiding van den Directeur de heer J, Baard i van Menaldum. Volgens het verslag van den secr. telt het korps thans 22 leden; volgens dat van den penn. dat 4 aandeelhouders hun aandeel schonken, zoodat nog 6 aandeelen afgelosl moeten worden. Inkomsten f 643.33, uitgaven f386.32, saldo f206.81. Ds. Nieber opende en iloot met l vooraf een woord van dank te hel richt aan Directeur en leden voor hun toe wijding. BLAUWHUIS, Onze oud-stadgenoot de heer Bern. Y. van der Meer, is benoemd als as- aistent-dlrecteur aan de zuivelfabriek te Wouw (N.-B.). H1NDELOOPEN. Geslaagd te Amsterdam voor Costumière de dames M. Stallmann, J. Gerlsma-Amsterdam, N. Faber en F. Boon stra Sa’t it nou dan liket, lil ek yn Boaliert it geri- droegjen bisocht wurde. Sil it slagje? Op géns oare plakken ii it tige slagge en it is hjir alle- gearre gers en greide. Ja, dat ia al wier, mar it leit hjir dochs efkes oars as yn de sén- en feankriten fan üi provinsje. De groun hjir om- hinne ia tige drege, swiere klaei en dizze jowt wol béste Kwaliteit mar de kwantiteit, it oan- tal kilo’s, is net sa great. Trochstrings witte wy hjir hiel wol, hwer’t wy mei it gers hinne moat- te. De kniplannen, dat binne de greidstikken, hwer’t troch gemis oan kalk de structuer fan de groun min is, binne hjir frij talryk en dizz< slikken moatte al in bisündere simmer hawwe ail der in bulte gers op groeije. Der komt by dat ek de kunstmest hjir net dy fortuten doch: as op de séngroun. It measte lén is net „fluch’ sa’t de boeren sizze, men hinget tige fan it waer, yn it bisónder fan it wetter 6f. Men kir. hjir bést in jier krije, dat er hast gjin gen foar it droeg jen biskikber komt. len en oar makket it bigryplik,' dat it hjir net it earste plak wie foar in gersdroeger. Mar dei is jit mear. Ek de boer yn $s kontreijen is in man mei in eigen aerd. Hy giet net oer iis fan ien nacht, hy is faken tige foarsichtich en ne. frij fan in {conservative ynslach. In greidebi driuw op de swiere groun, der heart ek in bi- hearder by fan soartgelikense mentaliteit. Tige eptich en sekuer by hwat er docht, ma> biweeglik en gau ré foar nije dingen, dat i. der meast net; men kin dat oan alle dingen sjen. Ek de meanmesines, de heahyserij, di kunstmest, de silo’s en Finse kuil gyngen hjii net yn in jier twa de streek troch, mar moas ten meastentiids in generaesje tiid dwaen foar hja der goed yn komme koene. It sprekwurd „as der ien skiep troch de daem is, komme dei mear” is ek hjir wol wier, mar elts skiep draeit him altyd wolris in kearmannich om, foardat er de greate stap docht. In min of temear teare kwesje sit hjir ek foai in diel op fêst. Men hat, sa’t my forteld is, ek bisocht om bilangstelling to krijen foar in gers- droegerij op koöperative grounslach. Der moat ek in gearkomste west hawwe hwer’t oer dizze saek praet is. Sa’t ik sei: dat is my forteld, mear wit ik der persoanlik net fan. Mar it moat net botte bimoedigjend west hawwe, oars hie ik der grif wol mear fan heard. Nou is dat net it wichtichste. Der binne twa dingen, dy't yn elts gefal noadich binne foar in koöpera- tieve opset. Foarst moat de saek him derta liene en twad moatte de lju harren derta goed brüke litte. In saek mei great risico yn in streek, hwer’t de lju net sa botte koöperatief oanlein binne, sil altyd in hangizer bliuwe. En dêrom liket it üs ek net sa forkeard, dat yn dizze gersdroegerij in partikuliere ündernim- mer de foarstap nimt. Soe it in koöperaesje wurde, dan moatte de minsken harren nei me- koar skikke wolle, alle gers kin tagelyk net droege wurde en as it ris in wiete rite waerd, dan bin ik wol in bytsje bang, dat de iene de oare net genöch romte jaen soe by it foar- gean. In boer üt ’e greidhoeke by min waer yn de üngetiid, ei nou, der binne wol nofliker pasj enten, siz mar sa’t it is. Komt men yn sommige streken fan üs lén, bi- nammen hwer’t in protte lytse boeren wenje, dan hoecht men faken de skoalbern mar in boadskip mei to jaen en elk is mei de wein oan it spoar of by it skip om de kunstmest of it foer 6f to heljen, mar ek dat hat hjir noait wollen. It spul moat hjir op ’e pleats brocht wurde, dén en dén, sa’t de boer mient, dat it him it béste ütkomt. Sa binne de minsken hjir en der hat men rekken mei to hélden. Koöperatief as net koöperatief is op it lést gjin saek fan geloof of soks sahwat. It is in foarm fan maetskiplik wurk, dy’t tapast wurde kin en ek net, al nei’t minsken en omstannich- heden binne. En al hoe bilangryk de dingen ek binne, dy’t troch koöperaesje birikt binne, it bliuwt ien fan de moogjikheden, der binne aldergeloks ek oare, dy’t har maetskiplike funksje mei eare ynnimme. Sa sjogge wy dan ek sünder wrevel de gersdroegerij yn hannen fan in ündernimmer mei initiatyf. Hy kin elk bihannelje sa’t him goed taliket en de oare partij it foar poed nimt. Hy kin him bitelje litte foar it risico, dat hy allinnich draecht en hy kin de bidriuwen der ütsykje, dy’t harren it bést foar dit doel liene. wy binne bliid, dat yn de jierren, dat it foer jit sa krap bliuwt, ek yn Boalsert in gelegenheit komt, hwer’t de boeren har gers droegje litte kinne en wy gunne de hear Bakker fan herten in goed sukses. T. DE J. gen tusschen katholicisme en protestantisme verdoezelen willen! Daar denken we niet aan. Maar we willen daarom niet voorbijzien aan de groote beteekenis, die het Roomsch Katholi cisme binnen ons volksgeheel heeft. Er was toch hierboven sprake van een eer, die aan het Nederlandsche katholicisme bewezen was! Men maar JJffinga- :rs vai lerts et op 21 )-11,30; HEEC 9-12.3! (ged.) I op 11-12 ;outum ARNE nga ei rf vooi 3; OP Uit wel Maar X vooi i 12.30 den ei op. 11 3-12 e» Xbbega rt vooi Cged.) or Ni. Zelf» Vouds i-12 ei f vooi t-zelf» luizutl 500 gram rijst of kindermeel 1 ei Bonkaarten LD, LE 602; UUV. Udl V1V 525 aardappelen: 029, 030, 031 vleesch: 025 aardappelen: AIO melk: B10, CIO melk: Bonkaarten KD, KE 603: i 800 gram brood Algemeen Algemeen Algemeen Algemeen Algemeen E16 Reserve D18 Reserve 100 1 kg aardappelen 5 liter melk

Bolswards Nieuwsblad nl | 1946 | | pagina 1